Τρόποι αντιμετώπισης άγχους;

Lia 2006

Νεοφερμένος

Η Lia 2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γειά σας! Είμαι 15 και από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου μπορώ να πω ότι έχω συνέχεια άγχος. Αγχώνομαι για τα πάντα. Χθες γράφαμε τεστ. Όχι διαγώνισμα τετραμηνου. Δεν μετράγε καν στους βαθμούς, απλά μετά την τηλεκπαιδευση ήθελε να δει ο καθηγητής που βρισκόμαστε. Την ώρα που έγραφα έφτασα στο σημείο να τρέμω παρ όλο που τα ήξερα. Στα διαγωνίσματα πάντα τελειώνω απ τους τελευταίους επειδή τρώω πολύ ώρα στην σκέψη του τι θα γράψω, αν θα προλάβω, αν είναι λάθος κτλ. Μια φορά περιμέναμε να μας πει τι βαθμούς πήραμε σε ένα τεστ ο καθηγητής και νομίζω με είχε πιάσει κρίση πανικού. Άρχισα να τρέμω αλλά όχι συνεχομενα. Κάτι σαν σπασμούς. Τον Σεπτέμβρη θα πάω λύκειο και μόνο στην ιδέα με πιάνει το στομάχι μου κυριολεκτικά. Δεν θέλω να φανταστώ τι θα γινόταν άμα γράφαμε εξετάσεις.....
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Καλησπέρα Λία,

Αρχικά, καλωσήρθες. Μπορεί να σε περνάω καμία δεκαετία αλλά είναι σαν να ακούω τον τότε 14χρονο εαυτό μου να μιλάει. Είμαι ένα άτομο που υποφέρει σχεδόν από παιδί από άγχος οπότε μπορώ να καταλάβω πώς αισθάνεσαι και σου στέλνω μία virtual hug επειδή ξέρω ότι αυτό που βιώνεις μόνο εύκολο δε το λες.

Με τα χρόνια έχω βρει κάποια πράγματα που γενικά βοηθούν στην αντιμετώπιση του άγχους και ίσως βοηθήσουν καί εσένα. Πρώτον, σίγουρα θα βοηθούσε να δεις την κατάσταση ρεαλιστικά, δηλαδή: ένα διαγώνισμα στο γυμνάσιο είναι κάτι πολύ σημαντικό, ωστόσο ίσως αν δε τα πάς μια φορά καλά αυτό να μήν έχει μεγάλο αντίκτυπο στο μέσο όρο σου. Επίσης, θα ήταν καλό να μείνεις μακριά από ανθρώπους που λένε τις παρακάτω φράσεις "μην αγχώνεσαι", "ένα διαγώνισμα δεν είναι κάτι σοβαρό, τα παιδάκια στην Αφρική πεινάνε, αυτά είναι προβλήματα". Ίσως να τό κάνουν με καλή πρόθεση ωστόσο το αποτέλεσμα όσων λένε εμένα στο παρελθόν με πληγωνε, τώρα απλά με νευριάζει/ εξοργίζει. Επιπλέον, κάτι που έχει βοηθήσει εμένα προσωπικά τον τελευταίο ένα χρόνο είναι η γυμναστική, έστω είκοσι λεπτά την ημέρα να κάνεις βοηθάει απίστευτα. Εγώ προσωπικά ακολουθώ τό σώμα μου και κάνω πραγματικά ο, τι μου αρέσει. Υπάρχουν και κάποιες τεχνικές αναπνοής οι οποίες βοηθούν στο άγχος όπως πχ να παίρνεις βαθιές ανάσες ενώ φαντάζεσαι ότι εισπνέεις άσπρο,εκπνεεις μαύρο. Εμένα η αγαπημένη μου είναι αυτή που εισπνέεις μετρώντας μέχρι τό τέσσερα, κρατάς την αναπνοή σού μέχρι τό 4 , εκπνεεις μέχρι το 4 κοκ.

Δε ξέρω αν είσαι καί εσύ σάν εμένα αλλά συνήθως όταν βάζω τη ζωή μου σε τάξη
νιώθω καλύτερα, λειτουργώ καλύτερα καί έτσι έχω λιγότερο άγχος. Το να βγαίνω με φίλους είναι επίσης κάτι που εμένα με χαλαρώνει ειδικά όταν μπορώ να τους μιλήσω ανοιχτά για όσα με απασχολούν.

