Τα πάντα περι πεθερικών και πεθερόπληκτων!

Ποιά πρέπει να κυριαρχεί στην καρδιά ενός άντρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 54)
  • Ειμαι γυναίκα και λέω νύφη

    Ψήφοι: 23 42.6%
  • Ειμαι άνδρας και λέω νύφη

    Ψήφοι: 12 22.2%
  • Ειμαι γυναίκα και λέω μάνα

    Ψήφοι: 4 7.4%
  • Ειμαι άντρας και λέω μάνα

    Ψήφοι: 2 3.7%
  • Ποιος μπορεί να τα βάλει με αυτά τα δύο θηρία;

    Ψήφοι: 13 24.1%

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μισέλ, τα έχεις μπερδέψει. Είναι άλλο το να είσαι ευγενική κι άλλο το να εκφράζεις την μη αποδοχή σου για συγκεκριμένη πράξη. Εσύ ζητάς να μη πούμε την άποψή μας, όχι απλά να είμαστε ευγενικοί. Δηλ τι βλέπεις εσύ να μην είναι ευγενικό, όταν λέω πως για μένα είναι αγένεια να σβήνεις το τσιγάρο σου στη γλάστρα του οποιουδήποτε, πόσο μάλλον αν αυτός ο οποιοσδήποτε έχει και τουλάχιστον τα διπλάσια χρόνια από σένα και τον βλέπεις και πρώτη φορά! Αυτή είναι η άποψή μου και δεν νομίζω πως ο τρόπος που την διατυπώνω συνιστά προσβολή για την Μάνια!

Αν το πεις έτσι, δεν είναι προσβλητικό. Αν πεις οτι δεν έχει κουλτούρα, το παιδί σου δεν θα ήταν ποτέ τόσο χαμηλού επιπέδου ώστε να σου φέρει μια σαν αυτή και οτι θα της έριχνες και κανένα χαστούκι, ε είναι και πολύ μάλιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αν το πεις έτσι, δεν είναι προσβλητικό. Αν πεις οτι δεν έχει κουλτούρα, το παιδί σου δεν θα ήταν ποτέ τόσο χαμηλού επιπέδου ώστε να σου φέρει μια σαν αυτή και οτι θα της έριχνες και κανένα χαστούκι, ε είναι και πολύ μάλιστα.


κατι που θεωρεις αγενες και προσβλητικο...καλο θα ηταν να το προσαπτεις σε αυτον που το εχει πει....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν έδωσες σημασία σε αυτό που νομίζω ότι εξηγώ ότι δεν πρόσβαλλα την Μάνια.

Michelle:

Καταρχάς εγώ έκανα παράθεση στο μήνυμα της Νεράιδας που αναφερόταν στο αν στα 16 σου είσαι ή όχι ώριμος σε θέματα ευγένειας που ήταν απάντηση σε δικιά σου παρατήρηση, δεν προσβάλλει την Μάνια. Πόσο μάλλον αυτό που έγραψα εγώ!:mad:

Όχι Michelle μου, δεν θέλω να το παίξω ότι είμαι καλύτερη από κανέναν, ΟΧΙ, δεν μου βγάζει προσωπικές φοβίες(!), ΟΧΙ, δεν θα κερδίσω κάτι κατακρίνοντάς την (δεν το έκανα άλλωστε), ΟΧΙ, δεν μου βγάζει κάτι προσωπικό. Ελπίζω να απάντησα στις απορίες σου.

Και δεν απάντησες στο αν θεωρείς ότι μας μιλάς ευγενικά εσύ, ενώ λές τόσα για τους τρόπους μας. Τέλος πάντων, νομίζω πως το θέμα έχει ξεφύγει.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν έδωσες σημασία σε αυτό που νομίζω ότι εξηγώ ότι δεν πρόσβαλλα την Μάνια.

Δεν είπα ποτέ οτι την προσέβαλλες. Εσύ έσπευσες να απαντήσεις θεωρώντας οτι απευθύνομαι και σε σένα.

Και δεν απάντησες στο αν θεωρείς ότι μας μιλάς ευγενικά εσύ, ενώ λές τόσα για τους τρόπους μας. Τέλος πάντων, νομίζω πως το θέμα έχει ξεφύγει.:/:

Μα σου απάντησα:
Εγώ δεν έσπευσα να κράξω κανέναν για την απαράδεκτη αγένεια του.
Αλλά αφου το θεωρείτε τόσο ύψιστης σημασίας θέμα και θα δικαιολογούσατε κάποιον να σας αντιμετωπίσει όπως αντιμετωπίσατε εσείς τη Μάνια αν φερθείτε αγενώς, τουλάχιστον do it right.
Αν εννοείς οτι το θες σε μορφή Ναι ή όχι, όχι.

