Τι σεξουαλικές προτιμήσεις έχετε;

Τι σεξουαλικές προτιμήσεις έχετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 352)
  • Αμιγώς ετεροφυλόφιλος

    Ψήφοι: 247 70.2%
  • Κυριως ετεροφυλοφιλος με οποιοδηποτε ομοφυλοφιλικη δραστηριοτητα αμιγώς περιστασιακη

    Ψήφοι: 19 5.4%
  • Κυριως ετεροφυλοφιλος με οποιοδηποτε ομοφυλοφιλικη δραστηριοτητα όχι αμιγώς περιστασιακη

    Ψήφοι: 5 1.4%
  • Αμφιφυλόφιλος

    Ψήφοι: 21 6.0%
  • Κυρίως ομοφυλοφιλος με οποιαδηποτε ετεροφυλοφιλικη δραστηριοτητα οχι αμιγώς περιστασιακη

    Ψήφοι: 5 1.4%
  • Κυρίως ομοφυλοφιλος με οποιαδηποτε ετεροφυλοφιλικη δραστηριοτητα αμιγώς περιστασιακη

    Ψήφοι: 5 1.4%
  • Ομοφυλόφιλος

    Ψήφοι: 26 7.4%
  • Κουμπάκιας :P

    Ψήφοι: 21 6.0%
  • Ασέξουαλ

    Ψήφοι: 3 0.9%
  • Πανσέξουαλ

    Ψήφοι: 0 0.0%

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,093 μηνύματα.
Βιολογικά όχι, το αν αισθάνομαι όμως γυναίκα, κομπρεσέρ, ελάφι, και πώς θέλω να αυτοπροσδιορίζομαι αλλάζει.

Δεν γίνεται αυτό φίλε . Δηλαδή αν εγώ δηλώσω Σουχόι Su-57 θα είμαι αερομαχητικό ; Δεν είμαστε η ποιητική γενιά του 20' για λόγους κατάθλιψης να ξεφεύγουμε από αυτόν τον κόσμο και να πλάθουμε έναν δικό μας .
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αν εγώ γεννηθώ άνδρας, αλλά αισθάνομαι γυναίκα, περίπτωση τρανς ατόμων, γιατί να μην μπορώ να χαρακτηριστώ γυναίκα;

Δεν νομίζω να μπαίνει κανείς σε αυτή τη διαδικάσια ούτε για την πλάκα ούτε για μόδα ούτε για να προκαλέσει. Να υποστεί ορμονοθεραπεία, χειρουργικές επεμβάσεις, να ξοδέψει χρήματα πολλά, να «φάει» τόσο εκφοβισμό και κριτική να συγκρουστεί με τους φίλους/οικογένειά του για το τίποτα.. Και να λένε πως λυτρώθηκαν και βρήκαν τον εαυτό τους τα άτομα αυτά. Μάλλον, είναι αφόρητο να αισθάνεσαι πως είσαι σε ξένο σώμα :)
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,759 μηνύματα.
Κατα τα γνωμη μου ειναι χαζομαρα καποιος που θεωρει τον εαυτο του ομοφυλοφυλο να υποβληθει σε εγχειρηση αλλαγης φυλου.Περα απο κατι εντελως κοντρα στη φυση δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να αισθανεται ωραια ασχετα τι λεει απεξω.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ένας τρανς άνδρας ή γυναίκα δεν είναι απαραίτητα ομοφυλόφιλος. Αν κάνει μετάβαση από άνδρας σε γυναίκα, και ελκύεται από άνδρες είναι ετεροφυλόφιλη, αν ελκύεται από γυναίκες ομοφυλόφιλη.

Εσύ @eukleidhs1821 που μια χαρά είχες την τύχη να γεννηθείς στο σωστό σώμα και να αισθάνεσαι ωραία με αυτό, μπράβο σου είσαι τυχερός. Αρκετός κόσμος δεν είχε αυτην την τύχη :).
Για να προβείς σε όλη αυτή τη διαδικασία, το κάνεις γιατί δεν αντέχεις άλλο...
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,759 μηνύματα.
Ένας τρανς άνδρας ή γυναίκα δεν είναι απαραίτητα ομοφυλόφιλος. Αν κάνει μετάβαση από άνδρας σε γυναίκα, και ελκύεται από άνδρες είναι ετεροφυλόφιλη, αν ελκύεται από γυναίκες ομοφυλόφιλη.

