Το νόημα της ζωής

peleas

Νεοφερμένος

Ο peleas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
αυτο λεω
δεν εχουμε ελευθερια επιλογων
γιατι αυτες τις εχουν οριοθετησει αλλοι πριν απο εμας για εμας
- Κράτος/Κοινωνική-Θρησκευτική Ηθική -
και μας εχουν προγραμματισει να επιλεξουμε
μεσα απο τη λίστα των διαθεσιμων ...αποκλισεων.


yg. βεβαια θα μπορουσε να ειναι και χειροτερα.
Ο.ο

Αυτός είναι ο σκοπός τους, φίλτατε. Το θέμα είναι, θα τους το επιτρέψουμε?

Συμφωνώ απόλυτα.
Οι περισσότερες επιλογές μας, έχουν ήδη προγραμματιστεί από άλλους.
Ακολουθούμε το επάγγελμα του μπαμπά, παντρευόμαστε, κάνουμε παιδιά, ακριβώς όπως κάποιοι άλλοι πιο πριν, και πιο πριν, και πιο πριν.

Δεν ξέρω πόσο είναι δικές μας επιλογές, και πόσο εμείς βρίσκουμε το νόημα σ όλα αυτά.

Τζίλντα, η επιλογή προϋποθέτει ελευθερία και αυτή με τη σειρά της ευθύνη. Επομένως, πολλοί βολεύονται να αφήνουν άλλους να αποφασίζουν για λογαριασμό τους. Κάποια στιγμή όμως συνειδητοποιύν οτι ζουν τη ζωή κάποιου άλλου. Κι αυτή η διαπίστωση είναι τραγική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αυτός είναι ο σκοπός τους, φίλτατε. Το θέμα είναι, θα τους το επιτρέψουμε?


τους το εχουμε επιτρεψει ηδη, αλλιως δεν θα ειμασταν πανω απο το πισι, με το καφεδακι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
συνηθως οποιος δεν εχει νοημα εχει καταθλιψη ...
διαλεξε..:hmm:

Εγώ πιστεύω πως η ζωή μου δεν έχει νόημα αλλά δεν νοιώθω σε καμία περίπτωση να έχω κατάθλιψη. Απλά είναι λογικό συμπέρασμα πως ό,τι και να κάνεις είναι ασήμαντο. :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peleas

Νεοφερμένος

Ο peleas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
τους το εχουμε επιτρεψει ηδη, αλλιως δεν θα ειμασταν πανω απο το πισι, με το καφεδακι :P

Σωστό κι αυτό...:D
(μου τελείωσε κι ο καφές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Τζίλντα, η επιλογή προϋποθέτει ελευθερία και αυτή με τη σειρά της ευθύνη. Επομένως, πολλοί βολεύονται να αφήνουν άλλους να αποφασίζουν για λογαριασμό τους. Κάποια στιγμή όμως συνειδητοποιύν οτι ζουν τη ζωή κάποιου άλλου. Κι αυτή η διαπίστωση είναι τραγική...

Ακριβώς, αυτή η διαπίστωση είναι τραγική.
Αλλά δεν ξέρω κι αν υπάρχει άνθρωπος που μπορεί να πάει κόντρα σε όλα και να ζήσει τη ζωή του ακριβως όπως θέλει, χωρίς το παραμικρό ίχνος περιθωριοποίησης. Και δεν εννοώ να μην διαλέξει το επάγγελμα του μπαμπά, αλλα να περάσει όλη του τη ζωή αναζητώντας το νόημα της δικής του ζωής. Κάπου, κάπως, όλοι μπαίνουμε στο τρυπάκι του να ακολουθήσουμε τα προγραμματισμένα για να γίνουμε κοινωνικά συμβατοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peleas

Νεοφερμένος

Ο peleas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ακριβώς, αυτή η διαπίστωση είναι τραγική.
Αλλά δεν ξέρω κι αν υπάρχει άνθρωπος που μπορεί να πάει κόντρα σε όλα και να ζήσει τη ζωή του ακριβως όπως θέλει, χωρίς το παραμικρό ίχνος περιθωριοποίησης. Και δεν εννοώ να μην διαλέξει το επάγγελμα του μπαμπά, αλλα να περάσει όλη του τη ζωή αναζητώντας το νόημα της δικής του ζωής. Κάπου, κάπως, όλοι μπαίνουμε στο τρυπάκι του να ακολουθήσουμε τα προγραμματισμένα για να γίνουμε κοινωνικά συμβατοί.

