Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ρε παιδιά το super market εγώ δεν το θεωρώ δουλειά. Ευχαρίστηση είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Προφανώς? :confused:

Πώς προκύπτει το προφανώς?

Και η γυναίκα αν ΔΕΝ θέλει πρέπει προφανώς να θελήσει?
Εμένα καθόλου δεν με κάλυψες πάντως :)

Super market γιατί ή γυναίκα? Μαζί ή με λίστα και βουρ για super-market. Κι αν κάνει και κανά λάθος καμιά φορά well... την επόμενη θα μάθει. Aνδρας είναι όχι καθυστερημένος :)
δες για το μαγειρεμα απ οσους ξερω, στα περισσοτερα σπιτια μαγειρευει η γυναικα και αν δεν μαγειρευει αυτη, συνηθως μαγειρευει ο ανδρας. ενας απ τους 2 παντως σιγουρα το κανει. οποτε αυτο λυνεται ευκολα. οσο για τα ψωνια, το λεω γιατι τον αντρα δεν τον εχω και πολυ να παει για ψωνια, μπορει να ειμαι προκατειλλημενη, αλλα εχω την αισθηση ή οτι θα ξεχασει κατι, ή οτι θα παρει ασχετα... :Ρ αλλα βεβαια μπορει κι αυτος να παει αν θελει.. ;)

Ρε παιδιά το super market εγώ δεν το θεωρώ δουλειά. Ευχαρίστηση είναι!
κι εγω το ιδιο!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
ξεσκόνισμα, σκούπισμα, σφουγγάρισμα, πλυντήρια, μαγείρεμα.. εγώ
μια φορά στο δίμηνο γυναίκα για "γενική" και σίδερο
και στο ενδιάμεσο λίγη βοήθεια από τη μαμά..
ψώνια όποιος από τους δύο μπορεί.
Γενικά δεν αφήνει χάος πίσω του, κάθε άλλο, οπότε απλοποιούνται πολύ τα πράγματα και αν έχει χρόνο και διάθεση μαγειρεύει υπέροχα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
αλλα βεβαια μπορει κι αυτος να παει αν θελει.. ;)
Αν ΘΕΛΕΙ(!)
Και μετά αναρωτιέμαι εγώ γιατί γίνονται οι άντρες βολεψάκιες...
Ο άντρας ΑΝ ΘΕΛΕΙ θα μάθει να μην αγοράζει αρλούμπες από το σούπερ μάρκετ.
Ο άντρας ΑΝ ΘΕΛΕΙ θα μαγειρέψει για να φάει η οικογένεια.

Η γυναίκα ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα πάει σουπερ-μαρκετ.
Η γυναίκα ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα μαγειρέψει.

(παρεμπιπτόντως δεν είναι για όλους ευχαρίστηση το σούπερ-μάρκετ και το μαγείρεμα!).

Σε γυναίκες με αυτές τις απόψεις προσωπικά εύχομαι να κάνουν κόρες, αν και όταν κάνουν οικογένεια, τουλάχιστον να μην 'υποφέρει' καμιά κατακαημένη εξαιτίας του κανακάρη τους που ΑΝ ΘΕΛΕΙ θα κουνάει το δάχτυλό του...

Επίσης ευχαριστώ το...σύμπαν που η πεθερά μου-to-be δεν ανέθρεψε τέτοιο κανακάρη και δεν είχε τέτοιες απόψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Προφανώς? :confused:

Πώς προκύπτει το προφανώς?

Και η γυναίκα αν ΔΕΝ θέλει πρέπει προφανώς να θελήσει?
Εμένα καθόλου δεν με κάλυψες πάντως :)

Super market γιατί ή γυναίκα? Μαζί ή με λίστα και βουρ για super-market. Κι αν κάνει και κανά λάθος καμιά φορά well... την επόμενη θα μάθει. Aνδρας είναι όχι καθυστερημένος :)
Συμφωνώ απολύτως. Το προφανώς ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω πώς προκύπτει....:hmm::whistle:

Resident Evil δίκιο έχεις: Οι γυναίκες αυτές μαθαίνουν τους άνδρες να συμπεριφέρονται έτσι, και αυτοί με τη σειρά τους καταντάνε παράσιτα - βολεψάκηδες.
Α! Και μπράβο σου που ο σύντροφος που διάλεξες δεν είναι κανένας απ' αυτούς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Αν ΘΕΛΕΙ(!)
Και μετά αναρωτιέμαι εγώ γιατί γίνονται οι άντρες βολεψάκιες...
Ο άντρας ΑΝ ΘΕΛΕΙ θα μάθει να μην αγοράζει αρλούμπες από το σούπερ μάρκετ.
Ο άντρας ΑΝ ΘΕΛΕΙ θα μαγειρέψει για να φάει η οικογένεια.

