Τι είναι η περιβόητη διαίσθηση;

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με αφορμή το ποστ στην κουβεντούλα της Γιώτας είπα ν ανοίξω ένα καινούργιο θεματακι δεν ξέρω αν υπάρχει) μιας που η μέρα πάλι έχει πολλά χιλιόμετρα..

Τι ειναι λοιπόν η περιβόητη διαίσθηση για τον καθένας σας ;
Πόσο σημαντικό ρόλο παίζει στην ζωή σας, αλλά και στη ζωή των ανθρώπων γύρων σας !

Όλοι έχουμε βιώσει κατά καιρούς κάποιου είδους προαίσθημα.
Ήταν τελικά προαίσθημα η έχουμε ισχυρή διαίσθηση;
Είμαστε χαρισματικοί;
Ευλογια ή κατάρα όπως λένε μερικοί να έχεις αυτό το χάρισμα;

Τελικα με τι εχουμε να κανουμε ;
Με συμπτώσεις ή ερχόμαστε αντιμέτωποι μ ένα χάρισμα που όλοι έχουμε όπως λέγεται!


Σύμφωνα με μελέτες ερευνητές κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η διαίσθηση είναι αποτέλεσμα περασμένων εμπειριών μας που ο εγκέφαλος αναλύει και φέρνει στην επιφάνεια με τα ανάλογα ερεθισματα που δεχομαστε στο άμεσο περιβάλλον μας .
Ο αλγορυθμος του μυαλού βγάζει δηλαδή ένα πάρα πολύ γρήγορο αποτέλεσμα που ειναι δύσκολα αντιληπτό στο συνειδητό επίπεδο.

Κοινώς δεν υπάρχει ή δεύτερη σκέψη, ίσως η λεγομενη " λογική " προσεγγίση για πολλούς , άλλοι το ταυτίζουν και με τον αυθορμητισμό !
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,117 μηνύματα.
Η διαίσθηση είναι υπερβατική και αποτελεί το άκρως αντίθετο της λογικής, με την έννοια ότι η λογική συνιστά μια μεθοδολογία για τη διερεύνηση της αλήθειας πάνω σε ένα θέμα, κινούμενη βάσει του νόμου «αιτίας - αποτελέσματος.»
Η διαίσθηση, από την άλλη, αν θέλουμε να δώσουμε έναν ορισμό, αφορά στη σύλληψη της αλήθειας για ένα θέμα αυτόματα και χωρίς σκέψη, χωρίς καμία λογική διεργασία και εξήγηση. Απλά, για κάποιον απροσδιόριστο λόγο γνωρίζεις.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,743 μηνύματα.
ο εγκέφαλος είναι μια μηχανή που κάνει προβλέψεις, καθώς συγκρίνει συνέχεια τις πληροφορίες που λαμβάνει από τις αισθήσεις και τις τρέχουσες εμπειρίες, με τις αποθηκευμένες γνώσεις και αναμνήσεις προηγούμενων εμπειριών και προβλέπει τι θα επακολουθήσει. Θεωρώ λοιπόν πως η διαίσθηση είναι η εσωτερική φωνή που μας οδηγεί να προσλαμβάνουμε προκαταβολικά μηνύματα για όσα πρόκειται να ακολουθήσουν σε μια δεδομένη κατάσταση.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,612 μηνύματα.
Η διαίσθηση έχει και εντελώς ιατρική εξήγηση και δεν είναι κάτι το θεωρητικό που νομίζουμε πως υπάρχει ή είναι θέμα ψυχολογίας. Έχει να κάνει με τα σήματα που στέλνει ο εγκέφαλος στο έντερο, εξού και το "gut feeling" (δεν θυμάμαι ακριβείς ιατρικούς όρους αλλά έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον αν το ψάξει κανείς.)

Εγώ αυτό που ήθελα να επισημάνω, είναι πως είναι πάρα πολύ σημαντική και κάκιστα θεωρώ σήμερα την έχουμε παραγκωνίσει αφήνοντάς την σε δεύτερη μοίρα υπερπροβάλλοντας την αμιγώς "καθαρή" λογική. Δεν λειτουργεί έτσι ο άνθρωπος, είμαστε ενα πολύ περίπλοκο σύστημα νευρικών σημάτων σε όλα μας τα όργανα και συμπλέγματα μηχανισμών (ανοσοποιητικό, καρδιαγγειακό σύστημα etc) όπου η συνεχής καταστολή αυτών των σημάτων και η προσήλωση σε μια μόνο λειτουργία (την λογική) οδηγεί στις δυσλειτουργίες του στο σύνολο.

