Τουρκία: ραγδαία πτώση της τούρκικης λίρας - αναταραχή στην αγορά

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,628 μηνύματα.
Μου βγήκαν τα καπρις από τη μύτη...

Όπως ήταν και οι μελανοχίτωνες της ΕΕΕ το 1930 ε;
Οι φασιστικές-εθνικοσοσιαλιστικές ιδεολογίες στην Ελλάδα ήταν για γέλια τότες. Η ΕΕΕ ήτο παράρτημα του Βενιζέλου, η ΟΕΕ διαλύθηκε για να υποστηρίξει το κίνημα του Κονδύλη το 1935 κλπ. Οι πατριώτες της εποχής ήταν ο Βενιζέλος αφενός και αφετέρου οι Ελευθερόφρονες του Μεταξά. Βέβαια και πάλι, ασχέτως της ηλιθιότητας τους, γιατί δεν ήταν πατριώτες οι Τριεψελίτες; Τι το κακό έκαναν; Μιλάμε για τα 30s και όχι για τα 40s που έγιναν δοσίλογοι.

Είσαι σίγουρος ότι τα βάζουν μαζί τους "γιατί είναι πατριώτες" κι όχι για τα φράγκα και τις πολιτικές ανακατατάξεις (μείγμα μεταναστευτικού και γεωπολιτικής);

Όταν δεν αφήνεις τον άλλο να κάνει μπίζνα στη χώρα σου, φυσικά και θα σε γ...σουν από πάνω.

Γιατί έχουν ξεσκιστεί με το Λουκασένκο; Δε σε είδα να μιλάς για Λουκασένκο... Τι; Επειδή είναι Σοβιετοποιημένη η χώρα του; Επειδή είναι με το μέρος της Ρωσίας φυσικά.

Κι όταν έστειλε με το κιλό τους μετανάστες στην Πολωνία, το κάνανε γαργάρα οι Ευρωπαίοι το οτι η "πατριωτική" Πολωνία τσίναγε στην ΕΕ και πήγανε να μαζέψουν την κατάσταση.

Ή στην Ουκρανία που στήριξαν το γερμανικό δυτικό κομμάτι και έβαλαν "πατριωτική κυβέρνηση". Γιατί; Γιατί ήταν πατριωτης ο προηγούμενος; Όχι, αλλά για να μη την πάρει όλη ο Ρώσος.

Έχεις δει τι συγκεντρώνεται στα σύνορα αυτές τις μέρες εκεί πάνω εκατέρωθεν; Έχεις ιδέα;

Ακόμα παίζεις με όρους "πατριώτης" και "εθνικισμός". Ακολούθα το χρήμα και άσε τις ιδεοληψίες αδερφέ.
ε ακριβώς για αυτό τα βάζουν μαζί τους. Η στάση τους σε αυτά τα ζητήματα είναι βαθύτατα εθνικιστική-πατριωτική.

Πιάστηκες αδιάβαστος Valder, αν έβλεπες τα μηνύματα μου θα ήξερες ότι δεν είμαι κατά του Λουκασένκο. Μάλιστα χάρηκα που επανεξελέγη ασχέτως αν εντάξει η νοθεία πήγε σύννεφο, σταλινικά σκορ μιλάμε, ούτε τα προσχήματα δεν κρατήθηκαν. Αν ήμουν Λευκορώσος θα ήμουν σίγουρα φιλοκαθεστωτικός του Λουκασένκο. Απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ο Λουκασένκο αδυνατεί να καταλάβει τη σημασία που έχει η Λευκή Ευρώπη να μείνει ενωμένη. Εργαλοιοποιεί το μεταναστευτικό/προσφυγικό και προκαλεί επιθέσεις σε αδελφικά κράτη που μάλιστα έχουν μείνει οι τελευταίοι φρουροί του Ευρωπαϊκού πολιτισμού και του Χριστιανισμού ( Πολωνία ). Αυτή η κίνηση είναι απαράδεκτη. Οι Ευρωπαίοι είμαστε υπό απειλή. Η Ευρώπη στήριξε την Πολωνία γιατί η Πολωνία δεν είναι Ελλάδα. Την Ελλάδα είπαμε, την θέλουν για χωματερή ψυχών, να τους στοιβάζουν εδώ να παίρνουν τους " καλούς " και οι υπόλοιποι εδώ. Η Πολωνία είναι δίπλα τους, δεν τους συμφέρει κάτι τέτοιο εκεί γιατί θα τους έρχονται.