Εσύ @eukleidhs1821 που μια χαρά είχες την τύχη να γεννηθείς στο σωστό σώμα και να αισθάνεσαι ωραία με αυτό, μπράβο σου είσαι τυχερός. Αρκετός κόσμος δεν είχε αυτην την τύχη :).
Για να προβείς σε όλη αυτή τη διαδικασία, το κάνεις γιατί δεν αντέχεις άλλο...
υπαρχουν χιλιαδες ομοφυλοφιλοι ομως που δεν κανουν εγχειρηση αλλαγης φυλου.νομιζω ειναι καθαρα προσωπικο θεμα του καθενος και σιγουρα αν καποιος λεει ως εδω και μην παρεκει οκ εχεις δικιο.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μα άλλο σεξουαλική έλξη και άλλο το τι αισθάνεσαι πως είσαι.

Εγώ είμαι ομοφυλόφιλος άνδρας. Φτιάχνομαι με άντρες αλλά αισθάνομαι άνδρας, δεν αισθάνομαι γυναίκα.
Βιολογικά είμαι άντρας.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,759 μηνύματα.
Μα άλλο σεξουαλική έλξη και άλλο το τι αισθάνεσαι πως είσαι.

Εγώ είμαι ομοφυλόφιλος άνδρας. Φτιάχνομαι με άντρες αλλά αισθάνομαι άνδρας, δεν αισθάνομαι γυναίκα.
Βιολογικά είμαι άντρας.
μισο λεπτο μπερδευτηκα.δηλαδη η σεξουαλικη ελξη με το πως αισθανεσαι μεσα σου δεν ειναι το ιδιο πραγμα??εγω τοσα χρονια τα θεωρουσα παρεμφερη.:shifty:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν εγώ γεννηθώ άνδρας, αλλά αισθάνομαι γυναίκα, περίπτωση τρανς ατόμων, γιατί να μην μπορώ να χαρακτηριστώ γυναίκα;

Δεν νομίζω να μπαίνει κανείς σε αυτή τη διαδικάσια ούτε για την πλάκα ούτε για μόδα ούτε για να προκαλέσει. Να υποστεί ορμονοθεραπεία, χειρουργικές επεμβάσεις, να ξοδέψει χρήματα πολλά, να «φάει» τόσο εκφοβισμό και κριτική να συγκρουστεί με τους φίλους/οικογένειά του για το τίποτα.. Και να λένε πως λυτρώθηκαν και βρήκαν τον εαυτό τους τα άτομα αυτά. Μάλλον, είναι αφόρητο να αισθάνεσαι πως είσαι σε ξένο σώμα :)

Οι τρανσέξουαλ είναι άτομα ψυχικά ασθενή. Στην προκείμενη φάση θεωρούμε πως η θεραπεία είναι να αλλάξουμε τον φαινότυπο τους ώστε να εναρμονίζεται με αυτό που αισθάνονται, αλλά τίποτα από αυτά δεν είναι closed science και όλα γίνονται με επιφύλαξη, καθώς μελλοντικά πιθανώς η θεραπεία να αλλάξει προς το αντίθετο εν όψη νέων στοιχείων. Γενικώς θα πρέπει να δείχνουμε κατανόηση σε αυτά τα άτομα και να αναφερόμαστε σε αυτά όπως εκείνα θέλουν, καθώς το αντίθετο τους δημιουργεί πρόβλημα.

ΑΛΛΑ προφανώς έχουμε φτάσει και στο άλλο άκρο και πλέον έχουμε άτομα που αυτοπροσδιορίζονται σεξουαλικά ως διάφορα ζώα και αντικείμενα και τα διάφορα gender studies έχουν φτιάξει καμιά 40αρια genders. Καταλαβαίνεις πως σε όλα αυτά κάπου πρέπει να μπει ένα όριο, γιατί χρησιμοποιούνται και πολιτικά από συγκεκριμένους χώρους για να περιορίσουν την ελευθερία έκφρασης και λόγου.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Οι τρανσέξουαλ είναι άτομα ψυχικά ασθενή
Εννοείς ότι είναι ψυχικά ασθενή, επειδή βιώνουν αυτή τη δυσφορία και η θεραπεία είναι η αλλαγή φύλου, ενώ μελλοντικά ίσως π.χ. τους χορηγούν φαρμακευτική αγωγή για να μην αισθάνονται άβολα στο σώμα που βρίσκονται;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοείς ότι είναι ψυχικά ασθενή, επειδή βιώνουν αυτή τη δυσφορία και η θεραπεία είναι η αλλαγή φύλου, ενώ μελλοντικά ίσως π.χ. τους χορηγούν φαρμακευτική αγωγή για να μην αισθάνονται άβολα στο σώμα που βρίσκονται;

