• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τι νερό πίνουμε; Το έγκλημα με το εξασθενές χρώμιο

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,686 μηνύματα.
Α..παρεπιπτοντως..δεν ξερω πως ειναι ΤΩΡΑ η ευδαπ.Ξερω...πως ηταν παλια.Ο πατερας μου ηταν διευθυντης εκει...και η αδελφη μου δουλευε εκει πριν διοριστει καθηγητρια...ηταν ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ η καλυτερη ΔΕΚΟ.
ΑΥΤΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ...ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ.ΟΙ ΔΗΜΟΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΟΙΝΟΠΟΙΟΥΝ.ΚΑΛΟ ΝΑΙ;
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,865 μηνύματα.
Λοιπόν το έψαξα μια στα γρήγορα και βρήκα το νέο όνομα με το οποίο κυκλοφορεί στην αγορά.

View attachment 132237
To έπαιρνα μερικές φορές από ένα περιπτέρο κοντά από το μετρό όταν γυρνούσα σπίτι, το περιπτέρο νομίζω πουλάει μόνο του Λουτράκι νερό και καμία άλλη μάρκα. Θα σταματήσω να παίρνω από αυτό το περιπτέρο νερό.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,890 μηνύματα.
Η εφαρμογή για iPhone δεν έχει τις μετρήσεις αλλά έχει να ανανεωθεί 2 χρονια.

Αυτο βρήκα
αλλά δεν λέει πουθενά ότι είναι μη πόσιμο.
 

Isolde75

Νεοφερμένος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω αντίστοιχα, επικαιροποιημένα αποτελέσματα μετρήσεων για παραλίες;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,686 μηνύματα.
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω αντίστοιχα, επικαιροποιημένα αποτελέσματα μετρήσεων για παραλίες;
Ναι..στο ΠΑΚΟΕ.Ο ειδημονας στις μετρησεις.Κανει καθε χρονο και δημοσιοποιει τα αποτελεσματα.
Στο Λουτρακι βρεθηκαν εντεροκοκκοι.Οτι χειροτερο.Καποια σημεια στην παραλια του Λουτρακιου ειναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΑ...ΕΧΙΕ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ.Ειδατε καμια κοκκινη σημαια και κανενα απαγορευτικο; Μα πως ειναι δυνατον; Και το καλοκαιρι ποιος τουριστας θα ερθει;
Καταλαβατε λοιπον οτι με αυτα δνε παιζουμε και δεν αφηνομαστε σε δημους. :whatever:
Καθε χρονο δημοσιοποιει το ΠΑΚΟΕ τις μετρησεις για το τρεχον καλοκαιρι.Τον Ιουνιο συνηθως κανει τις μετρησεις


Τωρα μπαινιντας στο σαιτ δεν μπορω να βρω πινακα..διοτι μαλλον ειναι σ επαλιοτερες σελιδες και ακομα δεν εχει κανει τις μετρησεις σε παραλιες για το φετινο καλοκαιρι .
Αλλα θα τις κανει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η εφαρμογή για iPhone δεν έχει τις μετρήσεις αλλά έχει να ανανεωθεί 2 χρονια.

Αυτο βρήκα
αλλά δεν λέει πουθενά ότι είναι μη πόσιμο.
Δεν θα σου πει αν ειναι ποσιμο.Τις μετρησεις κανει λεμε.Τα υπολοιπα τα βρισκεις εσυ.
Δεν ξερω τι βρηκες εσυ.Εγω εβαλα αυτο και εχει ημερομηνιες δειγματοληψιας τον Απριλιο τον φετινο λεμε.

σκρην.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,186 μηνύματα.
Διαλεγεις τον δημο που θες...σου εμφανιζει και ΟΛΕΣ τις πηγες που υδρευομαστε..πατας επανω και βλεπεις τις αναλυσεις.Απο κωλοβακτηριδια μεχρι αρσενικο,υδραργυρο και εξασθενες χρωμιο!
Μπορείς να μου πεις ποιο είναι αυτό το app;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,890 μηνύματα.
Δεν θα σου πει αν ειναι ποσιμο.Τις μετρησεις κανει λεμε.Τα υπολοιπα τα βρισκεις εσυ.
Δεν ξερω τι βρηκες εσυ.Εγω εβαλα αυτο και εχει ημερομηνιες δειγματοληψιας τον Απριλιο τον φετινο λεμε.
Σε κάποια σημεία έχουν να κάνουν μέτρηση περισσότερο καιρό αλλά οk εκεί κυμαίνονται οι τιμές.
erwrew.png

Από όσο έψαξα δεν έχουν θεσπιστεί ακόμα όρια παγκόσμια όρια για το εξασθενές χρώμιο και χρησιμοποιούνται τα 50 mg/L που είναι για το ολικό. Συνεπώς είναι εντός ευρωπαικών προδιαγραφών σωστά θεωρείται πόσιμο.

