Τα ελαττώματα της γυναίκας

Ποιο είναι το χειρότερο ελάττωμα της γυναίκας ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 57)
  • Να βρίζει

  • Να λέει ψέματα

  • Να στήνει στα ραντεβού

  • Να είναι ατημέλητη

  • Να μην είναι έξυπνη

  • Να μην έχει κοινωνική συνείδηση

  • Να είναι ωραιοπαθής

  • Να ξοδεύει συνεχώς χρήματα

  • Να μην κρατά τις υποσχέσεις της

  • Να είναι ανοικοκύρευτη

  • Όλα τα παραπάνω

  • Άλλο...

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ έχω μια άλλη απορία: γιατί οι περισσότεροι, μόλις τους ρωτήσεις τι δεν μπορούν με τίποτα θα σου πουν το ψέμα;

Μάλλον επειδή καταστρέφει την εμπιστοσύνη σε μια σχέση.

Επίσης πολύ υποτιμημένο αλλά επικίνδυνο το "να ξοδεύει συνεχώς χρήματα", ειδικά όταν πρόκειται για γάμο/μόνιμη συγκατοίκηση.

Ποιος είναι ο πιο γρήγορος τρόπος να γίνει ένας άντρας εκατομμυριούχος?

Να είναι δισεκατομμυριούχος και να αρχίσει η γυναίκα του το shopping therapy.

Αν ήταν να τα βάλω σε σειρά θα ήταν έτσι:

  1. Να μην είναι έξυπνη
  2. Να μην κρατά τις υποσχέσεις της
  3. Να ξοδεύει συνεχώς χρήματα
  4. Να λέει ψέματα
  5. Να είναι ωραιοπαθής
  6. Να μην έχει κοινωνική συνείδηση (αν και δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτό)
  7. Να στήνει στα ραντεβού
  8. Να βρίζει
  9. Να είναι ανοικοκύρευτη
  10. Να είναι ατημέλητη
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
1)Εγώ έχω μια άλλη απορία: γιατί οι περισσότεροι, μόλις τους ρωτήσεις τι δεν μπορούν με τίποτα θα σου πουν το ψέμα; Στη λίστα με τα ελαττώματα είναι από τα πιο ήπια ξέρω γω κι έχει τις περισσότερες ψήφους. Προφανώς δεν αναφέρομαι σε μυθομανία ή ολόκληρη εξαπάτηση, αλλά εκεί ούτως ή άλλως δε φταίει το ψέμα, αλλά ο κακός χαρακτήρας και η έλλειψη ηθικής.

2)Επίσης πολύ υποτιμημένο αλλά επικίνδυνο το "να ξοδεύει συνεχώς χρήματα", ειδικά όταν πρόκειται για γάμο/μόνιμη συγκατοίκηση.
1)Όταν κάνω αυτή την ερώτηση σε κάποιον ή κάποια και η απάντηση είναι αυτή, αμέσως μέτα κάνω την ερώτηση "κι αν ο άλλος/η είναι τόσο καλός/ή ψεύτης ώστε να σε εξαπατά κατά συρροή χωρίς ποτέ να καταλάβεις τίποτα;"...και μετά σιωπή!:rolleyes:
Γι' αυτό λέω ότι το "να μην είναι έξυπνος" κάποιος είναι το μεγαλύτερο ελάττωμα και η "πηγή" αν όχι όλων, τουλάχιστον των περισσότερων ελαττωμάτων που βρίσκονται σ' αυτή τη λίστα!
ΔΕΝ είναι έξυπνο να λες ψέματα γιατί ξεκινάς τη σχέση (είτε φιλική είτε ερωτική) σε λάθος βάσεις, ρισκάρεις αποκαλύψεις στο μέλλον κ.λπ. άρα ΑΝ είσαι έξυπνος ΔΕΝ λες!
ΔΕΝ είναι έξυπνο να μην κρατάς τις υποσχέσεις σου γιατί δείχνεις αναξιόπιστος κ.λπ. άρα ΑΝ είσαι έξυπνος ΔΕΝ θα δώσεις μια υπόσχεση για την οποία δεν θα είσαι 100% σίγουρος ότι μπορείς να κρατήσεις!
κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ.

2)Τα χρήματα είναι για ξόδεμα, όχι για να τα κοιτάμε στη σχετική καρτέλα του e-banking...αν η όποια "σπατάλη" (στα δικά μας μάτια) γίνεται κατόπιν συνεννόησης και είναι αποδεκτή και από τους δύο τότε δε βλέπω που είναι το "πρόβλημα" ή γιατί είναι "ελάττωμα" αυτό!
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
2)Τα χρήματα είναι για ξόδεμα, όχι για να τα κοιτάμε στη σχετική καρτέλα του e-banking...αν η όποια "σπατάλη" (στα δικά μας μάτια) γίνεται κατόπιν συνεννόησης και είναι αποδεκτή και από τους δύο τότε δε βλέπω που είναι το "πρόβλημα" ή γιατί είναι "ελάττωμα" αυτό!

Τα χρήματα είναι αρχικά για να σου εξασφαλίζουν την ελευθερία σου και μετά για να βελτιώνουν την ποιότητα της ζωής σου και αυτό μέχρι ενός ορίου, τα περισσότερα δεν είναι πάντα καλύτερα. Άτομο που ξοδεύει αλόγιστα θα είναι πάντα υποχείριο ανθρώπων και καταστάσεων.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Τα χρήματα είναι αρχικά για να σου εξασφαλίζουν την ελευθερία σου και μετά για να βελτιώνουν την ποιότητα της ζωής σου και αυτό μέχρι ενός ορίου, τα περισσότερα δεν είναι πάντα καλύτερα. Άτομο που ξοδεύει αλόγιστα θα είναι πάντα υποχείριο ανθρώπων και καταστάσεων.
Σύμφωνοι, στην ψηφοφορία όμως γράφει σκέτο "να ξοδεύει συνεχώς χρήματα" κι απλώς λέω ότι αυτό από μόνο του δεν είναι ούτε κακό, ούτε ελάττωμα (και μάλιστα "το χειρότερο")...άλλο το ότι υπό προϋποθέσεις μπορεί να γίνει λίγο ή πολύ "επικίνδυνο"!
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σύμφωνοι, στην ψηφοφορία όμως γράφει σκέτο "να ξοδεύει συνεχώς χρήματα" κι απλώς λέω ότι αυτό από μόνο του δεν είναι ούτε κακό, ούτε ελάττωμα (και μάλιστα "το χειρότερο")...άλλο το ότι υπό προϋποθέσεις μπορεί να γίνει λίγο ή πολύ "επικίνδυνο"!

