Το φαινόμενο Tesla

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Η Tesla είναι μια αυτοκινητοβιομηχανία που ιδρύθηκε το 2003 στην California των ΗΠΑ.
Τα τελευταία 3 χρόνια έχει μια τρελή αναπτυξιακή πορεία η οποία έχει φοβίσει τους εγχώριους ανταγωνιστές της (Ford και GM).Χαρακτηριστικο είναι ότι το 2019 η εταιρία πούλησε 377.000 οχήματα (+ 47% σε σχέση με το 2018).Προσωπικα πιστεύω ότι στο μέλλον η πορεία της θα ανακοπεί καθώς και οι άλλες εταιρίες θα μπουν στην ηλεκτροκίνηση.

Τι λέτε είναι η Tesla το μέλλον η είναι απλά μια μόδα που θα περάσει;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δε νομιζω, μαλλον θα συνεχισει την πορεια της. Ηδη στον δρομο βλεπω πολλα τεσλα και σκεφτομαι να κανω προπαραγγελια το cybertruck
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Δε νομιζω, μαλλον θα συνεχισει την πορεια της. Ηδη στον δρομο βλεπω πολλα τεσλα και σκεφτομαι να κανω προπαραγγελια το cybertruck


Όχι Νελη πραγματικά μην το κανείς.Πραγματικα τι σου αρέσει από αυτό;Αν θέλεις Tesla SUV παρε το X η το Y όταν βγει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Όχι Νελη πραγματικά μην το κανείς.Πραγματικα τι σου αρέσει από αυτό;Αν θέλεις Tesla SUV παρε το X η το Y όταν βγει.

Ακόμα και να το πεις άσχημο αμάξι είναι τεχνολογικά ότι πιο γαμάτο υπάρχει με καινοτομίες σε πολλά πράγματα :P .
Προσωπικά το σχέδιο μου αρέσει,είναι διαφορετικό απο αυτό που συνηθίζουμε να βλέπουμε . Αποπνέει έναν διαφορετικό αέρα και σκέφτεσαι οτι it lives up to its name . Εξάλλου μην ξεχνάς οτι εξ'αρχής τα αμάξια άλλαξαν σε πιο soft σχήματα εξαιτίας της τιμής της βενζίνης παρά για αισθητικούς λόγους :laugh: .
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Ακόμα και να το πεις άσχημο αμάξι είναι τεχνολογικά ότι πιο γαμάτο υπάρχει με καινοτομίες σε πολλά πράγματα :P .


Ναι ρε φίλε όμως να δώσεις τόσα χρήματα για ένα έκτρωμα δεν λέει.
Εγώ είμαι Fan του Model 3


Έρχονται πολλά SUV από την Tesla.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ακόμα και να το πεις άσχημο αμάξι είναι τεχνολογικά ότι πιο γαμάτο υπάρχει με καινοτομίες σε πολλά πράγματα :P .
Προσωπικά το σχέδιο μου αρέσει,είναι διαφορετικό απο αυτό που συνηθίζουμε να βλέπουμε . Αποπνέει έναν διαφορετικό αέρα και σκέφτεσαι οτι it lives up to its name . Εξάλλου μην ξεχνάς οτι εξ'αρχής τα αμάξια άλλαξαν σε πιο soft σχήματα εξαιτίας της τιμής της βενζίνης παρά για αισθητικούς λόγους :laugh: .
Συμφωνω! Επισης το βρισκω ομορφο :inlove: Μου φαινεται minimalistic και μου αρεσουν οι γωνιες. Ειναι υπεροχο!
Επισης δεν ειναι ακριβο, το αντιθετο μαλιστα ξεκιναει απο $35k US. Ειναι φτηνο!!!!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Συμφωνω! Επισης το βρισκω ομορφο :inlove: Μου φαινεται minimalistic και μου αρεσουν οι γωνιες. Ειναι υπεροχο!
Επισης δεν ειναι ακριβο, το αντιθετο μαλιστα ξεκιναει απο $35k US. Ειναι φτηνο!!!!


