Τι θα έπρεπε να κάνει ένας προοδευτικός σε περίπτωση πολέμου;

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Έχω γράψει πολλά για το τί έκαναν οι Έλληνες πριν 70 χρόνια...
Εγώ, ναι, τη στιγμή που απειλήθηκε η Πατρίδα μου, θα έτρεχα να βοηθήσω.
Αλλά, γιατί απαντάτε σε ερώτηση για το τι θα κάνατε, με ερώτηση για το τι θα έκανα εγώ;
Εξαρτάται η δική σας απάντηση από το τι θα έκανα εγώ;

Δεν εξαρτάται η δική μου απάντηση από την δικιά σας απλώς διασκεδάζω με τις φαντασιώσεις και τις ερωτήσεις μερικών.

Ξέρετε η σωστή ερώτηση είναι το παν και όταν κάποιος ερωτάται κάτι το οποίο θα ρώταγε ένα παιδί του δημοτικού η απάντηση θα είναι εξ ορισμού λανθασμένη. Θα θεωρούσα παιδάκι του δημοτικού τον sid αν απαντούσε. (Sid μην απαντήσεις αν θες να σε έχω σε υπόληψη :P)

Επίσης θεωρώ αστεία την αντίληψη να θεωρούνται όσοι δεν ενστερνίζονται αυταρχικές θέσεις και μισαλλόδοξες αντιλήψεις εχθροί του κράτους στο οποίο ζουν και wannabe προδότες του.

Πραγματικά διασκεδάζω :D

Τελικά, η οικειποίηση του νικηφόρου εως ένα σημείο, Ελληνοϊταλικού πολέμου σαν δικιά μας νίκη με σκοπό να χαρούμε είναι και αυτό διασκεδαστικό.

Δεν ξέρω όμως αν είναι διασκεδαστικό ή τραγελαφικό, η νεκροψία θα δείξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Πλάκα έχετε.
Και γιατί δεν το είπατε αυτό όταν σας ρώτησα την πρώτη φορά, αλλά με ρωτήσατε κι εμένα;
Αλήθεια, είστε στρατιωτικός;


Σε περίπτωση αμυντικού πολέμου θα πολεμήσουν όπως
όλοι οι συμπατριώτες τους.

Σε περίπτωση επεκτατικού πολέμου δεν θα λάβουν
μέρος. ( δικαίωμά τους )
Πότε η Ελλάδα πήρε μέρος σε επεκτατικό πόλεμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tasinho

Νεοφερμένος

Ο tasinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
σε περιπτωση πολεμου θα την εκανα,σιγα μην αγωνιζομουν για να κυβερνουν το εθνος οι ιδιοι λαλακες,λαμογια που καθοριζουν τη τυχη μας τοσα χρονια...αυτοι που συνεχιζουν να μας χρεωνουν για να περνουν λιμουζινες και να υποτασσονται στις ορεξεις και τα θελω των αμερικανων που κανουν οτι θελουν στη χωρα μας...που "χαριζουν" βραχονησιδες και ναυτικα μιλια στους τουρκους για να μη προκληθει ενταση,ολα αυτα που μεχρι και για το τελευταιο χιλιοστο γης χαθηκαν ποσες ζωες...ουτε το κεντρο του κοσμου ειμαστε,ουτε θα αποκτησουμε ποτε την αιγλη του παρελθοντος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Πότε η Ελλάδα πήρε μέρος σε επεκτατικό πόλεμο;

Η εκστρατεία στον Σαγγάριο 1921-2 ήταν καθαρά επεκτατικός πόλεμος.
Τα περί 'αλυτρωτισμού' ήταν μόνο ηθικό κίνητρο. Άλλωστε η Τροία δεν έπεσε για τα μάτια της Ελένης,
αλλά για επέκταση προς ανατολάς.. Αλλά έστω κι έτσι, όταν οι συμπατριώτες σκοτώνονται, οφείλεις συνειδησιακά να πάς μαζί τους. Σε περιόδους πολέμου οι όποιες ιδεολογικές αντιθέσεις καλό είναι να καταπίνονται.
Και σε περιόδους οποιασδήποτε εθνικής κρίσης,να προσθέσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Η εκστρατεία στον Σαγγάριο 1921-2 ήταν καθαρά επεκτατικός πόλεμος.
Γιατί; Ήμασταν σε πόλεμο με την Τουρκία και είναι επεκτατικό το ότι τους κυνηγήσαμε;
Τι έπρεπε να κάνουμε δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η εκστρατεία στον Σαγγάριο 1921-2 ήταν καθαρά επεκτατικός πόλεμος.

