Τι είναι βασικό για εσάς σε μία σχέση;

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Περιττο να πουμε οτι δυστυχως ο περισσοτερος κοσμος συμπεριφερεται σαν (λιγοτερο εξελιγμενο) ζωο. (reptilian brain κανει κουμαντο).


Είχα διαβάσει πριν λίγα χρόνια μια έρευνα, όπου με τις νέες τεχνικές παρακολούθησης των δραστηριοτήτων του εγκεφάλου, που έχουν αρχίσει να χρησιμοποιούνται μέσα στην τρέχουσα δεκαετία, οι ερευνητές ανακάλυψαν το εξής: Όλες μας οι αποφάσεις, παίρνονται από τον ερπετικό μας εγκέφαλο, μερικά msec πριν φτάσουν στον ανώτερο εγκέφαλο και γίνουν συνειδητές. Είναι λέει ψευδαίσθηση ότι αποφασίζει ο ανώτερος εγκέφαλος...Περίεργο ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Oλες ; Μου ακουγεται περιεργο αυτο. Το σιγουρο ειναι οτι δεχομαστε ερεθισματα για βασικες αναγκες απο εκει, και ισως επηρεαζομαστε και για αλλες. Αν την βρεις πουθενα την ερευνα, ριξε μια φωνη αν το θυμηθεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Μεγάλο θέμα...πρός συζήτηση βέβαια, αλλά θα κάνω μία προσπάθεια κι εγώ, ( γιατί καιρό "το αποφεύγω" αυτό το θέμα, μυρίζει μπαρούτι...) :(

Δεν είναι βασικό άραγε....να μπορεί κάποιος να "είναι ελεύθερος" μέσα σε μία σχέση ???
Να μπορεί να είναι δλδ, ο "καλός" και ο "κακός" του εαυτός , κάποιες στιγμές ???
Χωρίς ν'ανησυχεί....αφού απλά θα ξέρει πώς ο άλλος τον κατανοεί ( κατανόηση λοιπόν...,εμπιστοσύνη , πού βέβαια χτίζεται σιγά-σιγά, σεβασμός, ειλικρίνεια...) !!!
Αγάπη ??? Σίγουρα....αλλά τι είδους αγάπη...???
Αγάπη : " Σ΄αγαπώ μωρό μου, έτσι όπως είσαι.....αλλά άν αλλάξεις κι αυτά που δεν "μ'άρέσουν".....άν κάνεις κι'αυτό.....κι'εκείνο ....και τ'άλλο...ΤΟΤΕ....θα σ'αγαπώ ακόμα περισσότερο?....ΤΟΤΕ, είσαι η γυναίκα της ζωής μου?, ( ή ο άντρας της ζωής μου,αντίστοιχα, μη βγάζουμε και την ουρά μας απ'έξω!!! )

Όχι, ευχαριστώ πολύ....τέτοια αγάπη τη "χόρτασα"!!!
"Θέλω αγάπη που να "λέει": " Σ' αγαπώ, έτσι όπως είσαι", ( μεγάλη κουβέντα το ξέρω και οι μεγάλες κουβέντες, εύκολα βγαίνουν απ'το στόμα μας...).
Μπορεί όμως επίσης να "λέει" : " Ξέρω, πώς έχω-εις κι ελλατώματα, πώς κάνω-εις λάθη...(ποιό είναι τέλειος άλλωστε??? Μόνο "Ένας" !!! ........ πώς σε πολλά διαφωνούμε, πώς πολλές φορές μου βγαίνουν κακίες, γιατί βάζω τον εγωϊσμό μου πιό πάνω...,γιατί σου ζητώ πράγματα πού, είτε δεν θέλεις , είτε δεν μπορείς να μου προσφέρεις..........ΑΛΛΑ, προσπαθώ κι είμαι διατεθειμμένος-η να σ'αποδεχτώ, είμαι πρόθυμος-η να "δεχτώ" και τον "κακό" σου εαυτό......γιατί όταν σε γνώρισα...αυτό είσουν...........,ΑΠΛΑ "εγώ" δεν ήθελα να "σε δώ "........ήθελα να πιστεύω πώς βρήκα το "πρότυπο"...την "ιδανική" γυναίκα-άντρα , που χρόνια πλάθω μέσα στο μυαλό μου.......κι ίσως ποτέ μου να μήν βρώ....γιατί άραγε......????? ΥΠΑΡΧΕΙ...???? :confused: :worry: :/:

Το θέμα ίσως είναι ανεξάντλητο......και πολλά ακόμα θα μπορούσαν να ειπωθούν ή ίσως κάποια διατυπώθηκαν, όχι και με τόν καλύτερο τρόπο......αλλά αυτά πιστεύω, αυτά νοιώθω και μόνο γι'αυτά μπορώ να "πω"......αυτά που εγώ βιώνω...:redface:
---------------------------------------------------------------------------
" Θέλει μαγκιά για ν'αρνηθείς...της σιγουριάς τα κυβικά,
για έναν έρωτα να πείς.....,εγώ θα ζω με δανεικά,
θέλει μαγκιά για ν' αφεθείς.... σε ένα πάθος δυνατό,
μα εσύ μωρό μου....δεν διαθέτεις απ'αυτό...!!!! "


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
.

Η επικοινωνία...

Από προσωπική εμπειρία, όταν υπάρχει πραγματική επικοινωνία... και σε όλα τα επίπεδα..., όλα τα άλλα, ακόμα κι΄ αν προκύψουν..., μπορούν να ξεπερασθούν !!!

Αντίθετα, όταν δεν υπάρχει επικοινωνία, ακόμα και τα θετικά στοιχεία..., σιγά - σιγά μεταλλάσσονται σε πρόβλημα... ;)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν είναι βασικό άραγε....να μπορεί κάποιος να "είναι ελεύθερος" μέσα σε μία σχέση ???
Να μπορεί να είναι δλδ, ο "καλός" και ο "κακός" του εαυτός , κάποιες στιγμές ???

Αγάπη ??? Σίγουρα....αλλά τι είδους αγάπη...???
Όχι, ευχαριστώ πολύ....τέτοια αγάπη τη "χόρτασα"!!!
"Θέλω αγάπη που να "λέει": " Σ' αγαπώ, έτσι όπως είσαι", ( μεγάλη κουβέντα το ξέρω και οι μεγάλες κουβέντες, εύκολα βγαίνουν απ'το στόμα μας...).
ΑΠΛΑ "εγώ" δεν ήθελα να "σε δώ "........ήθελα να πιστεύω πώς βρήκα το "πρότυπο"...την "ιδανική" γυναίκα-άντρα , που χρόνια πλάθω μέσα στο μυαλό μου, αυτά νοιώθω και μόνο γι'αυτά μπορώ να "πω"......αυτά που εγώ βιώνω...:redface:

Όταν η ελευθερία του ενός δεν συμβαδίζει με την ελευθερία του άλλου, απλά δεν υπάρχει σχέση και ούτε κανένας πρακτικός λόγος (παιδιά, σπίτια, σκυλιά, γατιά, περιουσίες) δεν θα σταθεί τελικώς επαρκής για ν' αναστρέψει την κατάληξη. Είναι φανερό αγαπητή Πύλη ότι περνάς από την ίδια φάση που πέρασα κι εγώ επί τρία χρόνια, όμως δεν θα μπορούσα να σου συστήσω να κάνεις αυτό που επέλεξα εγώ. Το ψευδώνυμο που διάλεξες έχει φιλοσοφικές προεκτάσεις και μου δείχνει ότι πράγματι βρίσκεσαι μπροστά στην Πύλη που θα σε οδηγήσει στην επόμενη ζωή σου. Να θυμάσαι ότι δεν έφτασες μέχρι εδώ τυχαία, μπροστά στην Πύλη στέκονται μόνο όσοι το επιθυμούν πολύ, ή καλύτερα το έχουν περισσότερο ανάγκη. Πρόσεξε τα σημεία που έχω υπογραμμίσει, ιδιαίτερα αυτό που λέει ότι πλάθουμε τους άλλους μέσα στο μυαλό μας. Να γνωρίζεις πως δεν υπάρχει μεγαλύτερη φυλακή από το να προσπαθείς να ταυτιστείς μ' έναν χαρακτήρα που έχει πλάσει κάποιος άλλος, για σένα, χωρίς εσένα. Επίσης θέλω να προσεχτεί το σημείο που μιλάς για τη βιωματική γνώση της αλήθειας. Πίστεψέ με πως δεν χρειάζεται να είσαι επιστήμονας για να καταλάβεις. Τα βιώματά σου και τα συναισθήματα (θετικά ή αρνητικά) που αυτά σου προκαλούν θα σε οδηγήσουν με ασφάλεια. Σκέψου τι θέλεις πιο πολύ και τι θα σου λείψει περισσότερο.