Ενδιαφέρον έχει η βιογραφία του Jobs όπου αναφέρεται πως σχεδόν όλες του οι αποφάσεις παίρνονταν με γνώμονα την διαίσθησή του.
Ελπίζω να μην ήταν τέρμα μαλάκας με τους υπαλλήλους και τους συνεργάτες του για αυτό βέβαια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,036 μηνύματα.
Σίγουρα η διαίσθηση έχει επιστημονική εξήγηση, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω. Ειναι αρκετοί άνθρωποι που έχουν μια αντίληψη και παρατηρητικότητα παραπάνω και τους βοηθά στο να αντιλαμβανονται εύκολα τα βασικά στοιχεία του χαρακτήρα και τις προθέσεις του άλλου. Ειμαι και εγώ ανάμεσα σε αυτούς τους ανθρώπους, δύσκολα πέφτω έξω για μια κατάσταση ή για κάποιον άνθρωπο.
Όμως, η διαίσθηση κατά τη γνώμη μου υπάρχει και σε άλλες περιπτώσεις που δεν εξηγείται... Κοροϊδέψτε, αμφισβητείστε, η γνώμη μου δεν αλλάζει πάντως.
Προσωπικά έχω έντονη διαίσθηση μέσω των ονείρων. Ξέρω, ξερω, υπάρχει επιστημονική εξήγηση για τα όνειρα, τα έχω ψάξει, ναι. Αυτό όμως δεν είναι το ίδιο.
Μου έχουν τύχει πολλά, από μικρο παιδί που δεν θα μπορούσα καν να έχω τέτοια αντίληψη, που ήξερα ότι κάτι συμβαίνει ή θα συμβεί είτε καλό είτε κακο, (χωρις να εχω καποιο ερεθισμα, χωρις να εχω μιλήσει με αυτα τα ατομα για μηνες πολλές φορές και να μην εχω ιδεα τι συμβαινει στη ζωη τους) Και όσες, μα όσες φορές και να ρώτησα ή να προειδοποίησα, αυτό που είδα είχε συμβεί ή έγινε εκ των υστέρων.
Αυτό είναι κάτι που συμβαίνει και στη μαμά μου και στη γιαγιά μου. Όχι δεν πιστεύω ότι είναι χάρισμα, ούτε ότι είμαστε μάγισσες σα τη σειρά του ANT1, αν είναι δυνατόν. Αλλά για εμένα, η διαίσθηση σε πολλές πτυχές της, είναι πέρα από τη λογική.
 

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Ενδιαφέρον έχει η βιογραφία του Jobs όπου αναφέρεται πως σχεδόν όλες του οι αποφάσεις παίρνονταν με γνώμονα την διαίσθησή του.
Γι αυτό και πέθανε από θεραπεύσιμο καρκίνο. Γιατί έμπλεξε με μαντζούνια. Οι μεγαλύτερες αποτυχίες της apple ήταν όταν ο jobs δούλευε με διαίσθηση. Ουδείς τέλειος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και όσες, μα όσες φορές και να ρώτησα ή να προειδοποίησα, αυτό που είδα είχε συμβεί ή έγινε εκ των υστέρων.
Θέλω και εγώ ότι παίρνεις. Τα δικά μου δεν κάνουν καλή δουλειά...
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,036 μηνύματα.
Γι αυτό και πέθανε από θεραπεύσιμο καρκίνο. Γιατί έμπλεξε με μαντζούνια. Οι μεγαλύτερες αποτυχίες της apple ήταν όταν ο jobs δούλευε με διαίσθηση. Ουδείς τέλειος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Θέλω και εγώ ότι παίρνεις. Τα δικά μου δεν κάνουν καλή δουλειά...
Σε ευχαριστώ που με κοροϊδεύεις, να είσαι καλά, καλή συνέχεια, και να πίνεις νερό.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,612 μηνύματα.
Οι μεγαλύτερες αποτυχίες της apple ήταν όταν ο jobs δούλευε με διαίσθηση.
Αν διαβάσεις το βιβλίο, που είναι απόρροια τόσο της προσωπικής του μαρτυρίας όσο και σχεδόν όλων των συνεργατών που είχε ποτέ του, θα καταλάβεις το ακριβώς αντίθετο.
Εκεί που όλοι λογικά βλέπαν ακατόρθωτα πράγματα αυτός έβλεπε αδιανόητα 'τρελές' και καινοτόμες ευκαιρίες διαισθητικά και όταν όλοι μαζί το κάναν πράξη, ξεκλείδωναν μια άλλη πτυχή του εαυτού τους που μέχρι τότε δεν ήξεραν πως είχαν την δυνατότητα να κάνουν πραγματικότητα. (δικά τους λόγια).