Ναι, δεν είμαστε σίγουροι τι ακριβώς προκαλεί το πρόβλημα τους και ποια είναι η νορμάλ κατάσταση τους, είναι δηλαδή όντως άτομα που βρίσκονται σε λάθος σώμα, ή απλά ο εγκέφαλος τους έχει κάποιο πρόβλημα και τους κάνει να πιστεύουν κάτι τέτοιο. Μέχρι στιγμής η θεραπεία αφορά την πρώτη υπόθεση και ίσως αυτό και να γίνεται επειδή απλά δεν γνωρίζουμε την αιτία του προβλήματος και άρα κάνουμε αυτό που κάνει το συγκεκριμένο άτομο να αισθάνεται καλά. Αλλά ναι, αν στο μάλλον βρούμε το γιατί πολύ πιθανό να χρησιμοποιείται φαρμακευτική αγωγή.

Όπως καταλαβαίνεις ακόμη και οι transexual έχουν συγκεκριμένο φύλο, ή άντρες ή γυναίκες είναι ασχέτως ποια είναι η αιτία του προβλήματος τους και η μέθοδος αντιμετώπισης.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Εσύ @Viedo που αναφερεσαι σε μεσαίωνες κλπ επειδή είσαι γκει δεν χρειάζεται να αντιδράς είσαι. Είσαι γκει και μεγεια σου με χαρά σου, δεν σε πείραξε κάνεις.

Το σχόλιο αφορούσε αν θα πρέπει να μην υπάρχουν γκει σκηνές στην τβ. Δεν πρέπει να υπάρχουν γιατί δεν είμαι μια νορμάλ συμπεριφορα και εφόσον τα παιδιά μιμούνται αυτά που βλέπουν θα πρέπει να αποφεύγουμε να τους δίνουμε τέτοια ερεθίσματα. Αν αισθάνεται γκει το κάθε παιδί it is ok αλλα οχι να προβάλουμε σαν φυσιολογικό κατι που είναι ενάντια στη φύση. Αυτό ήταν το po
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Οι απόψεις τύπου αν κάνω παρέα με gay θα γίνω gay, αν δω τσόντα με gay θα γίνω gay, κάποιος που θα δει στην τηλεοράση ένα ζευγάρι gay θα πει πωπωπω τέλειο θέλω κι εγώ το ίδιο, δεν ευσταθούν.

Δεν αντιδρώ επειδή είμαι gay, επειδή αυτά που λες προσβάλλουν ανθρώπους.

Προσωπικά, να σου πω την αλήθεια, ομοφοβικά σχόλια ή τη ζωή μου να επηρέασε κάπως η ομοφυλοφιλία, δεν την επηρεάσε. Έπαιξαν ρόλο πολλοί παράγοντες σε αυτό.
Ξέρω, όμως, πολύ κόσμο που ταπεινώθηκε, πληγώθηκε, χτυπήθηκε, κάποιοι αυτοκτόνησαν λόγω της ωραίας κοινωνίας στην οποία ζούμε.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,684 μηνύματα.
Οι απόψεις τύπου αν κάνω παρέα με gay θα γίνω gay, αν δω τσόντα με gay θα γίνω gay, κάποιος που θα δει στην τηλεοράση ένα ζευγάρι gay θα πει πωπωπω τέλειο θέλω κι εγώ το ίδιο, δεν ευσταθούν.

Δεν αντιδρώ επειδή είμαι gay, επειδή αυτά που λες προσβάλλουν ανθρώπους.

Προσωπικά, να σου πω την αλήθεια, ομοφοβικά σχόλια ή τη ζωή μου να επηρέασε κάπως η ομοφυλοφιλία, δεν την επηρεάσε. Έπαιξαν ρόλο πολλοί παράγοντες σε αυτό.
Ξέρω, όμως, πολύ κόσμο που ταπεινώθηκε, πληγώθηκε, χτυπήθηκε, κάποιοι αυτοκτόνησαν λόγω της ωραίας κοινωνίας στην οποία ζούμε.

Δεν καταλαβαίνω γιατί διαμαρτύρεσαι, δεν σε καταπιέζει κανένας έχεις ίσα δικαιώματα αλλά ο γάμος και η ανατροφή των παιδιών αφορά ανθρώπους διαφορετικών φύλων.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί διαμαρτύρεσαι, δεν σε καταπιέζει κανένας έχεις ίσα δικαιώματα αλλά ο γάμος και η ανατροφή των παιδιών αφορά ανθρώπους διαφορετικών φύλων.
Στη χώρα σου, και όχι για πολλά χρόνια ακόμα.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,684 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Εσύ ζεις στην Κύπρο δηλαδή, εκεί σας κυνηγάνε?
Στο γάμο αναφέρθηκα.
Τα ίδια είναι και εδώ με την Ελλάδα από όσα βλέπω από άλλους ανθρώπους, ίσως λίγο χειρότερα. Αναφορικά πάντα με την αντιμετώπιση του κόσμου απέναντι σε LGBTQ+ άτομα.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,684 μηνύματα.
Στο γάμο αναφέρθηκα.
Τα ίδια είναι και εδώ με την Ελλάδα από όσα βλέπω από άλλους ανθρώπους, ίσως λίγο χειρότερα. Αναφορικά πάντα με την αντιμετώπιση του κόσμου απέναντι σε LGBTQ+ άτομα.

