Τα όμορφα βουνά...

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν σκοπιμότητες πίσω από τις πυρκαγιές, ο αδίστακτος επιχειρηματίας που θέλει να φτιάξει club σε δάσος θα βρει άλλον τρόπο. Επίσης γιατί κάνεις δενεπιλέγει τον χειμώνα;

Αλλά ακόμη και αν υπάρχουν σκοπιμότητες είναι τουλάχιστον ανούσιο να μιλάμε για το 100%. Επίσης στατιστικές δείχνουν ότι όλες σχεδόν οι πυρκαγιές έγιναν τις πιο ζεστές μέρες.

Ας παραδεχτούμε ότι την αμέλεια μας μόνο έτσι θα διορθωθούμε.

Ο Στάθης Χαϊκάλης γράφει στο blog του :

Η αστυνομία παρέλαβε ένα έργο ηλεκτρονικής ασφάλειας αξίας 250 εκατ. ευρώ, αλλά είναι σε πλήρη αδράνεια, χάρη στην απροθυμία πολλών αστυνομικών να το αξιοποιήσουν
Δηλαδή ακόμη και αν οι πυρκαγιές κρύβουν κάποια συμφέροντα, εμείς τι κάναμε; Ξέρουμε όλοι την νοοτροπία πολλών Δημόσιοι υπάλληλοι και την ξέρουμε υπερβολικά πολύ καλά επειδή κάποιοι την ζούμε, ήμαστε η χώρα που θα πουλάγαμε ακόμη και την μάνα μας για μια θέση στο δημόσιο, εδώ πουλάμε την ψηφίομας .

Όταν θα γίνουμε ευσυνείδητοι πολίτες, δημόσιοι και μη υπάλληλοι, ελεύθεροι και μη επαγγελματίες θα έχουμε το δικαίωμα να αισθανόμαστε αδικία για τέτοια γεγονότα. Προς το παρών ας πληρώσουμε το τίμημα του να είσαι Έλληνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν σκοπιμότητες πίσω από τις πυρκαγιές, ο αδίστακτος επιχειρηματίας που θέλει να φτιάξει club σε δάσος θα βρει άλλον τρόπο. Επίσης γιατί κάνεις δενεπιλέγει τον χειμώνα;

Αλλά ακόμη και αν υπάρχουν σκοπιμότητες είναι τουλάχιστον ανούσιο να μιλάμε για το 100%. Επίσης στατιστικές δείχνουν ότι όλες σχεδόν οι πυρκαγιές έγιναν τις πιο ζεστές μέρες.

Ας παραδεχτούμε ότι την αμέλεια μας μόνο έτσι θα διορθωθούμε.
Το ότι οι κυβερνήσεις επιτρέπουν να χτιστούν σπίτια και ξενοδοχεία στις καμένες περιοχές αντί να γίνει αναδάσωση, είναι κι αυτό αμέλεια χωρίς σκοπιμότητα?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και το 100% των πυρκαγιών τις δημιούργησαν επιχειρηματίες; Και όλη την ίδια εποχή και την ίδια στιγμή; Διακοπές δεν πήγαν;

Ακόμη και να συνέβη έτσι, οι υπάλληλοι του πυροσβεστικού και αστυνομική σώματος τι έκανα; Ή μήπως είναι πληρωμένοι από τους επιχειρηματίες; ή μήπως το πρωί είναι επιχειρηματίες και το βράδυ πυροσβέστες;

Και όταν "Η αστυνομία παρέλαβε ένα έργο ηλεκτρονικής ασφάλειας αξίας 250 εκατ. ευρώ, αλλά είναι σε πλήρη αδράνεια, χάρη στην απροθυμία πολλών αστυνομικών να το αξιοποιήσουν" ποίος φταίει;

Πότε θα σταματήσουμε να φορτώνουμε τα λάθη μας σε άλλους ή σε κοινωνικές ομάδες που δεν συμπαθούμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν σκοπιμότητες πίσω από τις πυρκαγιές, ο αδίστακτος επιχειρηματίας που θέλει να φτιάξει club σε δάσος θα βρει άλλον τρόπο.

