Τέχνη, τεχνική και επιστήμη

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Ιδανικά παιδιά θεωρώ πως είναι όσα είναι μελετηρά και έχουν πολλά ερεθίσματα.
Αγαπημένε μου σου εύχομαι να περάσεις όμορφα στις γιορτές :air_kiss:

Απλά ήθελα να επέμβω σε αυτό, γιατί είναι ιδανικοί αυτοί που είναι μελετηροί κι έχουν πολλά ερεθίσματα; Ένα παιδί που του αρέσουν πχ τα αυτοκίνητα και γίνεται ένας καλός μηχανικός αυτοκινήτων ενώ στα μαθήματα είναι σκράπας και δεν έχει άλλα χόμπι, γιατί να μη θεωρείται ένα καλό παιδί;
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,576 μηνύματα.
Απλά ήθελα να επέμβω σε αυτό, γιατί είναι ιδανικοί αυτοί που είναι μελετηροί κι έχουν πολλά ερεθίσματα; Ένα παιδί που του αρέσουν πχ τα αυτοκίνητα και γίνεται ένας καλός μηχανικός αυτοκινήτων ενώ στα μαθήματα είναι σκράπας και δεν έχει άλλα χόμπι, γιατί να μη θεωρείται ένα καλό παιδί;
Και αυτό μελέτη χρειάζεται υπό την έννοια της έρευνας, της ερμηνείας, της κατανόησης και της εξάσκησης ενός αντικειμένου.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,263 μηνύματα.
γιατί είναι ιδανικοί αυτοί που είναι μελετηροί κι έχουν πολλά ερεθίσματα;
Μου βγάζει λίγο νοοτροπία χωριού που ως το ιδανικό θεωρούσαν πως για να ξεφύγει κανείς απο το χωριό πρέπει να μάθει γράμματα και να μπεί Πανεπιστήμιο να πάρει ενα χαρτί στα χέρια του.
Δεν πιστεύω πως είναι όλοι για Πανεπιστήμιο (δεν το λέω με κακή χροιά ούτε το υπονομεύω) μιας και όλες σχεδόν οι γνώσεις είναι διαθέσιμες δωρεάν.
Υπάρχουν τόσα δημιουργικά ή/και χειρωνακτικά πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος και να γίνει πολύ πετυχημένος.
Απλά νιώθω πως δεν έχει φύγει ακόμα αυτή η συντηρητική ανάγκη του να μπούμε στο κουτάκι : να πάει σχολείο πανεπιστήμιο να βρεί μια καλή σταθερή δουλειά να νοικοκυρευτεί.
Ακόμα κι αν αυτό τον σαπίζει εσωτερικά ακυρώνοντας όλες του τις κλίσεις και τα θέλω.

Πιστεύω η επόμενη γενιά το χει πάρει πρέφα και είμαι χαρούμενη για αυτό καθώς οι μιλένιαλς φάγαμε τρελό παραμύθι/brainwash.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,821 μηνύματα.
Αγαπημένε μου σου εύχομαι να περάσεις όμορφα στις γιορτές :air_kiss:

Απλά ήθελα να επέμβω σε αυτό, γιατί είναι ιδανικοί αυτοί που είναι μελετηροί κι έχουν πολλά ερεθίσματα; Ένα παιδί που του αρέσουν πχ τα αυτοκίνητα και γίνεται ένας καλός μηχανικός αυτοκινήτων ενώ στα μαθήματα είναι σκράπας και δεν έχει άλλα χόμπι, γιατί να μη θεωρείται ένα καλό παιδί;


Πάνω σε αυτό.
Ανήκω σε μια οικογένεια που είναι από ανθρώπους που ειναι με επαγγέλματα από εργατικά χέρια. Αγρότες, μηχανικοί κτλ..
Το τι έχουν ακούσει, πραγματικά λυπάμαι.
Και εγώ η ίδια, έγινα νοσηλεύτρια από ΙΕΚ.
Παιδιά η ζωή θέλει θάρρος, θράσος και τσαγανο.
Έχω συνεργαστεί με παιδιά από πανεπιστήμια που δεν ήξεραν τη τύφλα τους. Δεν τους αποδοκιμάζω, αλλά τα πτυχία δεν λένε τίποτα πολλές φορές.
Μέσα σου να το έχεις, και να σέβεσαι τους υπόλοιπους.
Τρελαίνομαι κάθε φορά που με κοιτάζουν με ένα ύφος απογοητευσης και λένε " ναι αλλά δεν τελειωσες από πανεπιστήμιο"

Στη μάνα μου μια μ@@@μενη της έχει πει: " ναι αλλά τα παιδιά σου βγήκαν αποτυχημένα, σιγά τι έκαναν; Η μια τελείωσε ιεκ νοσηλευτική και ο άλλος έγινε μηχανικός"

Η μάνα μου της απάντησε
"Όταν σου χαλάσει το αμάξι σου ή αρρωστήσεις, να πας σε εναν δικηγόρο να σε φροντίσει"

Βρε ου να μου χαθούν
 
Τελευταία επεξεργασία:

