Σώζεται η σχέση;

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
σκατά είναι και με παιδιά απλά δεν το διαλύουν για χάρη τους και ετσι αντι για 2 δυστυχισμένους έχουμε 3ή 4 και οι τελευταίοι μεγαλώνουν με ψυχολογικά προβλήματα

Έχω ήδη συμφωνήσει. Ποτέ δεν ήταν χειρότερα τα πράγματα και δεν έχει να κάνει
μόνο με τον γάμο ως κίνηση. Είναι πολλά που δεν αναλύονται εδώ.
Είχα νταραβέρι με μία που είχε δύο κόρες.
Υπάρχει τυπική αναφορά μου σε άλλο θέμα.
Πέρασα πολύ ωραία και παρά πολύ άσχημα.
Απρόσεκτη και ηλίθια, δεν μπορούσε να καταστρέψει τα στοιχεία που την πρόδιδαν
κι έπρεπε να την καλύπτω συνέχεια. Τα παιδιά της σακατεμένα και τα δύο.
Ανίκανα σε όλα τους, ο δε άνδρας της απλά υφίσταται ως μάζα στην πολυθρόνα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδιά μην γενικεύετε.

Προσωπικά δεν γενίκευσα αλλά φέρθηκα κατά του γάμου.
Δεν είναι απαραίτητο να την πληρώσουν τα παιδιά.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο γάμος γίνεται μόνο για τα παιδιά. Πάγιο.
Όσοι κι όσες ξέρω σε γάμο χωρίς παιδιά είναι σχεδόν πάντα ο ορισμός της καταστροφής
.
Όχι ότι οι με παιδιά, περνούν ωραία. Αυτά τα λένε για την βιτρίνα.
Η κοινωνία έχει αλλάξει ριζικά και για να την βγάλεις καθαρή, πρέπει να τετραγωνίζεις
τον κύκλο στις μεγάλες αποφάσεις.
Όλοι έχουμε συναισθήματα αλλά αν τα αφήσεις να σε κυριεύσουν 100% τον ήπιες.
Οι πολύ μικρές ηλικίες είναι εντελώς άτυχες αλλά δεν μπορούν να το ξέρουν ακόμα
επειδή έχουν όνειρα και πολύ ενέργεια. Όλοι έτσι ήμασταν.
Όσο μεγαλώνεις, τραβάς λούκια και δρόμους που σε κάνουν ευαίσθητο αλλά και σκληρό
σαν ατσάλι. Το θέμα είναι να είσαι κουλ μέσα σου.
Άλλο είναι ο/η κουλ κι άλλο ο/η ευγενόφατσα.

Το καλύτερο για μένα είναι να είσαι παντού και πουθενά.
Τελικά δεν έχει νόημα η προσπάθεια να γίνεις ευτυχισμένος.
Καλύτερα να μηδενίζεις τις φυτευτές ανάγκες και να περνάς καλά. Όλα τα άλλα είναι περιττά
και απλά τα ζεις για να φύγουν από το απωθημένο. Μετά δεν έχει νόημα.


Φανταζομαι ολα αυτα τα λες απο καθαρα προσωπικη αποψη ή πειρα ..

Αλλιώς σε ένα τέτοιο θεμα δεν μπορείς να εισαι κάθετος αν δεν έχεις περάσει μεσα απο ενα μακροχρονιο γαμο-σχεση ..

Οπως ξέρουμε η θεωρία απο την πράξη απέχει μίλια ...

Ο γάμος είναι μόνο ενα επίσημο χαρτί που αργότερα θα σου εξασφαλίσει και ενα καλό από οικονομικής πλευράς διαζύγιο ..
Αν εσύ είσαι κατασταλαγμενος ,γεμάτος απο εμπειρίες και γνώσεις,έτοιμος να κάνεις παραχωρήσεις ή ακόμα και συμβιμβασμους, ώστε να βρίσκεσαι μέσα σε μια μακροχρόνια σχέση και που μεσα απο αυτή να θες να δεις και το δημιούργημα σου θα το καθορίσει ένα χαρτί ?

Χωράει σε κάτι τέτοιο η ταμπελα γάμος ώστε να σου κάνει την ζωη ακόμα πιο υπευθυνη αν εσύ ο ίδιος δεν είσαι σε θεση να ανταπεξελθεις σε ολο αυτο ?

Μια ταμπέλα η οποια ειναι αμεσα συνυφασμένη με την υπεθυνοτητα ολου αυτου που πας να δημιουργησεις οσο και να θες να την φοράς ,αν δεν μπορείς ή δεν είσαι έτοιμος να την υποστηρίξεις ,δεν θα σε κάνει απο μόνη της ούτε υπεύθυνο αλλα ουτε και κατασταλαγμενο σε ολο αυτο ..
 

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Φανταζομαι ολα αυτα τα λες απο καθαρα προσωπικη αποψη ή πειρα ..

Αλλιώς σε ένα τέτοιο θεμα δεν μπορείς να εισαι κάθετος αν δεν έχεις περάσει μεσα απο ενα μακροχρονιο γαμο-σχεση ..

Οπως ξέρουμε η θεωρία απο την πράξη απέχει μίλια ...

Ο γάμος είναι μόνο ενα επίσημο χαρτί που αργότερα θα σου εξασφαλίσει και ενα καλό από οικονομικής πλευράς διαζύγιο ..
Αν εσύ είσαι κατασταλαγμενος ,γεμάτος απο εμπειρίες και γνώσεις,έτοιμος να κάνεις παραχωρήσεις ή ακόμα και συμβιμβασμους, ώστε να βρίσκεσαι μέσα σε μια μακροχρόνια σχέση και που μεσα απο αυτή να θες να δεις και το δημιούργημα σου θα το καθορίσει ένα χαρτί ?

Χωράει σε κάτι τέτοιο η ταμπελα γάμος ώστε να σου κάνει την ζωη ακόμα πιο υπευθυνη αν εσύ ο ίδιος δεν είσαι σε θεση να ανταπεξελθεις σε ολο αυτο ?