Χώρες όπως η Ιταλία έχουν το όριο στα 5μg/L. Άρα καλό είναι να ακολουθούμε και εμείς αυτό το όριο ή να είναι μηδενικό μέχρι να βάλουν παγκόσμια οδηγία
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,686 μηνύματα.
Μπορείς να μου πεις ποιο είναι αυτό το app;
Κοιτα..εγω το κατεβασα στο κινητο απο το googl play...



Απο το λαπτοπ απλα παταω εδω και μπαινω στο σαιτ...παω στον χαρτη πλησιαζω με τον κερσορα την περιοχη μου η βαζω τον δημο στο βελακι δεν θυμαμαι τωρα και πλησιαζοντας βλεπω τις σταγονες και παταω επανω τους.Μετα κοιτας χαμηλα σε αυτο που θα σου βγαλει και βλεπεις τις τιμες.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε κάποια σημεία έχουν να κάνουν μέτρηση περισσότερο καιρό αλλά οk εκεί κυμαίνονται οι τιμές.
View attachment 132246
Από όσο έψαξα δεν έχουν θεσπιστεί ακόμα όρια παγκόσμια όρια για το εξασθενές χρώμιο και χρησιμοποιούνται τα 50 mg/L που είναι για το ολικό. Συνεπώς είναι εντός ευρωπαικών προδιαγραφών σωστά θεωρείται πόσιμο.

Χώρες όπως η Ιταλία έχουν το όριο στα 5μg/L. Άρα καλό είναι να ακολουθούμε και εμείς αυτό το όριο ή να είναι μηδενικό μέχρι να βάλουν παγκόσμια οδηγία
Δεν καταλαβαινεςι.Δεν εχουν θεσπιστει διοτι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΛΕΜΕ.

ΚΑ-ΘΟ-ΛΟΥ.


Αυθαιρετα οι δημοι και το ελλαδισταν βαζει για οριο αυτο που υπαρει για το ΟΛΙΚΟ.
Τι δεν καταάβαινεις ακικε;
Τοσοι επιστημονες το λενε.
Και το παιζουν κινεζοι διοτι ΟΛΟΙ βασικα και η ΕΕ διοτι συμφεροντα θα θιγουν.Πολυ ισχυρα.


Εξασθενές χρώμιο: η δεύτερη πιο σταθερή μορφή του χρωμίου, συναντάται σπάνια στη φύση και είναι κυρίως αποτέλεσμα ανθρωπογενούς δραστηριότητας. Είναι τοξικό και καρκινογόνο. «Κι όμως, ακόμα μιλάμε για… επίπεδα χρωμίου στο πόσιμο νερό. Αυτό δείχνει παντελή έλλειψη κατανόησης του προβλήματος από τις αρχές», τόνισε χθες στην «Κ» στο περιθώριο του συνεδρίου του Πανεπιστημίου Αθηνών η αναπληρώτρια καθηγήτρια κ. Πολυξένη Νικολοπούλου-Σταμάτη, αναφερόμενη στο μείζον ζήτημα δημόσιας υγείας, δηλαδή την παρουσία εξασθενούς χρωμίου στο πόσιμο νερό του Δήμου Οινοφύτων -και πολλών άλλων περιοχών της χώρας. «Είναι απαράδεκτο να μιλάμε για όρια, όταν έχουμε να κάνουμε με μια καρκινογόνο ουσία. Ακόμα και ένα παιδί μπορεί να αντιληφθεί ότι άλλο είναι να πιεις ένα ποτήρι μολυσμένο νερό και άλλο δέκα. Πώς μπορούμε να μιλάμε για όρια;»



Την ίδια θέση λαμβάνει και η Ενωση Ελλήνων Χημικών σε έκθεση για την επικινδυνότητα παρουσίας εξασθενούς χρωμίου στο πόσιμο νερό στα Οινόφυτα, την οποία συνέταξε για λογαριασμό του Δήμου -όπου συνοψίζει το μέγεθος του κινδύνου στον οποίο έχουν εκτεθεί οι κάτοικοι της περιοχής εξαιτίας της «ανθρωπογενούς» βιομηχανικής δραστηριότητας στην περιοχή. «Απόβλητα που περιέχουν εξασθενές χρώμιο πρέπει απαραιτήτως πριν από τη διάθεσή τους στο περιβάλλον να υφίστανται κατεργασία μετατροπής του σε αδιάλυτες μορφές του τρισθενούς χρωμίου», γράφουν οι ειδικοί, συνιστώντας την άμεση διακοπή της παροχής νερού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Κοιτα..εγω το κατεβασα στο κινητο απο το googl play...



