Τρόποι για να δείξεις σε κάποιον ότι τον θέλεις χωρίς να του το πεις!

papaki93

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Εγώ φοβάμαι να κάνω πρώτη κίνηση γιατί όπως όλοι φοβάμαι την απόρριψη. Αλλά έχουμε και το πρόβλημα με τη διαφορά ηλικίας... Είναι 28 χρονών παιδί και περιμένει εμέεενα ;;; Απ την άλλη , πώς ορίζεις την πρώτη κίνηση ; Ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω σκοπό να του την πέσω. Το θεωρώ πολύ κατώτερο για μια γυναίκα να την ¨πέφτει¨ και μάλιστα χυδαία σε έναν άντρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εγώ φοβάμαι να κάνω πρώτη κίνηση γιατί όπως όλοι φοβάμαι την απόρριψη. Αλλά έχουμε και το πρόβλημα με τη διαφορά ηλικίας... Είναι 28 χρονών παιδί και περιμένει εμέεενα ;;; Απ την άλλη , πώς ορίζεις την πρώτη κίνηση ; Ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω σκοπό να του την πέσω. Το θεωρώ πολύ κατώτερο για μια γυναίκα να την ¨πέφτει¨ και μάλιστα χυδαία σε έναν άντρα....

Κατώτερο??? Χυδαία???

ΕΕΕΕΕΕΕ????

Παρόλο που έρχονται χιλιάδες σκέψεις αυτή την στιγμή στο μυαλό μου δεν θα το σχολιάσω γιατί θα γίνω κακός...


Μόνο θα σε ρωτήσω... Τι το κατώτερο και το χυδαίο έχει να του ζητήσεις να πάτε μια μέρα για ποτό ας πούμε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papaki93

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Δεν το έγραψα σωστά... Δεν είναι κατώτερο να του ζητήσω να βγούμε ένα ραντεβού... και βέβαια όχι. απλά άλλοι μου έχουν προτίνει αλλους τρόπους για να τον κάνω να καταλάβει ότι γουστάρω... Δηλάδη να του την πέσω στα ίσα χωρίς πολλές κουβέντες αν καταλαβαίνεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ούτε κι αυτό είναι κατώτερο βέβαια, αλλά τέσπα...
Αφού δεν το θες, μην το κάνεις... Αλλά ένα καλό βήμα που θα του δώσει σίγουρα θάρρος είναι να του ζητήσεις να βγείτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
μάλλον ναι...ενώ ρε παιδί μου γενικά είμαι πολύ δυναμική και δεν κωλώνω σε αυτά τα θέματα δεν μπορώ με τίποτα ...αχ δεν ξέρω...μου φαίνεται οτι είναι υποτιμητικό και ότι η κοπέλα ρίχνει πολύ τη θέση της και το ρισκάρει πολ'υ ..
Θέλεις πραγματικά να πιστέψω ότι είσαι "φεμινίστρια" (με τον τρόπο που χρησιμοποιείται ο όρος αυτός στις μέρες μας) και δυναμική ενώ παράλληλα μου λες ότι θεωρείς υποτιμητικό να ρισκάρεις; :)

Καταρχάς, ευκαιρία να μάθεις το εξής. Όποιος ρισκάρει, έχει το πάνω χέρι by default και έπειτα μοιράζει δικαιώματα κατά βούληση. Είναι δηλαδή πιθανό σαν "φεμινίστρια" και δυναμική να μην είσαι ικανοποιημένη από τον τρόπο που μοίρασε τα δικαιώματα αυτός που πήρε το super ρίσκο να σε προσεγγίσει και να σου κινήσει το ενδιαφέρον. Αυτός έχει το εξής πλεονέκτημα, αφού το κατάφερε τουλάχιστον μια φορά όποτε συνήθισε αυτό το ρίσκο, δεν θα έχει πρόβλημα στην πρώτη δυσκολία να επιθυμήσει να ξανά πάρει το ρίσκο. Αντίθετα εσύ πάντα θα έχεις το φόβο, από αυτούς που θα είναι πρόθυμοι να πάρουν το ρίσκο για εσένα, αν κάποιος θα σε ενδιαφέρει τουλάχιστον εξίσου.