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.
View attachment 127335

Πάνω σε αυτό.
Ανήκω σε μια οικογένεια που είναι από ανθρώπους που ειναι με επαγγέλματα από εργατικά χέρια. Αγρότες, μηχανικοί κτλ..
Το τι έχουν ακούσει, πραγματικά λυπάμαι.
Και εγώ η ίδια, έγινα νοσηλεύτρια από ΙΕΚ.
Παιδιά η ζωή θέλει θάρρος, θράσος και τσαγανο.
Έχω συνεργαστεί με παιδιά από πανεπιστήμια που δεν ήξεραν τη τύφλα τους. Δεν τους αποδοκιμάζω, αλλά τα πτυχία δεν λένε τίποτα πολλές φορές.
Μέσα σου να το έχεις, και να σέβεσαι τους υπόλοιπους.
Τρελαίνομαι κάθε φορά που με κοιτάζουν με ένα ύφος απογοητευσης και λένε " ναι αλλά δεν τελειωσες από πανεπιστήμιο"

Στη μάνα μου μια μ@@@μενη της έχει πει: " ναι αλλά τα παιδιά σου βγήκαν αποτυχημένα, σιγά τι έκαναν; Η μια τελείωσε ιεκ νοσηλευτική και ο άλλος έγινε μηχανικός"

Η μάνα μου της απάντησε
"Όταν σου χαλάσει το αμάξι σου ή αρρωστήσεις, να πας σε εναν δικηγόρο να σε φροντίσει"

Βρε ου να μου χαθούν
Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα της γενιάς που σήμερα διανύει την τρίτη ηλικία;δεδομένου πως δεν είχαν την ευκαιρία να σπουδάσουν έκαναν προβολή των ανεκπληρωτων πόθων τους στους νεώτερους αντιμετωπίζοντας τις σπουδές ως εφαλτήριο σε ένα καλύτερο μέλλον συνδέοντας τις εσφαλμένα με την επιτυχία στη ζωή.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
View attachment 127335

Πάνω σε αυτό.
Ανήκω σε μια οικογένεια που είναι από ανθρώπους που ειναι με επαγγέλματα από εργατικά χέρια. Αγρότες, μηχανικοί κτλ..
Το τι έχουν ακούσει, πραγματικά λυπάμαι.
Και εγώ η ίδια, έγινα νοσηλεύτρια από ΙΕΚ.
Παιδιά η ζωή θέλει θάρρος, θράσος και τσαγανο.
Έχω συνεργαστεί με παιδιά από πανεπιστήμια που δεν ήξεραν τη τύφλα τους. Δεν τους αποδοκιμάζω, αλλά τα πτυχία δεν λένε τίποτα πολλές φορές.
Μέσα σου να το έχεις, και να σέβεσαι τους υπόλοιπους.
Τρελαίνομαι κάθε φορά που με κοιτάζουν με ένα ύφος απογοητευσης και λένε " ναι αλλά δεν τελειωσες από πανεπιστήμιο"

Στη μάνα μου μια μ@@@μενη της έχει πει: " ναι αλλά τα παιδιά σου βγήκαν αποτυχημένα, σιγά τι έκαναν; Η μια τελείωσε ιεκ νοσηλευτική και ο άλλος έγινε μηχανικός"

Η μάνα μου της απάντησε
"Όταν σου χαλάσει το αμάξι σου ή αρρωστήσεις, να πας σε εναν δικηγόρο να σε φροντίσει"

Βρε ου να μου χαθούν

Που να δεις για τους νερομπατσους τι λένε 😆😆
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Και αυτό μελέτη χρειάζεται υπό την έννοια της έρευνας, της ερμηνείας, της κατανόησης και της εξάσκησης ενός αντικειμένου.
Ναι αλλά κάποιοι μαθαίνουν πιο πολύ εμπειρικά, πχ βλέπουν το γονιό τους από μικρά και γίνονται οι καλύτεροι μάστορες που ακόμα και σπουδαγμένοι μηχανικοί δεν τους φτάνουν. Δεν είναι ακριβώς το ίδιο με τη μελέτη βιβλίων και κατανόησης δύσκολων εννοιών.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
View attachment 127335

Πάνω σε αυτό.
Ανήκω σε μια οικογένεια που είναι από ανθρώπους που ειναι με επαγγέλματα από εργατικά χέρια. Αγρότες, μηχανικοί κτλ..
Το τι έχουν ακούσει, πραγματικά λυπάμαι.
Και εγώ η ίδια, έγινα νοσηλεύτρια από ΙΕΚ.
Παιδιά η ζωή θέλει θάρρος, θράσος και τσαγανο.
Έχω συνεργαστεί με παιδιά από πανεπιστήμια που δεν ήξεραν τη τύφλα τους. Δεν τους αποδοκιμάζω, αλλά τα πτυχία δεν λένε τίποτα πολλές φορές.
Μέσα σου να το έχεις, και να σέβεσαι τους υπόλοιπους.
Τρελαίνομαι κάθε φορά που με κοιτάζουν με ένα ύφος απογοητευσης και λένε " ναι αλλά δεν τελειωσες από πανεπιστήμιο"

Στη μάνα μου μια μ@@@μενη της έχει πει: " ναι αλλά τα παιδιά σου βγήκαν αποτυχημένα, σιγά τι έκαναν; Η μια τελείωσε ιεκ νοσηλευτική και ο άλλος έγινε μηχανικός"

