Σύγκρουση τρένων στα Τέμπη (28/2/23)

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,520 μηνύματα.
Νομίζω ότι παίζουμε με τις λέξεις. Υπήρχε εξαίρεση. Είναι ξεκάθαρο ότι το 2019 εφάρμοσαν ευνοϊκούς όρους για την εταιρία, με λίγα λόγια να πληρώσει όσο γίνεται πιο λίγα (δηλαδή την προκαταβολή). Ο chester γράφει ότι λόγω του ευρωπαικού κανονισμού του 2021 δεν ισχύσει κάτι τέτοιο , όμως, υπάρχουν περιπτώσεις που το Ελληνικό κράτος έχει πληρώσει πρόστιμα για τη μη τήρηση των ευρωπαϊκών κανονισμών.

Προφανώς, λόγω της τραγωδίας οι αποζημιώσεις και οι προκαταβολές θα δωθούν στις οικογένειες και τους επιζώντες (το ελπίζω) όμως αυτό δεν αναιρεί ότι το 2019 είχε περάσει αυτή η απόφαση.
θα το παμε βημα βημα να το ψαξεις απο μονος σου και θα οδηγηθεις ευκολα στην απαντηση
λες υπηρχε εξαιρεση
μπορεις να μου πεις εξαιρεση σε ποιο πραγμα ακριβως? ποιά απόφαση συγκεκριμένα είχε περάσει το 2019?
μπορείς να μου ξαναπαραθεσεις το αρχικο λινκ απο εκεινο το ειδησεογραφικο site που ειχες βαλει και το πρωι, απλώς κανε μιά screen το ακριβες σημειο που το λεει
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.

Μα κανενα ηλεκτρονικο συστημα να μη δουλευει ρε γαμωτι, ουτε των τρενων ουτε.. του εκτυπωτη?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ε ναι ρε φιλε σ'ευχαριστω, επιτελους ακριβως αυτο! ακριβως αυτο λεω τοσην ωρα, το λεει η εταιρια για να φανει, αφου αυτο οφειλε να το κανει ετσι κι αλλιως ειναι υποχρεωμενη απο τον ευρωπαικο κανονισμο, ειναι παραπλανητικη η δηλωση της, ωστοσο στο link του cnn τα γραφει για τον ευρωπαικο κανονισμο και τα σχετικα αρθρα του 27 και 28

αυτο λεω τοσην ωρα δεν το καταλαβαινουν
Μια επισήμανση απλώς, έτσι όπως πρόχειρα κοιτάζω τον κανονισμό του 2021, από το άρθρ. 2 παρ. 3 και 4 σε συνδ. με άρθρ. 15 προκύπτει πως οι εξαιρέσεις που υπήρχαν πριν τον κανονισμό διατηρούνται μέχρι να λήξουν.
Άρα ο chrisjhon έχει δίκιο ότι υπάρχει εξαίρεση, δεν καταργήθηκε από τον κανονισμό, απλώς είναι πολύ διαφορετική από αυτή που αναπαράγεται.

Νομίζω ότι παίζουμε με τις λέξεις. Υπήρχε εξαίρεση. Είναι ξεκάθαρο ότι το 2019 εφάρμοσαν ευνοϊκούς όρους για την εταιρία, με λίγα λόγια να πληρώσει όσο γίνεται πιο λίγα (δηλαδή την προκαταβολή). Ο chester γράφει ότι λόγω του ευρωπαικού κανονισμού του 2021 δεν ισχύσει κάτι τέτοιο , όμως, υπάρχουν περιπτώσεις που το Ελληνικό κράτος έχει πληρώσει πρόστιμα για τη μη τήρηση των ευρωπαϊκών κανονισμών.

Προφανώς, λόγω της τραγωδίας οι αποζημιώσεις και οι προκαταβολές θα δωθούν στις οικογένειες και τους επιζώντες (το ελπίζω) όμως αυτό δεν αναιρεί ότι το 2019 είχε περάσει αυτή η απόφαση.

Είναι αρκετά διαφορετικό το να μην καταβληθεί μια απλή προκαταβολή μερικών χιλιάδων από τον μην καταβληθεί η σύνολη αποζημίωση που ίσως φτάσει εκατομμύρια για τον κάθε παθόντα. Στο τέλος ίδια αποζημίωση θα καταβαλόταν, με ή χωρίς την εξαίρεση, αφού στην τελική αποζημίωση θα συμψηφιζόνταν η προκαταβολή. Σίγουρα πάντως είναι αρκετά πιο ωφέλιμη η άμεση προκαταβολή, έστω μικρό μέρους του ποσού, ειδικά για τους τραυματίες που έχουν έξοδα νοσηλείας, από το να περιμένουν κάποια χρόνια ώστε να εισπράξουν την συνολική αποζημίωση.