Ουδείς τέλειος.

Σίγουρα και ο συγκεκριμένος, 'θεος σχωρέσ' τον' , είχε ένα σωρό προβλήματα ψυχικά και σωματικά.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σίγουρα η διαίσθηση έχει επιστημονική εξήγηση, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω. Ειναι αρκετοί άνθρωποι που έχουν μια αντίληψη και παρατηρητικότητα παραπάνω και τους βοηθά στο να αντιλαμβανονται εύκολα τα βασικά στοιχεία του χαρακτήρα και τις προθέσεις του άλλου. Ειμαι και εγώ ανάμεσα σε αυτούς τους ανθρώπους, δύσκολα πέφτω έξω για μια κατάσταση ή για κάποιον άνθρωπο.
Όμως, η διαίσθηση κατά τη γνώμη μου υπάρχει και σε άλλες περιπτώσεις που δεν εξηγείται... Κοροϊδέψτε, αμφισβητείστε, η γνώμη μου δεν αλλάζει πάντως.
Προσωπικά έχω έντονη διαίσθηση μέσω των ονείρων. Ξέρω, ξερω, υπάρχει επιστημονική εξήγηση για τα όνειρα, τα έχω ψάξει, ναι. Αυτό όμως δεν είναι το ίδιο.
Μου έχουν τύχει πολλά, από μικρο παιδί που δεν θα μπορούσα καν να έχω τέτοια αντίληψη, που ήξερα ότι κάτι συμβαίνει ή θα συμβεί είτε καλό είτε κακο, (χωρις να εχω καποιο ερεθισμα, χωρις να εχω μιλήσει με αυτα τα ατομα για μηνες πολλές φορές και να μην εχω ιδεα τι συμβαινει στη ζωη τους) Και όσες, μα όσες φορές και να ρώτησα ή να προειδοποίησα, αυτό που είδα είχε συμβεί ή έγινε εκ των υστέρων.
Αυτό είναι κάτι που συμβαίνει και στη μαμά μου και στη γιαγιά μου. Όχι δεν πιστεύω ότι είναι χάρισμα, ούτε ότι είμαστε μάγισσες σα τη σειρά του ANT1, αν είναι δυνατόν. Αλλά για εμένα, η διαίσθηση σε πολλές πτυχές της, είναι πέρα από τη λογική.
Μα δεν συζητούμε την επιστημονική η την ψυχολογική εξήγηση!

Αυτά ειναι στους περισσότερους γνωστά, το θέμα σε μια συζήτηση δεν ειναι να πάρουμε και να κάνουμε copy paste την βιβλιογραφία, το θέμα είναι να βλέπουμε μαρτυρίες ανθρώπων και κατά πόσο όλο αυτό έχει επίδραση στην ζωή τους όπως και στη δική σου περίπτωση που πραγματικα ειναι πολύ ενδιαφέρων η μαρτυρια σου !

Προσωπικά θεωρό όταν αυτό συμβαίνει σε ένα επαναλαμβανομενο μοτίβο συμπεριφοράς ειναι χάρισμα!

Δεν ειναι ένα τυχαίο γεγονός και σίγουρα δεν μπορεί να περνά απαρατήρητο!!!

Τωρα στα ονειρα πιστεύω και εγώ κατά μία έννοια ,σπάνια βλέπω βέβαια, αλλά όταν συμβαίνει ειναι άσχημα, πάντα συνοδεύονται από όχι και ένα τόσο ευχάριστο γεγονός δυστυχώς ...
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,036 μηνύματα.
Μα δεν συζητούμε την επιστημονική η την ψυχολογική εξήγηση!

Αυτά ειναι στους περισσότερους γνωστά, το θέμα σε μια συζήτηση δεν ειναι να πάρουμε και να κάνουμε copy paste την βιβλιογραφία, το θέμα είναι να βλέπουμε μαρτυρίες ανθρώπων και κατά πόσο όλο αυτό έχει επίδραση στην ζωή τους όπως και στη δική σου περίπτωση που πραγματικα ειναι πολύ ενδιαφέρων η μαρτυρια σου !

Προσωπικά θεωρό όταν αυτό συμβαίνει σε ένα επαναλαμβανομενο μοτίβο συμπεριφοράς ειναι χάρισμα!

