Τα ελαττώματα του άντρα

Ποιο είναι το χειρότερο ελάττωμα του άντρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 84)
  • Ψεύτης

    Ψήφοι: 15 17.9%
  • Τσιγκούνης

    Ψήφοι: 6 7.1%
  • Πνεύμα αντιλογίας

    Ψήφοι: 6 7.1%
  • Ατημέλητος

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Βωμολόχος

    Ψήφοι: 6 7.1%
  • Αναποφάσιστος

    Ψήφοι: 6 7.1%
  • Ασυνεπής

    Ψήφοι: 5 6.0%
  • Πολυλογάς

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Ξερόλας

    Ψήφοι: 9 10.7%
  • Μαμάκιας

    Ψήφοι: 17 20.2%
  • Όλα τα παραπάνω

    Ψήφοι: 5 6.0%
  • Άλλο...

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 5 6.0%

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το "μπάμιας" που θα το βάζατε στην ιεραρχία; Αν μισούτε τους τσιγγούνιδες, τι θα προτιμούσατε σχετικά τσιγγούνη ή σχετικά μπάμια;
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.
Ισχύει. Εγώ απορώ μ' αυτούς που ψήφισαν πολυλογάς και πνεύμα αντιλογίας· αν δεν είναι σε παθολογική βαθμό, εγώ τα βρίσκω και χαριτωμένα! :laugh:
Ε γιατί ο πολυλογάς παραπέμπει σε βλάκα , άμα μιλάει συνέχεια πότε ακούει/ μαθαίνει για να γίνει έξυπνος ;:P

Αν και ένα ζήτημα που προκύπτει εδώ είναι κατά πόσο αυτός που ακούει πάρα πολλά γίνεται και έξυπνος κατά κάποιο τρόπο ή αυτός που δεν έχει ακούσει τίποτα και σκέφτεται μόνος του έστω και αν ξέρει λιγότερα είναι πιο έξυπνος από τον άλλο που τα παίρνει έτοιμα .
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πηγαίνω χτες στο μπακάλικο και τυχαινω σε μια σκηνή στην οποία η γυναίκα του μπακάλη λέει στην κόρη της να της δώσει ένα πλαστικό μπουκάλι με νερό που κρατάει και η μικρή αρνείται. Αφού η μάνα της επανέλαβε την προσταγη δύο τρεις φορές και η μικρή αρνήθηκε άρχισε να της λέει πως είναι κακό κορίτσι. Η λέξη κακό κορίτσι φυσικά δεν έχει καμία σημασία για ένα νήπιο το οποίο βρίσκεται σε μια κατάσταση καθαρότητας και δεν αντιλαμβάνεται επιπλαστες έννοιες όπως το καλό και το κακό. Συνεπώς για να έχει οποιαδήποτε επίδραση στο νήπιο η λέξη κακό κορίτσι πρέπει να συνοδεύεται από μια επίπτωση, όπως η μαμά δεν σε αγαπάει όταν είσαι κακό κορίτσι.

Άρα έχουμε μια σειρά γεγονότων. Δεν υποτασεσαι στο θέλημα της μαμάς, άρα είσαι κακο κορίτσι και άρα δεν θα λάβεις της αγάπη της μαμάς που χρειάζεσαι. Και αυτό το μοτίβο θα είναι ο τρόπος με τον οποίο θα μεγαλώσει αυτό το κορίτσι.

Αυτό το κορίτσι λοιπόν θα μάθει πως η αξία της ως άνθρωπος εξαρτάται από το πόσο υπακούει στα άτομα από τα οποία αισθάνεται ότι θέλει να λάβει αγάπη. Όταν λοιπόν μεγαλώσει και ψάξει να βρει έναν άντρα πιθανότατα θα αναζητήσει κάποιον ο οποίος της προσφέρει την αγάπη του όταν τον υπακούει και θα αισθάνεται καλή γυναίκα μόνο όταν κερδίζει την αγάπη του άντρα της υπακουοντας την. Και αυτή η γυναίκα θα αποτελέσει την τέλεια γυναίκα για έναν τοξικό άντρα και η φυση αργά ή γρήγορα θα τους κάνει να συναντηθούν.

Αυτό το κροριτσι λοιπόν δεν μεγαλώνει σε κανένα περιβάλλον με τραγικό abuse. Ούτε τη δέρνουν θέλω να πιστεύω, ούτε ασελγουν πάνω της. Είναι απλα το κορίτσι της διπλανής πόρτας που η μάνα της επειδή έχει πλήρη άγνοια περί διαπαιδαγωγησης και επειδή δεν ενδιαφέρθηκε να μάθει ποτέ, θα μεγαλώσει πιθανον με λανθάνουσα αίσθηση αξίας και αυτοπεποίθησης.

