Τραπ μουσική και αντικειμενοποίηση της γυναίκας

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Μιας και καλοκαίρι έρχεται και οι παραγωγοί έχουν πάρει φωτιά,φτιάχνοντας ολοένα και καινούρια κομμάτια για να παίζουν στα μπιτσόμπαρα,έτυχε στο τικ τοκ να πέσω σε ένα νέο ακυκλοφόρητο διαμάντι,το οποίο είναι το εξής:
Επειδή πολλοί μπορεί να μη θέλουν να το ακούσουν θα παραθέσω μερικούς στίχους:
"Την καστανή την παίρνει ο daddy ,την ξανθιά την παίρνει ο fy,την χοντρή την παίρνει ο daddy την λεπτή ο fy,την ψηλή την παίρνει o daddy την κοντή την παίρνει ο fy,παίζει πάρτυ στο νησί,είσαι καλεσμένη φερ'τις φίλες σου μαζί"

Κάθομαι και σκέφτομαι.Από τη μία λέω έλα μωρέ σιγά,ένα τραγούδι είναι θα περάσει και αυτό.Από την άλλη σκέφτομαι ότι όλα αυτά τα ακούνε παιδιά στην εφηβεία που τώρα σιγά σιγά διαμορφώνουν χαρακτήρα και προσωπικότητα.Ζυγίζοντας λοιπόν τα πράγματα,και μη θέλοντας να θίξω τον χαρακτήρα των ατόμων που τραγουδούν αυτές τις σαχλαμαρίτσες,τι πάει λάθος; Δε λέω πως όταν εμείς ήμασταν μικρά ήταν καλύτερα όπως κάνουν κάποιοι άλλοι (ξεχνιούνται τις εποχές που το παίζαμε gangsta επειδή ακούγαμε bong da city? χαχαχα)αλλά είναι δυνατόν τέτοια τραγούδια να περνάνε στο ντούκου;Δηλαδή πραγματικά,στο τραγούδι που παρέθεσα και παραπάνω,η γυναίκα αντιμετωπίζεται σαν προϊόν που ανάλογα τα χαρακτηριστικά της θα την "πάρει" ο χ ή ο ψ.Ούτε υπολογιστές να ήμασταν δηλαδή.


Και θα μου πείτε,έλα μωρέ τι θίγεσαι,σιγά,θα χτυπηθούν λίγο τα μικρά για ένα καλοκαίρι και μετά τέλος,υπερβολές.Μετά όμως θα βγει και το επόμενο,και το επόμενο,και το επόμενο.Μήπως λοιπόν κάτι τόσο μικρό,όσο ένα τραγούδι,μπορεί όντως να συμβάλλει στην αντικειμενοποίηση και σεξουαλικοποίηση των γυναικών;Μήπως όλη αυτή η φάση κάνει περισσότερο κακό από όσο νομίζουμε;
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Η αντικείμενοποίηση και η σεξουαλικοποιηση της γυναίκας δεν είναι σύγχρονα προβλήματα,δηλαδή προβλήματα που εμφανίστηκαν "σήμερα" ,τον 21ο αιώνα. Δεν αρνούμαι οτι η τραπ μουσική συμβάλλει σε αυτά, όμως τα φαινόμενα αυτά προϋπήρξαν αυτού του είδους της μουσικής ή πιο σωστά της άνθισης αυτού του είδους της μουσικής.

Σε πόσες ταινίες*, σειρές* και διαφημίσεις (τηλεοπτικές και μη) η γυναίκα προβάλλεται ως αντικείμενο και υποβιβάζεται πνευματικά;
Οι αναχρονιστικές αυτές αντιλήψεις επιβιώνουν λόγω της πληθώρας των ερεθισμάτων που υπαρχει ακόμη και σήμερα. Και δυστυχώς φορείς τους δεν είναι μόνο οι άνθρωποι μιας κάποιας προχωρημένης ηλικίας που καλώς ή κακώς μεγάλωσαν διαφορετικά και θεωρείτο δύσκολο τώρα "να αλλάξουν μυαλά" (που και πάλι αν ρωτάς εμένα κατακριτέο είναι, αλλα πιθανόν μπορεί να αναγνωριστεί κάποιο άλφα ελαφρυντικό ας πούμε).

