Τι μπορώ να φτιάξω με Μερέντα;

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,601 μηνύματα.
Α δυνατό αυτό! Η καλυτερη χρήση της μερέντας. Γλείφεις με μεγαλυτερη όρεξη αν την έχεις αλείψει σε κορμάκι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Σε βυζια... 😄
Για γκουρμέ γεύση σε συνδυασμό με μαρμελάδα βατομουρο
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,067 μηνύματα.
Υποτίθεται οτι την μερέντα δεν την τρως όταν κάνεις δίαιτα λόγω θερμίδων, όχι επειδή τα υλικά δεν είναι υγιεινά. Γι΄ αυτό τσαντίστηκα με την βιολογική μερέντα. Χαζομάρες και πάνε και τα αγοράζουνε πανάκριβα.
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,505 μηνύματα.
Ζητώ βοήθεια!!!

Ξαφνικά βρέθηκα με 2 βαζάκια merenda και δεν έχω ιδέα τι να τα κάνω :P (Ναι, δώρο ήταν με κάτι άλλο που πήρα) Καμία ιδέα για κάποιο γλυκό ή κάτι τέλοσπάντων;
ΠΩΠΩ...κρίμα να μην ήμουν μέλος οταν το έγραψες θα σε βοηθούσα σίγουρα.

Δεν την πειράζεις την μερέντα δεν την ανακατεύεις με τίποτε άλλο...

Της βάζεις δάχτυλο και την απολαμβάνεις σκέτη..!!:redface:
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
ΠΩΠΩ...κρίμα να μην ήμουν μέλος οταν το έγραψες θα σε βοηθούσα σίγουρα.

Δεν την πειράζεις την μερέντα δεν την ανακατεύεις με τίποτε άλλο...

Της βάζεις δάχτυλο και την απολαμβάνεις σκέτη..!!:redface:
Γιατί ρε συ, γλυκιές κρεπουλες με μπανάνα και μπισκότο 🤤

Κανεις ωραιότατα σοκολατακια επίσης με ξηρούς καρπούς
Μιαμ
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,505 μηνύματα.
Γιατί ρε συ, γλυκιές κρεπουλες με μπανάνα και μπισκότο 🤤

Κανεις ωραιότατα σοκολατακια επίσης με ξηρούς καρπούς
Μιαμ
Εχει να κάνει καθαρά με παιδικό τραύμα..
Ομως ναι....
μπράβο @rafaela11 μόλις τα κατάφερες....
Μου τρέχουν τα σάλια.... σλουυυυρπ!! :redface: :laugh: :laugh: :laugh:
 

Antonia Alexandra

Νεοφερμένος

Η Antonia Alexandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Μωσαικο με μερεντα..απαιτουνται 400 γρ.
Μπαινει καταψυξη,οποτε δεν χαλαει,και φυσικα τρως οποτε θες,για ναμην μπουχτίσεις
Εναλλακτικα οτι ειπαν..κρεπουλες(ωραα συνταγη έχει η Sitronella στο cookpad) Την εχω φτιαξει απειρες φορες.Εάν αποφασισεις νακανεις κρεπες(σκετες) μπορεις νακανεις εξτρα ποσοτητα κι να τις βαλεις καταψυξη βαζοντας αναμεσα σε καθε ψημενη κρεπα λαδοκολλα κι θα τις συσκευασεις σε αεροστεγες ταπερ.Τις ξεπαγωνεις στη συντηρηση οσες θες καθε φορα.Κι αντοιστοιχα τις κανεις γλυκες με μερεντα μπανανα πτιμπερ ξηρους καρπους.
Τελος μπορεις να χρησιμοποιησεις τη μερεντα για να κανεις γλάσο σε κεικ ή να φτιαξεις τουρτα
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Μωσαικο με μερεντα..απαιτουνται 400 γρ.
Μπαινει καταψυξη,οποτε δεν χαλαει,και φυσικα τρως οποτε θες,για ναμην μπουχτίσεις
Εναλλακτικα οτι ειπαν..κρεπουλες(ωραα συνταγη έχει η Sitronella στο cookpad) Την εχω φτιαξει απειρες φορες.Εάν αποφασισεις νακανεις κρεπες(σκετες) μπορεις νακανεις εξτρα ποσοτητα κι να τις βαλεις καταψυξη βαζοντας αναμεσα σε καθε ψημενη κρεπα λαδοκολλα κι θα τις συσκευασεις σε αεροστεγες ταπερ.Τις ξεπαγωνεις στη συντηρηση οσες θες καθε φορα.Κι αντοιστοιχα τις κανεις γλυκες με μερεντα μπανανα πτιμπερ ξηρους καρπους.
Τελος μπορεις να χρησιμοποιησεις τη μερεντα για να κανεις γλάσο σε κεικ ή να φτιαξεις τουρτα
Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ, τέλειο !
Το cookpad με έχει σώσει έχω βρει πολύ ωραίες συνταγές.
 

Antonia Alexandra

Νεοφερμένος

Η Antonia Alexandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ, τέλειο !
Το cookpad με έχει σώσει έχω βρει πολύ ωραίες συνταγές.
Δεν αγχωνεσαι με την ημερομηνια ληξης λογω καταψυξης..ασε που μπορεις να το κεράσεις σπιτι ,να φας ενα κομματακι σε περιπτωση λιγουρας...ή να το πας καπου..
 

