Τα pc μας

John Ras

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Σίγουρος δεν μπορείς να είσαι ποτέ.

Φίλε το Prime 95 το πήρα σαν παράδειγμα.Υπάρχουν πολύ καλύτερα όπως το Lynx και Intel Burn Test που αν τα τρέξεις 10+ ώρες, είσαι 100% stable.

Και όσον αφορά την περίπτωση του Gregorypeg1000, δεν υπάρχει περίπτωση να μην είναι stable, αφού ο επεξεργαστής τρέχει μόλις στα 3.8Ghz.Για ρωτήστε τον, έχει φάει καμια bsod ή έχει γίνει corrupted ποτέ το λειτουργικό μέρχι τώρα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ με John, έχω overclockarei έναν AMD Athlon Xp 2600+ στα 27345Mhz με την μαμα (κι όλας) ψύκτρα και δουλεύει 3 χρόνια stable.

Παίζω crysis με 32947fps με ΑΑ ΑF σουερ ντουπερ εφε γαμ@ω και δερνω και δεν συμαζεύομαι. ΤΕΛΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
100% stable ούτε καν σε stock δεν είναι. Υπάρχει μια ωραία κατανομή που λέγεται Γκαουσιανή (ή κανονική) και ταιριάζει γάντι στη μοντελοποίηση της αξιοπιστίας ενός προϊόντος. Δυστυχώς για μας (και για τους κατασκευαστές) η κατανομή αυτή εκτείνεται στο άπειρο οπότε όσο περιθώριο και να αφήσεις για καλή λειτουργία, πάντα θα υπάρχουν κάποια κομάτια που δε θα δουλεύουν σωστά.

Έκανα κι εγώ παλιά λίγο overclock, και δε θα είχα πρόβλημα να κάνω και τώρα (για να τρέχει λίγο καλύτερα το CoD4 :P), αλλά δεν θα το έκανα ποτέ στο pc που χρησιμοποιώ για τη διπλωματική μου ή μελλοντικά για τη δουλειά μου. Θα ήταν χαζό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John Ras

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ με John, έχω overclockarei έναν AMD Athlon Xp 2600+ στα 27345Mhz με την μαμα (κι όλας) ψύκτρα και δουλεύει 3 χρόνια stable.

Παίζω crysis με 32947fps με ΑΑ ΑF σουερ ντουπερ εφε γαμ@ω και δερνω και δεν συμαζεύομαι. ΤΕΛΟΣ

Ωραίος.Πρόσεχε μόνο γιατί κάποιοι σε πλησιάζουν, τρέχοντας το Crysis FULL STABLE στα 6Ghz.Δυστυχώς όμως, αυτοί (Sampsa & SF3D if you know) δεν χρησιμοποίησαν την stock ψύκτρα αλλά υγρό ήλιο / υγρό άζωτο(LN2). [ame]https://www.youtube.com/watch?v=hPDAL6BH_RU[/ame] (και 3dmark στα 6.3Ghz [ame]https://www.youtube.com/watch?v=wB0JodKgZ0A&feature=related[/ame])
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Έχουμε μπερδέψει τις Π****** με τις βούτσες. Τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
εχμ δεν ειναι και ο,τι εξυπνοτερο να παιζεις με υγρο αζωτο και ηλιο χωρις προστασια τραλαλα.
Αυτοι κανουν πειραματα για πλακα δε παιζουν με μηχανηματα δουλειας ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ με John, έχω overclockarei έναν AMD Athlon Xp 2600+ στα 27345Mhz με την μαμα (κι όλας) ψύκτρα και δουλεύει 3 χρόνια stable.

Παίζω crysis με 32947fps με ΑΑ ΑF σουερ ντουπερ εφε γαμ@ω και δερνω και δεν συμαζεύομαι. ΤΕΛΟΣ

Φίλε κλόκαρα το κινητό παίζει 8ghz φίλε λέμε αζωτάκι το χω μέσα παίζει diablo στα 8000 fps φίλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregorypeg1000

Νεοφερμένος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Σίγουρος δεν μπορείς να είσαι ποτέ.

φιλε,αμα ηταν ετσι δν θα βγαιναμε εξω γιατι δν θα ημασταν σιγουροι για το αν θα μας πατησει αμαξι...και για να ξερετε πιο σιγουροι ειμαστε εμεις που εχουμε clockarei το πισι μας και το εχουμε stressarei οσο δν παει για να ξερουμε οτι ειναι rock stable παρα εσεις που το εχετε και τρεχει στην deftaul ταχυτητα και δν το εχετε φερει ποτε στα ακρα του ολο το συστημα μαζι (cpu,gpu,ram)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
και για να ξερετε πιο σιγουροι ειμαστε εμεις που εχουμε clockarei το πισι μας και το εχουμε stressarei οσο δν παει για να ξερουμε οτι ειναι rock stable παρα εσεις που το εχετε και τρεχει στην deftaul ταχυτητα και δν το εχετε φερει ποτε στα ακρα του ολο το συστημα μαζι (cpu,gpu,ram)
Η απάντηση που ακολουθεί οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στο ούζο που έχω πιεί αλλά και στο γεγονός οτι δεν βλέπω να υπάρχει περιθώριο συνεννόησης: E, όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregorypeg1000

Νεοφερμένος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Σε σιγουρεύει οτι είναι Rock Stable Super Duper Wow OMG WTF όσο τρέχει. Όσο δεν τρέχει, δεν υπάρχει τίποτα να σε σιγουρέψει για αυτό.
Κοινώς δεν σου δίνει καμιά εγγύηση οτι δεν έκανες μαλακία, δεν υπάρχει πρόγραμμα που το κάνει αυτό, το μόνο που σου λέει είναι οτι η μαλακία δεν έγινε όσο έτρεχε το πρόγραμμα.