.

Η επικοινωνία...

Από προσωπική εμπειρία, όταν υπάρχει πραγματική επικοινωνία... και σε όλα τα επίπεδα..., όλα τα άλλα, ακόμα κι΄ αν προκύψουν..., μπορούν να ξεπερασθούν !!!

Αντίθετα, όταν δεν υπάρχει επικοινωνία, ακόμα και τα θετικά στοιχεία..., σιγά - σιγά μεταλλάσσονται σε πρόβλημα... ;)

.


Αγαπητή Λίλιθ, χαίρομαι που σε ξανασυναντώ μετά από λίγες ημέρες αναγκαστικής αποχής μου από το στέκι. Πράγματι, όπως έγραψα και στην Πύλη, είναι φανερό ότι στο μέχρι στιγμής δρόμο σου σε οδηγούν τα βιώματά σου. Έχω κι εγώ βγάλει τα ίδια συμπεράσματα, μετά από πολύ πόνο και κόπο, μετά από καταστάσεις που κι εμένα με τρομάζουν. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι το εξής: Ακόμη κι αν αυτά τα βιώματα είναι σκληρά, είναι σίγουρο ότι πρέπει να τα εκλάβει κανείς ως αρνητικά; Γιατί εγώ επιμένω να τα βλέπω ως μαγικά; Τα μυητικά στάδια που περνάει ο καθένας από εμάς, είναι αναπόφευκτα, αφού με μαθηματική (χαοτική ωστόσο) ακρίβεια οδηγούν στο ν' ανακαλύψουμε τον πραγματικό μας εαυτό, πράγμα που είναι και ο προορισμός του ανθρώπου, πέρα από την αναπαραγωγή. Η θλίψη που διακρίνω στο γράψιμό σου δεν ταιριάζει με το Τοτέμ σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
.

Η επικοινωνία...

Από προσωπική εμπειρία, όταν υπάρχει πραγματική επικοινωνία... και σε όλα τα επίπεδα..., όλα τα άλλα, ακόμα κι΄ αν προκύψουν..., μπορούν να ξεπερασθούν !!!

Αντίθετα, όταν δεν υπάρχει επικοινωνία, ακόμα και τα θετικά στοιχεία..., σιγά - σιγά μεταλλάσσονται σε πρόβλημα... ;)

.


συμφωνω απολυτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mimikaki2980

Νεοφερμένος

Η mimikaki2980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
η ειλικρίνεια:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Έρωτας, αγάπη, σεβασμός, ειλικρίνεια...και πολύ χαμόγελο και γέλιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penni_k

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Εμπιστοσυνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Margaritisole

Νεοφερμένος

Ο Μαργαρίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
προσωπικα να ειμαι ο αρχηγος, αυτοσ που μπορει να οδηγει τν σχεση. Καταλαβαινω οτι οι κοπελεσ μισουν να εχουν εναν αβουλο πλασματακι. Απο εκει και περα δν υπαρχει κατι που να θελω απο την κοπελα μου.