Οταν αντίκρισα τη σκηνή είπα στη μάνα της "σκέφτηκες πως ίσως να είσαι εσύ κακή μαμά;" και γέλασε αυτή, χαμογέλασα κι εγώ και η μικρή ήταν ακόμη κακό κορίτσι.

Καλά τώρα τα παραλές κι εσύ!
Κι εμένα όταν ήμουν μικρή με είχαν πει κακό κορίτσι και το γνωστό "αν δεν τελειώσεις το διάβασμά σου, δεν πρόκειται να πας να παίξεις" και όταν εκνεύριζα τη μάνα μου, μου πέταγε "δεν σ΄αντέχω άλλο" και ο πατέρας μου με είχε φοβερίσει με συνέπειες αν δεν σταμάταγα να μουντζουρώνω τους τοίχους και να σκαρφαλώνω στα κάγκελα του μπαλονιού και πολλά άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα.

Ποτέ μα ποτέ όμως δεν πέρασε από το μυαλό μου ότι οι γονείς μου ακόμα και αν δεν συμμορφωνόμουν (που δεν συμμορφωνόμουν), θα σταματούσαν να μ΄αγαπούν!

Τώρα για άντρες που θέλουν ανταλλαγή υπακοής με αγάπη ή γενικά τοξικούς άντρες, νομίζω ότι απ΄όσα έχω γράψει εδώ μέσα θα έχεις καταλάβει ότι και αυτοπεποίθηση έχω και σέβομαι πολύ τον εαυτό μου ώστε να υπάρχει έστω και μια περίπτωση να τους βάλω δίπλα μου.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφού αυτό νομίζεις, οκ.
Κάποια πράγματα Hack πρέπει να τα διδάξεις στα παιδιά προκειμένου να μην γίνουν "αγρίμια" και να μπορέσουν αργότερα να ενταχθούν στην μερίδα του κοινωνικού συνόλου που επιλέξουν.
Βέβαια θα συμφωνήσω ότι προκειμένου να μην τους δίνεις λάθος μηνύματα, θα πρέπει ο τρόπος που θα τους τα διδάξεις, να είναι ο ενδεικνυόμενος.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.
Καλά τώρα τα παραλές κι εσύ!
Κι εμένα όταν ήμουν μικρή με είχαν πει κακό κορίτσι και το γνωστό "αν δεν τελειώσεις το διάβασμά σου, δεν πρόκειται να πας να παίξεις" και όταν εκνεύριζα τη μάνα μου, μου πέταγε "δεν σ΄αντέχω άλλο" και ο πατέρας μου με είχε φοβερίσει με συνέπειες αν δεν σταμάταγα να μουντζουρώνω τους τοίχους και να σκαρφαλώνω στα κάγκελα του μπαλονιού και πολλά άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα.

Ποτέ μα ποτέ όμως δεν πέρασε από το μυαλό μου ότι οι γονείς μου ακόμα και αν δεν συμμορφωνόμουν (που δεν συμμορφωνόμουν), θα σταματούσαν να μ΄αγαπούν!

Τώρα για άντρες που θέλουν ανταλλαγή υπακοής με αγάπη ή γενικά τοξικούς άντρες, νομίζω ότι απ΄όσα έχω γράψει εδώ μέσα θα έχεις καταλάβει ότι και αυτοπεποίθηση έχω και σέβομαι πολύ τον εαυτό μου ώστε να υπάρχει έστω και μια περίπτωση να τους βάλω δίπλα μου.
Ισχύει αυτό που λέει , μπορεί και με λιγότερο ''abuse '' , αλλά σε ένα μόνιμο μοτίβο συμπεριφοράς και όχι μια φορά που θα σου πουν και κάτι λάθος . Ωστόσο εγώ πιστεύω ότι είμαι θέμα ενσυναίσθησησης του γονιού και δεν μαθαίνεται . Δεν μπορούν να το μάθουν , για να ενδιαφερθούν και να το ψάξουν πάει να πει ότι έχουν μια ενσυναίσθηση από την αρχή και να βλέπουν αν κάτι δεν πάει καλά με το παιδί τους γενικά . Και όλοι αγαπούν τα παιδιά τους ακόμα και οι χειρότεροι γονείς, εκτός από τους ψυχοπαθείς άλλα άλλο αγάπη να διαβάσει το παιδί να μην αρρωστήσει το παιδί κοκ και άλλο αποδοχή . Αλλά δεν μπορούμε να λέμε ότι είμαστε και καταδικασμένοι να είμαστε τοξικοί ή υποχείρια , θύτες ή θύματα , επειδή κάτι πήγε στραβά με την παιδική μας ηλικία . Έχουμε και δικό μας μυαλό να σκεφτούμε.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ε γιατί ο πολυλογάς παραπέμπει σε βλάκα , άμα μιλάει συνέχεια πότε ακούει/ μαθαίνει για να γίνει έξυπνος ;:P

Αν και ένα ζήτημα που προκύπτει εδώ είναι κατά πόσο αυτός που ακούει πάρα πολλά γίνεται και έξυπνος κατά κάποιο τρόπο ή αυτός που δεν έχει ακούσει τίποτα και σκέφτεται μόνος του έστω και αν ξέρει λιγότερα είναι πιο έξυπνος από τον άλλο που τα παίρνει έτοιμα .