Η γυναίκα ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα πάει σουπερ-μαρκετ.
Η γυναίκα ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα μαγειρέψει.

(παρεμπιπτόντως δεν είναι για όλους ευχαρίστηση το σούπερ-μάρκετ και το μαγείρεμα!).

Σε γυναίκες με αυτές τις απόψεις προσωπικά εύχομαι να κάνουν κόρες, αν και όταν κάνουν οικογένεια, τουλάχιστον να μην 'υποφέρει' καμιά κατακαημένη εξαιτίας του κανακάρη τους που ΑΝ ΘΕΛΕΙ θα κουνάει το δάχτυλό του...

Επίσης ευχαριστώ το...σύμπαν που η πεθερά μου-to-be δεν ανέθρεψε τέτοιο κανακάρη και δεν είχε τέτοιες απόψεις...

Χώσε Αθηνά! :hehe:
Υπάρχουν οι γυναίκες που θέλουν να τον έχουν πασά στα Γιάννενα και γουστάρουν να κάνουν όλες τις δουλειές στο σπίτι, γιατί αυτός τους δίνει χαρά
Υπάρχουν γυναίκες που δεν έχουν πρόβλημα να κάνουν τις δουλειές εκείνες και να αφήνουν το περιθώριο στον άντρα να βοηθάει αν το θέλει
Υπάρχουν γυναίκες που τσακώνονται συνέχεια με τον άντρα τους για τις δουλειές του σπιτιού, γιατί αυτός δεν κάνει τίποτα

Οι δύο πρώτες μπορεί να είναι ανίατες περιπτώσεις (:P) αλλά τουλάχιστον είναι όλοι ευχαριστημένοι.

ps: Δεν ξέρω αν θα έρθει η ισορροπία με το να κάνει μια γυναίκα που τηρεί αυτή τη στάση ανισότητας όσον αφορά τις δουλειές του σπιτιού με το να μην κάνει γιους, γιατί και το να κάνει κόρες και να τις μάθει να διαιωνίζουν αυτό το πρότυπο είναι το ίδιο και το αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ps: Δεν ξέρω αν θα έρθει η ισορροπία με το να κάνει μια γυναίκα που τηρεί αυτή τη στάση ανισότητας όσον αφορά τις δουλειές του σπιτιού με το να μην κάνει γιους, γιατί και το να κάνει κόρες και να τις μάθει να διαιωνίζουν αυτό το πρότυπο είναι το ίδιο και το αυτό.
Το μη χείρον βέλτιστον.

(Ps... έχωσα πολύ ε? :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Αν ΘΕΛΕΙ(!)
Και μετά αναρωτιέμαι εγώ γιατί γίνονται οι άντρες βολεψάκιες...
Ο άντρας ΑΝ ΘΕΛΕΙ θα μάθει να μην αγοράζει αρλούμπες από το σούπερ μάρκετ.
Ο άντρας ΑΝ ΘΕΛΕΙ θα μαγειρέψει για να φάει η οικογένεια.

Η γυναίκα ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα πάει σουπερ-μαρκετ.
Η γυναίκα ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα μαγειρέψει.

(παρεμπιπτόντως δεν είναι για όλους ευχαρίστηση το σούπερ-μάρκετ και το μαγείρεμα!).

Σε γυναίκες με αυτές τις απόψεις προσωπικά εύχομαι να κάνουν κόρες, αν και όταν κάνουν οικογένεια, τουλάχιστον να μην 'υποφέρει' καμιά κατακαημένη εξαιτίας του κανακάρη τους που ΑΝ ΘΕΛΕΙ θα κουνάει το δάχτυλό του...

