Το επίθετο των παιδιών

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
1.Αυτό εννοούσα με το να κάνεις statement, όχι δήλωση σε εφορία. Κι εγώ δεν τα πάω καλά με τον πατέρα μου είμαστε παρόμοιοι χαρακτήρες και ερχόμαστε συνέχεια σε σύγκρουση αλλά τι σημαίνει αυτό ότι θα αλλάξω το όνομα του? Αυτό θα ήταν τεράστιο disrespect εφάμιλλο του να του πω δεν γουστάρω να με θεωρούν γιο σου. Όχι ότι δεν υπάρχουν πατεράδες που δεν το αξίζουν, αλλά κατά κύριο λόγο δείχνει εκδικητική παιδιάστικη συμπεριφορά.

1.Δεν διαφώνησα :P

2. Ακριβώς γι' αυτό το άλλαξε ο συγκεκριμένος φίλος μου :).

Όσοι το κάνουν αυτό είναι συνήθως γιατί έχουν κάτι άθλια ονόματα. Άμα σε λένε Χατζηπούτση δεν κάνεις καριέρα γιατρού. Δεν θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουν τόσο whipped άντρες.

Υπάρχουν πολύ χειρότερα επίθετα, που θα μπορούσαν να αποτελέσουν αντικείμενο εμπαιγμού από το Χατζηπούτση, δεν θα αναφέρω συγκεκριμένα για να μην θεωρηθεί ότι γελιοποιώ τους συγκεκριμένους ιατρούς/δικηγόρους που έχω ακουστά :P. Κάποιοι έχουν κάνει και τρομερή καριέρα στη χώρα μας :P.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν πολύ χειρότερα επίθετα, που θα μπορούσαν να αποτελέσουν αντικείμενο εμπαιγμού από το Χατζηπούτση, δεν θα αναφέρω συγκεκριμένα για να μην θεωρηθεί ότι γελιοποιώ τους συγκεκριμένους ιατρούς/δικηγόρους που έχω ακουστά :P. Κάποιοι έχουν κάνει και τρομερή καριέρα στη χώρα μας :P.

Μου ήρθε απευθείας στο νου το ονοματεπώνυμο Καλή Πίπα
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Υπάρχουν πολύ χειρότερα επίθετα, που θα μπορούσαν να αποτελέσουν αντικείμενο εμπαιγμού από το Χατζηπούτση, δεν θα αναφέρω συγκεκριμένα για να μην θεωρηθεί ότι γελιοποιώ τους συγκεκριμένους ιατρούς/δικηγόρους που έχω ακουστά :P. Κάποιοι έχουν κάνει και τρομερή καριέρα στη χώρα μας :P.

Ο εμπαιγμός με τα επίθετα γίνεται συνήθως στο σχολείο και στον στρατό, όταν το παιδί ενηλικιωθεί και βγάλει ταυτότητα αυτό ξεπερνιέται οπότε δεν είναι πλέον η κατάλληλη στιγμή να το αλλάξει.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
2. Ακριβώς γι' αυτό το άλλαξε ο συγκεκριμένος φίλος μου :).

Μια περίπτωση που μπορώ να σκεφτώ που όντως θες να το κάνεις αυτό, είναι π.χ. να πεις στον πατέρα σου είμαι gay ή κάτι εφάμιλο και να αρχίσει τις γνωστές μαλακίες φύγε απ'το σπίτι, δεν είσαι εσύ γιος μου κτλ.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μια περίπτωση που μπορώ να σκεφτώ που όντως θες να το κάνεις αυτό, είναι π.χ. να πεις στον πατέρα σου είμαι gay ή κάτι εφάμιλο και να αρχίσει τις γνωστές μαλακίες φύγε απ'το σπίτι, δεν είσαι εσύ γιος μου κτλ.
Ένας λόγος μπορεί να είναι αυτός.
Αν ο πατέρας είναι π.χ. κακοποιητικός επίσης απέναντι στο παιδί/μητέρα και ας είναι ετεροφυλόφιλος, επομένως ρίχνουν μαύρη πέτρα πίσω τους, τον εγκαταλείπουν και αλλάζουν επίθετο.
Λόγω διασημότητας/αναγνωρισημότητας (π.χ. Αθηνά Ωνάση, όλοι έτσι την γνωρίζουν δεν την ξέρει κανείς με το Ρουσσέλ).
Αν δεν του αρέσει απλώς :P.
Έχει πολλούς λόγους. Φαντασία να έχεις απλώς και το αλλάζεις :P
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένας λόγος μπορεί να είναι αυτός.
Αν ο πατέρας είναι π.χ. κακοποιητικός επίσης απέναντι στο παιδί/μητέρα και ας είναι ετεροφυλόφιλος, επομένως ρίχνουν μαύρη πέτρα πίσω τους, τον εγκαταλείπουν και αλλάζουν επίθετο.

