Τέχνη, τεχνική και επιστήμη

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,267 μηνύματα.
. Όλες οι μεγάλες εταιρίες θα δεχτούν είτε απευθείας εμπειρία απο εργασία είτε απο σπουδές είτε απο σπουδές σε συνδυασμό με εργασία.
Εγώ στην πράξη δεν είδα ισοδυναμία των σπουδών με την εργασιακή εμπειρία. Ίσα ίσα τεράστιες εταιρείες βγάλαν μέχρι και το Bachelor και ζητάνε μόνο εργασιακή εμπειρία. (βλ. πχ αγγελίες της Google και της open AI σε software)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Εγώ στην πράξη δεν είδα ισοδυναμία των σπουδών με την εργασιακή εμπειρία. Ίσα ίσα τεράστιες εταιρείες βγάλαν μέχρι και το Bachelor και ζητάνε μόνο εργασιακή εμπειρία. (βλ. πχ αγγελίες της Google και της open AI σε software)
Εντάξει εσύ τώρα έπιασες θέσεις κομπιουτερά-coder που είναι πολυ ιδιαίτερη περίπτωση γιατί έχουν μια μακρά ιστορία "υποτίμησης" των ακαδημαϊκών προσόντων.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,267 μηνύματα.
Εντάξει εσύ τώρα έπιασες θέσεις κομπιουτερά-coder που είναι πολυ ιδιαίτερη περίπτωση γιατί έχουν μια μακρά ιστορία "υποτίμησης" των ακαδημαϊκών προσόντων.
Γενικά στο Business, θέλουν 1-2 χρόνια προϋπηρεσία στο νερό (για junior θέσεις)αλλιώς δεν κοιτάνε καν τα qualifications σου δεν πα να είσαι και first class graduate. Αλλιώς απλήρωτο internship και αν.
Πάρα πολύ άσχημο και τρισάθλιο γιατι κόβεις τα φτερά στον άλλον αλλά αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα. Σπανιότατα τα παραδείγματα που ο άλλος θα κάνει invest στο training freshly graduate.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,010 μηνύματα.
Το μεταπτυχιακό μετράει ως επιπλέον εργασιακή εμπειρία, όπως και το διδακτορικό ! Κανένα ρίσκο λοιπόν υπό αυτήν την έννοια. Εννοείται πως εαν τα έχεις under your belt θα διεκδικήσεις λοιπόν μεγαλύτερο μισθό γιατί είναι εμπειρία.

Όχι, δεν μετράει. Έχω και ουδέποτε μέτρησε ως εμπειρία. Ξερεις ως τι μετράει; Ως κατι που πρέπει να σβησεις απο το βιογραφικο για να μπορουν να σε πάρουν πιο εύκολα για να μη στο πληρωσουν.

Καταλαβαίνω τι λες...αλλά :

...

Αν προσπαθεις να με εξαντλήσεις με κατεβατό το καταφερες εδω, δε μπορώ να σου απαντήσω, συγγνώμη δεν εχω αντοχές, no disrespect ετσι;

Μα το κάνει...άλλο που η αγορά είναι greedy και περιμένει τελειώνοντας να έχεις 5 χρόνια εμπειρία.
Ποιός το λέει οτι το κάνει; Αν το έκανε κατ αρχάς δε θα ήταν "greedy" γιατι θα αρκουσε ο τίτλος για την είσοδο και δευτερον δε θα υπήρχαν ανεργοι πτυχιούχοι ή κακοπληρωμενοι ή σε εντελώς διαφορετικές δουλειές από τις σπουδές τους.

Χμμ θα πω και ναι και όχι.
Ναι διότι είναι το καλύτερο και για την κοινωνία και για τους αποφοίτους, όχι γιατί οδηγείς τον άλλο στην κατάθλιψη και του στερείς το δικαίωμα της ελεύθερης επιλογής σπουδών και επαγγέλματος.
Δεν με νοιάζει η ελεύθερη επιλογή των λίγων όταν γίνεται απο ματαιοδοξια να παρεις το ιατρειο του μπαμπά ή να σε δει η μαμά μηχανικό, όταν επιβαρύνει την ευμάρεια των πολλών.