Αυτό που θεωρώ όμως ότι θα ήταν καλό να κάνεις, και τό λέω παντού σε τέτοιου είδους θέματα είναι η ψυχοθεραπεία. Ξέρω ότι είναι δύσκολο καί ακριβό ωστόσο αν οι δικοί σου έχουν την οικονομική δυνατότητα θα σε οφελουσε πολύ και με την κρίση πανικού που ενδεχομένως έπαθες. Μπορεί να έχεις πχ μία γενικευμένη αγχωδη διαταραχή και έτσι καί μάθεις τι έχεις μπορείς να καταλάβεις πώς λειτουργείς και θα μπορείς να διαχειριστείς τον εαυτό σου με μεγαλύτερη ευκολία.

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο :)
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Γειά σας! Είμαι 15 και από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου μπορώ να πω ότι έχω συνέχεια άγχος. Αγχώνομαι για τα πάντα. Χθες γράφαμε τεστ. Όχι διαγώνισμα τετραμηνου. Δεν μετράγε καν στους βαθμούς, απλά μετά την τηλεκπαιδευση ήθελε να δει ο καθηγητής που βρισκόμαστε. Την ώρα που έγραφα έφτασα στο σημείο να τρέμω παρ όλο που τα ήξερα. Στα διαγωνίσματα πάντα τελειώνω απ τους τελευταίους επειδή τρώω πολύ ώρα στην σκέψη του τι θα γράψω, αν θα προλάβω, αν είναι λάθος κτλ. Μια φορά περιμέναμε να μας πει τι βαθμούς πήραμε σε ένα τεστ ο καθηγητής και νομίζω με είχε πιάσει κρίση πανικού. Άρχισα να τρέμω αλλά όχι συνεχομενα. Κάτι σαν σπασμούς. Τον Σεπτέμβρη θα πάω λύκειο και μόνο στην ιδέα με πιάνει το στομάχι μου κυριολεκτικά. Δεν θέλω να φανταστώ τι θα γινόταν άμα γράφαμε εξετάσεις.....
Καλησπέρα Λία,

Να ξέρεις πως σε νιώθω απίστευτα, γιατί και γω ειδικά πριν 3-5 χρόνια ήμουν στην ίδια, φάση ίσως και χειρότερη. Δηλαδή, πολλές φορές, ειδικά μετά από Πανελλήνιους διαγωνισμούς κλπ έβλεπα πως το χέρι μου γινόταν μπλε (όπως της Τερζή στην Eurovision :hehe: ). Ακόμα και τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει το άγχος,το οποίο επίσης έχει συμβάλλει σε μένα στο να αναπτύξω τόση πολλή ακμή ενώ δεν είχα ποτέ θέμα εδώ και 19 χρόνια. Το μόνο που θα σου συμβουλέψω είναι να έχεις θετικές σκέψεις συνέχεια και να μην πολυσκέφτεσαι όλα τα πράγματα σε τραγικό βαθμό.
 