οντως ηταν επεκτατικος και γιαυτο το πληρωσαμε....Υβρις...πηγαμε για τα πολλα και χασαμε και τα λιγα...:/:
οσο οι Ελληνες πολεμουσαν για την ελευθερια της πατριδας τους δικαιωθηκαν,οταν ομως το γυρισαν σε κατακτητες-με τον Μεγα Αλεκο :P ως περιλαμπρη εξαιρεση- φαγαμε τα μουτρα μας...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Γιατί; Ήμασταν σε πόλεμο με την Τουρκία και είναι επεκτατικό το ότι τους κυνηγήσαμε;
Τι έπρεπε να κάνουμε δηλαδή;

Δεν ήμασταν σε πόλεμο με την Τουρκία. Ο πρώτος παγκόσμιος πόλεμος είχε τελειώσει το 1918, οι Βαλκανικοί πόλεμοι είχαν λήξει ειρηνικότατα με τη συνθήκη των Σεβρών του 1920. Απο εκεί κι έπειτα εμείς επιλέξαμε να ξεκινήσουμε μια τέτοια τιτάνια εκστρατεία (μυρμήγκια εναντίον λεόντων) και μάλιστα χωρίς καμμία σοβαρή στρατηγική και χωρίς την άδεια,την γνώμη,την πρακτική στήριξη των συμμάχων μας.. Το οτι ήταν επεκτατικός πόλεμος φάνηκε τραγικά,όταν μετά την ήττα του στρατού στα πρόθυρα της Άγκυρας, οι πανέξυπνοι στρατηγοί μας σκόπευαν να στείλουν στρατό απ'τη Θράκη για να πάρουν την Πόλη! Πολλοί το αποσιωπούν αυτό το γεγονός,οτι μας έτριξαν τα δόντια οι άγγλοι και μας απαγόρευσαν κυριολεκτικά να εκστρατεύσουμε -και- στην Κων/πολη,οπότε θα χάναμε πλέον και τ'αυγά και τα καλάθια.

Όσο για τους Τούρκους,έδαφός τους ήταν επίσημα η Μ.Α.,μπορείς να πείς οτι την προστάτευαν με τους διωγμούς της δυνατής ελληνικής μειονότητας.. Ό,τι δηλαδή θα έπρεπε να κάνουμε εμείς σήμερα, με τους Τούρκους της Θράκης, μόνο που εμεις τους κάνουμε βουλευτές,πανάθεμά μας..

σε περιπτωση πολεμου θα την εκανα,σιγα μην αγωνιζομουν για να κυβερνουν το εθνος οι ιδιοι λαλακες,λαμογια που καθοριζουν τη τυχη μας τοσα χρονια...αυτοι που συνεχιζουν να μας χρεωνουν για να περνουν λιμουζινες και να υποτασσονται στις ορεξεις και τα θελω των αμερικανων που κανουν οτι θελουν στη χωρα μας...που "χαριζουν" βραχονησιδες και ναυτικα μιλια στους τουρκους για να μη προκληθει ενταση,ολα αυτα που μεχρι και για το τελευταιο χιλιοστο γης χαθηκαν ποσες ζωες...ουτε το κεντρο του κοσμου ειμαστε,ουτε θα αποκτησουμε ποτε την αιγλη του παρελθοντος