Δε δινω δεκάρα για την ελεύθερη επιλογή όταν επιβαρυνει το κράτος απο το να λειτουργεί σαν γρανάζι για να εξυπηρετεί την πρόοδο του λαού.

Ούτε και τωρα έχεις άλλωστε "ελευθερη επιλογή" παρά μόνο τύπου. Όταν τελειωνεις οτι θελεις ευτυχισμενος και χαρουμενος που δεν ξερεις καν αν θα σου αρέσει και μετα πας και τρως το καυλί της ανεργίας ή του κακοπληρωμενου εργαζόμενου ή την εκμετάλλευση από τους εργοδότες λόγω υπερπροσφοράς, ή τον τέλειο ανταγωνισμό στα κλειστά και μη ελευθερα επαγγέλματα οπου ολοι μεν ειναι δικηγοροι αλλα τη βγαζουν με ψιχουλακια γιατι μια πολη εχει 600 δικηγόρους για 30 χιλιαδες κατοίκους. Ναι, γλιτωσες τη φασιστική καταθλιψη το να σου πω τι θα σπουδάσεις, αλλά ελευθερος ων, ύστερα έζησες την καταθλιψη της ελευθερης αγοράς. Πως νιωθεις γι αυτό, ωραία;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Γενικά στο Business, θέλουν 1-2 χρόνια προϋπηρεσία στο νερό (για junior θέσεις)αλλιώς δεν κοιτάνε καν τα qualifications σου δεν πα να είσαι και first class graduate. Αλλιώς απλήρωτο internship και αν.
Πάρα πολύ άσχημο και τρισάθλιο γιατι κόβεις τα φτερά στον άλλον αλλά αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα. Σπανιότατα τα παραδείγματα που ο άλλος θα κάνει invest στο training freshly graduate.
Το ξέρω για αυτό απέφυγα θέσεις σε στυλ software engineering και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όχι, δεν μετράει. Έχω και ουδέποτε μέτρησε ως εμπειρία. Ξερεις ως τι μετράει; Ως κατι που πρέπει να σβησεις απο το βιογραφικο για να μπορουν να σε πάρουν πιο εύκολα για να μη στο πληρωσουν.
Ας συμφωνησουμε ότι διαφωνούμε.
Αν προσπαθεις να με εξαντλήσεις με κατεβατό το καταφερες εδω, δε μπορώ να σου απαντήσω, συγγνώμη δεν εχω αντοχές, no disrespect ετσι;
Ομοίως με πριν.
Ποιός το λέει οτι το κάνει; Αν το έκανε κατ αρχάς δε θα ήταν "greedy" γιατι θα αρκουσε ο τίτλος για την είσοδο και δευτερον δε θα υπήρχαν ανεργοι πτυχιούχοι ή κακοπληρωμενοι ή σε εντελώς διαφορετικές δουλειές από τις σπουδές τους.
Την δουλειά του την κάνει αντικειμενικά. Τεράστιο περιθώριο βελτίωσης βέβαια αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα. Το γεγονός ότι οι εταιρίες στην Ελλάδα σε σχέση με άλλου δεν σέβονται τον απόφοιτο που μόλις ξεκινάει την καριέρα του είναι επίσης άλλη κουβέντα. Όπως και το ότι οι απόφοιτοι αναγκάζονται να κάνουν άλλες εργασίες ή να εγκαταλείψουν την χώρα. Δεν φταίει η σχολή για αυτό, ή μάλλον δεν φταίει μόνο η σχολή για αυτό.
Δεν με νοιάζει η ελεύθερη επιλογή των λίγων όταν γίνεται απο ματαιοδοξια να παρεις το ιατρειο του μπαμπά ή να σε δει η μαμά μηχανικό, όταν επιβαρύνει την ευμάρεια των πολλών.
Δεν έχει σημασία τι σε νοιάζει...σημασία έχει ότι αποτελεί δικαίωμα τους το τι θα κάνουν ακόμα και εάν είναι από ματαιοδοξία.
Δε δινω δεκάρα για την ελεύθερη επιλογή όταν επιβαρυνει το κράτος απο το να λειτουργεί σαν γρανάζι για να εξυπηρετεί την πρόοδο του λαού.
Στην σοβιετική Ένωση είμαστε ή στην Ελλάδα του 2023 ;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,267 μηνύματα.
Το ξέρω για αυτό απέφυγα θέσεις σε στυλ software engineering και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Σου εύχομαι τα καλύτερα πραγματικά.
Ο κόσμος των corporations είναι σιχαμερός, φτιάξτε κάτι δικό σας για να δουλεύετε για σας, όσο μικρό κι αν είναι. Μην αφήνετε κανέναν να σας πίνει το αίμα.
Κι αν αποφασίσετε να μπείτε στη λούπα μη λυπάστε το βιογραφικό, γράψτε ο,τι μαλακία σας κατέβει για να πάρετε τις θέσεις, ψέματα και παπάδες. Fake it till you make it.
Έτσι κι αλλιώς το recruitment δεν ξέρει τι του γίνεται συνήθως και θα περάσετε τα πρώτα στάδια.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Σου εύχομαι τα καλύτερα πραγματικά.
Ο κόσμος των corporations είναι σιχαμερός, φτιάξτε κάτι δικό σας για να δουλεύετε για σας, όσο μικρό κι αν είναι. Μην αφήνετε κανέναν να σας πίνει το αίμα.
Κι αν αποφασίσετε να μπείτε στη λούπα μη λυπάστε το βιογραφικό, γράψτε ο,τι μαλακία σας κατέβει για να πάρετε τις θέσεις, ψέματα και παπάδες. Fake it till you make it.
Έτσι κι αλλιώς το recruitment δεν ξέρει τι του γίνεται συνήθως και θα περάσετε τα πρώτα στάδια.
Το να φτιάξεις κάτι δικό σου είναι όντως το καλύτερο θεωρώ. Αλλά δεν είναι και εύκολο δυστυχώς. Ιδιαίτερα σε τομείς τεχνολογίας οι μικροί παίκτες πλέον έχουν εξαφανιστεί σχεδόν και ακόμα και μεταξύ των μεγάλων παικτών οδεύουμε προς τα εκεί.