Οπότε ναι, παράξενη και κατακριτέα η εξαίρεση, αλλά σίγουρα δεν ήταν εξαίρεση από την καταβολή της σύνολης αποζημίωσης. Αυτό το αφήγημα πιο πολύ ευνοεί την εταιρία, που το παρουσιάζει λες και απ την καλή της την καρδιά αποζημιώνει τα θυματα.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,520 μηνύματα.
Η υπουργικη αποφαση με την εξαιρεση της 27/12/2019 ειναι η παρακατω:

Οπως βλεπεις αναφερεται ουσιαστικα μονο στο ζητημα των προκαταβολων των αποζημιωσεων:
1678028618602.png

Πάμε τωρα στον αρχικο νομο του 2007, τον 1371/2007:

΄Το άρθρο 13, στο οποίο εφαρμόζεται η εξαίρεση, είναι το εξής:
1678028868440.png

1678028894245.png


Και πάμε στο κυρίως τώρα. Αν πάμε παρακατω, θα βρουμε απο το 2007 τα αρθρα 27, 28, 29 και 30:
1678028946890.png

1678028970165.png


τα οποία προφανώς ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΘΕΙ στην 12/2019 αποφαση, καθως οπως ειδαμε παραπανω εχει συγκεκριμενα αρθρα που εξαιρουνται και τα συγκεκριμενα 27,28,29,30 που αναφερονται σε αποζημιωσεις, δεν συμπεριλαμβανονται εκει μεσα στα εξαιρουμενα. Αρα και να μην ειχε βγει ο ΕΕ κανονισμος του 2021, ακομα και η κυβερνηση να μην τον εφαρμοσε τον ΕΕ του 2021, ακομα και με ισχυ αυτο απο το 2007, προφανως και ειναι υποχρεωμενοι να δωσουνε αποζημιωσεις, καθώς αυτές προβλέπονται στου 2007 και δεν έχουν κάνει εξαιρέσεις για αυτές.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,755 μηνύματα.
θα το παμε βημα βημα να το ψαξεις απο μονος σου και θα οδηγηθεις ευκολα στην απαντηση
λες υπηρχε εξαιρεση
μπορεις να μου πεις εξαιρεση σε ποιο πραγμα ακριβως? ποιά απόφαση συγκεκριμένα είχε περάσει το 2019?
μπορείς να μου ξαναπαραθεσεις το αρχικο λινκ απο εκεινο το ειδησεογραφικο site που ειχες βαλει και το πρωι, απλώς κανε μιά screen το ακριβες σημειο που το λεει
Με τρολαρεις? Το επιχείρημα σου είναι ότι λόγω του ευρωπαϊκού κανονισμού, ακυρώνεται η απόφαση του 2019 η οποία εξαιρεί την προκαταβολή ;

Λες και θα ειναι η πρώτη φορά που το ελληνικό κράτος θα καταπατήσει ή έχει καταπατήσει ευρωπαικούς κανονισμούς.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,520 μηνύματα.
Με τρολαρεις? Το επιχείρημα σου είναι ότι λόγω του ευρωπαϊκού κανονισμού, ακυρώνεται η απόφαση του 2019 η οποία εξαιρεί την προκαταβολή ;

Λες και θα ειναι η πρώτη φορά που το ελληνικό κράτος θα καταπατήσει ή έχει καταπατήσει ευρωπαικούς κανονισμούς.
δες το ακριβως απο πανω ποστ μου το νεοτερο, μετα του nihilist. Ας ξεχασουμε τον ΕΕ 2021. Ο κανονισμος 1371/2007 προβλεπει σαφεις αποζημιωσεις και δεν εχουν εξαιρεθει αυτα με την αποφαση 12/2019. Ειναι τα αρθρα 27,28,29,30 απο το 2007 περι αποζημιωσεων.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αυτά είναι τα ωραία .Να βλέπουμε την μεγάλη εικόνα ........όλα τα υπόλοιπα είναι για να έχουμε να λέμε ,για να δούμε ποιον θα ψηφίσουμε στις επόμενες εκλογές, εν έτη 2023 έπρεπε να λυθούν όλα κλπ κλπ εν ολίγης ανούσιες συζητήσεις χωρίς κάποιο σοβαρό point μέχρι στιγμή

Κοίτα να δεις που κάθε χρόνο πόσα ατυχήματα τρένων υπάρχουν στις υπερσύγχρονες χώρες της ευρωπαϊκής Ένωσης,ποιος θα το πίστευε?

