Τρανσέξουαλ ετών...8!

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Καταρχήν, τρανσέξουαλ είναι τα άτομα που έχουν ήδη κάνει αλλαγή φίλου.
Κατά δεύτερον, ο σεξουαλικός προσανατολισμός α) δεν έχει να κάνει με το βιολογικό ή κοινωνικό φίλο β) τον συνειδητοποιείς από το προεφηβικό κιόλας στάδιο
Κατά τρίτον, το πραγματικό σου φύλο, το κοινωνικό αν προτιμάτε, είναι αυτό που νιώθεις. Αν το παιδί αυτό ένιωθε ότι είναι κορίτσι, είναι κορίτσι, ανεξάρτητα από το βιολογικό φύλο ή τον σεξουαλικό προσανατολισμό του.

Έλα μου; Δεν υπάρχει "πραγματικό" φύλο! Ή είσαι αγόρι ή είσαι κορίτσι. Μην ακούμε βλακείες μεσημεριάτικω. Μπορεί κάποιος να έχει ψυχολογικά προβλήματα και να νιώθει σαν γυναίκα. Αυτό τον καθιστά γυναίκα; Ένας θυληπρεπής άντρας είναι γυναίκα επειδή έτσι νιώθει; Αυτά είναι ανωμαλίες της φύσης, αλλά μην ακούμε τώρα ότι το πραγματικό φύλο είναι αυτό που νιώθουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Έλα μου; Δεν υπάρχει "πραγματικό" φύλο!
Πραγματικό φύλο, εγώ -αυθαίρετα, έστω- θεωρώ το κοινωνικό φύλο. Και δεν είναι μια έννοια δημιούργημα της δικής μου νόησης. Το παράλληλο κείμενο από το 10% αξίζει μιας ανάγνωσης
Ή είσαι αγόρι ή είσαι κορίτσι.
Επειδή στις περισσότερες περιπτώσεις κοινωνικό και βιολογικό φύλο ταυτίζονται, δεν σημαίνει ότι είναι ένα και το αυτό.
Μπορεί κάποιος να έχει ψυχολογικά προβλήματα και να νιώθει σαν γυναίκα. Αυτό τον καθιστά γυναίκα;
Ψυχολογικά προβλήματα; Τι ακριβώς εννοείς με αυτό; Αν ψυχολογικά νιώθει γυναίκα τότε είναι -τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ- γυναίκα σε ανδρικό σώμα. Άρα το πρόβλημα είναι βιολογικό.
Ενας θυληπρεπής άντρας είναι γυναίκα επειδή έτσι νιώθει;
Ένας θηλυπρεπής άνδρας δεν νιώθει κατ' ανάγκη γυναίκα. Μπορεί να έχει στερεοτυπικά γυναικεία χαρακτηριστικά στην εμφάνιση και στην συμπεριφορά αλλά να νιώθει απόλυτα άντρας.
Αυτά είναι ανωμαλίες της φύσης,
Τσάμπα κάθομαι και σου απαντάω τότε. Αφού το πρόβλημα τό 'χεις λυμένο.
αλλά μην ακούμε τώρα ότι το πραγματικό φύλο είναι αυτό που νιώθουμε
Αλλά είναι τι; Αυτό που μας επιβάλλουν οι άλλοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Αλλά είναι τι; Αυτό που μας επιβάλλουν οι άλλοι;

Αυτό που είσαι! Αυτό που βιολογικά είσαι! Εγώ είμαι αγόρι επειδή οι άλλοι μου το επέβαλαν; Ή επειδή έχω αντρικά χαρακτηριστικά;
Κάτσε διάβασε τίποτα άλλο, όχι μόνο "10%"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Evris7, είμαι και είσαι αυτό που νιώθουμε.
Τυχαίνει το κοινωνικό μας φύλο να ταυτίζεται με το βιολογικό μας. Δεν επιβλήθηκε το ένα στο άλλο.
Σε άλλους δεν συμβαίνει το ίδιο. Πρέπει να καταπιέσουν τον εαυτό τους για να πληρούν τα στερεότυπα που φέρει το βιολογικό τους φύλο;