Απορία.. Θεωρείς τυχαίο και καθαρά θέμα αμέλειας ότι σε μία μόνο συγκεκριμένη ημέρα είχαμε γύρω στις 100 εστίες φωτιάς σε όλη την Ελλάδα..?

Eπίσης γιατί κάνεις δεν επιλέγει τον χειμώνα;

Γιατί τον χειμώνα ο ήλιος δεν καίει τόσο,δεν υπάρχει τόση ξηρασία ούτε και οι θερμοκρασίες είναι τόσο υψηλές ώστε να βοηθάει το "έργο" των εμπρηστών...

Όταν θα γίνουμε ευσυνείδητοι πολίτες, δημόσιοι και μη υπάλληλοι, ελεύθεροι και μη επαγγελματίες θα έχουμε το δικαίωμα να αισθανόμαστε αδικία για τέτοια γεγονότα. Προς το παρών ας πληρώσουμε το τίμημα του να είσαι Έλληνας.

Και δηλαδή τι? να κάτσουμε όλοι και να λέμε "α, καλά να πάθουμε!" ? Όλοι μας έχουμε το δικαίωμα και με το παραπάνω να νοιώθουμε αδικία, πόνο και θλίψη.. το ότι υπάρχουν κάποιοι ασυνείδητοι,δεν σημαίνει ότι μπαίνουμε και όλοι στην ίδια συνωμοταξία...

τεσπα.. αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δλδ ο καιρός ευνοεί τους επιχειρηματίες και δεν διογκώνει τις συνέπειες της αμέλειες μας. Χμ ...

Και δηλαδή τι? να κάτσουμε όλοι και να λέμε "α, καλά να πάθουμε!" ?
Δεν είπα πότε κάτι τέτοιο, απλά δεν έχουμε το δικαίωμα να αισθανόμαστε αδικημένη που χάσαμε ένα μέρος του γεωγραφικού πολιτισμού. Πρέπει να αναλάβουμε τις ευθύνες και να είμαστε ευσυνείδητοι πολίτες.

Ακόμη και να ευθύνονται οι αδίστακτοι επιχειρηματίες και αυτοί ένα κομμάτι από εμάς είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Δλδ ο καιρός ευνοεί τους επιχειρηματίες και δεν διογκώνει τις συνέπειες της αμέλειες μας. Χμ ...

Μάλλον εγώ το εξέφρασα λάθος.. δεν λέω ότι ευθύνονται ντε και καλά κάποιοι επιχειρηματίες μόνο.. και σίγουρα θα υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις αμέλειας.. αλλά υπάρχουν και πολλές άλλες σκοπιμότητες που θα μπορούσαν να κρύβονται από πίσω...

