Τα Ξενιτεμένα Γλυπτά του Παρθενώνα

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,892 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν ο χειρισμός του Μητσοτάκη ήταν καλός η όχι, εγώ ξέρω ότι ένας Ινδός που δεν είναι καν εκλεγμένος από τον Βρετανικό λαό άρχισε να κάνει μαγκιές στην Ελλάδα που επι 200 χρόνια είναι από τους καλύτερους συμμάχους της Βρετανίας. Όλοι τον έχουν κράξει καθώς λέρωσε το κύρος της Βρετανίας με αυτό που έκανε, ολόκληρη Βρετανία δεν είναι σε θέση να τα βάλει με την μικρή Ελλάδα;; Σίγουρα το έκανε ώστε να συσπειρώσει τους ακραία συντηρητικούς όμως δεν θα καταφέρει κάτι καθώς η ήττα του είναι σίγουρη εδώ και 1 χρόνο. Ούτε ο Erdogan δεν ακύρωσε συνάντηση με τον Έλληνα πρωθυπουργό που με την Τουρκία έχουμε σοβαρά ζητήματα να λύσουμε.

Δεν κατηγορώ τους Βρετανους καθώς ακόμα και εκεινοι τον έκραζαν.
Μα αυτή είναι η επιτυχία του Μητσοτάκη. Οδήγησε με έξυπνο τρόπο τον Σουνακ να κάνει τραγικό ολισθημα και οι πλειονότητα των Βρετανών να υποστηρίζει πλέον το αίτημα της Ελλάδας.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,297 μηνύματα.

Στα σχόλια από κάτω ο Βρετανός πρωθυπουργός δέχεται τεράστιο backlash ενώ οι παρουσιαστές ανέφεραν ότι ήταν μεγάλο λάθος για την Βρετανική διπλωματική σκηνή.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,892 μηνύματα.

Στα σχόλια από κάτω ο Βρετανός πρωθυπουργός δέχεται τεράστιο backlash ενώ οι παρουσιαστές ανέφεραν ότι ήταν μεγάλο λάθος για την Βρετανική διπλωματική σκηνή.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,297 μηνύματα.
IMG_2285.png
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,892 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,297 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,892 μηνύματα.
Παλι επαληθεύονται οι προβλέψεις μου. Και νομίζω πως τα πράγματα θα είναι όλο και περισσότερο υπέρ της ελληνικής πλευράς.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,500 μηνύματα.
FB_IMG_1701250487300.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,838 μηνύματα.
Το γυρίζει που και που στις χαζομάρες ο Αρκάς μετά από μερικά επιτυχημένα.

Μπορεί στην Ευρώπη να έχουμε απαράβατους συνδετικούς κρίκους μεταξύ μας σε τομείς όπως η Φυλή (αίμα), ο πολιτισμός και ο Χριστιανισμός αλλά η Ευρώπη έχει ένα όμορφο μωσαϊκό γηγενών εθνών (αυτός είναι και ο μόνος "πολυπολιτισμός" που η Ευρώπη χρειάζεται και έχει). Και πρέπει να υπάρχει αλληλοσεβασμός. Τα γλυπτά πρέπει να επιστραφούν στη πατρώα γη τους, όπου είναι η Ελλάδα. Οιοσδήποτε έχει διαφορετική άποψη μάλλον θα τα έβρισκε μια χαρά με τους Οθωμανούς που τα ξεπουλούσαν στους Βρετανούς (γιατί προφανώς για αυτούς δεν είχαν και καμμία αξία).
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Το γυρίζει που και που στις χαζομάρες ο Αρκάς μετά από μερικά επιτυχημένα.