Δεν ειναι ένα τυχαίο γεγονός και σίγουρα δεν μπορεί να περνά απαρατήρητο!!!

Τωρα στα ονειρα πιστεύω και εγώ κατά μία έννοια ,σπάνια βλέπω βέβαια, αλλά όταν συμβαίνει ειναι άσχημα, πάντα συνοδεύονται από όχι και ένα τόσο ευχάριστο γεγονός δυστυχώς ...
Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση σου και την ευγένεια σου!

Απλά πάντα μπαίνω στην ανάγκη να τονίσω τα "κοινώς γνωστά" γιατί είναι ένα θέμα που έχω φάει αρκετή κριτική, χλευασμα κτλ. Καταλαβαίνω φυσικά γιατί, ακούγεται πολύ παλιακο σαν κάτι γιαγιάδες που λέγανε κάτι τέτοιου τύπου ιστορίες και όλα τα συσχετιζαν με θρησκείες κτλ 🥲

Όμως αυτή είναι η αλήθεια μου, και είναι πολύ πιο απλή από όσο ακούγεται και φαίνεται.
Έχω σταματήσει να το συζητώ ή και να τα αναφέρω πολλές φορές τα όνειρα εκτός αν είναι δικά μου άτομα• δεν θέλω να φέρνω κανέναν σε περίεργη ή δυσκολη θέση. Απλά εδώ μιας και άνοιξε τέτοιο θέμα συζήτησης, μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον και ήθελα να πω την ιστορία μου για να δω αν υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που έχουν παρόμοιες εμπειρίες ή έχουν δει. Γιατί έχω γνωρίσει και άλλους ανθρώπους που έχουν έντονη διαίσθηση.
Που για εμένα εξακολουθεί να μην είναι χάρισμα.
Πιστεύω ότι όπως κάποιοι άνθρωποι είναι πιο καλοί σε κάτι από άλλους, έτσι συμβαίνει και εδώ.

Συμφωνώ για το τελευταίο, δυστυχώς η τάση προς αποφυγήν του κακού πάντα είναι πιο έντονη..
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,668 μηνύματα.
Μου έχουν τύχει πολλά, από μικρο παιδί που δεν θα μπορούσα καν να έχω τέτοια αντίληψη, που ήξερα ότι κάτι συμβαίνει ή θα συμβεί είτε καλό είτε κακο, (χωρις να εχω καποιο ερεθισμα, χωρις να εχω μιλήσει με αυτα τα ατομα για μηνες πολλές φορές και να μην εχω ιδεα τι συμβαινει στη ζωη τους) Και όσες, μα όσες φορές και να ρώτησα ή να προειδοποίησα, αυτό που είδα είχε συμβεί ή έγινε εκ των υστέρων.
Αυτό είναι κάτι που συμβαίνει και στη μαμά μου και στη γιαγιά μου. Όχι δεν πιστεύω ότι είναι χάρισμα, ούτε ότι είμαστε μάγισσες σα τη σειρά του ANT1, αν είναι δυνατόν. Αλλά για εμένα, η διαίσθηση σε πολλές πτυχές της, είναι πέρα από τη λογική.
Αυτό που περιγράφεις νομίζω ότι είναι "προαίσθημα" και όχι διαίσθηση. Δηλαδή η αίσθηση εκείνη ότι κάτι πρόκειται να συμβεί στο μέλλον, είτε σ΄ εσένα είτε σε κάποιον άλλον...
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,036 μηνύματα.
Αυτό που περιγράφεις νομίζω ότι είναι "προαίσθημα" και όχι διαίσθηση. Δηλαδή η αίσθηση εκείνη ότι κάτι πρόκειται να συμβεί στο μέλλον, είτε σ΄ εσένα είτε σε κάποιον άλλον...
Χμμ, το προαίσθημα απλά πιστεύω ότι συνήθως είναι κάτι που απλως πλανάται στον αέρα. Η διαίσθηση όμως είναι κάτι που έπειτα το βλέπεις. Σε αυτό πατάω.