Μια ταμπέλα η οποια ειναι αμεσα συνυφασμένη με την υπεθυνοτητα ολου αυτου που πας να δημιουργησεις οσο και να θες να την φοράς ,αν δεν μπορείς ή δεν είσαι έτοιμος να την υποστηρίξεις ,δεν θα σε κάνει απο μόνη της ούτε υπεύθυνο αλλα ουτε και κατασταλαγμενο σε ολο αυτο ..

Είμαι πολύ έμπειρος.
Ας κάνουμε ένα τεστ. Ας δούμε τι είμαι και θέλω να μου πεις αλήθεια αν θα με παντρευόσουν.
Θα πεις όχι γιατί έτσι είναι αλλά γιατί να μην το κάνουμε; μην μας κακοχαρακτηρίσουν; ποιοι;
Έχω κάνει 4 δυνατές σχέσεις κι αν εξαιρέσουμε μία που ακόμα διατηρώ "τυπικά"
με αγνά συναισθήματα και μόνο (δεν έχω παιδί και τέτοια) κανείς και καμία
δεν έχει πάρει χαμπάρι αν δεν το αφήσω να μαθευτεί.
Οι άλλες τρεις έχουν σβήσει κι απο κει και πέρα πάω με γυναίκες όταν τύχει.
Εκεί όμως δεν υπάρχει σχέση άρα δεν υπάρχει και ίχνος φρένου.
Είμαι ένας οκ κι απλά αρρενωπός τύπος με καλά προσόντα πακέτου που ρίχνομαι πολύ εύκολα
και πριν καλά καλά το καταλάβεις, σε έχω κερδίσει σε κάποια σημεία.
Δεν φαίνεται ότι είμαι πέφτουλας (άσε που εδώ μέσα γελάμε) και καμία που ήταν μαζί μου
δεν πήρε ποτέ δικαίωμα. Προσέχω το παραμικρό. Είμαι υπόδειγμα.
Πολύ καλή γλώσσα σώματος και συμπεριφορά μαζί σας. Δεν φαίνεται τίποτα αν δεν θέλω εγώ.
Εκατό φορές να βγείτε μαζί μου, δεν φαίνεται τίποτα διότι δεν υπάρχει τίποτα τραγικό
σε αυτό το στάδιο. Καμία δεν μπορεί να με με κρατήσει αλλά μπορεί να με έλκει
με συναίσθημα και σεξ οπότε και μόνο τότε την σέβομαι για να μην την κερατώσω.
Αν δεν με έλκει, τερματίζουν όλα.
Κερατώνω από ηδονή κι όχι από βαριεμάρα. Έχω συναισθήματα αλλά μπορώ να κερατώσω
κι όταν νιώσω ένα τικ, το διώχνω. Επιστρέφω ήσυχα στην βάση μου.
Με νοιάζει πολύ η διασκέδαση, όλες ήταν και είναι ευχαριστημένες (έτσι έδειχναν τουλάχιστον)
και κάπου εδώ αρχίζουν τα αρνητικά.
Όσα λεφτά και να είχα (πολλά δεν είχα ποτέ) είτε ήμουν χάλιας, δεν με απασχόλησε ποτέ
καμία υποχρέωση σπιτιού. Άχρηστος δηλαδή. Οχι ρεμάλι, καμιά σχέση, ίσα ίσα ο ιδανικός
ζεστός σύντροφος αλλά άχρηστος στις υποχρεώσεις. Μιλάμε για θηριώδη μαλάκα.
Ακούω καημούς, συμβουλεύω, λύνω προβλήματα μα δυστυχώς όταν μειωθεί
η σεξουαλική επιθυμία, αρχίζω και τρώω από το συναίσθημα
έτσι ώστε να παρατείνω την συντριβή που έρχεται. Έπειτα κερατώνω.
Σπάω τον όρκο που μόνος μου έδωσα. Κάπως έτσι νιώθω.
Προδότης δηλαδή, απλά δεν πληγώνω φανερά επειδή δεν φαίνεται.
Όταν στάξει έξω μου κι η τελευταία σταγόνα ζωντανού συναισθήματος, έρχεται το τέλος.
Ανάξιος εμπιστοσύνης για γάμο και κρατήματα.
Ο ιδανικός σύντροφος και ο πλέον ακατάλληλος σύζυγος.
Θα έγραφα περισσότερα αλλά φτάνουν κι αυτά.