Εκεί που ήθελα να καταλήξω είναι ότι αυτό δεν πρέπει να είναι αφορμή να πάμε στο χωριό ή να γίνουμε αγρότες. Όπως δεν μπορούν όλοι να κάνουν κάτι εξειδικευμένο δεν θα μπορούν και όλοι να κάνουν τέτοια επαγγέλματα.

Τώρα σχετικά με το βιογραφικό που λες, εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι περισσότεροι που ζητάνε χίλια δυο συνήθως υπερβάλλουν ούτως η άλλως, και το ξέρουν(κάποιες φορές) και οι ίδιοι. Ανάλογα τι εμπειρία έχεις θα σε πληρώσουν και αντίστοιχα εννοείται, αλλά δεν είναι και ότι δεν θα πάρεις την δουλειά εάν δεν κάνεις τικ σε ότι κουτάκι τους έχεις κατέβει.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,010 μηνύματα.
Την δουλειά του την κάνει αντικειμενικά. Τεράστιο περιθώριο βελτίωσης βέβαια αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.
Το πως βάζεις ένα κι ένα και τα κανεις δυο, με ξεπερνά ρε Σαμ. Πως γινεται ενα συστημα να κανει τη δουλειά του αλλά να χρήζει τεράστιας βελτίωσης;

Αν έκανε τη δουλειά του έστω και σε ενα ελάχιστο βαθμό, δε θα υπήρχε τόση στρέβλωση, και θα έχριζε λιγότερης βελτίωσης.

