Τι ακούνε οι αδέσμευτες ή αυτές που δεν θέλουν να παντρευτούν!

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Έχοντας βγει χθες με γυναικοπαρέα στην ηλικία μου και μιλώντας για σχέσεις κλπ και πόσες θα παντρέψουμε φέτος και πόσες γεννάν επίσης φέτος :P (δράμα η κατάσταση δηλαδή!)....Αρχίσαμε να λέμε τις μας σέρνει η οικογένεια και τα σόγια που δεν έχουμε βρει έναν άνθρωπο να μας περάσει έστω τη βέρα βρε παιδί μου και τις all time classic ατάκες που μας πετάνε γιατί είμαστε ελεύθερες " Τόσο ιδιότροπη που είσαι να δούμε ποιος θα ξεστραβωθεί να σε πάρει' :P ( my mom's favour one :P) Μιλήστε ελεύθερα και πείτε τι σας έχουν σούρει όταν τους ανακοινώνετε ότι σχέση δεν έχετε και είστε μια χαρά μόνη σας ή με τον/την αχαίρευτο που σας έχει χρόνια και δεν σας - έστω- αρραβωνιάζεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εισαι 22 κι εχεις ακουσει γκρινιες για παντρειες ? Κουραγιο :sick:
Δεν μου χουν πει μεχρι τωρα κατι, απο τις γιαγιαδες ακουω κατι κλασικουρες "θα αξιωθω να σε δω νυφουλα" (αχ μακαρι παναγιτσα μου! :hehe:) αλλα ως εκει. Ειναι λιγο ξεκαθαρο οτι και λογω ηλικιας, και λογω χαρακτηρα αυτο θα αργησει πολυ να ερθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
ΠΩΠΩ!!
Στα 22 και σας τη λένε από τώρα για γάμο?? :worry: :blink:
Άυτό ως αρχική παρατήρηση ..

Το θέμα είναι κορυφαίο..:clapup:

Είμαι στα 29 :D και οι 2 κολλητές μου είναι παντρεμένες, η μία μάλιστα έχει και παιδάκι.
Έχουν αρχίσει ήδη τα σχόλια ''άντε να βρεις και εσύ ένα καλό παιδί να παντρευτείς''..:sick:
'' σκοπός του ανθρώπου είναι να δημιουργήσει οικογένεια'', '
'μέχρι πότε θα είσαι μαγκούφα?'' !!!!!!!!--------> ειπώθηκε όταν ήμουν σε σχέση, ω ναι!!

Η δεύτερη δε που είναι πιο σκληροπυρηνική και ήθελε να κάνει οικογένεια από τότε που τη θυμάμαι -όχι δεν το κατακρίνω, πολύ υγιές είναι- δεν καταλαβαίνει την μη έγκαψή μου να βγω στο νυφοπάζαρο..τσακωνόμαστε πολύ συχνά για αυτό το θέμα μέχρι που μου λέει ''δε σε αντέχω άλλο, με τα μυαλά που κουβαλάς θα μείνεις μόνη σου''. Εκεί που καταφέρνω και το σταματάει είναι όταν απαντώ ότι δεν αποκλείω κάποια στιγμή να παντρευτώ αλλά πρέπει να βρω πρώτα τον κατάλληλο.
Δε σημαίνει ότι επειδή φαινομενικά είμαι σε ηλικία γάμου πρέπει και να παντρευτώ, αν βρεθεί αυτός με τον οποίο θα θελήσω να κάνω το βήμα θα το κάνω αλλιώς better off alone.
Ακούω επίσης πολύ συχνά από διάφορες κυρίες μεγαλύτερης ηλικίας ''καλό τυχερό να έχεις'' όταν μαθαίνουν ότι είμαι ανύπαντρη κοιτάζοντας με σαν να με λυπούνται..'
'θα βρεις εύκολα κάποιον να παντρευτείς μοιάζεις πολύ μικρότερη από την ηλικία σου'' :worry: !!!!!!!!!!!!! από τις τελευταίες ατάκες μιας πελάτισσας.
Ε Λ Ε Ο Σ !!!!

