Τι θα συμβεί αν διακοπεί το ηλεκτρικό ρεύμα παγκοσμίως;

kolitseto

Νεοφερμένος

Ο kolitseto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καταρχην καλησπερα. πριν λιγες μερες ανακαλυψα το forum μετα απο αναζητητη για τα πιο πολυσυχναστα και δημοφιλη φορουμ και ειπα να ανοιξω ενα θεμα το οποιο το εχω στο μυαλο τους τελευταιους μηνες. και επειδη δεν εχω βρει κατι αντιστοιχο να συζητιεται η να το εχουν κανει βιντεο , ειπα να το κανω εγω. (ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ LINK). βαζω αυτο το θεμα εδω και οχι στη κατηγορια με τα επιστημονικα, γιατι αυτο που θελω να δω απο σας, τις αποψεις σας δηλαδη, ειναι σε κοινωνικο τομεα. ΟΧΙ να αναλυσουμε ΠΩΣ μπορει να γινει αυτο ΑΛΛΑ τι θα γινοταν στη καθημερινοτητα του ανθρωπου παγκοσμιως ΑΝ συνεβαινε αυτο! δηλαδη πως θα προχωρουσε η καθημερινοτητα, τα πρωτα λεπτα, ωρες,μερες,βδομαδες, μηνες και υστερα χρονια κτλ. κατι οι παλιες αναφορες του λιακοπουλου οταν τον παρακολουθουσα, για το φλας του ηλιου, κατι με τη σειρα Revolution, σκεφτομαι, τι θα γινοταν στο πλανητη γη αν απο καποιο γεγονος, πιθανον με ηλεκτρομαγνητικο κυμα (EMP), οτι λειτουργει με μπαταριες και ηλεκτρισμο, επαυε να λειτουργει? οι περισσοτεροι στο πλανητη ειμαστε εξαρτημενοι απο το ηλεκτρισμο. οταν κοβετε το ρευμα για λιγες ωρες, πως αγωνιαμε μεχρι να επανελθει και να ξανα μπουμε στους συνηθησμενους ρυθμους , στις ευκολιες,και στη ρουτινα? που οταν αφηνουμε το αμαξι στο συνεργειο, ειδικα οταν μενουμε σε περιοχες χωρις συγκοινωνια, ειναι σαν να μας δενοντε τα ποδια? τι θα γινοταν αν ξαφνικα ολα σταματουσαν? ουτε μεσα μεταφορας, ουτε ηλεκτρικες συσκευες, ουτε φως (εκτος απο τον ηλιο), ουτε ιντερνετ, ουτε ενημερωση, ουτε παραγωγη απο εργοστασια κτλ., ολα να νεκρωσουν. οσο πιο λεπτομερες και αναλυτικες απαντησεις δωθουν, τοσο το καλυτερο :cool:
 

Συνημμένα

  • orig_last-3a85b.jpg
    orig_last-3a85b.jpg
    73.4 KB · Εμφανίσεις: 146

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,839 μηνύματα.
καταρχην καλησπερα. πριν λιγες μερες ανακαλυψα το forum μετα απο αναζητητη για τα πιο πολυσυχναστα και δημοφιλη φορουμ και ειπα να ανοιξω ενα θεμα το οποιο το εχω στο μυαλο τους τελευταιους μηνες. και επειδη δεν εχω βρει κατι αντιστοιχο να συζητιεται η να το εχουν κανει βιντεο , ειπα να το κανω εγω. (ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ LINK). βαζω αυτο το θεμα εδω και οχι στη κατηγορια με τα επιστημονικα, γιατι αυτο που θελω να δω απο σας, τις αποψεις σας δηλαδη, ειναι σε κοινωνικο τομεα. ΟΧΙ να αναλυσουμε ΠΩΣ μπορει να γινει αυτο ΑΛΛΑ τι θα γινοταν στη καθημερινοτητα του ανθρωπου παγκοσμιως ΑΝ συνεβαινε αυτο! δηλαδη πως θα προχωρουσε η καθημερινοτητα, τα πρωτα λεπτα, ωρες,μερες,βδομαδες, μηνες και υστερα χρονια κτλ. κατι οι παλιες αναφορες του λιακοπουλου οταν τον παρακολουθουσα, για το φλας του ηλιου, κατι με τη σειρα Revolution, σκεφτομαι, τι θα γινοταν στο πλανητη γη αν απο καποιο γεγονος, πιθανον με ηλεκτρομαγνητικο κυμα (EMP), οτι λειτουργει με μπαταριες και ηλεκτρισμο, επαυε να λειτουργει? οι περισσοτεροι στο πλανητη ειμαστε εξαρτημενοι απο το ηλεκτρισμο. οταν κοβετε το ρευμα για λιγες ωρες, πως αγωνιαμε μεχρι να επανελθει και να ξανα μπουμε στους συνηθησμενους ρυθμους , στις ευκολιες,και στη ρουτινα? που οταν αφηνουμε το αμαξι στο συνεργειο, ειδικα οταν μενουμε σε περιοχες χωρις συγκοινωνια, ειναι σαν να μας δενοντε τα ποδια? τι θα γινοταν αν ξαφνικα ολα σταματουσαν? ουτε μεσα μεταφορας, ουτε ηλεκτρικες συσκευες, ουτε φως (εκτος απο τον ηλιο), ουτε ιντερνετ, ουτε ενημερωση, ουτε παραγωγη απο εργοστασια κτλ., ολα να νεκρωσουν. οσο πιο λεπτομερες και αναλυτικες απαντησεις δωθουν, τοσο το καλυτερο :cool:


Ρεβολούσιο ε; Εύγε νέε μου. Άδικα κομμένη σειρά.

Απλά η φύση θα πάρει πίσω αυτό που της ανήκει, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Και δεν έχει να κάνει με το αν είναι προσωρινό τόσο ή μόνιμο. Ακόμα και για λίγο καιρό να σταματήσουν όλα, άντε να τα ξαναξεκινήσεις ή να τα συντηρήσεις.

Εδω έναν καυστήρα πετρελαίου δεν λειτουργεί μια πολυκατοικία για 2-3 χρόνια και μετά αχρηστεύεται όλο το σύστημα σωλήνων.

Πόσο μάλλον αν σταματήσει το ρεύμα σε επιχειρήσεις, βιομηχανίες κλπ. Τεράστιες αλλαγές και αν γίνει και πιο μόνιμο θα πρέπει να οπισθοδρομήσει η οικονομία στον 18ο αιώνα, να μάθουμε πιο τεχνικές εργασίες περισσότεροι άνθρωποι και να σταματήσουμε να πουλάμε αέρα (πχ youtubers/influencers/instagram models, τηλεπαρουσιαστές κλπ).

Θετικό της υπόθεσης ότι θα σταματήσουμε να κοιτάμε σα ζώα τις οθόνες και θα ξεκινήσουμε να μιλάμε ο ένας στον άλλο. :bleh:
 

kolitseto

Νεοφερμένος

Ο kolitseto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
και κατι αλλο που ξεχασα να ρωτησω ειναι, τι θα κανατε ΕΣΕΙΣ αν γινοταν αυτο
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
:) Θα πουλήσω τα γεμάτα powerbank μου και θα παρω tesla.
 

kolitseto

Νεοφερμένος

Ο kolitseto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ας γραψω ομως και το δικο μου σκεπτικο με βαση την λογικη και σαν να το βλεπεις σε ταινια. τα πρωτα δευτερα-λεπτα. οσοι ειναι σε γραφεια, αναρωτιουντε και κοιταζουν γυρω τους , τα φωτα που εχουν σβησει, οι υπολογιστες, τα κινητα. οσοι ειναι σπιτι τους θα νομιζουν οτι ειναι μια απλη διακοπη ρευματος. οσοι κοιμουντε, στην αρχη δε θα παρουν χαμπαρι. αυτοι που οδηγουν, καποιοι συγκρουοντε η φευγουν στη στροφη η απλα ακινητοποιουντε αν κινουντε σε ευθεια. πολλες γυναικες θα ξεσπασουν σε κλαματα επειδη δε θα μπορουν να μπουν στο ινσταγραμ να δουν αν πηραν κανα like. τα πλοια μενουν στο ελεος των κυματων. τα τραινα σταματαν. οσοι ειναι σε υποβρυχια ειναι καταδικασμενοι. μετα απο λιγα λεπτα θα αρχησουν να ακουγοντε και να φαινοντε μεγαλες εκρηξεις. ειναι τα αεροπλανα που πεφτουν σαν τις μυγες. μετα θα αρχησει σιγα σιγα ο πανικος σε καποια σημεια. μολις περασουν οι ωρες και οι μερες, θα αρχησουν οι λεηλασιες στα σουπερμαρκετ. μετα απο βδομαδες μολις τελειωσουν ολα τα τροφιμα και αρχησει η πραγματικη πεινα θα αρχησει ο ανθρωπος να δειχνει τη ζωωδη πλευρα του. κανεις δε θα ξερει γιατι σταματησαν ολα. θα δημιουργηθουν συμμοριες που θα κλεβουν οποιον εχει προμηθειες. θα υπαρχει ανομια και αναρχια. ο καθε εγκληματιας θα κανει οτι θελει. ακομα και οι νομοταγεις, με τη πεινα να θεριζει θα γινουν λεηλατες η και δολοφονοι ακομα. πολλοι θα αρχησουν να πεθαινουν ειτε απο πεινα ειτε απο δολοφονια. καποιοι θα φυγουν στην εξοχη μακρια απο τις πολεις. τωρα αν καταφερουν να γινουν αυτονομοι καλιεργοντας χωραφια και εκτρεφοντας ζωα, καποιοι θα το καταφερουν. τα παντα θα ερημωσουν. οι συμμοριες θα περιπλανιοντε ψαχνοντας προμηθειες. το σιγουρο ειναι οτι οσοι μεινουν ζωντανοι, θα φυγουν στην εξοχη, και αν δεν σκοτωθουν απο συμμοριες, θα συνεχιστει εκει η ζωη πλεον. θα μπορουσε να γινει και ταινια αυτο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

