Τhelema: H γνώμη σας

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Για το thelema τί γνώμη έχετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα είχα γνώμη αν ήξερα τι ήταν :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
https://www.thelema.org/ ? Μοιάζουν με επαγγελματίες προσυλητιστές lol
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατί στη art gallery στις φωτογραφίες τις ονομάζουν με ελληνικούς χαρακτήρες;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Γιατί thelema = θέλημα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και τι σχέση έχει με την ελληνική γλώσσα αυτή η ομάδα ;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Είμαι ξένος με το θέμα σας και όχι κατάλληλος για να μιλήσω. Ανοιχτός πάντα σε όλα τα ενδεχόμενα μιας ανοιχτής συζήτησης ή και κατ'ιδίαν με κάποιον που έχει ασφαλείς απαντήσεις και όχι αντιφατικές πληροφορίες...γιατί θέλω να πιστεύω ότι με χαρακτηρίζει ανοιχτό μυαλό αλλά δεν βλέπω πολύ προθυμία. Το θέμα έχει μπαγιατέψει (από το 2005 ; !) και προς το παρόν οι πεινώντες και οι διψώντες για γνώση θα βολευτούν με έρευνες στο διαδίκτυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
και προς το παρόν οι πεινώντες και οι διψώντες για γνώση θα βολευτούν με έρευνες στο διαδίκτυο.
Απ' ό,τι έκοψα το ΄"κολλέγιο Θέλημα", οι πεινώντες και διψώντες για γνώση θα βάλουν το χέρι βαθιά στη τσέπη γιατί οι Θεληματικοί πεινούν κ διψούν για αστακό. :P


πς. Θενκς για τα χρόνια πολλά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Από ότι έκοψα το ΄"κολλέγιο Θέλημα", οι πεινώντες και διψώντες για γνώση θα βάλουν το χέρι βαθιά στη τσέπη γιατί οι Θεληματικοί πεινούν κ διψούν για αστακό. :P

Λες ; Δεν ξέρω. Να σου ευχηθώ με την ευκαιρία και έστω καθυστερημένα χρόνια πολλά, σήμερα έπεσε το μάτι μου σ'ένα topic. Πολύχρονος και να μας χαρίζεις το γέλιο. Παρά τις διαφωνίες μας σε πολλά , το'χεις. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ειδικά ο Δόκτωρ, που συμμετέχει εδώ και καιρό στην ανάλυση των καρτών Ταρώ του Άλιστερ Κρόουλυ, δεν θα έπρεπε να δηλώνει τόσο ξένος με το θέμα. Εμείς οι πεινώντες και διψώντες, κάναμε λοιπόν κάτι άλλο. Ανοίξαμε τη δική μας έρευνα επάνω στο θέμα του Θελημισμού, η οποία τρέχει ακόμη και ελπίζω ότι θα τρέχει επί μακρόν, αφού σε αυτές τις μυητικές διαδρομές ισχύει το "να εύχεσαι νά 'ναι μακρύς ο δρόμος".
Όχι φίλε Ρεμπεσκέ, κάποιοι θελημιστές δεν πεινούν για αστακό, αλλά γι' απαντήσεις, οι οποίες στο βαθμό που τις ανακαλύπτουμε, μέσα στο e-steki προσφέρονται δωρεάν προς όλους...

ΥΓ: Μόλις πρόσεξα πως ο Δόκτωρ έχει 1110 μηνύματα. Το επόμενό σου μήνυμα φίλε Δόκτορα, θα έχει συμβολική σημασία. Δώσε προσοχή στο τι θα γράψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Όχι φίλε Ρεμπεσκέ, κάποιοι θελημιστές δεν πεινούν για αστακό, αλλά γι' απαντήσεις, οι οποίες στο βαθμό που τις ανακαλύπτουμε, μέσα στο e-steki προσφέρονται δωρεάν προς όλους...


:confused: κακό δικό τους :confused:
οι άλλοι παίρνουν λεφτά
για ακριβώς τα ίδια μη αποτελέσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
ΥΓ: Μόλις πρόσεξα πως ο Δόκτωρ έχει 1110 μηνύματα. Το επόμενό σου μήνυμα φίλε Δόκτορα, θα έχει συμβολική σημασία. Δώσε προσοχή στο τι θα γράψεις...