Κι όμως, υπάρχουν άνθρωποι που ζουν τη ζωή τους όπως επιλέγουν. Δεν είναι εύκολο. Συχνά αντιμετωπίζουν την απόρριψη και τη μοναξιά. Πίστεψέ με όμως, όσοι μένουν κοντά τους σε αυτή τη δύσκολη πορεία είναι αυτοί που τους εκτιμούν πραγματικά γι αυτό που είναι. Θα ήθελες να έχεις πολλούς ανθρώπους γύρω σου που σε αγαπούν μόνο και μόνο επειδή ζεις όπως εκείνοι σου έχουν κανονίσει? Δε θα ένιωθες έτσι περισσότερη μοναξιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κι όμως, υπάρχουν άνθρωποι που ζουν τη ζωή τους όπως επιλέγουν. Δεν είναι εύκολο. Συχνά αντιμετωπίζουν την απόρριψη και τη μοναξιά. Πίστεψέ με όμως, όσοι μένουν κοντά τους σε αυτή τη δύσκολη πορεία είναι αυτοί που τους εκτιμούν πραγματικά γι αυτό που είναι. Θα ήθελες να έχεις πολλούς ανθρώπους γύρω σου που σε αγαπούν μόνο και μόνο επειδή ζεις όπως εκείνοι σου έχουν κανονίσει? Δε θα ένιωθες έτσι περισσότερη μοναξιά?

Δεν με κατάλαβες. Τους θαυμάζω τους ανθρώπους που κάνουν την ανατροπή και ζουν τη ζωή τους όπως εκείνοι θέλουν.
Μακάρι να το έκανα κι εγώ. Το κάνω σε κάποιο βαθμό, αλλά όπως όλοι. Ζω στην κοινωνία που ζούμε όλοι, προσθέτωντας τις δικές μου πινελιές. Και ο κάθε άλλος τις δικές του πινελιές κ.ο.κ.
Δυστυχώς δεν έχουμε όλοι την ίδια δύναμη. Ίσως το νόημα της δικής μου ζωής να είναι ότι μπορώ να το αναγνωρίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peleas

Νεοφερμένος

Ο peleas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Δεν με κατάλαβες. Τους θαυμάζω τους ανθρώπους που κάνουν την ανατροπή και ζουν τη ζωή τους όπως εκείνοι θέλουν.
Μακάρι να το έκανα κι εγώ. Το κάνω σε κάποιο βαθμό, αλλά όπως όλοι. Ζω στην κοινωνία που ζούμε όλοι, προσθέτωντας τις δικές μου πινελιές. Και ο κάθε άλλος τις δικές του πινελιές κ.ο.κ.
Δυστυχώς δεν έχουμε όλοι την ίδια δύναμη. Ίσως το νόημα της δικής μου ζωής να είναι ότι μπορώ να το αναγνωρίσω.

Η αναγνώριση είναι το πρώτο βήμα. Η δράση είναι το επόμενο. Ποτέ δεν είναι αργά. Κι εγώ πολύ πρόσφατα πέρασα στο δεύτερο στάδιο. Είναι ένας αγώνας με τον εαυτό μας. Η ικανοποίηση που παίρνεις όμως από τις μικρές νίκες είναι μεγάλη, όπως και τα μαθήματα που παίρνεις από τις ήττες...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Η αναγνώριση είναι το πρώτο βήμα. Η δράση είναι το επόμενο. Ποτέ δεν είναι αργά. Κι εγώ πολύ πρόσφατα πέρασα στο δεύτερο στάδιο. Είναι ένας αγώνας με τον εαυτό μας. Η ικανοποίηση που παίρνεις όμως από τις μικρές νίκες είναι μεγάλη, όπως και τα μαθήματα που παίρνεις από τις ήττες...:)

Χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτη, πως πέρασες στο δεύτερο στάδιο?
Μην μου πεις τί έκανες, αλλά πόσο σημαντική αλλαγή ήταν?
Άλλαξες επάγγελμα? Χώρισες? Μετανάστευσες?
Μπράβο σου προκαταβολικά που το έκανες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peleas

Νεοφερμένος

Ο peleas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτη, πως πέρασες στο δεύτερο στάδιο?
Μην μου πεις τί έκανες, αλλά πόσο σημαντική αλλαγή ήταν?
Άλλαξες επάγγελμα? Χώρισες? Μετανάστευσες?
Μπράβο σου προκαταβολικά που το έκανες.