Απο το λαπτοπ απλα παταω εδω και μπαινω στο σαιτ...παω στον χαρτη πλησιαζω με τον κερσορα την περιοχη μου η βαζω τον δημο στο βελακι δεν θυμαμαι τωρα και πλησιαζοντας βλεπω τις σταγονες και παταω επανω τους.Μετα κοιτας χαμηλα σε αυτο που θα σου βγαλει και βλεπεις τις τιμες.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν καταλαβαινεςι.Δεν εχουν θεσπιστει διοτι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΛΕΜΕ.


Αυθαιρετα οι δημοι και το ελλαδισταν βαζει για οριο αυτο που υπαρει για το ΟΛΙΚΟ.
Τι δεν καταάβαινεις ακικε;
Τοσοι επιστημονες το λενε.
Και το παιζουν κινεζοι διοτι ΟΛΟΙ βασικα και η ΕΕ διοτι συμφεροντα θα θιγουν.Πολυ ισχυρα.


Σε βλέπω την Brokovic της Ελλάδος!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,186 μηνύματα.
Τα φίλτρα νερού άραγε δεν κάνουν δουλειά;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,686 μηνύματα.
Τα φίλτρα νερού άραγε δεν κάνουν δουλειά;
Kανουν αλλα αυτα που ειναι ειδικα για εξασθενες χρωμιο .Οχι τα απλα φιλτρα.Υπαρχιυν φιλτρα που λενε οτι κανουν ΚΑΙ για εξασθενες χρωμιο.Οταν εχουν γραπτη εγγυηση ειναι οκ.Αλλα δεν ειναι τα απλα.
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Τα φίλτρα νερού άραγε δεν κάνουν δουλειά;

Τα πιστοποιημένα μπορεί και να κάνουν. Αλλά ανάλογα το τι θες να καθαρίσεις υπάρχει συνήθως και το ανάλογο φίλτρο. Πχ αν υποπτεύεσαι τοξικες οργανικές ουσίες, θέλουν άλλο φίλτρο από αυτό για βαρέα μέταλλα. Ωστόσο ένα φίλτρο ενεργού άνθρακα θα πιάνει πολλά πιστεύω αφού όλες οι ενώσεις σχεδόν στο νερό είναι σε ιοντική μορφή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

EFSA received a request from the Hellenic Food Authority for a scientific opinion on estimation of the risk to human health from the presence of chromium (Cr) in food, particularly in vegetables, and Cr(VI) in bottled water.


Για να μην λέμε πως οι Ελληνικές αρχές είναι τελείως αδιάφορες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,686 μηνύματα.
Γενικα απο οτι βλεπω..κανενας δεν λεει συγκεκριμενα για εξασθενες χρωμιο..οκ λενε για χημικες ενωσεις..χλωριο..βαρεα μεταλλα κλπ...εξασθενες χρώμιο δεν λεει κανενας..βαζουν ενα κλπ/ΑΥΤΑ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ.ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ Η ΟΥΣΙΑ.

Οπως και να εχει,.εγω στην βρυση δυσκολευομαι να τοποθετησω..δεν ειναι δικο μου το διαμερισμα..και δεν θα πινω βασικα απο αυτο.Θα παρω το μπουκαλι με φιλτρο.Ασε που θα μππρω να φιλτραρω το εμφιαλωμενο.

Η ΟΔ ξερει οτι ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ.
Απλα ενημερωνω.

Το πιο ευκολο ειναι αυτο
Το μπουκαλι με φιλτρο βασικα.Το παιρνεις παντου.Εγω το θελω κυριως για να πλενω λαχανικα.Για να πιω απο την βρυση ακομα και μεσα απο το μπουκαλι με φιλτρο θα δυσκολευτω ,ξεροντας οτι εχει εξασθενες χρωμιο και οταν δεν ειμαι σιγουρη οτι οντως το καταργει.

