Τσιόδρας και πάσης Ελλάδος

than97

Νεοφερμένος

Ο than97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Ο ΠΟΥ είναι παγκόσμιος οργανισμός και απευθύνεται ΚΥΡΙΩΣ σε Κυβερνήσεις. Απευθύνεται σε ανθρώπους υψηλού μορφωτικού επιπέδου που μπορούν να καταλάβουν την έννοια της φράσης "Αυτή τη στιγμή δεν είναι πρόβλημα, αλλά προετοιμαστείτε για τα χειρότερα".
Ο Τσιόδρας ΔΕΝ απευθύνεται σε αρχηγούς κρατών όταν κάνει το ενημερωτικό διάγγελμά του. Απευθύνεται στο μέσο Έλληνα. Απευθύνεται στη γιαγιά στο χωριό που δεν έβγαλε Δημοτικό. Απευθύνεται στον εργάτη στην οικοδομή που έβγαλε Λύκειο. Απευθύνεται στον ελεύθερο επαγγελματία που τελειώσε μια σχολή και τρέχει όλη μέρα με τη δουλειά.
Απευθύνεται σε κόσμο που περιμένει να του πουν "Κάνε αυτό, κάνε εκείνο".
Ο ρόλος των δύο είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικός. Οι Κυβερνήσεις κοιτάνε στον ΠΟΥ για να διαμορφώσουν το γενικό πλαίσιο. Ο κόσμος περιμένει τον Τσιόδρα να τους πει απλά και συγκεκριμένα μέτρα. Δεν περιμένει "Ναι, μεν, αλλά..."

Όταν ο ΠΟΥ εξέφραζε ότι το επίπεδο κινδύνου ήταν χαμηλό και καλούσε τις Κυβερνήσεις να ετοιμαστούν, τι έπρεπε να μεταφέρει ο Τσιόδρας στο διάγγελμά του; Ότι όλα είναι καλά. Την προετοιμασία την έλεγε στην Κυβέρνηση.
Και αυτό το οποίο αφείνεται ΣΚΟΠΙΜΩΣ από όλα αυτά, είναι ότι για 1 εβδομάδα περίπου ΠΡΙΝ τελικά κλείσουν τα σχολεία απηύθυνε εκλείσεις προς αυτόν τον σκοπό.

Ο άνθρωπος αξιολούσε τα δεδομένα και ενημέρωνε αναλόγως. Αυτήν η αντιπαράθεση που τον έχουν θέσει με τον ΠΟΥ είναι εφαλμένη εξ αρχής. Ο Τσιόδρας αντλεί δεδομένα από τις ανακοίνωσεις του ΠΟΥ και μεταφέρει αυτά που χρειάζονται.




Η λέξη απόλυτος είναι σχετική, στο μυαλό του καθενός. Εξαρτάται από το πώς συμπεριφέρεται ο ίδιος και το τι γνώσεις έχει ο ίδιος. Αλλά και να το δεχθούμε ως επιχείρημα αυτό, ισχύει ότι και παραπάνω, ο ρόλος του Τσιόδρα είναι να μιλάει απλά και άμεσα και να εμπνέει εμπιστοσύνη στο μέσο Έλληνα. Το απόλυτος δεν σημαίνει ότι δεν αλλάζω γνώση. Όταν είχε δεδομένα που υποδείκνυαν ότι δεν υπάρχουν λόγοι για ανησυχία, προέτρεπε να μην ανησυχούμε. Όταν τα δεδομένα άλλαξαν, πρότεινε να πανικοβληθούμε και να κλείσουμε σχολεία, επιχειρήσεις, μαγαζιά.

Η πρόσκληση του ΠΟΥ για τα κράτη να ετοιμαστούν ΔΕΝ αποτελούσε υλικό για την ενημέρωση του Τσιόδρα. Δηλαδή, τι να έλεγε ο άνθρωπος; Έλα δω ρε γιάγια, πρέπει να ετοιμαστούμε, ετοίμασε αυτά τα 10 κρεβάτια στο νοσοκομείο; Αυτά είναι αντικείμενο για τις ενημερώσεις με την Κυβέρνηση, όχι στην ενημέρωση του κοινού. Αυτοί που τα γράφουν αυτά είτε δεν ξέρουν τι τους γίνεται είτε προσπαθούν να δημιουργήσουν πεδία για πολιτική αντιπαράθεση.