Η Ουκρανία έναν ηθοποιό έχει για πρωθυπουργό. Ο Ουκρανικός λαός είναι βαθύτατα εθνικιστικός αλλά δεν έχει εθνικιστική κυβέρνηση. Τους Ουκρανούς σαν λαό τους έχω σε μεγάλη εκτίμηση.

Εγώ ιδεολόγος είμαι, το χρήμα το γράφω εκεί που πρέπει, καλύτερα να πεθάνεις αμυνόμενος για τις ιδέες σου παρά σαν ξεπουλημένος. Το χρήμα δεν μπορεί να με διαφθείρει. Κάποιοι δεν ξεχνάμε τις ιδεολογικές μας ρίζες αδερφέ.

Α καλά...

Και ο Ατατούρκ στα "εσωτερικά" ζητήματα είχε επικεντρωθεί και είχαμε ωφέλιμη και μη επιζήμια για το λαό "μη στασιμότητα" κατα τη λογική σου. Α ρε κακομοίρη, όνειρα που κάνεις ότι θα γίνουν κράτος οι δίπλα.

20 χρόνια εκπαίδευσης στα μυαλά του λαού με ΑΚΡ και περιμένεις να έρθουν οι άλλοι για να ηρεμήσουν τα πράγματα; Ολοι οι αξιωματικοί τους (κατώτεροι και μέσοι) είναι ήδη εμποτισμένοι στη φάση γιόλο αυτοκρατορία κι ευρασιανισμός.

Το πολύ πολύ αν αλλάξει η κυβέρνηση να δεις κανα μείγμα των δυο ομάδων που είπες, που όντως υπάρχουν, μέχρι να έρθει η διάσπαση στο δυτικό και ανατολικό κομμάτι.

Άσε με σε παρακαλώ μη με διαολίζεις κι εχω ξηλώσει το καλσόν 3 πόντους όσο σε διαβάζω.
Ε αυτό λέω. Ο Ατατούρκ για την Τουρκία ήταν τέλειος ηγέτης και αποτελεί παράδειγμα, όσο και αν τον μισούμε για όσα μας έκανε. Ουσιαστικά αυτός έκανε σύγχρονο δυτικό κράτος μία καθυστερημένη οικονομικά και πνευματικά θεοκρατική Αυτοκρατορία.

Δεν θα ηρεμήσουν ποτέ, δεν είναι ζήτημα ΑΚΡ. Είναι ζήτημα συμφερόντων. Όλοι την θέλουν τη κόντρα. Λίγο να ξυπνήσει ο τουρκικός λαός και τσουπ, νέα μεγάλη κρίση σαν τα Ίμια. Και έτσι αντί να μάχονται τον αληθινό εχθρό θα μάχονται τον ξένο που έχει την ίδια μοίρα μαζί τους.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,628 μηνύματα.
Να βλέπεις στη τηλεόραση Τούρκους και Τουρκάλες πολίτες να λένε μόνο κοτόπουλο μπορούσαμε να αγοράσουμε από κρεατικά και τώρα ούτε από αυτό και να βλέπεις στη τηλεόραση βουλευτή του κυβερνώντος κόμματος Δικαιοσύνης και Ανάπτυξης να λέει " ε αντί για δύο κιλά κρέας ας αγοράζουν μισό κιλό, ας αγοράσουμε δύο τρεις τοματούλες παραπάνω ". Τρελάθηκα και εξοργίστηκα. Είναι σαν να έβλεπα δικούς μας βουλευτές. Γιατί στην Ευρώπη αν έλεγες κάτι τέτοιο την επόμενη μέρα θα είχες φύγει από το παράθυρο. Αλλά καλά να πάθουμε και οι δύο λαοί, εμείς τους κάνουμε μάγκες και εμείς προτιμάμε να στρέψουμε τα όπλα μας ο ένας στον άλλον αντί να τα στρεψουμε προς αυτούς που μας έχουν σε αυτή την άθλια κατάσταση, ίδια μοίρα μας ενώνει, όσο πιο γρήγορα το καταλάβουν τόσο το καλύτερο.

