Τραγική κατάληξη - find Alex...

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ρε παιδιά... Έχω φρίξει!!! Τι πάει να πει καταλάθος??? πως σκοτώνεις έναν άνθρωπο καταλάθος? Πως δεν έχεις το μυαλό ακόμα και όταν είσαι 10 (!!!) να καταλαβεις ότι το να πετάξεις πέτρες στο κεφάλι του άλλου μπορεί να του κάνει κακό? Με έχουν χτυπήσει (σε μικρή ηλικία) με πέτρα στο κεφάλι καταλάθος [μου έχουν κανει ράμματα] δεν πεθαίνει κανείς ετσι έυκολα... πρέπει να έγινε με πολύ μίσος ότι έγινε...Πως μπορούν παιδάκια 12 χρονών να έχουν τέτοιο μίσος? πως γίνεται παιδάκια να φτάνουν σε τέτοιες καταστάσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
και παλι.. και να το έκαιγαν το παιδι... θα βρισκαν τα οστα του!
Τα οστα για να καουν ωστε να γινουν σταχτη και μπουρμπελη, θα επρεπε να ειναι υπο συνθηκες κλιβανου (ήτοι δε θα βρισκαν ουτε ρουχα)



(ειδες τι σου κανει το πολυ CSI?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Ο όποιος ενήλικας κρύβεται πίσω από αυτό το θριλερ (παππούς, μπαμπάς, θείος, μαμά, κουνιάδα) σίγουρα πρόκειται για πολύ "μεγάλο μυαλό". Πάω στοίχημα πως το σπίτι που έχουν υποδείξει τα πιτσιρίκια (ύστερα από δικές του οδηγίες), ουδεμία σχέση έχει με το σημείο που βρίσκεται η σωρός του μικρούλη Άλεξ. Τα 5 παιδάκια, αλλά και όποιος άλλος κρύβεται πίσω από αυτό το έγκλημα, έχουν παραπλανήσει για τα καλά και την αστυνομία, αλλά και όσους αναζητούν την αλήθεια γι'αυτή τη φρίκη....Κάπου αλλού βρίσκεται η λύση......Μέχρι όμως να την ανακαλύψουν, οι εγκληματίες θα έχουν φροντίσει να εξαφανίσουν οτιδήποτε έχει απομείνει από το άτυχο πλασματάκι, που πλήρωσε με τη ζωή του την μοναδικότητα του, την εξυπνάδα του και την μη-ελληνική καταγωγή του.

Ντροπή μας.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν νομιζω να καψανε το παιδι. Ανθρωπος, ειναι , θα ειχε απανθρακωθει και θα βρισκανε την σωρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
που πλήρωσε με τη ζωή του την μοναδικότητα του, την εξυπνάδα του και την μη-ελληνική καταγωγή του.

Ντροπή μας.....

Η μη-ελληνικη καταγωγη τι σχεση εχει; Απο την στιγμη που στην δολοφονια συμετιχαν 5 παιδια εκ των οπιον 2 ητανε Ελληνοπουλα (αν υσχιουν ολα αυτα, γιατι μπορει και καπιος να κοινει τα ινια και τα παιδια να μην εχουν κανιε τπτ) τοτε δεν εγινε λογο της καταγωγης του ο φονος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Κρονούλη, τα περισσότερα αλλοδαπά παιδάκια, αντιμετωπίζουν την κατακραυγή....Μην εθελοτυφλούμε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
δεν διαφωνω, αλλα ευοσων ενα αλλοδαπο παιδι σκωτονει ενα αλλο αλοδαπο δεν φταιει αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
δεν διαφωνω, αλλα ευοσων ενα αλλοδαπο παιδι σκωτονει ενα αλλο αλοδαπο δεν φταιει αυτο

