Τι θα πει ο κόσμος;

Σας νοιάζει η γνώμη των άλλων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 182)
  • Ναι

    Ψήφοι: 47 25.8%
  • Ελάχιστα

    Ψήφοι: 89 48.9%
  • Κάθολου

    Ψήφοι: 46 25.3%

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Προσωπική Διευκρίνηση:
Με τι φράση "τι θα πει ο κόσμος" το πρώτο που μου πάει στο μυαλό είναι οι αρνητικές μικρότητες-κακίες του γείτονα ο οποίος κρίνει τις επιλογές σου και τις κινήσεις σου, που στην πραγματικότητα δε θα έπρεπε να τον νοιάζουν. Η λέξη "κόσμος" δεν απευθύνεται σε δικούς μας ανθρώπους που υπολογίζουμε και θέλουμε τη γνώμη τους.
Με ενδιαφέρει η γνώμη αυτών που επιλέγω και θέλω να ακούσω τη γνώμη τους.Όχι των υπολοίπων.
Πιστεύω πως το αρχικό ερώτημα αυτό εννοεί.Γι αυτό συμφώνησα και με την Κακή Επιρροή.

@prime: Στην περίπτωση που αναφέρεις, πολύ σωστά σε ενδιαφέρει τι θα πει ο κόσμος.Όμως αυτή η περίπτωση είναι λίγο διαφορετική.Για παράδειγμα αν είσαι δικηγόρος σαφώς και θα προσέξεις εμφάνιση,συμπεριφορά..κτλ.Κι αυτό γιατί έχεις σχέσεις πελατειακές.Με κάποιο τρόπο δηλαδή επιλέγεις και "ακούς" τον κόσμο για να τους "εκμεταλλεύεσαι"(μη το εκλάβεις ως αρνητικό) οικονομικά.

Προσωπικά, προσπαθώ στη ζωή μου να μην έχω ανάγκη κανέναν και να μην εξαρτώμαι από κανένα.Και εννοώ να μην εξαρτώμαι από ανθρώπους που δε με ενδιαφέρουν.Τότε καταφέρνω να μη με ενδιαφέρει η γνώμη αυτών που μου είναι αδιάφοροι.
Έτσι μπορώ να παντρευτώ όποια θέλω (παράδειγμα exposed bone),να κάνω τις επιλογές μου και να είμαι ευτυχισμένος.Και δε βλέπω πως η γνώμη του "κόσμου" μπορεί να κατευθύνει τις επιλογές μου.

Απλοϊκό παράδειγμα: Σκεφτείτε να κερδίζατε 1 δις στο jοker.Πόσο θα σας ενδιέφερε η γνώμη του κόσμου (εκτός από τους δικούς σας ανθρώπους); Προσωπικά καθόλου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Προσωπική Διευκρίνηση:
Με τι φράση "τι θα πει ο κόσμος" το πρώτο που μου πάει στο μυαλό είναι οι αρνητικές μικρότητες-κακίες του γείτονα ο οποίος κρίνει τις επιλογές σου και τις κινήσεις σου, που στην πραγματικότητα δε θα έπρεπε να τον νοιάζουν. Η λέξη "κόσμος" δεν απευθύνεται σε δικούς μας ανθρώπους που υπολογίζουμε και θέλουμε τη γνώμη τους.
Με ενδιαφέρει η γνώμη αυτών που επιλέγω και θέλω να ακούσω τη γνώμη τους.Όχι των υπολοίπων.
Πιστεύω πως το αρχικό ερώτημα αυτό εννοεί.Γι αυτό συμφώνησα και με την Κακή Επιρροή.

Καθώς και η Κακή Επιρροή αυτά τα έγραψε γιατί αυτό πίστευε για το αρχικό ερώτημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemeng

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chemeng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Να προσθέσω κι εγώ το λιθαράκι μου σε αυτή τη συζήτηση...

Όταν τα έχεις καλά με τον εαυτό σου, δεν νιώθεις ενοχές, και δεν προσβάλλεις τη δημόσια αιδώ με τρόπο ανεπίτρεπτο, πέραν του ότι κανείς δεν έχει να πει τίποτε κακό για σένα, δε σε ενδιαφέρει κιόλας τι θα πουν.

Στην περίπτωση που σε "τιμούν" με τα λόγια τους... θα πρέπει να προσέχεις, γιατί δεν είναι όλοι με τον καλό λόγο στο στόμα χωρίς να κοιτούν κάπου πιο μακριά... Αυτά τους τα λόγια πρέπει να σε κάνουν πιο υπεύθυνο, πιο προσεκτικό, και πιο ώριμο, παρά εφησυχασμένο.