Επίσης ευχαριστώ το...σύμπαν που η πεθερά μου-to-be δεν ανέθρεψε τέτοιο κανακάρη και δεν είχε τέτοιες απόψεις...
παρεξηγησες η μου φαινεται?? δεν ειπα οτι μονο ΑΝ θελει θα κανει δουλειες, αλλα ειπα για το μαγειρεμα μονο και για το σουπερ μαρκετ εννοουσα αν μπορει να το κανει σωστα. για τα υπολοιπα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι θα βοηθαει... δεν ειπα να ειναι αναισθητος, απλα ειναι μερικα πραγματα που νομιζω απ τη φυση τους μερικοι ανδρες δεν μπορουν να τα κανουν...:whistle: οπως να συγκεντρωθουν στη λιστα του σουπερ μαρκετ και να μην περασουν απ ολα τα υπολοιπα μαγαζια που τους ενδιαφερουν εκτος απο αυτο.. για αυτο ειπα αν θελουν. οσο για το μαγειρεμα ειπα πιο πανω οτι αυτο συνηθως λυνεται ευκολα, γιατι ο ενας τουλαχιστον ξερει και του αρεσει να μαγειρευει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά, είμαι υπέρ στο να μοιράζονται οι δουλειές του σπιτιού, αλλά όχι με την σκέψη: "μία σου και μία μου". Με ξενίζει το να μπαίνω στο τρυπάκι εγώ έκανα περισσότερα, εσύ λιγότερα, οπότε κάν' το κλπ. Είναι σαν κόντρα.

Πιστεύω πως όταν υπάρχει καλή θέληση, φιλότιμο κοκ όλα γίνονται μόνα τους κι ομαλά, χωρίς να βγαίνει κάποιος ο "καταπιεστής" της υπόθεσης. Γιατί ο ένας θα δει πως θέλει σκούπισμα, άρα θα σκουπίσει. Η άλλη θα δει πως θέλουν πέταμα τα σκουπίδια, θα τα πετάξει. Έτσι μοιράζονται οι δουλειές στο τάκα τάκα και το σπίτι είναι πάντοτε συμμαζεμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Προσωπικά, είμαι υπέρ στο να μοιράζονται οι δουλειές του σπιτιού, αλλά όχι με την σκέψη: "μία σου και μία μου". Με ξενίζει το να μπαίνω στο τρυπάκι εγώ έκανα περισσότερα, εσύ λιγότερα, οπότε κάν' το κλπ. Είναι σαν κόντρα.

Πιστεύω πως όταν υπάρχει καλή θέληση, φιλότιμο κοκ όλα γίνονται μόνα τους κι ομαλά, χωρίς να βγαίνει κάποιος ο "καταπιεστής" της υπόθεσης. Γιατί ο ένας θα δει πως θέλει σκούπισμα, άρα θα σκουπίσει. Η άλλη θα δει πως θέλουν πέταμα τα σκουπίδια, θα τα πετάξει. Έτσι μοιράζονται οι δουλειές στο τάκα τάκα και το σπίτι είναι πάντοτε συμμαζεμένο.
συμφωνω απολυτα!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
παρεξηγησες η μου φαινεται??
Μπορεί :)

Για αυτό ζήτησα διευκρινήσεις στο τι σημαίνει
"το μαγείρεμα ΠΡΟΦΑΝΩΣ η γυναίκα"
"ο άνδρας ΑΝ ΘΕΛΕΙ φυσικά και θα μαγειρέψει"
κοκ.

Και δεν με πείσαν καθόλου οι απαντήσεις.
Ίσως γιατί μάλλον μου λείπουν τα πασίγνωστα κατά τα φαινόμενα γονίδια "γνώση μαγειρικής", "γνώσεις αγορών σε super market" που μάλλον θα έπρεπε να έχω από γεννησιμιού μου ως γυναίκα (αφού η άνδρες μόνο αν θέλουν μπορούν να κατα κάνουν ενώ οι γυναίκες προφανώς τα κάνουν ;) ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Προσωπικά, είμαι υπέρ στο να μοιράζονται οι δουλειές του σπιτιού, αλλά όχι με την σκέψη: "μία σου και μία μου". Με ξενίζει το να μπαίνω στο τρυπάκι εγώ έκανα περισσότερα, εσύ λιγότερα, οπότε κάν' το κλπ. Είναι σαν κόντρα.
Εγώ πάλι είμαι υπέρ του καθένας παίρνει ό,τι τον ευχαριστεί περισσότερο ή έστω ό,τι τον δυσαρεστεί λιγότερο, με γνώμονα περίπου να βγαίνει 50/50. Φερ' ειπείν, παίρνω αποκλειστικά τα πιάτα, τα ηλεκτρολογικά, τα υδραυλικά, αλλά μη με βάλεις να σιδερώσω ή να σφουγγαρίσω, δεν το 'χω. Όχι πως δεν μπορώ, τα έχω κάνει, αλλά τα πιάτα τα βρίσκω λιγότερο πληκτικά. :P