 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,520 μηνύματα.
Αυτά είναι τα ωραία .Να βλέπουμε την μεγάλη εικόνα ........όλα τα υπόλοιπα είναι για να έχουμε να λέμε ,για να δούμε ποιον θα ψηφίσουμε στις επόμενες εκλογές, εν έτη 2023 έπρεπε να λυθούν όλα κλπ κλπ εν ολίγης ανούσιες συζητήσεις χωρίς κάποιο σοβαρό point μέχρι στιγμή

Κοίτα να δεις που κάθε χρόνο πόσα ατυχήματα τρένων υπάρχουν στις υπερσύγχρονες χώρες της ευρωπαϊκής Ένωσης,ποιος θα το πίστευε?

εσύ νικ που ασχολεισαι με τα οικονομικα, οπως και ο βασιλειου, για πες μου, όλα αυτα τα δις για τα τρενα που πηραμε που πήγανε πού φαγωθηκαν και απο ποιους εικαζεις?
λεπτομερειες για το τι εννοω δες στο τελος απο το ποστ μου αυτο
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Ευτυχώς που στην Ελλάδα λειτουργούν όλα τέλεια. Από τρένα μέχρι κι εκτυπωτές.


 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
εσύ νικ που ασχολεισαι με τα οικονομικα, οπως και ο βασιλειου, για πες μου, όλα αυτα τα δις για τα τρενα που πηραμε που πήγανε πού φαγωθηκαν και απο ποιους εικαζεις?
Δεν ασχολουμαι με οικονομικα ,και το ποστ που εβαλα επισης δεν ασχολειται με τα οικονομικα .Αλλα ακομα να καταλαβω τι σχεση εχουν που πηγαν κατι χρηματοδοτησεις , ποιο κομμα φταιει , με τι ρουσφετη μπηκε ο σταθμαρχης ......με το συμβαν αυτο ? Εγω το μονο που βλεπω ειναι οτι εχει συνδεθει με πολιτικο ανταγωνισμο



ΥΓ:Για να σου απαντησω στην ερωτηση σου (που εχω ηδη απαντηση αλλα μαλλον δεν διαβαζει κανεις ...γιατι δεν συμφερει) η απαντηση ειναι οτι στην κοινωνια μας υπερτερει το βραχυπροθεσμο οικονομικο οφελος και η κοινωνικη πλεονεξια υπερτερει της κοινωνικης ευθυνης , των αξιων και της αειφοριας σε μακροπροθεσμη βαση (και αποδυκνεται με τις χρηματοδοτησεις που λες εσυ .....με τις πανδημιες ....με την κλιματικη αλλαγη .....με τις τριτοκοσμηκες χωρες ...το ουκρανικο κλπ).Δλδ για καθε θεμα κυριολεκτικα η απαντηση ειναι αυτη που μολις σου εδωσα ,και για ολα ευθυνεται η συμπεριφορα του ανθρωπου


1678031564117.png
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,887 μηνύματα.
ρε παιδιά τι λέμε τώρα; την απάντηση μου εκτενως δεν την είδες πιο πάνω;
για τα μάτια του κόσμου το λέει επειδή ο κοσμάκης δεν ξέρει για τον ευρωπαϊκό κανονισμό που βγήκε το 2021, ποιος νομος του 2007 τι λεμε τωρα, μη με τρελαινετε. Η hellenic ειναι υποχρεωμενη απο τον ευρωπαικο κανονισμο 782/2021 να παρεχει αποζημιωσεις
-> μπορείς να δεις το post μου εδώ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


την απαντηση μου σε αυτο που ειχες πει τοτε για το gps την ειχες δει? υποθετω για αυτο λες αναφεροντας watt & volt κλπ
-> μπορείς να την δεις την τότε απάντησή μου εδω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

το κρατος απο το 2000 έχει παρει στα ταμεια του ΠΟΣΑ ΔΙΣ για να φτιαξει και να εκσυγχρονισει τα τρενα, όλα αυτα τα λεφτα πού εχουν παει ποιος τα εφαγε, απο τη στιγμη που οπως διαπιστωνεται τα χρηματα αυτα δεν πηγαν στα τρενα (υποθεση δικιά μου καθως σε διαφορετικη περιπτωση τα τρενα θα λειτουργουσαν σωστα με ολα τα συστηματα κλπ).