Όντως το θέμα έχει ξεφύγει :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,814 μηνύματα.
Άντε πάλι οι γνωστοί άγνωστοι vs The World! Μετά φταίω εγώ που τρώω warnings επειδή τα λέω όλα με το όνομά τους... Ελπίζω σε αυτό μου το μήνυμα να δείξετε μεγαλύτερη σοφρωσύνη, εκεί στην Υψηλή Πύλη.:teasing:

Υποστηρίζει η Michelle ότι στα 16 η κοπέλα είναι έτσι κι έτσι κι έτσι. Διάβασα με πολύ προσοχή τα όσα είπε και μάλιστα δύο φορές. Εντάξει σίγουρα υπάρχει επαναστατικότητα στα 16 σε μια κοπέλα, όπως και σε ένα αγόρι. Πάσο! Όμως όλα αυτά είναι παρορμήσεις οι οποίες συνήθως μεγεθύνουν τα πιό πρωτόγονα ένστικτα των παιδιών. Εαν αφήσεις μια παρόρμηση να σε κυριεύσει ολοκληρωτικά, σε οποιαδήποτε ηλικία, πρώτον το έχεις χάσει το παιχνίδι και δεύτερον είσαι ανεύθυνος πρός τον εαυτό σου και την ανάγκη αυτοσυντήρησης/επιβίωσης που καταργείς σκεπτόμενος παρορμητικά.

Ακόμα και σε μια 16αρα, μπορεί να κυριαρχήσει η λογική έναντι της παρόρμησης. Η ευγένεια έναντι της επανάστασης. Η ωριμότητα έναντι της αχαλιναγώγητης συμπεριφοράς. Λάθη γίνονται και από 40αρες και 70αρες, όχι μόνο από 16αρες, έτσι και τα σωστά. Μια 16αρα άνετα ξέρει και άνετα διαλέγει να είναι ωριμότατη, λογικότατη, ευγενικότατη και κάθε τι άλλο καλό.

Τι διαφορά έχει όμως η 16αρα που πράττει αποκλειστικά "αλα Αντρούτσα" γιατί την είδε Che Guevara στην Αγία Βαρβάρα (καμία υπόννοια για κανένα μέλος) από την 16αρα που βάζει πάνω από τις παρορμήσεις της, την ανάγκη για επιβίωση των πρωταρχικών αναγκών της. Η απάντηση είναι η λέξη "υπευθυνότητα" όπως είπα έμμεσα και 2 παραγράφους παραπάνω. Μη βιαστείς Michelle να πείς για προσβολές πάλι αν και άδικα κατηγόρησες τα κορίτσια γιατί δεν προσέβαλλαν με κανέναν τρόπο τη Μάνια. Άλλο το να προσβάλλεις, θίγοντας έτσι το άτομο και άλλο το να θίγεις μια αρνητική κατάσταση/ιδιότητα ενός ατόμου/πληθυσμού. Η ανευθυνότητα καλώς ή κακώς είναι κάτι μη επιθυμητό και κανένας άνθρωπος -που είναι σε ένα συγκεκριμένο επίπεδο ορθολογισμού και εμπειριών- δεν την ανέχεται ή την επιβραβεύει.

Ας μην μεταπηδούμε λοιπόν αγαπητή μου φίλη Michelle, από το ένα αθεμελίωτο κατηγορώ στο άλλο που ίσως εκείνο μας βγάλει κάπου επειδή το άλλο μας έβγαλε σε αδιέξοδο, εντελώς αβίαστα, δίχως να έχουμε ερευνήσει την κατάσταση ανα χείρας με τη δέουσα προσοχή και κυρίως με την ηρεμία, σοβαρότητα και το σωστό διάλογο με επιχειρήματα που απαιτείται.:)


