Τι αποκομίσατε από το στρατό;

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Οχι, αλλά αν ξαναειχα την ευκαιρία αυτό θα έκανα πιθανότατα. ΔΕΑ ειναι επίσης μια καλή επιλογή. Θα κάνεις παραπάνω θητεία, αλλά θα πληρώνεσαι και θα έχεις και περισσότερες ευθύνες. Δεν ξέρω κιόλας τι ακριβώς θέλεις να αποκομίσεις από τον χρόνο σου εκεί, μιλάω σύμφωνα με το πως σκέφτομαι εγώ. Αν απλά σε ενδιαφέρει να τελειώσει η όλη ιστορία όσο πιο γρήγορα και ακοπα γίνεται απλά βάλε κάποιο μέσο για να πας στην αεροπορία.
Το τελευταιο θα ηταν και η καλυτερη λυση για να δουλεψω χαλαρα κιολας να βγαλω κανα μισθω .
Απλα θελω να παω ειδικες δυναμεις για να μην πειξω στο στρατο ξηρας και μου φανει αιωνας οι 12 μηνες
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το τελευταιο θα ηταν και η καλυτερη λυση για να δουλεψω χαλαρα κιολας να βγαλω κανα μισθω .
Απλα θελω να παω ειδικες δυναμεις για να μην πειξω στο στρατο ξηρας και μου φανει αιωνας οι 12 μηνες
Οι ΔΕΑ κάνουν 14 μήνες αν δεν έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία 10 χρόνια. Μπορείς να πας ειδικές δυνάμεις και ΔΕΑ ταυτόχρονα αλλά μάλλον θα χρειαστεί να βάλεις μέσον διότι αυτή τη θέση την κυνηγάνε αρκετοί καθώς δίνει μόρια για σώματα ασφαλείας. Επίσης έχουν αρκετά σκληρή εκπαίδευση σε θέματα πειθαρχίας. Αν δεν τα μπορεις αυτά απλά θα χάσεις τον χρόνο σου εκεί.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αντικειμενικά η καλύτερη λύση είναι Ι5. Εφόσον δε θες / δε μπορείς διαβάζεις τα παρακάτω:

Το υγειονομικό είναι βυσματικό σώμα. Όχι πως αν έχεις πτυχίο δε θα σε πάρουν, αλλά επειδή κατά κανόνα περνά καλύτερα θα δεις και άκυρους. Το να πας νοσοκομείο είναι ακόμη πιο βυσματικό. Τώρα δεν ξέρω τι ειδικότητα έχεις αλλά να ξέρεις πως ειδικά αν είσαι σε κάνα μικρό, ξεχασμένο στρατόπεδο (σ.σ όχι βύσμα) είναι πολύ πιθανό να σε χώσουν ΣΤΕΠ ακόμη κι αν η ειδικότητά σου είναι τελείως άκυρη το οποίο βέβαια έχει καλά και κακά αλλά απ' το να κάνεις ένοπλα δε το συζητάμε, αν σε έχουν ανάγκη πολύ παίζει να γλιτώσεις και ΣΠΕΝ.

Ειδικές δυνάμεις δεν θα πρότεινα εκτός αν θες μόρια για να πας για μπάτσος ή έχεις iq ντομάτας (συνήθως αυτά πάνε μαζί). Πέρα απ' το ΤΠΕΝ 3 βδομάδες η πιθανότητα να κάνεις τα ίδια σκοπέτα με τους υπόλοιπους φαντάρους σαν γνήσιος κομάντο είναι αρκετά μεγάλη. Με τη διαφορά πως θα φας ούγκανα πρασινομπερέδικα στελέχη στη μάπα.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Το τελευταιο θα ηταν και η καλυτερη λυση για να δουλεψω χαλαρα κιολας να βγαλω κανα μισθω .
Απλα θελω να παω ειδικες δυναμεις για να μην πειξω στο στρατο ξηρας και μου φανει αιωνας οι 12 μη
Φίλε αυτό είναι κάτι που θα σε ακολουθεί για μια ζωή, σαν εμπειρία και σαν ανάμνηση.

Όπου τοποθετείς εσύ τον εαυτό σου εκεί να πας...αν νοιώθεις ειδικοδυναμιτης να πας ειδικές δυνάμεις η ΔΕΑ..
Αν νοιώθεις Γιωτάς πάρε i5 ανεξήγητο.