Το ερώτημα λοιπόν αν κάνει τη δουλειά του, δεν ειναι πόσο την κάνει, αλλα για ποιούς; Γιατι ξεκαθαρα για την πλειοψηφία δεν λειτουργει καλά, εφόσον χρίζει τεράστιας βελτίωσης, κατα τη δική σου επιχειρηματολογία, όχι τη δική μου.

Το γεγονός ότι οι εταιρίες στην Ελλάδα σε σχέση με άλλου δεν σέβονται τον απόφοιτο που μόλις ξεκινάει την καριέρα του είναι επίσης άλλη κουβέντα. Όπως και το ότι οι απόφοιτοι αναγκάζονται να κάνουν άλλες εργασίες ή να εγκαταλείψουν την χώρα. Δεν φταίει η σχολή για αυτό, ή μάλλον δεν φταίει μόνο η σχολή για αυτό.

Είναι η ίδια ακριβώς κουβέντα, και πρέπει να γινει. Το κράτος θέλει γκρέμισμα και ξαναστήσιμο σύμφωνα με τις αξίες της Αυτοκρατορικής Αρχής.


Δεν έχει σημασία τι σε νοιάζει...σημασία έχει ότι αποτελεί δικαίωμα τους το τι θα κάνουν ακόμα και εάν είναι από ματαιοδοξία.

Όταν κυβερνάς, το μονο που έχει σημασία είναι η δική σου άποψη. Αν η δική σου άποψη έχει ως γνώμονα το καλό των πολιτών σου, ειναι το μονο που έχει σημασία. Και η δική μου άποψη, το έχει. Η άποψη των κυβερνώντων σήμερα, δεν το έχει.

Αυτο έχει σημασία, κι όχι τα μικρά σου συναισθηματάκια ελευθερίας πόσο θα πληγωθούν.

Στην σοβιετική Ένωση είμαστε ή στην Ελλάδα του 2023 ;
Θα προτιμούσα να είχες πει κατι για τη μάνα μου. Θα μπορούσα να το καταπιω πιο εύκολα.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,267 μηνύματα.
Το να φτιάξεις κάτι δικό σου είναι όντως το καλύτερο θεωρώ. Αλλά δεν είναι και εύκολο δυστυχώς. Ιδιαίτερα σε τομείς τεχνολογίας οι μικροί παίκτες πλέον έχουν εξαφανιστεί σχεδόν και ακόμα και μεταξύ των μεγάλων παικτών οδεύουμε προς τα εκεί.
Δεν είναι καθόλου εύκολο γιατι όλο το παιχνίδι είναι φτιαγμένο να είναι εναντίον σου. Σάπιο.
Don’t get me started γιατι έχω άπειρο θυμό ( πραγματικό θυμό) με το πόσο δεν μπορούμε να κάνουμε πραγματικά και αυθεντικά όλοι αυτό που αγαπάμε ενώ υπάρχουν όλα τα μέσα για αυτό.
Πες το Σοβιετία που είπες πιο πάνω αλλά το έργο και τον κόπο σου/μας τον καρπώνονται 100 μπαρμπάδες που μας παίζουν μπάλα και μας πετάνε ψίχουλα.
Εκεί που ήθελα να καταλήξω είναι ότι αυτό δεν πρέπει να είναι αφορμή να πάμε στο χωριό ή να γίνουμε αγρότες.
Σε καμία περίπτωση δεν αναφερόμουν σε κάτι τόσο απόλυτο.
Ιδανικά θα θελα όποιος θελει ναναι αγρότης να γίνει κι οποιος θέλει να γράφει μουσική να το κάνει και να μην λιώνουν και οι δύο να υπηρετούν τους μπαρμπάδες που λέγαμε σε σκατοδουλειές.
Αλλιώς τι νόημα έχει αυτή η ζωή;

Αλλά μάλλον ζητάω ουτοπίες.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,010 μηνύματα.
Δεν είναι καθόλου εύκολο γιατι όλο το παιχνίδι είναι φτιαγμένο να είναι εναντίον σου. Σάπιο.
Don’t get me started γιατι έχω άπειρο θυμό ( πραγματικό θυμό) με το πόσο δεν μπορούμε να κάνουμε πραγματικά και αυθεντικά όλοι αυτό που αγαπάμε ενώ υπάρχουν όλα τα μέσα για αυτό.
Δεν είσαι μόνη σου. Εγω πραγματικά θα ήθελα κατι είτε fully remote για δικούς μου σοβαρούς λόγους, είτε να γράψω το δικό μου βιβλίο, είτε να διδάσκω ότι ξέρω σε άλλους κλπ.