Κοιτώντας το δέντρο χάνουμε το δάσος.....
Εγώ προσωπικά, ως ελληνίδα, ντρέπομαι που ένα παιδάκι πλήρωσε με τη ζωή του όλον τον κομπλεξισμό του σύγχρονου έλληνα απέναντι στους οικονομικούς μετανάστες, γιατί είμαι σίγουρη πως η κατάληξη δεν θα ήταν αυτή αν το παιδί που διέπρεπε στην Βέροια, δεν ήταν ο Αλεξ, το παιδί από την Ρωσία (νομίζω), αλλά ο Μπάμπης, το παιδί από την Θεσσαλονίκη.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Εγω ακουσα οτι ητανε ο παπους των διδυμων Ελληνινων ο συγκενης που τα βοηθεισε. Αν υσχιει κατι τετιο τοτε συγουρα εγινε απο την υπεραγαπη πυ εχουν ολοι οι παπουδες ρος τα εγγονια τους. Κακη πραξη βεβαια αλλα πολυ παπουδες ειναι αυτοι που θα εκαναν το ιδιο.

Δυστυχώς έχεις δίκιο, πολλοί συγγενείς προστατεύουν σε διάφορες περιπτώσεις τα παιδιά συγγενείς τους.
Κι αυτό με προβληματίζει.Έτσι είναι η σωστή αγάπη;Να σε κρατήσω στο απυρόβλητο χαιδευοντας απο τα μικρά ελαττώματα σου μέχρι και αποκρύπτοντας τα εγκλήματα σου;Διδάσκοντας σε άθελα μου, πως όχι μόνο θα μείνεις ατιμώρητος για τα λάθη σου αλλά εγώ (ο ενήλικος συγγενής που του έχεις εμπιστοσύνη) θα σε βοηθήσω να τα καλύψεις επιβραβέβοντας έμμεσα την πράξη σου( γιατί νομίζω πως δυστυχώς το παιδικό μυαλό έτσι την αντιλαμβάνεται την βοήθεια);
Μήπως η σωστή αγάπη θα έπρεπε να μας φέρνει αντιμέτωπους με τις πράξεις μας;
Μήπως η σωστή αγάπη θα έπρεπε να είναι πιο σκληρή;:/:


Ελενάκι μου εγώ φοβάμαι πως η κατάληξη θα ήταν η ίδια.Το παιδί δεν διωκόταν γιατί ήταν αλλοδαπός, αλλά γιατί ήταν ένα απο τα ήσυχα, αγαπητά παιδιά απο αυτά που συνηθίζουν να τρομοκρατούν οι κατα τόπους νταήδες.
Εξάλλου όποιος παρακολούθησε τις σχετικές εκπομπές που παίζονται θα άκουσε μαρτυρίες πολλών γονέων που τα ελληνόπουλα παιδιά τους δέχτηκαν επίθεση σε διάφορα σχολεία της χώρας.
Εδώ να τονίσω και κάτι άλλο που δεν μου αρέσει, ο διαχωρισμός απο τα ΜΜΕ, έβλεπα κάτω απο τις μαρτυρίες των παιδιών να γράφει "ο Αλβανός μαθητής, ο Έλληνας μαθητής κλπ." θα μπορούσαν να γράφουν απλά ο 13χρονος,11χρονος και πάει λέγοντας.Έτσι τα ΜΜΕ διμιουργούν τις εντυπώσεις:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Δυστυχώς έχεις δίκιο, πολλοί συγγενείς προστατεύουν σε διάφορες περιπτώσεις τα παιδιά συγγενείς τους.
Κι αυτό με προβληματίζει.Έτσι είναι η σωστή αγάπη;Να σε κρατήσω στο απυρόβλητο χαιδευοντας απο τα μικρά ελαττώματα σου μέχρι και αποκρύπτοντας τα εγκλήματα σου;Διδάσκοντας σε άθελα μου, πως όχι μόνο θα μείνεις ατιμώρητος για τα λάθη σου αλλά εγώ (ο ενήλικος συγγενής που του έχεις εμπιστοσύνη) θα σε βοηθήσω να τα καλύψεις επιβραβέβοντας έμμεσα την πράξη σου( γιατί νομίζω πως δυστυχώς το παιδικό μυαλό έτσι την αντιλαμβάνεται την βοήθεια);
Μήπως η σωστή αγάπη θα έπρεπε να μας φέρνει αντιμέτωπους με τις πράξεις μας;
Μήπως η σωστή αγάπη θα έπρεπε να είναι πιο σκληρή;:/:

Μήπως η αληθινή αγάπη είναι να μεγαλώσεις τα παιδιά σου με αρχές και με σεβασμό απέναντι στον συνάνθρωπο ο οποίος είναι πιο αδύναμος, πιο ντροπαλός, πιο χαμηλών τόνων, διαφορετικός από «εσένα» τον «δυνατό»????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν πιστέψουμε πως το γεγονός ήταν ένα ατύχημα, αυτό που σοκάρει είναι αυτό που είπε η kleftra.
Εντάξει. Του πέταξαν μια πέτρα, του έβαλαν τρικλοποδιά, δεν έχει σημασία. Συμβαίνει στα παιδικά παιχνίδια. Άλλα όταν η πρώτη σκέψη είναι "να το κουκουλώσουμε" αντί "να φέρουμε βοήθεια" τότε κάτι δεν πάει καλά με τα ερεθίσματα που δέχονται αυτά τα παιδιά από το περιβάλλον τους.

Είναι η ίδια συμπεριφορά με αυτού που χτυπάει κάποιον με το αυτοκίνητό του και τον εγκαταλείπει αβοήθητο στο δρόμο. Και αυτοί είναι μόνον ενήλικοι...

Προσπαθώ συνεχώς να λέω στη μικρή μου πως μαγκιά, είναι η γνώση. Μαγκιά είναι η καλοσύνη. Μαγκιά είναι να προσπαθείς όσο περνάει απ' το χέρι σου να κάνεις τον κόσμο καλύτερο.
Γιατί το πιστεύω. Στην διεφθαρμένη κοινωνία μας το δύσκολο και η "μαγκιά" είναι να προσπαθείς για το καλύτερο.

Εύχομαι να καταλαβαίνει τι εννοώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Εύχομαι να καταλαβαίνει τι εννοώ...

Κι εγώ το έυχομαι... και η δικιά σου η μικρή και όλες οι μικρές του κόσμου... Γιατί αν το αποτέλεσμα του να μην το καταλαβαίνουν είναι κάπως έτσι... φοβάμαι πολύ για το πως θα θα επιβιώσει -γιατί όλα μια επιβίωση θα καταλήξουν- το δικό μου το παιδί κάποια χρόνια αργότερα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Να συμιοσουμε οτι τα παιδια ητανε αλοδαποι. Χωρις να θελω να θυξω τους αλοδαπους παρατιρουμε οτι απο την εποχη που ανοιξαν τα συνορα για καπιες χωρες (και δεν αναφερομαι μονο στην Αλβανια) εχει αυξηθει η εγκληματικοτιτα. Επισης πιστευω οτι ολοι βλεπετε στην καθημερινη σας ζωη τι πιον εχουν αλοδαποι απ ο συγκεκριμενες χωρες

Διαφωνώ, και αποφεύγω να χαρακτηρίσω την άποψή σου, για να μη θεωρηθεί προσβολή. Η εγκληματικότητα δεν οφείλεται στους αλλοδαπούς, οφείλεται σε δική μας κάκιστη διαχείριση των εσωτερικών, μια και ποτέ ως Έλληνες δε διακριθήκαμε για την ικανότητά μας στα πολιτικά και την τάξη, ούτε και για την υπέρμετρη τιμιότητά μας. Δεν είναι λοιπόν οι αλλοδαποί, εμείς και εμείς είμαστε, οι συνθήκες, ο χρόνος που περνάει και οι λάθος κινήσεις, οι άνθρωποι από καμία χώρα δεν έχουν "ποιόν" όπως το έθεσες, μιλάμε για συγκεκριμένες περιπτώσεις και ίσως θα έπρεπε να αποφεύγουμε τις γενικεύσεις. Εγώ λοιπόν δε βλέπω στην καθημερινή μου ζωή να έχουν τίποτα διαφορετικό οι μετανάστες από μας, πέραν της καταγωγής. Και το αν εμείς επιλέξαμε να προωθήσουμε και να δεχτούμε μετανάστες παράνομους ή χαμηλού μορφωτικού επιπέδου βαραίνει εμάς και κανέναν άλλο.

