Κουβεντούλα για μαγειρική και δίαιτα

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Είναι μη επεξεργασμενη τροφή... Ακόμα κι αυτή όμως λόγω σακχάρων θέλει μέτρο δλδ 1 ΚΣ /μέρα

Ε ντάξει... βάλε 1 ΚΓ αντι για ΚΣ και σφίγγουμε χέρια. :P

Και μια έρευνα για όποιον θέλει να διαβασει παραπάνω


Εγω εν τέλει το μέλι σαν τροφή σε μεγαλύτερες ποσότητες και καθημερινά, θα το χαρακτήριζα αμφιλεγόμενο

γιατί

6. Conclusions :

As stated recently [107], “The use of honey in diabetic patients still has obstacles and challenges and needs more large sample sized, multicenter clinical controlled studies to reach better conclusions.”
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,048 μηνύματα.
Μια κουταλίτσα γλυκουλι το μηνα ζαχαρίτσα, μισό σφηνάκι λάδι για τα μαγειρευτά και μισή λεβέντικη σβούρα πριν το σάλτο στο γκρεμό της μονοτονίας.

Γενικά ναι, τα άσπρα (ζάχαρη, αλάτι, αλεύρι) είναι ο θάνατος της δίαιτας. Και τα υπερεπεξεργασμένα ή αυτά που βρίσκονται κοντά ή σε μορφή σκόνης, όσο πιο ψιλό νομίζω τόσο πιο επιζήμιο.

Αμα όμως πας και φας σε cheat day μετά το φαγητό μια πάστα τίγκα στη ζάχαρη, αλλά μόνο στην cheat day και ακριβώς μετά από το μεσημεριανό σου, δεν θα πάθεις ούτε spikes, ούτε κατα συνέπεια εξάρτηση, ούτε τίποτα.

Αλλά να χει κάτι ο άλλος να περιμένει πχ την Παρασκευή εγω ως ανταμοιβή, όταν κάνει όλη την υπολοιπη εβδομάδα δίαιτα. Πιάνει. Το χω κανει ήδη μια φορά και έχει πετύχει, και είμαι στη δευτερη, 8 χρονια μετά.

Αλλα οχι, με ενα γλυκό, μια γουρουνιά μια φορά τη βδομάδα κανείς δεν έπαθε τίποτα.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Μια κουταλίτσα γλυκουλι το μηνα ζαχαρίτσα, μισό σφηνάκι λάδι για τα μαγειρευτά και μισή λεβέντικη σβούρα πριν το σάλτο στο γκρεμό της μονοτονίας.

Γενικά ναι, τα άσπρα (ζάχαρη, αλάτι, αλεύρι) είναι ο θάνατος της δίαιτας. Και τα υπερεπεξεργασμένα ή αυτά που βρίσκονται κοντά ή σε μορφή σκόνης, όσο πιο ψιλό νομίζω τόσο πιο επιζήμιο.

Αμα όμως πας και φας σε cheat day μετά το φαγητό μια πάστα τίγκα στη ζάχαρη, αλλά μόνο στην cheat day και ακριβώς μετά από το μεσημεριανό σου, δεν θα πάθεις ούτε spikes, ούτε κατα συνέπεια εξάρτηση, ούτε τίποτα.

Αλλά να χει κάτι ο άλλος να περιμένει πχ την Παρασκευή εγω ως ανταμοιβή, όταν κάνει όλη την υπολοιπη εβδομάδα δίαιτα. Πιάνει. Το χω κανει ήδη μια φορά και έχει πετύχει, και είμαι στη δευτερη, 8 χρονια μετά.