Η μάνα μου της απάντησε
"Όταν σου χαλάσει το αμάξι σου ή αρρωστήσεις, να πας σε εναν δικηγόρο να σε φροντίσει"

Βρε ου να μου χαθούν
Εγω θα σου πω και το άλλο όμως:

Ως καθαρα παιδι του πανεπιστημιακού σωλήνα, ουδέποτε υποτίμησα τους ανθρωπους των χειρωνακτικών επαγγελμάτων. Καλύπτουν κάποιες αναγκες, γνωρίζουν κάποιες τέχνες, οι οποίες δε λύνονται με παπαγαλία. Και πολλές φορές η μελέτη τους ειναι ισομεγέθης με αυτήν της πανεπιστημιακής βλεπε ηλεκτρολόγοι.

Ουδέποτε τόλμησα να υποτιμησω ντελιβερά, σερβιτόρα, υδραυλικό, πλακά, οτιδήποτε, ουτε φωνή να υψώσω ούτε τίποτα. Και δε στο λεω για να μου πεις μπράβο, το κάνω γιατι έτσι ειναι ο χαρακτήρας μου και τέλος.

Εχω βιώσει λοιπόν από κάποιους, λίγους αλλά υπαρκτούς, την αντίθετη υποτίμηση, οτι ειμαι παιδι των βιβλίων και δεν δουλεψα από τα 12 σε λατομειο, εστιατόριο και δεν ξερω κι εγω τι, βλέπεις "ναι αλλα εγω, ενω εσύ..." (δουλίτσους τους λεω αυτούς ή κοπιάζους, αρχιζουν απο τα 18 και ορίζουν όλη τους τη ζωη με βαση την εργατικότητα, και ζυγιζουν και τους απέναντι με το ίδιο ζυγι.)


Οπως σκαω εγω γιατι δε μπορούν να σκάσουν κι αυτοι; Και ολοι οι άλλοι που κρινουν και υποτιμουν, είτε είσαι τεχνιτης, είτε εργάτης, είτε πανεπιστημιακός, είτε δημοσιος υπάλληλος, είτε υπαλληλος σε μια εταιρία ιδιωτική.

Εχω βαρεθει να βλέπω άπαντες να κρίνουν άπαντες και να καθομαι σιωπηλός. Παω σε μια δημοσια υπηρεσία να με εξυπηρετήσουν και βλεπω την 60άρα υπάλληλο, που ολοι οι άλλοι της φέρονται με το "είστε τεμπέληδες ξυνετε το πράμα σας" και της φέρομαι ευγενικά και αλλάζει αμέσως όλη της η διάθεση και η φάτσα, φτιάχνει η διάθεση της και με εξυπηρετει.

Ρε μαλάκες απο το στομα σας τα παίρνουν τα λεφτά ή τα κλέψανε; Ήσασταν εκει να δειτε ποσο ίδρωσαν για να γινουν αυτο που έγιναν;

Και δεν το χω δει τοσο στο εξωτερικο αυτο όσο στον Έλληνα. Παντα κάποιος μαλάκας Έλληνας θα δειξει με το δάχτυλο τους άλλους. Ακομα και οι του εξωτερικού τους εντός, ή οι εντός να υποτιμησουν τους του εξωτερικού.

Δηλαδη σε καποια φάση λες αει γαμησου βαρέθηκα.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,821 μηνύματα.
Εγω θα σου πω και το άλλο όμως:

Ως καθαρα παιδι του πανεπιστημιακού σωλήνα, ουδέποτε υποτίμησα τους ανθρωπους των χειρωνακτικών επαγγελμάτων. Καλύπτουν κάποιες αναγκες, γνωρίζουν κάποιες τέχνες, οι οποίες δε λύνονται με παπαγαλία. Και πολλές φορές η μελέτη τους ειναι ισομεγέθης με αυτήν της πανεπιστημιακής βλεπε ηλεκτρολόγοι.

Ουδέποτε τόλμησα να υποτιμησω ντελιβερά, σερβιτόρα, υδραυλικό, πλακά, οτιδήποτε, ουτε φωνή να υψώσω ούτε τίποτα. Και δε στο λεω για να μου πεις μπράβο, το κάνω γιατι έτσι ειναι ο χαρακτήρας μου και τέλος.

Εχω βιώσει λοιπόν από κάποιους, λίγους αλλά υπαρκτούς, την αντίθετη υποτίμηση, οτι ειμαι παιδι των βιβλίων και δεν δουλεψα από τα 12 σε λατομειο, εστιατόριο και δεν ξερω κι εγω τι, βλέπεις "ναι αλλα εγω, ενω εσύ..." (δουλίτσους τους λεω αυτούς ή κοπιάζους, αρχιζουν απο τα 18 και ορίζουν όλη τους τη ζωη με βαση την εργατικότητα, και ζυγιζουν και τους απέναντι με το ίδιο ζυγι.)


Οπως σκαω εγω γιατι δε μπορούν να σκάσουν κι αυτοι; Και ολοι οι άλλοι που κρινουν και υποτιμουν, είτε είσαι τεχνιτης, είτε εργάτης, είτε πανεπιστημιακός, είτε δημοσιος υπάλληλος, είτε υπαλληλος σε μια εταιρία ιδιωτική.