Νομίζω πως αυτός που το έγραψε είχε στο μυαλό του την τύπισσα που παίρνει την πιστωτική, την τερματίζει και μετά χρωστάει τα μαλλιά της στις τράπεζες. Εγώ τουλάχιστο έτσι το κατάλαβα. Στο credit είναι που ξεκινάνε τα προβλήματα.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Νομίζω πως αυτός που το έγραψε είχε στο μυαλό του την τύπισσα που παίρνει την πιστωτική, την τερματίζει και μετά χρωστάει τα μαλλιά της στις τράπεζες. Εγώ τουλάχιστο έτσι το κατάλαβα. Στο credit είναι που ξεκινάνε τα προβλήματα.
Ακόμη κι αυτή η περίπτωση δε μου λέει κάτι...μπορεί να βγάζει άλλα τόσα και να πληρώνει τα χρέη της ή μπορεί π.χ. να μην έχει τίποτα στο όνομά της και οι τράπεζες να γράφουν τα χρέη στο χιόνι...και να βρει κι έναν παρτενέρ που ζει με τον ίδιο τρόπο και να είναι η ιδανική γυναίκα για εκείνον!;)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακόμη κι αυτή η περίπτωση δε μου λέει κάτι...μπορεί να βγάζει άλλα τόσα και να πληρώνει τα χρέη της ή μπορεί π.χ. να μην έχει τίποτα στο όνομά της και οι τράπεζες να γράφουν τα χρέη στο χιόνι...και να βρει κι έναν παρτενέρ που ζει με τον ίδιο τρόπο και να είναι η ιδανική γυναίκα για εκείνον!;)

Αν τερματισεις πιστωτική και δεν πληρωνεις δεν πας μεσα αν δεν εχεις περιουσιακα?
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,173 μηνύματα.
Να μην έχει κοινωνική συνείδηση (αν και δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτό)
Ε τοτε γιατι το κατασσάσεις εκτο;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
1)Όταν κάνω αυτή την ερώτηση σε κάποιον ή κάποια και η απάντηση είναι αυτή, αμέσως μέτα κάνω την ερώτηση "κι αν ο άλλος/η είναι τόσο καλός/ή ψεύτης ώστε να σε εξαπατά κατά συρροή χωρίς ποτέ να καταλάβεις τίποτα;"...και μετά σιωπή!:rolleyes:
Γι' αυτό λέω ότι το "να μην είναι έξυπνος" κάποιος είναι το μεγαλύτερο ελάττωμα και η "πηγή" αν όχι όλων, τουλάχιστον των περισσότερων ελαττωμάτων που βρίσκονται σ' αυτή τη λίστα!
ΔΕΝ είναι έξυπνο να λες ψέματα γιατί ξεκινάς τη σχέση (είτε φιλική είτε ερωτική) σε λάθος βάσεις, ρισκάρεις αποκαλύψεις στο μέλλον κ.λπ. άρα ΑΝ είσαι έξυπνος ΔΕΝ λες!
ΔΕΝ είναι έξυπνο να μην κρατάς τις υποσχέσεις σου γιατί δείχνεις αναξιόπιστος κ.λπ. άρα ΑΝ είσαι έξυπνος ΔΕΝ θα δώσεις μια υπόσχεση για την οποία δεν θα είσαι 100% σίγουρος ότι μπορείς να κρατήσεις!
κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ.

2)Τα χρήματα είναι για ξόδεμα, όχι για να τα κοιτάμε στη σχετική καρτέλα του e-banking...αν η όποια "σπατάλη" (στα δικά μας μάτια) γίνεται κατόπιν συνεννόησης και είναι αποδεκτή και από τους δύο τότε δε βλέπω που είναι το "πρόβλημα" ή γιατί είναι "ελάττωμα" αυτό!

Καταρχάς όλη η απάντησή σου είναι σαν να την έχει γράψει ο πατέρας μου. Με σκάλωσες τώρα :P

1) Υπάρχουν πολλών ειδών ψέματα. Συμφωνώ ότι τα ψέματα που αφορούν κάτι σημαντικό δεν είναι έξυπνα γιατί θα πρέπει να τα θυμάσαι κιόλας, σε περίπτωση που ξαναγίνει αναφορά στο ίδιο θέμα μελλοντικά. Γι' αυτό οι περισσότεροι ψεύτες πιστεύουν και οι ίδιοι τα ψέματά τους, ώστε να τα υπερασπίζονται σαν να' ναι αλήθεια. Υπάρχουν όμως και τα ασήμαντα ψέματα, τα οποία ακόμη και ν' αποκαλυφθούν δεν τρέχει και κάτι. Γιατί τα λέμε; Άλλοτε για να γλιτώσουμε γκρίνια, γιατί ξέρουμε τι απάντηση θα πάρουμε και δεν έχουμε όρεξη, ή απλά από συνήθεια. Πχ:
- καθάρισες;
- ναι μαμααα
- μαγείρεψες;
- ναι μαμααα
-μπράβο το παιδί μου.

Θα ήμουν εξυπνότερη εάν της έλεγα ότι το σπίτι μου είναι σαν να έπεσε ατομική βόμβα και τρώω για τρίτη μέρα κονσέρβες και σουβλάκια, ξέροντας 100% ότι μετά θα μου κοπανάνε για κανά μήνα ότι είμαι ανοικοκύρευτη με το παραμικρό; (ωπ, να άλλο ένα ελάττωμα) Δε νομίζω.