Και στην τελική...ζούμε για ΕΜΑΣ και όχι για τους άλλους. Στον εαυτό μας απολογούμαστε κάθε βράδυ πριν τον ύπνο......και όχι στην κυρα-Μαρίκα τη γειτόνισσα... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Μεγάλωσα στην πόλη, στη Θεσσαλονίκη συγκεκριμένα. Όσο καιρό ήμουν εκεί, το τελευταίο πράγμα που θα μπορούσε να μ' ενδιαφέρει ήταν η γνώμη του κόσμου -όχι πως με ενδιέφερε καθόλου....:)
Τα τελευταία 5 χρόνια ζω στην επαρχία και διαπιστώνω μετά λύπης πως εδώ τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά, ακόμη και μεταξύ ανθρώπων της σειράς μου ή και μικρότερους (ακόμη χειρότερα). Όλοι δίνουν σημασία στα λεγόμενα του περιγύρου -μη με δει κανείς να κρατώ την κοπέλα μου απ' το χέρι- και σχόλια τέτοιου τύπου είναι στο καθημερινό φρασεολόγιο. Εγώ φυσικά, μαθημένος αλλιώς από μικρός, τους έχω όλους γραμμένους και έχω αποκτήσει το στίγμα του "αντιδραστικού" και του "ελευθέρου ηθών"!!! :clapping: :clapping:
Αν είναι δυνατόν!!! Κι όλα αυτά γιατί;;; Επειδή δε διστάζω να κυκλοφορώ άνετα με τις διάφορες κοπέλες που έτυχε να έχω κατά καιρούς, να λέω τη γνώμη μου επειδή έχω το θάρρος αυτής και όλα τα σχετικά... Και μη νομίσετε ότι είμαι προκλητικός, αντιθέτως, μάλλον θέλω να περνάω απαρατήρητος. Απλά, δε δίνω σημασία σε κάποια πράγματα που για μένα είναι εντελώς αυτονόητα...

Πάντως περνώντας τα χρόνια -έχοντας περάσει και κάποιες περιόδους στο εξωτερικό- διαπιστώνω ότι οι Έλληνες είναι δήθεν άνετοι και μάλλον δεν μπορούν να αποβάλλουν το σαράκι του περιγύρου που κινεί τα νήματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Η σκασίλα έχει μέγεθος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Παλαιότερα με ενδιεφερε πολύ το τί θα πει ο κόσμος,όσο μεγαλώνω όμως δνε με νοιάζει γιατι έχω πολύ σημαντικότερα πράγματα να ασχοληθω απο το τί θα πει ο κόσμος αυτοί κάνουν την τρίχα τριχια οπότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Μπα,όχι και τόσο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dakrin

Νεοφερμένος

Η dakrin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
οχι απλα με νοιαζει, με καταπιέζει!!!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Δεν μου είναι αδιάφορο το τί θα πεί ο κόσμος, με την έννοια ότι με ενδιαφέρει να ξέρω τί αντιδράσεις προκαλώ στους γύρω μου. Προσπαθώ όπως έγραψε κι ο Valder σε προηγούμενες απαντήσεις του να διυλίσω αυτά που λέει ο κόσμος και να κρατήσω κάποια που πραγματικά θα με βοηθήσουν. Τώρα αν ταυτίζουμε το τί θα πει ο κόσμος με την έννοια της κακής κριτικής -που τις περισσότερες φορές έτσι είναι- τότε προσπαθώ -και τα καταφέρνω πιστεύω- να μένω ήρεμος και να δω αν αξίζει να διαθέσω χρόνο για να σκεφτώ αυτή την κριτική που μου ασκείται.

Όχι όμως ότι πριν πάρω μια απόφαση σκέφτομαι : α τί θα πει ο κόσμος και παίρνω την απόφαση υπό το φόβο της κοινωνικής κατακραυγής. Όχι δεν λειτουργώ έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πόσο μα πόσο δε με νοιάζει... μα καθόλου... πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν με νοιάζει η άποψη του κοινωνικού συνόλου, αλλά με ενδιαφέρει η άποψη συγκεκριμένων ανθρώπων. Δεν εννοώ μόνο τα στενά μου άτομα, αλλά και άτομα τα οποία μου κάνουν κλικ, άσχετα με το αν είναι ιδιαίτερα στενή η σχέση μας. Μου αρέσει τα άτομα που συμπαθώ να με συμπαθούν.

