Σύνταξη

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
σκεφτείτε με το μυαλό σας γύρω σας τον κόσμο

Πεστα μωρέ που βρέθηκα και μόνος μου να λέω τα αυτονόητα. :)

να θυμήσω την περίπτωση των δύο Θεσσαλονικιών που έβγαλαν φωτοτυπίες τα διπλώματα τους και με αυτά τύλιγαν σουβλάκια? (ώσπου στο τέλος τους ακύρωσαν και τα διπλώματα γιατί ήταν προσβολή...)

Ας το πούμε περιληπτικά: Το πρώτο βήμα για την ελευθερία είναι να μισήσεις αυτό που σε υποδουλώνει. (το άν θα το αποτινάξεις έπεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
βρε κουκλί μου....
αν οι γονείς μου, μου έλεγαν... συγγνώμη κοριτσάκι μας αλλά δεν έχουμε τα 5000 ευρώ που χρειάζονται ετησίως για να σπουδάσεις... τι θα έκανα? :/:
έχεις δίκιο ότι ο καθένας μπορεί να βρει ενδιαφέροντα μέσα στη δουλειά του
αλλά έλα λίγο στην ψυχολογία ενός νέου ανθρώπου γεμάτου όνειρα όπως εσύ καλή ώρα, που κόπιασε, που σπούδασε, που πλήρωσε και τελικά βρέθηκε να τυλίγει σουβλάκια....

Ναι ρε συ, αλλά το "βρέθηκε" να τυλίγει σουβλάκια δεν ισχύει. Ήθελε και βρέθηκε. Κι αν, λέω αν έκανε ό,τι μπορούσε, το πάλεψε και κατέληξε εκεί τότε... Τότε οφείλει να προσγειωθεί στην πραγματικότητα και στα νέα δεδομένα. Να πει, λοιπόν, τυλίγω σουβλάκια και πάνω σ'αυτό θα ψάξω να βρω ενδιαφέρον. Και αν το θέλει θα το βρει. Και τα όνειρα, ακόμα κι όταν δεν έχουν ελπίδα κρατάνε τη θέση τους και τη δίνουν στα επόμενα. Οι στόχοι που δεν κατάφεραν να πραγματοποιηθούν αντικαθιστούνται από άλλους πιο μικρούς και πιο βραχυπρόθεσμους. Δηλαδή ένας τυλιχτής δεν είναι καταδικασμένος να καταπιέζεται χωρίς να σηκώνει κεφάλι και χωρίς να προσπαθεί.:hmm:

έντιτ.
Πεστα μωρέ που βρέθηκα και μόνος μου να λέω τα αυτονόητα. :)



Ας το πούμε περιληπτικά: Το πρώτο βήμα για την ελευθερία είναι να μισήσεις αυτό που σε υποδουλώνει. (το άν θα το αποτινάξεις έπεται)

Για να φτάσεις να ζητάς την ελευθερία, πρέπιει πρώτα να φτάσεις να την χάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ναι ρε συ, αλλά το "βρέθηκε" να τυλίγει σουβλάκια δεν ισχύει. Ήθελε και βρέθηκε. Κι αν, λέω αν έκανε ό,τι μπορούσε, το πάλεψε και κατέληξε εκεί τότε... Τότε οφείλει να προσγειωθεί στην πραγματικότητα και στα νέα δεδομένα. Να πει, λοιπόν, τυλίγω σουβλάκια και πάνω σ'αυτό θα ψάξω να βρω ενδιαφέρον. Και αν το θέλει θα το βρει. Και τα όνειρα, ακόμα κι όταν δεν έχουν ελπίδα κρατάνε τη θέση τους και τη δίνουν στα επόμενα. Οι στόχοι που δεν κατάφεραν να πραγματοποιηθούν αντικαθιστούνται από άλλους πιο μικρούς και πιο βραχυπρόθεσμους. Δηλαδή ένας τυλιχτής δεν είναι καταδικασμένος να καταπιέζεται χωρίς να σηκώνει κεφάλι και χωρίς να προσπαθεί.:hmm:

απλά προσπαθώ να σου εξηγήσω κάτι που μάλλον θα το δεις με το πέρασμα του χρόνου
(όχι, δεν σε απαξιώνω επειδή είσαι μικρούλα.... σε θαυμάζω κι όλας για το σθένος σου και τα όνειρα σου)
αλλιώς είναι ένας τυλιχτής στα 25 του και στα 30 του κι αλλιώς ένας τυλιχτής που κάνει αυτή τη δουλειά 40 χρόνια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Κι αν κανείς δεν βρίσκει ενδιαφέρον στη δουλειά του και το παραδέχεται χωρίς καν να προσπαθεί είναι άξιος της μοίρας του.