Θα με παντρεύοσουν;;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι πολύ έμπειρος.
Ας κάνουμε ένα τεστ. Ας δούμε τι είμαι και θέλω να μου πεις αλήθεια αν θα με παντρευόσουν.
Θα πεις όχι γιατί έτσι είναι αλλά γιατί να μην το κάνουμε; μην μας κακοχαρακτηρίσουν; ποιοι;
Έχω κάνει 4 δυνατές σχέσεις κι αν εξαιρέσουμε μία που ακόμα διατηρώ "τυπικά"
με αγνά συναισθήματα και μόνο (δεν έχω παιδί και τέτοια) κανείς και καμία
δεν έχει πάρει χαμπάρι αν δεν το αφήσω να μαθευτεί.
Οι άλλες τρεις έχουν σβήσει κι απο κει και πέρα πάω με γυναίκες όταν τύχει.
Εκεί όμως δεν υπάρχει σχέση άρα δεν υπάρχει και ίχνος φρένου.
Είμαι ένας οκ κι απλά αρρενωπός τύπος με καλά προσόντα πακέτου που ρίχνομαι πολύ εύκολα
και πριν καλά καλά το καταλάβεις, σε έχω κερδίσει σε κάποια σημεία.
Δεν φαίνεται ότι είμαι πέφτουλας (άσε που εδώ μέσα γελάμε) και καμία που ήταν μαζί μου
δεν πήρε ποτέ δικαίωμα. Προσέχω το παραμικρό. Είμαι υπόδειγμα.
Πολύ καλή γλώσσα σώματος και συμπεριφορά μαζί σας. Δεν φαίνεται τίποτα αν δεν θέλω εγώ.
Εκατό φορές να βγείτε μαζί μου, δεν φαίνεται τίποτα διότι δεν υπάρχει τίποτα τραγικό
σε αυτό το στάδιο. Καμία δεν μπορεί να με με κρατήσει αλλά μπορεί να με έλκει
με συναίσθημα και σεξ οπότε και μόνο τότε την σέβομαι για να μην την κερατώσω.
Αν δεν με έλκει, τερματίζουν όλα.
Κερατώνω από ηδονή κι όχι από βαριεμάρα. Έχω συναισθήματα αλλά μπορώ να κερατώσω
κι όταν νιώσω ένα τικ, το διώχνω. Επιστρέφω ήσυχα στην βάση μου.
Με νοιάζει πολύ η διασκέδαση, όλες ήταν και είναι ευχαριστημένες (έτσι έδειχναν τουλάχιστον)
και κάπου εδώ αρχίζουν τα αρνητικά.
Όσα λεφτά και να είχα (πολλά δεν είχα ποτέ) είτε ήμουν χάλιας, δεν με απασχόλησε ποτέ
καμία υποχρέωση σπιτιού. Άχρηστος δηλαδή. Οχι ρεμάλι, καμιά σχέση, ίσα ίσα ο ιδανικός
ζεστός σύντροφος αλλά άχρηστος στις υποχρεώσεις. Μιλάμε για θηριώδη μαλάκα.
Ακούω καημούς, συμβουλεύω, λύνω προβλήματα μα δυστυχώς όταν μειωθεί
η σεξουαλική επιθυμία, αρχίζω και τρώω από το συναίσθημα
έτσι ώστε να παρατείνω την συντριβή που έρχεται. Έπειτα κερατώνω.
Σπάω τον όρκο που μόνος μου έδωσα. Κάπως έτσι νιώθω.
Προδότης δηλαδή, απλά δεν πληγώνω φανερά επειδή δεν φαίνεται.
Όταν στάξει έξω μου κι η τελευταία σταγόνα ζωντανού συναισθήματος, έρχεται το τέλος.
Ανάξιος εμπιστοσύνης για γάμο και κρατήματα.
Ο ιδανικός σύντροφος και ο πλέον ακατάλληλος σύζυγος.

Θα με παντρεύοσουν;;;
Φυσικά !

Εφόσον μαζι μου θα κρατούσες όλα αυτα που θελει μια γυναικα για να ειναι καλα και γεματη μεσα σε μια μακροχρονια σχεση-γαμος ..

Απλα εσυ θα αντεχες να εισαι με μια γυναικα που δεν σταματα να διεκδικεί ,έλκει και κοινος πηδ@αει το μυαλο του αντρα που γουσταρει να ειναι διπλα της και οταν της τελειωσει να παει και αυτη παρακατω ήσυχα και ωραια αδιαφορώντας αν αυτος συνεχίζει να ηδονίζεται ακομα και με την σκεψη της ?
Αντεχεις ?
Θα με παντρευόσουν ?


*ολα αυτα φυσικά έξω απο το θέμα παιδί ...
 

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.

Ρέστα μου...

(αφαίρεση ταπεινού τζιφ προς χαλάρωση και ευεξία)

Φυσικά !

Εφόσον μαζι μου θα κρατούσες όλα αυτα που θελει μια γυναικα για να ειναι καλα και γεματη μεσα σε μια μακροχρονια σχεση-γαμος ..

Απλα εσυ θα αντεχες να εισαι με μια γυναικα που δεν σταματα να διεκδικεί ,έλκει και κοινος πηδ@αει το μυαλο του αντρα που γουσταρει να ειναι διπλα της και οταν της τελειωσει να παει και αυτη παρακατω ήσυχα και ωραια αδιαφορώντας αν αυτος συνεχίζει να ηδονίζεται ακομα και με την σκεψη της ?
Αντεχεις ?
Θα με παντρευόσουν ?


*ολα αυτα φυσικά έξω απο το θέμα παιδί ...

Μου έχει συμβεί πολύ σπάνια αυτό. Ουσιαστικά το έζησα έντονα αλλά κάποια στιγμή
αντιλήφθηκα ότι πέφτει θέατρο ή μάλλον παραφούσκωμα και ξενερουά.
Τι εννοώ; όταν, όταν λέω άκουσα την κουβέντα (της) πως μακριά μου θα με σκέφτεσαι κτλ
πήγα πάσο αλλά βγήκε ανάποδο τιμόνι. Δεν μου άρεσε να πιστεύει έτσι
αλλά ζητούσα και ποθούσα να το κάνει ζωντανό. Τι ήταν αυτό;
ψευδαίσθηση η επιβεβαίωση; Τελικά έγιναν όλα σκατά κι ησυχάσαμε.
Δεν υπήρχε η σκέψη της για κι όσο νόμιζε αν και παίξαμε πολύ δυνατά.
Πιστεύω με κρατούσε για λόγους επιβεβαίωσης επειδή την είχα αγαπήσει.
Αυτή με είχε ερωτευτεί.

Απάντηση: δεν θα σε παντρευόμουν αν δεν σε ζούσα πρώτα.
Θα σε παντρευόμουν μετά όπως μου τα λες αλλά δεν νομίζω να πετυχαίναμε
αφού δεν θα πληρούσα προδιαγραφές γάμου όπως πιστεύω.

Υ.Γ Κριστίν, πλοκή κι ένταση έδωσα με το τζιφ, δεν έκανα κάτι κακό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρέστα μου...

Ρέστα μου...

(αφαίρεση ταπεινού τζιφ προς χαλάρωση και ευεξία)



Μου έχει συμβεί πολύ σπάνια αυτό. Ουσιαστικά το έζησα έντονα αλλά κάποια στιγμή
αντιλήφθηκα ότι πέφτει θέατρο ή μάλλον παραφούσκωμα και ξενερουά.
Τι εννοώ; όταν, όταν λέω άκουσα την κουβέντα (της) πως μακριά μου θα με σκέφτεσαι κτλ
πήγα πάσο αλλά βγήκε ανάποδο τιμόνι. Δεν μου άρεσε να πιστεύει έτσι
αλλά ζητούσα και ποθούσα να το κάνει ζωντανό. Τι ήταν αυτό;
ψευδαίσθηση η επιβεβαίωση; Τελικά έγιναν όλα σκατά κι ησυχάσαμε.
Δεν υπήρχε η σκέψη της για κι όσο νόμιζε αν και παίξαμε πολύ δυνατά.
Πιστεύω με κρατούσε για λόγους επιβεβαίωσης επειδή την είχα αγαπήσει.
Αυτή με είχε ερωτευτεί.

