Σώζεται η σχέση;

YiannisM

Νεοφερμένος

Ο YiannisM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ήμουν παντρεμένος με κάποιαν για 12 χρόνια, συνολικά 16. Κάπου πριν 6 χρόνια ο γάμος πήγαινε κατά διαόλου. Εκείνη την περίοδο γνώρισα κάποιαν (το ξέρω είμαι γουρούνι, αλλά δεν σας θέλω για αυτό) την ερωτεύτηκα. Μείναμε μαζί κάποιους μήνες, και παρότι ο γάμος μου ήταν νεκρός δεν μπορούσα να φύγω. Όταν τέλειωσε δοκίμασα ξανά να τον σώσω, πάλι δεν γινόταν.

Ξαφνικά εμφανίζεται εκείνος ο παλιός έρωτας, και κατάλαβα πως την ήθελα το ίδιο. Η απαίτηση η ίδια, για να ζήσουμε την σχέση μας έπρεπε να χωρίσω. Το έκανα, αυτή την φορά πολύ πιο σίγουρος (και δεν μετανιώνω που χώρισα). Περάσαμε ένα υπέροχο καλοκαίρι με την νέα,με έβαζε στην ζωή της γνώρισα την οικογένεια της τους φίλους της, το παιδί της (από την άλλη βέβαια δεν ήθελε να γνωρίσει κανέναν δικό μου).

Μέχρι που άνοιξαν τα σχολεία (εκεί δουλεύει), ζούμε μια ώρα δρόμο μακριά, προφανώς το να βρισκόμαστε κάθε μέρα είναι αδύνατον και το καταλάβαινα. Μόνο που πλέον είχα βγει εντελώς από τον χάρτη, ακόμα και ένα τηλεφώνημα είναι βάρος για αυτήν, να αλλάζει σχέδια τελευταία στιγμή για να βρεθούμε. Να πάει πιο αργά η σχέση, να μην συναντώ τους δικούς της. Εγώ τα δέκτηκα, μόνη μου απαίτηση να βρισκόμαστε έστω 2 φορές την βδομάδα, και από μένα οκ να πηγαίνω εγώ. Ακόμα όμως και για αυτό μάχη. Να λέει πως την κουράζει που τα ζητώ, πράγματα που θεωρώ αυτονόητα, αν έχεις μια σοβαρή σχέση που υποτίθεται πως έτσι ξεκίνησε. Αυτής της μπήκε η ιδέα πως αυτή είναι η ζωή μου, παρότι έχω μια δουλειά που μου τρώει πολλές ώρες την μέρα, 2 παιδιά, ένα χόμπι που προσπαθώ να επιστρέψω όταν το επιτρέψει η υγεία μου. 40+ είναι γελοίο θαρρώ να λες του άλλου πως δεν έχει ζωή, ενώ η ίδια έχει σχέσεις εξάρτησης από τους γονείς της.Όλα αυτά μου δημιουργούν μεγάλη ανασφάλεια. Να μου λέει να την αγαπώ λιγότερο. Μα αν την αγαπούσα λιγότερο θα έμενα στο βόλεμα του γάμου έστω και νεκρού.

Προχθές όταν ακόμα μια φορά ακύρωσε ραντεβού μας δεν άντεξα. Της είπα ως εδώ, δεν νιώθω να μαι προτεραιότητα (και σαφώς το παιδί της είναι πάνω από όλα, όχι όμως 1002 chat groups που όλη μέρα είναι κολλημένη σε αυτά. Η λογική μου λέει πως έκανα το σωστό, δεν είμαστε παιδάκια (40+), το συναίσθημα μου όμως την θέλει πίσω, και ναι είναι και η μοναξιά, αλλά αυτήν την πέρασα ξανά. Κάπου εδώ ακριβώς είναι που χρειάζομαι και την συμβουλή σας. Το ιδανικό σενάριο για μένα θα ήταν να είμαστε ξανά μαζί, να μπαίνει ο ένας στην ζωή του άλλου, αλλά το βασικότερο από όλα να την ΒΛΕΠΩ. Να νιώσω πως είμαι προτεραιότητα.

Υπάρχει ελπίδα σε όλο αυτό; ή απλά να κρατήσω το ότι μου έδωσε την δύναμη να φύγω από τον γάμο μου (που έπρεπε να κάνω) και απλά να συνεχίσω πάρακατω με την όποια φρίκη έχει όλο αυτό.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
να κρατήσω το ότι μου έδωσε την δύναμη να φύγω από τον γάμο μου (που έπρεπε να κάνω) και απλά να συνεχίσω πάρακατω με την όποια φρίκη έχει όλο αυτό.
Αυτό ακριβώς να κάνεις. Να ασχοληθείς με τον εαυτό σου που είχες χάσει σε έναν νεκρό γάμο, να κάνεις ψυχοθεραπεία για να ανακαλύψεις για ποιο λόγο έκανες κάποια πράγματα ή δεν έκανες άλλα, να βελτιώσεις γενικά τον εαυτό σου. Να ασχοληθείς και με τα παιδιά σου που σίγουρα θα θέλουν υποστήριξη μετά από το διαζύγιο. Και γενικά να μάθεις να είσαι λίγο μόνος πριν ψάξεις πάλι κάτι μόνιμο. Και σόρρυ που στο λέω αλλά στα 40 πρέπει να έχεις μάθει πλέον να βρίσκεις πιο γρήγορα τα red flags και να απομακρύνεσαι από αυτά. Μην μένεις πια σε ημιτελείς σχέσεις και ανθρώπους που έχουν άλλες προτεραιότητες.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Γιάννη προφανώς η κοπέλα σου έχει τη ζωή της, τις υποχρεώσεις και τις συνήθειές της και δεν θέλει να τις αλλάξει. Απλώς σε προσθέτει κι εσένα στο πρόγραμμα όταν θέλει να σε δει.