Μπορεί στην Ευρώπη να έχουμε απαράβατους συνδετικούς κρίκους μεταξύ μας σε τομείς όπως η Φυλή (αίμα), ο πολιτισμός και ο Χριστιανισμός αλλά η Ευρώπη έχει ένα όμορφο μωσαϊκό γηγενών εθνών (αυτός είναι και ο μόνος "πολυπολιτισμός" που η Ευρώπη χρειάζεται και έχει). Και πρέπει να υπάρχει αλληλοσεβασμός. Τα γλυπτά πρέπει να επιστραφούν στη πατρώα γη τους, όπου είναι η Ελλάδα. Οιοσδήποτε έχει διαφορετική άποψη μάλλον θα τα έβρισκε μια χαρά με τους Οθωμανούς που τα ξεπουλούσαν στους Βρετανούς (γιατί προφανώς για αυτούς δεν είχαν και καμμία αξία).
Σχετικά με αυτό, νομίζω πως ο Αρκάς το έθεσε ακριβώς όπως έπρεπε να τεθεί. Ανήκουν στον Παρθενώνα και για αυτό υποστηρίζω κι εγώ την επιστροφή τους στην Ελλάδα. Αλλά στην πραγματικότητα δεν ανήκουν στους Έλληνες ή στο ελληνικό κράτος, αλλά στον πανανθρώπινο πολιτισμό. Αυτά τα δύο δυστυχώς συγχέονται πολύ εύκολα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,838 μηνύματα.
Σχετικά με αυτό, νομίζω πως ο Αρκάς το έθεσε ακριβώς όπως έπρεπε να τεθεί. Ανήκουν στον Παρθενώνα και για αυτό υποστηρίζω κι εγώ την επιστροφή τους στην Ελλάδα. Αλλά στην πραγματικότητα δεν ανήκουν στους Έλληνες ή στο ελληνικό κράτος, αλλά στον πανανθρώπινο πολιτισμό. Αυτά τα δύο δυστυχώς συγχέονται πολύ εύκολα.
Φίλε συνάδελφε αρχαίε ξέρεις πόσο σε εκτιμάω ως επιτυχημένο στο τομέα της αρχαιολογίας. Επίτρεψε μου όμως να διαφωνήσω διότι βλέπουμε τα πράγματα διαφορετικά. Στο δικό μου σκεπτικό δεν υπάρχει αυτή η λέξη "πανανθρώπινος πολιτισμός". Δεν υπάρχουν επίσης ανώτερος και κατώτερος πολιτισμός. Υπάρχουν όμως εγγενείς διαφορές και αυτές έκαναν τον κόσμο ωραιότερο, κάθε λαός λειτούργησε διαφορετικά ανά τους αιώνες και αυτό τον ξεχώρισε με τον δικό του τρόπο. Για εμένα σημασία παίζει το αίμα (η φυλή). Οι αρχαίοι Έλληνες υπήρξαν δικοί μας πρόγονοι και έτσι είναι καθήκον των Ελλήνων να προασπιστούν την ιστορία τους και να την αναδεικνύουν (χωρίς να εγκλωβίζονται σε στενά μιας τυφλής αρχαιολατρίας).
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Φίλε συνάδελφε αρχαίε ξέρεις πόσο σε εκτιμάω ως επιτυχημένο στο τομέα της αρχαιολογίας. Επίτρεψε μου όμως να διαφωνήσω διότι βλέπουμε τα πράγματα διαφορετικά. Στο δικό μου σκεπτικό δεν υπάρχει αυτή η λέξη "πανανθρώπινος πολιτισμός". Δεν υπάρχουν επίσης ανώτερος και κατώτερος πολιτισμός. Υπάρχουν όμως εγγενείς διαφορές και αυτές έκαναν τον κόσμο ωραιότερο, κάθε λαός λειτούργησε διαφορετικά ανά τους αιώνες και αυτό τον ξεχώρισε με τον δικό του τρόπο. Για εμένα σημασία παίζει το αίμα (η φυλή). Οι αρχαίοι Έλληνες υπήρξαν δικοί μας πρόγονοι και έτσι είναι καθήκον των Ελλήνων να προασπιστούν την ιστορία τους και να την αναδεικνύουν (χωρίς να εγκλωβίζονται σε στενά μιας τυφλής αρχαιολατρίας).
Σε ευχαριστώ για τα λόγια σου, Γιάννη. Η εκτίμηση είναι αμοιβαία!