Αλλα οχι, με ενα γλυκό, μια γουρουνιά μια φορά τη βδομάδα κανείς δεν έπαθε τίποτα.
Ε ναι ρε συ εγώ δεν είπα κάτι διαφορετικό
Ένιωσα λες κ είμαι να πουμε η σουπερ vegan
Ουτε καν
Το τριήμερο βγήκα εκτός κ το απόλαυσα!
Απλως σε κάποια είμαι λίγο πιο μαζεμένη πλεον κ να σου πω λογικό είναι. Αμα μου τα λεγες αυτά στα 23 θα σε κορόιδευα.
Τώρα όμως 40ιζω άρα μάζεμα αμα θέλουμε ωραία γεραματα με υγεια
Η τεσπα αμα θέλουμε οι 40αρες να μαστε σαν δυο 20αρες 😂😂
Εν τω μεταξυ φέτος φυτρώσαν κάτι ρυτιδούλες το ματακι της χήνας που λέμε παστωνομαι κει με κρέμες όλα καλά 😁🤣
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Ε ναι ρε συ εγώ δεν είπα κάτι διαφορετικό
Ένιωσα λες κ είμαι να πουμε η σουπερ vegan
Ουτε καν
Το τριήμερο βγήκα εκτός κ το απόλαυσα!
Απλως σε κάποια είμαι λίγο πιο μαζεμένη πλεον κ να σου πω λογικό είναι. Αμα μου τα λεγες αυτά στα 23 θα σε κορόιδευα.
Τώρα όμως 40ιζω άρα μάζεμα αμα θέλουμε ωραία γεραματα με υγεια
Η τεσπα αμα θέλουμε οι 40αρες να μαστε σαν δυο 20αρες 😂😂
Εν τω μεταξυ φέτος φυτρώσαν κάτι ρυτιδούλες το ματακι της χήνας που λέμε παστωνομαι κει με κρέμες όλα καλά 😁🤣

Άλλο ένα cheat meal άλλο ένα ολόκληρο τριήμερο cheat!!!
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,742 μηνύματα.
ας ελπίσουμε ο κιμάς στα σουτζουκάκια της λέσχης είναι καλό;. Ε, μωρέ, φαντάζομαι η φοιτητική λέσχη, που δεν είναι κερδοφόρα επιχείρηση, θα έχει μια ποιότητα, ελπίζω
Ποιότ.... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Εντάξει, πέρα από την πλάκα τρώγονται, δεν είναι και τόσο χάλια.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,599 μηνύματα.
Ε ντάξει... βάλε 1 ΚΓ αντι για ΚΣ και σφίγγουμε χέρια. :P

Και μια έρευνα για όποιον θέλει να διαβασει παραπάνω


Εγω εν τέλει το μέλι σαν τροφή σε μεγαλύτερες ποσότητες και καθημερινά, θα το χαρακτήριζα αμφιλεγόμενο

γιατί

6. Conclusions :

As stated recently [107], “The use of honey in diabetic patients still has obstacles and challenges and needs more large sample sized, multicenter clinical controlled studies to reach better conclusions.”
Πάρε μέλι κουμαριάς. Είναι ψιλοπικρο
Θρεπτική Αξία: Πλούσιο σε ιχνοστοιχεία (φωσφόρο, κάλιο, ασβέστιο, μαγνήσιο, σίδηρο) πρωτεΐνες, αμινοξέα και βιταμίνες. Έχει την χαμηλότερη περιεκτικότητα σε σάκχαρα & θερμίδες από όλα τα άλλα είδη μελιού. Συνιστάται για διαβητικούς τύπου Β και άτομα που ακολουθούν διατροφή (δίαιτα) με λίγες θερμίδες.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,895 μηνύματα.
Ναι, έμαθα κάτι να μαγειρεύω και το φλεξάρω😎

IMG_20240328_151920.jpg
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,469 μηνύματα.
Γιατί γιατί γιατί
Γιατί είναι επεξεργασμενη τροφή και τα πολυ επεξεργασμενα τα αποφευγω...
Καλά η θέρμανση δεν είναι και καμία τρομερή επεξεργασία.
Νομίζω περισσότερες πληροφιριες θα σου δώσει ο καθηγητής σου!!