Βεβαια νομίζω είναι σχετικά κοντά οι λέξεις :) τουλάχιστον στον λόγο συνήθως.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,117 μηνύματα.
Σίγουρα η διαίσθηση έχει επιστημονική εξήγηση, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω. Ειναι αρκετοί άνθρωποι που έχουν μια αντίληψη και παρατηρητικότητα παραπάνω και τους βοηθά στο να αντιλαμβανονται εύκολα τα βασικά στοιχεία του χαρακτήρα και τις προθέσεις του άλλου. Ειμαι και εγώ ανάμεσα σε αυτούς τους ανθρώπους, δύσκολα πέφτω έξω για μια κατάσταση ή για κάποιον άνθρωπο.
Όμως, η διαίσθηση κατά τη γνώμη μου υπάρχει και σε άλλες περιπτώσεις που δεν εξηγείται... Κοροϊδέψτε, αμφισβητείστε, η γνώμη μου δεν αλλάζει πάντως.
Προσωπικά έχω έντονη διαίσθηση μέσω των ονείρων. Ξέρω, ξερω, υπάρχει επιστημονική εξήγηση για τα όνειρα, τα έχω ψάξει, ναι. Αυτό όμως δεν είναι το ίδιο.
Μου έχουν τύχει πολλά, από μικρο παιδί που δεν θα μπορούσα καν να έχω τέτοια αντίληψη, που ήξερα ότι κάτι συμβαίνει ή θα συμβεί είτε καλό είτε κακο, (χωρις να εχω καποιο ερεθισμα, χωρις να εχω μιλήσει με αυτα τα ατομα για μηνες πολλές φορές και να μην εχω ιδεα τι συμβαινει στη ζωη τους) Και όσες, μα όσες φορές και να ρώτησα ή να προειδοποίησα, αυτό που είδα είχε συμβεί ή έγινε εκ των υστέρων.
Αυτό είναι κάτι που συμβαίνει και στη μαμά μου και στη γιαγιά μου. Όχι δεν πιστεύω ότι είναι χάρισμα, ούτε ότι είμαστε μάγισσες σα τη σειρά του ANT1, αν είναι δυνατόν. Αλλά για εμένα, η διαίσθηση σε πολλές πτυχές της, είναι πέρα από τη λογική.
Υπάρχουν πράγματα που δεν μπορούν να εξηγηθούν (ακόμα) επιστημονικά. Κάποια από αυτά είναι πράγματα σαν αυτά που αναφέρεις. Αν θες μια συμβουλή, επειδή ο κόσμος μας έχει υποδουλωθεί άνευ όρων σε μια θετικιστική οπτική των πραγμάτων, κράτα τα βιώματα αυτά για τον εαυτό σου και για επιλεγμένα άτομα.
Προσωπικά ούτε σε αμφισβητώ ούτε σε κοροϊδεύω. Σε πιστεύω, επειδή ξέρω. Συνέχισε να ακούς τη διαίσθησή σου. Είναι όμορφο να μην πέφτουμε στην παγίδα της εκλογίκευσης των πάντων και να διατηρούμε την (όποια) μαγεία :)
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,036 μηνύματα.
Υπάρχουν πράγματα που δεν μπορούν να εξηγηθούν (ακόμα) επιστημονικά. Κάποια από αυτά είναι πράγματα σαν αυτά που αναφέρεις. Αν θες μια συμβουλή, επειδή ο κόσμος μας έχει υποδουλωθεί άνευ όρων σε μια θετικιστική οπτική των πραγμάτων, κράτα τα βιώματα αυτά για τον εαυτό σου και για επιλεγμένα άτομα.
Προσωπικά ούτε σε αμφισβητώ ούτε σε κοροϊδεύω. Σε πιστεύω, επειδή ξέρω. Συνέχισε να ακούς τη διαίσθησή σου. Είναι όμορφο να μην πέφτουμε στην παγίδα της εκλογίκευσης των πάντων και να διατηρούμε την (όποια) μαγεία :)
Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση σου! 🫶
 

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Εκεί που όλοι λογικά βλέπαν ακατόρθωτα πράγματα αυτός έβλεπε αδιανόητα 'τρελές' και καινοτόμες ευκαιρίες διαισθητικά
Επειδή ξέρω πολύ καλά τα πάντα για apple οι περισσότερες καινοτομίες πήγαν άπατο. Και αυτές που πήγαν καλά είχε δει την τεχνολογία από αλλού πχ xerox και μετά την έκλεβε υλοποιούσε καλύτερα. 'Ολα τα άλλα να είχαμε να λέγαμε. Α επίσης το είχε με το μαρκετινγκ. Η "διαισθησή" δεν βοήθησε πουθενά.