Σε αυτό βρήκα μια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ απάντηση στο facebook:

Ο Τσιόδρας είναι γιατρός και έχει αναλάβει εκπρόσωπος του Υπουργείου Υγείας εν μέσω πανδημίας. Ξέρει ότι το αδύναμο σύστημα υγείας και το αδύναμο και υπερτροφικό μας δημόσιο γενικότερα ΕΙΝΑΙ πρόβλημα. ΔΕΝ λύνει το πρόβλημα που έχουμε αυτή τη στιγμή και δεν είναι αρμοδιότητά του να λύσει λάθη των τελευταίων δεκαετιών.
Τον Κικίλια πάρτον και κάντον όσες τέτοιες ερωτήσεις θέλεις, για αυτό υπάρχει εδώ άλλωστε. Ο Υπουργός Υγείας είναι ο καθ'ύλην αρμόδιος να απαντήσει για λάθη στην πολιτική των 10 τελευταίων ετών στο Υπουργείο του. Ο Γιατρός που ανέλαβε την ενημέρωση του κόσμου εν μέσω πανδημίας ΔΕΝ είναι και πολύ ορθώς δεν μπήκε στο τρυπάκι του "ξερόλα" να απαντήσει σε ό,τι τον ρωτάνε.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Να τονίσω ότι δεν ενστερνίζομαι τις απόψεις, απλώς τις έγραψα για να γίνει συζήτηση. Όπως αναφέρομαι παραπάνω τα έκανα copy-paste από social media.
Μπα κριμα για εσένα δεν είμαι παιδάκι του δημοτικού!!!
Άντε τώρα λοιπόν να κανείς κριτική στον τσιοδρα που παίρνει τα εύσημα μέχρι και από το εξωτερικό!!!!Αλλα μάλλον εσυ κάτι παραπάνω ξέρεις από ένα καταξιωμένο επιστήμονα 🤣🤣🤣🤣
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Και επειδή μίλησες για μάθηματικα δες ότι η καμπύλη επιδημίας που αφορά την χώρα μας δεν ανεβαίνει απότομα όπως σε όλες τις άλλες χώρες.
Περιμένω να μου γράψεις σε ποιο σημείο αναφέρομαι για αντικατάσταση του Τσιόδρα.
Και ελπίζω να είσαι σε θέση να κατανοήσεις της διαφορά του μαθηματικού μοντέλου από την καμπύλη επιδημίας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν νομίζω ότι είπε ο @than97 να αντικατασταθεί ο κ. Τσιόδρας, αλλά ότι κάποιος μαθηματικός (απόφοιτος Πολυτεχνείου όπως θες πες τον) μπορεί να ασκήσει κριτική στους υπολογισμούς/υποθέσεις που κάνει.
Ευχαριστώ ! Επιτέλους !
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Να τονίσω ότι δεν ενστερνίζομαι τις απόψεις, απλώς τις έγραψα για να γίνει συζήτηση. Όπως αναφέρομαι παραπάνω τα έκανα copy-paste από social media.

Περιμένω να μου γράψεις σε ποιο σημείο αναφέρομαι για αντικατάσταση του Τσιόδρα.
Και ελπίζω να είσαι σε θέση να κατανοήσεις της διαφορά του μαθηματικού μοντέλου από την καμπύλη επιδημίας.
Και εγώ περιμένω να μας πει που δεν είναι καλός ο Τσιόδρας ρε άνθρωπε.Προς το παρόν η χώρα μας έχει λίγα κρούσματα και θα είχε πολύ λιγότερα αν οι πολίτες τηρούσαν τα μέτρα.

Μαθηματικός δεν είμαι και ούτε το έπαιξα ποτέ μαθατικος.Βλεποντας όμως την καμπύλη της επιδημίας σε σχέση με άλλες χώρες βλέπω ότι γίνεται μέχρι τώρα καλή δουλειά και εύχομαι να συνεχίσει.
Στην θέση σου θα έκρινα τον Τσιοδρα στην περίπτωση που τα πράγματα στην χώρα μας είχαν ξεφύγει εκτός ελέγχου.

