Το φαινόμενο Αντετοκούνμπο

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,430 μηνύματα.
Όπως και να χει (το περισσότερο ή λιγότερο Έλληνας είναι ούτως η άλλως λογοπαίγνιο για όσους δεν το αντιληφθηκαν), ο Αντετοκούμπο μας έχει κάνει να νιώθουμε υπερήφανοι. Όχι τόσο ως Έλληνες αλλά πολύ περισσότερο ως humans. Σίγουρα κάποιοι άλλοι, παρά το ο,τι έχουμε περάσει προ πολλού το 2000, θα παραμείνουν humanoids ή καλύτερα non-human entities.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φυσικά δεν έχεις άδικο. Πιο πολύ τους θεωρώ εκτός τόπου και χρόνου πραγματιστικά, όχι αξιολογικά πάλι. Βλέπω τη διεθνοποιήση ανεξέλεγκτη και τον πολλαπλασιασμό των κατηγορημάτων της ταυτότητας αναπόφευκτο. Αυτόθροη συνέπεια φυσικά είναι η υποβάθμιση της σημασίας της εθνότητας, τόσο λόγω ακριβώς της πολλαπλότητας αυτοπροσδιορισμού με χρήση άλλων διακριτικών γνωρισμάτων, όσο και λόγω της όλο και μεγαλύτερης αξιωματοποίησης της έννοιας, η οποία πλέον θεσμίζεται σε πιο «αυθαίρετες» βάσεις(μετανάστες δεύτερης γενιάς πχ) και την «ευτελίζει» συμβολικά ως ιδιαίτερο διακριτικό γνώρισμα. Η διαφωνία μας έγκειται όχι στο αν αν είναι καλύτερο ή όχι το νέο μοντέλο, αλλά στο εάν θα επικρατήσει, που εγώ το θεωρώ σχέδον βέβαιο, εξαιτίας αυτής της προοδευετικής υποβάθμισης της έννοιας, ποσοτικά και ποιοτικά.
Διαφωνώ και στο ότι το "νέο μοντέλο" θα επικρατήσει. Υπάρχουν πολλών ειδών προσεγγίσεις για το αν θα το κάνει ή όχι, ιστορικές, κοινωνιολογικές, φιλοσοφικές κλπ, αλλά δε συμφωνούν στο τελικό συμπέρασμα και να προσθέσω και πως τα τελευταία 10 χρόνια θα έλεγα πως βλέπουμε άνοδο στις "contrarian" αντιλήψεις. Απλώς μου φάνηκες απόλυτος δηλαδή.

Ναι, αυτό δε βγάζει νόημα. Κυρίως γλωσσικό είναι το θέμα. Κάποιοι ταυτίζουν τον «Έλληνα» με συγκεκριμένες αρετές που θεωρούν άξιες τιμής.
Άλλοι εντοπίζουν την «ελληνικότητα» στην ιστορία κλπ κλπ. Ο καθένας ξεκινά από άλλες βάσεις.
Πράγματι, αλλά I guess πως το λέω λίγο από εκνευρισμό και ως παράπονο, γιατί το λένε σε άτομα που πιστεύουν στην εθνικιστική ιδεολογία(δεν εννοώ προφανώς μόνο χρυσαυγητάκια).

Με το bold διαφωνώ κι εγώ. Ένα τελείως λαϊκίστικο επιχείρημα, του οποίου δεν αντιλαμβάνομαι ούτε την λογική του, ούτε και την χρησιμότητά του, διότι εκφράζεται -τις περισσότερες φορές- από άτομα για τα οποία η εθνικότητα δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο (όπως και για εμένα), οπότε πετυχαίνει τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα, να τονίζει δηλαδή τη σημαντικότητά της.
Εγώ το βλέπω ως προσπάθεια απαξίωσης της εθνικότητας.

Και φτάνω στο point μου, εκεί που ήθελα εξαρχής να καταλήξω: ο κόσμος μας αλλάζει (και θα συνεχίσει να αλλάζει) ραγδαία, τόσο πολύ που δεν προλαβαίνουμε (κάποιες φορές) να παρατηρήσουμε τις εξελίξεις, πόσο μάλλον να προσαρμοστούμε σε αυτές. Και, μπορεί πριν κάποια χρόνια αυτό που σε όριζε να ήταν η εθνικότητά σου, η καταγωγή σου, η θρησκεία σου κλπ, σήμερα (και ακόμα περισσότερο στο όχι και τόσο μακρινό μέλλον) είναι οι απόψεις και οι στάσεις σου και το πόσο αυτές θα συμπορεύονται ή όχι με την καθεστηκυία τάξη.