Αν για εσένα ο κόσμος είναι binary, δεν μπορώ να σου αλλάξω γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Έλα μου; Δεν υπάρχει "πραγματικό" φύλο! Ή είσαι αγόρι ή είσαι κορίτσι. Μην ακούμε βλακείες μεσημεριάτικω. Μπορεί κάποιος να έχει ψυχολογικά προβλήματα και να νιώθει σαν γυναίκα. Αυτό τον καθιστά γυναίκα; Ένας θυληπρεπής άντρας είναι γυναίκα επειδή έτσι νιώθει; Αυτά είναι ανωμαλίες της φύσης, αλλά μην ακούμε τώρα ότι το πραγματικό φύλο είναι αυτό που νιώθουμε.

Thumbs up :)
Συμφωνώ απολύτως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
και εγω το ειδα στην λαμπιρη....γεννημενο αγορι λεει αλλα νιωθει κοριτσι....και θελει να κανει επεμβαση πριν τα 18....προσωπικα συμφωνω με εναν ψυχολογο που βγηκε και ειπε οτι πρεπει να αφησουν το παιδι να εξελιχθει γιατι ουτε στην εφηβεια δν εχει μπει...και υπαρχουν πολλες ψυχολογικες μεταβολες οταν αλλαζει κανεις φυλο...παντως το θεωρω λαθος της οικογενειας που αν και ειναι αγορι το μεγαλωνουν σαν κοριτσι...
-----------------------------------------
οσο για τα παραπανω που διαβαζω.....το βιολογικο φυλο καθοριζει αν ειμαστε αγορι η κοριτσι.....οσο για το κοινωνικο φυλο αυτο εχει να κανει με τη συμπεριφορα που υιοθετει το καθε φυλο.Υπαρχουν καποια κοινωνικα προτυπα που εχουν διαμορφωθει εδω και αρκετα χρονια....διαμορφωμενα καθως ειναι απο τους ανθρωπους σημαινει οτι μπορουν να αλλαξουν..... και φυσικα υπαρχουν αγορια που μπορει να αποκλινουν απο τη συνιθησμενη κοινωνικη αγοριστικη συμπεριφορα και κοριτσια που να κανουν το ιδιο...αυτο δε σημαινει οτι εχουν και διαφορετικες σεξουαλικες προτιμησεις....καλλιστα μπορουν να ειναι στρειτ.... επαναλαμβανω παντως οτι εφοσον το παιδι αυτο γεννθηκε ως αγορι οι γονεις του θα επρεπε να το αντιμετωπιζουν ως αγορι ακομα και αν εχει καποιες κοριτσιστικες ασχολιες(και παλι κοινωνικη συμβατικοτητα ειναι αυτες οι ασχολιες) ....ουτε στην εφηβεια δεν εχει μπει....πως ειναι δυνατον να ξερει την σεξουαλικη του ταυτοτητα η οποια αναπτυσσεται στο μεγαλυτερο μερος της στην εφηβεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Και επαναλαμβάνω ότι αυτό ήταν μάλλον μια παιδική κοινωνική (όχι βιολογική) διαφοροποίηση...

