Το φαινόμενο Αντετοκούνμπο

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 18,561 μηνύματα.
Όπως και να χει (το περισσότερο ή λιγότερο Έλληνας είναι ούτως η άλλως λογοπαίγνιο για όσους δεν το αντιληφθηκαν), ο Αντετοκούμπο μας έχει κάνει να νιώθουμε υπερήφανοι. Όχι τόσο ως Έλληνες αλλά πολύ περισσότερο ως humans. Σίγουρα κάποιοι άλλοι, παρά το ο,τι έχουμε περάσει προ πολλού το 2000, θα παραμείνουν humanoids ή καλύτερα non-human entities.

Τελευταία επεξεργασία:

Fast

Περιβόητο μέλος

Ο Θεόδωρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,115 μηνύματα.
Φυσικά δεν έχεις άδικο. Πιο πολύ τους θεωρώ εκτός τόπου και χρόνου πραγματιστικά, όχι αξιολογικά πάλι. Βλέπω τη διεθνοποιήση ανεξέλεγκτη και τον πολλαπλασιασμό των κατηγορημάτων της ταυτότητας αναπόφευκτο. Αυτόθροη συνέπεια φυσικά είναι η υποβάθμιση της σημασίας της εθνότητας, τόσο λόγω ακριβώς της πολλαπλότητας αυτοπροσδιορισμού με χρήση άλλων διακριτικών γνωρισμάτων, όσο και λόγω της όλο και μεγαλύτερης αξιωματοποίησης της έννοιας, η οποία πλέον θεσμίζεται σε πιο «αυθαίρετες» βάσεις(μετανάστες δεύτερης γενιάς πχ) και την «ευτελίζει» συμβολικά ως ιδιαίτερο διακριτικό γνώρισμα. Η διαφωνία μας έγκειται όχι στο αν αν είναι καλύτερο ή όχι το νέο μοντέλο, αλλά στο εάν θα επικρατήσει, που εγώ το θεωρώ σχέδον βέβαιο, εξαιτίας αυτής της προοδευετικής υποβάθμισης της έννοιας, ποσοτικά και ποιοτικά.
Διαφωνώ και στο ότι το "νέο μοντέλο" θα επικρατήσει. Υπάρχουν πολλών ειδών προσεγγίσεις για το αν θα το κάνει ή όχι, ιστορικές, κοινωνιολογικές, φιλοσοφικές κλπ, αλλά δε συμφωνούν στο τελικό συμπέρασμα και να προσθέσω και πως τα τελευταία 10 χρόνια θα έλεγα πως βλέπουμε άνοδο στις "contrarian" αντιλήψεις. Απλώς μου φάνηκες απόλυτος δηλαδή.

Ναι, αυτό δε βγάζει νόημα. Κυρίως γλωσσικό είναι το θέμα. Κάποιοι ταυτίζουν τον «Έλληνα» με συγκεκριμένες αρετές που θεωρούν άξιες τιμής.
Άλλοι εντοπίζουν την «ελληνικότητα» στην ιστορία κλπ κλπ. Ο καθένας ξεκινά από άλλες βάσεις.
Πράγματι, αλλά I guess πως το λέω λίγο από εκνευρισμό και ως παράπονο, γιατί το λένε σε άτομα που πιστεύουν στην εθνικιστική ιδεολογία(δεν εννοώ προφανώς μόνο χρυσαυγητάκια).

Με το bold διαφωνώ κι εγώ. Ένα τελείως λαϊκίστικο επιχείρημα, του οποίου δεν αντιλαμβάνομαι ούτε την λογική του, ούτε και την χρησιμότητά του, διότι εκφράζεται -τις περισσότερες φορές- από άτομα για τα οποία η εθνικότητα δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο (όπως και για εμένα), οπότε πετυχαίνει τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα, να τονίζει δηλαδή τη σημαντικότητά της.
Εγώ το βλέπω ως προσπάθεια απαξίωσης της εθνικότητας.

Και φτάνω στο point μου, εκεί που ήθελα εξαρχής να καταλήξω: ο κόσμος μας αλλάζει (και θα συνεχίσει να αλλάζει) ραγδαία, τόσο πολύ που δεν προλαβαίνουμε (κάποιες φορές) να παρατηρήσουμε τις εξελίξεις, πόσο μάλλον να προσαρμοστούμε σε αυτές. Και, μπορεί πριν κάποια χρόνια αυτό που σε όριζε να ήταν η εθνικότητά σου, η καταγωγή σου, η θρησκεία σου κλπ, σήμερα (και ακόμα περισσότερο στο όχι και τόσο μακρινό μέλλον) είναι οι απόψεις και οι στάσεις σου και το πόσο αυτές θα συμπορεύονται ή όχι με την καθεστηκυία τάξη.

Για πολλούς ανθρώπους, η εθνική ταυτότητα έχει (ακόμα) κομβικό χαρακτήρα. Πολύ επιφανειακά αναφέρω πως εγώ στη δική σου οπτική θα είχα κάποιες αντιρρήσεις όπως π.χ. πως οι απόψεις και οι στάσεις που λες αποτελούν θρησκεία και πως η θρησκεία του ατόμου δεν έχει να κάνει τόσο με περιβαλλοντικούς παράγοντες, αλλά με γενετικούς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όπως και να χει (το περισσότερο ή λιγότερο Έλληνας είναι ούτως η άλλως λογοπαίγνιο για όσους δεν το αντιληφθηκαν), ο Αντετοκούμπο μας έχει κάνει να νιώθουμε υπερήφανοι. Όχι τόσο ως Έλληνες αλλά πολύ περισσότερο ως humans. Σίγουρα κάποιοι άλλοι, παρά το ο,τι έχουμε περάσει προ πολλού το 2000, θα παραμείνουν humanoids ή καλύτερα non-human entities.
Ζηλεύεις τα νεάτερνταλ τσαντ ανθρωποειδή και αυτό βγαίνει προς τα έξω. 😎

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,539 μηνύματα.
Ολυμπιακό μετάλλιο από Ολυμπιακό μετάλλιο διαφέρει. Ο κάτοχος χρυσό μετάλλιο σε βασικό άθλημα του στίβου πρέπει να βραβεέυεται ως ο αθλητής της χρονιάς.

Η Σάκκαρη έχει δεχθεί σεξιστικές επιθέσεις ενώ έκανε εκπληκτική χρονιά.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 18,561 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια