Το επίθετο των παιδιών

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
(...)

Δημιουργεί μια πολύ αστεία κατάσταση. Λοιπόν εγώ ήμουν σαν και σένα, δεν μ'αρέσαν τα διπλά ονόματα... ούτε για μένα ούτε για τα παιδιά... και χωρίς να το σκεφτώ καθόλου εγώ κράτησα το δικό μου επίθετο και τα παιδιά του πατέρα. Τώρα είμαστε μια οικογένεια όπου όλοι πλην εμού έχουν το ίδιο όνομα. Ακόμα και τα παιδιά μου το βρίσκουν περίεργο. Είναι σαν ο μόνος που είναι "απ'έξω" να είμαι εγώ. Δεν είναι ότι με πλγώνει, ξέρω ότι δεν έχει ουσία αυτό... αλλά σαφώς είναι γελοίο.
Μα και τα παιδιά να είχαν ή διπλό επίθετο ή μόνο το ένα εκ των δύο γονέων πάλι ο ένας από την οικογένεια θα είχε άλλο όνομα. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Το καλύτερο είναι να πάρει το παιδί το πιο εύηχο και ωραίο επίθετο. End of Story. Να μου πεις, πως θα αποφασίσουν ποιο είναι το πιο ωραίο. Ε, ας κάνουν γκάλοπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Να τονίσω ότι θεωρώ εξίσου σεξιστικό και απορριπτέο το να πάρουν και μόνο της μητέρας το επίθετο. Το να γίνεται μια διάκριση εις βάρος του άντρα αντί για εις βάρος της γυναίκας δεν την κάνει λιγότερο σεξιστική, ούτε αποτελεί πρόοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Να τονίσω ότι θεωρώ εξίσου σεξιστικό και απορριπτέο το να πάρουν και μόνο της μητέρας το επίθετο. Το να γίνεται μια διάκριση εις βάρος του άντρα αντί για εις βάρος της γυναίκας δεν την κάνει λιγότερο σεξιστική, ούτε αποτελεί πρόοδο.

Δεν το συζητώ ότι έχεις δίκιο, είναι αυτονόητο. :)

Αυτό όμως που συζητάμε εδώ, και δυστυχώς το συζητάμε γιατί δεν θα έπρεπε να αποτελεί θέμα συζήτησης, είναι ότι η απλή διαδικασία ανάμεσα σε ένα ζευγάρι να αποφασίσουν ποιό επώνυμο θα δώσουν στα παιδιά τους γίνεται δέσμια των σεξιστικών πατριαρχικών αντιλήψεων που ζουν και βασιλεύουν μέχρι σήμερα.

Εάν ζούσαμε σε μια λογική εποχή και σε μια λογική κοινωνία, θα εξετάζαμε
ποιο επώνυμο είναι πιο εύηχο,
ποιο έχει ενδεχομένως μια σημασία που δεν θα φέρει σε δύσκολη θέση το παιδί στο μέλλον,
ποιο δε δημιουργεί κακοφωνία με το όνομα που θα θέλαμε να δώσουμε στο παιδί ή στα παιδιά μας,
ποιο αποδίδεται πιο εύκολα σε ξένη γλώσσα εάν έχουμε ήδη κάποια σχέση με άλλη χώρα, κλπ.

...νομίζω.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εάν ζούσαμε σε μια λογική κοινωνία, θα είχαμε ένα επίθετο που να μας χαρακτηρίζει ή να δηλώνει τον τόπο καταγωγής μας, όπως συμβαίνει με τα ινδιάνικα ονόματα ή όπως συνέβαινε στην Αρχαία Ελλάδα (Αριστείδης ο Δίκαιος, Θαλής ο Μιλήσιος). :P

Σύγχυση με το επίθετο υπάρχει και σε περιπτώσεις διαζυγίων. Εγώ και η κόρη μου π.χ. δεν έχουμε ίδιο επίθετο γιατί φυσικά δεν έχω κανένα λόγο να χρησιμοποιώ το επίθετο του πρώην άντρα μου. Ωστόσο με βολεύει από μια άποψη, διότι όποτε με ζητήσουν με εκείνο το επίθετο, ξέρω ότι πρόκειται για κάτι που αφορά την κόρη μου. :D