Εσύ από την άλλη θες περισσότερα, μία σχέση που να περνάτε περισσότερο χρόνο μαζί και να γίνεστε ο ένας κομμάτι της ζωής του άλλου, κι όχι μία επιπλέον δραστηριότητα στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα.

Από τη στιγμή που έχεις εκφράσει τη δυσαρέσκειά σου, δε νομίζω ότι έχει νόημα να συνεχίζεις να το συζητάς μαζί της. Θα έχει μάλιστα το αντίθετο αποτέλεσμα. Θα νιώθει ακόμη πιο πιεσμένη όπως λες ακόμη και με ένα τηλεφώνημα.

Τα τινά είναι δύο ή αγαπά τη ζωή της όπως ήταν και θέλει να είστε πιο χαλαρά ίσως γιατί φοβάται τη δέσμευση και θέλει να ζει πιο ανεξάρτητα ή δεν είναι και τόσο ερωτευμένη. Το σίγουρο είναι ότι θέλετε διαφορετικά πράγματα. Άφησέ της λίγο χώρο και χρόνο για ένα διάστημα για να δεις πώς θα πάει. Σίγουρα μία εργαζόμενη μητέρα έχει πολλά φορτία να σηκώσει στην καθημερινότητα.

Αλλά κυρίως να κάνεις αυτό που έγραψε η Himela, να δεις τον εαυτό σου, να περάσεις χρόνο μαζί του, να τον γνωρίσεις καλύτερα. Έκανες μεγάλη αλλαγή στη ζωή σου και πρέπει να σταθείς στα πόδια σου χωρίς να προσδιορίζεσαι από κάποια σύντροφο.
 

YiannisM

Νεοφερμένος

Ο YiannisM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μάλλον θέλει τα καλά και των 2 κόσμων, κάποιον που της αρέσει, αλλά χωρίς τις υποχρεώσεις που σημαίνει αυτό, αλλά ναι υπάρχει και ο φόβος της δέσμευσης. Όταν χωρίσαμε τότε έμπλεξε με κάποιον πόνεσε. Είχε μείνει κάποια χρόνια μόνη της. Όταν βρεθήκαμε ξανά, μιλήσαμε για ένα κοινό μέλλον, με τα πράγματα να γίνουν στον χρόνο τους και όντως πήγαινε καλά, είχαμε μεν προβλήματα αλλά περνούσαμε πολύ όμορφα.

Από κει και πέρα ναι, δεν βλέπω κάτι άλλο από το να αφήσω χρόνο και χώρο, το είχα κάνει ήδη άλλωστε, αλλά ήταν τόσο απορροφημένη με τα chat της που δεν του έδωσε καν σημασία. Την μπλόκαρα από τα ΜΚΔ, και απλά της είπα πως μάλλον χρειαζόμαστε λίγο χρόνο. Ψυχρή αντίδραση, κάνε ότι θες.

Ο σοβαρότερος λόγος που χώρισα από την πρώην μου ήταν ακριβώς η χρόνια κατάθλιψη που περνούσε χωρίς να ζητά βοήθεια και η παραμέληση των πάντων, δουλειάς, παιδιών, συζύγου. Ουσιαστικά λοιπόν αυτά μου λείπουν, αυτή την ''υπόσχεση'' πήρα. Μου κόπηκαν τα πόδια όταν ξαφνικά εντός μερικών ημερών αυτά εξαφανίστηκαν. Ήταν λες και ήταν άλλος άνθρωπος.

Σας ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Μάλλον θέλει τα καλά και των 2 κόσμων, κάποιον που της αρέσει, αλλά χωρίς τις υποχρεώσεις που σημαίνει αυτό, αλλά ναι υπάρχει και ο φόβος της δέσμευσης. Όταν χωρίσαμε τότε έμπλεξε με κάποιον πόνεσε. Είχε μείνει κάποια χρόνια μόνη της. Όταν βρεθήκαμε ξανά, μιλήσαμε για ένα κοινό μέλλον, με τα πράγματα να γίνουν στον χρόνο τους και όντως πήγαινε καλά, είχαμε μεν προβλήματα αλλά περνούσαμε πολύ όμορφα.