:) Θα πουλήσω τα γεμάτα powerbank μου και θα παρω tesla.
με το emp, ουτε powerbank ουτε tesla θα λειτουργει
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Βρε σεις ,τελικά είμαι πολύ ανωμαλάρα ! Γιατί με κάτι τέτοια πορώνομαι; Γιατί μου αρέσουν; Γιατρέ να το κοιτάξω; :vava:
Λοιπόν.Η καθημερινότητα μας αρχικά θα είχε πολύ φάση για μένα.Ούτε internet ,ούτε Τιβι ,θα ψήναμε με φωτιά τι ωραία!:laugh: Παρεούλες μαζεμένες ,φωτίτσα ,κρασάκι και όλα τα καλούδια.
Όταν όμως το ξανασκεφτείς ,ας σκεφτούμε τα νοσοκομεία για αρχή.Ούτε χειρουργεία ούτε διαγνώσεις τίποτε βασικά.
Τρομακτική σκέψη.Ούτε φάρμακα,τίποτα!
Και το κρασάκι που είπα παραπάνω ,μετά απο καιρό , όταν θα τελείωναν τα αποθέματα ούτε αυτό θα είχαμε ,αρχικά τουλάχιστον μέχρι να πάμε όλοι και όλα στην εποχή των σπηλαίων και να τα κάνουμε όλα όπως τότε.
Οπότε τώρα που το καλοσκέφτομαι το πρώτο πράγμα που θα έκανα ,αν δεν ήταν βράδυ θα πήγαινα σούπερ μάρκετ και θα έπαιρνα όσα περισσότερα πράγματα μπορούσα ,αλλά πόσα να μπορείς;
Αχα ,τώρα που το ξανασκέφτομαι ούτε σούπερ μάρκετ θα μπορούσαμε να πάμε διότι δεν θα άνοιγαν οι πόρτες χωρίς ρεύμα.:laugh:
Οπότε μίνι μάρκετ ,αλλά δεν νομίζω να άνοιγε διότι αν είχατε εσείς ένα μίνι μάρκετ και συνέβαινε αυτό θα το ανοίγατε ή θα κρατάγατε ότι είχατε στο μαγαζί για εσάς;
Τώρα που το τριτοσκέφτομαι ,είναι φρίκη.Άσε που αν ήταν χειμώνας θα το δαγκώναμε κανονικά .:cold2:

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα μπορούσαμε να ξαναφτιάξουμε τεχνολογία απο τον Ήλιο.Αλλά πρώτα δεν θα χρειαζόμασταν το ρεύμα;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Εμάς όταν είχε κοπεί το ρεύμα για 3 ώρες αργά τη νύχτα, στο σπίτι μας λόγω βλάβης στον πίνακα, βρήκε αφορμή η οικογένεια να κάτσει στο σαλόνι και να μιλήσει :lol:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Εμάς όταν είχε κοπεί το ρεύμα για 3 ώρες αργά τη νύχτα, στο σπίτι μας λόγω βλάβης στον πίνακα, βρήκε αφορμή η οικογένεια να κάτσει στο σαλόνι και να μιλήσει :lol:
Ναι ρε ,για αρχή είναι ωραία φάση εγώ πραγματικά θα γούσταρα ,απλά για λίγο διάστημα.Δηλαδή και μήνα σκέφτομαι ότι αντέχω.Ή έστω να νομίζω ότι θα είναι όλο αυτό για ένα μήνα και να το ξέρω , διότι αν δεν το ήξερα και νόμιζα ότι θα είναι για πολύ θα τα είχα κάνει επάνω μου απο την τρομάρα για όλα τα παραπάνω που έγραψα , νοσοκομεία ,φάρμακα ,κρύο , σκοτάδι κλπ.
Αλλά αν ήξερα ότι θα είναι για λίγο ,έτσι όπως το σκέφτομαι τώρα θα μου άρεσε , το ομολογώ. :jumpy:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,839 μηνύματα.
και κατι αλλο που ξεχασα να ρωτησω ειναι, τι θα κανατε ΕΣΕΙΣ αν γινοταν αυτο


