Τραπεζικά ιδρύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Επειδή έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία στο τραπεζικό σύστημα και έχω στόχο να εργαστώ στο μέλλον σε τραπεζικό ίδρυμα ως χρηματοοικονομικός αναλυτής (στο εξωτερικό) ανοίγω το thread αυτό όπου θα ανεβάζω ειδήσεις και στατιστικά στοιχεία που αφορούν το τραπεζικό κλάδο , την αγορά επιτοκίων και γενικά ειδήσεις που αφορούν το χρηματοπιστωτικό σύστημα.

Αρχίζουμε με μια έρευνα που έκανα σχετικά με ποιες είναι οι μεγαλύτερες τράπεζες του πλανήτη. Πήρα 4 βασικούς δείκτες ώστε να δούμε ποια είναι τα 10 μεγαλύτερα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα του πλανήτη. Οι δείκτες είναι τα έσοδα , τα καθαρά κέρδη , συνολική αξία ενεργητικού / περιουσιακών στοιχείων καθώς και η χρηματιστηριακή τους αξία. Βλέπουμε κυριαρχία των Κινεζικών και Αμερικανικών τραπεζών και στις 4 λίστες , πραγμα αναμενόμενο καθώς μιλάμε για τις 2 μεγαλύτερες οικονομίες του πλανήτη.

Εύχομαι να βρείτε το thread ενδιαφέρον.

36B83D7E-B801-43D0-A6A0-525953DABA85.png
0B8828EB-C4A8-403F-9CCD-B45951CA2BCF.png
913AFBA6-B06A-48A5-9A52-5F4C11282766.png
3E8DA316-53B0-433B-B02E-DBFBAD428FBC.png
3B96CC07-A9AA-41E7-B30E-C6FCF377B24C.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύετε οι Ελληνικές τράπεζες θα αντέξουν; Ολο αυτό το σοκ που βιώνουμε; Η είναι καλύτερα να έχουμε τις καταθέσεις μας σπίτι;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.
Πιστεύετε οι Ελληνικές τράπεζες θα αντέξουν; Ολο αυτό το σοκ που βιώνουμε; Η είναι καλύτερα να έχουμε τις καταθέσεις μας σπίτι;
Όταν λες σπίτι, πού ακριβώς; (για ένα φίλο ρωτάω..)
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χα χα θα με ληστέψεις Himela? Οχι σοβαρά κάποιος μου είπε οτι οι Ελληνικές συστημικές τράπεζες βρίσκονται σε οικονομικό κίνδυνο. Αλλά δεν ξέρω πόσο σοβαρά να λάβω τον ισχυρισμό του...
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Πιστεύετε οι Ελληνικές τράπεζες θα αντέξουν; Ολο αυτό το σοκ που βιώνουμε; Η είναι καλύτερα να έχουμε τις καταθέσεις μας σπίτι;
Κοίτα, αν κλείσει μία τράπεζα, υποτίθεται ότι η ΕΕ καλύπτει τις συνολικές καταθέσεις που έχεις σε αυτή έως 100.000€, άρα δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος θεωρητικά.

Ρεαλιστικά όμως, αν γίνει κραχ και έχουμε παρόμοια κατάσταση όπως με τις αεροπορικές και τον covid, λογικά θα μας δώσει η ΕΕ ένα voucher 100.000€ και θα μας λέει "πληρώνετε με αυτό".
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Χα χα θα με ληστέψεις Himela? Οχι σοβαρά κάποιος μου είπε οτι οι Ελληνικές συστημικές τράπεζες βρίσκονται σε οικονομικό κίνδυνο. Αλλά δεν ξέρω πόσο σοβαρά να λάβω τον ισχυρισμό του...
Για να κάνεις θέμα δείχνει ότι τον έχεις ήδη λάβει πιο σοβαρά από όσο πρέπει.

Εαν όντως ανησυχείς για τα λεφτά σου, κάντα αγελάδια και κοπριές που τουλάχιστον δεν χαλάνε.

Κράτα τα μέχρι την πτώση του δυτικού πολιτισμού και ξεκίνα ζωή ως αγρότισσα. Μέσα στο φόρουμ υπάρχουν ήδη πολλοί που σκέπτονται παρόμοια με εσένα οπότε έχεις λυμένο και το κοινωνικό πρόβλημα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Πιστεύετε οι Ελληνικές τράπεζες θα αντέξουν; Ολο αυτό το σοκ που βιώνουμε; Η είναι καλύτερα να έχουμε τις καταθέσεις μας σπίτι;
Οι ελληνικές τράπεζες δεν υπάρχει περίπτωση να κλείσουν. Ίσα ίσα τα τελευταία 4 χρόνια η οικονομική τους κατάσταση έχει βελτιωθεί αρκετά.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Πιστεύετε οι Ελληνικές τράπεζες θα αντέξουν; Ολο αυτό το σοκ που βιώνουμε; Η είναι καλύτερα να έχουμε τις καταθέσεις μας σπίτι;
Είναι κρατικές πλέον. Κίνδυνος δεν υπάρχει.