Θέλω να σου δώσω και λίγο ακόμη τροφή για σκέψη. Είσαι σε ένα χώρο με 3 άντρες. Ο καθένας τους δεν είναι πρόθυμος να εκδηλώσει το ενδιαφέρον του για εσένα. Όποτε το μόνο που ξέρεις είναι ότι 1) ο Α σου αρέσει 10 μονάδες, 2) ο Β 50 και 3) Ο Γ 100 . Έπειτα από λίγο σκέψη, αλλά χωρίς να μάθεις το πιο ενδιαφέρον του άλλου για εσένα, σχηματίζεις τις πιθανότητες να υπάρξει η αποδοχή σου για το κάθε άτομο. Ένα κριτήριο θα μπορούσε να είναι ότι από το στυλ τους προσπαθείς να υποθέσεις με ποίον έχεις πιο κοντινό κόσμο. Δεν είναι σπάνια όμως η περίπτωση που όταν μας αρέσει κάποιος υπερβολικά να τον θεοποιούμε και να τον θεωρούμε απρόσιτο, οπότε στις πιθανότητες δεν θα ήταν παράλογο να αντιστρέψω τα νούμερα όποτε έχουμε ότι η πιθανότητα να πάει καλά με τον Α είναι 100%, με τον Β 50% και με τον Γ 10%. Δεν με ενδιαφέρει να μάθω ποία περίπτωση θα διάλεγες, μιας και αυτό έχει να κάνει με το πόσο φυγόπονη, πόσο risky είσαι κτλ. Όμως φαντάσου ότι στο χώρο αυτό σκάει μύτη μια γριά μάγισσα και σου αποκαλύπτει πόσο αρέσεις στον καθένα. Επειδή πιστεύω ότι συχνά ξεχνάμε ότι συναισθήματα είναι αμοιβαία, υποθέτω ότι και σε αυτό το χώρο είναι έτσι όποτε στον καθένα αρέσεις όσο σου αρέσεις.

Εκεί που θέλω να καταλήξω με αυτό το χαζό, αλλά όχι σπάνιο, υποθετικό παράδειγμα, είναι ότι η επιλογή συντρόφου μπορεί να διαφέρει σημαντικά αν υπόθεση του ενός ή υπόθεση και των δύο. Και στην ουσία το ερώτημα μου είναι κατά πόσο ο ορθολογισμός μπορεί να είναι καλός σύμβουλος σε τέτοια θέματα. Σκεφτείτε πόσες φορές έχει κολλήσει κάποιος με κάποιον, που η κοινή λογική επιβάλει να μην δοκιμάσει να προσεγγίσει τον άλλον ενώ παράλληλα το ενδιαφέρον του ενός για τον άλλον μπορει είναι αρκετό να ξεπεράσουν τους κινδύνους που θέλει να επισημάνει αυτή η καταραμένη κοινή λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το θεωρώ πολύ κατώτερο για μια γυναίκα να την ¨πέφτει¨ και μάλιστα χυδαία σε έναν άντρα....
Δεν είναι ούτε "κατώτερο" ούτε "χυδαίο" το να κάνετε την πρώτη κίνηση. Απλώς μετά δεν μπορείτε να το παίξετε "θύματα"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papaki93

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ούτε κι αυτό είναι κατώτερο βέβαια, αλλά τέσπα...
Αφού δεν το θες, μην το κάνεις... Αλλά ένα καλό βήμα που θα του δώσει σίγουρα θάρρος είναι να του ζητήσεις να βγείτε...

Ξέρει τι άγχος θα έχω ; Να μου πεις... πάρε το θάρρος του πληκτρολογίου.... Θα προσπαθήσω, αν δεν δεχτεί όμως θα αισθανθώ πολύ ηλίθια... και θα ντρέπομαι να τον κοιτάξω στα μάτια όταν συναντηθούμε καπου.....