Γενικοτερα θα ηθελα τν ιδιο και απο ολα τα αγορια, να ειναι αντρεσ να μπορουν να δοιηκουν και να ξερουν τι τουσ γινετε οσων αναφορα τις γυναινεσ ξερουν πολυ καλα τι πρεπει να κανουν και το κανουν αποτε δν εχω να ζητησω κατι απο αυτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Εμπιστοσύνη
Σεβασμός
Αγάπη
Ειλικρίνεια
Ισότητα

Εσαεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,083 μηνύματα.
Τελικά μετά από μακροχρόνια σχέση που θέλω να έχει μέλλον θα έλεγα "Υπομονή". Ίσως επειδή προσωπικά δεν είμαι υπομονετικός τύπος νομίζω οτι αυτό που ξοδεύω περισσότερο από όλα είναι η υπομονή μου. Τώρα τα παραπάνω που είπες italian θέλω να πιστεύω οτι είναι λίγο πολύ δεδομένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Nα μην είναι και οι 2 άνεργοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Nα μην είναι και οι 2 άνεργοι.


γιατι ρε μαν, μια χαρά, μπαινει σχεδον ενας μισθός στο σπίτι. χλιδή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Τώρα τα παραπάνω που είπες italian θέλω να πιστεύω οτι είναι πολύ λίγο δεδομένα.

Ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά Himela, αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πειραΖμό. Τώρα Ναι, συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penni_k

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Χθες το βραδυ μετα απο μια ακομα αποτυχημενη σχεση κατεληξα σε 2: αγαπη + σεβασμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,083 μηνύματα.
Ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά Himela, αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πειραΖμό. Τώρα Ναι, συμφωνώ.

Όταν δε βρίσκεις αυτό που ψάχνεις εσαεί (που είπες κι εσύ) δεν πάει στραβά ο γυαλός. Μήπως εσύ στραβά αρμενίζεις;:hmm:
Δε θέλω να πιστεύω οτι ο κόσμος έχει χαλάσει τόσο που τα παραπάνω που είπες είναι πια ψιλά γράμματα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Himela, το λογοπαίγνιο με το εσαεί πήγαινε στην διάρκεια όλων αυτών των επιθυμητών χαρακτηριστικών σε μία σχέση. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι κάποια πράγματα που θα έπρεπε να είναι δεδομένα σε μια σχέση, πολύ συχνά δυστυχώς, στην πράξη αποδεικνύεται ότι δεν είναι.

Κατά τα άλλα εγώ σίγουρα στραβά αρμενίζω ίσως φταίει η βάρκα, ο τιμονιέρης, το πηδάλιο, τα νερά που επιλέγω να πλεύσω αλλά σίγουρα παλεύω να το βρω και να διορθώσω την πορεία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,083 μηνύματα.
Himela, το λογοπαίγνιο με το εσαεί πήγαινε στην διάρκεια όλων αυτών των επιθυμητών χαρακτηριστικών σε μία σχέση. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι κάποια πράγματα που θα έπρεπε να είναι δεδομένα σε μια σχέση, πολύ συχνά δυστυχώς, στην πράξη αποδεικνύεται ότι δεν είναι.

Σου έχω πει κι αλλού οτι αυτό θα έπρεπε να σε βοηθάει κι όχι να σε απελπίζει. Αν κάποια δεν έχει αυτά τα χαρακτηριστικά που ζητάς, την αφήνεις και πας γι' άλλα. Ίσως μιλάω λίγο εκ του ασφαλούς βέβαια γιατί από τότε που αποφάσισα τι θέλω και πώς θα το βρω, δε συνάντησα δυσκολίες, ίσως είμαι πιο διορατική από σένα, δεν ξέρω, πάντως το θεωρώ εύκολο να ψυχολογήσεις κάποιον από σχετικά νωρίς. Δηλαδή αυτό το "I didn't see that coming", το ξαφνικό, το απρόσμενο, δε νομίζω οτι θα μου τύχαινε πια. Δεν περιαυτολογώ, τα εννοώ αυτά που λέω. Σπάνια πια ξαφνιάζομαι με τους ανθρώπους. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eld

Νεοφερμένος

Η eld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αγαπη, σεβασμος, κατανοηση, αποδοχη της διαφορετικοτητας, εμπιστοσυνη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top