Θα πήγαινα να μείνω σε ένα χωριό και θα άρχιζα κάποια τέχνη (πχ ξυλουργική) ή κάπως θα πρόσφερα τις υπηρεσίες μου στον απλό κόσμο (δάσκαλος σε επαρχιακό σχολείο).

Γενικά θα άφηνα πίσω μου την ζωή που ξέρω.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Θα χρησιμοποιούσα γεννήτρια :P .
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Κι εγώ αυτό που λέει ο Valder θα έκανα. Αφήνεις τελείως πίσω την παλιά ζωή σου και σίγουρα δεν θα είναι εύκολο. :)
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,614 μηνύματα.
Θα ησυχάσει η ανθρωπότητα και θα γυρίσουμε στα παλιά καλά χρόνια χωρίς πλασματικές ανάγκες με έναν λιτό βίο. Λάμπες πετρελαίου θα είχαμε.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Θα ησυχάσει η ανθρωπότητα και θα γυρίσουμε στα παλιά καλά χρόνια χωρίς πλασματικές ανάγκες με έναν λιτό βίο. Λάμπες πετρελαίου θα είχαμε.
Αν χρειαστεις χειρουργιο τι θα γινει;
Ποσες βλάκειες γμτ.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,614 μηνύματα.
Αν χρειαστεις χειρουργιο τι θα γινει;
Ποσες βλάκειες γμτ.
Χειρουργεία γινόντουσαν κανονικά και παλιότερα. Μπορεί όχι με την γρηγοραδα της τωρινής τεχνολογίας αλλά γινόντουσαν.

20χρονος μπούμερ :bleh:
Πάντα

lol πως θα παιζεις;
Οι πλασματικές ανάγκες που έλεγα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Χειρουργεία γινόντουσαν κανονικά και παλιότερα. Μπορεί όχι με την γρηγοραδα της τωρινής τεχνολογίας αλλά γινόντουσαν.


Πάντα


Οι πλασματικές ανάγκες που έλεγα.
Το να μπορεί κάποιος να κάνει μια απλή ακτινογραφία είναι πλασματική ανάγκη ;
Η ψύξη των τροφιμων στο ψυγείο είναι πλασματική ανάγκη ; Τα φανάρια στους δρόμους και οι αναπνευστήρες στα νοσοκομεία είναι πλασματική ανάγκη ;

Τέλος πάντων, πιθανότατα πολλά θα μπορούσαν να γίνουν χωρίς απαραίτητα ηλεκτρισμό.
Αλλά θα ήταν πολύ πιο ακριβό, πολύ πιο δύσκολο, πολύ πιο χρονοβόρο, θα υπήρχε πολύ χαμηλότερη ποιότητα, και επίσης θα μπορούσαν να εξυπηρετηθούν πολύ λίγοι άνθρωποι. Επίσης οι ρυθμοί επιστημονικής και τεχνολογικής εξέλιξης θα έπεφταν στον πάτο όπως και η εκπαίδευση, αφού δεν θα ήταν δυνατή η διάδοση της γνώσης με την ίδια ευκολία. Με λίγα λόγια μεσαίωνας κυριολεκτικά και κυνήγι μαγισσών με δάδες :P .
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,614 μηνύματα.
Το να μπορεί κάποιος να κάνει μια απλή ακτινογραφία είναι πλασματική ανάγκη ;
Αν και θεωρώ ότι για όλα υπάρχουν εναλλακτικές όχι δεν είναι πλασματική ανάγκη. Αλλά για κάθε ενέργεια υπάρχουν και θετικές και αρνητικές συνέπειες. Δεν είπα ποτέ το αντίθετο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Τι συζηταμε ακριβως; Την πανδημια να δειτε μονο,θα καταλαβετε.Δεν υπαρχει πισωγυρισμα.
Τα εμβολια; ΟΙ ΜΕΘ; Μην λετε μ@κιες γραφικες καποιοι.
Καμια εναλλακτικη δεν υπαρχει για αυτα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top