Οι αετοί στους ουρανούς και τα κοκόρια στο κοτέτσι:P
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αντικειμενικά η καλύτερη λύση είναι Ι5. Εφόσον δε θες / δε μπορείς διαβάζεις τα παρακάτω:

Το υγειονομικό είναι βυσματικό σώμα. Όχι πως αν έχεις πτυχίο δε θα σε πάρουν, αλλά επειδή κατά κανόνα περνά καλύτερα θα δεις και άκυρους. Το να πας νοσοκομείο είναι ακόμη πιο βυσματικό. Τώρα δεν ξέρω τι ειδικότητα έχεις αλλά να ξέρεις πως ειδικά αν είσαι σε κάνα μικρό, ξεχασμένο στρατόπεδο (σ.σ όχι βύσμα) είναι πολύ πιθανό να σε χώσουν ΣΤΕΠ ακόμη κι αν η ειδικότητά σου είναι τελείως άκυρη το οποίο βέβαια έχει καλά και κακά αλλά απ' το να κάνεις ένοπλα δε το συζητάμε, αν σε έχουν ανάγκη πολύ παίζει να γλιτώσεις και ΣΠΕΝ.

Ειδικές δυνάμεις δεν θα πρότεινα εκτός αν θες μόρια για να πας για μπάτσος ή έχεις iq ντομάτας (συνήθως αυτά πάνε μαζί). Πέρα απ' το ΤΠΕΝ 3 βδομάδες η πιθανότητα να κάνεις τα ίδια σκοπέτα με τους υπόλοιπους φαντάρους σαν γνήσιος κομάντο είναι αρκετά μεγάλη. Με τη διαφορά πως θα φας ούγκανα πρασινομπερέδικα στελέχη στη μάπα.
Θα προσπαθήσω μια για βύσμα σε νοσοκομείο να δω αν μπορώ να βρω αλλιώς πάω στο iq ντοματας
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1) Χάσιμο χρόνου

2) Ποσα στελεχη ΕΠΟΠ πληρώνει τσάμπα το κράτος και έχουν κόμπλεξ με το φαντάρο τους ( δεν τους βάζω όλους στην ίδια κατσαρόλα)

3) Έπρεπε να είναι ένα 6μηνο και να περνας απο ολα τα στάδια ( κεντρο-φυλάκιο-σπεν κλπ)

4) Με έμαθε να είμαι πιο συνεπής στην ώρα μου με τον ύπνο , να στρώνω σωστά το κρεβάτι μου

5) Έστω και σαν χάσιμο χρόνου είχε και τα καλά του. Τσάμπα διακοπές. Με τάιζαν, με πότιζαν, και είχαν την ευθύνη για την υγεία μου

Δυστυχώς όμως στη ζωή σου σε πάει πολύ πίσω. Ήμουν και είμαι υπερ ο Στρατός να είναι 3-6 μήνες ως υποχρεωτική θητεία.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
1) Χάσιμο χρόνου

2) Ποσα στελεχη ΕΠΟΠ πληρώνει τσάμπα το κράτος και έχουν κόμπλεξ με το φαντάρο τους ( δεν τους βάζω όλους στην ίδια κατσαρόλα)

3) Έπρεπε να είναι ένα 6μηνο και να περνας απο ολα τα στάδια ( κεντρο-φυλάκιο-σπεν κλπ)

4) Με έμαθε να είμαι πιο συνεπής στην ώρα μου με τον ύπνο , να στρώνω σωστά το κρεβάτι μου

5) Έστω και σαν χάσιμο χρόνου είχε και τα καλά του. Τσάμπα διακοπές. Με τάιζαν, με πότιζαν, και είχαν την ευθύνη για την υγεία μου

Δυστυχώς όμως στη ζωή σου σε πάει πολύ πίσω. Ήμουν και είμαι υπερ ο Στρατός να είναι 3-6 μήνες ως υποχρεωτική θητεία.
Θα διαφωνήσω με το τσάμπα διακοπές καθώς είναι χάσιμο χρημάτων κατά 1000-2000 ευρώ συνολικά Μ.Ο
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα διαφωνήσω με το τσάμπα διακοπές καθώς είναι χάσιμο χρημάτων κατά 1000-2000 ευρώ συνολικά Μ.Ο
ΑΝ εννοεις στο θεμα του μισθου αν δουλευες, ΝΑΙ. Αν εννοεις το Ελληνικο κρατος, εδω σπαταλά τις δαπάνες του και εγω δεν ξερω σε τι, σε πειραζει που βαλαμε το κρατος 2000 ευρω μεσα?
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
IMG_20210119_191245.jpg
IMG_20210119_191227.jpg
IMG_20210119_191123.jpg
IMG_20210119_191050.jpg