View attachment 113609
View attachment 113611
View attachment 113612
View attachment 113610
Συμφωνώ με αυτό που λες αλλά προϋποθέτει GSM σε όλη τη γραμμή του τρένου που δεν υπάρχει. Η πληροφορηση σίγουρα πρέπει να είναι και στο οδηγό.

Για μένα ότι και να εφαρμοστεί πρέπει το τρένο να μην πηγαίνει στο αντίθετο ρεύμα σε καμία περίπτωση. Αν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή να ακινητοποιείται τελείως.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,644 μηνύματα.
Eλα φωτακο; Δες την εταιρια που υποστηριζεις,λατρευεις και δεν φταιει σα κατι, κοιτα ποσο σωστη ειναι.

Κια ολοι εσεις οι φωτακηδες που μου μοστραρεται τις ιδιωτικοποιησεις και κυριως τις ιδιωτικες επιχειρησεις ως σωτηρες της κοινωνιας.


• Έκανε λάθος κάποιος από τους οδηγούς της Hellenic train?? Όχι

•Είχαν βλάβη κάποιο από τα τρένα της Hellenic train που τράκαραν?? Όχι

•Έχει την ευθύνη της σηματοδότησης η Hellenic train?? Όχι

• Ευθύνεσαι η Hellenic train για τις μόνες γραμμές ;; Όχι

•Ευθύνεται ο ΟΣΕ για τις μόνες γραμμές;; Ναι

•Ευθύνεται ο ΟΣΕ για την πρόσληψη τους Σταθμάρχη;; Ναι

•Ευθύνεται ο ΟΣΕ για τις σημάνσεις που δεν λειτουργούν;; Ναι


Συμπέρασμα , οι φοιτητές πήγαν έξω από τον ΟΣΕ και την Βουλή ώστε να καταδικάσουν το κράτος και τους πολιτικούς . Of course not


Μπανανία εν δράση.


1678035222158.png



Αμ θα πληρωσει θελει δεν θελει.
ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΑ ΤΡΕΝΑ.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΛΕΟΝ ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΡΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΝΟΧΟΣ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣ ΤΩΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

*Ώρες ώρες κάθομαι και σκέφτομαι τι μπορεί να σκέφτηκαν οι δύο οδηγοί των τρενων όταν αντίκρισαν ο ένας τον άλλο και διαπίστωσαν ότι δεν θα γλίτωναν τη μετωπική.
Αυτο ακριβως το σκεφτομαι και εγω.μαρτυριες ειπαν για 2 φρεναρισματα και μετα το μπαμ.Οποτε το συνειδητοποιησαν... :'( Ειχαν τον χρονο να το συνειδητοποιησουν...

Απο οτι φαινεται και ο μηχανοδηγος εκανε ενα λαθος.Τωρα το ακουω.Οταν ο σταθμαρχης ειναι ασαφης και σου λεει πηγαινε(παρολο που ειναι υποχρεωμενος να ειναι ξεκαθαρος...αλλα δεν το εκανε),επρεπε ο μηχανοδηγος και ΗΤΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ (λεει τωρα στο οπεν ο πρωην εκαπιδευτης μηχανοδηγων) ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕΙ: ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΠΑΩ; πΧ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΟ; ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ; Αυτος δεν το εκανε..και αυτο ακριβως δειχνει αυτο που λεω τοσο καιρο: Αυτο το ωχ μωρε σιγα και ο μη επαγγελματισμος και η ΜΗ ΤΥΠΙΚΟΤΗΤΑ στην ελλαδα θα μας φαει.

Κια βεβαια ο τσουριδης(πρωην εκπαιδευτης μηχανοδηγων) επιβεβαιωνει οτι και παλιοτερα δεν ειχαμε τηλεασφαλεια αλλα ηταν πολλοι περισσοτεροι και ειχαν δικλειδες ασφαλειας.Με τις μετακινησεις και τις μεταταξεις που γαμηθηκαν να κανουν,εμειναν ελαχιστοι και δεν φτανουν .Τελεία.

Και ναααααααααααααα αυτο που λεω...

