Τραπεζικό σύστημα.

Ποια τράπεζα χρησιμοποιείτε ως βασική;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 31)

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Ακόμα μια ημέρα που οι τραπεζικές μετοχές στην Ελλάδα καταγράφουν ραλι , με αποτέλεσμα να βρίσκονται στο υψηλότερο επίπεδο από το 2011.

Η HSBC δίνει τιμή στόχο για την ΕΤΕ τα 6€, για την Πειραιώς τα 3€ και για την Eurobank 2€. Τα αποτελέσματα των τραπεζών τόσο σε Ελλάδα όσο και στον υπόλοιπο κόσμο αναμένεται να είναι αρκετά ισχυρά φέτος λόγω των υψηλών επιτοκίων.

E606D09C-D2BB-46C8-8184-279CEDD15F16.png


DFCD4E8D-AE27-4144-AF58-582166A2B362.png
0CE59E20-0DEA-4E1E-B0BB-95B36B8DA681.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Η δεύτερη μεγαλύτερη τράπεζα της Ελλάδας , η τράπεζα Πειραιώς ανακοίνωσε ισχυρά οικονομικά αποτελέσματα για το 2022.

•Τα έσοδα έφτασαν τα 1.9 δισεκατομμύρια ευρώ αυξημένα κατά 4,3% σε σχέση με το 2021.

•Τα καθαρά κέρδη μετά από τα έκτακτα στοιχεία έφτασαν τα 900 εκατομμύρια ευρώ.

•Το σύνολο ενεργητικού μειώθηκε στα 74.13 δισεκατομμύρια ευρώ στις 31/12/2022.

•Οι καταθέσεις έφτασαν σε ιστορικό υψηλό , όσο αφορά την τράπεζα , στα 58.372 δισεκατομμύρια ευρώ.

06B7B23A-CEB0-45E3-A147-7B7DBABA82D4.png
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Ένα ενδιαφέρον video σχετικά με τα προγράμματα επιβράβευσης των τραπεζών.

 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,846 μηνύματα.
Και εγω θα αγπαω πολυ τiς τραπεζες οταν τελειωσει το πιλοτικο προγραμμα των central bank digital currency (CBDC) που εχουν ξεινησει ολες οι χωρες προσφατα.Ουτε εφοριες θα υπαρχουν μετα ουτε κυβερνησεις .Μονο ενας ....FED :studying:
1677408772202.png
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Ένα ωραίο βίντεο που δείχνει την πορεία της Citibak τα τελευταία 20 χρόνια. Η συγκεκριμένη τράπεζα την περίοδο 2000-2007 ήταν η μεγαλύτερη τράπεζα του πλανήτη, ύστερα από επιθετικές επεκτάσεις που έκανε στα τέλη του της δεκαετίας του 90. Το 2006 η Citi είχε έσοδα 100 δισεκατομμύρια $, κέρδη 22 δισεκατομμυρίων $ ενώ η αξία της στο χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης έφτανε τα 270 δισεκατομμύρια $. Ταυτόχρονα τη χρονιά εκείνη η τράπεζα δραστηριοποιούταν σε 52 χώρες, διέθετε περισσότερα από 5.100 καταστήματα στις χώρες αυτές ( εκ των οποίων τα 2.000 στην μητρική της αγορά τις ΗΠΑ) και εξυπηρετούσε 200 εκατομμύρια πελάτες.