ΥΓ: Η σύγκριση στο πόστ μου γίνεται διότι γνωρίζω από πρώτο χέρι τι εστί ωριμότητα, λογική, ευγένεια και κατανόηση σε μια δεκαεξάχρονη κοπέλα, οπότε μην πει κανείς "δεν ξέρεις, μη μιλάς" γιατί όχι μόνο ξέρω αλλά είμαι και ιδιαίτερα ευτυχής που δεν υπάρχει πλήρης κατάρρευση της νεολαίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Βλέπω οτι λέτε τόση ώρα για τους κακούς χαρακτήρες, για τον κακό τρόπο που μπορεί να μίλησε κάποια 16 χρόνη, μηλήσατε για τους ανθρώπους που είναι ανεπίτρεπτό απο ότι βλέπω να κάνουν λάθη, εγώ 2 ερωτήσεις θα κάνω και ας απαντήσει όποιος θέλει, εσείς δεν κάνατε ποτέ κάτι που μπορεί να ντρέπεστε ή όχι ήτε λόγο ηλικίας ή επιδή έτσι σας κα***σε να το κάνετε;
Και για εσάς η οικογένεια είναι αυτή που βγάζει καλά ή κακά παιδια; γιατί γνωρίζω πολλές οικογένιες αξιοσέβαστες που τα βλαστάρια τους βγαίνουν οι χειρότεροι , εγώ στην προκείμενη περίπτωση δεν το έπαιζα ήμουν και είμαι ανώτερη απο αυτούς που π.χ ψήφισαν αρνήτικά τους άλλους επιδεί δεν τους άρεσε η άποψη μερικών ή π.χ να διαβάσουν και να πούν κάτι σε αυτούς που άλλαξαν τον χαρακτήρα τους για αυτούς που αγαπούν και πέρνουν με χιουμορ παλιές βλακείες.
Και κάτι τελευταιο κανένας απο εσάς δεν ξέρει τι θα είναι το παιδί του στα 16 του, μπορει να κλέβει μπορεί να χτυπάει, μπορεί να σας βρείζει στους φίλους του για να το παιξει ανώτερο,αλλα τότε θα είναι το παιδί σας και τότε θα βρείτε ένα λόγο να το δικαιολογίσετε.
Συγνώμη που έφερα την τόση αναστάτοση για το ΤΙΠΟΤΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καταχάς, συγγνώμη για πριν, οφείλω να παραδεχτώ οτι βγήκα λίγο εκτός εαυτού και δεν έπρεπε. Όχι οτι μετανιώνω για την ουσία όσων είπα, αλλά για τον τρόπο.

Valder, νομίζω οτι έχεις καταλάβει λίγο λάθος το σημείο που ενίσταμαι. Δεν προσπαθώ να υπερασπίσω τόσο την πράξη της Μάνιας (απλά βρίσκω κάποια "ελαφρυντικά"), αλλά πάντα μα πάντα μου χτυπάει άσχημα μια "μαζική επίθεση", ακόμα και μέχρι ένα βαθμό δικαιολογημένη. Σκέψου, σκεφτείτε όλοι, πόσο άσχημα θα νιώθατε αν εμπιστευόσασταν κάτι που κάνατε στο φόρουμ, με διάθεση αυτοσαρκασμού, και αντί των χιουμοριστικών σχόλιων που περιμένατε, να αντιμετωπίσετε μια επίθεση προς το άτομο σας, απο πολλά μέλη, με υποτιμητικά και απαξιωτικά σχόλια. Πως θα νιώθατε;

Μάνια, ελπίζω με το ποστ σου να μην αναφέρεσαι και σε μένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Ελεος ρε παιδια δεν μιλας ετσι σε μεγαλυτερο ουτε πας στο σπιτι ανθρωπου που σε δεχτηκε να σβησεις το τσιγαρο στην γλαστρα παλι καλα που δεν το σβησε κι στο πατωμα.Μανια μου νομιζω οτι στα προβληματα που εχεις συμβαλλεις κι εσυ.Η πεθερα σου ειναι μεγαλη γυναικα να φερεσαι ευγενικα οχι οπως ως φιλαρακι σου κι ολα θα στρωσουν.Παρτης καποιο δωρακι κανεεσυ μια χειρονομια καλης θελησης κι θα στρωσουν τα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
xristinaki έχω την εντύπωση οτι η Μάνια τα πάει αρκετά καλά πλέον με την πεθερά της, δεν έχουν κάποιο πρόβλημα. Μπορεί βέβαια να κατάλαβα και λάθος :worry: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ελεος ρε παιδια δεν μιλας ετσι σε μεγαλυτερο ουτε πας στο σπιτι ανθρωπου που σε δεχτηκε να σβησεις το τσιγαρο στην γλαστρα παλι καλα που δεν το σβησε κι στο πατωμα.Μανια μου νομιζω οτι στα προβληματα που εχεις συμβαλλεις κι εσυ.Η πεθερα σου ειναι μεγαλη γυναικα να φερεσαι ευγενικα οχι οπως ως φιλαρακι σου κι ολα θα στρωσουν.Παρτης καποιο δωρακι κανεεσυ μια χειρονομια καλης θελησης κι θα στρωσουν τα πραγματα.