Επίσης υπάρχουν τα ψέματα που προστατεύουν. Το ειρωνικό βέβαια είναι ότι, ενώ θεωρούνται τα πιο "έντιμα" ψέματα, είναι από εκείνα που μ εκνευρίζουν σε σοβαρό βαθμό. Όπως και να χει, δε θα κατηγορήσεις πχ έναν γονιό αν πει ψέματα στο παιδί του ότι "είναι απλώς κουρασμένος", ενώ στην πραγματικότητα πάσχει από κατάθλιψη και γι αυτό δεν μπορεί να σηκωθεί απ' το κρεβάτι. Δε θα πεις "απαίσιο" όταν σε ρωτήσει ο προϊστάμενός σου πώς σου φαίνεται το νέο του πουλόβερ. Γενικά είναι ένα θέμα τόσο πολύπλευρο που θεωρώ λάθος να συμπυκνώνεται σε μια φράση όπως το "μισώ το ψέμα". Το ψέμα όσο κι αν δε μας αρέσει, μας καθησυχάζει, μας διευκολύνει και πολλές φορές μας βοηθά. Και ναι, χρειάζεται εξυπνάδα για να κρίνεις πότε είναι καλύτερο να πεις την αλήθεια και πότε όχι.

2) Συμφωνώ απόλυτα ότι τα λεφτά δεν είναι για να τα κοιτάς, αλλά δεν είναι αυτό η σπατάλη. Εάν έχεις τακτοποιήσει τα βασικά σου έξοδα και σου περισσεύουν χρήματα, δεκτό και θεμιτό να τα ξοδέψεις. Εάν όμως βιάζεσαι να ξοδέψεις για να περνάς καλά και αμελείς τις υποχρεώσεις σου, νομίζω είναι προφανές ότι υπάρχει πρόβλημα.

Επίσης ναι, δεν είναι πρόβλημα το να χαλάς τα λεφτά σου όπως θες, αλλά ο τρόπος που τα χαλάς κάτι δείχνει. Άλλη εντύπωση θα μου κάνει ένας άντρας που ξοδεύει πχ για τα χόμπι του (μια καλή κιθάρα, μια φωτογραφική μηχανή, ένα καλό pc) και άλλο κάποιος που θα ανοίξει 10 σαμπάνιες στο νυχτομάγαζο και θα τις χύσει στο πάτωμα.

Αλλά ακόμη και το πιο απλό. Πες ότι βλέπεις μια κοπέλα στην ηλικία μου. Εσύ οδηγείς ένα μεταχειρισμένο οπελακι δεκαετίας, εκείνη audi Q3 του 20 (ωραίο αυτοκίνητο το άτιμο :Ρ). Εσύ βγαίνεις 1 φορά την εβδομάδα για έναν καφέ και μια μπύρα με αυτά που βγάζεις, εκείνη 5 φορές για σούσι και κοκτέιλ. Εσύ ντύνεσαι στα bershka, εκείνη στο Attica. Κάθε εβδομάδα πάει για shopping therapy με τις φίλες της και 1 φορά το δίμηνο ταξιδάκι εξωτερικό. Η κοπέλα δε φταίει σε τίποτα, οι δικοί της αποφάσισαν να της τα παρέχουν όλα αυτά και έχει μάθει έτσι από παιδί (ΔΕΝ αναφέρομαι σε μια γυναίκα που τα βγάζει μόνη της). Πες ότι γνωρίζεστε και τα πάτε μια χαρά. Θα την παντρευόσουν;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μάλλον επειδή καταστρέφει την εμπιστοσύνη σε μια σχέση.



Ποιος είναι ο πιο γρήγορος τρόπος να γίνει ένας άντρας εκατομμυριούχος?

Να είναι δισεκατομμυριούχος και να αρχίσει η γυναίκα του το shopping therapy.

Αν ήταν να τα βάλω σε σειρά θα ήταν έτσι:

  1. Να μην είναι έξυπνη
  2. Να μην κρατά τις υποσχέσεις της
  3. Να ξοδεύει συνεχώς χρήματα
  4. Να λέει ψέματα
  5. Να είναι ωραιοπαθής
  6. Να μην έχει κοινωνική συνείδηση (αν και δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτό)
  7. Να στήνει στα ραντεβού
  8. Να βρίζει
  9. Να είναι ανοικοκύρευτη
  10. Να είναι ατημέλητη

Το σημαντικό δεν είναι το ψέμα καθαυτό, αλλά η αιτία που το προκάλεσε. Για να κλονιστεί η εμπιστοσύνη πρέπει να ειπωθεί χοντρό ψέμα, ψέμα που δείχνει αδυναμία, κρύβει κάποια κακή πράξη ή έχει σκοπό να βλάψει. Όταν λέγεται για να μην πληγώσει, να προστατεύσει ή είναι απλώς χαζό κι ανούσιο, τότε δεν το θεωρώ άξιο αναφοράς. Ναι, σαφώς καλό είναι να μη λέμε ψέματα, αλλά υπάρχουν και πολύ χειρότερα σ αυτόν τον κόσμο.

Με την ιεραρχία σου συμφωνώ γενικά, είχα βάλει μόνο 1η την τήρηση του λόγου και 2η την εξυπνάδα (με μικρή διαφορά μεταξύ τους), και ίσως λίγο πιο πάνω (στη θέση 5 ας πούμε) το ανοικοκύρευτη (δεν είναι και λίγο να ζεις κάθε μέρα όλη μέρα με τέτοιο άτομο, εκτός κι αν είσαι κι εσύ εξίσου ανοικοκυρευτος και δε σε νοιάζει).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το σημαντικό δεν είναι το ψέμα καθαυτό, αλλά η αιτία που το προκάλεσε. Για να κλονιστεί η εμπιστοσύνη πρέπει να ειπωθεί χοντρό ψέμα, ψέμα που δείχνει αδυναμία, κρύβει κάποια κακή πράξη ή έχει σκοπό να βλάψει. Όταν λέγεται για να μην πληγώσει, να προστατεύσει ή είναι απλώς χαζό κι ανούσιο, τότε δεν το θεωρώ άξιο αναφοράς. Ναι, σαφώς καλό είναι να μη λέμε ψέματα, αλλά υπάρχουν και πολύ χειρότερα σ αυτόν τον κόσμο.