Ο χρόνος θα κρίνει την αξία του Τσιοδρα αλλά μέχρι τώρα είναι ο ιδανικός ανθρωπος για αυτή την θέση και μπράβο στην Ελληνική κυβέρνηση για την επιλογή της!!!
 

than97

Νεοφερμένος

Ο than97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Και εγώ περιμένω να μας πει που δεν είναι καλός ο Τσιόδρας ρε άνθρωπε.Προς το παρόν η χώρα μας έχει λίγα κρούσματα και θα είχε πολύ λιγότερα αν οι πολίτες τηρούσαν τα μέτρα.

Μαθηματικός δεν είμαι και ούτε το έπαιξα ποτέ μαθατικος.Βλεποντας όμως την καμπύλη της επιδημίας σε σχέση με άλλες χώρες βλέπω ότι γίνεται μέχρι τώρα καλή δουλειά και εύχομαι να συνεχίσει.
Στην θέση σου θα έκρινα τον Τσιοδρα στην περίπτωση που τα πράγματα στην χώρα μας είχαν ξεφύγει εκτός ελέγχου.

Ο χρόνος θα κρίνει την αξία του Τσιοδρα αλλά μέχρι τώρα είναι ο ιδανικός ανθρωπος για αυτή την θέση και μπράβο στην Ελληνική κυβέρνηση για την επιλογή της!!!
Ο Τσιόδρας στις συνεντεύξεις τύπου δήλωνε ότι καταγράφουμε το 15% των πραγματικών κρουσμάτων. Χθες μίλησε για 6-8% (μπορείς να το επιβεβαιώσεις από το κανάλι του σκαι που έχει αναρτημένα τα βίντεο στο youtube). Οπότε ήδη έχουμε μια λανθασμένη εικόνα της επιδημίας σε σχέση με αυτό που γίνεται παγκόσμια. Αυτό βέβαια συμβαίνει λόγω έλλειψης τεστ.
Ο καθηγητής Ιωαννίδης τονίζει ότι για να σαφή εικόνα της επιδημίας πρέπει να γνωρίζεις τον αριθμό των ανθρώπων που έχουν εκτεθεί. Αυτό θα γίνει μόνο με επαναλαμβανόμενα τεστ σε διαφόρους πληθυσμούς. Όμως γνωρίζουμε τις αδυναμίες της χώρας.

Για παράδειγμα είναι άλλο να έχεις 19 νεκρούς σε 50χιλιάδες θετικούς και άλλο σε 10 χιλιάδες ή 100χιλιάδες. Οπότε η θνητότητα αλλάζει και πλησιάζει της κοινής εποχικής γρίπης. Εκτός αυτού πρέπει να εξετάσεις από που προήλθε ο θάνατος των 19. Ξέρεις ότι είχαν υποκείμενα νοσήματα και ότι ήταν θετικοί στον ιό. Μπορεί ο ιός να ήταν η αιτία θανάτου, μπορεί και όχι.
Σε όλους αυτούς τους υπολογισμούς έχεις και αβεβαιότητα, αλλά προσπαθείς να την ελαχιστοποιήσεις.

Αυτού που θεωρώ ότι είναι ανησυχητικό είναι ο αριθμός θανάτων/αριθμό διασωληνομένων και είναι υψηλός.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαχαχαχα πως τον πετσοκοψες έτσι. Νίκο σε κάθε μήνυμα σου ρεζιλευεσαι ολο και περισσοτερο, στη θεση σου θα σταματουσα να γραφω γενικοτερα.