Από κει και πέρα ναι, δεν βλέπω κάτι άλλο από το να αφήσω χρόνο και χώρο, το είχα κάνει ήδη άλλωστε, αλλά ήταν τόσο απορροφημένη με τα chat της που δεν του έδωσε καν σημασία. Την μπλόκαρα από τα ΜΚΔ, και απλά της είπα πως μάλλον χρειαζόμαστε λίγο χρόνο. Ψυχρή αντίδραση, κάνε ότι θες.

Ο σοβαρότερος λόγος που χώρισα από την πρώην μου ήταν ακριβώς η χρόνια κατάθλιψη που περνούσε χωρίς να ζητά βοήθεια και η παραμέληση των πάντων, δουλειάς, παιδιών, συζύγου. Ουσιαστικά λοιπόν αυτά μου λείπουν, αυτή την ''υπόσχεση'' πήρα. Μου κόπηκαν τα πόδια όταν ξαφνικά εντός μερικών ημερών αυτά εξαφανίστηκαν. Ήταν λες και ήταν άλλος άνθρωπος.

Σας ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας.

Ακριβώς αυτό που γράφεις στην πρώτη πρόταση πιστεύω κι εγώ ότι συμβαίνει.
Αυτό με τα τσατ δεν το πολυκατάλαβα. Όταν λες ότι περνάει πολύ χρόνο εκεί εννοείς φλερτάρει ή απλώς συνομιλεί με κόσμο;

Δεν υπάρχει κάτι κακό στο να μη θέλει μία σχέση όπως την θες εσύ. Το κακό είναι ότι σου έδωσε το πάτημα να πιστέψεις σε αυτό. Σου δημιούργησε προσδοκίες δηλαδή.

Νομίζω ότι ορθά έπραξες. Εφόσον θες μια άλλη ζωή, οφείλεις στον εαυτό σου να την διεκδικήσεις. Πολύ συχνά παλεύουμε να βρούμε στη σχέση που έχουμε κάτι που δεν υπάρχει. Μπορεί όμως να υπάρχει σε έναν άλλο άνθρωπο :)
 

YiannisM

Νεοφερμένος

Ο YiannisM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Συνδικαλισμοί με την δουλειά της, παραγοντοποίηση παντού κλπ. Ο ίδιος ο πατέρας της μου λέει αν της το κόψεις αυτό θα σε παραδεχτώ.

Ο λόγος που ξεχείλισε το ποτήρι ήταν όταν ενώ θα ερχόταν να μείνει σε μένα στην πόλη μου είναι άρρωστη, της είπε ο γιατρός να περιοριστεί, της λέω οκ, ας έρθω εγώ εκεί, θα φέρω το λαπτοπ μου να περνά η ώρα, να σε νιώθω όμως δίπλα μου. Η απάντηση της ήταν καλύτερα όχι. Μπορεί όμως εύκολα αν προκύψει κάποια ηλίθια συνεδρίαση να πει θα πάω, ή αν της πει καμιά φίλη της που την είχε γραμμένη να πάνε για καφέ.

Εγώ ως άτομο έχω ξεκάθαρες προτεραιότητες, δεν το έκρυψα ποτέ μου, την δουλειά μου, τα παιδιά μου, την υγεία μου και την προσωπική μου ζωή, με αυτή την σειρά. Αν κάτι μου τα στερεί όλα αυτά χωρίς δισταγμό τα κόβω. Στα 41 μου δεν έχω ούτε τις αντοχές ούτε την διάθεση να αναλώνομαι. Της τα είπα, ζητώντας να ξεκαθαρίσει την κατάσταση, να ξέρω που πατώ, πάντα αόριστες απαντήσεις, σταμάτα να με πρήζεις, αυτές οι συζητήσεις με κουράζουν κλπ. Για την ταμπακιέρα, απλά να πάμε αργά. Τι σημαίνει αυτό επιμένω; να με αγαπάς λιγότερο και τέτοια.

Το πρόβλημα όμως ρε συ είναι πως είμαι ερωτευμένος, και ναι, φοβάμαι και την μοναξιά, παρότι σαν άντρας δεν μου λείπει κάτι σοβαρό, έχω μια καλή δουλειά, μια καλούτσικη εμφάνιση, είχα τις επιτυχίες μου.