Εγώ Λειτουργωντας έτσι κατάφερα συντομα σχετικά να χάσω τα κιλά από εγκυμοσυνες και να έχω πολυ καλές εξετάσεις. Συνεχίζοντας να ακολουθώ τον κανόνα μακριά από λευκά κ επεξεργασμενα ζω καλυτερα με περισσοτερη ενέργεια και τρέφομαι πιο υγιεινά. Περισσοτρες πληροφορίες δεν έχω να δώσω νομίζω οι ειδικοί θα σας τα πουν καλυτερα γιατι εγώ δεν είμαι!

Αν θέλετε να τρώτε μπισκότα εμπορίου και ζαχαρες και παστες φάτε! Εγώ θα παθω σάκχαρο η θα παρω κιλά ; 😝
Καλά εγώ δεν τρωω γενικά πολλή ζάχαρη γτ δε μου αρέσουν οι πολύ γλυκές γεύσεις. Να φανταστείς κάθε βδομάδα φτιάχνω banana bread και δεν βάζω ούτε 30γρ ζάχαρη, δεν την μπορώ.
Πάντως αφού εσυ είδες αποτέλεσμα, μια χαρά, αυτό έχει σημασία :prettyplz:
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Γιατί όμως; Δεν έχω ιδεα από διατροφή του ανθρώπου, αλλά γνωρίζω από τη σχολή ότι η ζάχαρη (σακχαρόζη) είναι δισακχαρίτης και αποτελείται από ένα μόριο γλυκόζης και ένα φρουκτόζης δλδ από τους μονοσακχαρίτες που βρίσκονται στο μέλι.
Υποτίθεται το μέλι έχει οφέλη, είναι αντιφλεγμονώδες και τέτοια.

Η ζάχαρη δεν έχει κανένα όφελος.

Οπότε αν είναι να φας κάτι , γιατί θες και ένα γλυκό που και που και (όχι επειδή επιβάλλεται να φας μέλι με το ζόρι ) φάε μέλι παρά ζάχαρη.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,830 μηνύματα.
Υποτίθεται
Όχι υποτίθεται, έχει.

Εδώ μέχρι και σήμερα υπάρχουν γιατροί που λένε ότι το μέλι θρέφει πληγές.

Επίσης αν καεί η γλώσσα σου και φας μέλι, βοηθά.

Το μελακι μόνο κακό δεν κάνει, φυσικά.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,469 μηνύματα.
Υποτίθεται το μέλι έχει οφέλη, είναι αντιφλεγμονώδες και τέτοια.

Η ζάχαρη δεν έχει κανένα όφελος.