Για κάποιο λόγο οι επεξεργαστές βγαίνουν στην αγορά στην συχνότητα που βγαίνουν. Αν μπορούσαν να εγγυηθούν οτι δεν θα παιχτεί μαλακία σε μεγαλύτερη συχνότητα θα το κάνανε.

:bye:

δες στο site της intel τους επεξεργαστες ι7 920 και i7 940.τα χαρακτηριστικα τους και πες μου τι διαφορες βλεπεις.εγω βλεπω πως ο 940 ειναι κατα 270 mhz πιο γρηγορος αλλα για να τον παρω πρεπει να πληρωσω τα διπλασια λευτα.επισης δες ολη την σειρα core 2 duo 6xxx , 7xxx , 8xxx.στο μονο που διαφερει ο καθενας ειναι ο χρονισμος.δλδ στον πολλαπλασιαστη και στο fsb που εχει κληδωσει η intel στον καθενα απλα για να βγαλει λευτα οπως καθε εταιρια.ενας φιλος μου εχει τον ε6350 που ειναι 1,8ghz και τον εχει clockarei με μια ψυκτρα των 30 ευρω στα 3,6(δλδ 100% πανω απο το εργοστασιακο που και καλα ειναι κατι πιο κατω απο τα ορια του συγκεκριμενου cpu.)και ομως δν του εχει πεταξει ποτε bluescreen και δν ειχε ποτε corrupted files.και γλιτωσε και ενα ματσο χρηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Προφανώς ποτέ δεν συμφέρει να παίρνεις το κορυφαίο μοντέλο μιας σειράς, είναι δυσανάλογα ακριβό σε σχέση με την βελτίωση στις επιδόσεις. Πληρώνεις το prestige απλά, μπούρδες δηλαδή.
Απο κει και πέρα κάθε μονάδα που παράγεται δοκιμάζεται, δεν είναι όλοι οι επεξεργαστές το ίδιο καλοί κατασκευαστικά, οπότε δεν μπορούν όλοι να λειτουργήσουν σωστά σε υψηλές συχνότητες. Οι "κακοί" επεξεργαστές προορίζονται για τα χαμηλότερα μοντέλα και είναι πιο φτηνοί. Υπάρχει κάποια τυχαιότητα στην κατασκευή των VLSI κυκλωμάτων, αν ασχοληθείς ποτέ έστω και σε επίπεδο προπτυχιακού μαθήματος σε πανεπιστήμιο με το αντικείμενο θα καταλάβεις γιατί. Αυτό που πληρώνεις όταν αγοράζεις επεξεργαστή που δουλεύει σε μεγαλύτερη συχνότητα είναι η σπανιότητά του και η εγγύηση οτι θα δουλεύει σωστά στη συχνότητα αυτή. Υπάρχει προφανώς περιθώριο για overclocking το οποίο εκτός απο ασφάλεια για τον κατασκευαστή (δεν συμφέρει και πολύ την Intel ή την AMD να επιστρέφονται οι μισοί επεξεργαστές ως δυσλειτουργικοί) είναι και μέσο προσέλκυσης των enthusiasts. Μ'ένα σμπάρο δυο τρυγώνια δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
δες στο site της intel τους επεξεργαστες ι7 920 και i7 940.τα χαρακτηριστικα τους και πες μου τι διαφορες βλεπεις.εγω βλεπω πως ο 940 ειναι κατα 270 mhz πιο γρηγορος αλλα για να τον παρω πρεπει να πληρωσω τα διπλασια λευτα.επισης δες ολη την σειρα core 2 duo 6xxx , 7xxx , 8xxx.στο μονο που διαφερει ο καθενας ειναι ο χρονισμος.δλδ στον πολλαπλασιαστη και στο fsb που εχει κληδωσει η intel στον καθενα απλα για να βγαλει λευτα οπως καθε εταιρια.ενας φιλος μου εχει τον ε6350 που ειναι 1,8ghz και τον εχει clockarei με μια ψυκτρα των 30 ευρω στα 3,6(δλδ 100% πανω απο το εργοστασιακο που και καλα ειναι κατι πιο κατω απο τα ορια του συγκεκριμενου cpu.)και ομως δν του εχει πεταξει ποτε bluescreen και δν ειχε ποτε corrupted files.και γλιτωσε και ενα ματσο χρηματα.