Και αρκετοί δούλοι προσπάθησαν σίγουρα να μην πιαστούν να ξεφύγουν πρίν πουληθούν για σκλάβοι, να μήν υποταχθούν όταν πήγαν στο αμέρικα ή αλλού, μπορεί κάποιοι να προσπάθησαν να γυρίσουν κι από εκεί στην Αφρική. Όποιοι δεν τα κατάφεραν και τουτς σκότωσαν ή τράβηξαν τρισχειρότερα ύστερα πο τις απόπειρες τους ειναι άξιοι της μοίρας τους.

Κι εσένα τότε, με τη δική σου λογική, άν σε πιάσουν και σε βιάσουν, κι εσύ προσπαθώντας να το αποφύγεις σκοτωθείς άξια της μοίρας σου θα είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ναι ρε συ, αλλά το "βρέθηκε" να τυλίγει σουβλάκια δεν ισχύει. Ήθελε και βρέθηκε. Κι αν, λέω αν έκανε ό,τι μπορούσε, το πάλεψε και κατέληξε εκεί τότε...


Διαφωνώ, σε μία Ελλάδα που παράγει τόσους διπλωματούχους και προσφέρει τόσες λίγες θέσεις εργασίας δε μπορείς να πεις πως κάποιος ήθελε εν τέλει να καταλήξει τόσο χαμηλά.

Είναι σαν την ιστορία με τα αυτοκίνητα και τα πάρκινγκ, πληρώνουμε ένα σκασμό χρήματα (στο κράτος) για να έχουμε αυτοκίνητο στη κατοχή μας αλλά κανείς δε μας εγγυήθηκε ή δε φρόντισε για του που θα το αφήνουμε και ύστερα από όλα αυτά μας βάζουν να πληρώνουμε κάθε φορά που το αφήνουμε παράνομα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Για να φτάσεις να ζητάς την ελευθερία, πρέπιει πρώτα να φτάσεις να την χάσεις.

Τώρα τα είπες σωστά. Εσυ λοιπόν, είσαι η ελεύθερη και οικτίρεις τους δούλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
απλά προσπαθώ να σου εξηγήσω κάτι που μάλλον θα το δεις με το πέρασμα του χρόνου
(όχι, δεν σε απαξιώνω επειδή είσαι μικρούλα.... σε θαυμάζω κι όλας για το σθένος σου και τα όνειρα σου)
αλλιώς είναι ένας τυλιχτής στα 25 του και στα 30 του κι αλλιώς ένας τυλιχτής που κάνει αυτή τη δουλειά 40 χρόνια!

Συμφωνώ, ίσως να είναι πράγματι καταπιεστικό 40 χρόνια να κάνεις "το ίδιο" απ' ό,τιδήποτε. Ό,τιδήποτε. Αλλά κι αυτό δεν θέλω να πιστεύω ότι είναι οριστικό. Σίγουρα δεν μπορώ να μιλήσω σοβαρά γιατί δεν έχω ζήσει κάτι τέτοιο. Αλλά, όπως και να' χε δεν θα άξιζε να απογοητευτώ και να τα παρατήσω...


Γιατί αν τα παρατούσα, δεν ξέρω πως θα ζούσα. Τότε ναι, θα παρακαλούσα να έρθει η σύνταξη. Το θέμα είναι να μην φτάσω εκεί, και ο καθένας δηλαδή.:/:


έντιτ.
Τώρα τα είπες σωστά. Εσυ λοιπόν, είσαι η ελεύθερη και οικτίρεις τους δούλους...