Κατα τ' άλλα είμαι πολύ τυχερή γιατί οι γονείς μου δε μου λένε απολύτως τίποτα και δεν ανησυχούν που με βλέπουν αρνητική στην ιδέα του γάμου..μου κάνει εντύπωση αυτό πρέπει να ομολογήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Εμ...όταν γυρνάς Βόλο και οι μισές έχουν παντρευτεί κι έχουν παιδιά μπορείς να ακούσεις τα χίλια μύρια!Βασικά είναι το άγχος της μάνας μου μην μείνω γεροντοκόρη! Πάντως αυτό που ακούω είναι " Είδες την τάδε, βρήκε το παιδί και το παντρεύτηκε!Εσένα ο ένας σου μυρίζει ο άλλος σου ξυνίζει...Μετά απορρώ γιατί είσαι μόνη!" Βρε μαμά θέλω και είμαι μόνηηηηηηηηηη ή θέλω κι έχω σχέση χωρίς να την βλέπω για γάμο....Είμαι μικρή ακόμα λέμεεεεεεεεεε! 8)

@Πριμε: Το να δείχνεις μικρότερη είναι το καλύτερο imho! Καλά το βλέμμα της λύπησης κι εμένα μου τη σπάει πολύ... Σε κοιτάνε σαν το καημένο το κοριτσάκι!Το αν έχεις πετύχει πολλά στην ζωή σου μπαίνουν σε 2η μοίρα από την στιγμή που δεν έχεις άντρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
viky μου πλακα κάνεις ετσί? Μήπως είναι ιδέα σου όλα αυτά? Εγώ πάντως ούτε θα το σκεφτόμουν να παντρευτώ απο τόσο νεαρή ηλικία .Νομίζω οτι ο γάμος κι η απόκτηση παιδιών είναι σοβαρή αποφασή οταν κάνεις παιδί σκέφτεσαι πρώτα εκείνο κι μετά εσένα .Κι πρέπει να σαι σε σωστή ηλικία κι κατάσταση για να σκέφτεσαι τον γάμο.κι δεν είναι σωστό να σκεφτόμαστε οτι η ταδε παντρέυτηκε εκανε κι τρια παιδιά ,αντε εγώ ποτε θα παντρευτώ? Κι αυτό ισχύει νομίζω κι για τους γονείς.Εγω νομίζω οτι έχουμε πολλα ζητήματα να λύσουμε κι ΄στερα όλα τα άλλα. ..Προσωπικά δεν μου άρεσε όταν είδα πριν απο λίγο καίρο μια 4 χρόνια μεγαλύτερη φίλη μου που μικροπαντρέυτηκε με τρία κουτσουβέλα στα χέρια να τα σέρνει με χαμένο ύφος σα εικόνα δεν μου άρεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
καλά θα μπορούσα να γράψω σελίδες για αυτό το θέμα!!! από που να αρχίσω...πέρα από τα κλασικά σχόλια που όλοι ξέρουμε αυτό που ενοχλεί πάρα πολύ είναι που οι υπόλοιποι παντρεμένοι (συνομήλικοι και μεγαλύτεροι) σε αντιμετόπίζουν με ένα ύφος που κρύβει λύπηση σαν να λένε "ααα....την κακομοίρα δεν έχει παντρευτεί ακόμη..." λες και τους είπε κανείς ότι όλοι έχουμε τις ίδιες προταιρεότητες και τις ίδιες επιθυμίες στην ζωή μας!!!! έλεος!!!ποιά με αυτή τη νοοτροποία στην ελλάδα που αν είσαι πάνω απο 30 και ανύπαντρη είσαι αποτύχημένη και για λύπηση ανεξάρτητα από το τα πας στην ζωή σου γενικότερα μια χαρά (ακόμη και όταν έχεις μια επιτυχιμένη σχέση αλλά ρε παιδί μου δεν γουστάρεις να τον πατρευτείς!).
Είναι τρομερά εκνευριστικό να τους μίλας και να μοιάζουν να μην σε ακούνε!!!! "εεεε...ξέρετε ίσως να μην είμαι για λύπηση και ίσως να είναι επιλογή μου....." Τιποτα αυτοί..! ότι και να τους λές το βλέπουν σαν δικαιολογίες να κρύψεις την δυστυχία σου που δεν σε παντρεύτικε ο εκάστοτε γκομενός σου!!!
Ειλικρινα φτάνω σε σήμειο να πιστεύω πως θα έπρεπε να είχα παντρεύτει σε μικρότερη ηλικία να είχα χωρίσει για να μην υπάρχει κανείς κομπλεξικός να με κριτικάρει σήμερα αφού για αυτούς θα είχα επιτύχει τον σκοπό μου στην κοινωνία ανεξάρτητα αν δεν μου "πέτυχε" ο γάμος!!!!!!:wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
!Το αν έχεις πετύχει πολλά στην ζωή σου μπαίνουν σε 2η μοίρα από την στιγμή που δεν έχεις άντρα!