Για πολλούς ανθρώπους, η εθνική ταυτότητα έχει (ακόμα) κομβικό χαρακτήρα. Πολύ επιφανειακά αναφέρω πως εγώ στη δική σου οπτική θα είχα κάποιες αντιρρήσεις όπως π.χ. πως οι απόψεις και οι στάσεις που λες αποτελούν θρησκεία και πως η θρησκεία του ατόμου δεν έχει να κάνει τόσο με περιβαλλοντικούς παράγοντες, αλλά με γενετικούς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όπως και να χει (το περισσότερο ή λιγότερο Έλληνας είναι ούτως η άλλως λογοπαίγνιο για όσους δεν το αντιληφθηκαν), ο Αντετοκούμπο μας έχει κάνει να νιώθουμε υπερήφανοι. Όχι τόσο ως Έλληνες αλλά πολύ περισσότερο ως humans. Σίγουρα κάποιοι άλλοι, παρά το ο,τι έχουμε περάσει προ πολλού το 2000, θα παραμείνουν humanoids ή καλύτερα non-human entities.
Ζηλεύεις τα νεάτερνταλ τσαντ ανθρωποειδή και αυτό βγαίνει προς τα έξω. 😎
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
Ολυμπιακό μετάλλιο από Ολυμπιακό μετάλλιο διαφέρει. Ο κάτοχος χρυσό μετάλλιο σε βασικό άθλημα του στίβου πρέπει να βραβεέυεται ως ο αθλητής της χρονιάς.

Η Σάκκαρη έχει δεχθεί σεξιστικές επιθέσεις ενώ έκανε εκπληκτική χρονιά.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,430 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
Είδα το RISE στο Disney +. Απαγοητευτική ταινία. Παρόλα αυτά έκανα λάθος ότι θα προβάλανε την Ελλάδα ως ρατσιστική χώρα αλλά προβάλανε τη γραφειοκρατία.

Το σπίτι που εμέναν ήταν καλό για τα ελληνικά δεδομένα και απλώς είχαν 1 κρεβάτι για τα παιδιά. Είχαν playstation, συνδρομητική τηλεόραση για να βλέπουν NBA αλλά όχι λεφτά για δεύτερα παπούτσια ή δεύτερο κρεβάτι. Σεναριακά λάθη. Επίσης έπρεπε να προβάλουν την βοήθεια της εκκλησίας προς την οικογένεια.

Το 7.1 είναι πολύ υψηλή για την ταινία αυτή. 5.5 έπρεπε να πάρει.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Εφ’οσον τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας δείξουν ισόποση σοβαρότητα, δεν νομίζω πως υπάρχει σοβαρος αντίπαλος για την εθνική.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ειδικά με την απομάκρυνση του ταβερνιάρη από τον πάγκο, προσμένουμε μεγάλα πράγματα
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 843 μηνύματα.
Είναι πολύ άδικο να παίρνουν οι αθλητές τόσα εκατομμύρια πάντως, εγώ βλέπω ποδόσφαιρο παρά πολύ αλλά πρέπει να το παραδεχτούμε ότι είναι άδικο όλο αυτό
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,878 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
Εφ’οσον τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας δείξουν ισόποση σοβαρότητα, δεν νομίζω πως υπάρχει σοβαρος αντίπαλος για την εθνική.
Θα πέσει γέλιο και αυτό έχει σημασία. Οι δημοσιογράφοι του μπασκετ θα είναι σε αυτό το mood που περιγράφεις. Όταν κερδίζουμε θα λένε μπραβο στο Αντετοκούνμπο και όταν χάνουμε θα κράζουν τους άλλους παίκτες. Οι υπόλοιπο παίκτες δεν θα το δεχτούν αυτό.

