Τέλος η δωρεάν πλαστική σακούλα στα σούπερ μάρκετ

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δηλαδη θα αντικατασταθουν ηθελες να πεις.
Δεν παιζεται,ειναι δεδομενο.Τωρα αν εσυ θες να ονειρευτεις μαλιστα με κακο ονειρο,δικαιωμα σου.
Οι ΑΠΕ δουλεύουν συμπληρωματικά και συγχρονίζονται με το υπόλοιπο σύστημα (λιγνίτης, πετρέλαιο, φυσικό αέριο). Δεν μπορούν να δουλέψουν από μόνες τους με την τωρινή τεχνολογία. Μπαίνουν και βγαίνουν από το σύστημα ανάλογα με έναν συντελεστή. Αυτός είναι ο λόγος που σπάνια θα δεις ανεμογεννήτρια να δουλεύει σε ώρες χαμηλού φορτίου.

Η Ελλάδα αυτή τη στιγμή αντικαθιστά το λιγνίτη με φυσικό αέριο. Τώρα που οι Ρώσοι αυξάνουν την τιμή του αερίου πάμε για ενεργειακή κρίση στην Ελλάδα.

φφφ.png

https://el.wikipedia.org/wiki/Ενέργεια_στην_Ελλάδα

Υπάρχουν 2 δημοφιλείς συσκευασίες. Το Τetra Pak και το Pet. Το Tetra Pak ειναι οι χάρτινες συσκευασίες του γάλακτος που έχουν στρώσεις πλαστικού (20%) και αλουμινόχαρτο. Δεν ανακυκλώνεται αποδοτικά. Αντίθετα η πλαστικούρα το Pet ανακυκλώνεται εύκολα. Επίσης το Tetra Pak είναι πιο βαρύ από το Pet.

Το γυαλί δεν μπορεί να αντικαταστήσει τπτ γιατί είναι βαρύ υλικό και εύθραυστο. Θα μεταφέρει ένα κοντέινερ γάλατα και το 30% του βάρους θα είναι η συσκευασία. Μόνο και μόνο γι αυτό είναι απαγορευτικό.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,100 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω θα βόλευε όπως στη Γερμανία (υποθέτω θα εφαρμόζεται κι αλλού), να πληρώναμε ένα τέλος για κάποιες πλαστικές συσκευασίες που θα επιστρεφόταν επιστρέφοντάς τες.
Αυτή τη στιγμή βασιζόμαστε στην όποια ανακύκλωση θέλει να κάνει ο καθένας. (Υπάρχει η ανταποδοτική ανακύκλωση αλλά με τα 3 λεπτά ανά μπουκαλάκι λίγοι μπαίνουν στον κόπο.)
Ότι συμβαίνει ήδη για (κάποια από) τα μπουκάλια μπύρας δηλαδή, τα οποία περισσότερος κόσμος δίνει από αυτόν που κάνει ανταποδοτική ανακύκλωση γιατί άλλο 3 άλλο 11/14 λεπτά.
Απλά σε αυτά υπάρχει χρόνια επειδή είναι επαναχρησιμοποιύμενα.
Αν είχαμε +25 λεπτά τέλος για κάθε μπουκαλάκι, αρκετοί θα τα επιστρέφαμε, όπως και με το +9 μειώσαμε τη σακούλα.

Κατά τ' άλλα το πλαστικό, γενικά, από τις συσκευασίες θα φύγει αφού φύγουμε εμείς (και τα παιδιά, και τα εγγόνια μας) και αν, μέχρι τότε απλά καταργούμε όσα ψιλά μπορούμε.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,319 μηνύματα.
Οι ΑΠΕ δουλεύουν συμπληρωματικά και συγχρονίζονται με το υπόλοιπο σύστημα (λιγνίτης, πετρέλαιο, φυσικό αέριο). Δεν μπορούν να δουλέψουν από μόνες τους με την τωρινή τεχνολογία. Μπαίνουν και βγαίνουν από το σύστημα ανάλογα με έναν συντελεστή. Αυτός είναι ο λόγος που σπάνια θα δεις ανεμογεννήτρια να δουλεύει σε ώρες χαμηλού φορτίου.

Η Ελλάδα αυτή τη στιγμή αντικαθιστά το λιγνίτη με φυσικό αέριο. Τώρα που οι Ρώσοι αυξάνουν την τιμή του αερίου πάμε για ενεργειακή κρίση στην Ελλάδα.

