Του γκρέμισαν το σπίτι

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Υπάρχει κι η έννοια της απαλλοτρίωσης. Κι ομολογώ ότι για κάποιον ήταν το σπίτι ΤΟΥ σε ξένο χωράφι, όχι, δεν το είχα σκεφτεί ακριβώς έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ναι. Αν στη θέση της παραγκούπολης κάνουν αναπτυξιακά έργα, τότε ας τη γκρεμίσουν όλη. Το θέμα είναι να κάνουν όμως...Κι όταν καταπατάς δημόσια περιουσία αυτό δεν είναι εφικτό.
Μιχάλη μιλάμε για το σπίτι κάποιου!
Κάποιος είχε μια στέγη πάνω από το κεφάλι του!
Τι λες?
Ζεις εδώ,με όλα τα καλά και λες τέτοια πράγματα?
Αν τα χάσεις όλα αυτά να δω πως ήρεμα θα το πάρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει, κι εμένα αν μου πάρει ο δρόμος το χωράφι ούτε τη μισή του αξία δεν θα μου δώσουν πίσω και σκέψου ότι είναι και δικό μου χωράφι, δεν είναι ξένο.
Προφανώς κάθε τετραγωνική ίντσα της δημόσιας ινδικής γης ανήκει σε όλους τους ινδούς, δεν ανήκει κατ'αποκλειστικότητα στην οικογένεια του μικρού πρωταγωνιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Δηλαδή εσύ θα επέτρεπες να σου γκρεμίσουν το σπίτι μόνο αν σου έδιναν ένα μέρος χρημάτων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν τύχαινε να είχα χτίσει το τσαρδί σε ξένο χωράφι όχι μόνο δεν θα έβγαζα γλώσσα, αλλά θα πήγαινα να κρυφτώ για να μη με πάνε μέσα...
Και την απαλλοτρίωση δεν τη δέχεσαι, στην επιβάλλουν. Αν και απαλλοτρίωση μπορούν να κανουν στη γη μου, τώρα απαλλοτρίωση σε γη που ήδη ανήκει στο κράτος και κάποιοι κάνουν καταπάτηση, δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Αν τύχαινε να είχα χτίσει το τσαρδί σε ξένο χωράφι όχι μόνο δεν θα έβγαζα γλώσσα, αλλά θα πήγαινα να κρυφτώ για να μη με πάνε μέσα...
Ναι σίγουρα.
Αυτό θα έκανες.
Εννοείται.
Πάρε χαμπάρι ότι μιλάς έτσι τώρα που είσαι οκ.
Αν ήσουν εκεί ξαναπες το μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ας γκρεμισουμε την παραγκουπολη να μην εχουμε προβλημα απο αυτη την κατασταση. ας δωσουμε ομως την ιδιοτητα αστεγων σε ολους τους κατοικους. θεωρω παραλογο να μιλαμε για απαλλοτριωση και αναβαθμιση απο τη στιγμη που το επισημο κρατος δε φροντισε να καλυψει τις βασικες αναγκες των πολιτων του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Εντάξει, το τι γράφει ο κάθε δημοσιογράφος για να προκαλέσει μια ψευτοσυγκίνηση στον Ευρωπαίο "φιλάνθρωπο" αναγνώστη δεν αφορά και πολύ την ουσία.
Αφού ήταν δημόσια περιουσία, υπήρξε νομοθετική παράβαση, ποιο είναι το ανθρώπινο δικαίωμα που καταπατείται; Στην τελική ούτε καν σπίτι δεν ήτανε. Δεν αφορά κάποιο δικαστήριο μια πραγματικότητα που είναι συνηθισμένη για τη μισή Ινδία...
Δε με ενδιαφέρει τι είδους παράβαση ήτανε, το θέμα είναι -όπως ανέφερες κι εσύ- οτι αυτό είναι κάτι συνηθισμένο πλέον στην Ινδία.Το κράτος δε φροντίζει για κάποια στοιχειώδη που οφείλει να προσφέρει στους πολίτες του.Συνεπώς λίγο που με ενδιαφέρει αν ήτανε παράνομοι τη στιγμή που το ίδιο το κράτος καταπατεί κατάφωρα βασικά ανθρώπινα δικαιώματα.
Στην τελική ας απαλλοτριώσουν τις παραγκούπολεις αφού πρώτα όμως φροντίσουν για την εύρεση μια αξιοπρεπούς λύσης στο πρόβλημα των αστέγων.Θα μου πείτε όλα είναι εύκολα στα λόγια και θα έχετε δίκιο.Αλλά αυτό είναι το χρέος του κράτους προς τον πολίτη.