Ξένο θεωρώ τον εαυτό μου με κάθε θέμα που ακόμα δεν το κατέχω άριστα σε γνωστικό επίπεδο, αν και σε βιωματικό μάλλον τα πάω πολύ καλύτερα απ'τον καθένα. Το "Γνωρίζω" γενικά στη ζωή μου τα τελευταία χρόνια όλο και αποφεύγω να το χρησιμοποιώ ως λέξη. Για το Θέλημα έχω άποψη, αλλά όχι ολοκληρωμένα διαμορφωμένη, οπότε τί να γράφω ; Kεντρίζω και λίγο με τον τρόπο μου τα πράγματα για να παίρνω απαντήσεις από άλλους γνώστες και να επιβεβαιώνω ότι οι δικές μου πληροφορίες από την "άλλη όχθη" (το Υπερβατικό) είναι σωστές. Η τελευταία μου υπερβατική πληροφορία π.χ. ήρθε την 1η Οκτωβρίου 8.16 μμ (ήταν τόσο σημαντική που σημείωσα την ώρα όπως βλέπεις :D). Για τα υπερβατικά μου βιώματα είναι μια επιλογή τελευταία να μην ανοίγομαι γιατί κυκλοφορούν και ψυχίατροι στο site. Το χρήμα που προαναφέρθηκε πάντως νοθεύει κάθε αυθεντικό μυστικιστικό, και όποτε νοιώθω ότι κινδυνεύω από μια τέτοια απαράδεκτη νοθεία, την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια. Προς το παρόν δεν έχω διαπιστώσει μια τέτοια νοθεία εδώ.
Καλά κουράγια και καθαρά μυαλά. Και ανοιχτά μυαλά.

YΓ Το 1111 γνωρίζω με τι σχετίζεται. 'Ισως να δένει συγχρονικά και με το τελευταίο πρωτομηνιάτικο μήνυμα από το "πλοίο των ονείρων" μου και τα γεγονότα της τελευταίας εβδομάδας που προμήνυε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
:confused: κακό δικό τους :confused:
οι άλλοι παίρνουν λεφτά
για ακριβώς τα ίδια μη αποτελέσματα

Μη αποτελέσματα; Εσύ πώς μπορείς να ξέρεις τι αποτελέσματα έχει η έρευνά μας στην πραγματική μας ζωή; :hmm:

Μερικά πράγματα δεν τα λέει κανείς. Τα βιώνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μερικά πράγματα δεν τα λέει κανείς. Τα βιώνει...


Μάι πόιντ, εκζάκτλυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αυτά που λέμε όμως στο φανερό, αποτελούν ένα πρώτο βήμα για να κατανοήσει κανείς κάποια πράγματα και να συντονιστεί με το Θέλημά του. Το βασικότερο είναι να αρχίσει να το ψάχνει και να προετοιμαστεί να το ακολουθήσει.
Όπως λέει και ο Αλχημιστής, ένας βασικός Νόμος του Σύμπαντος είναι πως όταν οι άνθρωποι βρίσκουν ένα θησαυρό δεν τον αναγνωρίζουν, γιατί κανείς δεν ψάχνει για ένα θησαυρό.
Όποιος ψάχνει πάλι, βρίσκει. Να είσαι σίγουρος γι' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πάντα με ενδιαφέρει τι λένε ή γράφουν οι ίδιοι οι Δάσκαλοι της κάθε Εσωτερικής Σχολής, όχι οι αναφορές και η βιβλιογραφία άλλων που έγραψαν γι'αυτούς, ούτε οι ατέρμονες συζητήσεις γύρω από αυτούς. Τότε μόνο κρίνω αντικειμενικά και ψυχρά. Πιστεύω αυτός θα ήταν ο πιο ασφαλής δρόμος για να δεχθεί ή να απορρίψει κανείς τη μία ή την άλλη διδασκαλία.

Eδώ δίνονται αρκετά πρωτογενή κείμενα λοιπόν για το θέμα (δεν νομίζω να είναι τα 'Απαντα όμως) :

https://www.hermetic.com/crowley/

The book of Law







Και παρακάτω ένα απόσπασμα από βιβλίο 77
εκδοθέν υπό του τάγματος Ο.Τ.Ο (Οdo Templis Orientis)


[FONT=&quot]Δεν υπάρχει θεός παρά άνθρωπος.[/FONT]

[FONT=&quot]1.[/FONT][FONT=&quot]Ο άνθρωπος έχει το δικαίωμα να ζει κατά τον δικό του νόμο --[/FONT]
[FONT=&quot]να ζει με τον τρόπο που θέλει να το κάνει:[/FONT]
[FONT=&quot]να εργάζεται όπως θέλει:[/FONT]
[FONT=&quot]να παίζει όπως θέλει:[/FONT]
[FONT=&quot]να αναπαύεται όπως θέλει:[/FONT]
[FONT=&quot]να πεθαίνει όταν και όπως θέλει.[/FONT]