Γιώργο δεν θέλω να το παίξω θύμα... αλλά αν πάω αρχίσω να του λέω βρωμολογα και προστυχιές δεν θα φανώ καν σοβαρή και δεν θα με πάρει και αυτός στα σοβαρά...κατάλαβες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ο μονος τροπος για να φλερταρεις εναν ανδρα ειναι να του μιλησεις χυδαια? ή μαλλο καλυτερα, ειναι αυτος τροπος τροπος για να φλερταρεις? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
ο μονος τροπος για να φλερταρεις εναν ανδρα ειναι να του μιλησεις χυδαια? ή μαλλο καλυτερα, ειναι αυτος τροπος τροπος για να φλερταρεις? :P


αν είσαι σε ταινία του Χάλιγουντ , ναι και στα 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papaki93

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
ο μονος τροπος για να φλερταρεις εναν ανδρα ειναι να του μιλησεις χυδαια? ή μαλλο καλυτερα, ειναι αυτος τροπος τροπος για να φλερταρεις? :P
Όχι βέβαια απλά εγώ πριν έλεγα οτι αυτος ο τροπος είναι "κατώτερος"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Γιώργο δεν θέλω να το παίξω θύμα... αλλά αν πάω αρχίσω να του λέω βρωμολογα και προστυχιές δεν θα φανώ καν σοβαρή και δεν θα με πάρει και αυτός στα σοβαρά...κατάλαβες ;
Σου'πε κανείς να πας να μιλήσεις έτσι?Θα πείς απλά " Ξέρεις Τάδε?Μου αρέσεις και θα'θελα να γνωριστούμε καλύτερα".

Σιγά την ανηθικότητα btw....
Τώρα για την διαφορά ηλικίας 17-28 δε ξέρω τι κοινό μπορεί να έχετε,αλλά γούστο σου καπέλλο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papaki93

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Τα κοινά που έχουμε τα γνωρίζω εγώ... αλλά τέλος πάντων, θα δω τι θα κάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ξέρει τι άγχος θα έχω ; Να μου πεις... πάρε το θάρρος του πληκτρολογίου.... Θα προσπαθήσω, αν δεν δεχτεί όμως θα αισθανθώ πολύ ηλίθια... και θα ντρέπομαι να τον κοιτάξω στα μάτια όταν συναντηθούμε καπου.....

Προφανώς και θα δεχτεί... Άσε που αν θες να παίξεις έξυπνα, πρώτα θα πεις το "ε να κανονίσουμε να βγούμε καμιά μερα", για να βολιδοσκοπήσεις την κατάσταση και μετά θα το κάνεις πιο συγκεκριμένο...;)

Γιώργο δεν θέλω να το παίξω θύμα... αλλά αν πάω αρχίσω να του λέω βρωμολογα και προστυχιές δεν θα φανώ καν σοβαρή και δεν θα με πάρει και αυτός στα σοβαρά...κατάλαβες ;

Βρε συ, μην μπερδεύεσαι... Κανείς δεν την πέφτει με βρωμόλογα... Σύνελθε λίγο... Κανείς δεν θέλει κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Θέλεις πραγματικά να πιστέψω ότι είσαι "φεμινίστρια" (με τον τρόπο που χρησιμοποιείται ο όρος αυτός στις μέρες μας) και δυναμική ενώ παράλληλα μου λες ότι θεωρείς υποτιμητικό να ρισκάρεις; :)

Καταρχάς, ευκαιρία να μάθεις το εξής. Όποιος ρισκάρει, έχει το πάνω χέρι by default και έπειτα μοιράζει δικαιώματα κατά βούληση. Είναι δηλαδή πιθανό σαν "φεμινίστρια" και δυναμική να μην είσαι ικανοποιημένη από τον τρόπο που μοίρασε τα δικαιώματα αυτός που πήρε το super ρίσκο να σε προσεγγίσει και να σου κινήσει το ενδιαφέρον. Αυτός έχει το εξής πλεονέκτημα, αφού το κατάφερε τουλάχιστον μια φορά όποτε συνήθισε αυτό το ρίσκο, δεν θα έχει πρόβλημα στην πρώτη δυσκολία να επιθυμήσει να ξανά πάρει το ρίσκο. Αντίθετα εσύ πάντα θα έχεις το φόβο, από αυτούς που θα είναι πρόθυμοι να πάρουν το ρίσκο για εσένα, αν κάποιος θα σε ενδιαφέρει τουλάχιστον εξίσου.