Για το πλυσιμο ομως των λαχανικων,φρουτων κλπ...το θεωρω οκ αφου τα κανω αυτα με την βρυση αφιλτεαριστα.ΟΚ 50 ευρω εχει το αξιζει...και κραταει περιπου εναν χρονο απο οτι βλεπω.θα δειξει.

 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Γενικα απο οτι βλεπω..κανενας δεν λεει συγκεκριμενα για εξασθενες χρωμιο..οκ λενε για χημικες ενωσεις..χλωριο..βαρεα μεταλλα κλπ...εξασθενες χρώμιο δεν λεει κανενας..βαζουν ενα κλπ/ΑΥΤΑ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ.ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ Η ΟΥΣΙΑ.

Οπως και να εχει,.εγω στην βρυση δυσκολευομαι να τοποθετησω..δεν ειναι δικο μου το διαμερισμα..και δεν θα πινω βασικα απο αυτο.Θα παρω το μπουκαλι με φιλτρο.Ασε που θα μππρω να φιλτραρω το εμφιαλωμενο.

Η ΟΔ ξερει οτι ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ.
Απλα ενημερωνω.

Το πιο ευκολο ειναι αυτο
Το μπουκαλι με φιλτρο βασικα.Το παιρνεις παντου.Εγω το θελω κυριως για να πλενω λαχανικα.Για να πιω απο την βρυση ακομα και μεσα απο το μπουκαλι με φιλτρο θα δυσκολευτω ,ξεροντας οτι εχει εξασθενες χρωμιο και οταν δεν ειμαι σιγουρη οτι οντως το καταργει.

Για το πλυσιμο ομως των λαχανικων,φρουτων κλπ...το θεωρω οκ αφου τα κανω αυτα με την βρυση αφιλτεαριστα.ΟΚ 50 ευρω εχει το αξιζει...και κραταει περιπου εναν χρονο απο οτι βλεπω.θα δειξει.


Αναρωτιέμαι αν πίνεις καφέδες, νερό και τρως φαι έξω σε ταβέρνες και καφέ η κάθεσαι και κοιτάς....
 

melmel

Νεοφερμένος

Η melmel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ένα τόσο σοβαρό ζήτημα που απ'ότι κατάλαβα δεν έχει λάβει τις διαστάσεις που θα έπρεπε και πόσα άλλα παρόμοια που δεν γνωρίζουμε...
Μου θυμίζει το σκάνδαλο που είχε γίνει με την DuPont και το τεφλόν που το είδα σε σχετική ταινία (Dark Waters) και φαίνεται πως κανείς δεν δίνει δεκάρα για την υγεία μας. Μην περιμένετε να βγούν και να πουν "αα σας ποτίζαμε με καρκίνο".

"DuPont has been running tests of the effect of PFOA for decades, finding that it causes cancer and congenital disabilities, but kept the findings private"

Τα συμφέροντα είναι πάνω απ'όλα και αυτό ισχύει παντού.
Σας προτείνω να δείτε την ταινία για να καταλάβετε και πώς λειτουργούν ή μάλλον πως εθελοτυφλούν τέτοιες εταιρίες και όσοι έχουν συμφέρον.

Όλα είναι στο χέρι μας και χαίρομαι που το μοιράστηκες μαζί μας γιατι εγώ προσωπικά δεν είχα ιδέα.
Νομίζω πως είναι μια καλή ιδέα να αρχίσουμε να θίγουμε περισσότερο τέτοια ζητήματα.
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Ένα τόσο σοβαρό ζήτημα που απ'ότι κατάλαβα δεν έχει λάβει τις διαστάσεις που θα έπρεπε και πόσα άλλα παρόμοια που δεν γνωρίζουμε...
Μου θυμίζει το σκάνδαλο που είχε γίνει με την DuPont και το τεφλόν που το είδα σε σχετική ταινία (Dark Waters) και φαίνεται πως κανείς δεν δίνει δεκάρα για την υγεία μας. Μην περιμένετε να βγούν και να πουν "αα σας ποτίζαμε με καρκίνο".

"DuPont has been running tests of the effect of PFOA for decades, finding that it causes cancer and congenital disabilities, but kept the findings private"

Τα συμφέροντα είναι πάνω απ'όλα και αυτό ισχύει παντού.
Σας προτείνω να δείτε την ταινία για να καταλάβετε και πώς λειτουργούν ή μάλλον πως εθελοτυφλούν τέτοιες εταιρίες και όσοι έχουν συμφέρον.