Apple 1&2 -> steve wozniak το έφτιαξε σχεδόν όλο ο άλλος έκλεψε τη δόξα
Macintosh -> Ui xerox
Apple 3/macintosh portable/macintosh tv/apple newton/apple pippin/apple emate/performa x20/ 20th anniversary macintosh/Lisa και η λίστα δεν τελειώνει...... -> αποτυχία από το υπερβολικό όραμα και την αλαζονία τους τζομπς

Πέτυχαν πολύ τα mac λόγο ui κλεμμένο απο xerox
Το ipod λόγο καλής υλοποίησης
Και το iphone λόγο καινοτομιών/το μοναδικό προιον που ήταν "καινοτόμο".

Αν δεν είχε δίπλα τα κατάλληλα άτομα την κατάλληλη στιγμή john ive, craig federighi, timothy cook, phil schiller, eddy cue θα είχε πάει άπατο η apple. Είναι υπερτιμημένος, ηγέτης ναι, businessman ναι αλλά όχι σουπερ ήρωας.

Δεν ανέφερα τον johny srouji (τον σημαντικότερο) μαζί με craig federighi που κράτησαν μέχρι και σήμερα την apple ζωντανή, επειδή ο πρώτος μπήκε όταν ο jobs έφυγε.


 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,612 μηνύματα.
Επειδή ξέρω πολύ καλά τα πάντα για apple οι περισσότερες καινοτομίες πήγαν άπατο. Και αυτές που πήγαν καλά είχε δει την τεχνολογία από αλλού πχ xerox και μετά την έκλεβε υλοποιούσε καλύτερα. 'Ολα τα άλλα να είχαμε να λέγαμε. Α επίσης το είχε με το μαρκετινγκ. Η "διαισθησή" δεν βοήθησε πουθενά.

Apple 1&2 -> steve wozniak το έφτιαξε σχεδόν όλο ο άλλος έκλεψε τη δόξα
Macintosh -> Ui xerox
Apple 3/macintosh portable/macintosh tv/apple newton/apple pippin/apple emate/performa x20/ 20th anniversary macintosh/Lisa και η λίστα δεν τελειώνει...... -> αποτυχία από το υπερβολικό όραμα και την αλαζονία τους τζομπς

Πέτυχαν πολύ τα mac λόγο ui κλεμμένο απο xerox
Το ipod λόγο καλής υλοποίησης
Και το iphone λόγο καινοτομιών/το μοναδικό προιον που ήταν "καινοτόμο".

Αν δεν είχε δίπλα τα κατάλληλα άτομα την κατάλληλη στιγμή john ive, craig federighi, timothy cook, phil schiller, eddy cue θα είχε πάει άπατο η apple. Είναι υπερτιμημένος, ηγέτης ναι, businessman ναι αλλά όχι σουπερ ήρωας.

Δεν ανέφερα τον johny srouji (τον σημαντικότερο) μαζί με craig federighi που κράτησαν μέχρι και σήμερα την apple ζωντανή, επειδή ο πρώτος μπήκε όταν ο jobs έφυγε.


Kαλά σίγουρα όλα όσα λες ισχύουν ακριβώς όπως τα λες και τα αναφέρει και στο βιβλίο εκτενώς.

Εγώ προσωπικά κάθε άλλο παρά σούπερ ήρωα τον έχω στην υπόληψή μου, φερόταν σαν τεράστιος μαλάκας συνεχώς και είχε δημιουργήσει άπειρα τραύματα στους συνεργάτες του, τους έκλεβε τη δουλειά και τις ιδέες και τις παρουσίαζε ως δικές του και η λίστα δεν εχει τελειωμό. Κι αυτό για μένα είναι πολύ πιο σημαντικό απο κάθε επιτυχία που σημείωσε η Apple ever με ή χωρίς τη διαίσθησή του, χέστηκα.

Ωστόσο πολλοί συνεργάτες του τον βλέπουν όπως ανέφερα προηγουμένως
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση σου και την ευγένεια σου!
:redface:
Απλά πάντα μπαίνω στην ανάγκη να τονίσω τα "κοινώς γνωστά" γιατί είναι ένα θέμα που έχω φάει αρκετή κριτική, χλευασμα κτλ. Καταλαβαίνω φυσικά γιατί, ακούγεται πολύ παλιακο σαν κάτι γιαγιάδες που λέγανε κάτι τέτοιου τύπου ιστορίες και όλα τα συσχετιζαν με θρησκείες κτλ 🥲
Απο ποιον εχεις φαει κριτικη και γιατι ?
Μηπως καθε φορα που δεχομαστε αρνητικη κριτικη πρεπει να εχουμε αυτο το μετρο ουτως ωστε να αντιλαμβανομαστε και το point αυτης ?