Θέλω να σου δώσω και λίγο ακόμη τροφή για σκέψη. Είσαι σε ένα χώρο με 3 άντρες. Ο καθένας τους δεν είναι πρόθυμος να εκδηλώσει το ενδιαφέρον του για εσένα. Όποτε το μόνο που ξέρεις είναι ότι 1) ο Α σου αρέσει 10 μονάδες, 2) ο Β 50 και 3) Ο Γ 100 . Έπειτα από λίγο σκέψη, αλλά χωρίς να μάθεις το πιο ενδιαφέρον του άλλου για εσένα, σχηματίζεις τις πιθανότητες να υπάρξει η αποδοχή σου για το κάθε άτομο. Ένα κριτήριο θα μπορούσε να είναι ότι από το στυλ τους προσπαθείς να υποθέσεις με ποίον έχεις πιο κοντινό κόσμο. Δεν είναι σπάνια όμως η περίπτωση που όταν μας αρέσει κάποιος υπερβολικά να τον θεοποιούμε και να τον θεωρούμε απρόσιτο, οπότε στις πιθανότητες δεν θα ήταν παράλογο να αντιστρέψω τα νούμερα όποτε έχουμε ότι η πιθανότητα να πάει καλά με τον Α είναι 100%, με τον Β 50% και με τον Γ 10%. Δεν με ενδιαφέρει να μάθω ποία περίπτωση θα διάλεγες, μιας και αυτό έχει να κάνει με το πόσο φυγόπονη, πόσο risky είσαι κτλ. Όμως φαντάσου ότι στο χώρο αυτό σκάει μύτη μια γριά μάγισσα και σου αποκαλύπτει πόσο αρέσεις στον καθένα. Επειδή πιστεύω ότι συχνά ξεχνάμε ότι συναισθήματα είναι αμοιβαία, υποθέτω ότι και σε αυτό το χώρο είναι έτσι όποτε στον καθένα αρέσεις όσο σου αρέσεις.

Εκεί που θέλω να καταλήξω με αυτό το χαζό, αλλά όχι σπάνιο, υποθετικό παράδειγμα, είναι ότι η επιλογή συντρόφου μπορεί να διαφέρει σημαντικά αν υπόθεση του ενός ή υπόθεση και των δύο. Και στην ουσία το ερώτημα μου είναι κατά πόσο ο ορθολογισμός μπορεί να είναι καλός σύμβουλος σε τέτοια θέματα. Σκεφτείτε πόσες φορές έχει κολλήσει κάποιος με κάποιον, που η κοινή λογική επιβάλει να μην δοκιμάσει να προσεγγίσει τον άλλον ενώ παράλληλα το ενδιαφέρον του ενός για τον άλλον μπορει είναι αρκετό να ξεπεράσουν τους κινδύνους που θέλει να επισημάνει αυτή η καταραμένη κοινή λογική.
ωραίο το παραδειγματάκι , και ο προβληματισμός στον οποίον με έβαλες με βοήθησε να καταλήξω στο ότι μάλλον εσείς που επιμένετε να γίνει η κίνηση από κάποιον πρώτα έστω και από το κορίτσι έχετε δίκιο...και εντάξει δεν είναι υποτιμητικό αλλά δεν ξέρω αν είναι του χαρακτήρα μου...δλδ. έχω φίλες που έχουν το θάρρος να το κάνουν αυτές το πρώτο βήμα και με τσαμπουκά αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω εγώ..αυτός με κοιτάζει και γίνομαι κόκκινη !:redface: και ξαναλέω . ο γενικότερος χαρακτήρας μου και η στάση απέναντι σε όοοοολα τα υπόλοιπα πράγματα δεν δυμβαδίζει καθόλου με αυτή τη συμπεριφορά..αλλά θα το σκεφτώ σοβαρά..το πολύ πολύ να φάω χυλόπιτα αλλά επειδή θα είναι η πρώτη ...ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!