Είμαι εξοργισμένος χρόνια τωρα για τους ίδιους λόγους.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Το πως βάζεις ένα κι ένα και τα κανεις δυο, με ξεπερνά ρε Σαμ. Πως γινεται ενα συστημα να κανει τη δουλειά του αλλά να χρήζει τεράστιας βελτίωσης;
Είναι απλό, αναγνωρίζω τις ελλείψεις αλλά ταυτόχρονα σέβομαι και δεν θεωρώ δεδομένα ή αυτονόητα τα όσα έχουν προσφερθεί απο τα πανεπιστήμια.
Αν έκανε τη δουλειά του έστω και σε ενα ελάχιστο βαθμό, δε θα υπήρχε τόση στρέβλωση, και θα έχριζε λιγότερης βελτίωσης.
Απο ακαδημαϊκής άποψης την δουλειά τους την κάνουν αρκετά καλά πολλά τμήματα με τα μέσα που διαθέτουν. Επαγγελματικά τώρα χρειάζεται επαφή με εταιρίες αλλά αυτό στην συνείδηση πολλών ακαδημαϊκών και ορισμένων φοιτητών σημαίνει οτι το πανεπιστήμιο θα μετατραπεί σε εταιρικό δούλο...
Το ερώτημα λοιπόν αν κάνει τη δουλειά του, δεν ειναι πόσο την κάνει, αλλα για ποιούς; Γιατι ξεκαθαρα για την πλειοψηφία δεν λειτουργει καλά, εφόσον χρίζει τεράστιας βελτίωσης, κατα τη δική σου επιχειρηματολογία, όχι τη δική μου.
Μην ξεχνάμε και οτι η πλειοψηφία το έχει φορτώσει στον κόκορα όμως έτσι. Τα γνωστά με έκοψε, αλλά το πέρασα...το ένα πενταράκι αρκεί κτλπ. Όλη η ακαδημαϊκη κοινότητα ευθύνεται για αυτή την κατάσταση, αυτό συμπεριλαμβάνει και τους φοιτητές, όχι μόνο τους καθηγητές !
Θα προτιμούσα να είχες πει κατι για τη μάνα μου. Θα μπορούσα να το καταπιω πιο εύκολα.
Εε μα γίνεται να λες οτι δεν σε νοιάζουν οι ελευθερίες του άλλου ; Οι άνθρωποι δεν είναι μηχανές. Δεν θα τους πεις εκεί υπάρχει ανάγκη εκεί πρέπει να εστιάσουμε. Κάποιοι θα το κάνουν αλλά πολλοί δεν θα ανταπεξέλθουν, σε κλίμακα ολόκληρου πληθυσμού δεν μπορεί να λειτουργήσει αυτό.