Lia 2006

Νεοφερμένος

Η Lia 2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αυτό που θεωρώ όμως ότι θα ήταν καλό να κάνεις, και τό λέω παντού σε τέτοιου είδους θέματα είναι η ψυχοθεραπεία. Ξέρω ότι είναι δύσκολο καί ακριβό ωστόσο αν οι δικοί σου έχουν την οικονομική δυνατότητα θα σε οφελουσε πολύ και με την κρίση πανικού που ενδεχομένως έπαθες. Μπορεί να έχεις πχ μία γενικευμένη αγχωδη διαταραχή και έτσι καί μάθεις τι έχεις μπορείς να καταλάβεις πώς λειτουργείς και θα μπορείς να διαχειριστείς τον εαυτό σου με μεγαλύτερη ευκολία.
Η αλήθεια είναι πως οι δικοί μου δεν έχουν την οίκονομικη δυνατότητα για ψυχοθεραπεία. Ευχαρίστως θα πήγαινα σε ψυχολόγο αν μπορούσε να με βοηθήσει. Τώρα βέβαια δεν έχω μεγάλη ανάγκη να πάω. Όπως ανέφερω μια φορά με έχει πιάσει κρίση πανικού και δεν είμαι σίγουρη αν ήταν κιόλας. Αναρωτιέμαι απλά αν όσο μεγαλώνω(τώρα που θα πάω και λύκειο) αυτό χειροτερεύσει και παθαίνω κρίσεις πανικού συχνά κτλ
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως οι δικοί μου δεν έχουν την οίκονομικη δυνατότητα για ψυχοθεραπεία. Ευχαρίστως θα πήγαινα σε ψυχολόγο αν μπορούσε να με βοηθήσει. Τώρα βέβαια δεν έχω μεγάλη ανάγκη να πάω. Όπως ανέφερω μια φορά με έχει πιάσει κρίση πανικού και δεν είμαι σίγουρη αν ήταν κιόλας. Αναρωτιέμαι απλά αν όσο μεγαλώνω(τώρα που θα πάω και λύκειο) αυτό χειροτερεύσει και παθαίνω κρίσεις πανικού συχνά κτλ
Ψάξε αν θέλεις για δημόσιες δομές ίσως υπάρχει κάτι που να απευθύνεται σε ανήλικους. Τώρα για τις κρίσεις πανικού καλό είναι να ξέρεις να τις αντιμετωπίζεις ανά πάσα στιγμή και να τις αναγνωρίζεις όταν έρχονται έτσι ώστε να μπορείς ίσως να ηρεμείς μόνη σου και έτσι να δράσει προληπτικά

Προφανώς δε ξέρω αν θα χειροτερέψει η κατάσταση όμως το γεγονός ότι έχεις αναγνωρίσει τί σού συμβαίνει είναι ένα πρώτο βήμα
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Γειά σας! Είμαι 15 και από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου μπορώ να πω ότι έχω συνέχεια άγχος. Αγχώνομαι για τα πάντα. Χθες γράφαμε τεστ. Όχι διαγώνισμα τετραμηνου. Δεν μετράγε καν στους βαθμούς, απλά μετά την τηλεκπαιδευση ήθελε να δει ο καθηγητής που βρισκόμαστε. Την ώρα που έγραφα έφτασα στο σημείο να τρέμω παρ όλο που τα ήξερα. Στα διαγωνίσματα πάντα τελειώνω απ τους τελευταίους επειδή τρώω πολύ ώρα στην σκέψη του τι θα γράψω, αν θα προλάβω, αν είναι λάθος κτλ. Μια φορά περιμέναμε να μας πει τι βαθμούς πήραμε σε ένα τεστ ο καθηγητής και νομίζω με είχε πιάσει κρίση πανικού. Άρχισα να τρέμω αλλά όχι συνεχομενα. Κάτι σαν σπασμούς. Τον Σεπτέμβρη θα πάω λύκειο και μόνο στην ιδέα με πιάνει το στομάχι μου κυριολεκτικά. Δεν θέλω να φανταστώ τι θα γινόταν άμα γράφαμε εξετάσεις.....
Λια καλησπερα :thumbup:
Λοιπον εσυ η ιδια πρεπει να ψαξεις να βρεις μεσα σου τι φταιει και ας πουμε οταν ειναι η ωρα εξετασης για παραδειγμα σε πιανει κριση πανικου κλπ.Εγω θα ελεγα ειναι απο το υπερβολικο αγχος,αγχωνεσαι,στρεσαρεσαι οτι δεν θα μπορεσεις να ανταποκριθεις για παραδειγμα και ολο αυτο σε κανει να λειτουργεις σπασμωδικα.
Ισως εισαι τελειομανης και θες να εισαι ενταξει σε ολα,το ειχαμε σαν παιδια οταν ημαστε 15 κι εμεις,εγω δηλαδη ηθελα να γραφω καλα ,με επιανε αγχος ναι την ωρα της εξετασης,αλλα απο ενα σημειο κι επειτα πρεπει να το δεις και λιγο πιο ανοιχτα.Ειναι ενα μαθημα.Δεν θα πρεπει να επηρεαζει την ψυχικη σου ηρεμια για παραδειγμα,διαβασμενη εισαι θα γραψεις καλα οποτε ολα θα πανε μια χαρα.Κι αν δεν πανε γιατι κι εγω ειχα φορες που δεν εγραφα καλα για παραδειγμα,ε εβαζα τα δυνατα μου κι εγραφα καλα την επομενη φορα.
Θα εστιασεις σε τι εχει σημασια για σενα.
Μπορει ας πουμε να θες να τα πας καλα στα μαθηματα,ειναι ενας εφικτος στοχος,το προσπαθεις ε απο κει και περα δε θα καταρρευσει κιολας η συνολικη σου υγεια καταλαβες.Δεν αξιζει να χαλαστεις εννοω για ενα μαθημα/για μια εξεταστικη/για τις πανελληνιες για παραδειγμα.Η ζωη μας δεν τελειωνει με το ενα μαθημα και τη μια εξεταστικη.
Γνωμη μου επειδη ειδες τι εχεις,καλο ειναι να μιλησεις με εναν ειδικο,στις δωρεαν γραμμες ψυχολογικης υποστηριξης,ειναι ανωνυμες,να του πεις το θεμα σου να δωσει κατευθυντηριες γραμμες,γιατι ο ειδικος πιστευω εντοπιζει καλυτερα απο τον καθενα μας το αν υπαρχει κριση πανικου ή ειναι απλα αγχος.
Ξερεις γιατι?Παρε τηλεφωνο να δεις τι θα σου πουν,θα στηριξουν θα σου δωσουν οδηγιες.Γιατι αν αυτο σε πιασει ας πουμε σε ενα σημαντικο ζητημα που εκει θα πρεπει να αποδωσεις καλα για παραδειγμα,εσυ μετα θα αναρωτιεσαι γιατι δεν το καταπολεμησες εν τελει και σου ξαναβγηκε.Αν θες παρε να ρωτησεις να δεις τι θα σου πουν.