Απάντηση: δεν θα σε παντρευόμουν αν δεν σε ζούσα πρώτα.
Θα σε παντρευόμουν μετά όπως μου τα λες αλλά δεν νομίζω να πετυχαίναμε
αφού δεν θα πληρούσα προδιαγραφές γάμου όπως πιστεύω.

Υ.Γ Κριστίν, πλοκή κι ένταση έδωσα με το τζιφ, δεν έκανα κάτι κακό.


Ούτε μια φορά δεν σου έχει συμβεί και ξέρεις γιατι ?

Γιατι αν σου είχε συμβει στην πραγματικοτητα και οχι στην υποθετική ιστορία του μυαλού σου ,αυτη την στιγμη θα ησουν παντρεμένος και μάλιστα δεν θα είχατε κερατώσει ποτε ο ένας τον άλλον ...

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε τι είναι ο γάμος και τι κρατάει τον άλλον σε μια σχέση που έχει μέσα όλα αυτά, αλλά συνάμα αυτόματα καταρρίπτει την σοβαρότερη εκδοχή ώστε να οδηγηθεί στην απιστία ..

Αν ήξερες πολυ απλά θα μου απαντούσες πως δεν υπήρχε περίπτωση μια τέτοια γυναικα-αντρας να φύγει και να παει αλλού ..Ουσιαστικά βρίσκει ο ένας αυτό που ψάχνει στον άλλον ..

Αν και κάτω απο αυτές τις συνθήκες υπήρχε κέρατο απο οποιαδήποτε πλευρά , τότε καλό μου παίζει άλλο θεματακι και μάλιστα πολύ χοντρό ...


Είναι αυτό που σου είπα παραπάνω ,εισαι μικρος και απειρος ακομα και η θεωρία απέχει μιλιά απο την πράξη ..(σίγουρα δεν μιλάω ηλικιακά οτι εισαι μικρός ,εμπειρικά μιλάω πάντα )
Μιλαμε εκ των γεγονότων φυσικά ...Αν δεν ζεις έναν άνθρωπο δεν μπορείς να έχεις άποψη τι μπορεί να σου βγάλει ...
Ο άνθρωπος είναι εν ον εν γένει και εν εξελιξη
Ξέρεις πιστεύω τί σημαίνει αναγεννιέμαι μεσα απο μια σχεση και εξελίσσομαι βάση αυτής και των παράγωγων της ...
Ότι έχεις ζήσει καταρρίπτεται ...
Δεν σταματάς ποτέ μα ποτέ να εξελίσσεσαι, οπότε δεν μπορείς να είσαι κάθετος στο ξαναλέω και οσο συζητάμε μου ενισχύεις ακόμα πιο πολύ ολο αυτό ...


Και στην δεδομένη περίπτωση για να πάμε και στην ολοκλήρωση μιας σχεση ή ενος γαμου , υπάρχει και η εξέλιξη αυτου ,του παιδιου ...
Οχι απαραίτητα βέβαια ....
Αν αυτό φυσικά ειναι επιθυμία και όχι επιβολή της οποιαδήποτε ταμπέλας ...
 

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Ούτε μια φορά δεν σου έχει συμβεί και ξέρεις γιατι ?

Γιατι αν...

Eσύ τώρα θες να επιβληθείς επειδή έτσι σου αρέσει να πιστεύεις.
Δεν με απασχολεί κι αν δεν με πιστεύεις.
Δεν ξέρουμε καν αν είσαι γυναίκα αφού κι εγώ πλάθω ιστορίες όπως μας λες.
Όπως μιλάς, έτσι και σου απαντώ. Εύκολα κιόλας.
Θέλεις να πείσεις για αυτό που πιστεύεις.
Ως γυναίκα τι νομίζεις ότι ξέρεις για τους άνδρες;
Θα σε λυπήσω και θα σου πω ότι κερατώνουμε για την πλάκα μας όταν θέλουμε
αλλά σίγουρα το γνωρίζεις αυτό ασχέτως αν το αποφεύγεις.
Το επιβεβαιώνετε εσείς οι ίδιες όταν μιλάτε σε φιλικό επίπεδο.
Άσε τα σάιτ, εκεί όλοι είναι ευτυχισμένοι. Αυτά δεν περνάνε.
Η ζωή είναι έξω όχι στο τι γράφουμε. Εν ολίγοις απέδειξε να πείσεις όπως κι ο καθένας.
Ακου λέει...αν δεν έτσι οπως θες εσύ, τότε θα ήμουν παντρεμένος.
Αυτά τα μυαλά κουβαλάτε, αυτές τις αναγωγές κάνετε κι αυτή την κατάληξη έχετε.
Άλλαξε πλευρό τώρα...
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Το νόημα του να παντρευτείς αν δεν θέλεις να κάνεις παιδιά ποιο είναι, και πως το να παντρεύεσαι δεν εμπίπτει στις προτροπές του κοινωνικού περιβάλλοντος? Ο γάμος είναι απλά μια επιχείρηση που ως στόχο έχει να παράγει παιδιά. Αυτό είναι, και γι αυτό συνοδεύεται και από νομική χαρτούρα, προς διασφάλιση του στόχου και των δικαιωμάτων του. Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα παιδιά για ποιο ακριβώς λόγο να μην έχεις απλά μια σχέση να σου δίνει αυτό που θες, και πρέπει να μπλέξεις με νομικές διαδικασίες για να επισημοποιήσεις αυτή τη σχέση? Ποια η διαφορά αν όχι απλά η κοινωνική επιταγή και το να δηλώνεις έγγαμος?