Συμφωνώ γενικότερα, απλά μερικές φορές και τα ανούσια ψέμματα κρύβουν πράγματα. Για παράδειγμα αν λες λευκά ψέμματα για να μη σε πρήζει ο άλλος, αυτό δείχνει κατ εμέ πως είτε έκανες κάτι που θεωρείς εσύ άξιο πρηξίματος και τώρα λες ψέμματα για να μην υποστείς τις συνέπειες ή δεν έκανες κάτι που θεωρείς άξιο πρηξίματος και λες ψέμματα γιατί δεν μπορείς να βάλεις boundaries στον άλλο που σε πρήζει.

Εγώ προσωπικά πλέον λέω ψέμματα συνήθως όταν ο άλλος δεν μπορεί να καταλάβει την αλήθεια, ή αν η αλήθεια πρέπει να επεξηγηθεί από μια τεράστια κουβέντα για να γίνει κατανοητή που βαριέμαι να κάνω και συνήθως πλέον αυτό γίνεται μόνο προς τους γονείς, καθώς είναι τα μόνα άτομα που δεν επιλέγεις στην ζωή σου αλλά πρέπει να διαχειριστείς. Αυτό μπορεί ίσως να συμβεί και με άτομα που πρέπει να δουλέψεις μαζί αν και δεν είναι καλή τακτική.

Με την ιεραρχία σου συμφωνώ γενικά, είχα βάλει μόνο 1η την τήρηση του λόγου και 2η την εξυπνάδα (με μικρή διαφορά μεταξύ τους), και ίσως λίγο πιο πάνω (στη θέση 5 ας πούμε) το ανοικοκύρευτη (δεν είναι και λίγο να ζεις κάθε μέρα όλη μέρα με τέτοιο άτομο, εκτός κι αν είσαι κι εσύ εξίσου ανοικοκυρευτος και δε σε νοιάζει).

Είμαι :P . Αν κάτι με ενοχλεί στο πακέτο της ανοικοκυροσύνης είναι βρώμα. Όταν ο άλλος είναι βρομιάρης και δεν πλένεται ή ζει σε σπίτι που ζέχνει μου προκαλεί αηδία. Είχα και μια τραυματική εμπειρία πρόσφατα όταν φιλοξενήθηκα σε σπίτι φίλου (συγκατοικούσε και με γυναίκα κιόλας...) που με έκανε να αναθεωρήσω κατά πολύ την κλίμακα βρόμας που είχα στο μυαλό μου. Αυτό που δε με ενοχλεί καθόλου είναι η αταξία. Δεν μπορώ να περνάω τη ζωή μου να ταχτοποιώ ντουλάπες και μαξιλάρια. Φαντάσου τώρα ας πούμε εκεί που πας να κάνεις σεξ και βγάζεις ρούχα να αρχίσει ο άλλος/η να τα διπλώνει και να τα ταχτοποιεί :P, ή εκεί που είστε αγκαλιά να σηκωθεί και να αρχίζει να μαζεύει τα ρούχα και να ισιάζει τα παπούτσια, ε δε θα ξενερώσεις τελείως? Εντάξει άμα αρχίσει και να στην λέει και μετά η να γκρινιάζει... σουτ. Την τάξη την θεωρώ απαραίτητη μόνο στη δουλειά αλλά αυτό είναι περισσότερο οργάνωση παρά τάξη.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Αν τερματισεις πιστωτική και δεν πληρωνεις δεν πας μεσα αν δεν εχεις περιουσιακα?

Εξαρτάται το ποσό...ακόμη κι αν στην τράπεζα γνωρίζουν ότι ο άλλος έχει π.χ. ένα εισόδημα από κάπου κι ότι υπό το φόβο της φυλάκισης θα πληρώσει ή θα προσέλθει οικειοθελώς για διακανονισμό, δεν πρόκειται να κάνουν ολόκληρο δικαστήριο για ποσά μέχρι π.χ. 2 ή 3 χιλιάδων ευρώ...για μεγαλύτερα ποσά, ίσως!
Και φυσικά και από άλλους παράγοντες π.χ. αν ζεις στην Ελλάδα, σε κάποια Ευρωπαϊκή χώρα ή εκτός Ευρώπης κ.α.
Γενικότερα δε νομίζω ότι έχεις να κερδίσεις κάτι βάζοντας φυλακή κάποιον ο οποίος σου χρωστάει και από τον οποίο είσαι 100% βέβαιος ότι δεν πρόκειται να πάρεις φράγκο (στο λέω και από προσωπική εμπειρία)...
Καταρχάς όλη η απάντησή σου είναι σαν να την έχει γράψει ο πατέρας μου. Με σκάλωσες τώρα :P

1)Θα ήμουν εξυπνότερη εάν της έλεγα ότι το σπίτι μου είναι σαν να έπεσε ατομική βόμβα και τρώω για τρίτη μέρα κονσέρβες και σουβλάκια, ξέροντας 100% ότι μετά θα μου κοπανάνε για κανά μήνα ότι είμαι ανοικοκύρευτη με το παραμικρό; (ωπ, να άλλο ένα ελάττωμα) Δε νομίζω.

2)Συμφωνώ απόλυτα ότι τα λεφτά δεν είναι για να τα κοιτάς, αλλά δεν είναι αυτό η σπατάλη. Εάν έχεις τακτοποιήσει τα βασικά σου έξοδα και σου περισσεύουν χρήματα, δεκτό και θεμιτό να τα ξοδέψεις. Εάν όμως βιάζεσαι να ξοδέψεις για να περνάς καλά και αμελείς τις υποχρεώσεις σου, νομίζω είναι προφανές ότι υπάρχει πρόβλημα.

Επίσης ναι, δεν είναι πρόβλημα το να χαλάς τα λεφτά σου όπως θες, αλλά ο τρόπος που τα χαλάς κάτι δείχνει. Άλλη εντύπωση θα μου κάνει ένας άντρας που ξοδεύει πχ για τα χόμπι του (μια καλή κιθάρα, μια φωτογραφική μηχανή, ένα καλό pc) και άλλο κάποιος που θα ανοίξει 10 σαμπάνιες στο νυχτομάγαζο και θα τις χύσει στο πάτωμα.