Μου είναι αδιανόητο να πιστεύω ότι θα ψηφίσουν αυτούς πάλι, είναι κάτι που δεν μπορώ να το καταλάβω με τίποτα αλλά μετά θυμάμαι και τα δικά μας και λέω και όμως γίνεται.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,869 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Να βλέπεις στη τηλεόραση Τούρκους και Τουρκάλες πολίτες να λένε μόνο κοτόπουλο μπορούσαμε να αγοράσουμε από κρεατικά και τώρα ούτε από αυτό και να βλέπεις στη τηλεόραση βουλευτή του κυβερνώντος κόμματος Δικαιοσύνης και Ανάπτυξης να λέει " ε αντί για δύο κιλά κρέας ας αγοράζουν μισό κιλό, ας αγοράσουμε δύο τρεις τοματούλες παραπάνω ". Τρελάθηκα και εξοργίστηκα. Είναι σαν να έβλεπα δικούς μας βουλευτές. Γιατί στην Ευρώπη αν έλεγες κάτι τέτοιο την επόμενη μέρα θα είχες φύγει από το παράθυρο. Αλλά καλά να πάθουμε και οι δύο λαοί, εμείς τους κάνουμε μάγκες και εμείς προτιμάμε να στρέψουμε τα όπλα μας ο ένας στον άλλον αντί να τα στρεψουμε προς αυτούς που μας έχουν σε αυτή την άθλια κατάσταση, ίδια μοίρα μας ενώνει, όσο πιο γρήγορα το καταλάβουν τόσο το καλύτερο.

Μου είναι αδιανόητο να πιστεύω ότι θα ψηφίσουν αυτούς πάλι, είναι κάτι που δεν μπορώ να το καταλάβω με τίποτα αλλά μετά θυμάμαι και τα δικά μας και λέω και όμως γίνεται.

ποιος εισαι και τι εκανες στο γιαννη
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Κραχ αυτή την στιγμή.
Screenshot_2021-12-13-09-23-59-323.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,869 μηνύματα.
Μπα... Δεν είναι τόσο ηλίθιοι...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Φευγουν οι επενδυτές από την Τουρκία πανικόβλητοι. Η κατάσταση δεν θα εξομαλυνθεί. Οι Τούρκοι ή θα πάνε σε ΔΝΤ, ή θα υπάρξουν ανεξέλεγκτες πολιτικές εξελίξεις.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Νομίζω είναι καλή περίοδος για ταξίδια και αγορές
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Τρομερος οικονομικος πολεμος
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Επιπλέον πτώση της λίρας, 17,31 λίρες ανά ευρώ.

Ο Ερντογάν ετοιμάζεται να φύγει από την Τουρκία, υποστηρίζει η αντιπολίτευση. Φεύγοντας να δούμε τί θα κάνει...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.
Το κόμμα του Ερντογαν στις βουλευτικές εκλογές του 2018 είχε λάβει 43% και 295/300 έδρες. Στις δημοσκοπήσεις τώρα του δίνουν μόλις 30% και 200-216/600. Αν ισχύουν τα νούμερα μιλάμε για τρομακτική πτώση.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.
Δεν ξερω τι λετε εσεις..εγω παντως εχω γελασει ασυστολα με την εκφραση...mitsotakis yok! :jumpy: :jumpy: :jumpy:

Ενταξει εγινε σλογκαν λεμε..δεν υπαρχει!:hehe:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Το κόμμα του Ερντογαν στις βουλευτικές εκλογές του 2018 είχε λάβει 43% και 295/300 έδρες. Στις δημοσκοπήσεις τώρα του δίνουν μόλις 30% και 200-216/600. Αν ισχύουν τα νούμερα μιλάμε για τρομακτική πτώση.
Ακολουθεί την πορεία της τουρκικής λίρας.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Από το 2015 η τουρκική λίρα θα πρέπει να έχει σήμερα περίπου μόνο το 10% της αξίας της...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top