Η απάντηση οφείλεται κατα μεγάλο βαθμό στο ούζο:
Λες μπούρδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregorypeg1000

Νεοφερμένος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Η απάντηση οφείλεται κατα μεγάλο βαθμό στο ούζο:
Λες μπούρδες.
καλα οκ.και εγω μπιφτεκια τρωω.επειδη δν προκειτε να βγει καποιο νοημα εγω σταματαω να γραφω.οποιοι δν θελουν να καταλαβουν δικο τους προβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Τζάμπα κάθομαι και γράφω ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
καλα οκ.και εγω μπιφτεκια τρωω.επειδη δν προκειτε να βγει καποιο νοημα εγω σταματαω να γραφω.οποιοι δν θελουν να καταλαβουν δικο τους προβλημα

Καλα συγγνώμη, και εγώ μπούρδες είπα.
Στην πραγματικότητα ρακές ήπια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregorypeg1000

Νεοφερμένος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
κατι τελευταιο

Απο κει και πέρα κάθε μονάδα που παράγεται δοκιμάζεται, δεν είναι όλοι οι επεξεργαστές το ίδιο καλοί κατασκευαστικά, οπότε δεν μπορούν όλοι να λειτουργήσουν σωστά σε υψηλές συχνότητες. Οι "κακοί" επεξεργαστές προορίζονται για τα χαμηλότερα μοντέλα και είναι πιο φτηνοί. Υπάρχει κάποια τυχαιότητα στην κατασκευή των VLSI κυκλωμάτων, αν ασχοληθείς ποτέ έστω και σε επίπεδο προπτυχιακού μαθήματος σε πανεπιστήμιο με το αντικείμενο θα καταλάβεις γιατί.

νομιζω πως ξερω τι εννοεις.τα microchips απο τα οποια απαρτιζεται ο επεξεργαστης αρχικα κατασκευζονται και κοβονται σε στρογγυλες πλακετες.τα καλα ειναι αυτα στο κεντρο και αυτα που αποδιδουν λιγοτερο ειναι αυτα που εχουν κοπει στις ακρες.αμα τυχει να παρεις επεξεργαστη και δν ανεβαινει ουτε μισο ghz προφανως επεσες σε κομματι που απαρτιζετε περισσοτερο απο τα μισσοκομενα.ενω καποια αλλα απαρτιζονται απο αυτα στο κεντρο για αυτο και ανεβαινουν πολυ. αυτο εννοουσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Παρακαλώ, καταλάβετε πρώτα τα παρακάτω για να καταλάβετε τι προβλήματα δημιουργεί το overclocking.

https://en.wikipedia.org/wiki/Body_effect
https://en.wikipedia.org/wiki/VLSI
https://ieeexplore.ieee.org/iel1/16/147/00002433.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/Avalanche_effect
https://en.wikipedia.org/wiki/Birthday_attack
https://en.wikipedia.org/wiki/Cauchy_distribution

και επίσης ορίστε ένα vlsi design



Δικό μου είναι, δεν είναι τόσο καλό αλλα το κανα βιαστικά κάπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όχι δεν έχει ιδιαίτερη σχέση το που βρίσκεται ένα chip στο wafer (οι στρογγυλές πλακέτες που λες). Απλά οι μέθοδοι διάχυσης, επιταξίας μοριακής δέσμης κτλ (τι σου λέω τώρα) που χρησιμοποιούνται για τη δημιουργία των τρανζίστορ πάνω στο πυρίτιο δεν είναι 100% ακριβείς (η Γκαουσιανή κατανομή ξαναχτυπά) και ξεφεύγουν διάφορα απο δω κι απο κει καμιά φορά, οπότε μερικά κομάτια δεν δουλεύουν ακριβώς όπως θα έπρεπε.
Χρειάζονται κάποιες γνώσεις ηλεκτρονικής και VLSI για να συνειδητοποιήσεις τι γίνεται περίπου, δεν είναι περίεργο αν δεν καταλαβαίνεις τι γράφω.

Το συμπέρασμα σου ισχύει πάντως: κάποιοι επεξεργαστές είναι πιο "καλοφτιαγμένοι" (τυχαία βέβαια) απο άλλους και ανεβαίνουν περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ναι δέσμη μπορεί να προσπίπτει μέσα απο GaAs και να είναι αρκετά ακριβής
Παρ'όλα αυτά, η δέσμευση δεν αυξανει την εντροπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lak100

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης (Μητσος) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βίτσι (Καστοριά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
γνωμη μου ειναι οτι δεν πρεπει να παρεβαινουμε τα standards που θετει ο εκαστοτε κατασκευαστης ισως να λεω μπουρδες δεν ξερω. Ισως μα κλοκαρα καποιον επεξεργαστη που εχει ξεκλειδωτο τον πολλαπλασιαστη οι extreme edition της intel. Γνωμη μου ειναι οτι το overclocking ειναι ενα κολπο του μαρκετινκ για του ψωρες του ειδους. Καταπονεις οπωε και να το κανουμε τον επεξεργαστη οτι ψυξη και να βαλεις. Επισης θελεις λεφτα για ψυξη προτιμω αυτα τα λεφτα να το δωσω για μελλοντικη αναβαθμιση παρα να ρισκαρω για λιγο μεγαλητερη αποδοση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top