Δεν είναι αδιακρισία, θα σου πω. Εδώ και λίγα χρόνια άλλαξα επάγγελμα. Αποφάσισα πως η καριέρα, η επιτυχία και η απόκτηση υλικών αγαθών με κάθε τίμημα δεν είναι η πρώτη μου προτεραιότητα. Στη συνέχεια άρχισα να αναρωτιέμαι και να αμφισβητώ όλα όσα είχα κάνει στη ζωή μου. Κάποια τα ξεφορτώθηκα. Οσα αποφάσισα να κρατήσω, πάλεψα για να τα βελτιώσω. Στη ζωή το πιό δύσκολο είναι να αφήνεις πίσω σου πρόσωπα και καταστάσεις. Είναι όμως ο μόνος τρόπος να δημιουργήσεις χώρο για κάτι νέο. Κατάλαβα επίσης πως χωρίς ρίσκο και πίστη στον εαυτό μου (όχι με την εγωιστική έννοια) δε θα μπορούσα να προχωρήσω.
Τζίλντα, εννοείται πως τα παραπάνω είναι κατάθεση μιάς προσωπικής εμπειρίας και όχι "συνταγή επιτυχίας". Ο καθένας βρίσκει μόνος το δρόμο του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Δεν είναι αδιακρισία, θα σου πω. Εδώ και λίγα χρόνια άλλαξα επάγγελμα. Αποφάσισα πως η καριέρα, η επιτυχία και η απόκτηση υλικών αγαθών με κάθε τίμημα δεν είναι η πρώτη μου προτεραιότητα. Στη συνέχεια άρχισα να αναρωτιέμαι και να αμφισβητώ όλα όσα είχα κάνει στη ζωή μου. Κάποια τα ξεφορτώθηκα. Οσα αποφάσισα να κρατήσω, πάλεψα για να τα βελτιώσω. Στη ζωή το πιό δύσκολο είναι να αφήνεις πίσω σου πρόσωπα και καταστάσεις. Είναι όμως ο μόνος τρόπος να δημιουργήσεις χώρο για κάτι νέο. Κατάλαβα επίσης πως χωρίς ρίσκο και πίστη στον εαυτό μου (όχι με την εγωιστική έννοια) δε θα μπορούσα να προχωρήσω.
Τζίλντα, εννοείται πως τα παραπάνω είναι κατάθεση μιάς προσωπικής εμπειρίας και όχι "συνταγή επιτυχίας". Ο καθένας βρίσκει μόνος το δρόμο του...

Κατάλαβα. Μπράβο σου, δεν ξέρω τι άλλο να σου πω.
Σου εύχομαι μέσα από όλο αυτό, μακροπρόθεσμα, να είσαι ευτυχισμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peleas

Νεοφερμένος

Ο peleas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Κατάλαβα. Μπράβο σου, δεν ξέρω τι άλλο να σου πω.
Σου εύχομαι μέσα από όλο αυτό, μακροπρόθεσμα, να είσαι ευτυχισμένος.

Σε ευχαριστώ, Τζίλντα. Εύχομαι το ίδιο σε σένα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
αυτο το συμπερασμα ειναι οσο αυθαιρετο οσο και αναληθες.

οποτε ειτε εισαι ανοητη η ψευτρα.

διαλαξε..
ανθρωπος χωρις αξονα νοηματος στη ζωη του δεν ειναι ευτυχισμενος ειτε το θες ειτε οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εδώ και λίγα χρόνια άλλαξα επάγγελμα. Αποφάσισα πως η καριέρα, η επιτυχία και η απόκτηση υλικών αγαθών με κάθε τίμημα δεν είναι η πρώτη μου προτεραιότητα.


...
σε πειραζει να αναλάβω εγώ το παλιο σου επαγγελμα; :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Σε καθολικό επίπεδο, πιστεύω απολύτως κανένα. Εσύ δίνεις ένα νόημα στη ζωή σου από άποψη και μόνο να μην περιπλανιέσαι άσκοπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
να περνας ωραια-βοηθας τους αλλους να περνανε ωραια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsoglanos

Νεοφερμένος

Ο tsoglanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Γιατί υπάρχει μία αιτία σε οτιδήποτε κάνουμε. Κι αυτό συμβαίνει γιατί η Φύση (ή ο Θεός) μας έχει δώσει νοημοσύνη. Μόνο τα ζώα και τα φυτά δεν ψάχνουν κάποιο νόημα στη ζωή. Απλά εκτελούν αυτά για τα οποία είναι προγραμματισμένα.