Υ. Γ *Μιλάμε ακόμα και για παιδικές ταινίες/σειρές.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Μιας και καλοκαίρι έρχεται και οι παραγωγοί έχουν πάρει φωτιά,φτιάχνοντας ολοένα και καινούρια κομμάτια για να παίζουν στα μπιτσόμπαρα,έτυχε στο τικ τοκ να πέσω σε ένα νέο ακυκλοφόρητο διαμάντι,το οποίο είναι το εξής:
Επειδή πολλοί μπορεί να μη θέλουν να το ακούσουν θα παραθέσω μερικούς στίχους:
"Την καστανή την παίρνει ο daddy ,την ξανθιά την παίρνει ο fy,την χοντρή την παίρνει ο daddy την λεπτή ο fy,την ψηλή την παίρνει o daddy την κοντή την παίρνει ο fy,παίζει πάρτυ στο νησί,είσαι καλεσμένη φερ'τις φίλες σου μαζί"

Κάθομαι και σκέφτομαι.Από τη μία λέω έλα μωρέ σιγά,ένα τραγούδι είναι θα περάσει και αυτό.Από την άλλη σκέφτομαι ότι όλα αυτά τα ακούνε παιδιά στην εφηβεία που τώρα σιγά σιγά διαμορφώνουν χαρακτήρα και προσωπικότητα.Ζυγίζοντας λοιπόν τα πράγματα,και μη θέλοντας να θίξω τον χαρακτήρα των ατόμων που τραγουδούν αυτές τις σαχλαμαρίτσες,τι πάει λάθος; Δε λέω πως όταν εμείς ήμασταν μικρά ήταν καλύτερα όπως κάνουν κάποιοι άλλοι (ξεχνιούνται τις εποχές που το παίζαμε gangsta επειδή ακούγαμε bong da city? χαχαχα)αλλά είναι δυνατόν τέτοια τραγούδια να περνάνε στο ντούκου;Δηλαδή πραγματικά,στο τραγούδι που παρέθεσα και παραπάνω,η γυναίκα αντιμετωπίζεται σαν προϊόν που ανάλογα τα χαρακτηριστικά της θα την "πάρει" ο χ ή ο ψ.Ούτε υπολογιστές να ήμασταν δηλαδή.


Και θα μου πείτε,έλα μωρέ τι θίγεσαι,σιγά,θα χτυπηθούν λίγο τα μικρά για ένα καλοκαίρι και μετά τέλος,υπερβολές.Μετά όμως θα βγει και το επόμενο,και το επόμενο,και το επόμενο.Μήπως λοιπόν κάτι τόσο μικρό,όσο ένα τραγούδι,μπορεί όντως να συμβάλλει στην αντικειμενοποίηση και σεξουαλικοποίηση των γυναικών;Μήπως όλη αυτή η φάση κάνει περισσότερο κακό από όσο νομίζουμε;
Δεν ήξερα πως αυτή η μουσικη περνάει τέτοια μηνυματα. Φυσικά έχεις δικιο σε όσα λες και τελικά είδες ποσα συμβαίνουν
Στη δική μου εποχή με Καλλίρη κάποιο καλοκαίρι τυχερό αστέρι.... Μας θυμάμαι να πηγαινουμε στις παραλιες να ανάβουμε φωτιές... Τα αγόρια ήταν ρομαντικά και τρυφερά. Λυπάμαι που υπάρχει άλλη τάση σήμερα.. Ακόμα κ τα κορίτσια δε ξερω πιο σκληρά τα βρίσκω δεν μπορώ ακριβώς να το περιγραψω παντως μη τους πεις για ρομαντισμός κ τέτοια σε κοιτάνε κάπως αηδιασμενα!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η αντικείμενοποίηση και η σεξουαλικοποιηση της γυναίκας δεν είναι σύγχρονα προβλήματα,δηλαδή προβλήματα που εμφανίστηκαν "σήμερα" ,τον 21ο αιώνα. Δεν αρνούμαι οτι η τραπ μουσική συμβάλλει σε αυτά, όμως τα φαινόμενα αυτά προϋπήρξαν αυτού του είδους της μουσικής ή πιο σωστά της άνθισης αυτού του είδους της μουσικής.