Αυτή τη στιγμή στο σπίτι μας 3 άνθρωποι έχουμε 3 διαφορετικά επίθετα, αλλά νιώθουμε όλοι μια οικογένεια. :group:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εάν ζούσαμε σε μια λογική εποχή και σε μια λογική κοινωνία, θα εξετάζαμε
ποιο επώνυμο είναι πιο εύηχο,
ποιο έχει ενδεχομένως μια σημασία που δεν θα φέρει σε δύσκολη θέση το παιδί στο μέλλον,
ποιο δε δημιουργεί κακοφωνία με το όνομα που θα θέλαμε να δώσουμε στο παιδί ή στα παιδιά μας,
ποιο αποδίδεται πιο εύκολα σε ξένη γλώσσα εάν έχουμε ήδη κάποια σχέση με άλλη χώρα, κλπ.

...νομίζω.;)

Ορθώς νομίζεις. Αν και σπανιώς υπάρχει κάποια αντικειμενική έντονη διαφορά, ώστε να είναι προφανές ότι το ένα επίθετο είναι καλύτερο από το άλλο. Γι'αυτό υποστηρίζω τα 2, ώστε να διαλέξει το ίδιο το παιδί ποιό προτιμά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.


Άντε και το παιδί παίρνει και τα δύο ονόματα,
το εγγόνι τι θα πάρει δεδομένου πως δεν επιτρέπεται
άνω του δύο.

Φαντάζεστε τους διαλόγους και τις παρεμβάσεις;

Θα πάρει το μητρικό, όχι θα πάρει το πατρικό
και γιατί έδωσες του πατέρα σου και δεν έδωσες το δικό μου
κοτζάμ εξοχικό σου έδωσα στον κάλαμο..

Καλά άσε να βάλω εγώ στο ένα τους γονείς μου
και στο άλλο τους δικούς σου γονείς.

κοκ.

Στα τόσο προβλήματα που έχουν τα σημερινά ζευγάρια
θα προσθέσουν άλλο ένα.

Γνώμη μου είναι ένα επίθετο για όλη την οικογένεια.

Είτε το μητρικό είτε το πατρικό.

Ο ΣΟΛΟΜΩΝ είναι έφηβος όταν γίνεται βασιλιάς. Αγαπάει τον Ιεχωβά και ακολουθεί τις καλές συμβουλές που του έδωσε ο πατέρας του, ο Δαβίδ. Ο Ιεχωβά είναι ευχαριστημένος με τον Σολομώντα και γιʼ αυτό κάποια νύχτα του λέει σε όνειρο: “Σολομώντα, τι θα ήθελες να σου δώσω;”
Τότε ο Σολομών απαντάει: “Ιεχωβά Θεέ μου, είμαι πολύ νέος και δεν ξέρω πώς να κυβερνάω. Δώσε μου, λοιπόν, σοφία για να κυβερνάω το λαό σου με σωστό τρόπο”.
Ο Ιεχωβά χαίρεται για αυτό που του ζητάει ο Σολομών. Του λέει λοιπόν: “Επειδή ζήτησες σοφία και όχι πολλά χρόνια ζωής ή πλούτη, θα σου δώσω περισσότερη σοφία από κάθε άλλον άνθρωπο που έζησε ποτέ. Αλλά θα σου δώσω και όσα δεν ζήτησες, πλούτη και δόξα”.
Λίγο καιρό αργότερα, έρχονται στον Σολομώντα δύο γυναίκες με ένα σοβαρό πρόβλημα. “Αυτή η γυναίκα και εγώ μένουμε στο ίδιο σπίτι”, εξηγεί η μία από αυτές. “Εγώ γέννησα ένα αγόρι, και δύο μέρες αργότερα γέννησε και εκείνη ένα αγοράκι. Έπειτα, μια νύχτα, το μωρό της πέθανε. Και την ώρα που εγώ κοιμόμουν, αυτή έβαλε το νεκρό παιδί της δίπλα μου και πήρε το μωρό μου. Όταν ξύπνησα και κοίταξα το νεκρό παιδί, κατάλαβα ότι δεν ήταν το δικό μου”.
Τότε η άλλη γυναίκα λέει: “Όχι! Το ζωντανό παιδί είναι δικό μου και το νεκρό είναι δικό της!” Η πρώτη γυναίκα απαντάει: “Όχι! Το νεκρό παιδί είναι δικό σου και το ζωντανό είναι δικό μου!” Και έτσι οι δύο γυναίκες συνεχίζουν την αντιλογία. Τι θα κάνει ο Σολομών;
Ζητάει να του φέρουν ένα σπαθί και, όταν του το φέρνουν, λέει: “Κόψτε το ζωντανό μωρό στα δύο και δώστε στην καθεμιά από μισό”.
“Όχι!” φωνάζει η πραγματική μητέρα. “Σας παρακαλώ, μη σκοτώσετε το μωρό. Δώστε το σε εκείνη!” Η άλλη γυναίκα όμως λέει: “Μην το δώσετε σε καμιά. Εμπρός, κόψτε το στα δύο”.