Ρε παιδιά το super market εγώ δεν το θεωρώ δουλειά. Ευχαρίστηση είναι!
Και ευκαιρία να βγεις από το σπίτι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Μπορεί :)

Για αυτό ζήτησα διευκρινήσεις στο τι σημαίνει
"το μαγείρεμα ΠΡΟΦΑΝΩΣ η γυναίκα"
"ο άνδρας ΑΝ ΘΕΛΕΙ φυσικά και θα μαγειρέψει"
κοκ.

Και δεν με πείσαν καθόλου οι απαντήσεις.
Ίσως γιατί μάλλον μου λείπουν τα πασίγνωστα κατά τα φαινόμενα γονίδια "γνώση μαγειρικής", "γνώσεις αγορών σε super market" που μάλλον θα έπρεπε να έχω από γεννησιμιού μου ως γυναίκα (αφού η άνδρες μόνο αν θέλουν μπορούν να κατα κάνουν ενώ οι γυναίκες προφανώς τα κάνουν ;) ).
δες, εχεις δικιο εγω δεν τα λεω καλα. το προφανως δεν βγηκε ως λογικο συμπερασμα απο ενα συλλογισμο, απλα το ειπα ετσι γιατι συνηθως ετσι γινεται. παντως δεν ξερω αν θα ηταν προτιμοτερο να τρως καθε μερα απ εξω επειδη ο αντρας τα καιει ή να μαγειρεψεις εσυ? ε και αν δε γινεται τιποτα, παιρνεις μαγειρισα... ή σου μαγειρευει η μαμα... :angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
. παντως δεν ξερω αν θα ηταν προτιμοτερο να τρως καθε μερα απ εξω επειδη ο αντρας τα καιει ή να μαγειρεψεις εσυ? ε και αν δε γινεται τιποτα, παιρνεις μαγειρισα... ή σου μαγειρευει η μαμα... :angelnot:

α, σε αυτό με τα ταπεράκι της μαμάς καθόλου δεν θα διαφωνήσω :P:D:D:D

Αλλά διαφωνώ στο απο πάνω.
Γιατί εγώ θα πω "πάντως δεν ξέρω αν είναι προτιμότερο να τρως κάθε μέρα απέξω γιατί η γυναίκα τα καίει ή να μαγειρέψεις εσύ" (απευθυνόμενος σε έναν άντρα).
My point is, ότι κανείς δεν έχει το γονίδιο του "μάγειρα" επειδή έχει το ένα ή το άλλο φύλο και αν πχ. και οι 2 είναι ατζαμήδες στη μαγειρική δεν το θεωρώ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι αυτός που θα πρέπει να "ξεστραβωθεί" είναι η γυναίκα του ζευγους.
Διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ με αυτά τα κλισέ, όπως πιθανόν να είναι σαφές :), και αυτό ήταν αυτό που ήθελα να τονίσω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
My point is, ότι κανείς δεν έχει το γονίδιο του "μάγειρα" επειδή έχει το ένα ή το άλλο φύλο και αν πχ. και οι 2 είναι ατζαμήδες στη μαγειρική δεν το θεωρώ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι αυτός που θα πρέπει να "ξεστραβωθεί" είναι η γυναίκα του ζευγους.
Διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ με αυτά τα κλισέ, όπως πιθανόν να είναι σαφές :), και αυτό ήταν αυτό που ήθελα να τονίσω...:)
αι γκετ γιορ ποϊντ. κι εχεις δικιο, και δεν ειπα οτι αν και οι 2 δεν μπορουν ειναι υποχρεωμενη η γυναικα να μαθει.. αν δε μαγειρευει κανενας απ τους δυο υπαρχει προβλημα:Ρ, αλλα θα μαθουν και οι 2.. τι να πω. :Ρ η γυναικα παντως δεν ειναι υποχρεωμεη να μαθει τιποτα απ τη στιγμη που ο αντρας ειναι ενα γουρουνι και μισο. το προφανως που ειπα σε προηγουμενο σχολιο, δεν πηγαινε σ'αυτην την περιπτωση, απλα ελεγα οτι προφανως θα ξερει(το οποιο ηταν λαθος δατυπωμενο και σ εξηγησα γτ τ εγραψα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantelis1992