Με ποιο σκεπτικο λειτουργησαν αυτα τα παιδια;
Με το σκεπτικό που χαρακτηρίζει τα απερίσκεπτα παιδιά αυτής της ηλικίας, το σκεπτικό της έλλειψης καλλιέργειας, οι βιαιότητες που έγιναν καθημερινότητα και οι (να το πω?) ρατσιστικές στάσεις μεγάλου ποσοστού των μεγαλυτέρων απέναντι στους αλλοδαπούς (οι οποίες περνούν φυσικά μέσω των προτύπων και στους μικρότερους) αλλά και λόγω της στάσης των Μ.Μ.Ε και των πολιτικών, όλοι φταίνε για τη δημιουργία του σκεπτικού αυτού, που δεν είναι καν σκεπτικό, είναι... παιδαριώδης βλακεία.

Πως σε μια τοσο νεαρα ηλικια φτασαν σε αυτο το σημειο;
Σε τόση νεαρή ηλικία δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου αναστολές και όλα φαίνονται ισοπεδωμένα. Έφτασαν, γιατί η κοινωνία καλά καταφέρνει να γεννάει μ.....ς και δολοφόνους.

Τι ευθυνες φερουν οι γονεις;(οι οποιοι απ' οτι διαβασα αλλου ηταν σε αθλια ψυχολογικη κατασταση)
Φέρουν τις ευθύνες τους ως γονείς. Όσο ένοχοι είναι αυτοί που τον σκότωσαν, τόσο ένοχοι είναι και αυτοί που τους καλλιέργησαν έτσι ώστε να φτάσουν στο σημείο να τον σκοτώσουν.

Τι ποινες θα πρεπει να επιβληθουν;
Ισόβια? Αναμορφωτήριο? Δεν έχω ιδέα από νομικά... Γιατί ο νόμος να μην προνοεί για εγκληματίες μικρής ηλικίας?

Γενικα, μηπως πηγαινουμε απο το κακο στο χειροτερο;
Α, μπα καλέ. Τι λες τώρα! Λολ. Πηγαίνουμε μάλλον απ'το χειρότερο στο χείριστο.