Πάρε να 'χεις και τα δικαιώματα του παιδιού που κατ'εσέ τηρούν και σέβονται στο έπακρο οι καλές αρχές της Ινδίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, ειδικά το πρώτο μέλημα και δυνατότητα της Ινδίας είναι να ταίσει ένα δισεκατομμύριο πεινασμένους...
Δε μ'ενδιαφέρουν τα δικαιώματα του παιδιού, το σπίτι ήταν του πατέρα του, δεν ήταν δικό του. Και ούτως ή άλλως αν το παιδί είναι το πρόβλημα, θα του κάτσει μια χαρά απ'τον επιχειρηματία που πλήρωσε και τη Ρουμπίνα Άλι, εξασφαλισμένος είναι. Λες και το πρόβλημα είναι το τσαντίρι του πρωταγωνιστή, λες και όσα μου λέτε τα ακούτε για πρώτη φορά και μετά να μη ρωτάω ποιος υποκρίνεται...
Tα μισά που υπογραμμίζεις στη φυλλάδα είναι εντελώς άσχετα με την ουσία. Το πως έγιναν τα πράγματα θα μου επιτρέψεις να μην το βασίζω στον κάθε μαλάκα ψυχοπονιάρη φιλάνθρωπο που γράφει στο Reuters.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ναι, ειδικά το πρώτο μέλημα και δυνατότητα της Ινδίας είναι να ταίσει ένα δισεκατομμύριο πεινασμένους...


Όπως κάθε τριτοκοσμική χώρα ίσως?

Δε μ'ενδιαφέρουν τα δικαιώματα του παιδιού, το σπίτι ήταν του πατέρα του, δεν ήταν δικό του.
Φυσικά κα δεν σε ενδιαφέρουν. Ευρωπαίος με τα όλα του είσαι, χέστηκες εν μέρει. Προφανώς,μα τι νόμιζα?

Το πως έγιναν τα πράγματα θα μου επιτρέψεις να μην το βασίζω στον κάθε μαλάκα ψυχοπονιάρη φιλάνθρωπο που γράφει στο Reuters.
Θα πας ο ίδιος να δεις τι γίνεται να μαντέψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Ποσώς με ενδιαφέρει το σπίτι του πρωταγωνιστή και του κάθε πρωταγωνιστή απομονωμένα.Δεν είναι εκεί η ουσία.Γενικά στο πρόβλημα αναφέρθηκα με αφορμή τη δημοσίευση αυτή.Και ναι ούτε η πρώτη ουτε η τελευταία φορά είναι που ακούω για την κατάσταση που επικρατεί στην Ινδία.Και τι με αυτό;
Πρέπει να την αποδεκτούμε μοιρολατρικά ως κάτι δεδομένο και οι όποιες αντιδράσεις και κινητοποιήσεις είναι υποκρισία;

Η ''φυλλάδα'' αγαπητέ υπογραμμίστηκε κατά την διάρκεια της ομιλίας μιας εθελόντριας της διεθνούς αμνηστίας στην τάξη μου.Δεν την υπογράμμισα τώρα για την αφεντιά σου.

Σαφώς.Οφείλεις εξάλλου να διασταυρώνεις τις πηγές σου εαν επιθυμείς να είσαι ενήμερος της αλήθειας.Σε ποιον αξίζει τώρα το προσωνύμιο που ανέφερες αυτό είναι άλλη υπόθεση.