Παρόλο αυτά το 2008 εξαιτίας της χρηματοπιστωτικής κρίσης η εταιρεία κατέγραψε ζημιές άνω των 5 δισεκατομμυρίων $ και οδηγήθηκε σε Bailout program ώστε να κρατηθεί ζωντανή. Από τότε μέχρι και σήμερα η εταιρεία δεν κατάφερε να φτάσει στο επίπεδο που ήτα παλιότερα σε κανένα δείκτη. Αρχικά το 2022 τα έσοδά της ήταν στα 75 δισεκατομμύρια $ (- 25% σε σχέση με το 2006), ενώ τα κέρδη της 14,7 δισεκατομμύρια $ (- 34% σε σχέση με το 2006). Η χρηματιστηριακή της αξία βρίσκεται μόλις στα 100 δισεκατομμύρια $ (- 63% σε σχέση με το 2006), πράγμα που σημαίνει ότι οι μέτοχοι δεν πήραν ποτέ τα χρήματά τους πίσω. Παράλληλά η τράπεζα έχει παρουσία πλέον μόλις σε 20 χώρες έναντι των 52 που ήταν 16 χρόνια πριν, ενώ το δίκτυο της μειώθηκε από τις 5.100 μανάδες σε "μόλις" 1.970 στα τέλη το 2022 (700 καταστήματα στις ΗΠΑ έναντι τω 2.000 πριν 16 χρόνια). Τέλος, ο αριθμός των πελάτων μειώθηκε σε 97 εκατομμύρια το 2022 σε σχέση με τα 200 εκατομμύρια που είχε το 2006, πράγμα που συνέβη λόγω της αποχώρησης από πολλές αγορές. Πλέον είναι η 10η μεγαλύτερη τράπεζα του κόσμου και όχι πρώτη που ήταν το 2000-2006.

Στην Ελλάδα η Citi ήταν εξαιρετικά επιτυχημένη καθώς είχε 72 καταστήματα και εξυπηρετούσε περίπου 300.000 πελάτες. Η τράπεζα αποχώρησε από την χώρα το 2014 και μεταβίβασε το δίκτυο της στην Alpha Bank.

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Η μεγαλύτερη τράπεζα των ΗΠΑ, η Bank of America προβλέπει ότι τα επιτόκια των δανείων θα μπορούσαν να φτάσουν μέχρι και το 6%.

Ευτυχώς που δεν έκανες powerpoint πάνω σε αυτό.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Αν συνεχίζεις να χρησιμοποιεις τέτοια χρώματα σε λίγο ναι σίγουρα δεν θα βλέπω.
Πάντως ότι θυμήθηκες βραδιάτικα τα PowerPoint που κάνω είναι άξιο θαυμασμού. Αναρωτιέμαι από ποιο μέλος δέχθηκες PM ώστε να έρθεις να γράψεις αυτά εδώ, γιατί μόνη σου σίγουρα δεν ήρθες.😉😉
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Πάντως ότι θυμήθηκες βραδιάτικα τα PowerPoint που κάνω είναι άξιο θαυμασμού. Αναρωτιέμαι από ποιο μέλος δέχθηκες PM ώστε να έρθεις να γράψεις αυτά εδώ, γιατί μόνη σου σίγουρα δεν ήρθες.😉😉
δεν χρειάζεται να μου πει κανείς τίποτα, απλά χάρηκα που έπαψες να ασχολείσαι με το powerpoint. Δεν είναι κακό να μην δεν είμαστε καλοί σε όλα. Η εξάσκηση βοηθάει πάντα!!!

Εγω δεν καταλαβαίνω γιατι θίχτηκες. Καλό είναι να δεχόμαστε τη κριτική είτε καλή είτε κακή.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,489 μηνύματα.
Η Πειραιώς για εμένα είναι η καλλιτέρα των τραπεζών. Άψογη εξυπηρέτησις και έκδοση κάρτας την ίδια μέρα!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
δεν χρειάζεται να μου πει κανείς τίποτα, απλά χάρηκα που έπαψες να ασχολείσαι με το powerpoint. Δεν είναι κακό να μην δεν είμαστε καλοί σε όλα. Η εξάσκηση βοηθάει πάντα!!!

Εγω δεν καταλαβαίνω γιατι θίχτηκες. Καλό είναι να δεχόμαστε τη κριτική είτε καλή είτε κακή.
Ok

B391B91D-FC82-4A03-AA3C-E0414282CE17.jpeg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η Πειραιώς για εμένα είναι η καλλιτέρα των τραπεζών. Άψογη εξυπηρέτησις και έκδοση κάρτας την ίδια μέρα!
Η Πειραιώς έχει πολύ καλό rewarding system. Τα yellows είναι ένα δυνατό πρόγραμμα που μαζεύεις εύκολα πόντους, λόγω του μεγάλου δικτύου, καθώς και τους εξαργυρώνεις άνετα. Μάλιστα αν τους μαζεύεις για 1 έτος χωρίς να τους εξαργυρώνεις μπορείς να έχεις δωρεάν ψώνια στο supermarket για 2-3 φορές η δωρεάν αγορά κάποιας συσκευής από συνεργαζόμενο κατάστημα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Η Eurobank αποσύρεται από την Σερβία με στόχο να επικεντρωθεί σε βασικές αγορές της που είναι η Ελλάδα , η Κύπρος και η Βουλγαρία.