Χωρις να θελω να κινδυνολογησω, μηπως μακροπροθεσμα (γιατι τρεμω σητν ιδεα του "βραχυπροθεσμου"), σκηνικα οπως αυτα που ακουμε στις Η.Π.Α και που μπαινουν παιδια με οπλα και καθαροιζουν μερικους συμβουν κι εδω;
Δυστυχώς πιστεύω οτι δε θα είναι μακροπρόθεσμα, αλλά μέσα στην επόμενη 15αετία θα έχουμε φτάσει σε ικανοποιητικότατο βαθμό εξ-αμερικανακο-ποίησης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από QsLv:
Διαφωνώ, και αποφεύγω να χαρακτηρίσω την άποψή σου, για να μη θεωρηθεί προσβολή. Η εγκληματικότητα δεν οφείλεται στους αλλοδαπούς, οφείλεται σε δική μας κάκιστη διαχείριση των εσωτερικών, μια και ποτέ ως Έλληνες δε διακριθήκαμε για την ικανότητά μας στα πολιτικά και την τάξη, ούτε και για την υπέρμετρη τιμιότητά μας. Δεν είναι λοιπόν οι αλλοδαποί, εμείς και εμείς είμαστε, οι συνθήκες, ο χρόνος που περνάει και οι λάθος κινήσεις, οι άνθρωποι από καμία χώρα δεν έχουν "ποιόν" όπως το έθεσες, μιλάμε για συγκεκριμένες περιπτώσεις και ίσως θα έπρεπε να αποφεύγουμε τις γενικεύσεις. Εγώ λοιπόν δε βλέπω στην καθημερινή μου ζωή να έχουν τίποτα διαφορετικό οι μετανάστες από μας, πέραν της καταγωγής. Και το αν εμείς επιλέξαμε να προωθήσουμε και να δεχτούμε μετανάστες παράνομους ή χαμηλού μορφωτικού επιπέδου βαραίνει εμάς και κανέναν άλλο.
Τι ευθυνες φερουν οι γονεις;(οι οποιοι απ' οτι διαβασα αλλου ηταν σε αθλια ψυχολογικη κατασταση)
Φέρουν τις ευθύνες τους ως γονείς. Όσο ένοχοι είναι αυτοί που τον σκότωσαν, τόσο ένοχοι είναι και αυτοί που τους καλλιέργησαν έτσι ώστε να φτάσουν στο σημείο να τον σκοτώσουν.
Πολύ σωστά:),συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από QsLv:
Διαφωνώ, και αποφεύγω να χαρακτηρίσω την άποψή σου, για να μη θεωρηθεί προσβολή. Η εγκληματικότητα δεν οφείλεται στους αλλοδαπούς, οφείλεται σε δική μας κάκιστη διαχείριση των εσωτερικών, μια και ποτέ ως Έλληνες δε διακριθήκαμε για την ικανότητά μας στα πολιτικά και την τάξη, ούτε και για την υπέρμετρη τιμιότητά μας. Δεν είναι λοιπόν οι αλλοδαποί, εμείς και εμείς είμαστε, οι συνθήκες, ο χρόνος που περνάει και οι λάθος κινήσεις, οι άνθρωποι από καμία χώρα δεν έχουν "ποιόν" όπως το έθεσες, μιλάμε για συγκεκριμένες περιπτώσεις και ίσως θα έπρεπε να αποφεύγουμε τις γενικεύσεις. Εγώ λοιπόν δε βλέπω στην καθημερινή μου ζωή να έχουν τίποτα διαφορετικό οι μετανάστες από μας, πέραν της καταγωγής. Και το αν εμείς επιλέξαμε να προωθήσουμε και να δεχτούμε μετανάστες παράνομους ή χαμηλού μορφωτικού επιπέδου βαραίνει εμάς και κανέναν άλλο.
Η εγκληματικοτιτα εχει βοηθειθει πολυ απο τους αλλοδαπους. Δεν το λεω απο την ρατσιστικη πλευρα, αλλα φταινε. Οχι σαν Αλβανοι, Ρωσοι, Ουκρανοι, Ουγκαροι και οτιδηποτε αλλο αλλα σαν ατομα, σαν παιδια και σαν συνιθιες. ενα ατομο το οπιο ερχετε απο μια χωρα οπου δεν ειχε να φαει και εκλεβε για να το κανει και ηρθε εδω οπου αρχικα δεν εβρισκε δουλεια εφαρμοσε αυτην την λυση. Λιγες φορες ακουσαμε (πριν αρκετα χρονια, πριν να βρισκουν ευκολα δουλεια) για δολοφονιες η οπιες εγιναν για μερικα εκατοσταρικα τοτε; Γιατι τα ιδια γινοντουσαν και στην Σουηδια οπου εμεινα για ενα σχετικα μικρο χρονικο διαστιμα με τους μεταναστες που ζουσαν εκει αν φταιμε εμεις σαν Ελληνες, σαν χωρα και σαν κοινονια; Η αυξηση της εγκληματικοτιτας ειναι κατι το φυσικο, καπια στιγμη θα ερχοτανε, ειναι μερος της αναπτυξης δυστιχος και απλος η πραξης των αλλοδαπων το επιταχυναν, αυτο ομως δεν συμενει οτι δεν φταινε αυτοι σαν ατομα(οχι ολοι γιατι συγουρα υπαρχουν "καλοι" και "κακοι" καθε εθνικοτιτας), η παιδια τους, η συνιθιες τους, η φτωχια, το ευκολο χρημα και οτι αλλο τους κανει να το κανουν.
Δεν ξερω τι βλεπεις εσυ, αλλα εγω εχω καπιους αλλοδαπους τριγυρο μου και βλεπω διαφορα.Κυριος ειναι ατομα τα οπια εχουν κακια μεσα τους για εμας και δεν ειναι "σοι". Ειναι τυχεο οτι σε σχολειο με 350παιδια 5αλλοδαποι (2 αλβανοι, 1 βουλγαρος,1 ρουμανος και ενας Λευκορωσος) προκαλουν προβληματα; Ειναι τυχεο οτι στα τοσα ατομα που ζουν στην Ροδο εγω βλεπω μονο αλλοδαπους να προκαλουν προβληματα σε μαγαζια, ακομα και στον δρομο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Ειναι τυχεο οτι σε σχολειο με 350παιδια 5αλλοδαποι (2 αλβανοι, 1 βουλγαρος,1 ρουμανος και ενας Λευκορωσος) προκαλουν προβληματα; Ειναι τυχεο οτι στα τοσα ατομα που ζουν στην Ροδο εγω βλεπω μονο αλλοδαπους να προκαλουν προβληματα σε μαγαζια, ακομα και στον δρομο;