Δε μ'ενδιαφέρουν τα δικαιώματα του παιδιού
...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ποσώς με ενδιαφέρει το σπίτι του πρωταγωνιστή και του κάθε πρωταγωνιστή απομονωμένα.Δεν είναι εκεί η ουσία.Γενικά στο πρόβλημα αναφέρθηκα με αφορμή τη δημοσίευση αυτή.Και ναι ούτε η πρώτη ουτε η τελευταία φορά είναι που ακούω για την κατάσταση που επικρατεί στην Ινδία.Και τι με αυτό;
Πρέπει να την αποδεκτούμε μοιρολατρικά ως κάτι δεδομένο και οι όποιες αντιδράσεις και κινητοποιήσεις είναι υποκρισία;

Η ''φυλλάδα'' αγαπητέ υπογραμμίστηκε κατά την διάρκεια της ομιλίας μιας εθελόντριας της διεθνούς αμνηστίας στην τάξη μου.Δεν την υπογράμμισα τώρα για την αφεντιά σου.

Σαφώς.Οφείλεις εξάλλου να διασταυρώνεις τις πηγές σου εαν επιθυμείς να είσαι ενήμερος της αλήθειας.Σε ποιον αξίζει τώρα το προσωνύμιο που ανέφερες αυτό είναι άλλη υπόθεση.


...

Μην ιδρώνεις,είναι πολύ τελειος για να ασχοληθεί με τα δικαιώματα του παιδιού που στο κάτω-κάτω και αυτός υπήρξε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μέσα απ'τα τηλεοπτικά σου μάτια μπορείς να λες ό,τι θέλεις. Μόνο ωραία λογάκια μπορεί ν'ακούγονται αυτά σε κάποιον που γνωρίζει την πραγματικότητα. Κι έχω αρκετή αυτογνωσία για να νομίζω ότι ξέρω αρκετά για τις πραγματικές συνθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ακτιβισμό με κονκάρδες εγώ δεν κάνω. Προτού μιλήσω και παπαγαλίσω αυτά ακούω δεξιά κι αριστερά κοιτάω πρώτα να διαμορφώσω άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Ακτιβισμός και χλιδή δε πάνε μαζί οπότε μη το βασανίζεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ναι, ειδικά το πρώτο μέλημα και δυνατότητα της Ινδίας είναι να ταίσει ένα δισεκατομμύριο πεινασμένους...
Δε μ'ενδιαφέρουν τα δικαιώματα του παιδιού, το σπίτι ήταν του πατέρα του, δεν ήταν δικό του. Και ούτως ή άλλως αν το παιδί είναι το πρόβλημα, θα του κάτσει μια χαρά απ'τον επιχειρηματία που πλήρωσε και τη Ρουμπίνα Άλι, εξασφαλισμένος είναι. Λες και το πρόβλημα είναι το τσαντίρι του πρωταγωνιστή, λες και όσα μου λέτε τα ακούτε για πρώτη φορά και μετά να μη ρωτάω ποιος υποκρίνεται...
Tα μισά που υπογραμμίζεις στη φυλλάδα είναι εντελώς άσχετα με την ουσία. Το πως έγιναν τα πράγματα θα μου επιτρέψεις να μην το βασίζω στον κάθε μαλάκα ψυχοπονιάρη φιλάνθρωπο που γράφει στο Reuters.