Δεν πιστεύω ότι έχουμε ελπίδες καν για 5αδα. Στα φιλικά θα είμαστε καλοί αλλά στα επίσημα με σφικτές τις άμυνες δεν θα εχουμε τύχη. Οι αντίπαλοι θα μπλοκάρουν εύκολα τον Αντετοκούνμπο καθώς σε αντίθεση με το ΝΒΑ έχουν το δικαίωμα να ειναι στη ρακέτα για όσο θέλουν και αυτος ή θα αστοχεί ή θα δίνει πάσα σε κάποιον συμπαίκτη του που θα αστοχεί επίσης ή θα κάνει επιθετικό φάουλ.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 843 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,878 μηνύματα.
Για τους υπόλοιπους επαγγελματίες, και ειδικά για τους γιατρούς που σώζουν ζωές
Καθόλου άδικο δεν είναι. Θα ήταν άδικο αν ο αθλητής σου έπαιρνε τα δικά σου χρήματα, από τη στιγμή που δεν το κάνει όμως δεν έχεις λόγο εσύ, εγώ και ο καθένας να κρίνουμε την αμοιβή τους. Είναι γνωστό ότι αθλητές, ηθοποιοί και τραγουδιστές του Hollywood βγάζουν εκατομμύρια το χρόνο. Προσωπικά όμως δεν το θεωρώ άδικο καθώς τι 40 εκατομμύρια βγάζει ο Γιάννης τι 10 εκατομμύρια το χρόνο η δικιά μου αμοιβή δεν θα αλλάξει.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 843 μηνύματα.
Καθόλου άδικο δεν είναι. Θα ήταν άδικο αν ο αθλητής σου έπαιρνε τα δικά σου χρήματα, από τη στιγμή που δεν το κάνει όμως δεν έχεις λόγο εσύ, εγώ και ο καθένας να κρίνουμε την αμοιβή τους. Είναι γνωστό ότι αθλητές, ηθοποιοί και τραγουδιστές του Hollywood βγάζουν εκατομμύρια το χρόνο. Προσωπικά όμως δεν το θεωρώ άδικο καθώς τι 40 εκατομμύρια βγάζει ο Γιάννης τι 10 εκατομμύρια το χρόνο η δικιά μου αμοιβή δεν θα αλλάξει.
Οι περισσότεροι βγάζουμε ένα χιλιάρικο το μήνα, πως δεν είναι άδικο? Οι ομάδες είναι σαν εταιρίες, άμα δεν ήταν οι χορηγοί και οι στοιχηματικες θα ήταν σαν κι εμάς
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,878 μηνύματα.
Οι περισσότεροι βγάζουμε ένα χιλιάρικο το μήνα, πως δεν είναι άδικο? Οι ομάδες είναι σαν εταιρίες, άμα δεν ήταν οι χορηγοί και οι στοιχηματικες θα ήταν σαν κι εμάς