Μερικές φορές σκέφτομαι αν αξίζει τον κόπο και την αγωνία..εννοώ ότι τόσοι άνθρωποι ζουν χωρίς έρωτα στη ζωή τους , όμως από την άλλη θεωρώ ότι το συναίσθημα του έρωτα , της αγάπης είναι το ύψιστο , το υπέρτατο και πρέπει όλοι να το βιώσουμε κι ας μη βγει και σε καλό...

Υ/Γ: ελπίζω από τα λεγόμενά μου να μην συμπεραίνεται ότι έχω πρόβλημα αυτοεκτίμησης γιατί κάτι τέτοιο δεν ισχύει ούτε κατά διάνοια...χαχαχα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eLena danZa

Νεοφερμένος

Η eLena danZa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
easy steps!!!

1ο: τον κοιτας σιγ - σιγα...δηλ μια θα τον κοιτας μετα θα κοιτα3εις αλλου...επειτα απο ωρα 3ανα το ιδιο με χαμογελο.....επειτα δν κοιτας
2ο: προσπαθεις να του κεντρισεις το ενδιαφερον τυπου θα περασεις απο μπροστα του ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ οτν 3αναπερασεις κοιτατον με ματια sexy και μυστηριοδης
3ο: ο τυπος δν θα αντε3ει και θα ερ8ει να σου μιλησει ειτε θα σε κερασει κτ εδω πρεπει να το παι3εις σκοτζετζικο ντουζ δηλ θα εισαι ηλικρινης συνεχεια αλλα μια θα δειχνεις ενδιαφερον ( με σποντιτσες ) και μια θα μιλας γενικα !!!

ειμαι 16 και οσες φορες το εκανα και εγω και μια φηλη μου 18 παιτιχαινει ακομα και σε 25ρηδες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ωραίο το παραδειγματάκι , και ο προβληματισμός στον οποίον με έβαλες με βοήθησε να καταλήξω στο ότι μάλλον εσείς που επιμένετε να γίνει η κίνηση από κάποιον πρώτα έστω και από το κορίτσι έχετε δίκιο...και εντάξει δεν είναι υποτιμητικό αλλά δεν ξέρω αν είναι του χαρακτήρα μου...δλδ. έχω φίλες που έχουν το θάρρος να το κάνουν αυτές το πρώτο βήμα και με τσαμπουκά αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω εγώ..αυτός με κοιτάζει και γίνομαι κόκκινη !:redface: και ξαναλέω . ο γενικότερος χαρακτήρας μου και η στάση απέναντι σε όοοοολα τα υπόλοιπα πράγματα δεν δυμβαδίζει καθόλου με αυτή τη συμπεριφορά..αλλά θα το σκεφτώ σοβαρά..το πολύ πολύ να φάω χυλόπιτα αλλά επειδή θα είναι η πρώτη ...ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!

Μερικές φορές σκέφτομαι αν αξίζει τον κόπο και την αγωνία..εννοώ ότι τόσοι άνθρωποι ζουν χωρίς έρωτα στη ζωή τους , όμως από την άλλη θεωρώ ότι το συναίσθημα του έρωτα , της αγάπης είναι το ύψιστο , το υπέρτατο και πρέπει όλοι να το βιώσουμε κι ας μη βγει και σε καλό...