Απαράδεκτη νοοτροπία..δεν υπάρχεις ως άνθρωπος αν δεν είσαι σύζυγος κάποιου,
και άσχετα αν είσαι καλά μαζί του ή όχι σημασία έχει που είσαι παντρεμένη !!! :wall: :wall: :wall:

Μήπως φταίει που ζούμε σε μικρότερες πόλεις? Στην Αθήνα το σκέφτονται διαφορετικά?:hmm: :hmm:


Σκουλικαντέρα μόλις διάβασα το ποστ σου και είναι σαν να ακούω τον εαυτό μου σε dolby.....:clapup:


...........με παντρεύεσαι? λολ ;) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Κοπέλα μου εννοείται ότι δεν σκέφτομαι το γάμο ούτε σκοπεύω για τα επόμενα 6 χρόνια + να το πραγματοποιήσω....Απλά έχει γέλιο το τι ακούμε....Είναι ένα τόπικ για να πούμε τις all time classic ατάκες που υπάρχουν γύρω από αυτή την εμμονή :D

Εdit: Νομίζω ότι η σκουλικαντέρα τα συνόψισε όλα σε αυτά που είπε...
Πριμέ...Πραγματικά δεν ξέρω...Πάντως σε μικρότερες πόλεις νομίζω ότι το φαινόμενο είναι πιο έντονο! Πάντως όταν σε κοιτάνε σαν καημένο μου την δίνει στα νεύρα!Και δεν πείθονται κιόλας ότι μπορεί και είσαι καλάαααα!Ουφ....θυμάμαι σκηνικό με μια αρραβωνιασμένη γειτονίσα μου να μιλάμε για την δουλειά μου και επειδη ήξερε ότι εκείνη την εποχή ήμουν ελεύθερη είχε το υφάκι..."Ε και που δουλεύεις και που συντηρείς μόνη σου σπίτι - στα 22 μου παρακαλώ!-αφού είσαι μόνη τι να μου πεις poor little thing!'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Ετσι οπως τα λέτε μαλλον πρέπει να ψαχνω σύντομα για γαμπρό.:D :D Τι να πώ υπερβολικό μου ακούγεται.:P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Kαλά αν σας γράψω τι έχω ακούσει απο την μαμά μου οι μισές θα θέλετε το τηλ. να την βρίσετε:/:
Και δεν είναι αυτά που λέει αλλά κυρίως το βαθειά απογοητεύμενο ύφος της.
Πάντα είχε κάτι να μου λέει ως παράπονο αφού προφανως ό,τι έκανα μια ζωή κατά την κρίση της ήταν λάθος, αλλά όλα τα επισκίασε τα επισκίασε το ότι διέλυσα τον αρραβώνα μου και μου το κοπανάει σε κάθε ευκαιρία κι ας έχουν περάσει χρόνια.
Πέρα όμως απο την μαμά μου που δεν της δίνω και βάση και κάποιες ατάκες κατά καιρούς απο φίλες αυτό που μου αρέσει περισσότερο και το έχουμε κάνει και ατάκα στην παρέα είναι η αντίδραση μιας φίλης μου μόλις ακούει ότι κάποια παντρεύεται,λογοδίνεται κλπ να αναφωνεί "Α! Την τυχερή":)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Εγω με τους γονεις μου δεν εχω τετοιο προβλημα..
Δεν μου κανουν καμια κουβεντα περι γαμου, ειτε ειμαι σε σχεση ειτε οχι.
Πολλες φορες η μαμα μου λεει "Αλοιμονο στον αντρα που θα σε παρει" αλλα περισσοτερο το λεει σε φαση αστειου παρα στα σοβαρα.