Ειναι γνωστο σε τι κοινωνια ζουμε αλλα μην ξεχναμε πως δεν ειναι ολοι ετσι !
Όμως αυτή είναι η αλήθεια μου, και είναι πολύ πιο απλή από όσο ακούγεται και φαίνεται.
Έχω σταματήσει να το συζητώ ή και να τα αναφέρω πολλές φορές τα όνειρα εκτός αν είναι δικά μου άτομα• δεν θέλω να φέρνω κανέναν σε περίεργη ή δυσκολη θέση. Απλά εδώ μιας και άνοιξε τέτοιο θέμα συζήτησης, μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον και ήθελα να πω την ιστορία μου για να δω αν υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που έχουν παρόμοιες εμπειρίες ή έχουν δει. Γιατί έχω γνωρίσει και άλλους ανθρώπους που έχουν έντονη διαίσθηση.
Που για εμένα εξακολουθεί να μην είναι χάρισμα.
Πιστεύω ότι όπως κάποιοι άνθρωποι είναι πιο καλοί σε κάτι από άλλους, έτσι συμβαίνει και εδώ.
Και πολυ καλα εκανες και το μοιραστηκες !!!!!
Οι ανθρωποι εχουν αναγκη το μοιρασμα ,δυστηχως ομως ο περισσοτερος κοσμος δεν ειναι εκπαιδευμενος στην ενεργητικη ακροαση ,οποτε πολλοι επιλεγουν ειτε να μην μιλουν καθολου και να καταπιεζονται ,ειτε να μιλουν και να αδιαφορουν στην αρνητικη κριτικη(αυτο σου προτεινω ) !

Δεν θα σταματησουμε σε καμια των περιπτωσεων το μοιρασμα επιεδη καποιοι δεν εχουν παιδεια μεσα τους ,αυτο να το θυμαια !

Οποτε πιστευεις οτι πρεπει να σταματησεις να συζητας ,να μοιραζεσαι γεγονοτα της ζωης σου ή απλα να μαθεις να επιλεγεις τους ανθρωπους και μερη στα οποια ειναι εκπαιδευμενοι στο να σε ακουσουν ?

Ειναι πολυ ομορφο και υγιες να μοιραζεσαι γιατι οπως ειπες και εσυ ,οσο εκφραζεσαι τοσο ανακαλυπτεις ολο και περισσοτερα ατομα που ταυτιζονται μαζι σου .

Ειναι ιαση το μοιρασμα οπως μου ειπε καποτε ο ψυχολογος μου και τον ευγνωμονω απο τοτε που μου ανεδειξε τον τροπο να το κανω !

Μην ξεχναμε στην πορτα των θεραπευτων καταληγουν πολλα ατομα επειδη ακριβως δεν εχουν καποιο να μοιραστουν μαζι τους ,τους προβληματισμους τους και τις ανησυχιες τους!

Αλλωστε το moto ολου αυτο ποιο ειναι ?
Οτι σε απασχολει το μοιραζεσαι !
Γιατι ?
Οτι μοιραζεται διαιρειται
Οτι διαιρειται διασπαται
και οτι διασπαται εξαφανιζεται !