Ναι, είναι μεγάλη υπόθεση να γίνεις δούλος σήμερα. Κι αν το καταφέρεις μάλλον το θέλεις. Γιατί δεν νομίζω να γεννήθηκε κανείς μας σε καμιά βασιλική αυλή από καμιά οικογένεια δούλων. :/:

Γιατί αν τα παρατούσα, δεν ξέρω πως θα ζούσα. Τότε ναι, θα παρακαλούσα να έρθει η σύνταξη. Το θέμα είναι να μην φτάσω εκεί, και ο καθένας δηλαδή.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Ναι, είναι μεγάλη υπόθεση να γίνεις δούλος σήμερα. Κι αν το καταφέρεις μάλλον το θέλεις. Γιατί δεν νομίζω να γεννήθηκε κανείς μας σε καμιά βασιλική αυλή από καμιά οικογένεια δούλων. :/:

Μα βέβαια. Και τότε οι δούλοι γιατί φωνάζανε; Τις καλύβες τους τις είχανε, τα παλιόρουχα τους τα είχανε, την παλιοτροφήτους την είχανε καθε μέρα έτοιμη. Βρε τα αχάριστα γαιδούρια! Ακόμη και σέξ είχανε τζάμπα μάλιστα οι αραπίνες απο τους αφεντικούς τους. Λίγο είναι να κάνεις; σέξ με έναν "ανώτερο άνθρωπο" και μάλιστα χωρίς να πληρώνεις; Θα τα είχανε όλα αυτα στην αφρική;

Μεγάλη υπόθεση να είσαι δούλος σήμερα, ναι.... δεν συμβαίνει πουθενά. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Μα βέβαια. Και τότε οι δούλοι γιατί φωνάζανε; Τις καλύβες τους τις είχανε, τα παλιόρουχα τους τα είχανε, την παλιοτροφήτους την είχανε καθε μέρα έτοιμη. Βρε τα αχάριστα γαιδούρια! Ακόμη και σέξ είχανε τζάμπα μάλιστα οι αραπίνες απο τους αφεντικούς τους. Λίγο είναι να κάνεις; σέξ με έναν "ανώτερο άνθρωπο" και μάλιστα χωρίς να πληρώνεις; Θα τα είχανε όλα αυτα στην αφρική;

Μεγάλη υπόθεση να είσαι δούλος σήμερα, ναι.... δεν συμβαίνει πουθενά. :hmm:

Δούλος, αν δεν κατάλαβες, εννοώ δούλος της εργασίας σου. Δούλος της αδυναμίας σου να προσπαθείς και να βρίσκεις διεξόδους.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Δούλος, αν δεν κατάλαβες, εννοώ δούλος της εργασίας σου. Δούλος της αδυναμίας σου να προσπαθείς και να βρίσκεις διεξόδους.:)


Όλοι δούλοι της αδυναμίας τους να βρίσκουν διεξόδους είναι, όταν είναι. Γι'αυτό σου ανέφερεα όλους τους προηγούμενους. Μήπως και δείς ότι δεν ήταν θέμα έμπνευσης, ούτε το ήθελαν ούτε το χάρηκαν, αλλά ακριβώς δεν κατάφεραν να ξεφύγουν αποι τη βία που ασκήθηκε πάνω τους

Όμως και η Μαρία Αντουανέτα απορούσε γιατί δεν τρώγαν παντεσπάνι. Το έχω ξαναπεί, μήπως γι'αυτό την αποκεφάλισαν; ;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Όλοι δούλοι της αδυναμίας τους να βρίσκουν διεξόδους είναι, όταν είναι. Γι'αυτό σου ανέφερεα όλους τους προηγούμενους. Μήπως και δείς ότι δεν ήταν θέμα έμπνευσης, ούτε το ήθελαν ούτε το χάρηκαν, αλλά ακριβώς δεν κατάφεραν να ξεφύγουν αποι τη βία που ασκήθηκε πάνω τους

Όμως και η Μαρία Αντουανέτα απορούσε γιατί δεν τρώγαν παντεσπάνι. Το έχω ξαναπεί, μήπως γι'αυτό την αποκεφάλισαν; ;):)

Δίκαιο έχεις, αλλά το ότι δεν τα κατάφεραν δεν σημαίνει ότι δεν το προσπάθησαν. Δεν είναι να τα αποδέχεσαι ως δεδομένα αυτά που σε καταπιέζουν. Εγώ το να αυτοχαρακτηρίζεσαι δούλος το λέω δικαιολογία. Δεν αξίζει σε κανέναν να το κάνει.

Κι αν δεν σ' αρέσει η δουλειά σου, κι αν αισθάνεσαι δούλος, να μην το παραδέχεσαι. Να λες ότι είσαι εν δυνάμει ελεύθερος;)

Και να μην μένεις στα λόγια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Δίκαιο έχεις, αλλά το ότι δεν τα κατάφεραν δεν σημαίνει ότι δεν το προσπάθησαν.