βιολογικη? τι εννοεις? εχει και τα δυο φυλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
οσο για τα παραπανω που διαβαζω.....το βιολογικο φυλο καθοριζει αν ειμαστε αγορι η κοριτσι.....οσο για το κοινωνικο φυλο αυτο εχει να κανει με τη συμπεριφορα που υιοθετει το καθε φυλο.Υπαρχουν καποια κοινωνικα προτυπα που εχουν διαμορφωθει εδω και αρκετα χρονια....διαμορφωμενα καθως ειναι απο τους ανθρωπους σημαινει οτι μπορουν να αλλαξουν..... και φυσικα υπαρχουν αγορια που μπορει να αποκλινουν απο τη συνιθησμενη κοινωνικη αγοριστικη συμπεριφορα και κοριτσια που να κανουν το ιδιο...αυτο δε σημαινει οτι εχουν και διαφορετικες σεξουαλικες προτιμησεις....καλλιστα μπορουν να ειναι στρειτ.... επαναλαμβανω παντως οτι εφοσον το παιδι αυτο γεννθηκε ως αγορι οι γονεις του θα επρεπε να το αντιμετωπιζουν ως αγορι ακομα και αν εχει καποιες κοριτσιστικες ασχολιες(και παλι κοινωνικη συμβατικοτητα ειναι αυτες οι ασχολιες) ....ουτε στην εφηβεια δεν εχει μπει....πως ειναι δυνατον να ξερει την σεξουαλικη του ταυτοτητα η οποια αναπτυσσεται στο μεγαλυτερο μερος της στην εφηβεια?
Εμ, μη σου το χαλάσω, αλλά δεν μιλάμε για την σεξουαλική ταυτότητα του ατόμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Εμ, μη σου το χαλάσω, αλλά δεν μιλάμε για την σεξουαλική ταυτότητα του ατόμου.
αλλα και εκει το παει η συζητηση οπως το βλεπω... η αποδοχη ή η αρνηση των κοινωνικων συμβατοτητων δεν επηρεαζει τις σεξουαλικες προτιμησεις.. ..
-----------------------------------------
τι θα πει πραγματικο φυλο?η εχεις γεννηθει αγορι η κοριτσι ....τερμα αυτο ...βεβαια υπαρχουν παιδια που εχουν γεννηθει και με τα δυο σεξουαλικα χαρακτηριστικα η εχουν ΧΧΨ στο χρωμοσωμα τους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ev90l!

Νεοφερμένος

Η ev90l! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Το φυλο των συντροφων που επιθυμουμε να εχουμε καθοριζεται γυρω στα 6.. οποτε ειναι πιθανο να αισθανεται κοριτσι το παιδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Κατά δεύτερον, ο σεξουαλικός προσανατολισμός α) δεν έχει να κάνει με το βιολογικό ή κοινωνικό φίλο
E;Οκ ρε φίλε είπαμε είσαι γκέι σεβαστό και δεκτό δεν θα ανατρέψεις όμως ολόκληρη τη λογική για να αιτιολογήσεις τις απόψεις σου, έλεος δηλαδή βγάζοντας τους όλους που διαφωνούν ομοφοβικούς ή ότι άλλο.
Ο σεξουαλικος προσανατολισμος πως δεν έχει να κάνει με το φύλο;Αφού περισσότερο από το 80% των αντρών είναι ετεροφυλόφιλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
παιδια ελεος...τι να πω???

μπορει να παιζει και δημοσιοτητα απο πισω ,μου ακουγεται τραβηγμενο και καπως σάικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ειναι πραγματικα πολυ θετικο το γεγονος οτι οι γονεις της το αποδεχτηκαν ενω ειναι τοσο μικρη, υπαρχουν τοσοι κ τοσοι τρανσεξουαλ που οι γονεις τους τους εκδιωχνουν...

στα 8 μου δεν ειχα αναπτυξει την σεξουαλικοτητα μου, σορρυ δηλαδη...

οπως ομως ειπε και το αρθρο, οι ιδιοι μεγαλωνουμε με καποια στερεοτυπα. αυτα μας τα μεταδιδουν οι γονεις μας.
-----------------------------------------
E;Οκ ρε φίλε είπαμε είσαι γκέι σεβαστό και δεκτό δεν θα ανατρέψεις όμως ολόκληρη τη λογική για να αιτιολογήσεις τις απόψεις σου, έλεος δηλαδή βγάζοντας τους όλους που διαφωνούν ομοφοβικούς ή ότι άλλο.
Ο σεξουαλικος προσανατολισμος πως δεν έχει να κάνει με το φύλο;Αφού περισσότερο από το 80% των αντρών είναι ετεροφυλόφιλοι.

αν γνωριζες λιγο την εξελιξη της φιλοσοφιας δεν θα ελεγες τετοια μπουρδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
E;Οκ ρε φίλε είπαμε είσαι γκέι σεβαστό και δεκτό δεν θα ανατρέψεις όμως ολόκληρη τη λογική για να αιτιολογήσεις τις απόψεις σου, έλεος δηλαδή βγάζοντας τους όλους που διαφωνούν ομοφοβικούς ή ότι άλλο.
Ο σεξουαλικος προσανατολισμος πως δεν έχει να κάνει με το φύλο;Αφού περισσότερο από το 80% των αντρών είναι ετεροφυλόφιλοι.