Μην κανείς αυτό το λάθος φίλη μου.:cry_x:


Παρε αυτό Tesla model X suv

 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δε νομιζω, μαλλον θα συνεχισει την πορεια της. Ηδη στον δρομο βλεπω πολλα τεσλα και σκεφτομαι να κανω προπαραγγελια το cybertruck


true murrican

συνδυάζεται τέλεια και με ένα cyber AR-15 στο πίσω κάθισμα ya know for these nasty trespassers
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Συμφωνω! Επισης το βρισκω ομορφο :inlove: Μου φαινεται minimalistic και μου αρεσουν οι γωνιες. Ειναι υπεροχο!
Επισης δεν ειναι ακριβο, το αντιθετο μαλιστα ξεκιναει απο $35k US. Ειναι φτηνο!!!!

Ακριβώς,και εγώ προσωπικά το βρίσκω πολύ όμορφο όχημα , ειδικά εαν το συγκρίνουμε με άλλα του είδους...και η τιμή συγκριτικά με αυτά που προσφέρει είναι jaw-dropping .

Συγκεκριμένα για την ερώτηση του θέματος . Πιστεύω οτι η Tesla είναι disruptive εταιρία . Την ενδιαφέρει πολύ η καινοτομία και αυτό που ξεχωρίζει είναι φυσικά ο Έλον που εκτός απο το να βγάλει χρήματα ενδιαφέρεται πραγματικά να αφήσει το σημάδι του . Αυτό το καταλαβαίνει κάποιος τόσο διαβάζοντας την αυτοβιογραφία του όσο και παρατηρώντας κινήσεις της εταιρίας να δώσει πατέντες για να προωθηθεί γενικότερα η ηλεκτροκίνηση στην αυτοκινητοβιομηχανία . Εξαιτίας της Tesla σημειώνεται και πολύ μεγάλη πρόοδο σε τεχνολογία συσσωρευτών και γενικότερα στα συστήματα αποθήκευσης ενέργειας και ανανεώσιμων πηγών . Είναι ωραίο να ξέρεις οτι τα λεφτά απο αυτά που αγοράζεις θα αξιοποιηθούν με τρόπους που θα βελτιώσουν το γενικότερο επίπεδο ζωής αργότερα στο μέλλον . Εαν κάποιος παρέχει ποιότητα και αξιοπιστία και ταυτόχρονα μπορεί να το κάνει με έναν ελκυστικό και φιλικό προς το περιβάλλον τρόπο,σίγουρα αξίζει την προσοχή μας . Επομένως θεωρώ και εγώ οτι έχει πολύ μέλλον ακόμα και χαίρομαι που άνθρωποι σαν τον Elon έχουν κεφάλαιο,χρόνο,ενέργεια και τα καλύτερα μυαλά μαζί τους για να χτίσουν αυτό που ξεκίνησαν . Το πιο σημαντικό είναι οτι ο Ελον ξεκίνησε ως φυσικός και του άρεσε η ιδέα του invention . Ταυτόχρονα κατάφερε να βγάλει λεφτά βρίσκοντας τρόπους να κάνει αυτό που άλλες εταιρίες και επιχειρηματίες σκεπτόμενες μόνο το άμεσο κόστος εις βάρος του πιθανού κέρδους θα απέφευγαν(Λόγου χάρη SpaceX) .Δηλαδή παίρνει και ρίσκα .Τέτοιοι άνθρωποι είναι πολύ σημαντικοί διότι σπρώχνουν τα όρια της τεχνολογικής εξέλιξης για το συμφέρον της ανθρωπότητας αντιμετωπίζοντας αποτελεσματικά τα εμπόδια που θέτουν οι οικονομικοί και πολιτικοί περιορισμοί .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Συμφωνω! Επισης το βρισκω ομορφο :inlove: Μου φαινεται minimalistic και μου αρεσουν οι γωνιες. Ειναι υπεροχο!



On topic, θα ελεγα οτι η Τεσλα ειναι καπως overrated εταιρεια καθως αρχιζει να ζοριζεται απο τον ανταγωνισμο και δεν εχει καταφερει να βγαλει λεφτα σε εναν κλαδο που επιδοτειται απο τις κυβερνησεις. Εχει πολυ hype γιατι ειναι εταιρεια του Musk, ο οποιος ομως εχει φυγει, ισως και για το καλυτερο
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Το cybertruck προσωπικά το βρίσκω πολύ άσχημο....