Γραμμές Βοήθειας για Παιδιά και Εφήβους

Εθνική Γραμμή Παιδικής Προστασίας: 1107
Άμεση ενημέρωση και επείγουσα συμβουλευτική, ψυχολογική και κοινωνική στήριξη για παιδιά και γονείς.
-Κάθε ημέρα, όλο το 24ωρο
-Πανελλαδική εμβέλεια
-Δωρεάν κλήση


Γραμμή SOS Αιγινητείου:

Τηλεφωνική βοήθεια για ψυχολογικά προβλήματα
210-7222333
Καθημερινά, 15:00 – 23:00

Πανελλαδική Γραμμή παροχής συμβουλών σε παιδιά, εφήβους και γονείς
Γραμμή Μαζί για το Παιδί
11525
Δευτέρα έως Παρασκευή: 9:00πμ-9:00μμ
mazigiatopaidi.gr

ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΕΦΗΒΩΝ
Τηλ. 116 111

Το milamou.gr είναι μια πλατφόρμα που φέρνει σε επαφή άτομα που χρειάζονται ψυχολογική στήριξη με εθελοντές επαγγελματίες ψυχολόγους και συμβούλους ψυχικής υγείας που επιθυμούν να βοηθήσουν ανιδιοτελώς. Οι χρήστες της πλατφόρμας μπορούν να κλείσουν ηλεκτρονικά ραντεβού και να επικοινωνήσουν ανώνυμα και δωρεάν με έναν εθελοντή επαγγελματία.

Psychologosonline.gr

H διαδικασία είναι απλή και σύντομη. Επιλέγεις "Κλείστε Ραντεβού" (στο αριστερό μέρος της οθόνης) και από τις επιλογές εκεί επιλέγεις το "ΔΩΡΕΑΝ Συνεδρία" στο κάτω μέρος της λίστας. Από μέρους σου δεν υπάρχει καμία υποχρέωση. Η ΔΩΡΕΑΝ συνεδρία ψυχοθεραπείας διαρκεί περίπου 30 λεπτά, είναι άκρως εμπιστευτική και δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία.