Ναι, μόνο που για σένα είναι φιλολογία, για κείνους που το κάνουν ειναι ζήτημα ζωής και θανάτου. Ρισκάρουν ή και χάνουν σε πάρα πολλες περιπτώσεις τη ζωή τους προσπαθώντας

Εγώ το να αυτοχαρακτηρίζεσαι δούλος το λέω δικαιολογία. Δεν αξίζει σε κανέναν να το κάνει.
Πρέπει όμως να το κάνεις, άν θέλεις να εξεγερθείς. Αν δεν λές ότι είσαι δούλος τότε απένντι σε τί θα επαναστατήσεις;

Μάλιστα πιστεύω ότι είνι το πιο δυσάρεστο μέρος της όλης διαδικασίας προκειμένου να πάψεις να είσαι, δούλος, (μλκσ, κξορόδιο, θύμα όπως θές πές το). Το να παραδεχτείς στον εαυτό σου ότι είσαι έτσι. Φυσικα θα υποστείς χιλιάδες αντίποινα όταν θα προσπαθήσεις να το αποτινάξεις. Μετα όμως που θα το παραδεχτείς, μπροστά στο ότι θα είναι όλη σου η ζωή έτσι, οτιδήποτε καλύτερο σου φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Ναι, μόνο που για σένα είναι φιλολογία, για κείνους που το κάνουν ειναι ζήτημα ζωής και θανάτου. Ρισκάρουν ή και χάνουν σε πάρα πολλες περιπτώσεις τη ζωή τους προσπαθώντας

Nαι, δεν μιλάμε για "εκείνους". Για σένα και για μένα μιλάμε. Αν εσύ τα έχεις κάνει όλα αυτά για να τα παρατήσεις, μαζί σου.


Πρέπει όμως να το κάνεις, άν θέλεις να εξεγερθείς. Αν δεν λές ότι είσαι δούλος τότε απένντι σε τί θα επαναστατήσεις;

Μάλιστα πιστεύω ότι είνι το πιο δυσάρεστο μέρος της όλης διαδικασίας προκειμένου να πάψεις να είσαι, δούλος, (μλκσ, κξορόδιο, θύμα όπως θές πές το). Το να παραδεχτείς στον εαυτό σου ότι είσαι έτσι. Φυσικα θα υποστείς χιλιάδες αντίποινα όταν θα προσπαθήσεις να το αποτινάξεις. Μετα όμως που θα το παραδεχτείς, μπροστά στο ότι θα είναι όλη σου η ζωή έτσι, οτιδήποτε καλύτερο σου φαίνεται.

Δηλαδή, δεν είναι "ένα" στάδιο, είναι "το" τελευταίο στάδιο της ψυχικής σου κατάπτωσης. Μετά απ' αυτό είναι το σημαντικό. Δεν σου λέω να μην φτάσεις εκεί, έτσι που το θέτεις. Σου λέω να μην μείνεις εκεί.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Λοιπόόόόν...

Χωρίς να έχω διαβάσει όλο το θέμα, παρά μόνο τις πρώτες δύο σελίδες, συνεπώς μπορεί να πω πράγματα που είπαν κι άλλοι, έχω καταλάβει τα εξής, από το κείμενο του κυρίου Δήμου, τον οποίο γενικά εκτιμώ ως συγγραφέα, άσχετα αν δεν συμφωνώ πάντα με τις απόψεις του.

1) Μόνο ο Έλληνας έχει ανάγκη να βγει στη σύνταξη, αντίθετα οι Ευρωπαίοι δουλεύουν μέχρι τα 124 τους.

2) Οι Ευρωπαίοι βιομηχανικοί εργάτες, οι καθαρίστριες, οι ντελιβεράδες, οι οικοδόμοι, οι μεταφορείς κλπ, αγαπούν τόσο πολύ τη δουλειά τους, που θα πλήρωναν για να τους αφήνουν να δουλεύουν. Σύμφωνα με αυτήν τη λογική, οι νεκροθάφτες θα έπρεπε να είναι ταυτόχρονα και νεκρόφιλοι, ώστε να μη θέλουν να εγκαταλείψουν το δημιουργικό αυτό επάγγελμα. Θα μπορούσαν μάλιστα, όταν έρθει η μάταιη εκείνη ώρα, να θάβουν μόνοι τους τον εαυτό τους, για να μην τους πει ο κύριος Δήμου ότι πληρώνονται χωρίς να δουλεύουν.