Το ότι ο Παρθενώνας είναι δημιούργημα των (αρχαίων) Ελλήνων δεν το αμφισβητεί κανείς νομίζω. Και φυσικά έχουμε κάθε δικαίωμα ως Έλληνες να δηλώνουμε υπερήφανοι για το γεγονός ότι η καλλιτεχνική δημιουργία των προγόνων μας έφτασε σε τέτοιο επίπεδο και άλλα τοιαύτα. Αυτό όμως δεν συνεπάγεται ότι μας ανήκει, και η απόδειξη αυτής της πολύ απλής θέσης είναι η διάθεση του (και όλων των αρχαιολογικών θέσεων) στο ευρύ κοινό, και σε μη Έλληνες δηλαδή. Η πραγματικότητα αυτή όμως οδηγεί σε παρανοήσεις και δηλώσεις σαν κι αυτές, περί κατοχής κλπ. Αυτό που δηλαδή αξιολογώ ως λανθασμένη αντίληψη είναι η ιδέα ότι ένας λαός δημιουργεί κάτι μόνο και μόνο για να το έχει και να το χαίρεται ο ίδιος.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Έχω μια απορία: Σωστά διεκδικούμε τα "Μάρμαρα του Παρθενώνα". Αλλά γιατί μόνον αυτά; Δεν είναι τα μόνα που μας έκλεψαν. Γιατί (π.χ.) ο Μητσοτάκης δεν ζητά από το Μακρόν να μας επιστρέψει την "Αφροδίτη της Μήλου";

1701255028181.png
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Έχω μια απορία: Σωστά διεκδικούμε τα "Μάρμαρα του Παρθενώνα". Αλλά γιατί μόνον αυτά; Δεν είναι τα μόνα που μας έκλεψαν. Γιατί (π.χ.) ο Μητσοτάκης δεν ζητά από το Μακρόν να μας επιστρέψει την "Αφροδίτη της Μήλου";

Ο βασικός λόγος είναι ότι για τα γλυπτά του Παρθενώνα έχει ουσιαστικά ''διασπαστεί'' η ενότητα τους, αφού κάποια τμήματα είναι εδώ και κάποια στο Λονδίνο ή το Παρίσι. Σε ό,τι αφορά την Αφροδίτη της Μήλου ή άλλα τέχνεργα είναι μεμονωμένα αντικείμενα και όχι μέρη ενός όλου.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,843 μηνύματα.
O Έλγιν αφαίρεσε τα μάρμαρα από την Οθωμανική αυτοκρατορία το 1803. Το ελληνικό κράτος ιδρύθηκε το 1830. Συνεπώς δεν μας έκλεψε τίποτα γιατί δεν υπήρχαμε. Ικανός και αναγκαίος παράγοντας για να επιστρέψουν τα μάρματα είναι να αναγνωρίσουμε την νόμιμη κατοχή τους από το Βρετανικό μουσείο.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ο βασικός λόγος είναι ότι για τα γλυπτά του Παρθενώνα έχει ουσιαστικά ''διασπαστεί'' η ενότητα τους, αφού κάποια τμήματα είναι εδώ και κάποια στο Λονδίνο ή το Παρίσι. Σε ό,τι αφορά την Αφροδίτη της Μήλου ή άλλα τέχνεργα είναι μεμονωμένα αντικείμενα και όχι μέρη ενός όλου.
Δε νομίζω. Δηλαδή αν είχαν αρπάξει όλα τα μάρμαρα του Παρθενώνα δεν θα είχαμε λόγο να τα διεκδικήσουμε; Και αν βρούμε τα χέρια της Αφροδίτης θα μπορούμε να ζητήσουμε την επιστροφή της; Ή μήπως θα τα απαιτήσουν και αυτά οι Γάλλοι; (Ας είμαστε σοβαροί).
O Έλγιν αφαίρεσε τα μάρμαρα από την Οθωμανική αυτοκρατορία το 1803. Το ελληνικό κράτος ιδρύθηκε το 1830. Συνεπώς δεν μας έκλεψε τίποτα γιατί δεν υπήρχαμε. Ικανός και αναγκαίος παράγοντας για να επιστρέψουν τα μάρματα είναι να αναγνωρίσουμε την νόμιμη κατοχή τους από το Βρετανικό μουσείο.
Δεν είναι θέμα το από πιο κράτος τα άρπαξαν και πώς. Το ζήτημα είναι η επιστροφή όλων των τεχνουργημάτων (και όχι μόνο των Ελληνικών) στον τόπο της δημιουργίας τους. (Βέβαια, έτσι πολλά μουσεία της Ευρώπης θα αδειάσουν). Και φυσικά, δεν είναι θέμα αν κάτι δημιουργήθηκε από κάποια συγκεκριμένη φυλή (Άρια ή όχι).