Εχω βαρεθει να βλέπω άπαντες να κρίνουν άπαντες και να καθομαι σιωπηλός. Παω σε μια δημοσια υπηρεσία να με εξυπηρετήσουν και βλεπω την 60άρα υπάλληλο, που ολοι οι άλλοι της φέρονται με το "είστε τεμπέληδες ξυνετε το πράμα σας" και της φέρομαι ευγενικά και αλλάζει αμέσως όλη της η διάθεση και η φάτσα, φτιάχνει η διάθεση της και με εξυπηρετει.

Ρε μαλάκες απο το στομα σας τα παίρνουν τα λεφτά ή τα κλέψανε; Ήσασταν εκει να δειτε ποσο ίδρωσαν για να γινουν αυτο που έγιναν;

Και δεν το χω δει τοσο στο εξωτερικο αυτο όσο στον Έλληνα. Παντα κάποιος μαλάκας Έλληνας θα δειξει με το δάχτυλο τους άλλους. Ακομα και οι του εξωτερικού τους εντός, ή οι εντός να υποτιμησουν τους του εξωτερικού.

Δηλαδη σε καποια φάση λες αει γαμησου βαρέθηκα.

Καλά εννοείται ο,τι και να κανεις, πάντα θα υπάρχει κάποιος να σε κρίνει.
Ειδικά οι μεγάλοι άνθρωποι που δεν "πιάνουν από γράμματα" αμφισβητούν ανθρώπους που ειναι σπουδαγμένοι κτλ, αγράμματοι δικηγόροι.. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια λέγανε κάποτε.

Έθιξα περισσότερο απλά τη δική μου θέση, καθώς δυστυχώς και η νέα γενιά ΑΚΟΜΑ αποδοκιμάζει παιδιά που δεν πήγαν στο πανεπιστήμιο.

Γενικα όπως λες καλό είναι να μην αποδοκιμάζουμε κανέναν. Αρκεί να κάνει τη δουλειά του σωστά και με αξιοπρέπεια.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Εγω θα σου πω και το άλλο όμως:

Ως καθαρα παιδι του πανεπιστημιακού σωλήνα, ουδέποτε υποτίμησα τους ανθρωπους των χειρωνακτικών επαγγελμάτων. Καλύπτουν κάποιες αναγκες, γνωρίζουν κάποιες τέχνες, οι οποίες δε λύνονται με παπαγαλία. Και πολλές φορές η μελέτη τους ειναι ισομεγέθης με αυτήν της πανεπιστημιακής βλεπε ηλεκτρολόγοι.

Ουδέποτε τόλμησα να υποτιμησω ντελιβερά, σερβιτόρα, υδραυλικό, πλακά, οτιδήποτε, ουτε φωνή να υψώσω ούτε τίποτα. Και δε στο λεω για να μου πεις μπράβο, το κάνω γιατι έτσι ειναι ο χαρακτήρας μου και τέλος.

Εχω βιώσει λοιπόν από κάποιους, λίγους αλλά υπαρκτούς, την αντίθετη υποτίμηση, οτι ειμαι παιδι των βιβλίων και δεν δουλεψα από τα 12 σε λατομειο, εστιατόριο και δεν ξερω κι εγω τι, βλέπεις "ναι αλλα εγω, ενω εσύ..." (δουλίτσους τους λεω αυτούς ή κοπιάζους, αρχιζουν απο τα 18 και ορίζουν όλη τους τη ζωη με βαση την εργατικότητα, και ζυγιζουν και τους απέναντι με το ίδιο ζυγι.)


Οπως σκαω εγω γιατι δε μπορούν να σκάσουν κι αυτοι; Και ολοι οι άλλοι που κρινουν και υποτιμουν, είτε είσαι τεχνιτης, είτε εργάτης, είτε πανεπιστημιακός, είτε δημοσιος υπάλληλος, είτε υπαλληλος σε μια εταιρία ιδιωτική.

Εχω βαρεθει να βλέπω άπαντες να κρίνουν άπαντες και να καθομαι σιωπηλός. Παω σε μια δημοσια υπηρεσία να με εξυπηρετήσουν και βλεπω την 60άρα υπάλληλο, που ολοι οι άλλοι της φέρονται με το "είστε τεμπέληδες ξυνετε το πράμα σας" και της φέρομαι ευγενικά και αλλάζει αμέσως όλη της η διάθεση και η φάτσα, φτιάχνει η διάθεση της και με εξυπηρετει.

Ρε μαλάκες απο το στομα σας τα παίρνουν τα λεφτά ή τα κλέψανε; Ήσασταν εκει να δειτε ποσο ίδρωσαν για να γινουν αυτο που έγιναν;

Και δεν το χω δει τοσο στο εξωτερικο αυτο όσο στον Έλληνα. Παντα κάποιος μαλάκας Έλληνας θα δειξει με το δάχτυλο τους άλλους. Ακομα και οι του εξωτερικού τους εντός, ή οι εντός να υποτιμησουν τους του εξωτερικού.

Δηλαδη σε καποια φάση λες αει γαμησου βαρέθηκα.
Υποτίμηση όχι, αλλά ούτε και να τα εξισώσουμε.
Δεν μπορεί να παίρνει τα ίδια κάποιος που τελείωσε μια σχολή 2 ετών με κάποιον που έχει μεταπτυχιακό.