Ε,μην πολεμήσεις για τους λαλάκες όπως τους λές!
Να πολεμήσεις για την μητέρα,την αδελφή σου και το θεμελιώδες δικαίωμα της ελευθερίας. Εκτός αν αυτά τα θεωρείς επίσης 'λαλακίες'. Στο κάτω-κάτω αυτοί με τη λιμουζίνα είναι μια μειοψηφία των ελλήνων, αν δηλαδή μπορούν να θεωρηθούν έλληνες στην ουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Να πολεμήσεις για την μητέρα,την αδελφή σου και το θεμελιώδες δικαίωμα της ελευθερίας. Εκτός αν αυτά τα θεωρείς επίσης 'λαλακίες'. Στο κάτω-κάτω αυτοί με τη λιμουζίνα είναι μια μειοψηφία των ελλήνων, αν δηλαδή μπορούν να θεωρηθούν έλληνες στην ουσία.
σωστόοοοος.......ο καθε Ελληνας πολεμα για το σπιτι του για τη ζωη τη δικια του και των δικων του..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
σωστόοοοος.......ο καθε Ελληνας πολεμα για το σπιτι του για τη ζωη τη δικια του και των δικων του..:)
Μήπως είναι το ίδιο συναίσθημα που τον κάνει παρτάκια τον καιρό της ειρήνης? :hmm:
Ίσως αν πολεμούσαμε/ παλεύαμε/ φροντίζαμε για κάτι μεγαλύτερο να ήταν αλλοιώς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Μήπως είναι το ίδιο συναίσθημα που τον κάνει παρτάκια τον καιρό της ειρήνης? :hmm:
Ίσως αν πολεμούσαμε/ παλεύαμε/ φροντίζαμε για κάτι μεγαλύτερο να ήταν αλλοιώς?

Ποτέ ίσως δεν θα είναι δυνατό να συμπορευτούν όλοι οι έλληνες για έναν κοινό στόχο. Ένας από τους λόγους είναι οτι η ελληνική παιδεία δείχνει σε όλους μας έναν δρόμο που είναι λάθος, και που ωθεί ορισμένες μερίδες που έχουν διαφορετική άποψη να συγκρούονται με τις υπόλοιπες. Προοδευτικοί με συντηρητικούς. Αν υπήρχε μια κάποια ουδετερότητα και λίγη ανοχή,θα παλεύαμε ο καθένας με τον τρόπο του για το ίδιο αποτέλεσμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Πλάκα έχετε.
Και γιατί δεν το είπατε αυτό όταν σας ρώτησα την πρώτη φορά, αλλά με ρωτήσατε κι εμένα;
Αλήθεια, είστε στρατιωτικός;

Το ξέρω ότι έχω πλάκα. Που να με δείτε και μεθυσμένο...

Ναι, έχω στρατιωτικός και έχω λάβει μέρος σε πολλές εκστρατείες σε διάφορα σημεία της γης. Είμαι ο πολεμιστής των πέντε ηπείρων...

Να ρωτήσω κάτι και εγώ. Διδάσκετε σε παιδιά και αν ναι, τι; Ιστορία; Πείτε μου Φυσική πείτε μου Φυσική...

Ποτέ ίσως δεν θα είναι δυνατό να συμπορευτούν όλοι οι έλληνες για έναν κοινό στόχο. Ένας από τους λόγους είναι οτι η ελληνική παιδεία δείχνει σε όλους μας έναν δρόμο που είναι λάθος, και που ωθεί ορισμένες μερίδες που έχουν διαφορετική άποψη να συγκρούονται με τις υπόλοιπες. Προοδευτικοί με συντηρητικούς. Αν υπήρχε μια κάποια ουδετερότητα και λίγη ανοχή,θα παλεύαμε ο καθένας με τον τρόπο του για το ίδιο αποτέλεσμα..