Έκλεισα αύριο να πάω σε ψυχολόγο, ίσως και να το χρειάζομαι τελικά. Απλά μετά από τόσα χρόνια που φλέρταρα θεωρούσα πως στα 40+ οι άνθρωποι ωριμάζουν, ξέρουν τι θέλουν γίνονται πιο ξεκάθαροι. Προφανώς και έσφαλα. Είπαμε όμως είμαι ερωτευμένος την τύχη μου #@##@%
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Μερικές γυναίκες παίρνουν ευχαρίστηση με το να κάνουν ένα ζευγάρι να χωρίσει. Μπορεί η κοπέλα αυτή να είχε αυτό το θέμα αφού όπως την περιγράφεις "χάνει" λίγο από κάπου. Πάντως προτεραιότητα της δεν βλέπω να είσαι οπότε κάνε αυτά που σου προτείναμε και θα δεις ότι σε λίγους μήνες θα βλέπεις τα πράγματα πολύ πιο καθαρά και θα συμφωνήσεις μαζί μας.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,570 μηνύματα.
Γιάννη, ήταν έτσι από πριν ή μετά που χώρισες σου παρουσίασε έναν άλλο εαυτό;
Νομίζω έχει σημασία.
Γιατί αν από πριν δεν σου έκρυψε την τάση για αυτονομία της, έχειν καλώς κι έπρεπε να το μετρήσεις κι αυτό, αν σου ταιριάζει δηλαδή ή όχι.
Αν όμως αφού χώρισες και μετά άρχισε να αλλάζει και να γίνεται κάτι διαφορετικό από αυτό που έδειχνε, μάλλον παίζει και το ενδεχόμενο να μην ήταν τόσο τρελή μαζί σου, αλλά με το ...excitement, την πρόκληση να σε διεκδικήσει από τη γυναίκα σου, για να αυτοεπιβεβαιωθεί πιθανόν.
Κι όταν το κατάφερε της τελείωσε η όρεξη, έκανε πίσω και ψάχνει γι άλλες συγκινήσεις.
 

YiannisM

Νεοφερμένος

Ο YiannisM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γιάννη, ήταν έτσι από πριν ή μετά που χώρισες σου παρουσίασε έναν άλλο εαυτό;
Νομίζω έχει σημασία.
Γιατί αν από πριν δεν σου έκρυψε την τάση για αυτονομία της, έχειν καλώς κι έπρεπε να το μετρήσεις κι αυτό, αν σου ταιριάζει δηλαδή ή όχι.
Αν όμως αφού χώρισες και μετά άρχισε να αλλάζει και να γίνεται κάτι διαφορετικό από αυτό που έδειχνε, μάλλον παίζει και το ενδεχόμενο να μην ήταν τόσο τρελή μαζί σου, αλλά με το ...excitement, την πρόκληση να σε διεκδικήσει από τη γυναίκα σου, για να αυτοεπιβεβαιωθεί πιθανόν.
Κι όταν το κατάφερε της τελείωσε η όρεξη, έκανε πίσω και ψάχνει γι άλλες συγκινήσεις.
Μα δεν έχω πρόβλημα με την αυτονομία, και εγώ αυτόνομος είμαι. Πριν αρχίσουν τα θέματα υγείας μου ποδηλατούσα 6000 χλμ τον χρόνο, αλλά ξυπνούσα στις 5:30 το πρωί για να μείνει χρόνος μετά για την οικογένεια.

Από κει και πέρα περάσαμε ένα υπέροχο καλοκαίρι μαζί κάνοντας σχέδια για το μέλλον. Μου γνώρισε όλους της τους φίλους μαγείρεψα για αυτούς. Με το που ξεκίνησε η σχολική χρονιά χάθηκε. Φρικάρει που με συμπαθεί η μάνα της, νιώθει πίεση λέει πως και καλα πρεπει να πετύχει η σχέση. Την ίδια και από μένα. Μα ευθύς εξαρχής εγώ είπα πως δεν θέλω κάτι φλου, και τότε έτσι ήταν. Στην αρχή όντως και εγώ με το ζόρι του χωρισμού πίεσα. Μου το υπέδειξε και έκανα πίσω. Ο μόνος όρος να την βλέπω και να νιώθω πως η σχέση προχωρά.


Έχει την επιλογή να έρθει σε μένα, μια ώρα δρόμος είναι. Είναι κουρασμένη. Εγώ δουλεύω 12ωρα αλλά δεν έχω θέμα να πάω. Και όλα αυτά ενώ βλέπω τα παιδιά μου τουλάχιστον 2 φορές την βδομάδα κάνοντας παράλληλα φυσιοθεραπεία για να επιστρέψω στο ποδήλατο.

Ο λόγος που χωρίσαμε τότε ήταν ακριβώς επειδή δεν μπορούσα να φύγω. Ενδεχομένως τώρα να ήρθε η απομυθοποίηση μου, αλλά ποτέ δεν έκρυψα το ποιος είμαι. Αυτά έχω αυτά μπορώ αυτά ζητώ.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,570 μηνύματα.
Μα δεν έχω πρόβλημα με την αυτονομία, και εγώ αυτόνομος είμαι. Πριν αρχίσουν τα θέματα υγείας μου ποδηλατούσα 6000 χλμ τον χρόνο, αλλά ξυπνούσα στις 5:30 το πρωί για να μείνει χρόνος μετά για την οικογένεια.
Δεν εννοούσα ακριβώς αυτό, μάλλον δεν θα το είπα σωστά.
Εννοούσα από ψυχολογικής άποψης, σε ότι αφορά τη συναισθηματική δέσμευση, κάτι που δεν έχει να κάνει μόνο με τη διαχείρηση του χρόνου.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,424 μηνύματα.
Τι στην ευχή συμβαίνει με όλες τις σχέσεις πια; Τόση αρρώστια και τοξικότητα;

Τι να δώσεις χρόνο; Τι να δώσεις χρόνο... Έχουν ήδη πάρει τις αποφάσεις τους...