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.
κι αν είναι να μιλήσουμε για σοβαρές θερμίδες ....
πιάνεις ένα ταψάκι ή ένα πυρέξ (καλύτερα πυρέξ)
Στρώνεις μια στρώση από μπισκότα πτι μπερ ή μιράντα
Βάζεις μια στρώση μερέντας
Βάζεις άλλη μια στρώση μπισκότα
Φτιάχνεις μια κρέμα γιώτης (κατά προτίμηση άσπρη μην λιγώσεις απ την πολύ σοκολάτα)
Τη ρίχνεις από πάνω
Βάζεις και λίγη κουβερτούρα τριμμένη (κατά τη Βίκυ μυρμηγκάκια :lol: δε θα το ξεχάσω ποτέ αυτό :lol:) το βάζεις στο ψυγείο και σε μισή ώρα το τσακάς μονάχη σου κοιτώντας με δολοφονικό βλέμμα όποιον τολμήσει και πλησιάσει με πρόθεση να φάει :P
Και δε βουτάς καλύτερα τα μπισκότα ένα ένα στην μερέντα μέχρι να τελειώσει ?
Μετά τρως και μια γιώτης για να ισιώσει το στομάχι και τέλος μια σοκολάτα υγείας.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,899 μηνύματα.
ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕΡΕΝΤΑ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΓΛΥΚΟ

ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΛΙ ΤΗΣ ΣΟΥΠΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΩΣ ΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΛΕΠΤΑ
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕΡΕΝΤΑ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΓΛΥΚΟ

ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΛΙ ΤΗΣ ΣΟΥΠΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΩΣ ΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΛΕΠΤΑ
Αυτο σκεφτηκα να γράψω κι εγω.

-Τι μπορω να φτιάξω με μερέντα;
Εγω: Μερέντα!

Σας μιλάει άνθρωπος που έχει πάρει το κρικρι με τις 3 γευσεις σοκολατα κρεμα φράουλα και το χει βγάλει με κουταλα μαγειρικής μεγάλη. Η μερέντα θα το γλύτωνε το κουταλι της σούπας;
 

Antonia Alexandra

Νεοφερμένος

Η Antonia Alexandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ, τέλειο !
Το cookpad με έχει σώσει έχω βρει πολύ ωραίες συνταγές.
Αν κι υποθετω ηδη θα το γνωρίζεις..στα γκυκα παντα κρεμα γαλακτος με ολα γα λιπαραμοχι μειωμενα-light
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,899 μηνύματα.
Αυτο σκεφτηκα να γράψω κι εγω.

-Τι μπορω να φτιάξω με μερέντα;
Εγω: Μερέντα!

Σας μιλάει άνθρωπος που έχει πάρει το κρικρι με τις 3 γευσεις σοκολατα κρεμα φράουλα και το χει βγάλει με κουταλα μαγειρικής μεγάλη. Η μερέντα θα το γλύτωνε το κουταλι της σούπας;
Δεν το έχω κάνει ποτέ, γιατί είναι θάνατος, αλλά valder μου, θέλω μια φορά στη ζωή μου να πάρω ένα κουτί νουτελα ή μερέντα, να την ζεστάνω λίγο πάνω από ατμό να λιώσει και να την ΤΣΑΚΙΣΩ😋
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Δεν το έχω κάνει ποτέ, γιατί είναι θάνατος, αλλά valder μου, θέλω μια φορά στη ζωή μου να πάρω ένα κουτί νουτελα ή μερέντα, να την ζεστάνω λίγο πάνω από ατμό να λιώσει και να την ΤΣΑΚΙΣΩ😋
Το χω κανει και με μερεντα και με ΝΟΥΝΟΥ ζαχαρούχο γάλα (άλλη ανωμαλία απο κει)

Σα σκυλί θα τρως ασταματητα!
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,899 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.

Μήτσος10

Δραστήριο μέλος

Ο Μήτσος10 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών. Έχει γράψει 455 μηνύματα.
Τη Μερέντα το ζαχαρουχο γάλα τα απολαμβάνεις κλτρα μόνα τους,όχι σε γλυκα. ΝΟΜΟΣ
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,601 μηνύματα.
Εγώ πάντως κάνω μεταμεσονύκτιες βουτιές στα άδυτα της νουτέλας.. Είναι. Μη μου μπει η ιδέα.. Η Μερέντα είναι πολυ γλυκιά για τα γούστα μου

Στις κρέπες κάνω γουρουνια.. Νουτέλα + μαρμελάδα γλυκόξινη + κανέλα
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Τη Μερέντα το ζαχαρουχο γάλα τα απολαμβάνεις κλτρα μόνα τους,όχι σε γλυκα. ΝΟΜΟΣ

Εγώ πάντως κάνω μεταμεσονύκτιες βουτιές στα άδυτα της νουτέλας.. Είναι. Μη μου μπει η ιδέα.. Η Μερέντα είναι πολυ γλυκιά για τα γούστα μου

Στις κρέπες κάνω γουρουνια.. Νουτέλα + μαρμελάδα γλυκόξινη + κανέλα
Ειστε πολυ καλοι μου φιλοι και οι δυο.-
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top