Οσο και να μην σε ενδιαφερουν,οφειλεις να τα αναγνωρισεις.
Επισης πρεπει να αναγνωρισεις το δικαιωμα του να διαφωνει καποιος μαζι σου.Λες πως δεν σε ενδιαφερουν ολα αυτα επειδη εσυ εισαι βολεμενος και δεν σε απασχολουνε.Δινεις περισοτερη σημασια σε καποιους ηλιθιους νομους παρα στο δικαιωμα καθε ανθρωπου να εχει ενα σπιτι,ενα χωρο δικο του,κι ας ειναι κι ενα τσαντιρι.Και σε αυτην τη θεση δεν εχει βρεθει μονο αυτο το παιδι,το οποιο υποτιθεται πως ειναι εξασφαλισμενο,αλλα και πολλα αλλα τα οποια μονο εξασφαλισμενα δεν ειναι.Λες οτι ειναι νομιμο χιλιαδες παιδια να μεινουν αστεγα επειδη καταπατουν δημοσια περιουσια οι γονεις τους.
Μηπως ειναι ομως απανθρωπο;Η εσενα δεν σε ενδιαφερει αυτo;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η διαφορά μας είναι απλώς ότι εγώ μπορώ να το παίζω κουλ και χωρίς να είμαι γραμμένος στην Greenpeace, όπως και να προσφέρω περισσότερα.
-----------------------------------------
Οσο και να μην σε ενδιαφερουν,οφειλεις να τα αναγνωρισεις.
Επισεις πρεπει να αναγνωρισεις το δικαιωμα του να διαφωνει καποιος μαζι σου.Λες πως δεν σε ενδιαφερουν ολα αυτα επειδη εσυ εισαι βολεμενος και δεν σε απασχολουνε.Δινεις περισοτερη σημασια σε καποιους ηλιθιους νομους παρα στο δικαιωμα καθε ανθρωπου να εχει ενα σπιτι,ενα χωρο δικο του,κι ας ειναι κι ενα τσαντιρι.Και σε αυτην τη θεση δεν εχει βρεθει μονο αυτο το παιδι,το οποιο υποτιθεται πως ειναι εξασφαλισμενο,αλλα και πολλα αλλα τα οποια μονο εξασφαλισμενα δεν ειναι.Λες οτι ειναι νομιμο χιλιαδες παιδια να μεινουν αστεγα επειδη καταπατουν δημοσια περιουσια οι γονεις τους.
Μηπως ειναι ομως απανθρωπο;Η εσενα δεν σε ενδιαφερει αυτo;

Απλά, όταν δεν γνωρίζω τα γεγονότα προτιμώ να το βουλώνω παρά να το παίζω φιλάνθρωπος. Είμαι απλά άνθρωπος, σκουληκάκι με μεγάλο στόμα δε γίνομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Αυτή είναι η ουσία;;
Να το παίζεις ''κουλ'';;
Βοηθάς κάπου για να το παίζεις μετά στις κοσμικές συγκεντρώσεις καλός άνθρωπος και ακτιβιστής;;
Αν δεν ενδιαφέρεσαι πραγματικά τότε καλύτερα να μη κάνεις τίποτα.
Και όταν κάνεις κάτι να το ξέρεις μόνο εσύ.Αλλοιώς μετά χάνει το νόημα της η πράξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτή είναι η ουσία;;
Να το παίζεις ''κουλ'';;
Βοηθάς κάπου για να το παίζεις μετά στις κοσμικές συγκεντρώσεις καλός άνθρωπος και ακτιβιστής;;
Αν δεν ενδιαφέρεσαι πραγματικά τότε καλύτερα να μη κάνεις τίποτα.
Και όταν κάνεις κάτι να το ξέρεις μόνο εσύ.Αλλοιώς μετά χάνει το νόημα της η πράξη.

Ναι, ομολογουμένως έτσι πιστεύω κι εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Η διαφορά μας είναι απλώς ότι εγώ μπορώ να το παίζω κουλ και χωρίς να είμαι γραμμένος στην Greenpeace, όπως και να προσφέρω περισσότερα.
-----------------------------------------


Απλά, όταν δεν γνωρίζω τα γεγονότα προτιμώ να το βουλώνω παρά να το παίζω φιλάνθρωπος. Είμαι απλά άνθρωπος, σκουληκάκι με μεγάλο στόμα δε γίνομαι.
Aνθρωπος ειναι αυτος που δεν ενδιαφερεται μονο για τον εαυτο του.
Η τουλαχιστον αυτος ειναι ο ανθρωπος με συναισθηματα.
Υπαρχουν και καποιοι που βρισκουν προφασεις να μην ασχολουνται με τα προβληματα των αλλων γιατι νομιζουν οτι ο εαυτος τους ειναι το πιο σημαντικο απ' ολα.Δικαιωμα τους ειναι,οπως δικαιωμα του καθε ανθρωπου ειναι και να εχει ενα σπιτι για να μενει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top