Πλέον είναι σίγουρο ότι ο Μπάιντεν δεν θα είναι πρόεδρος
@giannhs2001 @EvanescenceQ @juste un instant @DumeNuke @Ανώνυμος Αλκοολικός @Lancelot αυτά που λέει είναι λόγια που λέει στο βίντεο ο πενς
@Libertus και αυτό @Scandal
 
Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αντικειμενικά η καλύτερη λύση είναι Ι5. Εφόσον δε θες / δε μπορείς διαβάζεις τα παρακάτω:

Το υγειονομικό είναι βυσματικό σώμα. Όχι πως αν έχεις πτυχίο δε θα σε πάρουν, αλλά επειδή κατά κανόνα περνά καλύτερα θα δεις και άκυρους. Το να πας νοσοκομείο είναι ακόμη πιο βυσματικό. Τώρα δεν ξέρω τι ειδικότητα έχεις αλλά να ξέρεις πως ειδικά αν είσαι σε κάνα μικρό, ξεχασμένο στρατόπεδο (σ.σ όχι βύσμα) είναι πολύ πιθανό να σε χώσουν ΣΤΕΠ ακόμη κι αν η ειδικότητά σου είναι τελείως άκυρη το οποίο βέβαια έχει καλά και κακά αλλά απ' το να κάνεις ένοπλα δε το συζητάμε, αν σε έχουν ανάγκη πολύ παίζει να γλιτώσεις και ΣΠΕΝ.

Ειδικές δυνάμεις δεν θα πρότεινα εκτός αν θες μόρια για να πας για μπάτσος ή έχεις iq ντομάτας (συνήθως αυτά πάνε μαζί). Πέρα απ' το ΤΠΕΝ 3 βδομάδες η πιθανότητα να κάνεις τα ίδια σκοπέτα με τους υπόλοιπους φαντάρους σαν γνήσιος κομάντο είναι αρκετά μεγάλη. Με τη διαφορά πως θα φας ούγκανα πρασινομπερέδικα στελέχη στη μάπα.
Που υπηρέτησες βρε Βασίλη;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
View attachment 74851View attachment 74852View attachment 74853View attachment 74854
Πλέον είναι σίγουρο ότι ο Μπάιντεν δεν θα είναι πρόεδρος
@giannhs2001 @EvanescenceQ @juste un instant @DumeNuke @Ανώνυμος Αλκοολικός @Lancelot αυτά που λέει είναι λόγια που λέει στο βίντεο ο πενς
καλα ας περιμενουμε να δουμε τι θα γινει και βλεπουμε μετα τι και πως
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Σύμβουλος επιχειρήσεων. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Πόσο καλή ιδέα θα ήταν να κάνεις μεταπτυχιακό (που διαρκεί συνήθως 3-5 εξάμηνα) και ταυτόχρονα να μαζεύεις απαλλαγές για ιατρικούς λόγους έτσι ώστε θητεία και πτυχίο να τελειώσουν περίπου μαζί; Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό;

Για έναν φίλο ρωτάω.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Πόσο καλή ιδέα θα ήταν να κάνεις μεταπτυχιακό (που διαρκεί συνήθως 3-5 εξάμηνα) και ταυτόχρονα να μαζεύεις απαλλαγές για ιατρικούς λόγους έτσι ώστε θητεία και πτυχίο να τελειώσουν περίπου μαζί; Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό;

Για έναν φίλο ρωτάω.
Φιλαράκι μου που υπηρετεί τώρα τη θητεία του και του έμεινε στο μεταπτυχιακό μονο η διπλωματική, την παράτησε προσωρινά γιατί τελικά δεν είχε καθόλου χρόνο.

Ένας άλλος πάλι (αεροπορία) τότε είχε προλάβει να κουτσοπροετοιμαστεί για κατατακτήριες.

Φαντάζομαι είναι και πώς θα σου κάτσει το σκηνικό, πού θα είσαι, η μονάδα, ώστε να μπορείς να διαβάζεις κάτι παράλληλα...
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Σύμβουλος επιχειρήσεων. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Φιλαράκι μου που υπηρετεί τώρα τη θητεία του και του έμεινε στο μεταπτυχιακό μονο η διπλωματική, την παράτησε προσωρινά γιατί τελικά δεν είχε καθόλου χρόνο.

Ένας άλλος πάλι (αεροπορία) τότε είχε προλάβει να κουτσοπροετοιμαστεί για κατατακτήριες.