Αυτός δεν είναι λόγος κατ εμέ, γιατί και το επίθετο σου δηλώνει πως είσαι μέλος μιας ευρύτερης οικογένειας και κάθε οικογένεια έχει τα μαύρα πρόβατα της. Εκτός κι αν είναι όλοι στο σόι του πατέρα σου μαλάκες από πάππου προς πάππου.

Λόγω διασημότητας/αναγνωρισημότητας (π.χ. Αθηνά Ωνάση, όλοι έτσι την γνωρίζουν δεν την ξέρει κανείς με το Ρουσσέλ).

Κι αυτό είναι πολύ παλιά πρακτική. Όταν η γυναίκα ήταν από οικογένεια ευγενών ενώ ο άντρας ήταν από κατώτερη τάξη τα παιδιά παίρναν το όνομα την μάνας για να διατηρούν το legitimacy τους ως κληρονόμοι τίτλων αλλά και την κοινωνική τους τάξη. Αν η μάνα σου ήταν της οικογένειας των Αργεαδών και ο μπαμπάς σου βοσκός μάλλον θα ήθελες να πάρεις το δικό της όνομα.

Υ.Γ. Ένα fun historical fact που μου ήρθε τώρα στο μυαλό.

Στον μεσαίωνα υπήρχε ο ευγενής τίτλος του ιππότη που δινόταν σε άντρες ως φόρος τιμής από κάποιον άρχοντα. Ο τίτλος αυτός θεωρούνταν ο κατώτατος τίτλος ευγενείας και ήσουν κατ όνομα μόνο ευγενής καθώς δεν είχες γη όπως οι πραγματικοί ευγενείς. Οι ιππότες είχαν το έννομο δικαίωμα να κλέψουν όποια κόρη ευγενή θέλανε και να την παντρευτούν δια της βίας, κάνοντας σεξ μαζί της/βιάζοντας την. Στην πράξη λίγοι το κάνανε καθώς το επακόλουθο ήταν ο πατέρας της κόρης να πληρώσει άτομα να σκοτώσουν τον ιππότη και να σώσουν την κόρη καθώς οι κόρες ευγενών προορίζονταν για άλλους ευγενείς για την σύνναψη συμμαχιών και την ένωση οίκων και περιουσιών. Υπήρχαν όμως περιπτώσεις όπου ο ιππότης είχα μεγάλη φήμη και έχριζε μεγάλης αποδοχής από τον λαό και έτσι ο πατέρας αποδεχόταν την κατάσταση και αν δεν είχε άλλους γιους η περιουσία και οι τίτλου του περνούσανε στην κόρη και κατά συνέπεια στα παιδιά της δυναστείας του ιππότη που πλέον ήταν legit ευγενείς καθώς είχαν και κλήρους ;)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αυτός δεν είναι λόγος κατ εμέ, γιατί και το επίθετο σου δηλώνει πως είσαι μέλος μιας ευρύτερης οικογένειας και κάθε οικογένεια έχει τα μαύρα πρόβατα της. Εκτός κι αν είναι όλοι στο σόι του πατέρα σου μαλάκες από πάππου προς πάππου.



Κι αυτό είναι πολύ παλιά πρακτική. Όταν η γυναίκα ήταν από οικογένεια ευγενών ενώ ο άντρας ήταν από κατώτερη τάξη τα παιδιά παίρναν το όνομα την μάνας για να διατηρούν το legitimacy τους ως κληρονόμοι τίτλων αλλά και την κοινωνική τους τάξη. Αν η μάνα σου ήταν της οικογένειας των Αργεαδών και ο μπαμπάς σου βοσκός μάλλον θα ήθελες να πάρεις το δικό της όνομα.