Ο κόσμος είναι κόσμος αλλά στην νομοθεσία από το κράτος δεν πρέπει να έχεις παράπονο, και στην Αγγλία αν πας μπορεί να βρεις ανθρώπους με χειρότερη συμπεριφορά τις διαφορές σας θα τις λύστε στα δικαστήρια.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Έλα όμως που ο κόσμος είναι για τα πανηγύρια και καθημερίνα με αυτόν συναναστρέφεσαι. Δεν έρχεσαι σε επαφή με τη νομοθεσία φίλε μου :)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσύ @Viedo που αναφερεσαι σε μεσαίωνες κλπ επειδή είσαι γκει δεν χρειάζεται να αντιδράς είσαι. Είσαι γκει και μεγεια σου με χαρά σου, δεν σε πείραξε κάνεις.

Το σχόλιο αφορούσε αν θα πρέπει να μην υπάρχουν γκει σκηνές στην τβ. Δεν πρέπει να υπάρχουν γιατί δεν είμαι μια νορμάλ συμπεριφορα και εφόσον τα παιδιά μιμούνται αυτά που βλέπουν θα πρέπει να αποφεύγουμε να τους δίνουμε τέτοια ερεθίσματα. Αν αισθάνεται γκει το κάθε παιδί it is ok αλλα οχι να προβάλουμε σαν φυσιολογικό κατι που είναι ενάντια στη φύση. Αυτό ήταν το po

Οι gay αποτελούν ένα σταθερό 5% σε ΚΑΘΕ κοινωνία. Το γνωρίζουμε διότι έχουμε άπειρα στοιχεία προερχόμενα από αναζητήσεις στο Google και πορνοσάιτ τα οποία είναι τρομακτικά αξιόπιστα. Όταν ένα σταθερό ποσοστό του πληθυσμού σου παρουσιάζει ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό αυτό δεν γίνεται να είναι παρά φύσιν. Δεν μιλάμε ούτε για ερμαφρόδιτους, ούτε σιαμαίους, ούτε λοιπές γενετικές μεταλλάξεις. Οι gay έχουν ένα εξελικτικά θετικό γενετικό χαρακτηριστικό, όπως ακριβώς και οι αριστερόχειρες, οι οποίοι είναι ένα αντίστοιχο σταθερό ποσοστό και οι οποίοι αντίστοιχα στο παρελθόν υπέστησαν άθλιες συμπεριφορές, θεωρούνταν ψυχασθενείς και αφύσικοι, τους δένανε τα χέρια και τους δημιουργούσαν ένα κάρο προβλήματα στο βωμό της μαζοποίησης.

Το αν κάποιος μπορεί να γίνει gay επειδή το βλέπει στην TV δεν το γνωρίζω. Αν έχεις στοιχεία περί τούτου θα ήθελα να τα δω. Το ότι οι δυτικές κοινωνίες έχουν περισσότερους δηλωμένους gay νομίζω είναι εύκολο να καταλάβουμε γιατί συμβαίνει. Παρόλα αυτά τα στοιχεία δείχνουν πως οι gay είναι σταθερό ποσοστό τόσο στο ΙΡΑΝ που δεν το δηλώνει κανένας, αλλά και στις ΗΠΑ που το δηλώνουν όλοι και τα στοιχεία δείχνουν πως το ποσοστό παραμένει σταθερό και δεν αυξάνεται με τα χρόνια, που σημαίνει πιθανότατα πως η έκθεση στην gay κουλτούρα δεν επηρεάζει τον σεξουαλικό προσανατολισμό κάποιου και είναι και λίγο λογικό, από την στιγμή που είναι γενετικό χαρακτηριστικό.
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι μόνο η νομοθεσία, το θέμα είναι κάποια πράγματα να γίνονται αποδεκτά και σεβαστά στην ουσία, δηλαδή οι ίδιοι οι άνθρωποι μιας κοινωνίας να τα δέχονται και αυτό να φαίνεται και στη συμπεριφορά τους..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top