• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου και σπαστική κολίτιδα

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Τι ακριβώς είχες? Διάρροια ή δυσκοιλιοτητα?

Για δυσκοιλιοτητα δεν έχω ιδέα. Για τα άλλα να σου πω.
Για διαρροια, Immodium μην ξαναπάρεις. Για διάρροια να πάρεις Tasectan, είναι πραγματικά ο,τι καλύτερο υπάρχει, το παίρνω τα τελευταία 4μιση χρόνια όποτε έχω θέμα και μου κόβεται μαχαίρι χωρίς απολύτως καμία παρενέργεια.

Αν έχεις δυσπεψία και θέματα στο στομάχι η λύση είναι το Primperan αν βρεις. Παλιότερα που ετρωγα ελάχιστα και οτιδήποτε ετρωγα παραπάνω μου καθόταν στο στομάχι και κάποιες φορές είχα μπει και νοσοκομείο από τους εμετούς, πάντα Primperan μου δίνανε για το στομάχι ώστε να χωνεψω.

Για τη σπαστική κολιτιδα συγκεκριμένα δεν ξερω.
Σήμερα είχα διάρροια, ήταν τα μόνα εύκαιρα τα imodium, για αυτό πήρα αυτά.. αλλά φοβάμαι μη με ξανά πιάσει αύριο, γιατί έχω δουλειές
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Σήμερα είχα διάρροια, ήταν τα μόνα εύκαιρα τα imodium, για αυτό πήρα αυτά.. αλλά φοβάμαι μη με ξανά πιάσει αύριο, γιατί έχω δουλειές
Αν ανησυχείς για διάρροια συγκεκριμένα, πάρε Tasectan είναι πραγματικά σωτήριο, σε εμένα τουλάχιστον πάντα δουλεύουν.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Αυτές είναι προσωρινές λύσεις πρέπει να κάνεις εξετάση!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Αυτές είναι προσωρινές λύσεις πρέπει να κάνεις εξετάση!
Το ευρέθιστο δεν έχει θεραπεία , κυρίως coping μπορείς να κάνεις με διάφορους τρόπους ( προσοχή στο τι τρως , μείωση στρες , βελτίωση τρόπου ζωής κτλπ.) . Και κωλονοσκόπηση δεν θα την βάλουν να κάνει εκτός εαν απο αυτά που περιγράψει θεωρήσουν οτι έχει νόημα ( π.χ. εαν έχει αίμα ) . Ίσως όμως σε πρώτη φάση να της πουν για εξέταση κοπράνων για να αποκλειστούν άλλες παθήσεις .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εν τω μεταξύ , @Εριφύλη , είχες περάσει σχετικά πρόσφατα κάποια γαστρεντερίτιδα ;
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Το ευρέθιστο δεν έχει θεραπεία , κυρίως coping μπορείς να κάνεις με διάφορους τρόπους ( προσοχή στο τι τρως , μείωση στρες , βελτίωση τρόπου ζωής κτλπ.) . Και κωλονοσκόπηση δεν θα την βάλουν να κάνει εκτός εαν απο αυτά που περιγράψει θεωρήσουν οτι έχει νόημα ( π.χ. εαν έχει αίμα ) . Ίσως όμως σε πρώτη φάση να της πουν για εξέταση κοπράνων για να αποκλειστούν άλλες παθήσεις .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εν τω μεταξύ , @Εριφύλη , είχες περάσει σχετικά πρόσφατα κάποια γαστρεντερίτιδα ;
Είπα κολονοσκοπηση επειδή ξέρω ότι εξετάζεται όλο το τμήμα του εντέρου , αλλά ο γαστρεντερολογος θα της πει ...
Μήπως έχεις δυσανεξία στη λακτόζη?
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Είπα κολονοσκοπηση επειδή ξέρω ότι εξετάζεται όλο το τμήμα του εντέρου , αλλά ο γαστρεντερολογος θα της πει ...
Μήπως έχεις δυσανεξία στη λακτόζη?
Δεν ξεκινάνε να ελέγχουν τα πάντα . Πρώτα παίρνουν ιστορικό .
Τώρα η δυσανεξία παίζει . Εκτός εαν της έχει συμβεί και με προϊόντα που δεν έχουν λακτόζη .
Θα φανεί και αυτό πάντως απο εξετάσεις ( κόπρανα & αίμα ) . Πάντως τα ιμόντιουμ δεν πρέπει να τα παίρνει γιατί θα της προκαλέσουν ακόμη περισσότερη δυσκοιλιότητα . Τα ιμόντιουμ είναι για όσους έχουν θέμα παθολογικό , όχι ΣΕΕ .
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Δεν έχω διαγνωσθεί με αυτό, ακόμα, αλλά είμαι σίγουρη ότι το έχω. Πότε με πιάνει τρελός πόνος στο έντερο λόγω δυσκοιλιότητας, πότε διάρροιες. Φοβάμαι πλέον να τρώω, σήμερα δεν έφαγα τίποτα, λίγο ρύζι μόνο. Τίποτα άλλο. Φοβάμαι να φάω γιατί αύριο έχω εξεταστική