Συνεχισε να το κανεις ,εδω ειμαστε να τα συζηταμε ολα !:)
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Απο μικρή πιστευα ότι είχα αυτό το χάρισμα, ίσως επειδη οι ψυχές των παιδιων είναι αγνες να μπορουν να συλλαμβάνουν και να αξιοποιούν τα οποία ερεθίσματα λαμβάνουν χωρίς τα "φίλτρα" που βάζουμε στην πορεια της ζωής μας...
Παλιότερα, βεβαια, δεν ηταν τόσο έντονο αλλά μετά απο καποιες πολυ τραυματικές εμπειριες νοιώθω ότι έχω το έχω αναπτυξει πολυ περισσοτερο...
Έχω μια δυνατοτητα να καταλαβαίνω απο το βλέμμα ποιοι ανθρωποι έχουν καλή ψυχή και ποιοι είναι σκ##ψυχοι και θέλουν να σε βλάψουν...
Μπορώ να διαβάζω το βλέμμα, τις εκφράσεις του προσωπου, την γλώσσα του σώματος... Δεν ξέρω αν αυτο θεωρειται διαίσθηση αλλά προσωπικα το θεωρώ κάτι πολυ πιο συνθετο απο την παρατηρητικοτητα...
Η προσωπικη μου αποψη είναι ότι αποτελεί έμφυτο χάρισμα το οποίο διαθέτουν πολλοι αλλά σε διαφορετικό βαθμό εξ αρχης... Καθώς και ότι πρεπει να καλλιεργηθεί για να αποδόσει τα μέγιστα...
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,036 μηνύματα.
Απο ποιον εχεις φαει κριτικη και γιατι ?
Aπο διάφορα άτομα γενικά, εδώ μέσα είναι η πρώτη φορά που το αναφέρω. Στη προσωπική μου ζωή όμως έχει τύχει να με χαζό κοροϊδεψουν. Από τότε επιλέγω που το αναφέρω, δεν υπάρχει και νόημα να το εξηγήσεις σε κάποιον που δεν έχει την διάθεση να ακούσει και να καταλάβει.
Συνεχισε να το κανεις ,εδω ειμαστε να τα συζηταμε ολα !:)
Σε ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ για την καλή διάθεση!
Συμφωνώ, είμαι άτομο που μαρεσει πολύ να μοιράζομαι και σέβομαι το τι λέει ο κάθε ένας, εφόσον αυτό προϋποθέτει καλή πρόθεση.
Εχεις απόλυτο δίκιο! Το να μοιράζεσαι πολλές φορές ενώνει ανθρώπους με τον πιο όμορφο τρόπο :)
Συνέχισε και εσύ να έχεις αυτή τη δοτικότητα λοιπόν! 🫶
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παλιότερα, βεβαια, δεν ηταν τόσο έντονο αλλά μετά απο καποιες πολυ τραυματικές εμπειριες νοιώθω ότι έχω το έχω αναπτυξει πολυ περισσοτερο...
Έτσι ακριβώς και εγώ... έπειτα από θάνατο πολύ δικού μου ανθρώπου, όταν ήμουν 10 χρονών.
Μπορώ να διαβάζω το βλέμμα, τις εκφράσεις του προσωπου, την γλώσσα του σώματος... Δεν ξέρω αν αυτο θεωρειται διαίσθηση αλλά προσωπικα το θεωρώ κάτι πολυ πιο συνθετο απο την παρατηρητικοτητα...
Έτσι και εγώ Δήμητρα! Το καταλαβαίνω αυτό που λες, απλώς νομίζω ότι είναι ότι κάτι που χτίζεται με την παρατηρητικοτητα, και γίνεται ικανότητα που γίνεσαι καλύτερος από το μέσο κοινό.
Σίγουρα είναι πολύ πιο σύνθετο, θέλει αντίληψη και όσοι μόνο νιώθουν καταλαβαίνουν όταν πχ λες, αυτός/η μου φάνηκε έτσι για τους έξεις λόγους, που συνήθως είναι περίεργοι για τους άλλους 😅 μέχρι να έρθει η αλήθεια στο φως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Aπο διάφορα άτομα γενικά, εδώ μέσα είναι η πρώτη φορά που το αναφέρω. Στη προσωπική μου ζωή όμως έχει τύχει να με χαζό κοροϊδεψουν. Από τότε επιλέγω που το αναφέρω, δεν υπάρχει και νόημα να το εξηγήσεις σε κάποιον που δεν έχει την διάθεση να ακούσει και να καταλάβει.
Όλοι δεχομαστε κριτική, όλοι όμως, δεν υπάρχει άνθρωπος που δεν έχει κάνει και δεν έχει δεχθεί .

Αυτή είναι κοινωνία μας ,τους άλλους δεν μπορούμε να τους αλλάζουμε, οποτε αλλάζουμε εμείς προς αυτούς :)
Μονόδρομος αυτό δεν έχεις άλλη επιλογή!
Αγάπησε τα χαρίσματα σου, τις ικανότητες σου ,τις ίσως ιδιοτροπίες σου για τους άλλους και δεν θα σε ακουμπά τίποτα πίστεψε με ,εφόσον οι άνθρωποι που πραγματικά θα σε αγαπήσουν γι αυτο που κρυβει η ψυχή σου δεν υπάρχει περίπτωση να στέκονται στο φαίνεστε και όχι στο είμαι!
Σε ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ για την καλή διάθεση!
Συμφωνώ, είμαι άτομο που μαρεσει πολύ να μοιράζομαι και σέβομαι το τι λέει ο κάθε ένας, εφόσον αυτό προϋποθέτει καλή πρόθεση.
Εχεις απόλυτο δίκιο! Το να μοιράζεσαι πολλές φορές ενώνει ανθρώπους με τον πιο όμορφο τρόπο :)
Συνέχισε και εσύ να έχεις αυτή τη δοτικότητα λοιπόν! 🫶
:air_kiss:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top