Δεν είπα πότε κάτι τέτοιο, απλά δεν έχουμε το δικαίωμα να αισθανόμαστε αδικημένοι που χάσαμε ένα μέρος του γεωγραφικού πολιτισμού.
Ακόμη και να ευθύνονται οι αδίστακτοι επιχειρηματίες και αυτοί ένα κομμάτι από εμάς είναι.
Άποψή σου και σεβαστή εν μέρει, απλά εγώ διαφωνώ.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Χτες, από την ώρα που γύρισα σπίτι (15.00) μέχρι και τις 3.00π.μ. περίπου (12ωρο) είχα μπροστά μου την tv όπου έδειχνε αυτό το θέμα. Το γιατί έγινε όλη αυτή η κατάσταση είναι ανεξήγητο (τουλάχιστον από εμάς). Ύστερα για το πως πήρε έκταση όλοι μπορούμε πανεύκολα να κατηγορήσουμε τους γεννάιους πυροσβέστες που στολίζονται με τις λέξεις "αυτοθυσία", "μάχη με τις πύρινες φλόγες" και τα λοιπά. Όλα αυτά δεν τους δικαιολογούν κατ' εμέ. Ακόμα και αν ο πυροσβέστης είναι ένα βήμα πριν τη φλόγα και όντως κινδυνεύει και η ζωή του αν θέλετε, δεν το δικαιολογεί το γεγονός οτι δεν έχει φτιάξει σχέδιο, δεν έχει συντονιστικότητα στο σώμα του, δεν υπάρχει συνεργασία, αλλά το μόνο που κάνει είναι να πάρει ένα πυροσβεστικό ή ένα ελικόπτερο και να πάει να ρίχνει σκόρπια νερό και ό,τι σβήσει. Το συγκεκριμένο thread έχει ανοίξει από τους καιρούς της Πάρνηθας, της πρώτης καταστροφικής πυρκαγιάς, και έπειτα ακολούθησε η άλλη στο Αίγιο, που είχαν καταστραφεί κι εκεί σπίτια, και είχαν καεί κι εκεί ανθρώποι! Αποτελούν αυτά ένα "καμπανάκι" για το σώμα της πυθροσβεστικής; Προφανώς όχι, γιατί ο κ.Υπουργός ακόμα και μετά τη φωτιά του Αίγιου επέμενε οτι το σύστημα του δεν υπολειτουργεί. Οπότε καταλήγουμε στη λογική
-Η φωτιά στο Αίγιο έτυχε
-Δεν μας αφορά πολιτικά γιατί όποια κυβέρνηση και να ήταν δεν θα τα είχε καταφέρει
-Η πυροσβεστική αντιμετώπισε το θέμα φυσιολογικά
--->Το σύστημα μένει ως έχει

Και μετά από αυτή τη λογική, εύκολα κάποιος μπορεί να κάψει την Ελλάδα. Δεν πειράζει όμως, δε μας χάλασε καθόλου. Πρώτο θέμα στο Αλ Ζαζίρα, στο BBC και στο CNN. Ναι, γίναμε διάσημοι χωρίς να έχουμε πύργους και πετρέλαια. Η τηλεόραση χτες είχε πάρτυ. Έχω να τους δω τόσο χαρούμενους από τότε με το κυπριακό αεροπλάνο που έπεσε στον Γραμμικό. Ο κ.Ευαγγελάτος, θα έβαζα στοίχημα όλα μου τα λεφτά, οτι μετά το ρεπορτάζ πήγε στα μπουζούκια και ήπιε στις στάχτες αυτών των ανθρώπων.

-Κάηκε το σπίτι σας;
-Ναι
-Ολόκληρο; Δεν έχει μείνει τίποτα;
-Ναι
-Και τα ρούχα σας;
-Ναι
-Συγχαρητήρια, κερδίσατε ένα φούρνο μικροκυμάτων


Η χυδαιότητα κάποιων επιτήδειων υποβαθμίζει την ανθρωπότητα. Δεν είσαι άθρωπος όταν έχεις μπροστά σου τον ηλικιωμένο κύριο να κλαίει και να φωνάζει οτι "μέσα σε εκείνο το σπίτι που καίγεται βρίσκεται η γυναίκα του" και "ρε παιδιά σώστε τη" και εσύ να κάθεσαι και να λες "Σπύρο, κάνε ζουμ". Αν και παράλληλα με όλα αυτά, το παιχνίδι του ant1 απ' ό,τι έβλεπα δεν ήταν εντελώς άχρηστο μιας και καθοδηγούσε την πυροσβεστική. Ναι lovely ppl η πυροσβεστική στη χώρα μας καθοδηγείται από τον ant1 :clapup:

Όσο για τα πολιτικά πρόσωπα, του χρόνου (γιατί φέτος πέρασε η season) θα μπορούσαν άνετα να κλείσουν θέατρο στην Επίδαυρο. Τα πήγαν περίφημα όλοι τους και πρέπει όλοι μας να υποκλιθούμε στις υποκριτικές τους ικανότητες. Μίλησαν όλοι με το ίδιο τεθλιμμένο υφάκι (3 δευτερόλεπτα κενό ανάμεσα στις προτάσεις, χαμηλός τόνος της φωνής και το βλέμμα στραμμένο προς τα κάτω ή διστακτικό όταν βλέπει ευθεία την κάμερα). Ο κύριος Καραμανλής αγνόησε τις φωτιές και άρχισε αυτό που ξέρει καλύτερα, τις υποσχέσεις της επόμενης μέρας. Ο κύριος Παπανδρέου δεν δίστασε να επιτεθεί ανοιχτά, ενώ το διπλανό του παράθυρο έδειχνε τους ανθρώπους που έτρεχαν, στην νυν κυβέρνηση και να ζητήσει ψήφους. Εεε ο κ.Καρατζαφέρης ήταν ο καλύτερος από όλους, ζει εθνικό πόλεμο και πάει να μαζέψει ελληνόπουλα να φτιάξει κλέφτες και αρματωλούς να κόψουν κ*λους :D

Υ.Γ. Μπορεί να αλλάξει ο τίτλος και να πάρει τον σωστό τίτλο της ταινίας "Όμορφα χωριά όμορφα καίγονται"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.


Δεν μπορώ άλλο να βλέπω τέτοιες εικόνες... δεν μπορώ......

https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=826670&lngDtrID=244


Suspiria, μην τα ρίχνεις στους πυροσβέστες... έχεις νιώσει πάνω σου υποθέτω αέρα 7 μπωφόρ... ε, κι αυτό δεν είναι τίποτα.


Έχω ζήσει από πολύ κοντά πυρκαγιά. Έχω δει τα κουκουνάρια να εκρήγνυνται, έχω δει τους πυροσβέστες να κυνηγούν τις φλόγες, που τρέχουν με φοβερή ταχύτητα από δέντρο σε δέντρο και αλλάζουν συνέχεια κατεύθυνση...


Μην τα βάζεις με τους πυροσβέστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Suspiria, μην τα ρίχνεις στους πυροσβέστες... έχεις νιώσει πάνω σου υποθέτω αέρα 7 μπωφόρ... ε, κι αυτό δεν είναι τίποτα.


Έχω ζήσει από πολύ κοντά πυρκαγιά. Έχω δει τα κουκουνάρια να εκρήγνυνται, έχω δει τους πυροσβέστες να κυνηγούν τις φλόγες, που τρέχουν με φοβερή ταχύτητα από δέντρο σε δέντρο και αλλάζουν συνέχεια κατεύθυνση...


Μην τα βάζεις με τους πυροσβέστες.

Τα μπωφόρ που κολλάνε; :P

Το διορθώνω λοιπόν, και δεν τα βάζω με τους πυεροσβέστες, τα βάζω με τους προιστάμενους τους. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται το πυροσβεστικό σώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Ύστερα για το πως πήρε έκταση όλοι μπορούμε πανεύκολα να κατηγορήσουμε τους γεννάιους πυροσβέστες που στολίζονται με τις λέξεις "αυτοθυσία", "μάχη με τις πύρινες φλόγες" και τα λοιπά. Όλα αυτά δεν τους δικαιολογούν κατ' εμέ. Ακόμα και αν ο πυροσβέστης είναι ένα βήμα πριν τη φλόγα και όντως κινδυνεύει και η ζωή του αν θέλετε, δεν το δικαιολογεί το γεγονός οτι δεν έχει φτιάξει σχέδιο, δεν έχει συντονιστικότητα στο σώμα του, δεν υπάρχει συνεργασία, αλλά το μόνο που κάνει είναι να πάρει ένα πυροσβεστικό ή ένα ελικόπτερο και να πάει να ρίχνει σκόρπια νερό και ό,τι σβήσει. "