Μάγκες, μην το ψάχνετε, οι πιο επιτυχημένοι είναι αυτοί που μπορούν να συνδυάσουν την γνώση με την εμπειρία και την πράξη. Αυτοί που βασίζονται στην πράξη/εμπειρία είναι χέρια που τα βρίσκεις. Αυτοί που βασίζονται στην γνώση είναι άτομα που τα βρίσκεις επίσης γιατί όντως έχουμε γεμίσει και με πανεπιστήμονες. Αυτοί που συνδυάζουν και τα δύο όμως είναι πολύ πιο σπάνιοι και τους βρίσκεις πολύ πιο δύσκολα. Οπότε δεν μπορείς να τους θεωρείς επαγγελματικά/ακαδημαϊκά ισοδύναμους.

Είναι σαν το γνωστό :
"Αα σπούδασες κάτι σχετικό με υπολογιστές, μπορείς να μου φτιάξεις τον υπολογιστή μου ;"

Όχι δεν μπορεί να στον φτιάξει γιατί στο πανεπιστήμιο δεν πας να μάθεις πως να κάνεις φορμάτ ή να βγάλεις ιους ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Πας να αντιμετωπίσεις προβλήματα που υπάρχουν και η υπόλοιπη κοινωνία που δεν εμπλέκεται στο πεδίο ούτε που ξέρει οτι υπάρχουν, γιατί κάποιοι φρόντισαν να μην χρειαστεί ποτέ να έρθουν αντιμέτωποι με αυτά.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,821 μηνύματα.
Υποτίμηση όχι, αλλά ούτε και να τα εξισώσουμε.
Δεν μπορεί να παίρνει τα ίδια κάποιος που τελείωσε μια σχολή 2 ετών με κάποιον που έχει μεταπτυχιακό
Αν ο άλλος έχει την εμπειρία πολλών χρόνων, γιατι να μη πληρωθεί όπως του αξιζει;

Σίγουρα και αυτοί που βγάλανε τα μάτια τους στο διάβασμα, πρέπει να πληρώνονται δικαίως επαρκώς, αλλά και αυτοί της σχολής των 2 ετών, μπορούν να βγάλουν δουλειά αντάξια σε πολλές ειδικότητες
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Καλά εννοείται ο,τι και να κανεις, πάντα θα υπάρχει κάποιος να σε κρίνει.
Ειδικά οι μεγάλοι άνθρωποι που δεν "πιάνουν από γράμματα" αμφισβητούν ανθρώπους που ειναι σπουδαγμένοι κτλ, αγράμματοι δικηγόροι.. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια λέγανε κάποτε.

Έθιξα περισσότερο απλά τη δική μου θέση, καθώς δυστυχώς και η νέα γενιά ΑΚΟΜΑ αποδοκιμάζει παιδιά που δεν πήγαν στο πανεπιστήμιο.

Γενικα όπως λες καλό είναι να μην αποδοκιμάζουμε κανέναν. Αρκεί να κάνει τη δουλειά του σωστά και με αξιοπρέπεια.
Και καλα εκανες και το εθιξες απο τη θεση σου, για να τα ακουμε εμείς, οπως κι εμεις να τα θιγουμε να τα ακουνε οι άλλοι.

Εχω βαρεθεί τον κόσμο. Φαινομαι μισάνθρωπος τωρα ετσι οπως μιλάω αλλά πίστεψέ με δεν ειμαι. Κουρασμένος απο τις μαλακίες που βλέπω ειμαι.
Υποτίμηση όχι, αλλά ούτε και να τα εξισώσουμε.
Δεν μπορεί να παίρνει τα ίδια κάποιος που τελείωσε μια σχολή 2 ετών με κάποιον που έχει μεταπτυχιακό.
Οχι απαραίτητα. Ρίσκο σου οτι πήγες και εκανες μεταπτυχιακό. Σα να ανακαινιζεις ενα σπιτι και να ΑΠΑΙΤΕΙΣ να το νοικιασεις για 600 ευρώ ακριβως επειδη το ανακαινισες. Δε θα πιάσει 600, θα πιάσει 450 επειδή τόσο πιάνει στην αγορά (ενω πριν θα έπιανε 300 λογου χάρη). Αν εσυ θες να το αποσβέσεις σε 2 μερες αντι για 2 χρονια αυτο ειναι δικό σου πρόβλημα.

Το θεμα ειναι τι βγάζεις σαν αποτέλεσμα.

Αν εσυ έχεις 30 πτυχια απο το Harvard και δεν ξερεις να κανεις ένα what if scenario στο Excel, κι ο άλλος από το ΤΕΙ έχει κάνει παπάδες, ο άλλος πρέπει να πληρωθει πανω απο σενα ή να πάρει την προαγωγή.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Αν ο άλλος έχει την εμπειρία πολλών χρόνων, γιατι να μη πληρωθεί όπως του αξιζει;
Εξαρτάται την δουλειά.
Εαν η δουλειά απαιτεί μόνο εμπειρία σε χειρωνακτικό επίπεδο ας παίρνει όσα δικαιούται. Μετά έχει να κάνει με την σπανιότητα. Άλλη δυσκολία έχει να βρεις κάποιον με πολλές σπουδές και εξειδικευμένο και άλλη να βρεις έναν άνθρωπο που τελείωσε μια διετή σχολή ή έχει ένα προπτυχιακό μόνο.Εκ των πραγμάτων οι δεύτεροι διεκδικούν θέσεις με πολύ υψηλότερους μισθούς οπότε δεν τίθεται θέμα αδικίας.