[FONT=&quot]2.[/FONT][FONT=&quot]Ο άνθρωπος έχει το δικαίωμα να τρώει ότι θέλει:[/FONT]
[FONT=&quot]να πίνει ότι θέλει:[/FONT]
[FONT=&quot]να κατοικεί όπου θέλει:[/FONT]
[FONT=&quot]να κινείται όπως θέλει πάνω στο πρόσωπο της γης.[/FONT]

[FONT=&quot]3.[/FONT][FONT=&quot]Ο άνθρωπος έχει το δικαίωμα να σκέπτεται ότι θέλει:[/FONT]
[FONT=&quot]να λέει ότι θέλει:[/FONT]
[FONT=&quot]να γράφει ότι θέλει:[/FONT]
[FONT=&quot]να σχεδιάζει, να ζωγραφίζει, να σκαλίζει, να χαράσσει, να φτιάχνει, να χτίζει όπως θέλει:[/FONT]
[FONT=&quot]να ντύνεται όπως θέλει.[/FONT]

[FONT=&quot]4.[/FONT][FONT=&quot]Ο άνθρωπος έχει το δικαίωμα να αγαπά όπως θέλει:[/FONT]
[FONT=&quot]«λάβε την δική σου εκπλήρωση και θέληση της αγάπης όπως θέλεις,[/FONT]
[FONT=&quot]όταν, όπου και με όποιον θέλεις.» --[/FONT][FONT=&quot]AL[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT][FONT=&quot]I[/FONT][FONT=&quot]. 51[/FONT]

[FONT=&quot]5.[/FONT][FONT=&quot]Ο άνθρωπος έχει το δικαίωμα να εξουδετερώσει εκείνους που θα καταπατούσαν αυτά τα δικαιώματα.[/FONT]
[FONT=&quot]«οι σκλάβοι θα υπηρετήσουν.» --[/FONT][FONT=&quot]AL[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT][FONT=&quot]II[/FONT][FONT=&quot].58[/FONT]

[FONT=&quot]«Αγάπη είναι ο νόμος, αγάπη υπό το θέλημα.» --[/FONT][FONT=&quot]AL[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT][FONT=&quot]I[/FONT][FONT=&quot]. 57


ΥΓ Το βιβλίο το ήξερα ως 777. Γιατί το γράφει 77 ; Και κάτι ακόμα. Αυτή η ιστορία με το 1111...κοιτάζοντας τα μηνύματά μου, ο Chaos που πρώτος παρατήρησε τα 1111 μυνήματά μου, μου επισήμανε ότι τώρα αναγράφονται χίλιαδιακόσια τόσα από χθες ;;;?? Πώς είναι δυνατόν αυτό ; :D
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Η τελευταία μου υπερβατική πληροφορία


Και εγω είχα μια υπερφυσική εμπειρία μέσα στον Οκτώβρη
έλαβα την ίδια πληρωμή δύο φορές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Και εγω είχα μια υπερφυσική εμπειρία μέσα στον Οκτώβρη
έλαβα την ίδια πληρωμή δύο φορές

Τώρα οι στενόμυαλοι είναι πιο
μπροστά απʼ τους ποιητές
στην τρέλα
αν έχουν τρέλα
τα τραγούδια της ζωής γεννιούνται
στην τι βι τα απογεύματα
αρτίστες απαντούν
σε ερωτήματα
προς θεού μη θέτεις άλλα ερωτήματα
το αυτονόητο είναι άκρο
και το άκρο αυτονόητο-
η ευτυχία είναι μαζική
ή τίποτα
καθώς και η δυστυχία
δεν χωράει στο τίποτα
συγκεντρώσου επιτέλους
ένας κόσμος προσμένει
να κατεθέσεις τη ψυχή σου
σε μια δημοκρατία που
σημαίνει να έχουν όλοι λεφτά
μα οι ποιητές στον οργιώδη αυτό χορό
δεν βάζουν ψηλοτάκουνα
έρχονται
με μια πένα που αφήνει
ρυτίδες θανάτου τα γράμματα
στο πρόσωπο της ζωής
που δεν καβλώνει
δεν σκιρτά και δεν δοξάζει
μα είναι δήθεν η αλήθεια όντας
απόλυτη κενή πειοψηφία

Γιάννης Λειβαδάς,
από τους Κρεμαστούς Κήπους της Βαβυλώνας,
εκδόσεις Μελάνι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Όλα ξεκίνησαν από τον Άλιστερ Κρόουλι.