 

Chris2756

Νεοφερμένος

Ο Chris2756 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εγω βλεπω οτι για μια ακομα φορα, πατησαμε πανω σε 50 αδικοχαμενους, για να υποστηριξουμε το κομα μας, να κατηγορισουμε το αλλο κομα και να αλληλοτσακωθουμε. Ουτε καν περασε απο το μυαλο μας οτι μαζυ με τους υπευθηνους ειμαστε κι ολοι εμεις συνυπευθηνοι για την καταντια αυτης της χωρας, που δεν βλεπω ναχει και πολυ μελλον. Ουτε βεβαια καποιος απο εμας εχει αναλογιστει, οτι πριν πολλους αιωνες μας δωθηκε ενα μεγαλο δωρο. Να κατοικουμε σε αυτη την γη και να λεγομαστε ΕΛΛΗΝΕΣ. Κανουμε οτι περνα απο το χερι μας για να το καταστρεψουμε
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,644 μηνύματα.
Εγω βλεπω οτι για μια ακομα φορα, πατησαμε πανω σε 50 αδικοχαμενους, για να υποστηριξουμε το κομα μας, να κατηγορισουμε το αλλο κομα και να αλληλοτσακωθουμε. Ουτε καν περασε απο το μυαλο μας οτι μαζυ με τους υπευθηνους ειμαστε κι ολοι εμεις συνυπευθηνοι για την καταντια αυτης της χωρας, που δεν βλεπω ναχει και πολυ μελλον. Ουτε βεβαια καποιος απο εμας εχει αναλογιστει, οτι πριν πολλους αιωνες μας δωθηκε ενα μεγαλο δωρο. Να κατοικουμε σε αυτη την γη και να λεγομαστε ΕΛΛΗΝΕΣ. Κανουμε οτι περνα απο το χερι μας για να το καταστρεψουμε

Κανενα κομμα.ΔΕΝ ΠΑΤΑΜΕ...ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΣΗ ΤΩΝ ΘΥΜΑΤΩΝ.Οσο καια ν τσουζει καποιους.
Καλα αυτα τα περι ελληνες ξερνω.

ΦΤΑΙΝΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ.Γενικα και αοριστα ΟΧΙ ΠΙΑ.

ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ ,ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΛΟΓΙΑ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris2756

Νεοφερμένος

Ο Chris2756 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εγω βλεπω οτι για μια ακομα φορα, πατησαμε πανω σε 50 αδικοχαμενους, για να υποστηριξουμε το κομα μας, να κατηγορισουμε το αλλο κομα και να αλληλοτσακωθουμε. Ουτε καν περασε απο το μυαλο μας οτι μαζυ με τους υπευθηνους ειμαστε κι ολοι εμεις συνυπευθηνοι για την καταντια αυτης της χωρας, που δεν βλεπω ναχει και πολυ μελλον. Ουτε βεβαια καποιος απο εμας εχει αναλογιστει, οτι πριν πολλους αιωνες μας δωθηκε ενα μεγαλο δωρο. Να κατοικουμε σε αυτη την γη και να λεγομαστε ΕΛΛΗΝΕΣ. Κανουμε οτι περνα απο το χερι μας για να το καταστρεψουμε
Πλεον ντρεπομαι που ειμαι ανθρωπος
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
εσύ νικ που ασχολεισαι με τα οικονομικα, οπως και ο βασιλειου, για πες μου, όλα αυτα τα δις για τα τρενα που πηραμε που πήγανε πού φαγωθηκαν και απο ποιους εικαζεις?
λεπτομερειες για το τι εννοω δες στο τελος απο το ποστ μου αυτο
Σίγουρα φαγώθηκαν αρκετά σε μίζες κτλ, αλλά 5-10εκ ετησίως φεύγουν στα καλώδια που ξηλώνουν οι γύφτοι 🤦🏻‍♀️
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,980 μηνύματα.
Το ότι ενώ η οργή του κόσμου μαίνεται αυτοί έρριξαν και χημικά σε κοπέλλα που επιβίωσε του φονικού αυτού δυστυχήματος δείχνει ότι πραγματικά αυτή η κυβέρνηση είναι τελείως ανίκανη να διαχειριστεί το ο,τιδήποτε. Μακράν από τις χειρότερες που πέρασαν ποτέ στην σύγχρονη ελληνική ιστορία.