Από τους πιο συνηθισμένους λόγους θεωρώ είναι να αλλάξεις επίθετο και να πάρεις της μαμάς π.χ. αν δεν τα πας καλά με τον πατέρα σου και δεν τον θέλεις στη ζωή σου. Προσωπικά δεν θα καθόμουν να αναλύσω το γενεαλογικό δέντρο της οικογένειας του πατέρα μου για να εξετάσω αν ήταν καλοί ή όχι άνθρωποι οι πρόγονοί μου :P. Με αυτούς που βρίσκονται εν ζωή έρχομαι αντιμετώπος (στην περίπτωση του πάππου προς πάππου που ανέφερες).

Δεν έχω ψάξει να δω αν είναι παλιά ή σύγχρονη τακτική, το να αλλάζεις επίθετο για λόγους αναγνωρισιμότητας, απλώς το παρέθεσα ως λόγο/αιτία αλλαγής επιθέτου :P. Ότι κάποιοι, δηλαδή, αλλάζουν το επίθετό τους και γι' αυτό το λόγο. Υπάρχουν και άνθρωποι το αντίθετο που κάνουν επειδή θέλουν να αποφύγουν την διασημότητα.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντα με παραξενευαν οι άνθρωποι που έχουν δύο επίθετα, το βρίσκω εντελώς χαζό. Όταν κάνουν αυτοί παιδιά τα παιδιά τους κληρονόμουν και τα δύο ονόματα του γονέα; Γιατί αν όχι τότε νομίζω it defeats the whole purpose. Φαντάσου να έχουν και οι δύο γονείς από δύο, το παιδί θα πρέπει να έχει τέσσερα. Σαν Βυζαντινή δυναστεία της πτώσης Κωνσταντίνος Δούκας Άγγελος Κομνηνός Παλαιολόγος ο ΧΙΙ.

Άλλη μια ηλιθια μοντερνια για να συνησφερει στην ασχήμια του σήμερα.
Εγώ προτείνω να καταργήσουμε το επίθετο ή το όνομα και να βάλουμε στη θέση του ένα σειριακό αριθμό, για να αποφεύγονται οι διενέξεις μεταξύ συζύγων.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Εγώ προτείνω να καταργήσουμε το επίθετο ή το όνομα και να βάλουμε στη θέση του ένα σειριακό αριθμό, για να αποφεύγονται οι διενέξεις μεταξύ συζύγων.
Και εμφυτεύουμε ένα μικροτσίπ στον καρπό μας 😛 BlackMirror φάση
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εμφυτεύουμε ένα μικροτσίπ στον καρπό μας 😛 BlackMirror φάση
Τι εννοείς; Δεν καταλαβαίνω πού είναι το παράλογο Viedo T78dU3;
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το άρθρο 1388 ΑΚ, ορίζει ότι «με το γάμο δεν μεταβάλλεται το επώνυμο των συζύγων, ως προς τις έννομες σχέσεις. Στις κοινωνικές σχέσεις ο κάθε σύζυγος μπορεί, εφόσον σ' αυτό συμφωνεί και ο άλλος, να χρησιμοποιεί το επώνυμο του τελευταίου ή να το προσθέτει στο δικό του».
Προσωπικά καθόλου δεν με απασχολεί τίνος το επώνυμο θα πάρουν τα παιδιά μου.
Αν ο άντρας μου εκδηλώσει την επιθυμία να πάρουν το δικό του, με χαρά να το πάρουν. Αν δεν τον ενδιαφέρει τότε το συζητάμε και το αποφασίζουμε από κοινού.
Η πλάκα είναι ότι καμιά φορά τυχαίνει τα επίθετα των δύο συζύγων να είναι τόσο αντίθετα μεταξύ τους που προκαλούν γέλιο.΄Οπως στην περίπτωση του παππού και της γιαγιάς μου που τον παππού μου τον έλεγαν πχ. Σιδηρόπουλο και τη γιαγιά μου πχ Χρυσαφίδη. Το τι δούλεμα έπεφτε, δεν λέγεται!
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Απ'τή μία πιστεύω ότι όντως είναι περιττό να έχει κάποιος δυο επίθετα (φαντάσου να είσαι δημοτικό και να γράφεις σιδηρόδρομο στα φυλλάδια) απ'την άλλη όμως καταλαβαίνω το λόγο που γίνεται και συμφωνώ. Οπότε καταλαβαίνω και τις δύο πλευρές. Δε θα είχα θέμα να μην μπει το επίθετο μου στο μελλοντικό μου παιδί, δε μου αρέσει εξάλλου. Εκτός βέβαια αν του μελλοντικού άντρα μου ήταν ακόμα χειρότερο
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάντε δύο παιδιά (μιας και έχουμε υπογεννητικότητα), να πάρει το καθένα διαφορετικό επίθετο. Απλά, αν τύχει και τρίτο, πρέπει να κάνετε και τέταρτο, για να μην υπάρχει ανισορροπία.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάντε δύο παιδιά (μιας και έχουμε υπογεννητικότητα), να πάρει το καθένα διαφορετικό επίθετο. Απλά, αν τύχει και τρίτο, πρέπει να κάνετε και τέταρτο, για να μην υπάρχει ανισορροπία.