Τελικά, μιλάει ο Σολομών και λέει: “Μη σκοτώσετε το παιδί! Δώστε το στην πρώτη γυναίκα. Αυτή είναι η πραγματική μητέρα”. Ο Σολομών το γνωρίζει αυτό επειδή η πραγματική μητέρα αγαπάει το μωρό τόσο πολύ ώστε είναι διατεθειμένη να το δώσει στην άλλη γυναίκα προκειμένου να μην το σκοτώσουν. Όταν ο λαός ακούει πώς έλυσε το πρόβλημα ο Σολομών, χαίρεται που έχει έναν τόσο σοφό βασιλιά.




Αρκετά προβλήματα θα συναντήσουν τα παιδιά,
μην τους δημιουργούμε και άλλα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άντε και το παιδί παίρνει και τα δύο ονόματα,
το εγγόνι τι θα πάρει δεδομένου πως δεν επιτρέπεται
άνω του δύο.
αμαν,,ναι φαντασου..
αριθμος επιθετων με εκθετικη προοοδο..
παναγια μου..:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:mad: Mια παράδοση που κρατάει χιλιετίες οι σύγχρονες γυναίκες θέλουν να την αλλάξουν. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
:mad: Mια παράδοση που κρατάει χιλιετίες οι σύγχρονες γυναίκες θέλουν να την αλλάξουν. :(


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή στο σπίτι μας 3 άνθρωποι έχουμε 3 διαφορετικά επίθετα, αλλά νιώθουμε όλοι μια οικογένεια. :group:


Αφού είσαστε 3 άτομα γιατί έβαλες 4 emoticon και όχι 3;


__________________________
ξέχασα είναι και ο γάτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Mια παράδοση που κρατάει χιλιετίες οι σύγχρονες γυναίκες θέλουν να την αλλάξουν.
και που ισχυει ακομα και στις Σκανδιναβικες "γυναικοκρατουμενες" συχνα χωρες,,οπου -son η καταληξη επιθετων,,γιος του ταδε..-οπουλος που λεμε,,ή ογλαν,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
δεδομένου πως δεν επιτρέπεται
άνω του δύο.

αριθμος επιθετων με εκθετικη προοοδο..

