Τι γνώμη έχετε για το Halloween; Να έρθει και στην Ελλάδα;

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 2,213 μηνύματα.
Ψώνιζα με την μανα μου κυριακάτικα στα λιντλ γιατι με έσερνε να της κρατάω τις σακούλες, και παρατήρησα οτι υπήρχαν halloween themed πίτσες, γλυκά, κεριά (πήρα ενα κερί κολοκύθας, και γαμω) κλπ. Μου εκανε εντύπωση γιατι δεν είχα ακουστά ξανα για halloween στην ελλάδα... Ποιά είναι η γνώμη σας; Να έρθει, μακρια και αγαπημένοι; Πώς θα δουλεύει με τις πολυκατοικίες;
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,696 μηνύματα.
Λατρεύω spooky Halloween season, μακάρι να ήμασταν Αμερική που υπερστολίζουν φαντασμαγορικά!
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,929 μηνύματα.
Προσωπικά γουστάρω κάργα Χάλογουιν. Ως φανατικός ταινιών τρόμου, η ομώνυμη ταινία του Κάρπεντερ υπήρξε ήδη από την εφηβεία μου από τις πιο αγαπημένες μου και τότε ακριβώς ήταν που έμαθα για τη γιορτή αυτή και άρχισα να ψάχνω πληροφορίες. Έτσι κόλλησα. Φυσικά, ουδέποτε γιόρτασα το Χάλογουιν ως παιδί ούτε αργότερα ως ενήλικος, καθως δεν υπήρχαν θεματικά πάρτι, όπως τώρα. Φέτος δυστυχώς δεν πήγα κάπου, αλλά στο πρόσφατο παρελθόν έχω κάνει μεγαλειώδεις εμφανίσεις με επαγγελματικό μακιγιάζ.

Γενικά συμφωνώ με αμαρέλια, λατρεύω όλη τη spooky ατμόσφαιρα και ζηλεύω αφάνταστα τη μικρή μου ανιψιά που μένει στο εξωτερικό και που τη βλέπω κάθε χρόνο σε φωτογραφίες να ντύνεται μάγισσα ή δεν ξέρω τι και να βγαίνει με τους συμμαθητές της για "κέρασμα ή φάρσα". <3
 
Τελευταία επεξεργασία:

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Ψώνιζα με την μανα μου κυριακάτικα στα λιντλ γιατι με έσερνε να της κρατάω τις σακούλες, και παρατήρησα οτι υπήρχαν halloween themed πίτσες, γλυκά, κεριά (πήρα ενα κερί κολοκύθας, και γαμω) κλπ. Μου εκανε εντύπωση γιατι δεν είχα ακουστά ξανα για halloween στην ελλάδα... Ποιά είναι η γνώμη σας; Να έρθει, μακρια και αγαπημένοι; Πώς θα δουλεύει με τις πολυκατοικίες;
Υπάρχει lidl που είναι άνοιχτο τις Κυριακές;

Τώρα εννοείς να κυκλοφορούν τα παιδιά στα σπίτια για φάρσα ή κέρασμα όπως στη Αμερική;
Ή να στολίζουν αλά Halloween τα σπίτια;
Το πρώτο πολύ δύσκολο γιατί δεν το γνωρίζουν πολλοί και δεν θα το επιτρέπαν οι γονείς αλλά έχουμε και τις αποκρίες αν θέλουμε να βάλουμε στολή. Αλλά να διακοσμήσουν το σπίτι με τρομακτικά στοιχεία θα μου άρεσε πολύ, επίσης νομίζω ότι έχουμε θεματικά πάρτι για το halloween και έχει φάση.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,374 μηνύματα.
Ένα όμορφο αμερικανικό έθιμο. Ως εκεί. Δεν έχει δουλειά στην Ελλάδα.

Η Ελλάς έχει τις αποκριές, ένα χριστιανοποιημένο αρχαιοελληνικό έθιμο.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,696 μηνύματα.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,929 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,427 μηνύματα.
Λατρεύω spooky Halloween season, μακάρι να ήμασταν Αμερική που υπερστολίζουν φαντασμαγορικά!
Κάποια στιγμή έψηνα έναν φίλο μου να ξεκινάγαμε επιχείρηση που θα φτιάχναμε animatronics για Halloween στην Ελλάδα, from scratch.

Δυστυχώς δεν βρήκαμε τον χρόνο, αλλά ομολογώ οτι δεν έχω αφήσει την ιδέα. Γενικά κατά καιρούς κατεβάζω διάφορα στο κεφάλι μου αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι με παίρνουν στην πλάκα :P.