Ο κρεμασμένος το μαθαίνει τελευταίος...
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι στην ευχή συμβαίνει με όλες τις σχέσεις πια; Τόση αρρώστια και τοξικότητα;

Τι να δώσεις χρόνο; Τι να δώσεις χρόνο... Έχουν ήδη πάρει τις αποφάσεις τους...

Ο κρεμασμένος το μαθαίνει τελευταίος...

Παντού έτσι είναι φίλε, ασχήμια παντού και ανικανοποίητοι άνθρωποι. Είναι πολύ λίγες οι σχέσεις που όλα πάνε καλά.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Παντού έτσι είναι φίλε, ασχήμια παντού και ανικανοποίητοι άνθρωποι. Είναι πολύ λίγες οι σχέσεις που όλα πάνε καλά.

Το "λάθος" είναι ότι όλοι κοιτάνε πρώτα να τακτοποιήσουν τα πάντα στη ζωή τους (καριέρα, σπίτι, φίλους, χόμπι, διασκέδαση) και μετά σε όσο χρόνο τους απομένει προσθέτουν και μια σχέση. Κάνουν χωριστές ζωές και ουσιαστικά είναι δυο συγκάτοικοι που κάνουν σεξ και βγαίνουν ραντεβού μια-δυο φορές τον μήνα. Έτσι σχέση ουσιαστική δε χτίζεται. Αν δεν αφιερώνεις χρόνο, αν δεν κάνεις θυσίες για τον άλλο και δεν προσπαθείς ενεργά για να λειτουργεί και να ανανεώνεται συνεχώς η σχέση, δεν μπορείς να συνάψεις ουσιαστικό δεσμό.
 

ZENEVIEV

Νεοφερμένος

Η ZENEVIEV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Την πρώτη φορά που ήσασταν μαζί όταν εσύ ήσουν παντρεμένος. Για πόσο διάστημα ήταν ? Και πώς ήταν η σχέση σας? Πώς βλεπόσασταν , κάθε πόσο?

Και μετά όταν χωρίσατε. Πώς έγινε? Μας λες ότι σου ζήτησε να χωρίσεις για να είστε μαζί και εσύ δεν δέχτηκες και έφυγε? Εφόσον εσύ ήσουν ερωτευμένος όπως λες και λογικά δεν ήθελες να την χάσεις και ήξερες ότι εκεί που ήσουν ήταν απλά γιατί βολεύτηκες και δεν ήσουν ευτυχισμένος γιατί την 1η φορά δεν χώρισες?

Άν μου δώσεις απαντήσεις σε αυτά θα σου πω και την δική μου γνώμη για εκείνη και γενικά .

Να σημειωθεί ότι για το κομμάτι του γάμου σου και ότι τελικά χώρισες δεν θεωρώ ότι ευθύνεται η κοπέλα αυτή. Ο γάμος σου ήταν τελειωμένος γ’αυτο και εσύ κοίταξες να βρεις αλλού αυτό που σου έλειπε. Δεν σε κρίνω για αυτό, σε αυτές τις περιπτώσεις πάντα φτέναι και οι 2 , ίσως ο ένας λίγο πιο πού όμως για να φτάσατε στο τέλος φταίτε και οι 2 . Το ότι τελικά αποφάσισες να τον τελείωσες με κίνητρο εκείνη δεν είναι δικό της φτιάξιμο. Αν δεν ήταν εκείνη θα συνέχιζες να ζεις στον βολεμένο σου γάμο όπως ήταν όχι γιατί ήσουν καλά αλλά γιατί ήσουν βολεμένος. Και μετά σε κάποια φάση ή θα ξεσπούσες και θα το έκανες που δεν το νομίζω γιατί οι πλείστοι άντρες αν και δυστυχισμένοι στους γάμους τους μένουν σε αυτούς για πολλούς λόγους και ζουν παράλληλες ζωές. Σε αντίθεση με τις πιο πολλές γυναίκες που τους τελειώνουν και προχωρούν και αν τελικά δεν τους βγει το δέχονται και σέβονται την απόφαση τους.

Στην περίπτωση σου χαίρομαι που το αντιλήφθηκες και λες απο μόνος σου εν μέρει αυτό που λέω και εγώ . ΑΝ δεν ήταν αυτή θα ήταν κάποια άλλη και αυτό γιατί ψαχνόσουν. Επίσης έχεις αυτογνωσία και λες ότι δεν μπορείς την μοναξιά και γ ’αυτό θελιές κάποιον δίπλα σου και το καταλαβαίνω απόλυτα. Το ζω και το ξέρω. Όμως δεν είναι καλό που λες ότι θα έμενες στον βολεμένο σου γάμο γατί έχεις ανάγκη την συντροφικότητα και δεν μπορείς μόνος.