Αλλά σε παραϊατρικά επαγγέλματα, έχω φίλους που έκαναν πρακτική και δεν πληρώνονταν σε αντίθεση με τους ΙΕΚ που δεν ήξεραν την τύφλα τους απο οτι μου έλεγαν και πληρώνονταν κανονικά. Αυτό ας πούμε είναι ξεφτίλα.
Σίγουρα και αυτοί που βγάλανε τα μάτια τους στο διάβασμα, πρέπει να πληρώνονται δικαίως επαρκώς, αλλά και αυτοί της σχολής των 2 ετών, μπορούν να βγάλουν δουλειά αντάξια σε πολλές ειδικότητες, καθώς δεν υπάρχουν όλες σε ιεκ.
Πρέπει να παίρνεις έναν μισθό ο οποίος είναι αρκετός να ζήσεις και απο εκεί και πέρα αυξάνεις με την εμπειρία. Ωστόσο αυτά τα επαγγέλματα χτυπάνε ταβάνι κάποια στιγμή. Για αυτό τον λόγο όλοι συνεχίζουν σε περαιτέρω σπουδές, γιατί μπορείς να βγάλεις περισσότερα. Εαν δεν υπήρχε και αυτό το κίνητρο, πολλοί λιγότεροι θα έμπαιναν στην διαδικασία του πανεπιστημίου και ο σημερινός κόσμος θα κατέρρεε...
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,821 μηνύματα.
Εξαρτάται την δουλειά.
Εαν η δουλειά απαιτεί μόνο εμπειρία σε χειρωνακτικό επίπεδο ας παίρνει όσα δικαιούται. Μετά έχει να κάνει με την σπανιότητα. Άλλη δυσκολία έχει να βρεις κάποιον με πολλές σπουδές και εξειδικευμένο και άλλη να βρεις έναν άνθρωπο που τελείωσε μια διετή σχολή ή έχει ένα προπτυχιακό μόνο.Εκ των πραγμάτων οι δεύτεροι διεκδικούν θέσεις με πολύ υψηλότερους μισθούς οπότε δεν τίθεται θέμα αδικίας.

Αλλά σε παραϊατρικά επαγγέλματα, έχω φίλους που έκαναν πρακτική και δεν πληρώνονταν σε αντίθεση με τους ΙΕΚ που δεν ήξεραν την τύφλα τους απο οτι μου έλεγαν και πληρώνονταν κανονικά. Αυτό ας πούμε είναι ξεφτίλα.
Υπάρχει και η εξειδικευμένη εμπειρία.. εγώ ας πούμε έχω τη τύχη να έχω πάνω στη νοσηλευτική σε εξειδικευμένο πόστο, που δεν έχουν πάρα πολλές νοσηλεύτριες.

Άσχετοι υπάρχουν παντού, εγώ έχω πετύχει κάτι διαμάντια του πανεπιστημίου, που ήταν καθαρά επικίνδυνα άτομα. Οπότε ας μη πιάσουμε ποιος ξέρει από που και τι :)

Πλέον δεν πληρώνονται επισης ούτε των ιεκ, ίσχυε για 1 χρόνο μόνο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Οχι απαραίτητα. Ρίσκο σου οτι πήγες και εκανες μεταπτυχιακό. Σα να ανακαινιζεις ενα σπιτι και να ΑΠΑΙΤΕΙΣ να το νοικιασεις για 600 ευρώ ακριβως επειδη το ανακαινισες. Δε θα πιάσει 600, θα πιάσει 450 επειδή τόσο πιάνει στην αγορά (ενω πριν θα έπιανε 300 λογου χάρη). Αν εσυ θες να το αποσβέσεις σε 2 μερες αντι για 2 χρονια αυτο ειναι δικό σου πρόβλημα.

Το θεμα ειναι τι βγάζεις σαν αποτέλεσμα.

Αν εσυ έχεις 30 πτυχια απο το Harvard και δεν ξερεις να κανεις ένα what if scenario στο Excel, κι ο άλλος από το ΤΕΙ έχει κάνει παπάδες, ο άλλος πρέπει να πληρωθει πανω απο σενα ή να πάρει την προαγωγή.
Απο την στιγμή που έχεις δύο εργαζόμενους και ο ένας έχει ανώτερες σπουδές απο τον άλλο, δεν μπορείς να τους πληρώνεις το ίδιο, είναι πολύ απλά τα πράγματα, γιατί το περιπλέκεις ;

ή βασικά μπορείς να το κάνεις εννοείται...αλλά με δική σου ευθύνη πάντα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Απο την στιγμή που έχεις δύο εργαζόμενους και ο ένας έχει ανώτερες σπουδές απο τον άλλο, δεν μπορείς να τους πληρώνεις το ίδιο, είναι πολύ απλά τα πράγματα, γιατί το περιπλέκεις ;

ή βασικά μπορείς να το κάνεις εννοείται...αλλά με δική σου ευθύνη πάντα.
Το πανεπιστημιο θα έπρεπε να εξασφαλίζει entry level θέση εργασίας and that's it (να ναι σιγουρο οτι θα βαλεις το ποδι στην πόρτα απλώς και μόνον), μετα να πήγαινες με τα αποτελέσματα ή την εμπειρία.