Όντως μάλλον ο άνθρωπος είναι το μόνο ζώο που ψάχνει να βρει το νόημα της ζωής. Αυτό όμως δε συνεπάγεται και το ότι υπάρχει νόημα. Ο Καμύ έλεγε μια φράση που μ αρέσει πολύ: "Ο άνθρωπος ρωτά τον κόσμο: γιατί; Μα ο κόσμος παραμένει σιωπηλός"
Ο μόνος σίγουρος λόγος για τον οποίο ερχόμαστε σε αυτή τη γη είναι για να καταλήξουμε τροφή για τα σκουλήκια.
Το ότι δεν υπάρχει ένα νόημα στη ζωή δοσμένο εκ των προτέρων δεν καταλήγει απαραίτητα στην κατάθλιψη. Μπορεί να καταλήξει και στο να αποφασίσεις να δώσεις στη ζωή το δικό σου νόημα ή απλά να τη ζήσεις.
Αν υπήρχε ένα αντικειμενικό νόημα τότε όλα θα ήταν πολύ εύκολα αλλά και χωρίς ελευθερία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Όντως μάλλον ο άνθρωπος είναι το μόνο ζώο που ψάχνει να βρει το νόημα της ζωής. Αυτό όμως δε συνεπάγεται και το ότι υπάρχει νόημα. Ο Καμύ έλεγε μια φράση που μ αρέσει πολύ: "Ο άνθρωπος ρωτά τον κόσμο: γιατί; Μα ο κόσμος παραμένει σιωπηλός"
Ο μόνος σίγουρος λόγος για τον οποίο ερχόμαστε σε αυτή τη γη είναι για να καταλήξουμε τροφή για τα σκουλήκια.
Το ότι δεν υπάρχει ένα νόημα στη ζωή δοσμένο εκ των προτέρων δεν καταλήγει απαραίτητα στην κατάθλιψη. Μπορεί να καταλήξει και στο να αποφασίσεις να δώσεις στη ζωή το δικό σου νόημα ή απλά να τη ζήσεις.
Αν υπήρχε ένα αντικειμενικό νόημα τότε όλα θα ήταν πολύ εύκολα αλλά και χωρίς ελευθερία.
ναι υποκειμενικο ειναι φυσικα το θεμα αυτο, το απλα να τη ζησεις τη ζωη σου, συνεπαγεται με το οτι εχεις βρει καποια πραγματα που τη νοηματοδοτουν, αλλιως σερνεσαι ή απλα υπαρχεις .
ευτυχως που δεν υπαρχει αντικειμενικο νοημα ..
βεβαια απο την αλλη συνηθως οι περισσοτεροι προσπαθουν να βρουν αυτο που θα τους κανει ελευθερους ή απλαα θα τους δωσει την ψευαισθηση της ελευθεριας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Δεν υπαρχει καποιο κοινο νοημα για ολους ή απλα βρισκεται πολυ εξω απο τη σφαιρα της φαντασιας μας. Ο καθενας δινει στη ζωη του το νοημα που αυτος θελει να εχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ανθρωπος χωρις αξονα νοηματος στη ζωη του δεν ειναι ευτυχισμενος ειτε το θες ειτε οχι

Ποιος το λεει αυτο? Εσυ? Οι περισοτεροι ανθρωποι δεν εχουν καποιο "νοημα" στη ζωη τους και ειναι μια χαρα ευτυχησμενοι. Γεννιεσαι, μεγαλωνεις, κανεις παιδια, παιθαινεις. Thats it, το αν θα εισαι ευτυχησμενος δεν εχει σχεση με καποιο "νοημα" αλλα με τη βιοχημεια και κατ επεκταση την ψυχολογια του εγγεφαλου σου.

Για τους περισοτερους ανθρωπους ευτυχεια ειναι μια κοινωνικα επαρκης χωρις αμμεσο η εμεσο πονο ζωη. Ακριβως οπως και τα ζωα (και δεν ειναι κακο αυτο).

Συνεπως το "νοημα" που κολαει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top