Για την κοινωνία πάντως, είναι πράγματα που αναγκαστικά θέλεις την αποδοχή της, αλλιώς είναι κάπως. Για παράδειγμα εγώ έχω τρέλα με τα τατουάζ. Πόρωση! Έχω όμως μόνο ένα κι αυτό σε διακριτικό σημείο. Αυτό λόγω του ότι το επάγγελμά μου σχετίζεται με παιδιά και προϋποθέτει συνεργασία με τους γονείς κι η αμφισβήτηση από αυτούς μπορεί να είναι καταστροφική. Ας πούμε πέρισυ που δούλευα σε ένα κέντρο ειδικής αγωγής τα παιδιά με αγαπούσαν.:D Οι περισσότεροι γονείς με συμπαθούσαν.:) Υπήρχαν και κάποιοι όμως που με αμφισβητούσαν λόγω ηλικίας(μικροφέρνω)και του στυλ που τους έβγαζα.:worry: Προσπαθούσα πάντα να πηγαίνω προσεγμένη και βαμμένη άσχετα αν δεν γουστάρω για να δείχνω πιο ώριμη. Βλακείες, το ξέρω, αλλά όταν αισθάνεσαι ότι σε επικρίνουν για επιφανειακά πράγματα στον επαγγελματικό τομέα τσαντίζεσαι και υποχωρείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προσπαθούσα πάντα να πηγαίνω προσεγμένη και βαμμένη άσχετα αν δεν γουστάρω για να δείχνω πιο ώριμη. Βλακείες, το ξέρω, αλλά όταν αισθάνεσαι ότι σε επικρίνουν για επιφανειακά πράγματα στον επαγγελματικό τομέα τσαντίζεσαι και υποχωρείς.

Πέστα!!! Κι εγώ ενώ δεν έχω κανένα κόμπλεξ με την εμφάνιση μου γενικά, έχω τρελό κόμπλεξ στον εργασιακό τομέα επειδή μικροδείχνω!! Ακόμα και στο τηλέφωνο φοβάμαι να μιλήσω καμιά φορά μην με πάρουν για ακόμα μικρότερη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πέστα!!! Κι εγώ ενώ δεν έχω κανένα κόμπλεξ με την εμφάνιση μου γενικά, έχω τρελό κόμπλεξ στον εργασιακό τομέα επειδή μικροδείχνω!! Ακόμα και στο τηλέφωνο φοβάμαι να μιλήσω καμιά φορά μην με πάρουν για ακόμα μικρότερη!

Κι είσαι και πιο μικρούλα από μένα! Φαντάζομαι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πωπω 25 είσαι? Και νόμιζα οτι στα 25 δεν θα έχω τέτοιο πρόβλημα πλέον... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Πολύ σκασίλα για το τι λέει ο κόσμος βλέπω…χμμ…:hmm:
Είμαι η τελευταία λοιπόν που πιστεύω ότι καλός η κακός εμείς η ίδιοι βάζουμε κάποια όρια στον εαυτό μας άρα μας νοιάζει τι λέει ο κόσμος από την άποψη ότι προσαρμοζόμαστε στους κανόνες της κοινωνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Πριν κάτι χρόνια με ένοιαζε το τι θα πει αλλά μετά κατάλαβα ότι είναι λαλάκες και δεν κοιτάν την καμπούρα τους και τους έχω γραμμένους στα @@ μου :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Καποτε επιρεαζομουνα πολυ απο αυτα που ακουγα να λενε για μενα οι αλλοι (ημουν υπερβολικα ευαισθητη)..Με το περασμα του καιρου, καταλαβα, πως κανεις δεν εχει δικαιωμα να με κρινει για τις πραξεις μου, γιατι μονο εγω εχω ευθυνη για αυτα που κανω (καλως η' κακως) και κανεις αλλος δεν θα πληρωσει για τα λαθη μου, εκτος απο μενα την ιδια.. Οποτε τους εγραψα ολους εκει που τους αξιζε και τωρα νιωθω πιο ελευθερη απο ποτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
αν κ δεν θελω να νοιαζομαι για το τι λενε οι αλλοι
για μενα,το κανω. κ αυτο πολλες φορες μου δημιουργει προβληματα...προσπαθω να τους γραφω όλους αλλα δεν το καταφέρνω δυστυχώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χμ, εγώ με το θέμα σώμα είχα παλιά, το ξεπέρασα, μετά από περιπέτειες... υγείας.
Με το θέμα καριέρα... Ε, ξέρω ότι μικροδείχνω και είμαι και 24... Και κάπου είμαι το μικρό χαρωπό... Αλλά τελικά μου έβγαλαν το καπέλο, κι αναθάρρησα.

Αν δεν πιστεύουμε σε εμάς, κανείς άλλος δε θα το κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
ΑΠΑΠΑ!!! Αν άφηνα τον εαυτό μου να ακούει τον καθένα μίζερο με το μακρύ του και το κοντό του θα ήμουν μοντέλο με πτυχείο στην αστροφυσική και άπειρα μπουκαλάκια ψυχοφάρμακα στο μπάνιο... Μόνο οι άνθρωποι που μετράνε για μένα μπορούν να πουν κάτι σωστό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top