Απο θειους μακρινους και γενικα συγγενεις ή ακομα και απλους γνωστους εχω τετοια προβληματα και εκνευριζομαι απιστευτα σε σημειο να γινομαι πολυ αποτομη.
Δεν ειναι οτι δεν θελω να παντρευτω.. Απλα.. δεν θελω να παντρευτω. :/: (Ξερω οτι σας μπερδευω, αλλα..). Δεν ειμαι κατα του γαμου! Απλα δεν βιαζομαι να παντρευτω.. Περα του οτι δεν υπαρχει κατι σοβαρο στην ζωη μου, ακομα κι αν υπηρχε θεωρω πως ειμαι πολυ μικρη για κατι τετοιο. Φανταζομαι, πως οταν ερθει η ωρα μου, θα το καταλαβω και θα το κανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
αχ εμενα το καλυτερο που μου ειχαν πει πριν παντρευτω ηταν οτι ποιος θα ειναι ο ηρωας που θα σε παρει θα πληρωσει οσο οσο να σε παρουμε πισω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχ βρε παιδιά... Τι να πω, πολύ κακό αυτό το σύνδρομο... Μου θυμίζει κάτι που μου είχε πει πολύ σωστά το Χαμστεράκι, ότι για πολλούς ο γάμος είναι αυτοσκοπός και δεν κοιτάνε αν ΑΥΤΟΣ είναι ο άνθρωπος, με τον οποίο θέλουν να περάσουν την υπόλοιπη ζωή τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εμένα ευτυχώς δεν μου λένε τίποτα, κανείς. Ίσως γιατί είναι προφανές α) πως θα τους πάρει και θα τους σηκώσει αν μου πουν και β) πως δεν είμαι γυναίκα που νοιάζεται να παντρευτεί- αν νοιαζόμουν θα μπορούσα ήδη να έχω παιδί..

Κι έχω μάλιστα μια φίλη (η μοναδική στην παρέα) που είναι παντρεμένη εδώ και 3 χρόνια, ευτυχώς χωρίς παιδί. Και λέω ευτυχώς γιατί παντρεύτηκε βασικά για να φύγει από το σπίτι και γιατί φοβόταν μήπως και δεν παντρευτεί ποτέ. Και δεν θα ήθελα να είμαι ούτε ψύλλος στον κόρφο της λέμε..

:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Εμένα οι γονείς μου, κάνουν το ακριβώς αντίθετο. Μου λένε "πού να μπεις στα βάσανα από τόσο μικρή! Έχεις καιρό ακόμη!!!!" οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Χμμμ.... δεν μπορώ να πω από γονείς δεν ακούω τπτ! Τουναντίον η μαμά μου είναι της άποψης " ε καλά δεν είναι ανάγκη να βιαστείς κιόλας δεν σε πήραν και τα χρόνια"...