3) Το μεγαλύτερο ελάττωμα του Έλληνα, κατά τη δική μου γνώμη, είναι ότι ενώ δεν έχει τα κότσια να πάει να μείνει πουθενά αλλού, αφού στας Ευρώπας θα αισθάνεται ως χωριάτης, βρίζει συνεχώς τους Έλληνες και την Ελλάδα και δεν μας αδειάζει τη γωνιά. Όλα τα ελαττώματα τα έχει ο Έλληνας, εκτός από τον κύριο Δήμου, δηλαδής.

4) Να καταργηθούν τα ασφαλιστικά συστήματα λέει; Φυσικά, αφού εκείνος έβγαλε αρκετά λεφτά στη ζωή του ώστε να μη χρειάζεται τη σύνταξη, αφού το δικό του επάγγελμα μπορεί να το ασκεί κανείς μέχρι τα 100 του τουλάχιστον, αφού ο ίδιος φοβάται τόσο πολύ τα γηρατειά που προτιμά να τα ξορκίζει, ε τότε, όλοι οι άλλοι να πάνε να πνιγούν και να καθαρίζουν τουαλέτες μέχρι τα 99 τους, γιατί αλλιώς δεν θα είναι δημιουργικοί...

5) Δεν μας είπε βέβαια, όταν κάποιος στα 75 του για παράδειγμα, αρρωστήσει και δεν μπορεί να δουλέψει πια, ποιος θα τον περιθάλψει; Ο Αποστολόπουλος φαντάζομαι από φιλανθρωπία. Δωρεάν φυσικά.

6) Δεν μας είπε ωστόσο και κάτι άλλο: Αν όλα τα γερόντια δούλευαν μέχρι να τους σηκώσει ο Άγιος Πέτρος από την καρέκλα στην οποία ήταν προσκολλημένοι, πότε θα έβρισκαν δουλειά οι νεότεροι, στα 65 τους; Ε, τότε βέβαια, δεν θα χρειαζόταν να βγει κανείς στη σύνταξη, αφού θα είχε ήδη πεθάνει απ' την πείνα. Μεγάλο ελάττωμα η προσκόλληση στην καρέκλα, φαίνεται όμως πως ο κύριος Δήμου παρέλειψε να το φορτώσει κι αυτό στους Έλληνες, μάλλον γιατί δεν του έδενε η συνταγή.

7) Οι εμπνευστές της Νέας Παγκόσμιας Τάξης, έχουν βρει θαυμάσιους απολογητές μεταξύ των "Αριστερών" και "Προοδευτικών" αυτού του κόσμου. Ίσως γι' αυτό και τούτοι έχουν τόσα, ώστε ν' απαξιώνουν τη φτωχική συνταξούλα του αντιπαθούς, τεμπελχανά (άσχετα αν οι επίσημες ευρωπαϊκές στατιστικές εδώ και χρόνια σημειώνουν πως ο Έλληνας είναι ο πιο σκληρά εργαζόμενος και χειρότερα αμειβόμενος, με τις πιο ακριβές τιμές αγαθών στην Ευρώπη), και ανάξιου λόγου Έλληνα.

8 ) Ο κύριος Δήμου μάλλον δεν έχει παίξει ποτέ τάβλι και μπουρλότο και δεν ξέρει πόσο δημιουργικά αθλήματα είναι...

9) Οι ιδανικές πολιτείες του κυρίου Δήμου, δεν έχουν χρηματιστήρια, όπου μια ιδιωτική ασφαλιστική μπορεί να παίξει και να χάσει τα λεφτά σου, ούτε τράπεζες και ασφαλιστικές εταιρείες που κάνουν δόλιες πτωχεύσεις, αντίθετα η κατάθεση των κόπων σου σε έναν ιδιωτικό οργανισμό, σου παρέχει απόλυτη εξασφάλιση για τη δύσκολη στιγμή. Θα ήθελα να τον έβλεπα όταν θα πήγαινε να εισπράξει τα χρήματα που επένδυσε και θα μάθαινε ότι τα έφαγε κάποιος γιάπης και την έκανε στις Μπαχάμες με πέντε μοντέλες επάνω στο γιοτ του.

"Για δες τι βλέπει ο βολεμένος, όταν κοιμάται φαγωμένος", όπως λέει και ο Κώστας Τριπολίτης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Nαι, δεν μιλάμε για "εκείνους". Για σένα και για μένα μιλάμε.