Σε όλες τις χώρες υπάρχουν φιλελεύθεροι, σοσιαλιστές, συντηρητικοί και υπάρχουν χάσματα, στα απλά ζητήματα όμως συμφωνούν. Είναι ελληνική πατέντα η παρτακίαση σε ένα μεγάλο βαθμό, και όχι αποτέλεσμα των διαφορετικών ιδεών..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Δεν ήμασταν σε πόλεμο με την Τουρκία. Ο πρώτος παγκόσμιος πόλεμος είχε τελειώσει το 1918, οι Βαλκανικοί πόλεμοι είχαν λήξει ειρηνικότατα με τη συνθήκη των Σεβρών του 1920. Απο εκεί κι έπειτα εμείς επιλέξαμε να ξεκινήσουμε μια τέτοια τιτάνια εκστρατεία (μυρμήγκια εναντίον λεόντων) και μάλιστα χωρίς καμμία σοβαρή στρατηγική και χωρίς την άδεια,την γνώμη,την πρακτική στήριξη των συμμάχων μας.. Το οτι ήταν επεκτατικός πόλεμος φάνηκε τραγικά,όταν μετά την ήττα του στρατού στα πρόθυρα της Άγκυρας, οι πανέξυπνοι στρατηγοί μας σκόπευαν να στείλουν στρατό απ'τη Θράκη για να πάρουν την Πόλη! Πολλοί το αποσιωπούν αυτό το γεγονός,οτι μας έτριξαν τα δόντια οι άγγλοι και μας απαγόρευσαν κυριολεκτικά να εκστρατεύσουμε -και- στην Κων/πολη,οπότε θα χάναμε πλέον και τ'αυγά και τα καλάθια.

Όσο για τους Τούρκους,έδαφός τους ήταν επίσημα η Μ.Α.,μπορείς να πείς οτι την προστάτευαν με τους διωγμούς της δυνατής ελληνικής μειονότητας.. Ό,τι δηλαδή θα έπρεπε να κάνουμε εμείς σήμερα, με τους Τούρκους της Θράκης, μόνο που εμεις τους κάνουμε βουλευτές,πανάθεμά μας..
Δυστυχώς, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Σε έναν πόλεμο υπάρχουν περιπτώσεις που σκοπός είναι η ολοκληρωτική ήττα του αντιπάλου (για πολλούς και διάφορους λόγους).
Ήταν γνωστό ότι οι Τούρκοι συνέχιζαν την "εθνοκάθαρση" (δείτε τις χρονολογίες https://el.wikipedia.org/wiki/Γενοκτονία_των_Ελλήνων_του_Πόντου ) όχι μόνο για τους Πόντιους αλλά και σε άλλες περιοχές που υπήρχαν Έλληνες και Χριστιανοί.
Το θέμα είναι αρκετά μεγάλο και σίγουρα πρόκειται για μια ταπεινωτική ήττα. Σίγουρα δεν θα λέγαμε τα ίδια εάν είχε πάρει άλλη τροπή ο πόλεμος. Και ειδικά για τους Άγγλους, ψάξτε το λίγο καλλίτερα. Δεν ήταν τόσο αγνά τα πράγματα.

Άλλο παράδειγμα που ΕΠΡΕΠΕ να καταστραφεί ολοκληρωτικά ο αντίπαλος, ήταν ο Β' Π.Π. όπου οι Άγγλοι, Αμερικανοί και Ρώσσοι κατέλαβαν ολόκληρη την (τότε) Γερμανία.

Το ξέρω ότι έχω πλάκα. Που να με δείτε και μεθυσμένο...

Ναι, έχω στρατιωτικός και έχω λάβει μέρος σε πολλές εκστρατείες σε διάφορα σημεία της γης. Είμαι ο πολεμιστής των πέντε ηπείρων...

Να ρωτήσω κάτι και εγώ. Διδάσκετε σε παιδιά και αν ναι, τι; Ιστορία; Πείτε μου Φυσική πείτε μου Φυσική...
Ησυχάστε. Τα παιδιά κινδυνεύουν πολύ περισσότερο από αυτούς που υπηρετούν τον εθνικισμό. Όχι από αυτούς που γράφουν σε φόρουμ.
Διδάσκω Πυρηνική Υδραυλική στο Πανεπιστήμιο των Ν.Μουδανιών, άλλωστε.
Καμμία σχέση με Ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μήπως είναι το ίδιο συναίσθημα που τον κάνει παρτάκια τον καιρό της ειρήνης? :hmm:
Ίσως αν πολεμούσαμε/ παλεύαμε/ φροντίζαμε για κάτι μεγαλύτερο να ήταν αλλοιώς?
για ολα παλευει καποιος...Πατριδα εναι ολα..οι προγονοι ,τα μαρμαρα , η δημοκρατια το σπιτι και το βιος σου,η γλωσσα αι η ιδια η ζωη σου...