νομιζεις οτι οι πυροσβεστες μπορουν... κ δεν βοηθανε?
τοις χρονιες 2003-2004 γιατι δεν ειχαμε πολλες πυρκαγιες?
γιατι τοτε ειχαν προσλαβει 4000 πυροσβεστες για του ολυμπιακους οι οποιοι τωρα ειναι ανεργοι...
οταν οι πυροσβεστες χθες κλαιγαν που δεν ειχαν νερο.... εφταιγε το σχεδιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Η μισή ελλάδα θρηνεί κι η άλλη μισή λέει ότι πρόκειται για οργανωμένο σχέδιο ξένων δακτύλων.... ότι δεν πρόκειται καν για έλληνες που θέλουν να κάνουν οικόπεδα...

Πάνο, το χειμώνα εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να μπουν πυρκαγιές στα βουνά.... έχει χιόνια, βροχές, υγρασία.... που να λούσεις ένα δέντρο με βενζίνη δε θα πάρει.


Σίγουρα κάποιες φωτιές ξεκίνησαν από αμέλεια
Εβλεπα κι εγώ χτες στην τηλεόραση να λένε ότι στην Ζαχάρω ξεκίνησε η φωτιά από μια γιαγιά που έβραζε κόλλυβα :blink:
Και την επόμενη ακριβώς στιγμή ήρθε η ερώτηση από συνομιλητή.... μα πως γίνεται να είναι κόλλυβα και μετά από λίγο να υπάρχουν ταυτόχρονα 20 εστίες?
Να δεχτούμε δλδ ότι 30 άνθρωποι χάθηκαν λόγω της γιαγιάς? Και οι ευθύνες των υπολοίπων αρμοδίων που είναι?

Κάθε χρόνο η Ελλάδα καίγεται και κάθε χρόνο λέμε δεν υπάρχουν αντιπυρικές ζώνες στα βουνά.... γιατί σκατά τόσα χρόνια τελικά δεν φτιάχνουν τις αντιπυρικές ζώνες?

Τους δασκοκομάντος που στείλαμε σαν κράτος στην Ελβετία να τους εκπαιδεύσουμε και τους έχουμε κάνει έτοιμους για τέτοιες περιστάσεις ΓΙΑΤΙ δεν τους καλούν να αναλάβουν δράση? Αυτοί ωρύονται ότι είναι έτοιμοι να αναλάβουν δράση αλλά κανένας δεν τους έστειλε να πάνε να βοηθήσουν στην εκκένωση χωριών και καίγονται οι πολίτες με τα παιδιά τους αγκαλιά μέσα στα κομβόια που κάτι "στράβωσε"
Παρόλα αυτά φέρνουμε τους 60 Γάλλους δασοκομάντος για να μας βοηθήσουν.... την τρίτη μέρα κι αφού έχουμε ήδη 50 νεκρούς!
Πόλεμος πραγματικά... Βυρηττός!

Και μετά λέμε φταίνε οι πολίτες, φταίει η αμέλεια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
νομιζεις οτι οι πυροσβεστες μπορουν... κ δεν βοηθανε?
τοις χρονιες 2003-2004 γιατι δεν ειχαμε πολλες πυρκαγιες?
γιατι τοτε ειχαν προσλαβει 4000 πυροσβεστες για του ολυμπιακους οι οποιοι τωρα ειναι ανεργοι...
οταν οι πυροσβεστες χθες κλαιγαν που δεν ειχαν νερο.... εφταιγε το σχεδιο?