Μάλλον για κεινους και για μένα μιλάμε, ή για όλους σαν κι εμένα, πάντως σιγουρα όχι για σένα

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos ............άσχετα αν οι επίσημες ευρωπαϊκές στατιστικές εδώ και χρόνια σημειώνουν πως ο Έλληνας είναι ο πιο σκληρά εργαζόμενος και χειρότερα αμειβόμενος, με τις πιο ακριβές τιμές αγαθών στην Ευρώπη...........
Αυτή μπορεί να είναι η απάντηση στην νιναου τί εστί δούλος. Μα και οι αραπάδες στις φυτειες δεν θα ήταν αραπάδες που λείωνοιν στην δουλεία άν
  • εκαναν τη δουλειά που είχαν διαλέξει
  • δούλευαν σα'αυτήν όσο είχαν επιλέξει και το κυριότερο
  • πληρώνονταν γι'αυτήν τόσο καλά ώστε να έχουν μια ζωή, αντι απλά να χάνουν την ζωή τους για να κάνουν ωραιότερη την ζωή των ανα τον κόσμο Δήμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Μάλλον για κεινους και για μένα μιλάμε, ή για όλους σαν κι εμένα, πάντως σιγουρα όχι για σένα


Αυτή μπορεί να είναι η απάντηση στην νιναου τί εστί δούλος. Μα και οι αραπάδες στις φυτειες δεν θα ήταν αραπάδες που λείωνοιν στην δουλεία άν
  • εκαναν τη δουλειά που είχαν διαλέξει
  • δούλευαν σα'αυτήν όσο είχαν επιλέξει και το κυριότερο
  • πληρώνονταν γι'αυτήν τόσο καλά ώστε να έχουν μια ζωή, αντι απλά να χάνουν την ζωή τους για να κάνουν ωραιότερη την ζωή των ανα τον κόσμο Δήμου


Nα σου πω αρχικά ότι μιλάμε κυρίως για μένα. Κυρίως για τους νέους μιλάμε που έχουν τη διάθεση να αλλάξουν μυαλά.

Έπειτα, για τον ορισμό του δούλου, για μένα, αυτό είναι και ένας άνθρωπος που λέει αυτά που λες:

...Νεκρός είναι όποιος δουλεύει. Οι ώρες της δουλειάς είναι καταναγκαστικές, πεταμένες, χαμένη ζωή...

και που δεν κάνει τίποτα για να τα ανατρέψει ή τουλάχιστον έτσι δείχνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Οι νέοι τί ξέρουν απο δουλεία μικρή μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Οι νέοι τί ξέρουν απο δουλεία μικρή μου;

Ο κάθε νέος μπορεί να έχει τις δικές του εμπειρίες από δουλειά. Μπορεί να έχει δουλέψει περιστασιακά, μπορεί να έχει βοηθήσει τους γονείς του, μπορεί απλά να μην έχει εργασθεί ποτέ. Ζει όμως σ'ένα περιβάλλον που έρχεται σ' επαφή με εργαζόμενους. Σε γενικές γραμμές ξέρει αρκετά ώστε να μπορεί να καταλάβει ότι ο ρόλος της στη ζωή του αξίζει να είναι σημαντικός. Κι αν δεν είναι να γίνει.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Οι νέοι τί ξέρουν απο δουλεία μικρή μου;

Κι εμένα πάντως, εδώ που τα λέμε, μου αρέσει πολύ η δουλειά. Μπορώ για παράδειγμα να κάθομαι και να βλέπω κάποιον να δουλεύει επί ώρες.:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Ο κάθε νέος μπορεί να έχει τις δικές του εμπειρίες από δουλειά. Μπορεί να έχει δουλέψει περιστασιακά, μπορεί να έχει βοηθήσει τους γονείς του, μπορεί απλά να μην έχει εργασθεί ποτέ. Ζει όμως σ'ένα περιβάλλον που έρχεται σ' επαφή με εργαζόμενους. Σε γενικές γραμμές ξέρει αρκετά ώστε να μπορεί να καταλάβει ότι ο ρόλος της στη ζωή του αξίζει να είναι σημαντικός. Κι αν δεν είναι να γίνει.
:)


Κατ'αρχήν δες τον τόνο, μίλησα για δουλεία, όχι για δουλειά. Υπάρχου νέοι που ξέρουν απο δουλεία ωστόσο, όμως (και να λές ευτυχώς) δεν είσαι εσύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top