3)Αλλά ακόμη και το πιο απλό. Πες ότι βλέπεις μια κοπέλα στην ηλικία μου. Εσύ οδηγείς ένα μεταχειρισμένο οπελακι δεκαετίας, εκείνη audi Q3 του 20 (ωραίο αυτοκίνητο το άτιμο :Ρ). Εσύ βγαίνεις 1 φορά την εβδομάδα για έναν καφέ και μια μπύρα με αυτά που βγάζεις, εκείνη 5 φορές για σούσι και κοκτέιλ. Εσύ ντύνεσαι στα bershka, εκείνη στο Attica. Κάθε εβδομάδα πάει για shopping therapy με τις φίλες της και 1 φορά το δίμηνο ταξιδάκι εξωτερικό. Η κοπέλα δε φταίει σε τίποτα, οι δικοί της αποφάσισαν να της τα παρέχουν όλα αυτά και έχει μάθει έτσι από παιδί (ΔΕΝ αναφέρομαι σε μια γυναίκα που τα βγάζει μόνη της). Πες ότι γνωρίζεστε και τα πάτε μια χαρά. Θα την παντρευόσουν;

4)Το σημαντικό δεν είναι το ψέμα καθαυτό, αλλά η αιτία που το προκάλεσε. Για να κλονιστεί η εμπιστοσύνη πρέπει να ειπωθεί χοντρό ψέμα, ψέμα που δείχνει αδυναμία, κρύβει κάποια κακή πράξη ή έχει σκοπό να βλάψει. Όταν λέγεται για να μην πληγώσει, να προστατεύσει ή είναι απλώς χαζό κι ανούσιο, τότε δεν το θεωρώ άξιο αναφοράς. Ναι, σαφώς καλό είναι να μη λέμε ψέματα, αλλά υπάρχουν και πολύ χειρότερα σ αυτόν τον κόσμο.
Θα το εκλάβω ως κομπλιμέντο!:rolleyes:

1)Όχι, αν θέλεις να αποφύγεις τη γκρίνια κ.λπ. δε θα ήταν και πολύ έξυπνο να περιγράψεις αυτή την κατάσταση στους γονείς σου...έλα όμως που ο μπαμπάς και η μαμά ξέρουν τα παιδιά τους ή κι αν δεν τα ξέρουν, είναι απλά ο μπαμπάς και η μαμά!;)
Σκέψου αντίστοιχα ότι υπάρχουν γυναίκες και άντρες που είναι π.χ. ανοικοκύρευτοι/ες αλλά παριστάνουν τους/τις νοικοκύρηδες στον άντρα ή τη γυναίκα που τους ενδιαφέρει (στα πρώτα στάδια γνωριμίας, ενώ δεν τους ξέρουν ακόμη) απλά και μόνο για να τον/την "καταφέρουν" ή/και να είναι μαζί του, ενώ ξέρουν ότι είναι κάτι που όχι απλά δεν τους αρέσει αλλά δε μπορούν καν να το ανεχτούν...και το παραμύθι μπορεί να κρατήσει για πολύ καιρό, μέχρι αναπόφευκτα να σκάσει η βόμβα!
Πιστεύω ότι καταλαβαίνεις τη διαφορά...

2)Ξαναλέω, το τι αποτελεί "βασικό έξοδο", "σπατάλη", "υποχρεώσεις" κ.λπ. είναι σχετικό για τον καθένα και η φράση που εμφανίζεται στην ψηφοφορία είναι πολύ γενική...

3)Αν με "καλύπτει" ως άνθρωπος (και μπορώ να ανεχτώ τις λιγοστές πτυχές της που ενδεχομένως δε θα μου αρέσουν, χάρην των υπολοίπων) και είμαστε κι οι δύο στο κατάλληλο timing και θέλουμε και οι δύο το γάμο γιατί να μην την παντρευτώ;
Επειδή έχει λεφτά και τα χαίρεται ενώ εγώ όχι;:rolleyes:
Μπα, τέτοια κόμπλεξ δεν έχω...

4)Σε επίπεδο ερωτικής σχέσης ένα μόνο μικρό ψεματάκι θεωρώ ότι είναι αρκετό για να γκρεμίσει την όποια εμπιστοσύνη, αξιοπιστία κ.λπ. (εννοείται ότι μιλάμε για έναν έξυπνο άνθρωπο που αντιλαμβάνεται αυτές τις λεπτομέρειες, ότι για κάποιον που μπορεί και να τον κερατώνεις στο διπλανό διαμέρισμα και να μην παίρνει χαμπάρι:lol:)...
Συμβουλή: αν ποτέ είπες ένα "αθώο" ψεματάκι σε κάποιο δεσμό σου, εκείνος το έμαθε ή αποκαλύφθηκε κ.λπ. και αφού το συζητήσατε κατέληξε να σου πει ότι "δεν πειράζει" ή "δεν ήταν τίποτα" και "πάμε παρακάτω"...σου είπε ψέμα!;)
Αυτό μπορεί ίσως να συμβεί και με άτομα που πρέπει να δουλέψεις μαζί αν και δεν είναι καλή τακτική.

Γι' αυτό λέμε "ου μπλέξεις τα προσωπικά με τα επαγγελματικά"...
Αυτό που δε με ενοχλεί καθόλου είναι η αταξία. Δεν μπορώ να περνάω τη ζωή μου να ταχτοποιώ ντουλάπες και μαξιλάρια.
Το θέμα είναι να ξέρεις ανά πάσα στιγμή που έχεις το κάθε πράγμα...αν ξέρεις τότε δεν τίθεται θέμα "αταξίας"!;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Θα το εκλάβω ως κομπλιμέντο!:rolleyes:

1)Όχι, αν θέλεις να αποφύγεις τη γκρίνια κ.λπ. δε θα ήταν και πολύ έξυπνο να περιγράψεις αυτή την κατάσταση στους γονείς σου...έλα όμως που ο μπαμπάς και η μαμά ξέρουν τα παιδιά τους ή κι αν δεν τα ξέρουν, είναι απλά ο μπαμπάς και η μαμά!;)
Σκέψου αντίστοιχα ότι υπάρχουν γυναίκες και άντρες που είναι π.χ. ανοικοκύρευτοι/ες αλλά παριστάνουν τους/τις νοικοκύρηδες στον άντρα ή τη γυναίκα που τους ενδιαφέρει (στα πρώτα στάδια γνωριμίας, ενώ δεν τους ξέρουν ακόμη) απλά και μόνο για να τον/την "καταφέρουν" ή/και να είναι μαζί του, ενώ ξέρουν ότι είναι κάτι που όχι απλά δεν τους αρέσει αλλά δε μπορούν καν να το ανεχτούν...και το παραμύθι μπορεί να κρατήσει για πολύ καιρό, μέχρι αναπόφευκτα να σκάσει η βόμβα!
Πιστεύω ότι καταλαβαίνεις τη διαφορά...