Καμάρι μου διάβασες απο την αρχή τι είπα; δεν έχω πρόβλημα με τα πεθέρικά μου, και οι δύο το βλέπουμε σαν ένα αστείο γεγονός και αυτό πράγματι είναι αστείο.
Μισέλ δεν έχω τίποτα με κανέναν δεν με πιράζει που επιτέθηκαν άν για κάποιους το σβήσιμο του τσιγάρου στη γλάστρα είναι το πρόβλημα και όχι η αστεία πλευρά τι να πώ. Το είπα πολλές φορές και όλοι βιάζοντε να βγάλουν συμπέρασμά.
Ά!!!! και κάτι άλλο στην οικογένεια μου ούτε γαμ*το δεν έλεγαν οι γονείς μου στο σπίτι για να μήν το ακούσουμε, εγώ ειμαι το προβληματικό μέλος της οικογένειας απο τότε που γενήθηκα λόγο αντίδρασης σε ψυχολογικά θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάρτης μια γλάστρα δώρο κι εσύ βρε Μάνια να ηρεμήσουν όλοι :P :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λές; τώρα το φυτό πέθανε απο την αποτισια εδώ και 7-8 χρόνια, καλά να είμαστε και όλα φτιάχνοντε, πάντα όταν έχεις καλές προθέσεις η ζωή ειναι καλή μαζί σου και στην συγκεκριμένη περίπτωση τα πεθερικά:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Μανια μου απλα προσπαθουσα να σου δωσω να καταλαββεις πως πρεπει χεις λιγο πιο εναλλακτικη σταση απο αυτη που περιεγραψες.τωρα οταν ενα θεμα καταλαμβανει 10 σελιδες δεν τις διαβαζω ολες κι μπορει να χασω κατι.Παντως καλοπιασε την λιγο την πεθερα το χρειαζεται αυτα που συνεβησαν:D

Μισελ πρεπει να ναι η 4η φορα που με διορθωνεις με αποκορυφωμα αυτο με τον Νταβιντσι που ειχα μεταφρασει καταλαθως το right αριστερα.
Ετσι η γλαστρα ειναι καλη ιδεα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μανια μου απλα προσπαθουσα να σου δωσω να καταλαββεις πως πρεπει χεις λιγο πιο εναλλακτικη σταση απο αυτη που περιεγραψες.τωρα οταν ενα θεμα καταλαμβανει 10 σελιδες δεν τις διαβαζω ολες κι μπορει να χασω κατι.Παντως καλοπιασε την λιγο την πεθερα το χρειαζεται αυτα που συνεβησαν:D

Μισελ πρεπει να ναι η 4η φορα που με διορθωνεις με αποκορυφωμα αυτο με τον Νταβιντσι που ειχα μεταφρασει καταλαθως το right αριστερα.

Πρόκειτε για μία ιστορία 7 ετών, η πεθερά μου είναι τρελαμένη μαζί μου λόγο του χαρακτήρα μου γιατι τα λέω σταράτα το θέμα μου ήταν αστείες ιστορείες με τα πεθερικά, αλλα κατέληξε δράμα:D
Δες πιο πίσω και θα καταλάβεις, πραγματικα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λές; τώρα το φυτό πέθανε απο την αποτισια εδώ και 7-8 χρόνια

Απο καρκίνο του πνεύμονα θα πήγε, όχι απο την αποτισιά, με τόσα αποτσίγαρα μέσα... :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Απο καρκίνο του πνεύμονα θα πήγε, όχι απο την αποτισιά, με τόσα αποτσίγαρα μέσα... :P :P


:clapup: :clapping: :clapping:
Διαμαρτίρωμε αντί να πείτε τίποτα που κατάφερα να τελειώσω το αριστούργημά μου τα χάρτινα καράβια διαβάζετε την σιωπή των φυτών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
:clapup: :clapping: :clapping:
Διαμαρτίρωμε αντί να πείτε τίποτα που κατάφερα να τελειώσω το αριστούργημά μου τα χάρτινα καράβια διαβάζετε την σιωπή των φυτών