Αν όμως δεν θέλεις τις τράπεζες να επιτελούν τον ρόλο και της εφορίας, βγαλτα έξω ή αγόρασε πράγματα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Σήμερα μάθαμε ότι οι ελληνικές τράπεζες είναι κρατικές.🤣🤣

Βέβαια αν είναι κρατικές ήδη τότε ο Τσιπρας γιατί θέλει να κρατικοποιησει την εθνική??🙃🙃

Screenshot_20221227-130017_Chrome.jpg
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Κάποιοι έμειναν μεταξεταστεοι! Τι πιο σύνηθες

1672139174532.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1672139222405.png
 

Συνημμένα

  • 1672139204960.png
    1672139204960.png
    10.9 KB · Εμφανίσεις: 42

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Άρα ο Τσίπρας θέλει να κρατικοποιησει την ηδη κρατική Εθνική τράπεζα. Το λες και ψυχική ασθένεια.🙃🙃
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Άρα ο Τσίπρας θέλει να κρατικοποιησει την ηδη κρατική Εθνική τράπεζα. Το λες και ψυχική ασθένεια.🙃🙃
Τι έγινε και δεν απαντάς; ζοριστηκες μέγα οικονομολογε ;

Γνωρίζεις τη σύνθεση της εθνικής και τι θέλει να κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ, ή απλά αρκείσαι στον φθηνό λαϊκισμό; (όπως το αλησμόνητο έκοψε τις συντάξεις ή θα έχουμε αναρχία;)
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Ξεκίνα πρώτα να διαχωρίσεις αν τα δάνεια προσμετρώνται στις καταθέσεις και μετά έλα για τα πιο σύνθετα όπως οι ανακεφαλαιοποιησεις
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Ξεκίνα πρώτα να διαχωρίσεις αν τα δάνεια προσμετρώνται στις καταθέσεις και μετά έλα για τα πιο σύνθετα όπως οι ανακεφαλαιοποιησεις
Man μου μάλλον με μπερδεύεις με αλλον. Εγώ σου είχα κάνει ολόκληρο σκαρίφημα σχετικά με το ενεργητικό και το παθητικό των τραπεζών και ποιοι λογαριασμοί πάνε που. 😉😉

 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να κάνεις θέμα δείχνει ότι τον έχεις ήδη λάβει πιο σοβαρά από όσο πρέπει.

Εαν όντως ανησυχείς για τα λεφτά σου, κάντα αγελάδια και κοπριές που τουλάχιστον δεν χαλάνε.

Κράτα τα μέχρι την πτώση του δυτικού πολιτισμού και ξεκίνα ζωή ως αγρότισσα. Μέσα στο φόρουμ υπάρχουν ήδη πολλοί που σκέπτονται παρόμοια με εσένα οπότε έχεις λυμένο και το κοινωνικό πρόβλημα.

Ε κάτσε ρε φίλε, λεφτά ειν' αυτά.

αγελάδια και κοπριές; Πως σου πέρασε απ' το μυαλό οτι θα έκανα μια τόσο αποτυχημένη επένδυση;

Αντρας είμαι. Ομοιδεάτες πολλοί το ξέρω, ναι.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Ε κάτσε ρε φίλε, λεφτά ειν' αυτά.

αγελάδια και κοπριές; Πως σου πέρασε απ' το μυαλό οτι θα έκανα μια τόσο αποτυχημένη επένδυση;

Αντρας είμαι. Ομοιδεάτες πολλοί το ξέρω, ναι.
Δεν είναι λεφτά αδερφέ, τυπωμένο χαρτί είναι. Ο κανόνας του χρυσού έπαψε να υφίσταται εδώ και μισό αιώνα τυπικά και κοντά ενάμιση αιώνα πρακτικά.

Ανά πάσα στιγμή μπορεί να χάσουν το 90% της αξίας τους και να μείνεις με το :fish2:στο χέρι. Είναι ο ίδιος λόγος που κάθε φορά που μοιράζουν επιδόματα οι κυβερνήσεις για να πατάξουν την κοινωνική κρίση οι τιμές ανεβαίνουν αντί να κατεβαίνουν.

Εαν δεν αισθάνεσαι άνετα με αυτό το ενδεχόμενο/πραγματικότητα "μετάτρεψε" τα τυπωμένα χαρτιά σου σε κάτι πιο στέρεο.

Για παράδειγμα η αγελάδα εαν την προσέχεις θα παραμείνει αγελάδα όσες τράπεζες και αν πτωχεύσουν, και θα σου δίνει και γαλατάκι + αρνάκια για σφάξιμο. Η κοπριά χρησιμοποιείται ως λίπασμα (δεν σου ζητάω να πάρεις τεχνητό λίπασμα, αφού αρνείσαι τον καπιταλισμό θα αρνείσαι και τα προϊόντα του) για το χωράφι που σίγουρα θες να ξεκινήσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top