Αν καιγόταν το σπίτι σου και σου έλεγε ο πυροσβέστης "Θα έρθω και θα σκορπίσω νερό όπου να'ναι χωρίς αποτέλεσμα, και θα κινδυνέυσω το τομάρι μου, αλλά θα μπορούσαν να είχα ενεργήσει καλύτερα, και να είμαι και εγώ, και εσύ, και το σπίτι σου καλά" θα έλεγες "Δεν πειράζει,εκτιμώ την αυτοθυσία;" :confused:

Γνωρίζω οτι και οι πυροσβέστες είναι άνθρωποι και αναγνωρίζω την προσπάθεια τους, τις μάχες που έδωσαν και δίνουν (μην ξεχνιόμαστε, δεν έχει σβήσει ακόμα),την ευαισθησία τους αλλά αν θέλεις, κι αυτοί έχουν πεταχτεί μέσα στο χαμό από ανώτερους οι οποίοι αδιαοφορούν...

Ε όταν καίγεται το σπίτι σου, και βγαίνει το πρόσωπο, από το οποίο περιμένεις να σωθείς ή να οργανωθείς για να σωθείς, και δηλώνει δημόσια "Είμαστε στο έλεος του Θεού" πήδα μία ώρα αρχύτερα στις φλόγες γιατί αυτόν τον περιμένουν αιώνες τώρα και μόνο κάτι τυφλούς ξετυφλώνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
+10 στην ΚΕ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Αν καιγόταν το σπίτι σου και σου έλεγε ο πυροσβέστης "Θα έρθω και θα σκορπίσω νερό όπου να'ναι χωρίς αποτέλεσμα, και θα κινδυνέυσω το τομάρι μου, αλλά θα μπορούσαν να είχα ενεργήσει καλύτερα, και να είμαι και εγώ, και εσύ, και το σπίτι σου καλά" θα έλεγες "Δεν πειράζει,εκτιμώ την αυτοθυσία;" :confused:

Γνωρίζω οτι και οι πυροσβέστες είναι άνθρωποι και αναγνωρίζω την προσπάθεια τους, τις μάχες που έδωσαν και δίνουν (μην ξεχνιόμαστε, δεν έχει σβήσει ακόμα),την ευαισθησία τους αλλά αν θέλεις, κι αυτοί έχουν πεταχτεί μέσα στο χαμό από ανώτερους οι οποίοι αδιαοφορούν...

Ε όταν καίγεται το σπίτι σου, και βγαίνει το πρόσωπο, από το οποίο περιμένεις να σωθείς ή να οργανωθείς για να σωθείς, και δηλώνει δημόσια "Είμαστε στο έλεος του Θεού" πήδα μία ώρα αρχύτερα στις φλόγες γιατί αυτόν τον περιμένουν αιώνες τώρα και μόνο κάτι τυφλούς ξετυφλώνει

δεν απαντας σε αυτα που λεω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν σκοπιμότητες πίσω από τις πυρκαγιές, ο αδίστακτος επιχειρηματίας που θέλει να φτιάξει club σε δάσος θα βρει άλλον τρόπο. Επίσης γιατί κάνεις δενεπιλέγει τον χειμώνα;

Αλλά ακόμη και αν υπάρχουν σκοπιμότητες είναι τουλάχιστον ανούσιο να μιλάμε για το 100%. Επίσης στατιστικές δείχνουν ότι όλες σχεδόν οι πυρκαγιές έγιναν τις πιο ζεστές μέρες.

Ας παραδεχτούμε ότι την αμέλεια μας μόνο έτσι θα διορθωθούμε.

Ο Στάθης Χαϊκάλης γράφει στο blog του :

Δηλαδή ακόμη και αν οι πυρκαγιές κρύβουν κάποια συμφέροντα, εμείς τι κάναμε; Ξέρουμε όλοι την νοοτροπία πολλών Δημόσιοι υπάλληλοι και την ξέρουμε υπερβολικά πολύ καλά επειδή κάποιοι την ζούμε, ήμαστε η χώρα που θα πουλάγαμε ακόμη και την μάνα μας για μια θέση στο δημόσιο, εδώ πουλάμε την ψηφίομας .