1) Καθόλου βολικό τιμόνι.........
2) Άδειο εσωτερικό όλα συγκεντρώνονται στο τιμόνι... :D θα χαλάει εύκολα.
3) Oi ρόδες δεν είναι τετράγωνες...
4) Δεν έχει όργανα μπροστά στο τιμόνι....

:/
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Το cybertruck προσωπικά το βρίσκω πολύ άσχημο....

1) Καθόλου βολικό τιμόνι.........
2) Άδειο εσωτερικό όλα συγκεντρώνονται στο τιμόνι...
3) Oi ρόδες δεν είναι τετράγωνες...
4) Δεν έχει όργανα μπροστά στο τιμόνι....

:/


Επιτέλους ένας ανθρωπος που συμφωνεί μαζί μου για αυτό το έκτρωμα.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Επιτέλους ένας ανθρωπος που συμφωνεί μαζί μου για αυτό το έκτρωμα.


Δε βλέπετai όντως.... :P Είναι ένα αυτόκινητο που απεύθυνετε σε Αμερικάνικο κοινό που οδηγάνε γομάρια και όχι στο Ευρωπαικό που έχει συνηθίσει το κομψά αυτοκίνητα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Δε βλέπετε όντως.... :P Είναι ένα αυτόκινητο που απεύθυνετε σε Αμερικάνικο κοινό που οδηγάνε γομάρια και όχι στο Ευρωπαικό που έχει συνηθίσει το κομψά αυτοκίνητα.


Ωραίο είναι το Tesla model 3.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Εγώ είμαι Fan του Model 3

Εγώ να δεις...το βλέπω σε φωτογραφίες και βίντεο και μου τρέχουν τα σάλια, λες κι έχω να φάω από χθες και στέκομαι έξω από ψησταριά και χαζεύω τις σούβλες!:P
Αλλά πως να το φέρεις αυτό στη Μπανανία και που να το οδηγήσεις...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Εγώ να δεις...το βλέπω σε φωτογραφίες και βίντεο και μου τρέχουν τα σάλια, λες κι έχω να φάω από χθες και στέκομαι έξω από ψησταριά και χαζεύω τις σούβλες!:P
Αλλά πως να το φέρεις αυτό στη Μπανανία και που να το οδηγήσεις...


Αν πάρεις ηλεκτρικό αμάξι εδώ οι Ελληναρες θα κλέβουν το ρεύμα για να φορτίζουν τα δικά τους αμάξια.:rofl:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Δεν θα χαρακτήριζα την Tesla εταιρεία φαινόμενο καθώς ότι κάνει το κάνει λόγω marketing κι ας λένε οτι δεν επενδύουν σε διαφημίσεις. Αυτή τη στιγμή η Tesla βρίσκεται στο peak της με χιλιάδες ανθρώπουν να τα προτιμούν ως prenium αμάξια αντί για τα κλασσικά porche, bmw, Audi κ.λπ. Παρόλα αυτά η ζημιά στην εταιρεία αυξάνεται. Επιβιώνει μόνο επειδή βρίσκει επενδυτές για να καλύψουν τη χασούρα. Το θέμα είναι ως πότε...



Tesla Cybertruck: Overated, άσχημο, με σοβαρά προβλήματα ασφαλείας και δεν πρόκειται να κυκλοφορήσει ποτέ Ευρώπη λόγω προδιαγραφών. Και ερωτώ; Ποια σοβαρή εταιρεία μεγέθους πολυεθνικής σχεδιάζει προιόντας βγάζοντας απέξω την Ευρώπη... Σκοπός του μοντέλου είναι να προκαλέσει και να συνεχίσει αυτό το hype που είναι στην ουσία η πηγή εσόδων. Το ότι θα πουλήσει θα πουλήσει γιατί είναι πάφθηνο. Βέβαια αν σκεφτείς ότι μόνο τα λάστιχα θα θέλουν κανα 2000 ευρώ το κόστος συντήρησης ανεβαίνει πάρα πολύ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top