 

FreeNotes

Νεοφερμένος

Ο FreeNotes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Στην Ελλάδα οι τράπεζες τα τελευταία χρόνια με την κρίση δέχθηκαν ισχυρές πιέσεις και έφτασαν στα πρόθυρα της κατάρρευσης. Χρειάστηκαν 2 bailout programs ώστε να κρατηθεί το ελληνικό τραπεζικό σύστημα της χώρας. Η Εθνική τράπεζα το 2007 είχε χρηματιστηριακή αξία 22 δισεκατομμύρια ευρώ ενώ σήμερα έχει μόλις 4,4 δισεκατομμύρια. Η alpha bank είχε αξία 11 δισεκατομμύρια το 2007 ενώ πλέον η αξία της δεν ξεπερνά τα 3,2 δισεκατομμύρια. Η τράπεζα Πειραιώς είδε την αξία της να μειώνεται από τα 9,4 δισεκατομμύρια ευρώ σε μόλις 2,7 δισεκατομμύρια σήμερα. Τέλος η Eurobank είδε μείωση από τα 13 δισεκατομμύρια του 2007 σε 5 δισεκατομμύρια σήμερα. Αξίζει να πούμε ότι η αξία των τραπεζών έφτασε πολύ χαμηλότερα το 2015 λόγω της αναταραχής που υπήρχε τότε


•Θεωρείτε ότι το ελληνικό τραπεζικό σύστημα μπορεί να ανακάμψει η όχι;; Θεωρείτε ότι οι ελληνικές τράπεζες είναι πλέον βιώσιμες η ακόμα αντιμετωπίζουν προβλήματα;;

Εδώ είναι κάποια στοιχεία των 4 συστημικών τραπεζών για το 2021.

View attachment 113007
Το χρήμα είναι εκεί έξω.

Βρίσκετε στην λαϊκή στον πάγκο με τα φρούτα αν και μετά από μια βδομάδα θα σαπίσει.

Βρίσκετε στον χημικό τύπο που έμαθες στο πανεπιστήμιο και αναμιγνύεις γάλα με ξίδι και φτιάχνεις πλαστικό

Βρίσκετε στα ζωάκια, την μέλισσα, η τον μεταξοσκώληκα, η το κατσίκι,που είναι καλά ζώα και προσπαθούν να βοηθήσουν να μας ταΐσουν και θα μας ντύσουν

Βρίσκετε στον εργάτη που άμα είναι υγιείς θα φροντίσει όλα αυτά και θα έχουμε άλλη μια μέρα ζωή.

Βρίσκετε στον επιστήμονα, τον δάσκαλο, το χρήμα είναι η κοινωνία γύρο μας.



Η τράπεζες είναι το μέσο να περάσει ο πλούτος σε εμάς ,τι να υπάρχει μια τράπεζα ,τι ένα εκατομμύριο κάποτε τα χρήματα ήταν ζωγραφισμένα χαρτάκια στο μέλλον θα είναι int number σε .txt αρχείο



απλός οι περισσότερες τράπεζες θέλουν να απασχολούν περισσότερους εργάτες που θα μπορούσαν να δουλέψουν σε επαγγέλματα να παράγουν πραγματικό πλούτο, όπως και οι περισσότερες εταιρίες ηλεκτροδοτήσεις θέλουν περισσότερους ανθρώπους περισσότερα καλώδια διπλοεγγραφές δηλαδή.



Το περισσότερο από ένα θέλει προσοχή. Είναι σαν να γεννηθεί ένας άνθρωπος αν δεν υπάρχουν οι βάσεις γίνετε χρεωστικός.

Έτσι είναι και τα επαγγέλματα σε ένα χωριό 5000 ανθρώπων που κάθε άνθρωπος θα αγοράσει ρούχα μια φορά τον χρόνο και θα του πάρει 10 λεπτά δεν είναι ανάγκη να υπάρχουν 50 μαγαζιά με ρούχα , αλλά είναι ανάγκη να υπαρχουν10 μοδίστρες να φτιάξουν μέσα στο χρόνο αυτά τα 15000 ρούχα που έχει ανάγκη η κοινωνία και είναι ανάγκη να υπάρχουν 1000 άνθρωποι στα πρόβατα και στα βαμβάκια και τους μεταξοσκώληκες που θα πάρουμε τις πρώτες ύλες για να φτιάξουμε ρούχα.