Μέσα απο μια αχανή διαδρομή του με μυήσεις σε μυστήρια, συμμετοχή του σε ερμητικά τάγματα μαγείας (Hermetic Order of the Golden Dawn), τελετουργίες που τον έκαναν να νυστάζει και κυρίως μέσω βιωμάτων, όπως η έκρηξη που κόντεψε να τον σκοτώσει στα 15 του και της αναρίχησης βουνών που το'χε χούι προέβην σε λεκτικά καπρίτσια (με νοηματικό βάθος) -βλέπε magick αλλά και τη δημιουργία μιας ολόκληρης φιλοσοφίας (που έυγλωττα περιγράφει ο DrLove) με την Ελληνική λέξη Thelema (Θέλημα)...

...ήτοι της ελεύθερης μαγικής θέλησης του ανθρώπου.

Επίσης είναι και εμπνευστής και για τα μυστηριώδη σλόγκαν "Do What You Will", "Love is the Law", "Love under Will" και "Every Man and Every Woman is a Star"...

όπως επίσης και το αποκρυφιστικό now+here = nowhere...:hmm:

Οι πικρόχολοι εχθρικοί κριτικοί του έχουν απορρίψει την φιλοσοφία του Θελήματος (και της μαγείας εν γένει) ως ευσεβείς πόθους ενός ονειροπαρμένου μεγαλομανούς, τονίζοντας ότι ήταν ένας ρομαντικός που ήθελε να πιστεύει στη μαγεία όπως ο Γέιτς στις νεράϊδες και στα ξωτικά, όπως λέει ο Χόϊσμανς "για να βρει ένα αντιστάθμισμα για τη φρίκη της καθημερινής πραγματικότητας, τη μονοτονία της ύπαρξης, τη μετριότητα της διανόησης, τη φριχτή βρωμιά της μισητής εποχής, όποu ζούμε..."

Φρονώ ότι αν ο Κρόουλι ζούσε στις μέρες μας, θα είχε δύο ακόμα ελαφρυντικά εις βάρος των επικριτών του...μοναξιά και μελαγχολία:/:

Δεν νομίζω πάντως πως θα τον αδικούσε όλο αυτό αν ήταν αλήθεια, γιατί το θεωρώ πιο άξιο να τρέφεις ευγενείς / ευσεβείς πόθους από το να τρέφεις ευσεβή δόγματα και στείρους ορθολογισμούς, ακόμα κι αν δεν ήταν τίποτα άλλο από έναν κοινό απατεώνα ή εκκεντρικό.

Αυτό πάντως που συνειδητοποιούσε από ένστικτο ο Κρόουλι, ήταν πως η μαγεία συνδέεται με κάποιον τρόπο με την ανθρώπινη θέληση, με την πραγματική θέληση (που κοινεί τα όρη) του ανθρώπου (Thelema), τη βαθιά ενστικτώδη θέληση.

Ο άνθρωπος είναι ένα παθητικό ον, γιατί ζει πάρα πολύ μέσα στην ορθολογιστική συναίσθηση και τις κοινότοπες every day έγνοιες, δεσμευμένος ως το μεδούλι στην υλική και πνευματική ρουτίνα.

Ο Κρό, με τη ριζοσπαστική παιδεία του, το επαναστατικό του πνεύμα, το καλλιτεχνικό ταλέντο με ένα έντονα αποτυπωμένο ζωικό ένστικτο και με την σεξουαλική παρόρμηση να τον κεντρίζει μονίμως (και πως να μην..) είδε καθαρά την αλήθεια που εκφράζεται στη φράση του Νίτσε: "Υπάρχουν τόσα πολλά που δεν έχουν ακόμη ειπωθεί και που ούτε τα έχει σκεφτεί ποτέ κανείς..."

Πρέπει να το θυμόμαστε αυτό, ως αντιστάθμισμα στη φυσική τάση που έχουν πολλοί να απορρίπτουν ανθρώπους σαν τον Κρόουλι ως "φαντασιόπληκτους καραγκιόζηδες"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Oυφ, δουλειά δεν είχε ο διάολος...

Όλα ξεκίνησαν από τον Άλιστερ Κρόουλι.


Κρίμα, τόσοι αιώνες αποκρυφισμού στον κουβά... Δεν πειράζει, κανείς δεν είναι theleos.


μυήσεις σε μυστήρια, συμμετοχή του σε ερμητικά τάγματα μαγείας

...Εξακολουθώ να βρίσκω την συμμετοχή σε κομματική νεολαία μεγαλύτερο σφάλμα.