Σε μια τάξη του Δημοτικού:
- Κυρία, κυρία!
- Πώς σε λένε παιδί μου και τι θέλεις;
- Πετρόπουλο κυρία και θα ήθελα να ειδοποιήσετε τον αδελφό μου να του πω κάτι επείγον!
- Τι τάξη πηγαίνει ο αδελφός σου παιδί μου και πώς τον λένε;
- Στην έκτη κυρία και τον λένε Παυλάτο!
- Αύριο θα μου φέρεις για τιμωρία μια σελίδα που θα γράφει: "Δεν είναι σωστό να κοροϊδεύουμε τη δασκάλα μας!"
 

Forgetit

Νεοφερμένος

Η Forgetit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Κάντε δύο παιδιά (μιας και έχουμε υπογεννητικότητα), να πάρει το καθένα διαφορετικό επίθετο. Απλά, αν τύχει και τρίτο, πρέπει να κάνετε και τέταρτο, για να μην υπάρχει ανισορροπία.


Το όνομα (επίθετο δηλ) που θα επιλεχθεί από το ζευγάρι ,είναι υποχρεωτικά το ίδιο για όλα τα παιδιά που θα προκύψουν.
Δεν γίνεται να έχουν μεταξύ τους διαφορετικό επίθετο
:girl_angel:
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το όνομα (επίθετο δηλ) που θα επιλεχθεί από το ζευγάρι ,είναι υποχρεωτικά το ίδιο για όλα τα παιδιά που θα προκύψουν.
Δεν γίνεται να έχουν μεταξύ τους διαφορετικό επίθετο
:girl_angel:
Τώρα γιατί μου χαλάς το σχέδιο αναπροσαρμογής της κοινωνίας; :xtipao:
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Και εμφυτεύουμε ένα μικροτσίπ στον καρπό μας 😛 BlackMirror φάση
Δεν υπάρχει κάπου παράλογο, κάποια στιγμή θα γίνει αυτό 😛 που λες.Γι αυτό είπα BlackMirror φάση (στα περισσότερα αν όχι όλα επεισόδια, μεγάλες μελλοντικές αλήθειες περιγράφει)
 

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Πιστεύω οτι η χρήση δύο επιθέτων είναι περιττό πράγμα, ΑΛΛΑ μπορώ να καταλάβω γιατί βολεύει κάποιους (και αφήνει και περιθώρια επιλογής ενός απο τα δυο επίθετα στο παιδί αργότερα). Εμένα το επίθετο μου δεν μου άρεσε ποτέ και δε σκοπεύω να το δώσω στα παιδιά μου πάντως. Το μόνο αρνητικό είναι οτι για να "διαιωνιστεί" το επίθετο πρέπει να κάνει ο αδερφός μου παιδιά, γιατί είμαστε τα μόνα παιδιά αρσενικού παιδιού στην οικογένεια. :P
Η θεία μου έδωσε στα παιδιά της και τα δύο επίθετα και πάλι δεν προτίμησαν το δικό μας (δεν τους κατηγορώ). Και στο άλλο άκρο, ένας πρώην μου είχε δύο επίθετα και ήταν και τα δύο εξίσου γελοία (μονόδρομος) οπότε όταν ενηλικιώθηκε κότσαρε μόνο το ένα στην ταυτότητα (το πιο... φυσιολογικό).
 
Top