Ξέρετε κάτι; Είναι κάπως περίεργο που ενώ είμαι ο μόνος στο νήμα που έκανε πάμπολλες φορές τον διαχωρισμό σεξουαλικότητας και φύλου και αρνήθηκε να αφήσει τη συζήτηση να κινηθεί προς το πρώτο, κατηγορούμαι ότι προσπαθώ τάχα να ανατρέψω τη λογική (ποια λογική άραγε; ) για να υπερασπιστώ την δική μου σεξουαλικότητα (για ποιο λόγο; ) και ότι μάλιστα χαρακτήρισα άλλα μέλη του φόρουμ ομοφοβικά (πότε; πού; ). Μάλιστα.

Λες ότι ο σεξουαλικός προσανατολισμός έχει να κάνει με το φύλο επειδή το 80% των ανδρών είναι ετεροφυλόφιλοι. Το ότι ακριβώς είναι το 80% και όχι το 100% καταρρίπτει αυτή τη σύνδεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Ξέρετε κάτι; Είναι κάπως περίεργο που ενώ είμαι ο μόνος στο νήμα που έκανε πάμπολλες φορές τον διαχωρισμό σεξουαλικότητας και φύλου και αρνήθηκε να αφήσει τη συζήτηση να κινηθεί προς το πρώτο, κατηγορούμαι ότι προσπαθώ τάχα να ανατρέψω τη λογική (ποια λογική άραγε; ) για να υπερασπιστώ την δική μου σεξουαλικότητα (για ποιο λόγο; ) και ότι μάλιστα χαρακτήρισα άλλα μέλη του φόρουμ ομοφοβικά (πότε; πού; ). Μάλιστα.

Λες ότι ο σεξουαλικός προσανατολισμός έχει να κάνει με το φύλο επειδή το 80% των ανδρών είναι ετεροφυλόφιλοι. Το ότι ακριβώς είναι το 80% και όχι το 100% καταρρίπτει αυτή τη σύνδεση.
παντως μπραβο σου...να εισαι οτι θες εσυ...:no1: it's ok to be different.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Οκ όλα αυτά. Σε ένα διαφωνώ. Λέτε ότι δεν μπορείς να αποφασίσεις αν είσαι τρανσέξουαλ ή όχι πριν την ενηλικίωσή σου. Διαφωνώ καθέτως. Δηλαδή στα 15 του το παιδί δεν είναι τρανσέξουαλ απλά έχει λεπτή φωνή και του αρέσει να βάφεται. Ντάξει αυτό είναι ηλίθιο. Απλά πριν 14-15 δεν μπορεί να είναι καθόλου σίγουρος. Από τα 14-15 και μετά το σιγουρεύει σιγά σιγά.

στα 8 μου δεν ειχα αναπτυξει την σεξουαλικοτητα μου, σορρυ δηλαδη...

οπως ομως ειπε και το αρθρο, οι ιδιοι μεγαλωνουμε με καποια στερεοτυπα. αυτα μας τα μεταδιδουν οι γονεις μας.
-----------------------------------------


αν γνωριζες λιγο την εξελιξη της φιλοσοφιας δεν θα ελεγες τετοια μπουρδα
:lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
διαφωνώ γιατί έλεος?
Το παιδί νιώθει έτσι και έχει κατασταλάξει..Μπράβο στους γονείς του που το στηρίζουν το παιδί..Άν ήταν άλλοι θα το κλείνανε σε ψυχιατρείο...(λίγο υπερβολικό βέβαια,αλλά ο κάθε γονέας αντιδρά διαφορετικά..)


απο τα 8?!! εδω αλλος ειναι 50 και ακομη ψαχντεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Καπως τραβηγμενο μου φενεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Άτυχη..Σε 4 χρονάκια θα κάνει την χειρουργική επέμβαση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top