Σε μια σχέση οι συζητήσεις περί οικογένειας, παιδιών, και κοινού μέλλοντος προηγούνται του γάμου, και ο γάμος γίνεται όταν έχουν ολοκληρωθεί τα σχέδια και περνάς στην υλοποίηση.

Άσε που δεν βλέπω πως είναι δυνατόν να επιβιώσει ένας γάμος χωρίς παιδιά. Το εγχείρημα της εφόρου ζωής μονογαμίας είναι αρκετά δύσκολο από μόνο του, και το βλέπουμε αυτό σε όλους τους γάμους. Αν δεν υπάρχει καν το κίνητρο του κοινού legacy, δηλαδή τα παιδιά τότε το εγχείρημα γίνεται ακόμη πιο δύσκολο και για πολλούς λόγους ανούσιο.
οχι ανουσιο ξερω ζευγαρια που ειχαν κοινη την αποφαση να μην κανουν παιδια και τους βλεπεις εχουν τις δουλειες τους τις διακοπες τους και τα ταξιδια τους και ειναι μια χαρα.Ειναι μια συνειδητοποιημενη αποφαση και δε σημαινει ζωη ανουσια χωρις παιδια,ειναι ο καθενας πως εχει βρει το όποιο νοημα του καταλαβες.
Αλλοι θελουν δεκα παιδια και αλλοι κανενα.
Δεν τα βρισκουμε ολα σε ολους ουτε θα κρινουμε οσους επιλεγουν ζωη χωρις παιδια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο γάμος γίνεται μόνο για τα παιδιά. Πάγιο.
Όσοι κι όσες ξέρω σε γάμο χωρίς παιδιά είναι σχεδόν πάντα ο ορισμός της καταστροφής.
Όχι ότι οι με παιδιά, περνούν ωραία. Αυτά τα λένε για την βιτρίνα.
Η κοινωνία έχει αλλάξει ριζικά και για να την βγάλεις καθαρή, πρέπει να τετραγωνίζεις
τον κύκλο στις μεγάλες αποφάσεις.
Όλοι έχουμε συναισθήματα αλλά αν τα αφήσεις να σε κυριεύσουν 100% τον ήπιες.
Οι πολύ μικρές ηλικίες είναι εντελώς άτυχες αλλά δεν μπορούν να το ξέρουν ακόμα
επειδή έχουν όνειρα και πολύ ενέργεια. Όλοι έτσι ήμασταν.
Όσο μεγαλώνεις, τραβάς λούκια και δρόμους που σε κάνουν ευαίσθητο αλλά και σκληρό
σαν ατσάλι. Το θέμα είναι να είσαι κουλ μέσα σου.
Άλλο είναι ο/η κουλ κι άλλο ο/η ευγενόφατσα.

Το καλύτερο για μένα είναι να είσαι παντού και πουθενά.
Τελικά δεν έχει νόημα η προσπάθεια να γίνεις ευτυχισμένος.
Καλύτερα να μηδενίζεις τις φυτευτές ανάγκες και να περνάς καλά. Όλα τα άλλα είναι περιττά
και απλά τα ζεις για να φύγουν από το απωθημένο. Μετά δεν έχει νόημα.
οχι δεν ειναι ο ορισμος της καταστροφης οχι ολες.Καποιες και καποιοι επιλεγουν γαμο χωρις παιδια και χωρις γαμο κιολας και χωρις παιδια.Ειναι η επιλογη τους.Το αν ζει καποιος μονο το ενα τμημα της ιστοριας τη ζωη με παιδια δεν τον κανει καλυτερο απο εκεινον με χωρις παιδια.
Ειναι ο καθενας ατομικα πως λειτουργει πως λειτουργει και στη σχεση και που εχουν βρει το νοημα τους.
Πως να το κανουμε?
Δεν υπαρχει de facto ορισμος της ευτυχιας ο καθενας κανει οτι τον ευχαριστει.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eσύ τώρα θες να επιβληθείς επειδή έτσι σου αρέσει να πιστεύεις.
Δεν με απασχολεί κι αν δεν με πιστεύεις.
Δεν ξέρουμε καν αν είσαι γυναίκα αφού κι εγώ πλάθω ιστορίες όπως μας λες.
Όπως μιλάς, έτσι και σου απαντώ. Εύκολα κιόλας.
Θέλεις να πείσεις για αυτό που πιστεύεις.
Ως γυναίκα τι νομίζεις ότι ξέρεις για τους άνδρες;
Θα σε λυπήσω και θα σου πω ότι κερατώνουμε για την πλάκα μας όταν θέλουμε
αλλά σίγουρα το γνωρίζεις αυτό ασχέτως αν το αποφεύγεις.
Το επιβεβαιώνετε εσείς οι ίδιες όταν μιλάτε σε φιλικό επίπεδο.
Άσε τα σάιτ, εκεί όλοι είναι ευτυχισμένοι. Αυτά δεν περνάνε.
Η ζωή είναι έξω όχι στο τι γράφουμε. Εν ολίγοις απέδειξε να πείσεις όπως κι ο καθένας.
Ακου λέει...αν δεν έτσι οπως θες εσύ, τότε θα ήμουν παντρεμένος.
Αυτά τα μυαλά κουβαλάτε, αυτές τις αναγωγές κάνετε κι αυτή την κατάληξη έχετε.
Άλλαξε πλευρό τώρα...
Μαλιστα ...

Αν δεν μας αρεσει η γνωμη του αλλου περναμε αντεπιθεση ?
Κανενα θεμα ...

Δεν χρειαζεται να αλλαξω πλευρο καλο μου ...Εδω και παρα πολλα χρονια με το ιδιο κοιμαμαι και ξυπναω και ειμαι παρα πολυ καλα ..
Ουτε χρειαστηκε να κερατωσω ουτε να με κερατωσουν ,δεν ημουν απο τα κοριτσακια που τα παραμυθιασαν τυποι που μπροστα ηταν κυριοι και απο πίσω επαιρναν και συνεχιζουν να παιρνουν οτι πεταει και οτι κολυμπαει για να επιβεβαιωσουν τον πληγωμένο αντρισμο τους ..