Δεν ξέρω τι ακριβώς θέλουν να πετύχουν. Να κάνουν μέχρι και τον πιο φιλήσυχο πολίτη ή απολιτίκ νεαρό/ά να βγουν στους δρόμους εναντίον τους; Είναι πραγματικά άθλιοι.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Σαν να λέμε η Αμερική να αποκτήσει υποδομές τραίνων ευρωπης ......μέσα θα πέσουν :playboy:

IMG_20230306_003042.jpg
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,520 μηνύματα.
Το ότι ενώ η οργή του κόσμου μαίνεται αυτοί έρριξαν και χημικά σε κοπέλλα που επιβίωσε του φονικού αυτού δυστυχήματος δείχνει ότι πραγματικά αυτή η κυβέρνηση είναι τελείως ανίκανη να διαχειριστεί το ο,τιδήποτε. Μακράν από τις χειρότερες που πέρασαν ποτέ στην σύγχρονη ελληνική ιστορία.

Δεν ξέρω τι ακριβώς θέλουν να πετύχουν. Να κάνουν μέχρι και τον πιο φιλήσυχο πολίτη ή απολιτίκ νεαρό/ά να βγουν στους δρόμους εναντίον τους; Είναι πραγματικά άθλιοι.
γουατ τι εγινε πού το ειδες αυτο, λινκ???
 

FreeNotes

Νεοφερμένος

Ο FreeNotes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Πράγματι, αν δεν υπάρξει ανακατασκευή του σιδηροδρομικού δικτύου και εναρμόνισή του με τις σύγχρονες απαιτούμενες προδιαγραφές ασφαλείας και χρήση συστημάτων αυτομάτου ελέγχου, όπως επίσης και με κατάλληλη στελέχωση αποτελεί έναν διαρκή κίνδυνο.
Έχεις δίκιο …..Αλλά ξέρεις πόσα πράγματα θέλω εγώ , θέλω να έχω φαγητό κάθε μέρα στης 12, θέλω να έχω σαμπουάν και αφρόλουτρα και να γεμίζω την μπανιέρα, θέλω να έχω μπανιέρα από ελεφαντόδοντο, ακόμα και τρένο που να έχει βελούδινα καθίσματα και χρυσές χειρολαβές .

Και πράγματι αυτό είναι πολιτισμός και εκεί έξω υπάρχουν , και θα έπρεπε να τα έχω.

Αλλά τα ζητάω δεν τα προσφέρω

Εγώ έχω προσφέρει κάτι απειροελάχιστο σε σχέση με αυτά και όμως βάζω χέρι σε όλον τον κόσμο αν μπορούσα να προσφέρω όλα αυτά Μήπως θα άρχιζα να σκοτώνω και κόσμο που δεν σέβονται την εργασία μου .

Ναι αυτό λέω μήπως ζητώντας συνέχεια από κάποιους καλύτερη ζωή τους κάνουμε ποιο κακούς ανθρώπους η μήπως αν αποφασίσουμε να πάμε εμείς στα λατομία να βγάλουμε σίδερο και να το λιώσουμε για να κάνουμε ράγες και φύλα αλουμινίου που θα τα κάνουμε έργα τέχνης”ξέρω ένα καλό με τον ΤΟΤΟ” αν δεν μπορέσουμε να το διαχειριστούμε θα γίνει κάτι

Νομίζω ότι το να υποχρεώνουμε δεν είναι καλή πρακτική.

Ίσως και αυτός ο σταθμάρχης να υποχρεώθηκε να κάνει μια εργασία που δεν ήθελε λόγο ότι δεν είχε να φάει ή για κάποιον άλλον το να έχει πρόσωπο στην κοινωνία να ανταποδώσει στους άλλους τις υπηρεσίες τους. να μην του άρεσε η απλός να ήταν ανίκανος.

η να την είχε σπουδάσει αυτήν την δουλειά και απλός έπρεπε να την κάνει γιατί το επίλεξε το χαρτί του και ιδού το αποτέλεσμα

Πάντως σε υποστηρίζω ολοκληρωτικά αν κάνεις κάτι πρέπει να το κάνεις καλά

Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να κάνεις κάτι προς τους άλλους ανθρώπους και αυτό να είναι ημιτελές και να τους ταλαιπωρεί η σε αυτήν την περιπτώσει να τους σκοτώνει



Να είναι καλά οι έμποροι τα καλύτερα βρίσκουν και μας φέρνουν.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,644 μηνύματα.
1678080186953.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1678080312663.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top