View attachment 86296
https://el.wikipedia.org/wiki/Ενέργεια_στην_Ελλάδα

Υπάρχουν 2 δημοφιλείς συσκευασίες. Το Τetra Pak και το Pet. Το Tetra Pak ειναι οι χάρτινες συσκευασίες του γάλακτος που έχουν στρώσεις πλαστικού (20%) και αλουμινόχαρτο. Δεν ανακυκλώνεται αποδοτικά. Αντίθετα η πλαστικούρα το Pet ανακυκλώνεται εύκολα. Επίσης το Tetra Pak είναι πιο βαρύ από το Pet.

Το γυαλί δεν μπορεί να αντικαταστήσει τπτ γιατί είναι βαρύ υλικό και εύθραυστο. Θα μεταφέρει ένα κοντέινερ γάλατα και το 30% του βάρους θα είναι η συσκευασία. Μόνο και μόνο γι αυτό είναι απαγορευτικό.
Ακικε,κανεις σαν κακομαθημενο παιδι που του παιρνοιυν το παιχνιδι και δεν σε τιμα αυτο,ιδιαιτερα στο θεμα του περιβαλλοντος.Δεν ειναι κατι αυτη η σταση για να κοκορευεσαι.Το αντιθετο θα ελεγα.
Ουτε πας σε εμενα κοντρα.

Οτι και να λες λιγνιτης και πετρελαιο θα εξαφανιστουν ουτως ή αλλως σου αρεσει η οχι.
ΤΟ ΑΕΡΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΠΗΓΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ,τα ιδια σκατα ειναι,παει και αυτο.

Βαζεις το τωρα,εμεις μιλαμε για το ΑΥΡΙΟ.
Ακριβως αυτο.ΤΩΡΙΝΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ.Δεν μιλαμε για το απολυτο ΤΩΡΑ.
Ομως για το αυριο προετοιμαζομαστε ΑΠΟ ΤΩΡΑ.

Και αυτο δεν γινεται σε μια στιγμη με ενα κουμπι.Και ηδη εχουμε αργησει.
Αυτο δεν καταλαβαινεις.
Χρειαζεται μια προετοιμασια που την κανουμε τωρα και εσυ το αρνησαι.
Και το αυριο ειναι μη πλαστικο και μονο ανανεωσιμες πηγες ενεργειας.
Η σταση σου ειναι ακατανοητη και εντελως ανωριμη και απολυτα λυπηρη.Ηπια τα λεω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Βαζεις το τωρα,εμεις μιλαμε για το ΑΥΡΙΟ.
Ακριβως αυτο.ΤΩΡΙΝΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ.Δεν μιλαμε για το απολυτο ΤΩΡΑ.
Ομως για το αυριο προετοιμαζομαστε ΑΠΟ ΤΩΡΑ.
Όποιος δει ταινίες 30ετών για το πως νομίζανε το σήμερα καταλαβαίνει πόσο άστοχο είναι αυτό που είπες. Ούτε τα video games δεν μπορούσαν να προβλέψουν πως θα εξελιχθούν.

Σε άλλο θέμα υπερασπίζομαι τα ηλεκτροκίνητα αυτοκίνητα καθώς είναι καλύτερα από τα συμβατικά σε όλους τους τομείς. Δυστυχώς δεν ισχύει το ίδιο για τις ΑΠΕ, ούτε για τα εναλλακτικά του πλαστικού.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,574 μηνύματα.
Δεν έχω επιστημονική γνώσιν εις τούτο το ζήτημα οπότε δεν μπορώ να ειπώ κάτι. Πράγματι μία τέτοια αλλαγή είναι προς το συμφέρον του περιβάλλοντος; Αν ναι τότε είναι καλό μέτρον, η προστασία του περιβάλλοντος πρέπει να είναι προτεραιότητα. Πάντως το λογικόν είναι καθείς να φέρει σακούλα από το σπίτι του για τα ψώνια γιατί ποιος έχει για να δίνει και για σακούλες πλέον.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Ήπια χτες ένα ροδοπάκι κι είχαν βάλει χάρτινο καλαμάκι ρε φίλε! Ένιωθα οτι έπινα έγγραφα να πούμε. Κοιτάξτε εκεί τους τόνους πλαστικής συσκευασίας που χρησιμοποιούν τα εργοστάσια κι αφήστε ήσυχα τα καλαμάκια μου!!!!!:mpinelik:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,165 μηνύματα.
Ήπια χτες ένα ροδοπάκι κι είχαν βάλει χάρτινο καλαμάκι ρε φίλε! Ένιωθα οτι έπινα έγγραφα να πούμε. Κοιτάξτε εκεί τους τόνους πλαστικής συσκευασίας που χρησιμοποιούν τα εργοστάσια κι αφήστε ήσυχα τα καλαμάκια μου!!!!!:mpinelik:
Σου έχω τη λύση. Coffee island έχει κανονικά ακόμα πλαστικά καλαμάκια, πάω εκεί και παίρνω καμία 10αρια 🤪🤪🤪🤪.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,165 μηνύματα.
- Τί θα πιείτε;
- Τίποτα, για τα καλαμάκια ήρθα...
Το κόλπο είναι απλό. Πας σε ένα κατάστημα Και παίρνεις ένα καφέ, όταν σου φτιάχνουν το καφέ παίρνεις κρυφά 9-10 καλαμάκια. Μετά την επόμενη μέρα πας σε άλλο κατάστημα και κανείς το ίδιο.