Οπότε αν είναι να φας κάτι , γιατί θες και ένα γλυκό που και που και (όχι επειδή επιβάλλεται να φας μέλι με το ζόρι ) φάε μέλι παρά ζάχαρη.
Δεν αρνήθηκα πουθενά τα οφέλη του μελιού. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γτ η ζάχαρη μας κάνει κακό και πρέπει να την αποφεύγουμε ενώ το μέλι όχι. Ανέφερα και πιο πάνω ότι δεν έχω γνώσεις πάνω στην διατροφή του ανθρώπου, αλλά η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι η ζάχαρη έχει δαιμονοποιηθεί χωρίς λόγο.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Δεν αρνήθηκα πουθενά τα οφέλη του μελιού. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γτ η ζάχαρη μας κάνει κακό και πρέπει να την αποφεύγουμε ενώ το μέλι όχι. Ανέφερα και πιο πάνω ότι δεν έχω γνώσεις πάνω στην διατροφή του ανθρώπου, αλλά η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι η ζάχαρη έχει δαιμονοποιηθεί χωρίς λόγο.
Ψαξτο τοτε δεν μπορεί όλοι οι είδικοι να χτυπιουνται χωρίς λόγο για τα άσπρα κ τα επεξεργασμενα. Δεν έχει όφελος μόνο ζημιά κάνει κ καταστρέφει και τα δόντια συν όλα τα αλλά. Οι παιδιατροι φωνάζουν μη δινετε γλυκά στα παιδια , οι διαιτολόγοι επίσης.... Δε συγκρίνεται το μέλι με τη ζάχαρη είναι ανόμοια
Αυτή είναι η γνώμη σου αλλά καλο ειναι να ακουμε τους επιστήμονες που σίγουρα κάτι παραπάνω ξέρουν.... Γιατροί κοκ
Εμένα πχ δεν ειναι η γνώμη μου. Εμένα γιατροί μου τα λένε κ απο γιατρους τα ξερω αυτα και όσους σχετίζονται με τη διατροφή σου λένε απόφυγε τη ζάχαρη
Παχαίνει, αυξάνει το γλυκαιμικο δείκτη προκαλεί εξάρτηση, προβληματα στη καρδια, κατάθλιψη, διαβήτη, προωρη γήρανση, χαλάει τα δόντια. Νομίζω αρκουν αυτά, επίσης ΚΛΕΒΕΙ ενέργεια δε δίνει. Αυτό είναι μυθος..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,742 μηνύματα.
Εδώ ένα δίκιο το έχει η Πακ βασικά.
Άμα υπάρχει μέτρο όλα καλά μπορούν να είναι. Εδώ μέχρι και τα ναρκωτικά, υπό άλλη χρήση (και ίσως και μορφή) είναι ευεργετικά για τον άνθρωπο. Η ζάχαρη γιατί να είναι τόσο κακή επομένως;
Να προσέχουμε, αλλά μην καταδικάζουμε κιόλας συγκεκριμένες τροφές. Όλα χρειάζονται.
Ε και τι στο καλό, μια φορά ζούμε, το να τρως λίγη ζαχαρίτσα παραπάνω (ειδικά όταν είσαι μικρός που έχεις τέλειο μεταβολισμό) δεν είναι κακό, εφόσον φυσικά δε συντρέχουν παράγοντες υγείας που το κάνουν αποτρεπτικό. Απλά χρειάζεται μέτρο.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Εδώ ένα δίκιο το έχει η Πακ βασικά.
Άμα υπάρχει μέτρο όλα καλά μπορούν να είναι. Εδώ μέχρι και τα ναρκωτικά, υπό άλλη χρήση (και ίσως και μορφή) είναι ευεργετικά για τον άνθρωπο. Η ζάχαρη γιατί να είναι τόσο κακή επομένως;
Να προσέχουμε, αλλά μην καταδικάζουμε κιόλας συγκεκριμένες τροφές. Όλα χρειάζονται.
Ε και τι στο καλό, μια φορά ζούμε, το να τρως λίγη ζαχαρίτσα παραπάνω (ειδικά όταν είσαι μικρός που έχεις τέλειο μεταβολισμό) δεν είναι κακό, εφόσον φυσικά δε συντρέχουν παράγοντες υγείας που το κάνουν αποτρεπτικό. Απλά χρειάζεται μέτρο.
Όπως έγραψα πιο πισω μια φορά στο τόσο δεν πειραζει
Η όλη συζήτηση ξεκίνησε όταν είπε δε θυμάμαι ποιος ότι τα μπισκότα είναι το βραδινό του. Οχι τα μπισκότα δεν πρεπει να είναι βραδινό... Το βραδινό να είναι φαγητό, τοστ, σαλάτα, κρέας, αυγά ομελέτες... Οχι γλυκά... Ακόμα λέτε φρουτο το βράδυ καλό είναι να καταναλώνεται μια δυο ωρες πριν τον υπνο.
Δυο φορες το μήνα φάτε ζάχαρη, αν το θέλετε τόσο αλλά ειλικρινά υπαρχουν πλεον τόσες επιλογες χωρίς αυτή που δε βρίσκω το λόγο να θέλει καποιος κα φάει ζαχαρη. Αλλά οκ παραπανω δε χρειάζεται. Γιατι αυτά φαίνονται μετά. Οχι τώρα στα 20 και στα 25..