Φαντάζομαι είναι και πώς θα σου κάτσει το σκηνικό, πού θα είσαι, η μονάδα, ώστε να μπορείς να διαβάζεις κάτι παράλληλα...
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αλλά δεν εννοώ να κάνεις θητεία και μεταπτυχιακό, αν πας στρατό ξηράς αυτό είναι λίγο αδύνατο. Εννοώ να κόψεις την αναβολή πριν πας για μεταπτυχιακό και ταυτόχρονα να ξεκινήσεις τις διαδικασίες "παλαβόχαρτου" ώστε μετά από δύο έτη να έχεις ξεμπερδέψει και με το μάστερ και με τη θητεία.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αλλά δεν εννοώ να κάνεις θητεία και μεταπτυχιακό, αν πας στρατό ξηράς αυτό είναι λίγο αδύνατο. Εννοώ να κόψεις την αναβολή πριν πας για μεταπτυχιακό και ταυτόχρονα να ξεκινήσεις τις διαδικασίες "παλαβόχαρτου" ώστε μετά από δύο έτη να έχεις ξεμπερδέψει και με το μάστερ και με τη θητεία.
Εννοείται πώς αυτή είναι η καλύτερη λύση για κάποιον που δεν θέλει να πάει.

Ως άλλες λύσεις συνοπτικά αναφέρω:

1)Διδακτορικό (ή μούφα διδακτορικό πχ βουλγαρία) γιατί σου δίνει αναβολή μέχρι τα 31. Μετά (ή πριν) με 2 αναβολές παλαβόχαρτου φτάνεις το όριο που μπορείς να την εξαγοράσεις.
Το αρνητικό είναι ότι απαιτεί φράγκα και κονέ.

2)Καλή μελέτη των νοσημάτων υγείας που σε στέλνουν κατευθείαν Ι5. Υπάρχουν κάποια κρυφά παραθυράκια, και γλιτώνεις τα 2 χρόνια τρεξίματος.
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Σύμβουλος επιχειρήσεων. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Εννοείται πώς αυτή είναι η καλύτερη λύση για κάποιον που δεν θέλει να πάει.

Ως άλλες λύσεις συνοπτικά αναφέρω:

1)Διδακτορικό (ή μούφα διδακτορικό πχ βουλγαρία) γιατί σου δίνει αναβολή μέχρι τα 31. Μετά (ή πριν) με 2 αναβολές παλαβόχαρτου φτάνεις το όριο που μπορείς να την εξαγοράσεις.
Το αρνητικό είναι ότι απαιτεί φράγκα και κονέ.

2)Καλή μελέτη των νοσημάτων υγείας που σε στέλνουν κατευθείαν Ι5. Υπάρχουν κάποια κρυφά παραθυράκια, και γλιτώνεις τα 2 χρόνια τρεξίματος.
Να 'σαι καλά φίλε, ευχαριστώ. Ιδανικά θα ήθελα να ακούσω και κάποιον που δοκίμασε αυτή τη στρατηγική.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Να 'σαι καλά φίλε, ευχαριστώ. Ιδανικά θα ήθελα να ακούσω και κάποιον που δοκίμασε αυτήν τη στρατηγική.
Δυστυχώς τόσο δημόσια, λίγο δύσκολο να μπορέσει κάποιος να σου απαντήσει, για ευνόητους λόγους.

Ίσως να έκανες κάποια ερώτηση στο reddit...;:hmm:
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Ξέρει κανεις που μπορώ να βρω την ανακοίνωση για την 12μηνη θητεία για έναν φίλο μου ;έχει κάνει τα χαρτιά του από τον Οκτώβριο αλλά δεν το σηκώνουν το τηλ στην στρατολογία ...ξέρει κανεις που μπορώ να το δω ;
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,487 μηνύματα.
γκάιζ βρήκα ένα θέμα ασφάλειας
ξέρετε φαντάζομαι που στους χάρτες google τα στρατόπεδα τα έχουν θολωμένα για λόγους ασφαλείας ετσι;
φέτος η google έχει πάρει νέες δορυφορικές φωτογραφίες και έχει κάνει update τους χάρτες της
όμως πλέον τα περισσοτερα στρατοπεδα δεν ειναι θολωμένα, φαινονται κανονικα.
δεν έχουν προλάβει ακόμα να τα επεξεργαστούν, να τα βρουν και να τα θολώσουν!
χειροκινητα που εχω ελεγξει μερικα, μονο στη θεσσ τα εχουν κρατησει θολωμενα, ολα τα υπολοιπα φαινονται
αν μπορειτε ελεγξτε στρατοπεδα που ξερετε κι εσεις και πειτε
 
Top