Όλα είναι στο χέρι μας και χαίρομαι που το μοιράστηκες μαζί μας γιατι εγώ προσωπικά δεν είχα ιδέα.
Νομίζω πως είναι μια καλή ιδέα να αρχίσουμε να θίγουμε περισσότερο τέτοια ζητήματα.

Φίλε μου αν ποτέ θελήσεις να ασχοληθείς με τα περιβαλλοντικά εγκλήματα που συντελούνται στη χώρα αλλά και τις περιβαλλοντικές παραβιάσεις που κάνουν ακούσια οι άνθρωποι και επηρεάζουν την υγεία μας χρειάζεσαι πολύ γερά νεύρα για να τα αντέξεις.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,686 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι αν πίνεις καφέδες, νερό και τρως φαι έξω σε ταβέρνες και καφέ η κάθεσαι και κοιτάς....
Ναι τα κανω..οχι ομως καθημερινα...μια φορα το μηνα περιπου..οπως καταλαβαινεις δεν ειναι το ιδιο με το ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ.

Οφειλετε να καταλαβετε οτι ειναι αλλο πραγμα το που και που..και αλλο πραγμα το ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ.Δηλαδη τι φαση;

Η ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ Η ΣΥΝΕΧΙΖΟΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ..ΟΧΙ ΤΟ ΣΠΟΡΑΔΙΚΟ.Οταν βεβαια ειναι σε καπως νορμαλ πλαισια η μολυνση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ένα τόσο σοβαρό ζήτημα που απ'ότι κατάλαβα δεν έχει λάβει τις διαστάσεις που θα έπρεπε και πόσα άλλα παρόμοια που δεν γνωρίζουμε...
Μου θυμίζει το σκάνδαλο που είχε γίνει με την DuPont και το τεφλόν που το είδα σε σχετική ταινία (Dark Waters) και φαίνεται πως κανείς δεν δίνει δεκάρα για την υγεία μας. Μην περιμένετε να βγούν και να πουν "αα σας ποτίζαμε με καρκίνο".

"DuPont has been running tests of the effect of PFOA for decades, finding that it causes cancer and congenital disabilities, but kept the findings private"

Τα συμφέροντα είναι πάνω απ'όλα και αυτό ισχύει παντού.
Σας προτείνω να δείτε την ταινία για να καταλάβετε και πώς λειτουργούν ή μάλλον πως εθελοτυφλούν τέτοιες εταιρίες και όσοι έχουν συμφέρον.

Όλα είναι στο χέρι μας και χαίρομαι που το μοιράστηκες μαζί μας γιατι εγώ προσωπικά δεν είχα ιδέα.
Νομίζω πως είναι μια καλή ιδέα να αρχίσουμε να θίγουμε περισσότερο τέτοια ζητήματα.
Να εισαι καλα.
Θα τα θιγουμε..τουλαχιστον εγω ναι..οσο ειμαι καλα.
Ερχεται σε λιγο και αλλο θεμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

melmel

Νεοφερμένος

Η melmel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Φίλε μου αν ποτέ θελήσεις να ασχοληθείς με τα περιβαλλοντικά εγκλήματα που συντελούνται στη χώρα αλλά και τις περιβαλλοντικές παραβιάσεις που κάνουν ακούσια οι άνθρωποι και επηρεάζουν την υγεία μας χρειάζεσαι πολύ γερά νεύρα για να τα αντέξεις.
Πράγματι, αλλά απτή στιγμή που υπάρχει τρόπος να διαδοθούν αυτά τα εγκλήματα θεωρώ πως οφείλουμε όλοι να μοιραζόμαστε τις γνώσεις μας για αυτά. Το να σταματήσουν από τη μια μέρα στην άλλη το βρίσκω σχεδόν απίθανο αλλά τουλάχιστον μπορούμε να είμαστε πιο προσεκτικοί, να ενημερωνόμαστε και να προστατευόμαστε οσο το δυνατόν.

Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι αρκετά απαισιόδοξοι σχετικά με την αντιμετώπιση τέτοιων θεμάτων ειδικά περιβαλλοντικών αλλά θεωρώ πως έχουμε φτάσει σε ένα σημείο που αναπόφευκτα πρέπει να ασχοληθούμε ειδάλλως θα συνεχιστούν οι όλες συνέπειες της περιβαλλοντικής καταστροφής (και στους ανθρώπους και στο περιβάλλον)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top