Θου κυριε σαν τη μανα μου μιλάω
🤣
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Όπως έγραψα πιο πισω μια φορά στο τόσο δεν πειραζει
Η όλη συζήτηση ξεκίνησε όταν είπε δε θυμάμαι ποιος ότι τα μπισκότα είναι το βραδινό του. Οχι τα μπισκότα δεν πρεπει να είναι βραδινό... Το βραδινό να είναι φαγητό, τοστ, σαλάτα, κρέας, αυγά ομελέτες... Οχι γλυκά... Ακόμα λέτε φρουτο το βράδυ καλό είναι να καταναλώνεται μια δυο ωρες πριν τον υπνο.
Δυο φορες το μήνα φάτε ζάχαρη, αν το θέλετε τόσο αλλά ειλικρινά υπαρχουν πλεον τόσες επιλογες χωρίς αυτή που δε βρίσκω το λόγο να θέλει καποιος κα φάει ζαχαρη. Αλλά οκ παραπανω δε χρειάζεται. Γιατι αυτά φαίνονται μετά. Οχι τώρα στα 20 και στα 25..

Θου κυριε σαν τη μανα μου μιλάω
🤣

Το τοστ είναι σαβουρα. Να ξέρεις. Για cheat πλέον μόνο.

Για μπισκότα δεν χρειάζεται να σχολιάσουμε. Η διατροφή του παχυσαρκου είναι μπισκότα το βράδυ.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,469 μηνύματα.
Ψαξτο τοτε δεν μπορεί όλοι οι είδικοι να χτυπιουνται χωρίς λόγο για τα άσπρα κ τα επεξεργασμενα. Δεν έχει όφελος μόνο ζημιά κάνει κ καταστρέφει και τα δόντια συν όλα τα αλλά. Οι παιδιατροι φωνάζουν μη δινετε γλυκά στα παιδια , οι διαιτολόγοι επίσης.... Δε συγκρίνεται το μέλι με τη ζάχαρη είναι ανόμοια
Αυτή είναι η γνώμη σου αλλά καλο ειναι να ακουμε τους επιστήμονες που σίγουρα κάτι παραπάνω ξέρουν.... Γιατροί κοκ
Εμένα πχ δεν ειναι η γνώμη μου. Εμένα γιατροί μου τα λένε κ απο γιατρους τα ξερω αυτα και όσους σχετίζονται με τη διατροφή σου λένε απόφυγε τη ζάχαρη
Παχαίνει, αυξάνει το γλυκαιμικο δείκτη προκαλεί εξάρτηση, προβληματα στη καρδια, κατάθλιψη, διαβήτη, προωρη γήρανση, χαλάει τα δόντια. Νομίζω αρκουν αυτά, επίσης ΚΛΕΒΕΙ ενέργεια δε δίνει. Αυτό είναι μυθος..
Καλα και 100 γιατροί να μου πουν ότι το ένα κάνει κακο και το άλλο όχι αν δεν ακούσω τον λόγο δε θα τους πιστέψω προφανέστατα.
Μιλάμε για δυο τροφές που περιέχουν ακριβώς τα ιδια σάκχαρα. Η λογική λέει ότι όσο παχαίνει το ένα τόσο παχαίνει και το άλλο, αλλά τεσπα βαριέμαι να επαναλαμβάνομαι :prettyplz:


Το τοστ είναι σαβουρα. Να ξέρεις. Για cheat πλέον μόνο.