2)Ξαναλέω, το τι αποτελεί "βασικό έξοδο", "σπατάλη", "υποχρεώσεις" κ.λπ. είναι σχετικό για τον καθένα...

3)Αν με "καλύπτει" ως άνθρωπος (και μπορώ να ανεχτώ τις λιγοστές πτυχές της που ενδεχομένως δε θα μου αρέσουν, χάρην των υπολοίπων) και είμαστε κι οι δύο στο κατάλληλο timing και θέλουμε και οι δύο το γάμο γιατί να μην την παντρευτώ;
Επειδή έχει λεφτά και τα χαίρεται;:rolleyes:

4)Σε επίπεδο ερωτικής σχέσης ένα μόνο μικρό ψεματάκι θεωρώ ότι είναι αρκετό για να γκρεμίσει την όποια εμπιστοσύνη, αξιοπιστία κ.λπ. (μιλάμε για κάποιον έξυπνο εννοείται, ότι για κάποιο που μπορεί και να τον κερατώνεις στο διπλανό διαμέρισμα και να μην παίρνει χαμπάρι:lol:)...
Συμβουλή: αν ποτέ είπες ένα "αθώο" ψεματάκι σε κάποιο δεσμό σου, εκείνος το έμαθε ή αποκαλύφθηκε κ.λπ. και αφού το συζητήσατε κατέληξε να σου πει ότι "δεν πειράζει" ή "δεν ήταν τίποτα" και "πάμε παρακάτω"...σου είπε ψέμα!;)

1) Η διαφορά έγκειται στ ότι στη μία περίπτωση δεν τους αφορά το τι κάνω, ενώ μ έναν σύντροφο, δεδομένου ότι μια μέρα θα συζήσουμε, επηρεάζεται κι αυτός, οπότε ουσιαστικά του λες ένα ψέμα που έμμεσα τον βλάπτει. Φυσικά υπάρχει και η περίπτωση να ντρέπεσαι που είσαι ακατάστατος, να το κρύβεις και να παλεύεις να το διορθώσεις γιατί όντως θες να νοικοκυρευτείς. Επομένως στο συγκεκριμένο παράδειγμα δε θεωρώ αναπόφευκτο να σκάσει η βόμβα γιατί πιστεύω διορθώνεται.

2) Είναι σχετικό, δεν αντιλέγω σ' αυτό, αλλά δεν παύει να είναι ορατό στους τρίτους και θεωρώ ότι δείχνει κάτι για το ποιόν του ατόμου, όπως δείχνουν και τα ενδιαφέροντά του, αντίστοιχα.

3) Καταρχάς δεν έχει λεφτά, οι γονείς της έχουν λεφτά. Επίσης, υποτίθεται πως όταν παντρευτεί θα της κοπεί και το επίδομα, εκτός κι αν υπάρχουν οικογενειακές επιχειρήσεις ή με κάποιο κονέ χωθεί σε μια δουλειά που της παρέχει το ίδιο βιοτικό επίπεδο. Εκεί που ήθελα να εστιάσω όμως είναι ότι - με υπαρκτές αλλά ελάχιστες εξαιρέσεις - θα έχεις δίπλα σου μια γυναίκα που πιθανότατα δεν μπορεί να ζήσει με λιγότερα χρήματα, ειδάλλως θα νιώθει ότι οπισθοδρόμησε στη ζωή της. Όταν ένας άνθρωπος ξοδεύει πολλά χρήματα χωρίς να παράγει ακόμη περισσότερα, κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα θα ζητήσει από τον διπλανό του. Κοινώς, θα δουλεύεις για να συντηρείς τη ζωή που έμαθε ή, αν μη τι άλλο θα το ρισκάρεις (δεν μπορείς να είσαι σίγουρος από πριν για το πώς θα αντιδράσει σε μια πιο λιτή ζωή).

4) Δεν είναι όλες οι ερωτικές σχέσεις το ίδιο βαθιές και ποιοτικές, ούτε όλοι οι άνθρωποι το ίδιο αξιόλογοι. Υπάρχουν σχέσεις που ο άλλος έχει 2-3 κουσούρια, του λέμε και κάνα ψεματακι αθώο και περνάμε σε γενικές γραμμές καλά, αλλά μέχρι εκεί. Και τέλος, μπορεί να χρησιμοποιώ συνεχώς Α και Β πρόσωπο για αμεσότητα, αλλά δε σημαίνει πως ό,τι λέω το εφαρμόζω κιόλας. Οπότε σ ευχαριστώ για τη συμβουλή αλλά δε μου χρειάζεται. :P
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
1) Η διαφορά έγκειται στ ότι στη μία περίπτωση δεν τους αφορά το τι κάνω, ενώ μ έναν σύντροφο, δεδομένου ότι μια μέρα θα συζήσουμε, επηρεάζεται κι αυτός, οπότε ουσιαστικά του λες ένα ψέμα που έμμεσα τον βλάπτει. Φυσικά υπάρχει και η περίπτωση να ντρέπεσαι που είσαι ακατάστατος, να το κρύβεις και να παλεύεις να το διορθώσεις γιατί όντως θες να νοικοκυρευτείς. Επομένως στο συγκεκριμένο παράδειγμα δε θεωρώ αναπόφευκτο να σκάσει η βόμβα γιατί πιστεύω διορθώνεται.