1701256435114.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Δε νομίζω. Δηλαδή αν είχαν αρπάξει όλα τα μάρμαρα του Παρθενώνα δεν θα είχαμε λόγο να τα διεκδικήσουμε; Και αν βρούμε τα χέρια της Αφροδίτης θα μπορούμε να ζητήσουμε την επιστροφή της;
Απλά σου παραθέτω ένα από τα βασικά επιχειρήματα, όπως διατυπώθηκε μάλιστα και επί Μελίνας Μερκούρη, όταν ο αγώνας για την επιστροφή ήταν ακόμη πιο έντονος. Για να καταλάβεις τη διαφορά με την Αφροδίτη της Μήλου, αρκεί να σκεφτείς τον γλυπτό διάκοσμο του Παρθενώνα ως ένα παζλ από το οποίο αν αφαιρέσεις ένα κομμάτι, χάνεις μέρος του νοήματος που εκπέμπει. Από την Αφροδίτη της Μήλου λείπουν τα χέρια, αλλά ξέρεις ότι λείπουν τα χέρια και μάλιστα, μελετώντας κανείς άλλες απεικονίσεις της θεάς, μπορείς να φανταστείς πώς συμπληρώνονται. Ο γλυπτός διάκοσμος του Παρθενώνα, αντιθέτως, είναι κάτι το μοναδικό και μπορεί να προσεγγιστεί και να ιδωθεί μόνο ως ολότητα (αποτελούν ένα εικονογραφικό πρόγραμμα, όπως λέμε στην αρχαιολογική ορολογία).
Επίσης, μεγάλο το ζήτημα το ακόλουθο: σημασία έχει ο τόπος εύρεσης ή ο δημιουργός; Μια λατινική επιγραφή που βρέθηκε στην Ελλάδα θα πρέπει να δοθεί στην Ιταλία;;

Το ζήτημα της πολιτισμικής κληρονομιάς είναι πολύ περίπλοκο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,843 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα το από πιο κράτος τα άρπαξαν και πώς. Το ζήτημα είναι η επιστροφή όλων των τεχνουργημάτων (και όχι μόνο των Ελληνικών) στον τόπο της δημιουργίας τους. (Βέβαια, έτσι πολλά μουσεία της Ευρώπης θα αδειάσουν).
Έχουμε καπιταλισμό. Κανείς δεν δίνει τζάμπα τίποτα ειδικά όταν τον αποκαλείς κλέφτη. Αν τα θέλαμε τόσο πολύ θα τα είχαμε ήδη πάρει αγοράζοντας τα ή μέσω ανταλλαγών.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,485 μηνύματα.
Έχουμε καπιταλισμό. Κανείς δεν δίνει τζάμπα τίποτα ειδικά όταν τον αποκαλείς κλέφτη. Αν τα θέλαμε τόσο πολύ θα τα είχαμε ήδη πάρει αγοράζοντας τα ή μέσω ανταλλαγών.
Ναι, και πόσο έχει ιδρώσει τ' αυτί τους που τους λέμε κλέφτες...

Συγγνώμη τί είναι ; Πουκάμισα να τ' ανταλλάσσουμε ; Και ν' αγοράσουμε τί ακριβώς ; Κάτι που θα πρέπει να είναι στον φυσικό του τόπο ως αναπόσπαστο μέρος μια παγκόσμιας κληρονομιάς ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,894 μηνύματα.
Πρέπει να σταματήσει το κοροϊδιλίκι και η σπέκουλα. Οι Βρετανοί και συγκεκριμένα το Βρετανικό Μουσείο δεν έκλεψαν ούτε λεηλάτησαν τα μάρμαρα του Παρθενώνα. Τα αγόρασαν από τους νόμιμους ιδιοκτήτες του χώρου εκείνη την εποχή, που ήταν το κράτος των Οθωμανών.


Αν τα θέλουμε στ' αλήθεια πίσω, θα πρέπει να τα επαναγοράσουμε.

Άντε Έλληνες, ξηλωθείτε, τι είναι μερικά δις ακόμα χρέος μπροστά στη δόξα; :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top