Συμφωνώ όμως, είναι μια γιορτή που φτιάχνει την διάθεση σε μικρούς και μεγάλους και θα ήταν πολύ ωραίο να την υιοθετούσαμε και εδώ.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,929 μηνύματα.
δεν στο ‘χα καθόλου. :P

Αχ, άλλη πισώπλατη μαχαιριά μετά το "δεν περίμενα να πηγαίνεις θέατρο" που μου είχε πετάξει η Χιμέλα παλαιότερα. :P Α, και το "καλο παιδάκι ο λάσερ...τι;;;;;; είναι πάνω από 30?" του i lie us.

Δεν ξέρω τι εντύπωση δίνω γενικά, μάλλον όχι την πραγματική.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,696 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι εντύπωση δίνω γενικά, μάλλον όχι την πραγματική.
καλό είναι αυτό για καμουφλάρισμα κι εμένα μου χουν σείρει εδώ τα μύρια όσα κι απο κοντά θα εκπλήσσονταν οι περισσότεροι. :P
Δεν είχες αναφέρει κάτι αντίστοιχο γιαυτό παραξενεύτηκα , όπως και να χει το challenge παραμένει, δεν αρκεί μονάχα μια δήλωση !


:P
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 2,213 μηνύματα.
Κάποια στιγμή έψηνα έναν φίλο μου να ξεκινάγαμε επιχείρηση που θα φτιάχναμε animatronics
νιώθω οτι σε ξέρω απο κάπου......

1698612163631.png
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,696 μηνύματα.
Κάποια στιγμή έψηνα έναν φίλο μου να ξεκινάγαμε επιχείρηση που θα φτιάχναμε animatronics για Halloween στην Ελλάδα, from scratch.
Τέλειο! Πραγματικά, μακάρι να σας έρθει η έμπνευση και να ασχοληθείτε έχει άπειρα πράγματα που μπορείτε να κάνετε! Αν θες καμιά ιδέα μου στέλνεις.

Διαθέτω official στολή Michael Myers που είχα πληρώσει για χρυσάφι και την είχα φορέσει σε ενα πάρτι που ολες είχαν ντυθεί σεξι νεραιδα, σεξι νοσοκομα και σεξι καλόγρια. :P

Είχα απογοητευτεί πλήρως :P
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,929 μηνύματα.
καλό είναι αυτό για καμουφλάρισμα

spoiler... είμαι κρυφός Μητσοτακικός και του τα σούρνω σε κάθε ευκαιρία εδώ για να μην αποκαλύψω την αληθινή μου ταυτότητα.

Κοίτα, δεν ισχυρίζομαι ότι είμαι "ψαγμένος", δηλαδή να ξετρυπώνω κρυφά διαμαντάκια που δεν τα ξέρουν πολλοί, αλλά έχω δεν πάρα πολλές ταινίες. Κυρίως, βέβαια, τις κλασικές. Αλλά το inbox μου είναι ανοιχτό για προτάσεις.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν βλέπω κάτι άσκημο. Αργά αλλά σταθερά το Halloween έρχεται στην Ελλάδα για να μείνει. Ωραία θα είναι. Ακόμα μια εισαγόμενη γιορτή ή έθιμο όπως το εβραϊκό πάσχα, τα χριστουγεννιάτικα δέντρα, ο Αγιοβασίλης, ο Βαλεντίνος. Τώρα τι θα γίνει με την "εκκλησία" δεν ξέρω. Πολεμούσε τις απόκριες γιατί είναι (λέει) ειδωλολατρική, τώρα θα κυνηγάει και το Halloween;

Υ.Γ/ Αμερικάνικη γιορτή είναι , όμως εδώ και λίγα χρόνια έχει καθιερωθεί και στη Βρετανία.


1698612515115.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,929 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,374 μηνύματα.
Τότε διεθνιστές και τώρα διεθνιστές. Όπλο της παγκοσμιοποίησης οι κομμουνιστές.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,696 μηνύματα.
οι κομμουνιστές
Πάλι μωρέ τα κουμμούνια σας φταίνε;
Γιάννη σε κόβω να τη βρίσκεις εν τέλει με κομμουνίστρια να ξες
Ψήνεσαι ν'ανοίξεις ένα horror thread για να ποστάρουμε προτάσεις, κριτικές κλπ;
Ψήνω, θα ψάξω κι αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,827 μηνύματα.
Ένα πολύ ωραίο έθιμο που με τα χρόνια αποκτάει σημαντική θέση στην Ελλάδα. Ακόμα ένα θετικό που έχουν προσφέρει οι ΗΠΑ / Βρετανία στον κόσμο αυτόν 😁😁.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top