Σε πόσες ταινίες*, σειρές* και διαφημίσεις (τηλεοπτικές και μη) η γυναίκα προβάλλεται ως αντικείμενο και υποβιβάζεται πνευματικά;
Οι αναχρονιστικές αυτές αντιλήψεις επιβιώνουν λόγω της πληθώρας των ερεθισμάτων που υπαρχει ακόμη και σήμερα. Και δυστυχώς φορείς τους δεν είναι μόνο οι άνθρωποι μιας κάποιας προχωρημένης ηλικίας που καλώς ή κακώς μεγάλωσαν διαφορετικά και θεωρείτο δύσκολο τώρα "να αλλάξουν μυαλά" (που και πάλι αν ρωτάς εμένα κατακριτέο είναι, αλλα πιθανόν μπορεί να αναγνωριστεί κάποιο άλφα ελαφρυντικό ας πούμε).

Υ. Γ *Μιλάμε ακόμα και για παιδικές ταινίες/σειρές.
Καλά τα παιδικα σήμερα είναι τραγικά.
Είναι κανα δυο που αξίζουν αλλά ως εκεί.
Εγώ ψάχνω κ τους βάζω πιο παλια αλλά βλέπω αντίδραση δεν τους αρέσουν.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μιας και καλοκαίρι έρχεται και οι παραγωγοί έχουν πάρει φωτιά,φτιάχνοντας ολοένα και καινούρια κομμάτια για να παίζουν στα μπιτσόμπαρα,έτυχε στο τικ τοκ να πέσω σε ένα νέο ακυκλοφόρητο διαμάντι,το οποίο είναι το εξής:
Επειδή πολλοί μπορεί να μη θέλουν να το ακούσουν θα παραθέσω μερικούς στίχους:
"Την καστανή την παίρνει ο daddy ,την ξανθιά την παίρνει ο fy,την χοντρή την παίρνει ο daddy την λεπτή ο fy,την ψηλή την παίρνει o daddy την κοντή την παίρνει ο fy,παίζει πάρτυ στο νησί,είσαι καλεσμένη φερ'τις φίλες σου μαζί"

Κάθομαι και σκέφτομαι.Από τη μία λέω έλα μωρέ σιγά,ένα τραγούδι είναι θα περάσει και αυτό.Από την άλλη σκέφτομαι ότι όλα αυτά τα ακούνε παιδιά στην εφηβεία που τώρα σιγά σιγά διαμορφώνουν χαρακτήρα και προσωπικότητα.Ζυγίζοντας λοιπόν τα πράγματα,και μη θέλοντας να θίξω τον χαρακτήρα των ατόμων που τραγουδούν αυτές τις σαχλαμαρίτσες,τι πάει λάθος; Δε λέω πως όταν εμείς ήμασταν μικρά ήταν καλύτερα όπως κάνουν κάποιοι άλλοι (ξεχνιούνται τις εποχές που το παίζαμε gangsta επειδή ακούγαμε bong da city? χαχαχα)αλλά είναι δυνατόν τέτοια τραγούδια να περνάνε στο ντούκου;Δηλαδή πραγματικά,στο τραγούδι που παρέθεσα και παραπάνω,η γυναίκα αντιμετωπίζεται σαν προϊόν που ανάλογα τα χαρακτηριστικά της θα την "πάρει" ο χ ή ο ψ.Ούτε υπολογιστές να ήμασταν δηλαδή.


Και θα μου πείτε,έλα μωρέ τι θίγεσαι,σιγά,θα χτυπηθούν λίγο τα μικρά για ένα καλοκαίρι και μετά τέλος,υπερβολές.Μετά όμως θα βγει και το επόμενο,και το επόμενο,και το επόμενο.Μήπως λοιπόν κάτι τόσο μικρό,όσο ένα τραγούδι,μπορεί όντως να συμβάλλει στην αντικειμενοποίηση και σεξουαλικοποίηση των γυναικών;Μήπως όλη αυτή η φάση κάνει περισσότερο κακό από όσο νομίζουμε;
Πολύ σωστός ο προβληματισμος σου και μάλιστα αν δεν κανω λάθος είχε συζητηθεί ένα αντίστοιχο θέμα πάλι εδώ και ήταν εμφανέστατος ο συγκεκριμένος προβληματισμος και από άλλα μέλη.