Εμένα πάντως όλοι εδώ μέσα πολυλογαδες μου φαινόμαστε, αλλά τους περισσότερους έξυπνους τους θεωρώ :P
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλλά δεν μπορούμε να λέμε ότι είμαστε και καταδικασμένοι να είμαστε τοξικοί ή υποχείρια , θύτες ή θύματα , επειδή κάτι πήγε στραβά με την παιδική μας ηλικία . Έχουμε και δικό μας μυαλό να σκεφτούμε.
Στα υπόλοιπα που λες συμφωνώ.
Στην παραπάνω πρόταση όμως διαφωνώ ριζικά.
Είναι πάρα πολλοί αυτοί που έχουν γίνει τοξικοί, θύτες ή θύματα εξαιτίας της τραυματικής παιδικής ηλικίας τους και το μυαλό τους είναι έτσι ρυθμισμένο που αδυνατούν να σκεφτούν διαφορετικά.
΄Ενας τέτοιος άνθρωπος θα πρέπει να έχει τρομακτικά έντονα ταρακουνήματα στη ζωή του για να σκεφτεί ότι πιθανόν κάτι άλλο ισχύει και να ψαχτεί για να βρει την άκρη.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.
Στα υπόλοιπα που λες συμφωνώ.
Στην παραπάνω πρόταση όμως διαφωνώ ριζικά.
Είναι πάρα πολλοί αυτοί που έχουν γίνει τοξικοί, θύτες ή θύματα εξαιτίας της τραυματικής παιδικής ηλικίας τους και το μυαλό τους είναι έτσι ρυθμισμένο που αδυνατούν να σκεφτούν διαφορετικά.
΄Ενας τέτοιος άνθρωπος θα πρέπει να έχει τρομακτικά έντονα ταρακουνήματα στη ζωή του για να σκεφτεί ότι πιθανόν κάτι άλλο ισχύει και να ψαχτεί για να βρει την άκρη.
Ε ναι αν το πάμε σε διαταραχές ... O άνθρωπος της διπλανής πόρτας δεν είναι διαταραγμένος και μπορεί να το καταλάβει . Άλλο νάρκισσος άλλο καθίκι της διπλανής πόρτας πως να το πούμε. Το θύμα σε γενικές γραμμές το καταλαβαίνει πιο εύκολα λέω εγώ . Αν και το θύμα μπορεί να γίνει θύτης αν δεν είναι με θύτη . Όπως και να έχει άμα δεν ξέρεις τον εαυτό σου , βράσε ρύζι !
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν τα παιδιά μάθαιναν με το βούρδουλα, δεν είχαμε ούτε το 1/3 των σημερινών προβλημάτων.
 

Guest 090132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν τα παιδιά μάθαιναν με το βούρδουλα, δεν είχαμε ούτε το 1/3 των σημερινών προβλημάτων.
Για τι προβλήματα μιλάς; Σχετίζονται μήπως με την παρακμή του δυτικού πολιτισμού; :shifty:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν τα παιδιά μάθαιναν με το βούρδουλα, δεν είχαμε ούτε το 1/3 των σημερινών προβλημάτων.
Μήπως για να μειωθούν τα σημερινά προβλήματα πρέπει να πέσει βούρδουλας στους ενήλικες που το πιστεύουν αυτό;
Μια σκέψη κάνω...
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Όταν τα παιδιά μάθαιναν με το βούρδουλα, δεν είχαμε ούτε το 1/3 των σημερινών προβλημάτων.
Για αυτό και σήμερα, τα παιδιά που έμαθαν τότε με το βούρδουλα, δημιουργούν τα 3/3 των προβλημάτων....
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως για να μειωθούν τα σημερινά προβλήματα πρέπει να πέσει βούρδουλας στους ενήλικες που το πιστεύουν αυτό;
Μια σκέψη κάνω...
Για αυτό και σήμερα, τα παιδιά που έμαθαν τότε με το βούρδουλα, δημιουργούν τα 3/3 των προβλημάτων....
Κορίτσια ψάξτε τι είναι κυκλική επιχειρηματολογία.