Όλος ο υπόλοιπος κόσμος όμως έχει βαλθεί να με ..παντρέψει εδώ και 2 χρόνια που πήρα πτυχίο. Αρχικά οι ατάκες προς τη μαμά μου ήταν (όταν τους έλεγε ότι κάνω μεταπτυχιακό)... "ε, τι τα θέλει τώρα τόσα πτυχία να κοιτάξει να βρει κανα καλό παιδί να παντρευτεί, τις έχουμε δει και τις άξιες που τελικά μένουν στο ράφι και πάνε και τους τυλίγουν κάτι αμορφωτες καπάτσες..." [αυτή η τελευταία ατάκα με τις ...καπάτσες είναι η αγαπημένη μου ομολογώ! :P].. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι σε γάμους κτλ κάθε φορά και πιο έντονα αρχίζουν τα "άντε και στα δικά σου κούκλα μου" και αν τυχόν πάω να πω [το έχω κόψει πλέον!] κάτι τύπου "ε, καλά όχι ακόμα..." αρχίζει ο μονόλογος "τι όχι ακόμα? Μικρή είσαι? 23/24/25 χρονών είσαι! Να κοιτάξεις να τον βρεις τώρα σε 2 χρονια το πολύ να παντρευτείς!" [αναρωτιέμαι τώρα που το λέω αν απογοητευσα αυτούς που πριν 2 χρόνια μου έλεγαν αυτήν την ατάκα?:hmm:] All time classic ατάκα βέβαια εντός του δικού μου σογιού είναι η ακόλουθη πλέον [από όταν πήρα πτυχίο και μετά γιατί πιο πριν "απαγορευόταν" τα παιδιά [εγώ και τα ξαδέρφια μου] να ...έχουμε οτιδήποτε-τουλάχιστον στις ...οικογενειακές συγκεντρώσεις!]. Όντας η 2η πιο μικρή ξαδέρφη [σε βάθων 3ων ξαδερφιών, το αμέσως επόμενο είναι ...14] και 1 απο τις 3 ...ανύπαντρες ακόμα (είπαμε η μια είναι 14!) όλες οι θείες/θείοι κτλ έχουν αρχίσει να με πιάνουν κατα μέρος τελευταία και με δήθεν ενδιαφέρον αρχίζουν "τι έγινε? κανά καλό παιδί εσύ?" , εγώ κλασσικά απαντάω "μπα...όχι" (σιγά μη δίνω αναφορά σε κάθε κουτσομπολα θεία!) οπότε έρχεται η θανατηφόρα ατάκα "πρόσεχε! κοίτα να βρεις! γιατί αλλιώς θα την πατήσεις και θα μείνεις γεροντοκόρη σαν την ξαδερφη σου την Χριστίνα!!" . Να πω εδώ ότι η εν λόγω ξαδέρφη έχει φτάσει ανύπαντρη τα.... .... .... 29 , και τη θεωρούν γεροντοκόρη!!! Ήμαρτον!!!!

Αλλά γενικά προσπαθώ να τους αποφεύγω όλους αυτούς κ να κάνω τη ζωή μου όπως θέλω! Κ όταν τυχαίνει να βρισκόμαστε...ε...το διασκεδάζω απλώς! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Καλά στην θητεία που γνωρίζεις κάθε καρυδιάς καρύδι άκουσα τα απίστευτα το οποιά επαλήθευαν όλα όσα υποψιαζόμουν και εγώ τα οποία δεν τιμούν το γυναικείο φύλλο!

Συνεπώς να μην σας χαλάσω το θέμα με αυτά!!

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο ντόρος με το ζήτημα του γάμου αν ξεπεράσεις το απαρχαίωμενο κόλημα της θρησκείας "όχι στο προγαμιαίο σεξ"!!!
Όλα τα λοιπά είναι εφέ και δυστυχώς σε μια κοινωνία σαν την ελληνική ο μόνος τρόπος να μην θεωρείται ένα παιδί μπάσταρδο! Η αγάπη μου για μια κοπέλα είναι τόσο προσωπική υπόθεση που δεν πρέπει να γίνεται αναφορά σε κανένα ούτε σε γονείς μου/της και πόσο μάλλον ούτε στον δήμαρχο ή στον παπά που σε μικρή εκτίμηση τους έχω!

Σε αντίθεση με τους περισσότερους άνδρες τον θεωρώ ότι είναι κάτι που θα γίνει όχι γιατί θα με τυλίξει κάποια όσο γιατί όταν αγαπάω την κοπέλα και φυσικά μπορώ να στηρίξω ένα γάμο οικονομικά, είναι κάτι στο οποίο πρέπει να συμβιβαστώ για κολημένες και απαρχαιωμένες παραδόσεις της κοινώνίας! Δηλαδή θα είναι άλλη μια μέρα σχετικά με την γραφειοκρατία και τυπικότητα την οποία συμβιβαστικά θα ανεχθώ πάντα σε δημαρχείο!
όλοι οι άνδρες που "εγώ δεν παντρεύομαι " έχω να τους πω Famous Last Words και μετά 10 τόνους δικαιολογίες βρίσκουν για τα αδικαιολόγητα!