Όπως λες, μάλλον πρόκειται για σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου.


Αποτελεί κυρίως διάγνωση δι αποκλεισμού. Για εξακρίβωση και επιβεβαίωσης της διάγνωσης θα έπρεπε να γίνει πλήρης γαστρεντερολογικος έλεγχος: γαστροκολονοσκοπηση γι αποκλεισμό αυτοάνοσων/φλεγμονωδών διεργασιών στο έντερο και στομάχι , εξέταση κοπρανων για παθογόνα βακτήρια(+ ελικοβακτηρίδια κλπ) όσο και για ανίχνευση παγκρεατικής ανεπάρκειας( ελασταση παγκρέατος στα κόπρανα), αντισώματα κοιλιοκακης μέσω αιμοληψίας, δυσανεξία λακτόζη κοκ, επισησ Βακτηριακή υπέρανάπτυξη λεπτού εντέρου. Επίσης, υπάρχουν εκτεταμένες εξετάσεις γι αλλεργικές αντιδράσεις, όπου εξετάζονται εκατοντάδες ουσίες στις οποίες δυνητικά μπορεί ο οργανισμός να αντιδρά μετά την κατάναλωση τους κι να προκαλεί συμπτώματα όπως διάρροια κλπ.




Αν σε όλα αυτά δεν βρεθεί κάποια αιτία, τότε μιλάμε για ευερέθιστο έντερο. Θεραπευτικές μέθοδοι είναι κυρίως συμπτωματικές φαρμακολογικα με σπασμολυτικα( buscopan η mebeverine) ή αντικαταθλιπτικά , τα οποία Δράνε στους σεροτονίνεργικους υποδοχείς του στομαχιού κ εντέρου πχ αμιτριπτυλινη εάν και εφόσον μιλάμε για έντονη και συχνή συμπτωματολογία, είτε άλλες μέθοδοι, όπως συγκεκριμένα τσαγια(πχ χαμομήλι , κύμινο) εναλλακτικές θεραπείες, βελονισμός, διαλογισμός κλπ.