2) Είναι σχετικό, δεν αντιλέγω σ' αυτό, αλλά δεν παύει να είναι ορατό στους τρίτους και θεωρώ ότι δείχνει κάτι για το ποιόν του ατόμου, όπως δείχνουν και τα ενδιαφέροντά του, αντίστοιχα.

3) Καταρχάς δεν έχει λεφτά, οι γονείς της έχουν λεφτά. Επίσης, υποτίθεται πως όταν παντρευτεί θα της κοπεί και το επίδομα, εκτός κι αν υπάρχουν οικογενειακές επιχειρήσεις ή με κάποιο κονέ χωθεί σε μια δουλειά που της παρέχει το ίδιο βιοτικό επίπεδο. Εκεί που ήθελα να εστιάσω όμως είναι ότι - με υπαρκτές αλλά ελάχιστες εξαιρέσεις - θα έχεις δίπλα σου μια γυναίκα που πιθανότατα δεν μπορεί να ζήσει με λιγότερα χρήματα, ειδάλλως θα νιώθει ότι οπισθοδρόμησε στη ζωή της. Όταν ένας άνθρωπος ξοδεύει πολλά χρήματα χωρίς να παράγει ακόμη περισσότερα, κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα θα ζητήσει από τον διπλανό του. Κοινώς, θα δουλεύεις για να συντηρείς τη ζωή που έμαθε ή, αν μη τι άλλο θα το ρισκάρεις (δεν μπορείς να είσαι σίγουρος από πριν για το πώς θα αντιδράσει σε μια πιο λιτή ζωή).

4) Δεν είναι όλες οι ερωτικές σχέσεις το ίδιο βαθιές και ποιοτικές, ούτε όλοι οι άνθρωποι το ίδιο αξιόλογοι. Υπάρχουν σχέσεις που ο άλλος έχει 2-3 κουσούρια, του λέμε και κάνα ψεματακι αθώο και περνάμε σε γενικές γραμμές καλά, αλλά μέχρι εκεί. Και τέλος, μπορεί να χρησιμοποιώ συνεχώς Α και Β πρόσωπο για αμεσότητα, αλλά δε σημαίνει πως ό,τι λέω το εφαρμόζω κιόλας. Οπότε σ ευχαριστώ για τη συμβουλή αλλά δε μου χρειάζεται. :P

1)Πέρα από το ότι δεν τους αφορά κ.λπ. ξαναλέω, είναι η μαμά και ο μπαμπάς...ό,τι ψέμα κι αν τους πεις οι ενδεχόμενες συνέπειες θα είναι από ανύπαρκτες έως αμελητέες και βραχυπρόθεσμες!:rolleyes:
Επειδή όμως για όλους τους άλλους ανθρώπους στη ζωή μας κάθε ψέμα έχει και συνέπειες, η σωστή προσέγγιση είναι πάντα (ή σχεδόν πάντα, ας μην είμαι απόλυτος) η ευθύτητα, η ειλικρίνεια και η αλήθεια...π.χ. είσαι ανοικοκύρευτη και θες να είσαι με κάποιον που δεν του αρέσει αυτό ούτε μπορεί να το ανεχτεί;Ή του το λες ευθύς εξαρχής ή του λες, αν έχεις στόχο να το αλλάξεις (για σένα...γιατί είπαμε, κάνουμε αλλαγές, βελτιώσεις κ.λπ. για μας, όχι για τους άλλους), ότι "κοίταξε να δεις, εγώ δεν τα πήγαινα ποτέ καλά με το νοικοκυριό αλλά προσπαθώ αυτό τον καιρό να το αλλάξω αυτό"...πρόσεξε, "προσπαθώ", όχι "θα το αλλάξω"...γιατί το πιθανότερο είναι πως δεν θα το καταφέρεις τελικά!
Μπορεί να τον δυσαρεστήσεις, μπορεί το ενδεχόμενο μιας σχέσης μαζί του να απομακρυνθεί κ.λπ. ΑΛΛΑ εφόσον γίνει κάτι μεταξύ σας θα έχει ξεκινήσει στις σωστές βάσεις!

2)Δεν μας έχρισε κανείς δικαστές στις ζωές των άλλων...η όλη συζήτηση ξεκίνησε από το κατά πόσο η σχετική επιλογή της ψηφοφορίας είναι σημαντική για τον καθένα!

3)Όχι, ούτε θα δουλεύω για να συντηρώ τα όποια "γούστα" της ούτε τίποτα...είμαι αυτός, μου αρέσουν αυτά και θέλω αυτά...αν δε σου αρέσω όπως είμαι ή έχεις κάποιο άλλο θέμα για το οποίο δε μπορεί (ή δεν θέλω) να γίνει κάτι, ώρα σου καλή!:hello:
Εγώ απλώς σου απάντησα στην ερώτησή σου, όσον αφορά το τι θα έκανα στο υποθετικό σενάριο που εσύ έθεσες, στο οποίο υποτίθεται ότι όλα αυτά τα ζητήματα έχουν συζητηθεί διεξοδικά, η σχέση έχει ήδη δοκιμαστεί κ.ο.κ.

4)Συμπάθα με αλλά ποτέ δε συζητάω τέτοια θέματα με βάση το "πως είναι" οι ερωτικές σχέσεις αλλά με το "πως θα έπρεπε να είναι" και δε με αφορούν όσοι και όσες συμβιβάζονται με τέτοιου είδους "σχέσεις"...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,345 μηνύματα.
Όχι, ούτε θα δουλεύω για να συντηρώ τα όποια "γούστα" της ούτε τίποτα...είμαι αυτός, μου αρέσουν αυτά και θέλω αυτά...αν δε σου αρέσω όπως είμαι ή έχεις κάποιο άλλο θέμα για το οποίο δε μπορεί (ή δεν θέλω) να γίνει κάτι, ώρα σου καλή!:hello:

Αυτό που έλεγα χτες που είχα τη φάση "σκληρός καριόλης". Φτύσιμο στα ίσα. Σα τη 40άρα που περίμενε να πεθάνει η μάνα του γκόμενου για να κληρονομήσει τις βιλάρες για να συνεχίσει να ζει στο ίδιο ή και καλύτερο επίπεδο απο αυτο που είχε όταν χώρισε τον πρώην. (τον κατα τ αλλα μαλάκα)

Social climbing και υπεργαμία με Ταρζανιές τύπου Τζέην κρεμάμενη από τα προικιά του πλούσιου ιππότη καληνυχτάκια sugar-daddy τιντερογνωριμία "πλήρωνέ με τα Ντουμπάι, αλλά μην ελπίζεις για σεξ, είσαι αρκετά μεγάλος για παππούς μου και το παιδί θα βγει Μπέντζαμιν Μπάτον, βολέψου να χαζεύεις τον πάτον"


Ο χύνος με τα χρυσά αυγά, αχ Τζάκ μου το Φασόλι σου!

