Τι ίντερνετ θα βάλετε ή έχετε ήδη βάλει;

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Εχω εδω και ενα χρονο forthnet. Αν δειξεις το πασσο σου στο forthnet economy 24mbps σου δινει 15 για 6 μηνες και 24 για τους αλλους 6. Δηλαδη σχεοδον 20 μηνιαιως χωρις οτε. Και δινει και δωρο 160gb εξωτερικο σκληρο.
-----------------------------------------
Στο φοιτητικο μου σπιτι οχι δεν εχω ακομα ιντερνετ...:P
Σκεφτομαι να βαλω κατι χωρις παγιο ΟΤΕ..κατι σε hol η forthnet...
Αν δεν μεινω ευχαριστημενος με τον παροχεα που θα επιλεξω θα παω στον ΟΤΕ conn-x που ξερω τι γινεται γιατι εχω στο πατρικο μου....

Μπορειτε να δειτε εδω τις προσφορες που δινουνε οι παροχεις..
https://diodos.gsrt.gr/Packages.aspx?f=s

Πριν απο λιγο βρηκα μια αριστη προσφορα απο την Hol.
Ταχυτητα εως 24 μονο 9.90 τον μηνα..Πολυ καλη τιμη..εχω διαβασει και αρκετα καλα πραματα για την Hol οποτε μαλλον προς τα εδω θα παω...
https://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=59&itmID=104&la=1

Η τελευται προσφορα που δινεις ειναι 10 ευρω το μηνα. αλλ πρεπει να βαλεις και οτε. δηλαδη +13,5 ευρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
εγώ forthnet έχω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω ειχα conn-x για 3 χρονια. Κατω απο 1mbps στην αρχη και μετα το εκανα αναβαθμιση σε 1mbps. Τωρα εχω ενα μηνα που εβαλα hol 24mpbs, αλλα η πραγματικη ταχυτητα που πιανει μου φαινεται αρκετα χαμηλοτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iasonsea

Νεοφερμένος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.

Αρχικά είχα conn-x 768 αρκετά παλιά, μετά conn-x 1024. Τώρα forthnet double play 24άρα στο ιδιόκτητο δίκτυό της πάνω από ένα χρόνο. Κανένα παράπονο, τη συστήνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Εγω ειχα conn-x για 3 χρονια. Κατω απο 1mbps στην αρχη και μετα το εκανα αναβαθμιση σε 1mbps. Τωρα εχω ενα μηνα που εβαλα hol 24mpbs, αλλα η πραγματικη ταχυτητα που πιανει μου φαινεται αρκετα χαμηλοτερη.

Προφανως και κανενας παροχες δεν προσφερει καθαρα 24...
Απο εκει και περα η ταχυτητα που κλειδωνει το μοντεμ σου εξαρταται απο την αποσταση της κατοικιας σου απο το dslam,ποσο μακρυ καλωδιο τηλεφωνου χρησιμοποιεις πχ μην τραβηξεις καλωδιο κανα 20 μετρα για να συνδεσεις το μοντεμ..κλπ κλπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Προφανως και κανενας παροχες δεν προσφερει καθαρα 24...
Απο εκει και περα η ταχυτητα που κλειδωνει το μοντεμ σου εξαρταται απο την αποσταση της κατοικιας σου απο το dslam,ποσο μακρυ καλωδιο τηλεφωνου χρησιμοποιεις πχ μην τραβηξεις καλωδιο κανα 20 μετρα για να συνδεσεις το μοντεμ..κλπ κλπ..

H εξασθενιση σηματος για 24αρα γραμμη εχει πολυ μικρη σχεση με το μηκος του καλωδιου του τηλεφωνου! Σε εργασια που εκανα γι'αυτο το θεμα η απωλεια που εχει ενα μοντεμ οταν αυτο κλειδωνει στα 15mbit με ενα καλωδιο 15 μετρων σε σχεση με ενα 30 εκατοστων ειναι της ταξης των 20 με 80 kbps. Ουσιαστικα ειναι αμελητεα. Αυτο που κοβει αρκετη ταχυτητα σχεδον, πανω απο 300 kbps, ειναι η παρουσια τηλεφωνων!

Επισης να πω οτι καμια φορα καλυτερα να εχουμε χαμηλοτερη ταχυτητα και πιο σταθερη γραμμη παρα πιο μεγαλη και να εχουμε αποσυνδεσεις! Δηλαδη θα μπορουσαμε ολοι θεωρητικα, ανεξαρτητως ποιοτητας γραμμης και αποστασης να εχουμε μεγαλες ταχυτητες. Αλλα αυτο θα συνεπαγοταν πολλες αποσυνδεσεις λογω της αυξημενης ισχυος του σηματος που θα ερχοταν σπιτι μας (snr margin).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
forthnet..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
H εξασθενιση σηματος για 24αρα γραμμη εχει πολυ μικρη σχεση με το μηκος του καλωδιου του τηλεφωνου! Σε εργασια που εκανα γι'αυτο το θεμα η απωλεια που εχει ενα μοντεμ οταν αυτο κλειδωνει στα 15mbit με ενα καλωδιο 15 μετρων σε σχεση με ενα 30 εκατοστων ειναι της ταξης των 20 με 80 kbps. Ουσιαστικα ειναι αμελητεα. Αυτο που κοβει αρκετη ταχυτητα σχεδον, πανω απο 300 kbps, ειναι η παρουσια τηλεφωνων!