οπως πολεμαει ενας λυκος για την αγελη και την οικογενεια του ετσι και εμεις για το κρατος ή οπως αλλιως λεγεται η ανθρωπινη ομαδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ησυχάστε. Τα παιδιά κινδυνεύουν πολύ περισσότερο από αυτούς που υπηρετούν τον εθνικισμό. Όχι από αυτούς που γράφουν σε φόρουμ.
Διδάσκω Πυρηνική Υδραυλική στο Πανεπιστήμιο των Ν.Μουδανιών, άλλωστε.
Καμμία σχέση με Ιστορία.

Ωωω, πανεπιστημιακός. Χάρηκα τόσο για τις γνώσεις σας (δεν κατάλαβα τι είναι αυτό, ήμουν στόκος σε μη θεωρητικά μαθήματα) όσο και για το ότι δεν διδάσκετε ιστορία :P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Και κάτι ακόμα για τον τότε πόλεμο. Τελευταίο.
Ελπίζω να μην χαλάω την "σουπίτσα" σε κάποιους από εδώ μέσα.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Δυστυχώς, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Σε έναν πόλεμο υπάρχουν περιπτώσεις που σκοπός είναι η ολοκληρωτική ήττα του αντιπάλου (για πολλούς και διάφορους λόγους).
Το θέμα είναι αρκετά μεγάλο και σίγουρα πρόκειται για μια ταπεινωτική ήττα. Σίγουρα δεν θα λέγαμε τα ίδια εάν είχε πάρει άλλη τροπή ο πόλεμος. Και ειδικά για τους Άγγλους, ψάξτε το λίγο καλλίτερα. Δεν ήταν τόσο αγνά τα πράγματα.

Άλλο παράδειγμα που ΕΠΡΕΠΕ να καταστραφεί ολοκληρωτικά ο αντίπαλος, ήταν ο Β' Π.Π. όπου οι Άγγλοι, Αμερικανοί και Ρώσσοι κατέλαβαν ολόκληρη την (τότε) Γερμανία.