Αυτό το είδος της μουσικής το ακουω μέσα στο σπίτι τουλάχιστον την τελευταία τριετία λογο των παιδιών και επιπλέων όταν μαζεύονται αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως ξέρουν ΟΛΟΥΣ τους στοίχους απ έξω...
Αυτά τα τραγούδια δυστηχως έχουν αντικατάσταση την εκπαίδευση όσο αφορά τον σεξουλικο προσανατολισμό των παιδιών .

Λέγονται ΤΑ ΠΑΝΤΑ ...εχει χαθεί πλήρως κάθε συναίσθηση του έρωτα της ομορφιάς και γενικά όλο αυτό έχει περάσει σε άλλο επίπεδο..

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το σθένος- μένος ,ειλικρινά δεν ξέρω ποια είναι η ποιο αντιπροσωπευτικη λέξη για να απεικονίσει πλήρως το πως λέγονται αυτά τα τραγούδια από τα ίδια τα παιδιά και όχι μόνο μπορώ να πω ..
Μέσα από αυτά βρίζουν, λένε πολλά άλλα με μια άνεση ότι ξέρεις δεν το λέω εγώ, το λένε οι στίχοι,ΑΛΛΑ μπορεί να το θέλω και εγώ όλο αυτό..

Δεν κρύβω ότι το καλοκαίρι που κάναμε διακοπές με την κόρη μου μόνες μας και με άλλες φίλες της και τις μητέρες τους μπήκαμε και εμείς σε αυτή τη διαδικασία..
Λίγο η μουσική, η καλή διάθεση η θάλασσα και πραγνατικα σε παρασύρουν, αλλά μέχρι εκεί...

Ευτυχώς θα πω καθαρά από προσωπική άποψη, όταν τα παιδιά έχουν ένα υπόβαθρο από τις οικογένειες ,έχουν μια ποκυ καλή μόρφωση ,αυτά τα τραγούδια είναι απλά σουξεδακια της εποχής όπως είπες ,θα παιξουν ενα καλοκαίρι στα μπιτσομπαρα και μετά τέλος..
Έρχεται το επόμενο και τα ξεχνούν..

Δύσκολα θα δεις παιδιά που θα υιοθετήσουν τέτοιες νοοτροπίες...
Αυτά τα παιδιά να ξέρεις δεν περιμεναν αυτά τα συγκεκριμένα τραγούδια, απλά ήθελαν ένα ερέθισμα και έτυχε να το πάρουν από εκεί..
Παλιά μπορεί να ήταν κάτι άλλο, όχι η μουσική.
Ανάλογα την εποχή βγαίνει και η αντίστοιχη μόδα που κάποιοι απλά θα την δουν σαν ένα είδος διασκέδασης ή ελευθερία έκφρασης και κάποιοι άλλοι θα την υιοθετήσουν σαν τρόπο ζωής.

Η αφετηρία όμως ολου αυτού δεν είναι η κάθε αυτου μουσική, ειναι η οικογένεια και τι βάσεις έχει πάρει ένα παιδί ώστε να ξεχωρίζει την διασκέδαση, το χαβαλέ από τι στάση ζωής θα πρέπει να κρατήσει στην ζωή του .

Αυτά τα τραγούδια ήρθαν πιστεύω και θα μείνουν γιατί πολυ απλά μέσα από αυτά μπορούν να φωνάξουν τα απαγορευμένα για την ηλικία τους σύμφωνα με τους κανόνες της κοινωνίας μας ,γνωρίζοντας ότι δεν θα σχολιαστουν αναλόγως..
Για να παρασυρθεί και να υιοθετήσει ένα παιδί πρωτίστως, πολλά από αυτά ΔΕΝ αρκούν μονο αυτα τα τραγούδια γι αυτό κακό είναι να μην είμαστε και τόσο αυστηροί με όλο αυτό!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,072 μηνύματα.
Όταν έρθει η ώρα να ακούσουν αυτά τα τραγούδια είναι αργά να φοβόμαστε μήπως επηρεαστούν. Αν επηρεαστούν, έχουν κάνει μεγάλα λάθη και παραλείψεις οι γονείς. Εγώ νομίζω ότι οι νέοι πλέον έχουν μεγαλύτερη ενσυναίσθηση σε σχέση με τη διαφορετικότητα από ο,τι παλιότερα.

Μια πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top