Τρεις λαλούν και δυό χορεύουν. :whistle::clapup::whistle::clapup::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
απλα απορησα..
αν καθε ανθρωπος εχει δυο επιθετα..το παιδι δυο τυχαιων ανθρωπων με δυο επιθετα ο καθενας ποσα επιθετα θα εχει?:hmm::confused:

απλα φανταστητε..γιαυτο δεν εχει καθιερωθει το συστημα των υποχρεωτικα δυο επιθετων.:blink::hypno::hypno::wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
απλα απορησα..
αν καθε ανθρωπος εχει δυο επιθετα..το παιδι δυο τυχαιων ανθρωπων με δυο επιθετα ο καθενας ποσα επιθετα θα εχει?:hmm::confused:

απλα φανταστητε..γιαυτο δεν εχει καθιερωθει το συστημα των υποχρεωτικα δυο επιθετων.:blink::hypno::hypno::wacko:
Ακόμα και στο μήνυμα που κάνεις quote παραπάνω το γράφει ότι απαγορεύονται πάνω από δύο (για να μην αναφέρω πόσες φορές το έχουμε πει στο θέμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,492 μηνύματα.
Ειναι πολυ απλο..παιρνει και τα δυο επιθετα..και οταν ενηλικιωνεται το παιδι..διαλλεγει αυτο,που θα κρατησει...ομορφα και δημοκρατικα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ακόμα και στο μήνυμα που κάνεις quote παραπάνω το γράφει ότι απαγορεύονται πάνω από δύο (για να μην αναφέρω πόσες φορές το έχουμε πει στο θέμα).
και αυτο παλι ειναι αδικια,,ποιος θα δεχτει να κουτσουρεψει το επιθετο του?
ο ανδρας ή η γυναικα? και οι δυο?

δεν τραβαει μια τετοια λυση,,μη γελιομαστε.

η απολυτα ιδεατη ισοτητα που και οι δυο γονεις δινουν το επιθετο στο παιδι..ειναι ουτοπια,,μη πρακτικη..
οποτε πρεπει να διαλεξουν..


Ειναι πολυ απλο..παιρνει και τα δυο επιθετα..και οταν ενηλικιωνεται το παιδι..διαλλεγει αυτο,που θα κρατησει...ομορφα και δημοκρατικα...

χαρα που θα κανουν τα ληξιαρχεια και τα σχολεια...

διπλά ονοματα..

καταλαβαινετε τα πρακτικα προβληματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ειναι πολυ απλο..παιρνει και τα δυο επιθετα..και οταν ενηλικιωνεται το παιδι..διαλλεγει αυτο,που θα κρατησει...ομορφα και δημοκρατικα...:)

Αλλά και πάλι δημιουργείται μπέρδεμα καθώς το θεωρώ δύσκολο να διαλέξει κάποιος ποιο από τα δυο επίθετα των γονιών του προτιμά...:(

Εμένα αν με βάζανε να διαλέξω θα έβρισκα κάποιο δικό μου για να μην προσβληθεί κανένας:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,492 μηνύματα.
και αυτο παλι ειναι αδικια,,ποιος θα δεχτει να κουτσουρεψει το επιθετο του?
ο ανδρας ή η γυναικα? και οι δυο?

δεν τραβαει μια τετοια λυση,,μη γελιομαστε.

η απολυτα ιδεατη ισοτητα που και οι δυο γονεις δινουν το επιθετο στο παιδι..ειναι ουτοπια,,μη πρακτικη..
οποτε πρεπει να διαλεξουν..

αγαπητε μου αγγελε..γιατι ειναι αδικια;;; ΤΟ ΠΑΙΔΙ θα αποφασισει...ουτε ο ενας ουτε ο αλλος...το επιθετο θα ειναι του παιδιου..δεν εχει κανενα δικαιωμα να ανακατευτει πλεον ο γονειος..παπαλα...το παιδακι..απαξ και ενηλικιωθει..πρεπει να ανοιγει τα φτερα του,και να οριζει το ιδιο την ζωη του..αυτο θα μας ελειπε..να μην μπορει να ορισει ουτε το επιθετο του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
H μαμά ως τα 18 έχει δύο επίθετα και στα 18 κρατάει το ένα.
Ο μπαμπάς ως τα 18 έχει δύο επίθετα και στα 18 κρατάει το ένα.
Το παιδί ως τα 18 έχει δύο επίθετα (της μαμάς και του μπαμπά) και στα 18 κρατάει το ένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top