Αν έχεις πράγματι μεγάλο πρόβλημα και σ ενοχλεί στην καθημερινότητα καλό είναι βρεις έναν καλό γαστρεντερολόγο για πλήρη και αναλυτικό έλεγχο και θεραπεία.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Ναι, όπως το περίμενα. Σήμερα όλη μέρα είχα τρελό πόνο στο έντερο και σε όλη τη κοιλιά μου, δεν έχω φάει απολύτως ΤΊΠΟΤΑ, τώρα με έπιασε το αντίθετο, δυσκοιλιότητα
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ναι, όπως το περίμενα. Σήμερα όλη μέρα είχα τρελό πόνο στο έντερο και σε όλη τη κοιλιά μου, δεν έχω φάει απολύτως ΤΊΠΟΤΑ, τώρα με έπιασε το αντίθετο, δυσκοιλιότητα
Φάε ένα λαπα/ φρυγανιές !!!!!! Δε κάνει να μένεις νηστική
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Φάε ένα λαπα/ φρυγανιές !!!!!! Δε κάνει να μένεις νηστική
Δεν μπορώ, με πονάει πολύ η κοιλιά μου . Και αν φάω τέτοιες αηδιες θα με πιάσει και εμετός
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το μόνο που έχω όρεξη να φάω τώρα είναι μια ωραία τονομακαροναδα, αλλά δεν ξέρω αν κάνει
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δεν μπορώ, με πονάει πολύ η κοιλιά μου . Και αν φάω τέτοιες αηδιες θα με πιάσει και εμετός
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το μόνο που έχω όρεξη να φάω τώρα είναι μια ωραία τονομακαροναδα, αλλά δεν ξέρω αν κάνει
Σκέτα μακαρόνια ,για τον τόνο δεν ξέρω
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Ναι, όπως το περίμενα. Σήμερα όλη μέρα είχα τρελό πόνο στο έντερο και σε όλη τη κοιλιά μου, δεν έχω φάει απολύτως ΤΊΠΟΤΑ, τώρα με έπιασε το αντίθετο, δυσκοιλιότητα
Έρι μην φοβάσαι . Δοκίμασε να φας κάτι , δεν θα σε πιάνει με όλα . Πίστεψε με υπάρχει μεγάλο πλήθος πραγμάτων που μπορείς να φας χωρίς θέμα . Απλώς τώρα λόγου του άγχους σου , σου έχει καρφωθεί οτι θα το πάθεις με οτιδήποτε και εαν φας . Πίστεψε με , ΔΕΝ ισχύει .
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Έρι μην φοβάσαι . Δοκίμασε να φας κάτι , δεν θα σε πιάνει με όλα . Πίστεψε με υπάρχει μεγάλο πλήθος πραγμάτων που μπορείς να φας χωρίς θέμα . Απλώς τώρα λόγου του άγχους σου , σου έχει καρφωθεί οτι θα το πάθεις με οτιδήποτε και εαν φας . Πίστεψε με , ΔΕΝ ισχύει .
Τι να φάω;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να φας ένα ή δύο τοστακια προς το παρών . Ενδεικτικά εμένα ας πούμε με πειράζουν τα τυροπιτάκια , κάποιες πιτσες , ορισμένα ζελέ , κάποια συγκεκριμένα κέικ κ.α.

Το εάν κάτι θα σε πειράξει δεν σχετίζεται με το πόσο βαρύ σου φαίνεται ένα φαγητό ή την ποσότητα του . Λόγου χάρη προσωπικά ένα κομματακι κέικ μπορεί να με στείλει , ενώ δύο σουβλάκια τα τρώω χωρις κανένα θέμα . Για αυτό σου λέω , δεν έχει νόημα να φοβάσαι τα πάντα . Αλλά έχει νόημα να καταγράψεις όσα παρατηρήσεις ότι σου δημιουργούν θέμα και να τα αποφεύγεις .
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να φας ένα ή δύο τοστακια προς το παρών . Ενδεικτικά εμένα ας πούμε με πειράζουν τα τυροπιτάκια , κάποιες πιτσες , ορισμένα ζελέ , κάποια συγκεκριμένα κέικ κ.α.

Το εάν κάτι θα σε πειράξει δεν σχετίζεται με το πόσο βαρύ σου φαίνεται ένα φαγητό ή την ποσότητα του . Λόγου χάρη προσωπικά ένα κομματακι κέικ μπορεί να με στείλει , ενώ δύο σουβλάκια τα τρώω χωρις κανένα θέμα . Για αυτό σου λέω , δεν έχει νόημα να φοβάσαι τα πάντα . Αλλά έχει νόημα να καταγράψεις όσα παρατηρήσεις ότι σου δημιουργούν θέμα και να τα αποφεύγεις .
Δεν θέλω σήμερα κάτι.. ίσως φάω αύριο το πρωί
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να φας ένα ή δύο τοστακια προς το παρών . Ενδεικτικά εμένα ας πούμε με πειράζουν τα τυροπιτάκια , κάποιες πιτσες , ορισμένα ζελέ , κάποια συγκεκριμένα κέικ κ.α.