Γυναικα ή αντρας που δεν καταλαβαινει αν ξενοπηδαει αυτος που εχει διπλα του δεν νομιζω να υπαρχει τουλάχιστον την σήμερον ημερα ...Μην μπερδευσαι με το εθελοτυφλο και δεχομαι μια κατασταση ...

Ειπαμε το γεματο και χορτατο μυαλο μην το φοβασαι ...

Δεν προσπαθω να πεισω κανενα ..Απλα τυχαινει λογο ηλικιας (αν θες να το δεις ετσι) και λογο εμπειριας-δουλειας να ξερω παρα πολυ καλα το αντρικο μυαλό και τι παιχνιδι πρεπει να γινεται εκει προκειμενου να προχωρησει και στο σωμα ...

Εμενα ολο αυτο το φαίνεστε που κυριαρχει σημερα ειναι και η συνεπεια οτι τα παντα εχουν μετατραπει ενα απέραντο κρεβατι ...
Το κατω κεφαλι εχει παρει τα ινία και εχει μετατρεψει το πανω να παρασυρεται σε ολη αυτη την ουτοπια που εχει φτιαχτει ...Αληθεια περαν απο το πηδημα υπαρχει τιποτε αλλο σαν αξια που εκτιμας σε ενα συντροφο ?

Μαγκια αν θες να το δεις ετσι δεν ειναι με ποσες πας αλλα αυτη η μια αν πας να σε αποθεωνει και να μην εχεις αναγκη να ψαχνεις επιβεβαιωση αλλου ..


Ολα αυτα στα πλαισια της συζητησης απο πλευρας μου ..Αν θες να περασεις στην αντεπιθεση διαλεξε αλλο γηπεδο ...
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Είμαι πολύ έμπειρος.
Ας κάνουμε ένα τεστ. Ας δούμε τι είμαι και θέλω να μου πεις αλήθεια αν θα με παντρευόσουν.
Θα πεις όχι γιατί έτσι είναι αλλά γιατί να μην το κάνουμε; μην μας κακοχαρακτηρίσουν; ποιοι;
Έχω κάνει 4 δυνατές σχέσεις κι αν εξαιρέσουμε μία που ακόμα διατηρώ "τυπικά"
με αγνά συναισθήματα και μόνο (δεν έχω παιδί και τέτοια) κανείς και καμία
δεν έχει πάρει χαμπάρι αν δεν το αφήσω να μαθευτεί.
Οι άλλες τρεις έχουν σβήσει κι απο κει και πέρα πάω με γυναίκες όταν τύχει.
Εκεί όμως δεν υπάρχει σχέση άρα δεν υπάρχει και ίχνος φρένου.
Είμαι ένας οκ κι απλά αρρενωπός τύπος με καλά προσόντα πακέτου που ρίχνομαι πολύ εύκολα
και πριν καλά καλά το καταλάβεις, σε έχω κερδίσει σε κάποια σημεία.
Δεν φαίνεται ότι είμαι πέφτουλας (άσε που εδώ μέσα γελάμε) και καμία που ήταν μαζί μου
δεν πήρε ποτέ δικαίωμα. Προσέχω το παραμικρό. Είμαι υπόδειγμα.
Πολύ καλή γλώσσα σώματος και συμπεριφορά μαζί σας. Δεν φαίνεται τίποτα αν δεν θέλω εγώ.
Εκατό φορές να βγείτε μαζί μου, δεν φαίνεται τίποτα διότι δεν υπάρχει τίποτα τραγικό
σε αυτό το στάδιο. Καμία δεν μπορεί να με με κρατήσει αλλά μπορεί να με έλκει
με συναίσθημα και σεξ οπότε και μόνο τότε την σέβομαι για να μην την κερατώσω.
Αν δεν με έλκει, τερματίζουν όλα.
Κερατώνω από ηδονή κι όχι από βαριεμάρα. Έχω συναισθήματα αλλά μπορώ να κερατώσω
κι όταν νιώσω ένα τικ, το διώχνω. Επιστρέφω ήσυχα στην βάση μου.
Με νοιάζει πολύ η διασκέδαση, όλες ήταν και είναι ευχαριστημένες (έτσι έδειχναν τουλάχιστον)
και κάπου εδώ αρχίζουν τα αρνητικά.
Όσα λεφτά και να είχα (πολλά δεν είχα ποτέ) είτε ήμουν χάλιας, δεν με απασχόλησε ποτέ
καμία υποχρέωση σπιτιού. Άχρηστος δηλαδή. Οχι ρεμάλι, καμιά σχέση, ίσα ίσα ο ιδανικός
ζεστός σύντροφος αλλά άχρηστος στις υποχρεώσεις. Μιλάμε για θηριώδη μαλάκα.
Ακούω καημούς, συμβουλεύω, λύνω προβλήματα μα δυστυχώς όταν μειωθεί
η σεξουαλική επιθυμία, αρχίζω και τρώω από το συναίσθημα
έτσι ώστε να παρατείνω την συντριβή που έρχεται. Έπειτα κερατώνω.
Σπάω τον όρκο που μόνος μου έδωσα. Κάπως έτσι νιώθω.
Προδότης δηλαδή, απλά δεν πληγώνω φανερά επειδή δεν φαίνεται.
Όταν στάξει έξω μου κι η τελευταία σταγόνα ζωντανού συναισθήματος, έρχεται το τέλος.
Ανάξιος εμπιστοσύνης για γάμο και κρατήματα.
Ο ιδανικός σύντροφος και ο πλέον ακατάλληλος σύζυγος.
Θα έγραφα περισσότερα αλλά φτάνουν κι αυτά.