Ξέρεις τι παρατήρησα?. Αν ισχύει και για σένα αυτό φυσικά. Είναι γενικά η μοναξιά που σε ενοχλεί και όχι συγκεκριμένα η έλλειψη συντρόφου. ΑΝ βγεις με φίλους, με μία κοπέλα για φαγητό από δουλειά για παράδειγμα και δεν είναι καθόλου ερωτικό και παρόλα αυτά περάσεις καλά, γελάσεις συζητήσεις, δεν νιώθεις αυτή την έλλειψη και το κενό.

Πιστεύω ότι θα ήταν πολύ καλή ιδέα να δεις ένα ειδικό να σε βοηθήσει να ξεπεράσεις κάποια πράγματα. Επίσης στο κομμάτι της μοναξιάς. Κοινωνικοποιήσου πιο πολύ, άρχισε κάτι καινούργιο, κάποιο σπόρ, χόμπι. Γνώρισε πιο πολύ κόσμο, κάνε φιλίες και ζήσε ευτυχισμένα μέχρι να βρεθεί ο πραγματικός άνθρωπος που εσύ ζητάς . Να έχει τον χρόνο και την διάθεση να σου προσφέρει ότι έχεις ανάγκη.

Όπως σκέφτεσαι εσύ και ότι ανάγκες έχεις εσύ τις εχουμε όλοι, απλά οι πιο ευαίσθητοι και πονεμένοι τις νιώθουν πιο έντονα και καταστροφικά πολλές φορές. Μην ανησυχείς , όταν έρθει το σωστό άτομο στην ζωή σου θα το ξέρεις και αυτή η κοπέλα για την οποία λες ένιωσες έρωτα θα είναι μια ανάμνηση.

Κράτα τις όμορφες στιγμές και πήγαινε σε ένα ειδικό για να το ξεπεράσεις γιατί δεν το πήρες καλά. Η αντίδραση σου με τον αποκλεισμό των social media δείχνει για μένα, πικρία, πόνο, πρόβλημα . ΑΝ δεν το κλίσεις το θέμα θα σε πονά πάντα. Μελλοντικά όχι τόσο αλλά θα μένει εκεί σαν ένα γιατί? Τι έφτεξαι. Τι έκανες? Τί άλλαξε? Γιατί το έκανε? τι πήγε λάθος. ?

Κράτα . Μην υποκύψεις. Αν αγαπάς κάποιον αστον να φύγει αν γυρίσει πίσω τότε είναι δικός σου αν όχι τότε δεν ήταν ποτέ για σένα. Αν υπάρχει θέληση από μέρους της υπάρχει και το ενδεχόμενο να επιστρέψει και να θελήσει να αλλάξει και να σου βγει η σχέση που πάντα ήθελες. Εσύ όμως μην το κάνεις. Θα το μετανιώσεις. Ακόμη και αν είστε μαζί πάλι θα είναι με τους δικούς της όρους και όποτε θελήσει και δεν θα το αντέξεις αυτό. Όσο περνά ο καιρός θα βαραίνει και θα σε πληγώνει πιο πολύ.

Trust me I know !!!good luck !
 

YiannisM

Νεοφερμένος

Ο YiannisM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Την πρώτη φορά που ήσασταν μαζί όταν εσύ ήσουν παντρεμένος. Για πόσο διάστημα ήταν ? Και πώς ήταν η σχέση σας? Πώς βλεπόσασταν , κάθε πόσο?

Και μετά όταν χωρίσατε. Πώς έγινε? Μας λες ότι σου ζήτησε να χωρίσεις για να είστε μαζί και εσύ δεν δέχτηκες και έφυγε? Εφόσον εσύ ήσουν ερωτευμένος όπως λες και λογικά δεν ήθελες να την χάσεις και ήξερες ότι εκεί που ήσουν ήταν απλά γιατί βολεύτηκες και δεν ήσουν ευτυχισμένος γιατί την 1η φορά δεν χώρισες?

Άν μου δώσεις απαντήσεις σε αυτά θα σου πω και την δική μου γνώμη για εκείνη και γενικά .

Να σημειωθεί ότι για το κομμάτι του γάμου σου και ότι τελικά χώρισες δεν θεωρώ ότι ευθύνεται η κοπέλα αυτή. Ο γάμος σου ήταν τελειωμένος γ’αυτο και εσύ κοίταξες να βρεις αλλού αυτό που σου έλειπε. Δεν σε κρίνω για αυτό, σε αυτές τις περιπτώσεις πάντα φτέναι και οι 2 , ίσως ο ένας λίγο πιο πού όμως για να φτάσατε στο τέλος φταίτε και οι 2 . Το ότι τελικά αποφάσισες να τον τελείωσες με κίνητρο εκείνη δεν είναι δικό της φτιάξιμο. Αν δεν ήταν εκείνη θα συνέχιζες να ζεις στον βολεμένο σου γάμο όπως ήταν όχι γιατί ήσουν καλά αλλά γιατί ήσουν βολεμένος. Και μετά σε κάποια φάση ή θα ξεσπούσες και θα το έκανες που δεν το νομίζω γιατί οι πλείστοι άντρες αν και δυστυχισμένοι στους γάμους τους μένουν σε αυτούς για πολλούς λόγους και ζουν παράλληλες ζωές. Σε αντίθεση με τις πιο πολλές γυναίκες που τους τελειώνουν και προχωρούν και αν τελικά δεν τους βγει το δέχονται και σέβονται την απόφαση τους.