Υ/Γ: ελπίζω από τα λεγόμενά μου να μην συμπεραίνεται ότι έχω πρόβλημα αυτοεκτίμησης γιατί κάτι τέτοιο δεν ισχύει ούτε κατά διάνοια...χαχαχα :P
Υπάρχουν πιο εύκολοι τρόποι που δεν θα χρειαστείς να γίνεις κόκκινη :). Καταρχάς δεν χρειάζεται η προσέγγιση σου να είναι τόσο "ντοου", έξαλλου και εσύ σε ένα τόσο αρχικό στάδιο δεν είσαι σίγουρη για πολλά πράγματα. Το μόνο για τον όποιο θα είσαι σίγουρη είναι ότι θέλεις να περάσετε λίγο χρόνο μαζί, για παράδειγμα ένα ποτό ή ένα σινεμά. Στην ουσία άγνωστοι είστε σε αυτό το σημείο, τι σημασία έχει αν βγείτε με την φιλικές ελπίδες ή με ερωτικές; Ελπίδες είναι και οι ελπίδες αλλάζουν σε συνάρτηση με το χρόνο. Φίλοι γίνονται εραστές, εραστές γίνονται φίλοι ή άγνωστοι, εχθροί ή οικογένεια. Όλα είναι ελπιδοφόρα και όλα είναι επίφοβα. Θεωρείς απίθανο εσύ η ιδία να ξενερώσεις από κάτι; Όχι, δεν είναι καθόλου απίθανο. Όποτε γιατί θέτεις στόχους; Είτε πάει καλά είτε όχι, είτε πάρει ερωτικά, είτε φιλικά, είτε περάσεις καταπληκτικά είτε αδιάφορα εσύ θα είσαι ευτυχισμένη. Αφού σε κάθε περίπτωση το αποτέλεσμα είναι επιθυμητό, αν ξενερώσεις από κάτι ή περάσεις αδιάφορα, σαφώς και δεν θα θέλεις κάτι ερωτικό. Οι διαπροσωπικές σχέσεις δεν είναι ανάλογες π.χ. της επιχειρηματικότητας ή πολεμικών διαδικασιών όπου η συνεχόμενη εστίαση στους πρωταρχικούς στόχους, όπως στο κέρδος ή στην νίκη, είναι ζωτικής σημασίας.

Δεν χρειάζεται να κάνεις τόσο περιοριστικές προτάσεις και καλέσματα. Μια απλή καλημέρα, ένα απλό σχόλιο για το ringtone που έχει βάλει ως ήχο κλήσης και μια απλή πρόταση για καφέ ή πότο, που απλά έχεις στο μυαλό σου την "στρατηγική" βλέποντας-και-κάνοντας, είναι υπερ αρκετή και δεν χρειάζονται "κοκκινίλες". Τι θα έχεις να φοβηθείς; Την πιθανότητα να σου ρίξει χυλόπιτα; Θα ήταν γελοίο και να υποθέσει κάτι τέτοιο τόσο νωρίς (αλαζονεία) και να αποφασίσει με τόσα λίγα δεδομένα (επιπολαιότητα). Φοβάσαι έναν αλαζονικό επιπόλαιο; Στην θέση σου απλά θα έβαζα ένα μεγάλο Χ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να κάνεις τόσο περιοριστικές προτάσεις και καλέσματα. Μια απλή καλημέρα, ένα απλό σχόλιο για το ringtone που έχει βάλει ως ήχο κλήσης και μια απλή πρόταση για καφέ ή πότο, που απλά έχεις στο μυαλό σου την "στρατηγική" βλέποντας-και-κάνοντας, είναι υπερ αρκετή και δεν χρειάζονται "κοκκινίλες"
σωστος

απλα μιλας,,πιανεις συζητηση..φυσικα..
γιατι να χρησιμοποιουμε κολπα,,που χαλανε την ουσια της επαφης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
ναι μωρέ ...δικιο έχετε..χαλαρααααααααααααααααα!
και βλέπουμε ...ε δεν θα σκασω κιολας αν δεν εξελιχτει όπως θέλω...
ευχαριστώ για τις συμβουλές...εκαναν την κατάσταση να φανταζει πολύ πιο ευκολη και προσπελάσιμη απο αυτό που φανταζόμουν :P:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Με τη γλώσσα του σώματος και με τα μάτια! Κάποιες φορές δεν χρειάζεται να μιλάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Μόνο με τα μάτια....δείχνεις ότι σου αρέσει όχι ότι τον θέλεις...το θέλω είναι μεγάλη κουβέντα....
Άλλωστε όταν σου αρέσει κάποιος οι κόρες των ματιών διαστέλλονται....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top