Το σημερινο συστημα δεν εξασφαλίζει τίποτα σε κανεναν, έχει δημιουργησει εργαζόμενους πολλών ταχυτητων και μισθών (διαίρει και βασίλευε) και ενα κάρο ανέργους που οσο πιο πολλοί τόσο χειρότερο το κράτος. Το ύψος των ανέργων, των πραγματικών, δειχνει την παρακμή του κράτους (οχι των ανέργων σαν άτομα, της κυβέρνησης).

Κανονικα αυτο που θα έπρεπε να σου εξασφαλίζει η πανεπιστημιακή εκπαίδευση, είναι οχι μεγαλύτερο μισθό, αλλά εγγυημένη είσοδο στην αγορά για να ρεφάρεις τα χρόνια εμπειρίας που έχασες στη θεωρία των βιβλίων.

Και οι ΙΕΚ/ΤΕΙ θα ειχαν εργασία και θα δίδασκαν τον εγγυημενο ΑΕΙτζη στην entry level θέση, μέχρι να γινει leveled το πεδίο και να δουμε ποιος πιανει περισσοτερα αυγά στο καλάθι του, και κακοπληρωμενοι δε θα υπήρχαν για πολύ καιρό, και άνεργοι δε θα υπήρχαν τοσοι πολλοί.

Επίσης θα έπρεπε να υπάρχει ρυθμιστικη εκπαιδευτική αρχή να αυξομειώνει τους εισακτέους σε κορεσμένα επαγγέλματα κατα το δοκούν. Δε μπορεί όλοι να γινονται δικηγοροι, οικονομολόγοι, μηχανικοί, όταν ο λαός θέλει ηλεκτρολόγους, ψυκτικούς, υδραυλικούς.

Τα επαγγέλματα πρέπει να εξυπηρετούν το λαό, όχι το κεφάλαιο, ούτε να γινονται ψηφοθηρική μάσα.

Αν η Αυτοκρατορική Αρχή ερχόταν ποτέ στα πράγματα, θα σας είχα ξεκωλιάσει στη μεταρύθμιση.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,263 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Οχι απαραίτητα. Ρίσκο σου οτι πήγες και εκανες μεταπτυχιακό. Σα να ανακαινιζεις ενα σπιτι και να ΑΠΑΙΤΕΙΣ να το νοικιασεις για 600 ευρώ ακριβως επειδη το ανακαινισες. Δε θα πιάσει 600, θα πιάσει 450 επειδή τόσο πιάνει στην αγορά (ενω πριν θα έπιανε 300 λογου χάρη). Αν εσυ θες να το αποσβέσεις σε 2 μερες αντι για 2 χρονια αυτο ειναι δικό σου πρόβλημα.
Το μεταπτυχιακό μετράει ως επιπλέον εργασιακή εμπειρία, όπως και το διδακτορικό ! Κανένα ρίσκο λοιπόν υπό αυτήν την έννοια. Εννοείται πως εαν τα έχεις under your belt θα διεκδικήσεις λοιπόν μεγαλύτερο μισθό γιατί είναι εμπειρία.
Το θεμα ειναι τι βγάζεις σαν αποτέλεσμα.
Καταλαβαίνω τι λες...αλλά :

Έχω άπειρα παραδείγματα ατόμων σε χειρωνακτικές εργασίες που έχουν βρει λύση σε πρόβλημα τυχαία ή εν αγνοία τους. Το γεγονός οτι μετά απο μια ώρα κατάφεραν κατά τύχη να πετύχουν αυτό που ήθελαν και είχαν αποτέλεσμα, δεν τους κάνει απαραίτητα καλούς στην δουλειά τους, ούτε γνώστες.

Η γνώση πρέπει να εφαρμόζεται στην πράξη, η πράξη μέσω των αποτελεσμάτων πρέπει να σου δίνει εμπειρία, και τα αποτελέσματα αυτά να ερμηνεύονται μέσω των γνώσεων και να οξύνουν την αντίληψη. Κάποιοι πιστεύουν οτι το πανεπιστήμιο είναι θεωρία, αλλά αυτό δεν ισχύει...δεν υπάρχει κάνω μόνο θεωρία ή κάνω μόνο πράξη όπως είπε και η @Λένω. Εαν κάνεις μόνο το ένα ή μόνο το άλλο σημαίνει οτι δεν είσαι γνώστης ενός αντικειμένου και επομένως ανεπαρκής !