Στην περίπτωση σου χαίρομαι που το αντιλήφθηκες και λες απο μόνος σου εν μέρει αυτό που λέω και εγώ . ΑΝ δεν ήταν αυτή θα ήταν κάποια άλλη και αυτό γιατί ψαχνόσουν. Επίσης έχεις αυτογνωσία και λες ότι δεν μπορείς την μοναξιά και γ ’αυτό θελιές κάποιον δίπλα σου και το καταλαβαίνω απόλυτα. Το ζω και το ξέρω. Όμως δεν είναι καλό που λες ότι θα έμενες στον βολεμένο σου γάμο γατί έχεις ανάγκη την συντροφικότητα και δεν μπορείς μόνος.

Ξέρεις τι παρατήρησα?. Αν ισχύει και για σένα αυτό φυσικά. Είναι γενικά η μοναξιά που σε ενοχλεί και όχι συγκεκριμένα η έλλειψη συντρόφου. ΑΝ βγεις με φίλους, με μία κοπέλα για φαγητό από δουλειά για παράδειγμα και δεν είναι καθόλου ερωτικό και παρόλα αυτά περάσεις καλά, γελάσεις συζητήσεις, δεν νιώθεις αυτή την έλλειψη και το κενό.

Πιστεύω ότι θα ήταν πολύ καλή ιδέα να δεις ένα ειδικό να σε βοηθήσει να ξεπεράσεις κάποια πράγματα. Επίσης στο κομμάτι της μοναξιάς. Κοινωνικοποιήσου πιο πολύ, άρχισε κάτι καινούργιο, κάποιο σπόρ, χόμπι. Γνώρισε πιο πολύ κόσμο, κάνε φιλίες και ζήσε ευτυχισμένα μέχρι να βρεθεί ο πραγματικός άνθρωπος που εσύ ζητάς . Να έχει τον χρόνο και την διάθεση να σου προσφέρει ότι έχεις ανάγκη.

Όπως σκέφτεσαι εσύ και ότι ανάγκες έχεις εσύ τις εχουμε όλοι, απλά οι πιο ευαίσθητοι και πονεμένοι τις νιώθουν πιο έντονα και καταστροφικά πολλές φορές. Μην ανησυχείς , όταν έρθει το σωστό άτομο στην ζωή σου θα το ξέρεις και αυτή η κοπέλα για την οποία λες ένιωσες έρωτα θα είναι μια ανάμνηση.

Κράτα τις όμορφες στιγμές και πήγαινε σε ένα ειδικό για να το ξεπεράσεις γιατί δεν το πήρες καλά. Η αντίδραση σου με τον αποκλεισμό των social media δείχνει για μένα, πικρία, πόνο, πρόβλημα . ΑΝ δεν το κλίσεις το θέμα θα σε πονά πάντα. Μελλοντικά όχι τόσο αλλά θα μένει εκεί σαν ένα γιατί? Τι έφτεξαι. Τι έκανες? Τί άλλαξε? Γιατί το έκανε? τι πήγε λάθος. ?

Κράτα . Μην υποκύψεις. Αν αγαπάς κάποιον αστον να φύγει αν γυρίσει πίσω τότε είναι δικός σου αν όχι τότε δεν ήταν ποτέ για σένα. Αν υπάρχει θέληση από μέρους της υπάρχει και το ενδεχόμενο να επιστρέψει και να θελήσει να αλλάξει και να σου βγει η σχέση που πάντα ήθελες. Εσύ όμως μην το κάνεις. Θα το μετανιώσεις. Ακόμη και αν είστε μαζί πάλι θα είναι με τους δικούς της όρους και όποτε θελήσει και δεν θα το αντέξεις αυτό. Όσο περνά ο καιρός θα βαραίνει και θα σε πληγώνει πιο πολύ.

Trust me I know !!!good luck !
Τελικά η σχέση δεν σώθηκε, επειδή ακριβώς δεν ήθελα να παίξω με τους δικούς της όρους. Να μαι ο γκόμενος του Σαββατοκυρίακου. Δεν την ψάχνω, και παρότι σε κάποιες φάσεις με πιάνει λίγο το παράπονο αφοσιώθηκα στα σημαντικά για μένα, την δουλειά και τα παιδιά μου. Μαθαίνω να ζω μόνος, παρότι η πρώην σύζυγος κάνει όσα δεν έκανε όταν ήμασταν παντρεμένοι και αν τα έκανε δεν θα έφευγα ποτέ.