Νεοφερμένος

Ο pantelis1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδιά είναι κ θέμα τι θεωρεί κανείς καθαρό.Εγώ είμαι φοιτητής και αυτή την περίοδο μένω μόνος.Το σπίτι μου έχει άπλυτα πιάτα(λίγα) 5 ημερών μια βαλίτσα στο δωμάτιο την οποια δεν άδειασα απο τότε που γύρισα από διακοπές (περίπου 1 βδομάδα) ένα καλάμι πάνω στον καναπέ και άλλα πολλά αλλά το θεωρώ καθαρό γιατί δεν με εμποδίζει να ζήσω μέσα σε αυτό,παρόλα αυτά άμα έρθει μία κοπέλα (κατα 90%) θα πάθει σοκ όπως έχει συμβέι άλλωστε
Συμπέρασμα:Εγώ είμαι διατεθημένος να κάνω ότι θεωρώ εγώ απαραίτητο για να είναι βιώσιμο το σπίτι αλλα δε θα έκανα κάτι το οποίο δε θεωρώ απαραίτητο για τα μάτια του κόσμου πχ.Αν η κοπέλα δε μπορεί να ζήσει έτσι τότε είναι στο χέρι της να κάνει τις ανάλογες δουλειές που θεωρεί σωστές.Είναι πιο πολύ θέμα αισθητικής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Παιδιά είναι κ θέμα τι θεωρεί κανείς καθαρό.Εγώ είμαι φοιτητής και αυτή την περίοδο μένω μόνος.Το σπίτι μου έχει άπλυτα πιάτα(λίγα) 5 ημερών μια βαλίτσα στο δωμάτιο την οποια δεν άδειασα απο τότε που γύρισα από διακοπές
ρε αυτο με τη βαλιτσα το κανω παντα αλλα για παραπανω απο εβδομαδα :redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Καλά, δεν είναι πάντα έτσι. Κι εγώ τα έκανα αυτά μόνη μου, αλλά με άλλον είναι αλλιώς... Μεγαλώνεις, δέχεσαι κόσμο, συγγενείς, δεν γίνεται να τα αφήνεις όπως σε βολεύουν. Οσο και να βαριέμαι, θα ντραπώ πολύ να δει κάποιος το σπίτι χάλια. Ακόμα και κολλητοί φίλοι που ξέρω ότι δεν θα παρεξηγήσουν, δεν θέλω να τους δεχτώ έτσι.
Βέβαια παραδοσιακά το βαρος πεφτει περισσότερο στις γυναίκες όπως κι εμείς αντίστοιχα ρίχνουμε το βάρος των ηλεκτρολογικών, υδραυλικών, μηχανολογικών, κλπ στους άντρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Θα σας πω στη δικη μου οικογενεια πως γινεται .
Στο σπιτι λοιπον ολοι βοηθαμε.Ναι μεν η μαμα αναλαμβανει το μεγαλυτερο μερος των δουλειων ,αλλα αυτο δε σημαινει οτι τις κανει αποκλειστικα αυτη.Και ο μπαμπας θα καθαρισει , εχει τυχει να μαγειρεψει , να προσεχει τα μικρα.Και αυτο που με χαροποιει ειναι οτι δε το κανει σαν αγγαρεια.Κι εγω με τη σειρα μου θα καθαρισω το δωματιο μου, θα βαλω που και που καμια ηλεκτρικη ή θα συγυρισω.Ακομα και τα μικρα εχουν μαθει να μαζευουν τα παιχνιδια τους.
Πιστευω λοιπον οτι οι δουλειες του σπιτιου θα πρεπει να μοιραζονται .Δεν ειναι αναγκη παντα σε ισα μερη.Σημασια εχει ο συντροφος να θελει να προσφερει στο σπιτι γιατι πολυ απλα αυτο αποτελει μερος της αγαπης του προς την κοπελα , γυναικα , συζηγο , οικογενεια κοκ.Ετσι κι αλλιως πλεον ζουμε σε μια συγχρονη εποχη που εχει αρχισει να καταρριπτει ορισμενα στερεοτυπα και αντιληψεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top