Όταν θα γίνουμε ευσυνείδητοι πολίτες, δημόσιοι και μη υπάλληλοι, ελεύθεροι και μη επαγγελματίες θα έχουμε το δικαίωμα να αισθανόμαστε αδικία για τέτοια γεγονότα. Προς το παρών ας πληρώσουμε το τίμημα του να είσαι Έλληνας.
Είμαι η μόνη που δεν έβγαλε κανένα νόημα απο αυτό το ποστ? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
δεν απαντας σε αυτα που λεω...

Τα έχω απαντήσει και παραπάνω στο Γίδι. Αναγνωρίζω την προσπάθεια των πυροσβεστών αλλά από τη στιγμή που δεν έχουν αποτέλεσμα δεν δικαιολογώ το πυροσβεστικό σώμα, αν κάτι τέτοιο καλούμαι σαν Ελληνίδα να κάνω.



Επίσης, κάτι (κάπως) άσχετο. Χτες πρόσεξα στην τηλεόραση στην ομιλία κάποιου πυροπαθή που αντί να πει "Κάηκε το σπίτι μου" είπε "Το σπίτι μου παραδόθηκε στις φλόγες". Χρησιμοποίησε δηλαδή μία φράση της τηλεόρασης..Εμένα αυτό με προβλημάτισε κάπως αν και η μητέρα μου είπε οτι είναι ασήμαντο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Οι λόγοι που μπορεί να ανάψει μια φωτιά είναι πολλοί.
Ακόμα κι αν δεχτούμε ότι όλες οι φωτιές ήταν αποτέλεσμα εμπρησμού, αυτό που έγινε τελικά ήταν απαράδεκτο.
Κακοί άνθρωποι ή άνθρωποι με κάποια σκοπιμότητα θα υπάρχουν και θα ενεργούν πάντα.
Δε μπορεί όμως, η οργανωμένη πολιτεία να είναι παντελώς ανήμπορη να τους αντιμετωπίσει.
Πρέπει η πολιτεία να θεωρεί δεδομένο ότι θα ανάψουν άπειρες φωτιές κάθε καλοκαίρι και πάλι να είναι σε θέση να τις αντιμετωπίσει._
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ούτε κι εγώ κατάλαβα καλά τον Πάνο.

Όσο για τους πυροσβέστες, κι εγώ με την Κουέ τάσσομαι. Γιατί επαναπαύτηκε το κράτος, και δε συντήρησε τις πυροσβεστικές δυνάμεις;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Καταρχήν,μην τρελαθούμε,οι φωτιές είναι εμπρησμοί και μάλιστα οργανωμένοι...Εκλογές πλησιάζουν....

Κατα δεύτερον,μην ακούω για ευθύνη πυροσβεστικής.Οι άνθρωποι είναι για παράσημα ρε παιδιά,σοβαρά μιλάμε τώρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Επίσης, κάτι (κάπως) άσχετο. Χτες πρόσεξα στην τηλεόραση στην ομιλία κάποιου πυροπαθή που αντί να πει "Κάηκε το σπίτι μου" είπε "Το σπίτι μου παραδόθηκε στις φλόγες". Χρησιμοποίησε δηλαδή μία φράση της τηλεόρασης..Εμένα αυτό με προβλημάτισε κάπως αν και η μητέρα μου είπε οτι είναι ασήμαντο...


Εμένα με προβλημάτισε μια φράση του Λαζόπουλου....
"οι αυλές των σπιτιών ήταν μέσα στο δάσος"
Πως, γιατί, από που κι ως που είναι οι αυλές των σπιτιών μέσα στο δάσος?
θα καιγόντουσαν σπίτια ΑΝ υπήρχε πολεοδομικός κανονισμός που έλεγε ότι το σπίτι πρέπει να είναι 100 μέτρα μακρυά απ το δάσος?
όλοι όμως θέλουμε να κάνουμε ένα σπιτάκι με την αυλίτσα του μέσα στα πουλάκια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top