Είναι πιο τραγική ιστορία, γι'αυτό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Παιδακια οσο και αν χαιρομαι που "ηρεμησε" το κλιμα και οσο και αν εχω γελασει με την γλαστρα,ας μην συνεχισουμε τα off topic...
Νιε;....Νιε!!:bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μία από τις πιο «δύσκολες» σχέσεις και φυσικά τις πιο πολυσυζητημένες είναι αυτή της νύφης και της πεθεράς. Αυτή η σχέση είναι εξ ορισμού δύσκολη από την άποψη ότι αυτές οι δύο γυναίκες έρχονται σε επαφή λόγω και μέσω ενός άνδρα που και οι δύο αγαπούν. Το ποιος φταίει σε κάθε αποτυχημένη σχέση νύφης και πεθεράς εξαρτάται από την περίπτωση και οι γενικεύσεις είναι μάταιες και πάνω από όλα άδικες.

Από την στιγμή που μία γυναίκα αποκτά ένα γιο φωλιάζει στην καρδιά της ο φόβος της απομάκρυνσης του αφού με το καλό τον δει γαμπρό. Από γενιά σε γενιά έχει περάσει σαν γονιδιακό χαρακτηριστικό η σκέψη ότι μία γυναίκα θέλει να απομακρύνει τον άνδρα της από την μητέρα του και γενικότερα την πατρική του οικογένεια. Παράλληλα, άλλοι φόβοι έχουν περάσει μέσα από την εμπειρία άπειρων γενεών γυναικών και συνοδεύουν τον ρόλο της νύφης. «Οι πεθερές θέλουν να ανακατεύονται, να επηρεάζουν, να χώνουν την μύτη τους παντού»! Αυτό το δηλητήριο που εισβάλλει με την μορφή της αυθεντίας της λαϊκής σοφίας στο μυαλό κάθε νύφης και πεθεράς από την πρώτη τους συνάντηση αρκεί για να καταστραφεί αυτή η σχέση από την αρχή.

Πόσο διαφορετικά θα ήταν τα πράγματα αν αντί να βλέπουμε τίτλους, βλέπαμε ανθρώπους….μόνο έτσι μπορούν να χτιστούν σχέσεις με νόημα. Η νύφη δεν γίνεται κόρη και η πεθερά δεν γίνεται μάνα αλλά η δυνατότητα ανάπτυξης μιας σχέσης αμοιβαίου σεβασμού και ενός δεσίματος υπάρχει πάντα.

Πόσο διαφορετικά θα ήταν τα πράγματα αν ο ανταγωνισμός χωρίς αντίκρισμα αντικαθίστατο από μια κατανόηση της διαφορετικότητας των ρόλων. Κάθε άνδρας έχει άλλου είδους σχέση με την μητέρα του και αλλού είδους σχέση με την σύντροφό του για να καλύψει τις ψυχικές του ανάγκες και να βρίσκεται σε ισορροπία. Είναι πιθανόν η μητέρα ενός άνδρα να καθησυχάζει τον εαυτό της με την προσκόλληση της στον γιο της με αποτέλεσμα να τον απομακρύνει από την σύντροφό του. Αντίστοιχα είναι πιθανόν μια γυναίκα να καταφέρει την απομάκρυνση του άνδρα της από την μητέρα του…το πρόβλημα βεβαίως είναι ότι η ψυχική ανισορροπία που θα γεννηθεί μέσα σε αυτόν τον άνδρα τελικά θα είναι η ανταμοιβή της εκάστοτε νικήτριας!

Άλλωστε η κάθε σχέση όποια και να είναι η φύση της στην ουσία μπορεί να απειληθεί μόνο εκ των έσω!

Πηγή

Εσείς τι πιστέυετε για αυτήν την κόντρα; ποιόν επιλέγετε; ποιά απο τις δύο πρέπει να επιβιώσει στην ζωή ενώς άντρα;
Πιστέυετε ότι η νύφη μπορεί να καταστρέψει την σχέση μάνας γιού; ή η πεθερά να καταστρέψει την καλή νύφη και τον γάμο;

Δεν έχει σχέση με απλά πεθερές το θέμα, εδώ μηλάμε για την ψυχολογία των δύο και την επιβίωση των δύο, άν υπάρχει ξέρετε τι θα κάνετε;)

Τι να κρατήσουμε έναν καλό γάμο; ή μια καλή σχέση με την μάνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μακριά και από τις δύο............:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top