Επισης να πω οτι καμια φορα καλυτερα να εχουμε χαμηλοτερη ταχυτητα και πιο σταθερη γραμμη παρα πιο μεγαλη και να εχουμε αποσυνδεσεις! Δηλαδη θα μπορουσαμε ολοι θεωρητικα, ανεξαρτητως ποιοτητας γραμμης και αποστασης να εχουμε μεγαλες ταχυτητες. Αλλα αυτο θα συνεπαγοταν πολλες αποσυνδεσεις λογω της αυξημενης ισχυος του σηματος που θα ερχοταν σπιτι μας (snr margin).

Λίγο off topic :P

(Αυτό με το μήκος του rj-11 που πάει στο router, δεν το λέμε μόνο για την απώλεια από το καλώδιο, ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ για τον εξής λόγο: αν ο άλλος έχει κανα 30μετρο rj11, είναι ΠΟΛΥ πιθανον να το έχει καρφωμένο σε τοίχο, κάτω απο έπιπλα, σφηνομένο σε πόρτες κτλ, το οποίο αφενός σημαίνει ότι παίζει ΕΥΚΟΛΑ κάποιο βραχυκύκλωμα, αφετέρου η ηλεκτρομαγνητική θωράκισή τους δεν είναι η καλύτερη το οποίο σημαίνει ότι τηλεοράσεις, μετασχηματιστές, ακόμα και π.χ. λάμπες συμβάλουν στην εξασθένηση του σήματος.

Δηλαδή στο troubleshooting κάποιου που έχει αποσυνδέσεις θα του πεις να βάλει κατευθείαν το router στην κεντρική πρίζα του σπιτιού με μικρό rj11)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Απ' αυτην την αποψη, ναι σωστη, η τοποθετηση σου! Σιγουρα το καλυτερο ειναι να εχεις το μοντεμ οσο πιο κοντα γινεται στην πριζα με οσο το δυνατον μικροτερο καλωδιο.

Παντως αν τους πεις οτι εχεις disconnects το πρωτο που θα σου κανουν ειναι να σου αυξησουν το snr και συνηθως το προβλημα διορθωνεται! (αυτο τουλαχιστον γινεται για 24αρα γραμμη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lak100

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης (Μητσος) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βίτσι (Καστοριά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
εχω conn-x 2 mbps και τωρα σε κανα μηνα που θα ερθει η 24αρα θα βαλω 24 καθοτι εχω μονο 10db attenuation:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Βάλαμε conn-x, Otenet. Δε λέω, καλό είναι, αλλά πάρα πολύ ακριβό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NemesisRose

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κ@τερίν@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Επειδή έφυν άσχετη, για να βάλω ασύρματο ίντερνετ στη φλώρινα που πέρασα πρέπει να έχω σταθερή τηλεφωνική γραμμή, ε? Πόσο καιρό θα κάνουν να με συνδέσουν από τη μέρα της αίτησης? Αν μεταφέρω το λαπτοπ κατερίνη θα παίζει το ίντερνετ? Αχ, πολλές ερωτήσεις ε? Τι να κάνω η καψερή...:(:'(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Εχω φορθνετ και είναι πολύ καλό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Conn-X 24 Mbps ! Το συνιστώ ανεπιφύλακτα !


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
βαλαμε tellas και ειναι μαπα...:down::down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NoiSy MaN

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Επειδή έφυν άσχετη, για να βάλω ασύρματο ίντερνετ στη φλώρινα που πέρασα πρέπει να έχω σταθερή τηλεφωνική γραμμή, ε? Πόσο καιρό θα κάνουν να με συνδέσουν από τη μέρα της αίτησης? Αν μεταφέρω το λαπτοπ κατερίνη θα παίζει το ίντερνετ? Αχ, πολλές ερωτήσεις ε? Τι να κάνω η καψερή...:(:'(:(

1.Nαι
2.Εξαρτάται από την εταιρία παροχής
3.Εννοείται

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Conn-X 24 Mbps ! Το συνιστώ ανεπιφύλακτα


ωστωσο στον οτε παντα υπαρχει ενα παγιο της ταξης των 25-30 ευρω...

αυτο ειναι το κακο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NemesisRose

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κ@τερίν@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 197 μηνύματα.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Αν κάποιος έχει hol με router netfaster θέλω χάρη, να μ στείλει π.μ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top