Εσύ τα δικά σου τα παιδιά θα τα μαθαίνεις με τον βούρδουλα;
Ναι. Ιδίως αν είναι κορίτσια. 😏
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

just to be clear πλάκα έκανα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
128542942_2482193222081682_8632712763727707019_n.jpg
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Το "μπάμιας" που θα το βάζατε στην ιεραρχία; Αν μισούτε τους τσιγγούνιδες, τι θα προτιμούσατε σχετικά τσιγγούνη ή σχετικά μπάμια;
θα προτιμουσα τσιγκουνη καπως μπορεις να τον αλλαξεις ας πουμε σε 1% :D ενω το μπαμιας συγνωμη δεν ανεβαινει ουτε με τσιγκελι:clapping:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λοιπον καποια απο τα παραπανω αρνητικα με εκνευριζουν σε εναν αντρα,θα πω για το καθενα:D
Ψεύτης,γιατι δεν υπαρχει εμπιστοσυνη,και αμα δεν υπαρχει εμπιστοσυνη παντα θα εισαι στα αναμμενα καρβουνα,δε σου δινει την αναλογη ηρεμια που αποζηταμε ολοι σε μια σχεση,παντα θα αναρωτιεσαι με ποια μιλαει τωρα,με ποια κοιμαται τωρα και παει λεγοντας και παντα μα παντα καθε φορα θα τα αρνειται.Οχι λοιπον.
Τσιγκούνης,γιατι αντε να κανεις υπομονη να εχει ολα τα αλλα χαρισματα αλλα τι να το κανεις?Να θελεις να πατε καπου ή να αγορασεις εσυ κατι για παραδειγμα και να στο βγαζει απο τη μυτη καθε φορα?Αλλο η τσιγκουνια αλλο η αποταμιευση.Και ειναι καταπιεση αυτο το πραγμα να εισαι μονιμα πανω απο ενα ζυγι μεταφορικα,τι θα δωσω ποσο κανει? ε μην αγορασεις τιποτα ρε φιλε.Οχι και παλι οχι.
Πνεύμα αντιλογίας,α δε με ενοχλει τοσο,το γουσταρω μπορω να πω σε εναν ανθρωπο γιατι το ιδιο πνευμα αντιλογιας ειμαι κι εγω:clapping:και ξερετε τι λενε,αν βρεις καποιον να ξερει τα κουμπια σου εκει γινεστε και οι δυο καλυτεροι.Ναι λοιπον σε ενα πνευμα αντιλογιας που θα ειναι ενας αντρας λιγο πιο τρελος απο μενα:Dνα μου πηγαινει κοντρα χωρις λογο,να ειναι περισσοτερο παρορμητικος ακομα και σε τρελες ιδεες πχ παμε για σουβλακια τωρα κι ας ειναι 4 το πρωι,αυτους που δε βολευονται με τα δεδομενα:D
Ατημέλητος,δεν με ενοχλει τοσο αρκει να μη βρωμαει λογω απλυσιας.Την απλυσια απο το χωρο εργασιας να την αντεξω αλλα οχι για πολλες μερες.:clapping:
Βωμολόχος,οχι να μειωνει,αν ειναι να μειωνει θα φαει πορτα.:clapping:τη βωμολοχια την ανεχομαι στα αστεια για να γελασουμε και φυσικα στο dirt talking:D
Αναποφάσιστος,με ξενερωνει,θελω εναν αντρα να ξερει τι θελει βρε παιδι μου,να λεει θα κανω αυτο και να το κανει,παντα μου αρεσαν οι αποφασιστικοι ανθρωποι.Αυτο.
Ασυνεπής,μεσα σε λογικα πλαισια να το ανεχτω γιατι εχω υπαρξει κι εγω η ιδια,και αν ειναι πνιγμενος στην πολλη δουλεια να το καταλαβω,καθε αλλη περιπτωση ειναι απορριπτεος.
Πολυλογάς,ναι ωραιο αρκει να κανει καλο σεξ μετα:clapping:και να μιλατε για τα παντα,παντα γουσταρα τις συζητησεις αυτες που μιλας μιλας και νιωθεις σαν να μην εξαντλειται το θεμα:D
Ξερόλας,αν ειναι επιμονος εκει ναι τον παραδεχομαι,πχ να εχω εγω μια αποψη και να προσπαθει να μου αλλαξει γνωμη και να το καταφερνει εκει ναι τον παραδεχομα.Καθε αλλη προσπαθεια να το παιξει ανωτερος ξενερωνω αληθεια:yes:
Μαμάκιας απο μενα ενα κοκκινο τεραστιο Χ. ειναι μια κατασταση που δεν αλλαζει δυστυχως,και απορριπτεται με συνοπτικες διαδικασιες:D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Fast γιατι καλε το :eek: ? :D
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top