Εχω μαζέψει καμία 30αρια μέχρι τώρα.🤪🤪
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ήπια χτες ένα ροδοπάκι κι είχαν βάλει χάρτινο καλαμάκι ρε φίλε! Ένιωθα οτι έπινα έγγραφα να πούμε. Κοιτάξτε εκεί τους τόνους πλαστικής συσκευασίας που χρησιμοποιούν τα εργοστάσια κι αφήστε ήσυχα τα καλαμάκια μου!!!!!:mpinelik:
έχω πιει κρύο καφέ χωρις καν καλαμακι επειδή δε μου το έφερε το delivery
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Ο θείος μου βρήκε πλαστικά καλαμάκια σε μια αποθήκη, μας έφερε δύο πακέτα. :angelnot: Έτσι μας καταντήσανε οι λεχριτες :morning1:
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,814 μηνύματα.
Από όταν η γιαγιά μου σταμάτησε να πίνει φραπέδες το 2016 μας έχουν μείνει από τότε ένα ολόκληρο πακέτο πλαστικών καλαμάκιων εδώ και 7 χρόνια. Η οικογένεια μου χρησιμοποιούν επαναχρησιμοποιημένα καλαμάκια.
Ο θείος μου βρήκε πλαστικά καλαμάκια σε μια αποθήκη, μας έφερε δύο πακέτα. :angelnot: Έτσι μας καταντήσανε οι λεχριτες :morning1:
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,660 μηνύματα.
10 λεπτά τις χρεώνουν μόνιμα, έχουν μόνο κάτι πολύ ελαφρές σακούλες της χειρότερης ποιότητας και έχουν καταργήσει όλες τις υπόλοιπες.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,319 μηνύματα.
Καλα κανουν.Παρε πανινη τσαντα πολλαπλων χρησεων ή καροτσι.ΕΛΕΟΣ.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,660 μηνύματα.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Καλα κανουν.Παρε πανινη τσαντα πολλαπλων χρησεων ή καροτσι.ΕΛΕΟΣ.
Κι εγώ δικές μου παίρνω από το σπίτι εδώ και κάποια χρόνια. Αλλά έχω παρατηρήσει ότι πολλοί, κυρίως μεγαλύτερης ηλικίας, πάνε στο μανάβικο του σούπερ μάρκετ, παίρνουν μερικές σακούλες από εκεί (που προφανώς είναι δωρεάν) και βάζουν εκεί τα ψώνια τους :beating:
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,660 μηνύματα.
Παντού δωρεάν σακούλες δίνουν μίνι μάρκετ, μπακάλικα, ακόμα και στα περίπτερα και οι γύφτοι στην λαική απλόχερα εκτός από τα super market.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,165 μηνύματα.
Η ευρωπαϊκή ένωση μας έλεγε ότι το πλαστικό κάνει κακό και πρέπει να το αφαιρέσουμε από τις ζωές μας. Ο κρατικός παρεμβατισμός στα καλύτερα του, Keep going.


 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,001 μηνύματα.
Η ευρωπαϊκή ένωση μας έλεγε ότι το πλαστικό κάνει κακό και πρέπει να το αφαιρέσουμε από τις ζωές μας. Ο κρατικός παρεμβατισμός στα καλύτερα του, Keep going.


Αυτά είναι τρίχες μπροστά στην ουσιαστική καταστροφή του πλανήτη που προέρχεται απο τεράστιες βιομηχανίες πετρελαίου κτλ.
Αυτά είναι στάχτη στα μάτια του κόσμου ώστε να γίνει αντιπαρισπασμός.
Κανένα εφφεκτ στην διάσωση του πλανήτη δεν εχουν τα πλαστικά καλαμάκια και τα μπουκάλια, αποδεδειγμένα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top