Το Χαμόγελο του Παιδιού
Ο Σύλλογος «Το Χαμόγελο του Παιδιού» παρέχει ψυχολογική στήριξη σε παιδιά και εφήβους και συμβουλευτική σε κηδεμόνες και εκπαιδευτικούς για θέματα που αφορούν στην ψυχική υγεία των παιδιών.
Το Τμήμα Ψυχολογικής Στήριξης με έδρα την Αθήνα προσφέρει τις υπηρεσίες του πανελλαδικά μέσω της Εθνικής Τηλεφωνικής Γραμμής για παιδιά SOS 1056 και περιφερειακά στο «Χαμόγελο του Παιδιού» στη Θεσσαλονίκη (2310-250160), στο «Χαμόγελο του Παιδιού» στην Πάτρα (2610-332499) και στο «Χαμόγελο του Παιδιού» στον Πύργο (26210-81040).

Αν εσυ νομιζεις οτι ηταν αυτο μονο και οτι δεν θα το ξαναβρεις μπροστα σου,εχεις ηδη νικησει αν θες ολο αυτο που σε κυριευε και δε σε αφηνε να λειτουργησεις κανονικα.Απο κει και περα αν θες,αυτες ειναι οι δωρεαν γραμμες στηριξης και μαλιστα δωρεαν συνεδριες κιολας με ψυχολογο,εσυ επιλεγεις,θες να ρωτησεις?Θες να συνεχισεις την καθημερινοτητα σου ως εχεις?
Εισαι μια χαρα κοπελα και ευχομαι καλη επιτυχια και καλη συνεχεια σε οτι κανεις!:thumbup:
Οι περισσοτεροι ειχαμε αγχος σε αυτες τις ηλικιες μη νομιζεις οτι το αποβαλλαμε εξ ολοκληρου,σου εγραψαν και τα παιδια παραπανω τροπους αντιμετωπισης,θελω να πω απλα το θεσαμε υπο ελεγχο βαλαμε αλλες προτεραιοτηες και σκεφτηκαμε καλο και το αγχος σε κινητοποιει προς τα εκει που θες,ομως δεν αξιζει να χαλιεσαι.
Να εισαι καλα και να περνας ομορφα!Να βγαινεις οσο μπορεις με φιλες να κανεις πραγματα που σου αρεσουν που σου φτιαχνουν τη διαθεση,που σε κανουν να περνας καλα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν αξιζει να χαλαστεις εννοω για ενα μαθημα/για μια εξεταστικη/για τις πανελληνιες για παραδειγμα.Η ζωη μας δεν τελειωνει με το ενα μαθημα και τη μια εξεταστικη.

Οι κρισεις πανικου ειναι οσο σωματικο οσο ψυχολογικο φαινομενο (αν μπορει να γινει τετοια διακριση) και καλο θα ηταν το κοριτσι να απευθυνθει σε καποιο ειδικο. Αν το "ε ενταξει δεν εγινε και τιποτα" επιανε θα ειχαν μεινει ολοι οι ψυχ χωρις δουλεια.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Οι κρισεις πανικου ειναι οσο σωματικο οσο ψυχολογικο φαινομενο (αν μπορει να γινει τετοια διακριση) και καλο θα ηταν το κοριτσι να απευθυνθει σε καποιο ειδικο. Αν το "ε ενταξει δεν εγινε και τιποτα" επιανε θα ειχαν μεινει ολοι οι ψυχ χωρις δουλεια.
Γιαυτο εβαλα και τα τηλεφωνα των ειδικων και της ψυχολογικης υποστηριξης,μακαρι να λυνονταν τα θεματα μας ολα απο ενα φορουμ,θα ειχαμε γλιτωσει πολλα,επειδη εγραψε αδυνατει οικονομικα να παει,ας παρει ενα τηλεφωνο ας κλεισει μια συνεδρια δωρεαν εξαλλου τωρα λογω κοβιντ γινονται συνεδριες απο σκαιπ.
Ας το ψαξει,εγραψαν κι αλλοι αγαπητε αν ειδες,εγω επειδη ειδα καποια σημεια κρισης πανικου την παρεπεμψα σε ειδικο και οχι σε αυτοσχεδιες homework λυσεις.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με πολύ λίγα λόγια, η καλύτερη αντιμετώπιση του άγχους είναι αυτή:
Αλλιώς, σχεδόν οποιοδήποτε διαλογισμός.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top