Άδικο θα ήταν αν σου έπαιρνε τα χρήματα σου ο αθλητής και ο ηθοποιός, εφόσον δεν το κάνει δεν υπάρχει κάποια αδικία από εκείνον προς εσένα. Με την λογική αυτή και ένας senior accountant σε μεγάλη πολυεθνική δεν πρέπει να παίρνει 10 και 12 χιλιάδες το μήνα γιατί άλλοι παίρνουν 1.000€. Γενικά έχω μάθει στη ζωή μου να μην ζηλεύω/ ασχολούμαι με τα ποσά χρήματα βγάζει ο δίπλα μου για αυτό τα λέω αυτά. Μπράβο στους αθλητές, ηθοποιούς και σε όλους που βγάζουν πολλά χρήματα, μακάρι να το καταφέρω και εγώ στο μελλον μέσω του επαγγέλματος μου.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 843 μηνύματα.
Άδικο θα ήταν αν σου έπαιρνε τα χρήματα σου ο αθλητής και ο ηθοποιός, εφόσον δεν το κάνει δεν υπάρχει κάποια αδικία από εκείνον προς εσένα. Με την λογική αυτή και ένας senior accountant σε μεγάλη πολυεθνική δεν πρέπει να παίρνει 10 και 12 χιλιάδες το μήνα γιατί άλλοι παίρνουν 1.000€. Γενικά έχω μάθει στη ζωή μου να μην ζηλεύω/ ασχολούμαι με τα ποσά χρήματα βγάζει ο δίπλα μου για αυτό τα λέω αυτά. Μπράβο στους αθλητές, ηθοποιούς και σε όλους που βγάζουν πολλά χρήματα, μακάρι να το καταφέρω και εγώ στο μελλον μέσω του επαγγέλματος μου.
Κοίτα το να κλωτσας μια μπάλα και να παίρνεις εκατομμύρια δεν είναι το ίδιο με το να κάνεις μια δουλειά που βοηθάει άμεσα τον κόσμο. Επίσης νομίζεις ότι όλοι αυτοί που βγάζουν τόσα χρήματα είναι καθαροί? ξέρεις τι δωροδοκίες και τι αδικίες παίζουν στον αθλητισμό? Δεν μιλάω για το Γιάννη και το NBA τώρα μιλάω γενικά. ας μη μιλήσουμε για Χόλυγουντ γιατί ακούγονται παρά πολλά. Δεν είναι τυχαίο που στην Ελλάδα η νέα γενιά δεν θέλει να ασχοληθεί επαγγελματικά μ'αυτο, που να μπλέκεις με τον βρωμιά του ελληνικού αθλητισμού και να θες να ζήσεις από αυτό.
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Δεν πληρώνονται εκατομμύρια επειδή κλωτσάνε μια μπάλα…. Υπάρχουν οι 5πλασιοι που το κάνουν για 1000 το χρόνο όχι το μήνα. Πληρώνονται επειδή προσφέρουν θέαμα, το θέαμα προσελκύει κεφάλαιο μέσω των χορηγών και από εισιτήρια φανέλες κλπ. Οι χορηγοί βγάζουν εκατομμύρια από τέτοιες προωθήσεις, το ίδιο και οι σύλλογοι ξαι αναγκαστικά το ίδιο και οι παίχτες :D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα πέσει γέλιο και αυτό έχει σημασία. Οι δημοσιογράφοι του μπασκετ θα είναι σε αυτό το mood που περιγράφεις. Όταν κερδίζουμε θα λένε μπραβο στο Αντετοκούνμπο και όταν χάνουμε θα κράζουν τους άλλους παίκτες. Οι υπόλοιπο παίκτες δεν θα το δεχτούν αυτό.

Δεν πιστεύω ότι έχουμε ελπίδες καν για 5αδα. Στα φιλικά θα είμαστε καλοί αλλά στα επίσημα με σφικτές τις άμυνες δεν θα εχουμε τύχη. Οι αντίπαλοι θα μπλοκάρουν εύκολα τον Αντετοκούνμπο καθώς σε αντίθεση με το ΝΒΑ έχουν το δικαίωμα να ειναι στη ρακέτα για όσο θέλουν και αυτος ή θα αστοχεί ή θα δίνει πάσα σε κάποιον συμπαίκτη του που θα αστοχεί επίσης ή θα κάνει επιθετικό φάουλ.
Ομολογώ έχεις δίκιο. Δε ξέρω πόσοι δημοσιογράφοι έχουν τα κακαλα να κριτικάρουν αρνητικά τον αντετοκουνμπο. Πολύ σωστό και αυτό που γράφεις για τη ρακέτα. Θα δούμε τι μπορεί να γίνει.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.

Ωχ βελτίωσε το σουτ. Χωρίς πίεση και αμαρκάριστος αλλά παλιά αυτά δεν τα έβαζε.

Ενοειται ότι σε επαγγελματικό επίπεδο δεν είναι κατόρθωμα αυτο που κάνει.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
Το παίζουν δημοκράτες και ο Αλέξ θα είναι εκτός Ευρωμπάσκετ!!! Λάθος κίνηση. Το γήπεδο σε μισή ώρα με την Ισπανία θα το γεμίσουν οι Αντετοκούνμπο και όχι ο Σλούκας, ο Καλάθης και ο Ντόρσευ. Από τη στιγμή που δέχθηκε ο ίδιος να παίξει στη εθνική έπρεπε να βάλουν και το μικρό του αδελφό στην ομάδα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
Καλάθης - Ντόρσευ - Γιάννης δείξανε καλά πράγματα αλλά η ομάδα θέλει πολύ δουλειά ακόμα. Χωρίς περιφερειακό σουτ δεν πάμε πουθενά.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
31 πόντους με 9/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 11/13 βολές ο Γιάννης Αντετοκούνμπο...

Χρόνια τώρα δεν καταλαβαίνω πως αυτός ο παίκτης δέχεται να κατεβαίνει με την εθνική και ρισκάρει τραυματισμό που θα του στοιχίσει πολύ παράπανω στο legacy του από ένα μετάλλιο σε ευρωμπάσκετ...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top