Όπως και γιατρός ένας φτάνει για αυτά τα ζώα αλλά θέλουμε 10 χημικούς να φτιάχνουν τα φαρμάκα και 500 ανθρώπους να καλλιεργούν τις πρώτες ύλες για τα φάρμακα.



Αν τώρα ο πλούσιος του χωριού είναι Ο έμπορος ρούχων και ο γιατρός το πιθανότερο είναι να καταστραφεί αυτή η κοινωνία γιατί θα υπάρχει οικονομική ανισότητα.



Τώρα ξεκινάει η τράπεζα και ο μεγάλος οργανισμός που γνωρίζει τα πάντα και τα ελέγχει να κάνει παιχνίδι και ψάχνει πιστούς.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Ερώτηση σε όποιον / οποία ξέρει. Έχω το πρόγραμμα Go4More της Εθνικής τράπεζας , μέσω του οποίου μαζεύω πόντους με κάθε αγορά που κάνω από τα συνεργαζόμενα καταστήματα. Έχω μαζέψει αρκετούς πόντους και θέλω να κάνω εξαργύρωση. Το θέμα είναι ότι στην Πειραιώς τα καταστήματα σου λένε από μόνα τους αν θέλεις να εξαργυρώνεις πόντους πράγμα που δε συμβαίνει με την Εθνική. Αν τους πω εγώ να μου κάνουν εξαργύρωση θα το δεχτούν η όχι;; Γενικά δεν βλέπω σε καμία τράπεζα πέρα της Πειραιώς που ανέφερα και πριν να σου αναφέρει ο υπάλληλος για διαθέσιμη εξαργύρωση πόντων.


@akikos , @Skiyo , @Scandal η γενικά κάποιο μέλος ξέρει;;
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,900 μηνύματα.
Ερώτηση σε όποιον / οποία ξέρει. Έχω το πρόγραμμα Go4More της Εθνικής τράπεζας , μέσω του οποίου μαζεύω πόντους με κάθε αγορά που κάνω από τα συνεργαζόμενα καταστήματα. Έχω μαζέψει αρκετούς πόντους και θέλω να κάνω εξαργύρωση. Το θέμα είναι ότι στην Πειραιώς τα καταστήματα σου λένε από μόνα τους αν θέλεις να εξαργυρώνεις πόντους πράγμα που δε συμβαίνει με την Εθνική. Αν τους πω εγώ να μου κάνουν εξαργύρωση θα το δεχτούν η όχι;; Γενικά δεν βλέπω σε καμία τράπεζα πέρα της Πειραιώς που ανέφερα και πριν να σου αναφέρει ο υπάλληλος για διαθέσιμη εξαργύρωση πόντων.


@akikos , @Skiyo , @Scandal η γενικά κάποιο μέλος ξέρει;;
Μπες στο σαιτ, πρέπει να καταβάσεις τη εφαρμογή για τους πόντους έχει και οδηγίες. Εμένα με τη Eurobank που συνεργάζεται με το Σκλαβενίτη οι ταμίες με ρωτάνε κάθε φορά αν θέλω να εξαργυρώσω τους πόντους μου, το βγάζει μόνο του στο pos στο ταμείο ότι έχω τόσα διαθέσιμους πόντους.

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Μπες στο σαιτ, πρέπει να καταβάσεις τη εφαρμογή για τους πόντους έχει και οδηγίες. Εμένα με τη Eurobank που συνεργάζεται με το Σκλαβενίτη οι ταμίες με ρωτάνε κάθε φορά αν θέλω να εξαργυρώσω τους πόντους μου, το βγάζει μόνο του στο pos στο ταμείο ότι έχω τόσα διαθέσιμους πόντους.


Το έχω ενεργοποιήσει το πρόγραμμα από την αρχή μέσω του I-Bank, δεν έχω όμως της εφαρμογή. Λες να είναι αυτό;;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top