πως με πετσόκοψε;Και εγω τον τον τσιοδρα επέλεγα,είναι καθηγητής μου και τον σέβομαι. Εγώ δεν μίλησα για τις πράξεις του τσιοδρα,μίλησα για την μάζα.Όποιον και να έβαζαν η ίδια αντίδραση θα ήταν.Η μάζα ταυτίζεται πάντα με κάποιον σε δύσκολες στιγμές,νομίζοντας ότι έτσι θα συμβάλει στο κοινό καλο. Αυτό βέβαια είναι απολύτως θεμιτό, απλα δεν αντιληφθήκατε ότι εγώ μίλησα για αδράνεια της μάζας όσο αφορά σημαντικά θέματα λόγω κάλυψης της εσωτερικής ανάγκης από την ταύτιση και την υποστήριξη που και να μην υπήρχε τεχνοκρατικά δε θα άλλαζε κάτι, δε θεωρώ ότι κάνει κάτι λάθος ο Τσιόδρας. Αντίθετα νομίζω ότι και πολύ λίγα είναι τα μέτρα. Ήμουν ο πρώτος εδώ μέσα που υποστήριξε πλήρη άρση της κυκλοφορίας για όλους για 20 μέρες, και ταυτόχρονα στρατό στους δρόμους να διανέμουν φαγητό και να συλλαμβάνουν όποιον κινείται
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όταν λοιπόν θα είσαι σε θέση να κατανοήσεις τα βασικά ελληνικά , θα μπορέσουμε να συζητήσουμε.
Μέχρι τότε δεν ξεχωρίζεις από έναν κακό κλόουν και λυπάμαι που σπατάλησα χρόνο να συζητήσω με ένα παιδάκι δημοτικού το οποίο δεν έχει ουσιαστικά επιχειρήματα για μια εποικοδομητική συζήτηση. Το ανησυχητικό όμως είναι ότι αυτό το παιδάκι είναι μέρος ενός συνόλου.


Αν είχες ένα ίχνος κριτικής ικανότητας, θα ήσουν σε θέση να διακρίνεις ότι δεν γράφω για την θέση του Τσιόδρα που είναι , πιθανόν εξαιρετικός, λοιμωξιολόγος αλλά για το μαθηματικό μοντέλο. Όλες οι επιδημίες βασίζονται σε ένα μαθηματικό μοντέλο.

τοωντι η επιδημιολογία βασίζεται σε μαθηματικά μοντέλα στατιστικής κυρίως.Εδώ όμως έρχεται μια αντίφαση,ένα τέτοιο μοντέλο που δείχνει με συγκεκριμέναοτια των αριθμό των κρουσμάτων χρειάζεται δεδομένα.Το ερώτημα είναι που αντλεί το υπουργείο αυτά τα δεδομένα και πως, δεδομένου ότι δεν γνωρίζουμε τον αριθμό των κρουσμάτων αλλά μόνο παίρνουνε τον λόγο θετικών και αρνητικών τεστ. Αυτά βέβαια αλλάζουν σε διάφορες περιοχέςκαι ο λόγος αυτός προήλθε από ύποπτα περιστατικά αφού ο αριθμός των τεστ είναι περιορισμένος. Εγώ προσωπικά έχω εμπιστοσύνη στον Τσιοδρα και νομίζω ότι στο μαθηματικό του μοντέλο έχει προσμετρήσει και όλα αυτά
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Ο Τσιοδρας είχε το θάρρος να αλλάξει γνώμη μπροστά στην νέα πραγματικότητα που κατάλαβε οτι διαμορφώνεται. Ευτυχώς γιατί κάποιοι εμμένουν στις αρχικες κ λανθασμένες αντιλήψεις τους.
ΚΑΤΑΛΑΒΕ γρηγορα οτι ακόμα και οι νεώτεροι έχουν κουσουρια όπως ινώσεις στους πνεύμονες, oτι έχουμε τρομερή μεταδοτικοτητα του ιού κυρίως σε αυτά τα γεωγραφικά μήκη και πλάτη του πλανήτη. Επίσης ηταν το μονο άτομο που θα μπορούσε να πείσει την εκκλησία αλλά ακόμα και τους θρησκόληπτους.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ο καθηγητής Ιωαννίδης τονίζει ότι για να σαφή εικόνα της επιδημίας πρέπει να γνωρίζεις τον αριθμό των ανθρώπων που έχουν εκτεθεί. Αυτό θα γίνει μόνο με επαναλαμβανόμενα τεστ σε διαφόρους πληθυσμούς. Όμως γνωρίζουμε τις αδυναμίες της χώρας.