λεκτικά καπρίτσια (με νοηματικό βάθος)

Να σημειωθεί στα εισ-πρακτικά, πως το νοηματικό βάθος αυξάνει με την πνευματική ρηχότητα.


"Αγάπη κάτω από τον Γουίλ"...;;;; :worry:

Μα δεν πειράζει, ο έρωτας είναι αυτόχειρας φυγάς που λέει και το άσμα.




Σιγά το Αποκρυφιστικό νόημα.

Είχα κάποτε ζητήσει μια αναβολή από το στρατό, και -αιωνίως γκαντέμης- έπεσα πάνω στην αλλαγή του νόμου. Οπότε να προσπαθώ να επικαλεστώ την κοινή λογική (σφάλμα):
"Με το νόμο, που μπορώ να αποτανθώ και τι ισχύει εδώ και τώρα;"
Ο γαλονάς με τον φραπέ πάνω στο βιβλίο των κανονισμών, μου απάντησε Απόκρυφα
"Πουθενά και τίποτα".

Μεγάλη μορφή ο Κράουλι,
θα είχε περάσει από τον ελληνικό στρατό φαίνεται.


όπως λέει ο Χόϊσμανς "για να βρει ένα αντιστάθμισμα για τη φρίκη της καθημερινής πραγματικότητας, τη μονοτονία της ύπαρξης, τη μετριότητα της διανόησης, τη φριχτή βρωμιά της μισητής εποχής, όποu ζούμε..."


Μας υποχρέωσε και ο κκ Χόισμανς,
ζήτημα να έχει υπάρξει μισή εποχή σε ολόκληρη την ανθρώπινη ιστορία
που όλα αυτά να μην ίσχυαν....
Φρονώ ότι αν ο Κρόουλι ζούσε στις μέρες μας, θα είχε δύο ακόμα ελαφρυντικά εις βάρος των επικριτών του...μοναξιά και μελαγχολία


Ποτέ μην υποτιμάς την δύναμη της κόκας.

Αυτό πάντως που συνειδητοποιούσε από ένστικτο ο Κρόουλι, ήταν πως η μαγεία συνδέεται με κάποιον τρόπο με την ανθρώπινη θέληση, με την πραγματική θέληση (που κινεί τα όρη) του ανθρώπου (Thelema), τη βαθιά ενστικτώδη θέληση.



ΘΕΛΩ χίλια ευρώ στο λογαριασμό μου ΤΩΡΑ
...έγινε τπτ; Μπα.
Θέλω τουλάχιστον να κινηθεί το απέναντι βουνό,
μου μπλοκάρει τη θέα στη θάλασσα :mad:


Ο άνθρωπος είναι ένα παθητικό ον, γιατί ζει πάρα πολύ μέσα στην ορθολογιστική συναίσθηση και τις κοινότοπες every day έγνοιες, δεσμευμένος ως το μεδούλι στην υλική και πνευματική ρουτίνα.


Όντως,
και κατα γενική ομολογία
δεν θα επιζούσε με κανέναν άλλο τρόπο.


Ο Κρό, με τη (μπλα, μπλα, μπλα θέλω και εγώ θελεμα, κλαψ) είδε καθαρά την αλήθεια που εκφράζεται στη φράση του Νίτσε: "Υπάρχουν τόσα πολλά που δεν έχουν ακόμη ειπωθεί και που ούτε τα έχει σκεφτεί ποτέ κανείς..."

Τι κρίμα που δεν διάβαζε Νίτσε,
θα είχε ανακαλύψει πόσες φορές έχει ξαναειπωθεί η ίδια ατάκα.

Εδιτ: ένα σχολιάκι εδώ.
"υπάρχουν τόσα πολλά που δεν έχουν ακόμη ειπωθεί"
...γι' αυτό φταίει η γλώσσα, εννοώ το διαλεκτικό μας όργανον
που δεν έχει ακόμα ακολουθήσει εξελικτικά
τους ανθρώπους έξω από τις σπηλιές


Πρέπει να το θυμόμαστε αυτό, ως αντιστάθμισμα στη φυσική τάση που έχουν πολλοί να απορρίπτουν ανθρώπους σαν τον Κρόουλι ως "φαντασιόπληκτους καραγκιόζηδες"...

Τς τς, έχεις δίκιο, τι "ορθολογιστές καραγκιόζηδες" που είναι. Αίσχοζ.


Και ήθελα να ανταφιερώσω ένα τραγουδάκι για τον

μα τα δάχτυλά μου με προδίδουν, οπότε θα πω μόλις το ένα δίστιχο:


βάρα με, με το στιλέτο
κι όσο αίμα
βγάλω, πιέ το


Νυχτεζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top