Τώρα όποιος πιστεύει ότι ένα χαρτί-συμβόλαιο είναι καβάτζα με νούλα είναι βαθιά νυχτωμένος. Καβάτζα με νούλα στο μαιευτήριο είναι ένα πιθανό παιδί και πάλι εξαρτάται. Και κάτι τελευταίο. Γάμος χωρίς οικονομική ανεξαρτησία και άνεση μάλλον θα πάει κατα διαόλου έτσι κακομαθημένα στα λεφτά που είναι ο κόσμος σήμερα! Στην πρώτη δυσκολία αντε γεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aayla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Αλλά γενικά προσπαθώ να τους αποφεύγω όλους αυτούς κ να κάνω τη ζωή μου όπως θέλω! Κ όταν τυχαίνει να βρισκόμαστε...ε...το διασκεδάζω απλώς! :D
Α!Έτσι μπράβο, xrz!!:clapup:
ΠΡΟΣ ΑΝΥΠΑΝΤΡΕΣ: Μην πτοείστε κορίτσια!! Ζήστε τη ζωούλα σας!! Ακόμα και μόνες να είστε, κοιτάτε να περνάτε καλά! Οι φίλες μας είναι πολύτιμες στη ζωή μας παντού και πάντα.:) Από τα 30 και μετά, μπορείτε να αρχίσετε να σκέφτεστε είτε για σοβαρή σχέση και παιδιά είτε για γάμο. Αυτό έχω να πω εγώ που αρραβωνιάστηκα 21, παντρεύτηκα 23 και έκανα παιδί στα 24...:whistle: Όχι ότι με πίεσε κανείς. Απλά ερωτεύτηκα παράφορα και...αφού ήθελε να παντρευτούμε γρήγορα, δεν είχα άλλη επιλογή από το να του πω το μεγάλο ΝΑΙ!:D ...[εεμμμ, τά'θελα και τά'παθα!:P ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο ντόρος με το ζήτημα του γάμου αν ξεπεράσεις το απαρχαίωμενο κόλημα της θρησκείας "όχι στο προγαμιαίο σεξ"!!!


Δεν νομιζω οτι εχει να κανει με το θεμα του σεξ.
Μαλλον περισσοτερο "αγχωνονται" για σενα (οχι για σενα, γενικα μιλαω) οι αλλοι επειδη περασες την Χ ηλικια (οπου Χ=20-22 ετων και ανω, αναλογα με την θεια/γιαγια/κουνιαδα/αδερφη του μπατζανακη του αδερφου του προπαππου σου -και παει λεγοντας- που σου κανει κυρηγμα..) και δεν θα βρεις ενα "καλο" παιδι να σε παντρευτει γιατι ολα τα "καλα" παιδια θα τα προλαβουν οι.. καπατσες. ;)
Στις εποχες που μεγαλωσαν ολες αυτες αλλωστε οι γαμοι γινονταν απο τα 15-17 οποτε το να εισαι στα 25 ανυπαντρη τους καθεται ασχημα. :worry: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Καλά το προγαμιαίο σεξ κάποτε ήταν πολύ σημαντικό!! Τουλάχιστον αυτό που ήξερε ο κόσμος!!
Όμως εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα καβάτζας για τους παλιούς.
Ποιος καλός θα φροντίσει την αδύναμη γυναίκα και θα της κάνει τα χατήρια που δεν μπορεί να ικανοποιήσει μόνη της???? Νομίζω ότι αυτές οι εποχές έχουν περάσει για τις δυναμικές γυναίκες! Όμως υπάρχουν πολλές ακόμα που το σκέφτονται έτσι! >Εγώ ήξερα μια πριν 10 χρόνια που δυστύχησε και δεν με στεναχώρησε καθόλου το είχε αυτοσκοπό και τον μαγείρεψε τον άλλον σε φάση που δεν γινόταν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top