Τέλος η δωρεάν πλαστική σακούλα στα σούπερ μάρκετ

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Η ευρωπαϊκή ένωση μας έλεγε ότι το πλαστικό κάνει κακό και πρέπει να το αφαιρέσουμε από τις ζωές μας. Ο κρατικός παρεμβατισμός στα καλύτερα του, Keep going.


Κοροϊδεύουν τον κόσμο.
Προσπαθούν να ρίξουν το φταίξιμο στον απλό κοσμακη. Εγώ στο σουπερμάρκετ έχω μια απλή τσάντα υφασμάτινη και πάω, ούτε σακούλες ούτε τίποτα. Το να δαχτυλοδειχνουν απλό κόσμο "γιατί ψωνίζεις από εκεί; δεν είναι sustainable", ενώ οι βιομηχανίες και τα ιδιωτικά τζετ είναι εκείνοι που ρυπαίνουν περισσότερο είναι γελοίο

Στην Ευρώπη (βόρεια Ευρώπη και όχι ελλαντα) γίνονται σοβαρά έργα για να μειώσουν οι βιομηχανίες τις εκπομπές. Και ναι έχει γίνει σοβαρή δουλειά.
Ξέρεις όμως ποιοι είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα;
Η Κίνα και η Ινδία. Μηδενικά μέτρα, χρησιμοποιούν καρβουνο (που είναι ο,τι χειρότερο), και κάνουν ο,τι θέλουν.
Ο, τι δουλειά κάνουμε εδώ στην Ευρώπη, πάει στα σκουπίδια με αυτά που γίνονται εκεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,048 μηνύματα.
Λίγο άσχετο με το θέμα: Έχει καταλάβει κανείς τί μόδα είναι αυτή που κολλάνε τα καπάκια με τα μπουκάλια και πρέπει να τα κόψεις με κόφτη για να ξεκολλήσουν;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,730 μηνύματα.
Λίγο άσχετο με το θέμα: Έχει καταλάβει κανείς τί μόδα είναι αυτή που κολλάνε τα καπάκια με τα μπουκάλια και πρέπει να τα κόψεις με κόφτη για να ξεκολλήσουν;
Είχε ξεκινήσει με την coca cola (είχε κάνει ο Δίας αν θυμάμαι καλά ή ο Σκανταλ και thread για αυτό το θέμα). Περιβαλλοντικές ανοησίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι.

Τα λύσαμε τα προβλήματα μας.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,048 μηνύματα.
Είχε ξεκινήσει με την coca cola (είχε κάνει ο Δίας αν θυμάμαι καλά ή ο Σκανταλ και thread για αυτό το θέμα). Περιβαλλοντικές ανοησίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι.

Τα λύσαμε τα προβλήματα μας.
Δηλαδή αν κολλήσεις το καπάκι στο μπουκάλι τί διαφορά κάνει;
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,703 μηνύματα.
Δηλαδή αν κολλήσεις το καπάκι στο μπουκάλι τί διαφορά κάνει;
Είχα διαβάσει ότι το έκαναν για να ανακυκλώνεται το καπάκι μαζί με την υπόλοιπη συσκευασία. Και ειλικρινά, έχω την απορία, ποιος άνθρωπος με σώας τας φρένας που κάνει ανακύκλωση, θα πετάξει το μπουκάλι στην ανακύκλωση, ενώ το καπάκι στα σκουπίδια. Μου φαίνεται το λιγότερο ηλίθιο αυτό ως δικαιολογία.
Εγώ τα μόνα καπάκια που μαζεύω είναι αυτά του νερού, που πας και τα δίνεις σε συγκερκιμένα σημεία ώστε να δωθούν αναπηρικά καροτσάκια σε όσους/ες τα έχουν ανάγκη (συνήθως για παιδάκια δεν είναι αυτό; ).
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Είχα διαβάσει ότι το έκαναν για να ανακυκλώνεται το καπάκι μαζί με την υπόλοιπη συσκευασία. Και ειλικρινά, έχω την απορία, ποιος άνθρωπος με σώας τας φρένας που κάνει ανακύκλωση, θα πετάξει το μπουκάλι στην ανακύκλωση, ενώ το καπάκι στα σκουπίδια. Μου φαίνεται το λιγότερο ηλίθιο αυτό ως δικαιολογία.
Εγώ τα μόνα καπάκια που μαζεύω είναι αυτά του νερού, που πας και τα δίνεις σε συγκερκιμένα σημεία ώστε να δωθούν αναπηρικά καροτσάκια σε όσους/ες τα έχουν ανάγκη (συνήθως για παιδάκια δεν είναι αυτό; ).
Σε μαγαζιά ή μεγάλα ιβεντς είναι εύκολο να χαθούν τα καπάκια και να καταλήξουν μαζί με τα υπόλοιπα σκουπίδια. Το ίδιο ισχύει και για το γενικότερο λαιφσταιλ του Έλληνα όπου βλέπεις τι γίνεται στις πλατείες πχ. Μικρό πρόβλημα σχετικά, απλοϊκή και δωρεάν η λύση δε, αρα καλό value for money, ειδικά σε μεγάλο χρονικό ορίζοντα.

Υ.Γ: Το μέτρο αυτό δεν αφορά την Ελλάδα συγκεκριμένα. Ισχύει ή θα ισχύσει σε ολόκληρη την Ευρώπη. Η εφαρμογή εκεί είναι ακόμα πιο σημαντική, αφου αντίθετα με την Μεσαιωνική Ελλάδα, τα μπουκάλια ανακυκλωνονται όπως προβλέπεται (επιστροφή τους στους συλλέκτες του σουπερμάρκετ και επιστροφή των χρημάτων της αξίας του μπουκαλιού).

 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,407 μηνύματα.
Λίγο άσχετο με το θέμα: Έχει καταλάβει κανείς τί μόδα είναι αυτή που κολλάνε τα καπάκια με τα μπουκάλια και πρέπει να τα κόψεις με κόφτη για να ξεκολλήσουν;
Ναι..για να μην ξεφευγουν και πανε στη θαλασσα.
Αληθεια αυτο ειναι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

θα πετάξει το μπουκάλι στην ανακύκλωση, ενώ το καπάκι στα σκουπίδια. Μου φαίνεται το λιγότερο ηλίθιο αυτό ως δικαιολογία.
Δεν θα κανει αυτο.,Απλα ανετα του πεφτει κατω οταν ειναι εξω πχ στον δρομο και αυτο μετα μεταφερεται με τον ανεμο στη θαλασσα.Σκεφτητε λιγο βρε..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top