Όσο υπάρχουν η φτώχεια, οι διαλυμένες οικογένειες, και άνθρωποι που σκέφτονται σαν εσένα, έτσι θα συμπεριφέρονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[:
Όσο υπάρχουν η φτώχεια, οι διαλυμένες οικογένειες, και άνθρωποι που σκέφτονται σαν εσένα, έτσι θα συμπεριφέρονται.

Δεν πιστευω οτι τα συγκεκριμενα παιδια εχουν οικονομικο προβλημα. Αμα διαλυμενες οικογενιες ενοεις κατα τον τροπο που ενοω και εγω τοτε ναι, αν ενοεις απλα χωρισμενουν γονεις τοτε οχι, αυτο δεν εχιε καμια σχεση.Εγω δλδ τον αναγκαζω τον αλλον να κανει κατι τετιο; Ισα-ισα αυτος εχει επιρεασει εμενα και με εχει κανει να σκευτομαι με τον τροπο που σκευτομαι για αυτον. Εγω γιατι δεν ειμαι σαν αυτον που ειμαι κατα το ημιση αλλοδαπος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Δεν πιστευω οτι τα συγκεκριμενα παιδια εχουν οικονομικο προβλημα. Αμα διαλυμενες οικογενιες ενοεις κατα τον τροπο που ενοω και εγω τοτε ναι, αν ενοεις απλα χωρισμενουν γονεις τοτε οχι, αυτο δεν εχιε καμια σχεση.Εγω δλδ τον αναγκαζω τον αλλον να κανει κατι τετιο; Ισα-ισα αυτος εχει επιρεασει εμενα και με εχει κανει να σκευτομαι με τον τροπο που σκευτομαι για αυτον. Εγω γιατι δεν ειμαι σαν αυτον που ειμαι κατα το ημιση αλλοδαπος;
Εξήγησε μου σαν ποιον υποστηρίζεις πώς δεν είσαι και θα σου απαντήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν ειμαι σαν τον καθε λαλακα που κανει εγκληματα, που κανει λυστιες, που κλεβει απλο κοσμακι, που κανει φασαριες γενικα και σαν τον καθε λαλακα που κανει μαμακιες στο σχοελειο για να το παιξει μαγκας. Ασχετα αν ειναι Ελληνας η αλλοδαπος, απλος σημιωσα οτι οι αλλοδαποι το κανουν σε μεγαλυτερο ποσοστο απο οτι Ελληνες. Δεν πιστευω οτι παιζει ρολο οτι πολυ αντιμετοπιζουν τους αλλοδαπους ρατσιστικα στο οτι τελικα εχουν αυτην την συμεριφορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Δεν ειμαι σαν τον καθε λαλακα που κανει εγκληματα, που κανει λυστιες, που κλεβει απλο κοσμακι, που κανει φασαριες γενικα και σαν τον καθε λαλακα που κανει μαμακιες στο σχοελειο για να το παιξει μαγκας. Ασχετα αν ειναι Ελληνας η αλλοδαπος, απλος σημιωσα οτι οι αλλοδαποι το κανουν σε μεγαλυτερο ποσοστο απο οτι Ελληνες. Δεν πιστευω οτι παιζει ρολο οτι πολυ αντιμετοπιζουν τους αλλοδαπους ρατσιστικα στο οτι τελικα εχουν αυτην την συμεριφορα.
Έβγαλες και ποσοστά; Θα με ενδιέφερε να δω την έρευνά σου.
Φυσικά και δε παίζει ρόλο. Δηλαδή αν εγώ σε έλεγα από το πρωί έως το βράδυ ******, δε θα σε ένοιαζε καθόλου. Δε θα ταραζόσουν ούτε στιγμή, θα συνέχιζες να μασάς το χόρτο σου αμέριμνα.
Και επείδη ίσως το παράδειγμα να μην είναι το πλέον επιτυχημένο, σκέψου φαινόμενα γκετοποίησης πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top