Ναι ίσως βγάλεις την δουλειά της ημέρας αλλά δεν το κατέχεις. Όταν κάποιος λοιπόν λέει οτι το αποτέλεσμα μετράει, γίνομαι πολύ σκεπτικός ως προς την πρόταση αυτή, διότι για να έχεις καλά αποτελέσματα δεν αρκεί να έχεις μόνο εμπειρία.
Αν εσυ έχεις 30 πτυχια απο το Harvard και δεν ξερεις να κανεις ένα what if scenario στο Excel, κι ο άλλος από το ΤΕΙ έχει κάνει παπάδες, ο άλλος πρέπει να πληρωθει πανω απο σενα ή να πάρει την προαγωγή.
Εαν αυτό που κάνει είναι κρίσιμο και απαιτεί και τα 30 πτυχία του που λες, και μπορεί να το κάνει μόνο αυτός και άντε λίγοι ακόμα ίσως, τότε ναι, σαφώς και θα πρέπει να πληρωθεί παραπάνω, γιατί βρίσκεις μια λαοθάλασσα που ξέρει να μαλακιστεί στο excel και έχει βγάλει ένα ΤΕΙ, αλλά ελάχιστους που θα έχουν τις γνώσεις του παραπάνω ατόμου.
Το πανεπιστημιο θα έπρεπε να εξασφαλίζει entry level θέση εργασίας and that's it (να ναι σιγουρο οτι θα βαλεις το ποδι στην πόρτα απλώς και μόνον), μετα να πήγαινες με τα αποτελέσματα ή την εμπειρία.
Μα το κάνει...άλλο που η αγορά είναι greedy και περιμένει τελειώνοντας να έχεις 5 χρόνια εμπειρία.
Κανονικα αυτο που θα έπρεπε να σου εξασφαλίζει η πανεπιστημιακή εκπαίδευση, είναι οχι μεγαλύτερο μισθό, αλλά εγγυημένη είσοδο στην αγορά για να ρεφάρεις τα χρόνια εμπειρίας που έχασες στη θεωρία των βιβλίων.

Και οι ΙΕΚ/ΤΕΙ θα ειχαν εργασία και θα δίδασκαν τον εγγυημενο ΑΕΙτζη στην entry level θέση, μέχρι να γινει leveled το πεδίο και να δουμε ποιος πιανει περισσοτερα αυγά στο καλάθι του, και κακοπληρωμενοι δε θα υπήρχαν για πολύ καιρό, και άνεργοι δε θα υπήρχαν τοσοι πολλοί.
Οι ΙΕΚ όχι, δεν υπάρχουν καν στον χάρτη, διότι δεν μιλάμε καν για ακαδημαϊκά ιδρύματα, οι ΤΕΙ να το ακούσω γιατί θεωρούνταν Ανώτατα Τεχνολογικά Εκπαιδευικά Ιδρύματα και όχι τεχνικές σχολές.
Επίσης θα έπρεπε να υπάρχει ρυθμιστικη εκπαιδευτική αρχή να αυξομειώνει τους εισακτέους σε κορεσμένα επαγγέλματα κατα το δοκούν. Δε μπορεί όλοι να γινονται δικηγοροι, οικονομολόγοι, μηχανικοί, όταν ο λαός θέλει ηλεκτρολόγους, ψυκτικούς, υδραυλικούς.
Χμμ θα πω και ναι και όχι.
Ναι διότι είναι το καλύτερο και για την κοινωνία και για τους αποφοίτους, όχι γιατί οδηγείς τον άλλο στην κατάθλιψη και του στερείς το δικαίωμα της ελεύθερης επιλογής σπουδών και επαγγέλματος.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,263 μηνύματα.
Το μεταπτυχιακό μετράει ως επιπλέον εργασιακή εμπειρία, όπως και το διδακτορικό !
Συγγνώμη αλλά δεν ισχύει πρακτικά αυτό, δεν ξέρω τι σας έχουν πεί γενικά στην θεωρία αλλά ως εργασιακή εμπειρία μετράει μόνο η εργασιακή εμπειρία.
Το διδακτορικό αν εχεις δουλεψει σε projects σου δίνει ερευνητική εμπειρία αν θες να κυνηγήσεις κάτι αντίστοιχο δεν μετράει ως εργασιακή εμπειρία στο business ξέρω γω.
Μιλάω με εμπειρία στην Ευρώπη δεν ξέρω αν αλλού είναι διαφορετικά
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά δεν ισχύει πρακτικά αυτό, δεν ξέρω τι σας έχουν πεί γενικά στην θεωρία αλλά ως εργασιακή εμπειρία μετράει μόνο η εργασιακή εμπειρία.
Μιλάω με εμπειρία στην Ευρώπη δεν ξέρω αν αλλού είναι διαφορετικά
Εννοείται πως ισχύει. Αλίμονο εαν δεν ίσχυε. Σε μεταπτυχιακό και PhD δεν ξύνεσαι, δουλεύεις. Όλες οι μεγάλες εταιρίες θα δεχτούν είτε απευθείας εμπειρία απο εργασία είτε απο σπουδές είτε απο σπουδές σε συνδυασμό με εργασία.

Σου λένε ας πούμε 3 χρόνια εμπειρίας ή μεταπτυχιακό και 1 χρόνο. Άλλο παράδειγμα 5 χρόνια εργασιακής εμπειρίας ή διδακτορικό ή μεταπτυχιακό και 3 χρόνια. Και ακόμα περαιτέρω μπορούν να συνεισφέρουν και προσωπικά projects, δημοσιεύσεις κτλπ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 31 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top