 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Διαφωνώ αγαπητέ, είναι μεγάλο κακό για έναν άντρα μια ΜΗ έξυπνη γυναίκα...τουλάχιστον σε επίπεδο σοβαρής σχέσης!
Για πολλούς λόγους που μπορούμε να συζητήσουμε...
Για ποιους λόγους; Το τι θεωρείς εσύ έξυπνο άλλωστε αλλάζει από κατάσταση σε κατάσταση και από άνθρωπο σε άνθρωπο. Μπορεί να έχεις μια πολύ έξυπνη επιστήμονα που να φαίνεται σαν χαζή σε κοινωνικές σχέσεις και διάφορες καταστάσεις εντός της σχέσης, και να έχεις μια σερβιτόρα που πιάνει πουλιά στον αέρα. Οπότε και πριν το συζητήσουμε όπως λες βρίσκω δύσκολο το να ορίσουμε την έξυπνη γυναίκα όπως λες. Σε ποιας μορφής εξυπνάδα αναφέρεσαι λοιπόν;
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Οπότε και πριν το συζητήσουμε όπως λες βρίσκω δύσκολο το να ορίσουμε την έξυπνη γυναίκα όπως λες.

Ο ορισμός είναι πάρα πολύ απλός: η "έξυπνη" γυναίκα είναι αυτή που είναι το ίδιο ή λίγο πιο έξυπνη απ' τον άντρα για τον οποίο συζητάμε!;)

Υ.Γ. Εννοείται ότι όταν λέμε "έξυπνη" δεν εννοούμε π.χ. να λύνει διαφορικές εξισώσεις ή να επενδύει σωστά στο Χρηματιστήριο αλλά να έχει προχωρημένες γνώσεις κοινωνιολογίας και ψυχολογίας, ανεπτυγμένη αντίληψη και συναισθηματική νοημοσύνη κ.λπ.
Για ποιους λόγους;

Ας ξεκινήσουμε από το βασικότερο: ως "έξυπνη" γυναίκα που ξέρει τι θέλει μπορεί ν' αξιολογήσει σωστά τον άντρα που έχει απέναντί της κάθε φορά, αν έχει τα επιθυμητά χαρακτηριστικά και τα στοιχεία εκείνα που η ίδια αναζητά κι επομένως, διαλέγει τον "σωστό" για εκείνη άντρα, για τους "σωστούς" λόγους κ.ο.κ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όταν μια γυναίκα άλλο θέλει, άλλο νομίζει ότι θέλει και άλλο λέει ότι θέλει, δεν νομίζω να παίζει ρόλο η εξυπνάδα που έχει σε αυτό. Μπορείς να είσαι πολύ έξυπνος και να θέλεις κάτι το οποίο τελικά σε κάτι λιγότερο χαρούμενο από κάτι άλλο.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Όταν μια γυναίκα άλλο θέλει, άλλο νομίζει ότι θέλει και άλλο λέει ότι θέλει, δεν νομίζω να παίζει ρόλο η εξυπνάδα που έχει σε αυτό.
Αν είναι "έξυπνη" θα σου πει αυτό που θέλει ευθέως κι εγκαίρως (σχέση ή σεξ)...κι αν έχει κάνει κάποιο λάθος στα "θέλω" της (γιατί π.χ. είσαι η πρώτη ή μια από τις πρώτες της σχέσεις και δεν έχει δοκιμάσει πολλά πράγματα, είναι μικρή κ.λπ.) θα φροντίσει να το διορθώσει άμεσα, δε θα συνεχίσει π.χ. τη σχέση για κάνα χρόνο ή και χρόνια μέχρι να σου πει αυτό για το οποίο έκανε λάθος!:rolleyes:
Μπορείς να είσαι πολύ έξυπνος και να θέλεις κάτι το οποίο τελικά σε κάτι λιγότερο χαρούμενο από κάτι άλλο.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις με αυτό...υπάρχει άνθρωπος που π.χ. θα ήθελε στη ζωή του κάτι που τον κάνει π.χ. 1 φορά χαρούμενο ενώ μπορεί να διεκδικήσει και να έχει κάτι άλλο που μπορεί να τον κάνει 10 φορές χαρούμενο;!
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις με αυτό...υπάρχει άνθρωπος που π.χ. θα ήθελε στη ζωή του κάτι που τον κάνει π.χ. 1 φορά χαρούμενο ενώ μπορεί να διεκδικήσει και να έχει κάτι άλλο που μπορεί να τον κάνει 10 φορές χαρούμενο;!

Προφανώς. Αυτό μπορεί να το κάνει για πολλούς λόγους, όπως το να φοβάται να διεκδικήσει το 10χ, να μην γνωρίζει ότι υπάρχει το 10χ ή ότι αυτό είναι που την κάνει χαρούμενη πραγματικά, να έχει μια ψευδή αίσθηση της ευτυχίας λόγο social conditioning κτλ. Όλα αυτά δεν έχουν να κάνουν με την ευφυΐα καθώς είναι πράγματα που τα παρατηρούμε και σε ανθρώπους που βγάζει μάτι ότι είναι έξυπνοι. Αυτά έχουν να κάνουν περισσότερο με την ψυχική ωριμότητα που έχει το άτομο και με τις ικανότητες ενδοσκόπησης. Πιθανώς να υπάρχει correlation με την ευφύια αλλά δεν είναι σίγουρα 1 προς 1.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top