Το εάν κάτι θα σε πειράξει δεν σχετίζεται με το πόσο βαρύ σου φαίνεται ένα φαγητό ή την ποσότητα του . Λόγου χάρη προσωπικά ένα κομματακι κέικ μπορεί να με στείλει , ενώ δύο σουβλάκια τα τρώω χωρις κανένα θέμα . Για αυτό σου λέω , δεν έχει νόημα να φοβάσαι τα πάντα . Αλλά έχει νόημα να καταγράψεις όσα παρατηρήσεις ότι σου δημιουργούν θέμα και να τα αποφεύγεις .
Πως καταλαβαίνεις αν κάτι θα σε πειράξει έτσι ώστε να το αποφύγεις ?
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
@Εριφύλη Μήπως σου έχει κλείσει το στομάχι επειδή δεν πολυτρώς και γιαυτό δεν νιωθεις να πεινας πλεον; Τον τελευταιο καιρο ετρωγες κανονικες ποσοτητες και μεσημερι βραδυ;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Πως καταλαβαίνεις αν κάτι θα σε πειράξει έτσι ώστε να το αποφύγεις ?
Υπάρχουν διαβαθμίσεις.
Π.χ. κάποια φαγητά ίσως σου δημιουργήσουν μια ενόχληση . Με αυτά την παλεύεις και με καλό ύπνο , άσκηση κτλπ. Μπορεί να μην σε ενοχλούν και καθόλου .

Μετά μιλάμε για τα εντελώς απαγορευτικά φαγητά ( για τον καθένα μπορεί να διαφέρουν ) . Δημιουργούν αρχικά πολλά αέρια , μετά σε κάποια ανυποψίαστη στιγμή της ημέρας σε πιάνει τρομερός πόνος που σε λούζει κρύος ιδρώτας . Εάν και πονάς δεν μπορείς να πας τουαλέτα εύκολα ( το κομμάτι της δυσκοιλιότητας) . Αυτή η κατάσταση μπορεί να υπάρχει για ώρες έως ότου περάσει αφού πας τουαλέτα ( με διάρροια ) . Το χειρότερη κομμάτι προφανώς είναι ο πόνος ο οποίος είναι φρικτός . Δεν είναι σαν το κλασσικό κόψιμο που λέμε . Καμιά σχέση , ο πόνος εδώ φτάνει σε εντελώς άλλα επίπεδα .

Με λίγα λόγια δεν μπορείς να προβλέψεις με σιγουριά τι θα σε πειράξει εκτός εάν το φας και σε πειράξει . Η προσπάθεια να "κατηγορήσεις" συγκεκριμένα υλικά από την δική μου εμπειρία έχει αποτύχει παταγωδώς . Πάνω κάτω όλα τα υλικά τα έχω βρει σε φαγητά που με πειράζουν αλλά ταυτόχρονα και σε φαγητά που δεν με πειράζουν . Οπότε ο διαχωρισμός έχει νόημα μόνο σε επίπεδο φαγητού μετά από ένα σημείο πάρα υλικών .
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
@Εριφύλη Μήπως σου έχει κλείσει το στομάχι επειδή δεν πολυτρώς και γιαυτό δεν νιωθεις να πεινας πλεον; Τον τελευταιο καιρο ετρωγες κανονικες ποσοτητες και μεσημερι βραδυ;
Το βράδυ δεν τρώω ποτέ... Μέχρι τις 7-8 τρώω συνήθως. Ναι, έτρωγα κανονικά
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top