Δεν θέλω ελάχιστα να σας προσβάλλω,αλλά φοβάμαι οτι τα αναγνώσματα στα οποία στηρίζετε τις απόψεις σας μάλλον αντικατοπτρίζουν μια άλλη εποχή του ελληνισμού που τελείωσε οριστικά το 1922. Σας προτείνω να δείτε ένα λιγότερο 'χιμαιρικό' και πολύ φρέσκο ντοκυμανταίρ με την άποψη των αποστασιοποιημένων από αυτά νεοελλήνων επι του θέματος. https://www.youtube.com/watch?v=usz7daooUXc
Όταν η Ελλάδα ξεκίνησε τους πολέμους και τις προσαρτήσεις εδαφών απ'το 1840-1922, θα γνωρίζετε ως καθηγητής οτι τα βαλκανικά σύνορα ήταν ρευστά,οι συμμαχίες θολές και τα συμφέροντα μεταβάλλονταν συνεχώς. Μέχρι το 1920,ας φανταστουμε οτι το πετρέλαιο δεν έπαιζε ρόλο!
Ώς το 1920, οι Σύμμαχοι ήταν με το μέρος μας διότι τους υποσχόμασταν ελέυθερη πρόσβαση προς Ανατολή ενώ οι Τούρκοι δεν ήθελαν σχέσεις με την Δύση. Ο Κεμάλ ωστόσο που ήταν (δυστυχότατα) έξυπνος άνθρωπος το καταλάβαινε αυτό και άλλαξε στάση προς τη Δύση, και εγκαινίασε την Ευρωπαική πορεία της Τουρκίας βλέποντας τα ωφέλη να είναι τρίδιπλα σε σχέση με τις χασούρες που είχε υποστεί το κράτος του απ'τους Ευρωπαίους. Προσέφερε λοιπόν τόσο στους Γερμανούς όσο και στους Άγγλους φθηνότερη και ευκολότερη πρόσβαση προς τα πετρέλαια της Ανατολής κι αυτοί έκαναν μόκο για την Ελλάδα.
Όσο για τους Μικρασιάτες,ναι,απ'το 1915 είχαν αρχίσει να υφίστανται διωγμούς. Όχι τόσο απ'τον τουρκικό στρατό όσο απ'τους τσέτες,τούρκους αντάρτες. Γιατί δεν ανέπτυσσαν ένα αντίστοιχο κίνημα; Η Μακεδονία κερδήθηκε απ'το αντάρτικο του Παύλου Μελά.. Γιατί δεν έφευγαν έστω;
Γιατί ενώ μας χάρισαν την Σμύρνη οι Άγγλοι-Γάλλοι-Ρώσοι δεν εδραιωθήκαμε εκεί,αλλά ζητήσαμε περισσότερα;
Τι παέι να πεί ολοκληρωτικά; Μια κι έξω,μπαίνουμε στην Τουρκία και τα σαρώνουμε όλα; Πως; Χωρίς συμμάχους; Χωρίς στρατηγική; Χωρίς οικονομικές αντοχές; Χωρίς εξοπλισμό; Το 1821 να σας θυμίσω οτι δεν γίναμε κράτος λόγω της μαγκιάς μας όπως κακώς μας διδάσκουν, αλλά λόγω των συμφερόντων των Συμμάχων απο εμάς. Τα οποία έσβησαν το 1922 γιατί οι σύμμαχοι είχαν καλύτερες προσφορές απ'την Τουρκία.
Και να δείτε οτι δεν μας έγινε μάθημα, γιατί και σήμερα βασιζόμαστε στους Αμερικάνους που έχουν ολίγην αδυναμία στους φίλους μας τους Τούρκους.
Κάποιοι δεν μαθαίνουν σωστά την Ιστορία.. :whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Όσο για τους Μικρασιάτες,ναι,απ'το 1915 είχαν αρχίσει να υφίστανται διωγμούς. Όχι τόσο απ'τον τουρκικό στρατό όσο απ'τους τσέτες,τούρκους αντάρτες. Γιατί δεν ανέπτυσσαν ένα αντίστοιχο κίνημα; Η Μακεδονία κερδήθηκε απ'το αντάρτικο του Παύλου Μελά.. Γιατί δεν έφευγαν έστω;
Γιατί ενώ μας χάρισαν την Σμύρνη οι Άγγλοι-Γάλλοι-Ρώσοι δεν εδραιωθήκαμε εκεί,αλλά ζητήσαμε περισσότερα;
Ελάτε τώρα...
Τις γενοκτονίες Ελλήνων, Αρμενίων, Νεστοριανών τις έκαναν αντάρτες;
Μια συντηρητική εκτίμηση αναφέρει 3.500.000 νεκρούς, ενώ πολλοί αναφέρουν 4.300.000...
Αυτά, γίνονται μόνο οργανωμένα και από τακτικό στρατό.

https://www.hawaii.edu/powerkills/SOD.CHAP5.HTM
To άρθρο είναι του R.j.Rummel, https://www.hawaii.edu/powerkills/LONGVITA.HTM

Ο όρος "Democide" είναι δικός του:
https://en.wikipedia.org/wiki/Democide
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Ελάτε τώρα...
Τις γενοκτονίες Ελλήνων, Αρμενίων, Νεστοριανών τις έκαναν αντάρτες;
Μια συντηρητική εκτίμηση αναφέρει 3.500.000 νεκρούς, ενώ πολλοί αναφέρουν 4.300.000...
Αυτά, γίνονται μόνο οργανωμένα και από τακτικό στρατό.