Για μπισκότα δεν χρειάζεται να σχολιάσουμε. Η διατροφή του παχυσαρκου είναι μπισκότα το βράδυ.
Ειδικά αν μιλάμε για τοστ με αλλαντικά μακριααα. Από τότε που έμαθα ότι κανονικά έχουν γκρι χρώμα και το ροζ που βλέπουμε είναι σκέτη χρωστική δεν ξαναπήρα.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Το τοστ είναι σαβουρα. Να ξέρεις. Για cheat πλέον μόνο.
Τοστ ολικης με αυγο τυρί ντομάτα και μπιφτέκι είναι σαβουρα ; η τυρί κρέμα η κοτατζ. γιατί εγώ ετσι το κάνω. Επίσης φτιάχνω παριζακι κοτοπουλου μια φορά το μήνα.
Και γαλοπουλα τρώμε αλλά όχι συχνά τα Αποφευγω τα αλλαντικά
Devil βαριέμαι να σου κάνω τον αντίλογο όλη την ώρα. Φαε ότι θες
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,742 μηνύματα.
Όπως έγραψα πιο πισω μια φορά στο τόσο δεν πειραζει
Η όλη συζήτηση ξεκίνησε όταν είπε δε θυμάμαι ποιος ότι τα μπισκότα είναι το βραδινό του. Οχι τα μπισκότα δεν πρεπει να είναι βραδινό... Το βραδινό να είναι φαγητό, τοστ, σαλάτα, κρέας, αυγά ομελέτες... Οχι γλυκά... Ακόμα λέτε φρουτο το βράδυ καλό είναι να καταναλώνεται μια δυο ωρες πριν τον υπνο.
Δυο φορες το μήνα φάτε ζάχαρη, αν το θέλετε τόσο αλλά ειλικρινά υπαρχουν πλεον τόσες επιλογες χωρίς αυτή που δε βρίσκω το λόγο να θέλει καποιος κα φάει ζαχαρη. Αλλά οκ παραπανω δε χρειάζεται. Γιατι αυτά φαίνονται μετά. Οχι τώρα στα 20 και στα 25..

Θου κυριε σαν τη μανα μου μιλάω
🤣
Εγώ θυμάμαι πάντως που στα βιβλία της οικιακής οικονομίας έλεγε πως το ημερήσιο όριο είναι έξι κουταλάκια του γλυκού αν θυμάμαι σωστά (βέβαια αυτό αναπληρώνεται και μέσω άλλων τροφών, κανένας δε θα πάει να φάει σκέτη ζάχαρη νομίζω).
Το βραδινό βασικά καλύτερα να είναι κάτι ελαφρύ. Και προφανώς πρέπει να τρώμε μια δυο ώρες πριν τον ύπνο, ό,τι και αν είναι αυτό που θα φάμε.
Και κάτι άλλο που το έχω απορία, ειλικρινά: προσωπικά δεν κατάλαβα ποτέ τον κανόνα "όχι φρούτα το βράδυ".
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Καλα και 100 γιατροί να μου πουν ότι το ένα κάνει κακο και το άλλο όχι αν δεν ακούσω τον λόγο δε θα τους πιστέψω προφανέστατα.
Μιλάμε για δυο τροφές που περιέχουν ακριβώς τα ιδια σάκχαρα. Η λογική λέει ότι όσο παχαίνει το ένα τόσο παχαίνει και το άλλο, αλλά τεσπα βαριέμαι να επαναλαμβάνομαι :prettyplz:



Ειδικά αν μιλάμε για τοστ με αλλαντικά μακριααα. Από τότε που έμαθα ότι κανονικά έχουν γκρι χρώμα και το ροζ που βλέπουμε είναι σκέτη χρωστική δεν ξαναπήρα.
Συγκρίνεις δυο τροφές ανομίες γιααυτο επιμένω να το ψάξεις τα υπερκ τα κατά τους. Τώρα εφόσον αμφισβητείς κ τους γιατρους νομίζω πως μιλάω σε τοίχο οπότε τι να λέμε τώρα. Εγώ αντιθέτως, τους εμπιστευομαι γενικά.
 
Top