Θα με παντρεύοσουν;;;
Δεν ξέρω/δεν απαντώ :D δεν καταλαβαίνεις και πολλά..μπορει να εισαι ολα αυτα ή και τιποτα.
Νομιζω τις λεπτομερειες τις βλεπει κανεις εξω και σε αυτο το καταπληκτικο που λενε αμα δεν φας ψωμι κι αλατι με τον αλλον,να τον δεις σε καποια πραγματα .
Κάποιες φορές αν ο άλλος δεν είναι μπροστά σου δε ξέρεις σε τι ψυχολογία βρίσκεται... Από τη γραφή μόνο δεν καταλαβαίνεις και πολλά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Eσύ τώρα θες να επιβληθείς επειδή έτσι σου αρέσει να πιστεύεις.
Δεν με απασχολεί κι αν δεν με πιστεύεις.
Δεν ξέρουμε καν αν είσαι γυναίκα αφού κι εγώ πλάθω ιστορίες όπως μας λες.
Όπως μιλάς, έτσι και σου απαντώ. Εύκολα κιόλας.
Θέλεις να πείσεις για αυτό που πιστεύεις.
Ως γυναίκα τι νομίζεις ότι ξέρεις για τους άνδρες;
Θα σε λυπήσω και θα σου πω ότι κερατώνουμε για την πλάκα μας όταν θέλουμε
αλλά σίγουρα το γνωρίζεις αυτό ασχέτως αν το αποφεύγεις.
Το επιβεβαιώνετε εσείς οι ίδιες όταν μιλάτε σε φιλικό επίπεδο.
Άσε τα σάιτ, εκεί όλοι είναι ευτυχισμένοι. Αυτά δεν περνάνε.
Η ζωή είναι έξω όχι στο τι γράφουμε. Εν ολίγοις απέδειξε να πείσεις όπως κι ο καθένας.
Ακου λέει...αν δεν έτσι οπως θες εσύ, τότε θα ήμουν παντρεμένος.
Αυτά τα μυαλά κουβαλάτε, αυτές τις αναγωγές κάνετε κι αυτή την κατάληξη έχετε.
Άλλαξε πλευρό τώρα...
θυμωμενος εισαι:D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ρέστα μου...

(αφαίρεση ταπεινού τζιφ προς χαλάρωση και ευεξία)



Μου έχει συμβεί πολύ σπάνια αυτό. Ουσιαστικά το έζησα έντονα αλλά κάποια στιγμή
αντιλήφθηκα ότι πέφτει θέατρο ή μάλλον παραφούσκωμα και ξενερουά.
Τι εννοώ; όταν, όταν λέω άκουσα την κουβέντα (της) πως μακριά μου θα με σκέφτεσαι κτλ
πήγα πάσο αλλά βγήκε ανάποδο τιμόνι. Δεν μου άρεσε να πιστεύει έτσι
αλλά ζητούσα και ποθούσα να το κάνει ζωντανό. Τι ήταν αυτό;
ψευδαίσθηση η επιβεβαίωση; Τελικά έγιναν όλα σκατά κι ησυχάσαμε.
Δεν υπήρχε η σκέψη της για κι όσο νόμιζε αν και παίξαμε πολύ δυνατά.
Πιστεύω με κρατούσε για λόγους επιβεβαίωσης επειδή την είχα αγαπήσει.
Αυτή με είχε ερωτευτεί.

Απάντηση: δεν θα σε παντρευόμουν αν δεν σε ζούσα πρώτα.
Θα σε παντρευόμουν μετά όπως μου τα λες αλλά δεν νομίζω να πετυχαίναμε
αφού δεν θα πληρούσα προδιαγραφές γάμου όπως πιστεύω.

Υ.Γ Κριστίν, πλοκή κι ένταση έδωσα με το τζιφ, δεν έκανα κάτι κακό.
ε αμα δεν ζησεις να δεις πεντε δεκα πραγματα γινεται ?τι λεμε τωρα
 

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
οχι δεν ειναι ο ορισμος της καταστροφης οχι ολες.Καποιες και καποιοι επιλεγουν γαμο χωρις παιδια και χωρις γαμο κιολας και χωρις παιδια.Ειναι η επιλογη τους.Το αν ζει καποιος μονο το ενα τμημα της ιστοριας τη ζωη με παιδια δεν τον κανει καλυτερο απο εκεινον με χωρις παιδια.
Ειναι ο καθενας ατομικα πως λειτουργει πως λειτουργει και στη σχεση και που εχουν βρει το νοημα τους.
Πως να το κανουμε?
Δεν υπαρχει de facto ορισμος της ευτυχιας ο καθενας κανει οτι τον ευχαριστει.

Το "όλες" το πρόσθεσες εσύ. Επιπλέον δεν γίνεται κάθε φορά που γράφουμε κάτι να έρχεται
κάποιο μέλος (μην παρεξηγηθείς, απλώς είσαι πιο κουλ από άλλες και σε κάνω παράδειγμα)
να λέει όχι όλες ή όχι όλοι.
Είναι γνωστό αυτό. Προάγουμε την συζήτηση, δεν στεκόμαστε στην λίθινη εποχή.
Ακόμα κι εγώ που δεν είμαι αρεστός και πάλεψα σκληρά για να τα καταφέρω
δεν σφηνώνω το νικ μου κάτω από όποια έγραψε κάτι για άνδρες, δεν συνηθίζω να διορθώνω
το "όλοι" που λένε η που το εννοούν.
Κατά τα άλλα όπως την βρίσκει ο καθένας, κι αυτό γνωστό είναι.

Έρχεται καλοκαιράκι, εισιτηριάκια, ταξιδάκι, ρέκλα, ήταν δύσκολη χρονιά.
Εδώ μέσα μην επηρεάζεστε, πείτε ότι σας έρθει και νερό κι αλάτι.
Δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ όλοι σε όλα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μαλιστα ...

Αν δεν μας αρεσει η γνωμη του αλλου περναμε αντεπιθεση ?
Κανενα θεμα ...
Εσύ νευρίασες-χαλάστηκες κι άρχισες να βγάζεις συμπεράσματα.
Κι εγώ σου απάντησα όπως έπρεπε. Παλι απολογητικό σεντόνι έγραψες για την επιτυχία σου;
άλλη μια τέλεια που ήρθε να μας διδάξει.
Νομίζεις θα κάτσω να μετράω όλες σου τις λέξεις για να απαντώ καθισμένος σούζα;
Την αλήθεια την ξέρουμε όλοι κι όλες. Πέφτει κέρατο και το τρώτε σε εύρος.
Θες να τρώμε κι εμείς; κανένα πρόβλημα. Εμείς γερνάμε πολύ πιο μετά.
Πρόβλημα κι αυτό (για εσάς).