Είναι σα να πάρω έναν ταξιτζή και να τον βάλω να γίνει γιατρός. Εαν δεν αντέχει το διάβασμα που χρειάζεται, τι σημασία έχει και εαν έχουμε ανάγκη περισσότερους γιατρούς ; Εαν έχουμε ανάγκη απο οικοδόμους δεν σημαίνει οτι θα μετατρέψεις επιτυχώς κάθε άνθρωπο σε οικοδόμο. Λες ποιες είναι οι ανάγκες και έπειτα ο καθένας αποφασίζει.
Δεν είναι καθόλου εύκολο γιατι όλο το παιχνίδι είναι φτιαγμένο να είναι εναντίον σου. Σάπιο.
Don’t get me started γιατι έχω άπειρο θυμό ( πραγματικό θυμό) με το πόσο δεν μπορούμε να κάνουμε πραγματικά και αυθεντικά όλοι αυτό που αγαπάμε ενώ υπάρχουν όλα τα μέσα για αυτό.
Πες το Σοβιετία που είπες πιο πάνω αλλά το έργο και τον κόπο σου/μας τον καρπώνονται 100 μπαρμπάδες που μας παίζουν μπάλα και μας πετάνε ψίχουλα.
Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις κάτι που σε γεμίζει και έχεις μια αξιοπρεπή αντιμετώπιση. Πουθενά δεν είναι όλα ιδανικά ή ρόδινα αλλά όσο να'ναι έχεις πιο αντιμετωπίσιμα εμπόδια έτσι. Το να φτιάξεις κάτι μόνος σου...πρέπει να είσαι τρομερός γάτος και αποφασισμένος.
Σε καμία περίπτωση δεν αναφερόμουν σε κάτι τόσο απόλυτο.
Ναι το ξέρω, δεν το είπα για εσένα, ήταν ένα γενικότερο σχόλιο που ήθελα να κάνω.
Απλώς είναι λίγο η τάση τώρα των εποχών στην Ελλάδα του στυλ πάμε να κάνουμε κάτι χειρωνακτικό κτλπ.
Ναι τα χρειαζόμαστε αυτά τα επαγγέλματα, ναι είναι αξιοπρεπέστατα, αλλά η πανεπιστημιακή γνώση δεν είναι άχρηστη, απλά δεν κάνει για όλους, όπως και η χειρνακτική εργασία.

Δεν πρέπει να σκεφτόμαστε έτσι γιατί σε βάθος χρόνου αυτή η νοοτροπία θα είναι εναντίον μας, ειδικά τώρα με τις τρέχουσες τεχνολογικές εξελίξεις. Εαν θεωρείς άχρηστο κάτι επειδή δεν το καταλαβαίνεις, στο μέλλον θα σε ελέγχει εκείνος που θα το καταλαβάινει και μπορεί να το χειριστεί πιο ικανά απο εσένα.
Ιδανικά θα θελα όποιος θελει ναναι αγρότης να γίνει κι οποιος θέλει να γράφει μουσική να το κάνει και να μην λιώνουν και οι δύο να υπηρετούν τους μπαρμπάδες που λέγαμε σε σκατοδουλειές.
Αλλιώς τι νόημα έχει αυτή η ζωή;

Αλλά μάλλον ζητάω ουτοπίες.
Μαζί σου 100% σε αυτό. Πρέπει να θέλουμε να ζήσουμε για να εργαζόμαστε και να περνάμε καλά. Όχι να πρέπει να δουλεύουμε για να επιβιώνουμε. Αυτή την στιγμή όντως είναι μια ουτοπική ιδέα αλλά εαν συγκρίνουμε με αιώνες πριν, έχει γίνει κάποια πρόοδος. Δεν αρκεί όμως, έχουμε ακόμα αρκετό δρόμο. Όπως είπα και προηγουμένως, εφόσον ο άνθρωπος δεν είναι μηχανή, τότε είναι που αποδίδει στο μέγιστο του, όταν κάνει κάτι που του αρέσει. Τότε υπάρχει και το μέγιστο ατομικό συμφέρον αλλά και το μέγιστο κοινωνικό συμφέρον !
 

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γιατί είναι ιδανικοί αυτοί που είναι μελετηροί κι έχουν πολλά ερεθίσματα;
Είχα στο μυαλό μου την έννοια της εργατικότητας όταν σκεφτόμουν ποια παιδιά θεωρώ ιδανικά.
Αλλά επειδή δεν ήξερα πώς να το εκφράσω χωρίς να ακουστεί άσχημα, επέλεξα να πω «μελετηρά παιδιά».
Εξάλλου, η κύρια εργασία των παιδιών είναι η μελέτη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 31 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top