Υπήρξε και μια μεθόδευση από πλευράς Γερμανίας,δεκτό.
Αλλά όλα άρχισαν το 1915 με τη σφαγή Ποντοαρμενίων. Αυτό τους δίδαξε κάτι; Πρίν φτάσουμε στο 1922 μεσολάβησαν εφτά ολόκληρα χρόνια. Οι νεότουρκοι αλώνιζαν,και οι μικρασιάτες περίμεναν την Ευρώπη και την Ελλαδίτσα των χωρικών και των κακομοιριασμένων απ'τους πολέμους στρατιωτών να τους λύσουν το πρόβλημα. Δεν είναι τυχαίο οτι το 1821 ελευθερώθηκαν μόνο οι έλληνες της κυρίως Ελλάδας. Σύν Αθηνά και χείρα κίνει. Έπρεπε να οργανωθούν,όχι να καθίσουν με σταυρωμένα χέρια. Είχαν χρόνο. Είχαν χρήμα. Έφτιαχναν στρατό στο πί και φί. Παρέα με τους Αρμενίους,γιατί όχι; Και τελικά; Τη μία εγκωμίαζαν τον ελληνικό στρατό όταν τους ελευθέρωνε το 1919,και όταν η υπόθεση της ανεξαρτησίας ναυάγησε ο ελληνικός στρατός ήταν ο φταίχτης που τους 'χάλασε την βολή' και τους κατέστρεψε τις περιουσίες..
Το θέμα είναι πως αντέδρασαν σ΄όλα αυτά οι Σμυρνιοί κι οι Πόντιοι. Αυτό είναι ένα γιγάντιο αίνιγμα. Η περίφημη διαφορά νοοτροπίας μεταξύ αυτών των δύο ελληνικών πληθυσμών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Αυτό προσπαθούσατε να μου εξηγήσετε με όλα αυτά που μου λέγατε;
Τς τς τς...
Δεν "αφήνουν άφωνους" , όπως προαναφέρθηκε, οι ερωτήσεις σου μόνο, αλλά και η αντιληπτική σου ικανότητα! Τελικά τίποτα δεν είναι τυχαίο σε τούτη τη ζωή ...;)

Άντε χρόνια πολλά και πάλι, και με το καλό να...γυρίσετε (πλευρό στον -βαθύ- ύπνο σας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Δεν "αφήνουν άφωνους" , όπως προαναφέρθηκε, οι ερωτήσεις σου μόνο, αλλά και η αντιληπτική σου ικανότητα! Τελικά τίποτα δεν είναι τυχαίο σε τούτη τη ζωή ...;)

Άντε χρόνια πολλά και πάλι, και με το καλό να...γυρίσετε (πλευρό στον -βαθύ- ύπνο σας)
Αφήστε τα προσωπικά έξω.

Αν έχετε κάτι να πείτε πέρα από προσωπικά, να το ακούσω.
Και στα δικά σας.

Υπήρξε και μια μεθόδευση από πλευράς Γερμανίας,δεκτό.
Αλλά όλα άρχισαν το 1915 με τη σφαγή Ποντοαρμενίων. Αυτό τους δίδαξε κάτι; Πρίν φτάσουμε στο 1922 μεσολάβησαν εφτά ολόκληρα χρόνια. Οι νεότουρκοι αλώνιζαν,και οι μικρασιάτες περίμεναν την Ευρώπη και την Ελλαδίτσα των χωρικών και των κακομοιριασμένων απ'τους πολέμους στρατιωτών να τους λύσουν το πρόβλημα. Δεν είναι τυχαίο οτι το 1821 ελευθερώθηκαν μόνο οι έλληνες της κυρίως Ελλάδας. Σύν Αθηνά και χείρα κίνει. Έπρεπε να οργανωθούν,όχι να καθίσουν με σταυρωμένα χέρια. Είχαν χρόνο. Είχαν χρήμα. Έφτιαχναν στρατό στο πί και φί. Παρέα με τους Αρμενίους,γιατί όχι; Και τελικά; Τη μία εγκωμίαζαν τον ελληνικό στρατό όταν τους ελευθέρωνε το 1919,και όταν η υπόθεση της ανεξαρτησίας ναυάγησε ο ελληνικός στρατός ήταν ο φταίχτης που τους 'χάλασε την βολή' και τους κατέστρεψε τις περιουσίες..
Το θέμα είναι πως αντέδρασαν σ΄όλα αυτά οι Σμυρνιοί κι οι Πόντιοι. Αυτό είναι ένα γιγάντιο αίνιγμα. Η περίφημη διαφορά νοοτροπίας μεταξύ αυτών των δύο ελληνικών πληθυσμών.
Αν ξαναδιαβάσετε αυτό που γράψατε περί "συμμάχων" της Ελλάδας, θα απαντηθούν όλα αυτά.
Μας είπαν ότι θα μας βοηθήσουν και ξαφνικά άλλαξαν γνώμη...
Περίεργα όλα αυτά, δεν νομίζετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top