Λοιπόν, είσαι η καλύτερη κι η πιο ευτυχισμένη. Με νίκησες! Γιούπι!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1-Δεν ξέρω/δεν απαντώ :D δεν καταλαβαίνεις και πολλά..μπορει να εισαι ολα αυτα ή και τιποτα.
Νομιζω τις λεπτομερειες τις βλεπει κανεις εξω και σε αυτο το καταπληκτικο που λενε αμα δεν φας ψωμι κι αλατι με τον αλλον,να τον δεις σε καποια πραγματα .
Κάποιες φορές αν ο άλλος δεν είναι μπροστά σου δε ξέρεις σε τι ψυχολογία βρίσκεται... Από τη γραφή μόνο δεν καταλαβαίνεις και πολλά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


2-θυμωμενος εισαι:D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


3-ε αμα δεν ζησεις να δεις πεντε δεκα πραγματα γινεται ?τι λεμε τωρα
1-Όντως έτσι είναι, μπορεί να είμαι και τραβεστί. Δεν έχω πρόβλημα να με κρίνουν
αλλά θα κρίνω ελεύθερα κι εγώ. Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

2- ναι, έχω θυμώσει πολύ στον ξύλινο λόγο, τρέμει το σαγόνι μου από την πίτσα που μασάω.

3- μια χαρά τα ζούμε όλα όσοι θέλουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το "όλες" το πρόσθεσες εσύ. Επιπλέον δεν γίνεται κάθε φορά που γράφουμε κάτι να έρχεται
κάποιο μέλος (μην παρεξηγηθείς, απλώς είσαι πιο κουλ από άλλες και σε κάνω παράδειγμα)
να λέει όχι όλες ή όχι όλοι.
Είναι γνωστό αυτό. Προάγουμε την συζήτηση, δεν στεκόμαστε στην λίθινη εποχή.
Ακόμα κι εγώ που δεν είμαι αρεστός και πάλεψα σκληρά για να τα καταφέρω
δεν σφηνώνω το νικ μου κάτω από όποια έγραψε κάτι για άνδρες, δεν συνηθίζω να διορθώνω
το "όλοι" που λένε η που το εννοούν.
Κατά τα άλλα όπως την βρίσκει ο καθένας, κι αυτό γνωστό είναι.

Έρχεται καλοκαιράκι, εισιτηριάκια, ταξιδάκι, ρέκλα, ήταν δύσκολη χρονιά.
Εδώ μέσα μην επηρεάζεστε, πείτε ότι σας έρθει και νερό κι αλάτι.
Δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ όλοι σε όλα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εσύ νευρίασες-χαλάστηκες κι άρχισες να βγάζεις συμπεράσματα.
Κι εγώ σου απάντησα όπως έπρεπε. Παλι απολογητικό σεντόνι έγραψες για την επιτυχία σου;
άλλη μια τέλεια που ήρθε να μας διδάξει.
Νομίζεις θα κάτσω να μετράω όλες σου τις λέξεις για να απαντώ καθισμένος σούζα;
Την αλήθεια την ξέρουμε όλοι κι όλες. Πέφτει κέρατο και το τρώτε σε εύρος.
Θες να τρώμε κι εμείς; κανένα πρόβλημα. Εμείς γερνάμε πολύ πιο μετά.
Πρόβλημα κι αυτό (για εσάς).

Λοιπόν, είσαι η καλύτερη κι η πιο ευτυχισμένη. Με νίκησες! Γιούπι!
Ποσο λαθος ...
ειλικρινα !

Αν δεν γουσταρεις τα σεντονια την αλλη φορα να γραφεις κατω απο το θεμα σου ποσες λεξεις θελεις να ειναι οι απαντησεις μας ,σαν τις εργασιες μας ενα πραγαμα ..

Χαλαρωσε και μην χαλιέσαι τζαμπα ..Σταματα να βλεπεις δρακους εκει που δεν υπαρχουν και παντα οταν κανεις γραπτη συζητηση να εχεις στο πισω μερος του μυαλου σου οτι ο γραπτος λογος παρεξηγειται ..
Αλλωστε δεν συνιθιζω να κουναω το δακτυλο σε κανεναν και τιποτα στην ζωη μου γιατι να το κανω εδω μεσα ..
Γι αυτο αν δεν εισαι σιγουρος για το τι ειναι ενας ανθρωπος που συζητας για πρωτη φορα μαζι του και για τον προφανές λόγο να δημιουργηθεί μια παρεξήγηση των ρωτάς..Ζητάς διευκρινησεις και φυσικα δεν επιτίθεσαι με την δικαιολογια οτι πρωτα ο αλλος το έκανε ..


Να ξερεις παντως δεν μου αρεσει να πέφτω αμαχητη ..Και οχι δεν νικησα ,ουτε εγω ,ουτε εσυ, ουτε η ζωη του καθενος μας ,οποια ειναι αυτη ..
Νικησε αυτο που μας χαρακτηριζει ολους μας ...

Γουσταρεις να νομιζεις οτι ολοι κερατώνουν ?Μαζι σου γιατι να στο χαλασω ..
Αλλωστε σου ειπα ποτε δεν ξερεις ,ακομα ζω και μαθαινω μπορει καποια στιγμη να μου την δωσει και εμενα και να το κανω ή να μου το κανουν ...
Αλλα μην το περνάμε και σαν δεδομενο ...

Παρε αλλο ενα σεντονι και ολα καλα απο εμενα,αλήθεια ,καμια προθεση απο την πρωτη μου λεξη εως την τελευταια για ολο αυτο που λες ...
 

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Ποσο λαθος ...
ειλικρινα !
Στρεψοδικία και ελαφρύ μπλαζέ ύφος μετά.

Τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις; γνώμη μου κι εσύ την δική σου.

Κάνε έντιτ μόνο στο τι παρέθεσες γιατί τα πήρες όλα παραμάζωμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top