τοωντι η επιδημιολογία βασίζεται σε μαθηματικά μοντέλα στατιστικής κυρίως.Εδώ όμως έρχεται μια αντίφαση,ένα τέτοιο μοντέλο που δείχνει με συγκεκριμέναοτια των αριθμό των κρουσμάτων χρειάζεται δεδομένα.Το ερώτημα είναι που αντλεί το υπουργείο αυτά τα δεδομένα και πως, δεδομένου ότι δεν γνωρίζουμε τον αριθμό των κρουσμάτων αλλά μόνο παίρνουνε τον λόγο θετικών και αρνητικών τεστ. Αυτά βέβαια αλλάζουν σε διάφορες περιοχέςκαι ο λόγος αυτός προήλθε από ύποπτα περιστατικά αφού ο αριθμός των τεστ είναι περιορισμένος. Εγώ προσωπικά έχω εμπιστοσύνη στον Τσιοδρα και νομίζω ότι στο μαθηματικό του μοντέλο έχει προσμετρήσει και όλα αυτά

Παιδιά, συγγνώμη που το λέω, αλλά νομίζω ότι δεν έχει νόημα να εμπλέκεστε σε μία ειδική συζήτηση και να βγάζετε ο ένας τα μάτια του άλλου χωρίς να υπάρχει ουσιώδης ειδική γνώση επί του ζητήματος. Σε σχέση με το πώς αποκτάμε εικόνα για έναν πληθυσμό που θέλουμε να μελετήσουμε, προφανώς και η λύση μας δεν είναι η απογραφή του πληθυσμού - να γνωρίζουμε όλα τα νοσούντα άτομα. Υπάρχουν κλάδοι της στατιστικής όπως η δειγματοληψία, η εκτιμητική κ.λπ. που διδάσκονται ακόμα και σε προπτυχιακά - με εξαιρετική, βέβαια, προχειρότητα σε πολλά τμήματα - που μπορούν να μας δώσουν απαντήσεις με ελεγχόμενη αβεβαιότητα (π.χ. διάστημα εμπιστοσύνης) για όλα αυτά χωρίς να έχουμε όλον τον πληθυσμό στα χέρια μας.

Οπότε, ηρεμία, δε χρειάζεται να πλακωνόμαστε άνευ λόγου και αιτίας. Το επιδημιολογικό μας μοντέλο να δεχτεί κριτική αν το έχουμε στα χέρια μας, αν ξέρουμε πώς το χτίζουμε, με ποιες υποθέσεις κ.λπ., όχι «στον αέρα».

Για τον Τσιόδρα τώρα, ας τον κρίνουμε, όπως και την ευρύτερη διαχείριση της κρίσης, στο τέλος, όχι τώρα. Καταλαβαίνω, υπάρχει ένταση, θέλουμε να τα «χώσουμε» κάπου, αλλά κάθε πράγμα στον καιρό του. Προέχει το να ξεμπερδεύουμε με όλη αυτήν την κατάσταση και μετά βλέπουμε αν ο Τσιόδρας διαχειρίστηκε καλά την κατάσταση επικοινωνιακά, αν θα μπορούσε να ήταν άλλος στη θέση του, αν το ένα ή αν το άλλο.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ο Τσιόρδας έχει Θεοποιηθεί όπως είχε Θεοποιηθεί και η Γιαμαρέλλου τα προηγούμενα χρόνια. Τώρα όμως η Γιαμαρέλλου για τις δηλώσεις που έκανε για την Θεία κοινωνία έχασε την φήμη της στο ευρύ κοινό. Είναι συντονιστές ολης της κατάστασης δε παιρνουν αποφάσεις μόνοι τους απλά συντονίζουν όλη την διαδικασία είναι άνθρωποι που πρέπει να σεβόμαστε αλλα όχι να Θεοποιούμε.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Τώρα όμως η Γιαμαρέλλου για τις δηλώσεις που έκανε για την Θεία κοινωνία έχασε την φήμη της στο ευρύ κοινό.
Λογικό δεν είναι; Τώρα μπορεί να ειχαμε ηδη διπλάσια ή και τριπλάσια θύματα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ο Τσιόρδας έχει Θεοποιηθεί όπως είχε Θεοποιηθεί και η Γιαμαρέλλου τα προηγούμενα χρόνια. Τώρα όμως η Γιαμαρέλλου για τις δηλώσεις που έκανε για την Θεία κοινωνία έχασε την φήμη της στο ευρύ κοινό. Είναι συντονιστές ολης της κατάστασης δε παιρνουν αποφάσεις μόνοι τους απλά συντονίζουν όλη την διαδικασία είναι άνθρωποι που πρέπει να σεβόμαστε αλλα όχι να Θεοποιούμε.