Κοιτώντας τα πράγματα από κάποια απόσταση θέλω κάτι λίγο πιο εύκολο. Δίνω χρόνο στον εαυτό μου, δεν πιέζω καταστάσεις, επιστρέφω σιγά σιγά στο ποδήλατο (που για χρόνια ήταν το χόμπι μου, αλλά η μέση μου μου το στερεί). Με πονά που την έχασα, αλλά ξέρω πως αξίζω κάτι καλύτερο. Θα αφήσω λοιπόν τον χρόνο να κάνει την δουλειά του. Θα γυρίσει ο τροχός θα γαμήσει και ο φτωχός...
 

ZENEVIEV

Νεοφερμένος

Η ZENEVIEV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Συμφωνούμε.. 😂😂😂

Αυτό όμως με την πρώην πρόσεξε το λίγο... Γιατί να πας να ξανα διαβάσεις ενα βιβλίο οταν ηδη ξέρεις το τελος του? Δεν θα αλλάξει κατι.. Νομιζω δηλαδή...
 

Forgetit

Νεοφερμένος

Η Forgetit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Τελικά η σχέση δεν σώθηκε, επειδή ακριβώς δεν ήθελα να παίξω με τους δικούς της όρους. Να μαι ο γκόμενος του Σαββατοκυρίακου. Δεν την ψάχνω, και παρότι σε κάποιες φάσεις με πιάνει λίγο το παράπονο αφοσιώθηκα στα σημαντικά για μένα, την δουλειά και τα παιδιά μου. Μαθαίνω να ζω μόνος, παρότι η πρώην σύζυγος κάνει όσα δεν έκανε όταν ήμασταν παντρεμένοι και αν τα έκανε δεν θα έφευγα ποτέ.

Κοιτώντας τα πράγματα από κάποια απόσταση θέλω κάτι λίγο πιο εύκολο. Δίνω χρόνο στον εαυτό μου, δεν πιέζω καταστάσεις, επιστρέφω σιγά σιγά στο ποδήλατο (που για χρόνια ήταν το χόμπι μου, αλλά η μέση μου μου το στερεί). Με πονά που την έχασα, αλλά ξέρω πως αξίζω κάτι καλύτερο. Θα αφήσω λοιπόν τον χρόνο να κάνει την δουλειά του. Θα γυρίσει ο τροχός θα γαμήσει και ο φτωχός...

Τελικά η σχέση δεν σώθηκε, επειδή ακριβώς δεν ήθελα να παίξω με τους δικούς της όρους. Να μαι ο γκόμενος του Σαββατοκυρίακου. Δεν την ψάχνω, και παρότι σε κάποιες φάσεις με πιάνει λίγο το παράπονο αφοσιώθηκα στα σημαντικά για μένα, την δουλειά και τα παιδιά μου. Μαθαίνω να ζω μόνος, παρότι η πρώην σύζυγος κάνει όσα δεν έκανε όταν ήμασταν παντρεμένοι και αν τα έκανε δεν θα έφευγα ποτέ.

Κοιτώντας τα πράγματα από κάποια απόσταση θέλω κάτι λίγο πιο εύκολο. Δίνω χρόνο στον εαυτό μου, δεν πιέζω καταστάσεις, επιστρέφω σιγά σιγά στο ποδήλατο (που για χρόνια ήταν το χόμπι μου, αλλά η μέση μου μου το στερεί). Με πονά που την έχασα, αλλά ξέρω πως αξίζω κάτι καλύτερο. Θα αφήσω λοιπόν τον χρόνο να κάνει την δουλειά του. Θα γυρίσει ο τροχός θα γαμήσει και ο φτωχός...

Πάντα με συγκινούσαν οι ιστορίες αγάπης :)

Ένα άτομο που ξεκινά σχέση με κάποιον παντρεμενο ή έστω δεσμευμένο, ενδομυχα γνωρίζει πως δεν θα τον έχει κατ αποκλειστικότητα ,δεν θα τον έχει όποτε θέλει και οι συναντήσεις θα είναι αραιές,σύντομες και κρυφές.

Η δασκάλα λοιπόν επέλεξε αυτό που της ταιριάζει αλλά αυτό άλλαξε κι εκείνη δεν δέχεται με ευχαρίστηση την αλλαγή.

Με συμπαθας για το "αυτό" δεν θέλω να σε παρουσιάσω ως πράγμα αλλά ως μία "κατάσταση" την οποία καλείται η φίλη σου ή να υποστεί ή να αποχωρήσει
 

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Εμένα η πρώην μου πριν φάει αράουτ (έχω φάει κι εγώ όπως όλοι)
ου έλεγε ότι όλα θα γίνουν κι όταν την είχα ρωτήσει ποια θα γίνουν
μου είπε ότι ήθελε να δώσει ελπίδα.
Μια άλλη που ασχολούμαι τώρα, δήλωσε υπέρ του γάμου κι όταν της είπα ότι ο γάμος
γίνεται μόνο για τα παιδιά, μου απάντησε ότι αν κάτσεις με την άλλην, την παντρεύεσαι.

:whistle:
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,570 μηνύματα.
Αυτή, την άλλη που ασχολείσαι τώρα, να την κρατήσεις. Αξίζει! (και μόνο για την απάντηση). :D
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top