Ακριβώς. Αν και με προβληματίζει αρκετά η όλη κατάσταση σε συνδυασμό με την διασπορά ψευδών ειδήσεων από τον τύπο με στόχο τον πανικό, τον υπνωτισμό και την χειραγώγηση των μαζών, κάποια πράγματα θα έπρεπε να είναι αυτονόητα. Γιατί θα έπρεπε να μας κάνει εντύπωση ένας Τσιόρδας; Τη δουλειά του κάνει όπως θα έπρεπε να κάνει κάθε πολίτης σε θέματα στοιχειώδους υγιεινής. Μακάρι να μην φτάναμε σε επίπεδα πανδημίας για να μάθουμε να πλένουμε τα χέρια και να σαπουνίζουμε καλά τους όρχεις.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θα ήθελα μια παρότρυνση μένουμεσπιτι με ύφος Τσούβελα. :lol:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Υπαρχουν τριπλάσιοι θάνατοι στην Σουηδία (κλειστά λύκεια, πανεπιστήμια και καποιες επιχειρήσεις) απο οτι στην Ελλάδα.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Ο Τσιόδρας μπορεί να είναι άριστος γιατρός αλλά δεν τα παίρνει αυτός τα μέτρα, απλά εισηγείται και τα μέτρα τα παίρνει η κυβέρνηση. Το πρόβλημα είναι εάν τα μέτρα είναι πιο βαριά σε σχέση με την κατάσταση, σε αυτή την περίπτωση ο Τσιόδρας αναγκάζεται να δηλώσει υπέρ επειδή αυτό είχε συμφωνήσει όταν πήρε αυτή την θέση.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ο Τσιόδρας εισηγούνταν πιο αυστηρά μέτρα στην αρχή της κρίσης. Είδες κάπου να θεωρεί υπερβολικά τα μέτρα που λήφθηκαν;
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Ο Τσιόδρας εισηγούνταν πιο αυστηρά μέτρα στην αρχή της κρίσης. Είδες κάπου να θεωρεί υπερβολικά τα μέτρα που λήφθηκαν;


Η σειρά σου τώρα πέσμας πότε είχε πει ο Τσιόδρας μέχρι την περασμένη Κυριακή ότι πρέπει να γίνει απαγόρευση κυκλοφορίας?
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Όχι, δεν έχω κάτι στα υπόψιν. Ξέρω ότι ζητούσε να κλείσουν τα σχολεία 1 εβδομάδα περίπου πριν ληφθεί αυτή η απόφαση. Και ότι πλέον επιμένει να πάρουν παράταση τα μέτρα για μετά τις 6 Απριλίου.

Εκ των πραγμάτων, όταν ανήκεις σε μία ομάδα, αναγκάζεσαι να κάνεις πέρα ορισμένες φορές την προσωπική σου άποψη και να λειτουργήσεις με τη συλλογική. Είναι αναγκαίο συστατικό για να λειτουργεί η ομάδα. Αλλιώς δεν παίρνονται αποφάσεις και έχουμε μια Κυβέρνηση-Think Tank.

Επί της καραντίνας, συγκεκριμένα, μπορεί ο Τσιόδρας να το θεωρούσε υπερβολικό μέτρο από υγειονομικής σκοπιάς, η Κυβέρνηση να το έλαβε για πολιτικούς λόγους και κυρίως λόγω του μεγάλου πλήθους εκδρομέων που έφυγαν από την Αθήνα την Παρασκευή. Δεν το ξέρω και δεν έχει ιδιαίτερη σημασία βέβαια.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Επί της καραντίνας, συγκεκριμένα, μπορεί ο Τσιόδρας να το θεωρούσε υπερβολικό μέτρο από υγειονομικής σκοπιάς, η Κυβέρνηση να το έλαβε για πολιτικούς λόγους και κυρίως λόγω του μεγάλου πλήθους εκδρομέων που έφυγαν από την Αθήνα την Παρασκευή. Δεν το ξέρω και δεν έχει ιδιαίτερη σημασία βέβαια.

Σε αυτό φταίει ο Μητσοτάκης που τους είχε απειλήσει από την Πέμπτη και αυτοί προτίμησαν να φύγουν ομαδικά για να περάσουν την καραντίνα στο χωριό και όχι στην Αθήνα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Εσάς σας πείθει η λογική των μέτρων της κυβέρνησης; :hmm:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top