Υιοθεσία ορφανών παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια

Υιοθεσία ορφανών παιδιών απο ομόφυλα ζευγάρια. Συμφωνείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 162)
  • Ναι

    Ψήφοι: 98 60.5%
  • Όχι

    Ψήφοι: 54 33.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 10 6.2%

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εφόσον η φύση δεν επιτρέπει σε 2 ομοφύλους να κάνουν παιδιά δεν θα πρέπει να το επιτρέψει ούτε το κράτος.

Το παιδί δεν είμαι ούτε σκυλί ούτε αξεσουάρ για να καλύπτει τα κενά του καθενός.
Η ύπαρξη πατρικου και μητρικού προτύπου είναι πολύ σημαντικα για την εξέλιξη του.
Η φύση δεν επιτρέπει και σε πολλά στείρα ζευγάρια να τεκνοποιήσουν, μήπως να το απαγορεύσουμε και σε αυτά;
Επίσης η φύση επιτρέπει σε 10χρονα να τεκνοποιήσουν, μήπως δεν είναι ο πιο ενδεικτικός παράγοντας;

Και εν τέλει, όπως είχε πει ένας καλός φίλος κάποτε, όποιος αναφέρεται συνέχεια στην φύση και δεν είναι περιβαλλοντολόγος, είναι μάλλον φασίστας.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Είπε ο Gaspar για τα πρότυπα του παιδιού που είναι και το κύριο ζήτημα στην ουσία που αξίζει να συζητήσει κανείς και κολλήσατε στο επιχείρημα , που και για μένα είναι άκυρο , γιατί φυσικό = καλό είναι αμφιλεγόμενο επιχείρημα, αλλά οκ , δεν έχει κάποια ουσία, εκτός αν είμαστε δημαγωγοί ρήτορες !
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είπε ο Gaspar για τα πρότυπα του παιδιού που είναι και το κύριο ζήτημα στην ουσία που αξίζει να συζητήσει κανείς και κολλήσατε στο επιχείρημα , που και για μένα είναι άκυρο , γιατί φυσικό = καλό είναι αμφιλεγόμενο επιχείρημα, αλλά οκ , δεν έχει κάποια ουσία, εκτός αν είμαστε δημαγωγοί ρήτορες !
Ποιο είναι το έμφυλο πρότυπο που χρειάζεται να υιοθετήσει ένα παιδί και γιατί δεν μπορεί να το λάβει από τον υπόλοιπο κόσμο με τον οποίο έτσι κι αλλιώς θα κοινωνικοποιείτατι;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιο είναι το έμφυλο πρότυπο που χρειάζεται να υιοθετήσει ένα παιδί και γιατί δεν μπορεί να το λάβει από τον υπόλοιπο κόσμο με τον οποίο έτσι κι αλλιώς θα κοινωνικοποιείτατι;
Το πατρικό και το μητρικό προφανώς. Και τι θα πει να το λάβει από τον υπόλοιπο κόσμο; Η άμεση οικογένεια σου σε επηρεάζει σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από την κοινωνία.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πατρικό και το μητρικό προφανώς.
Μου θες και "προφανώς", λες και ζούμε στον 20ο αιώνα. Λοιπόν, το πατρικό και το μητρικό πρότυπο είναι (ήταν μάλλον) κοινωνικές κατασκευές που πλέον τείνουν να ξεπεραστούν. Προσωπικά τουλάχιστον δεν πιστεύω στους διαχωρισμένους ρόλους του γονέα, πιστεύω ότι όσοι γίνονται γονείς έχουν ίδιες και ίσες ευθύνες. Και αν αναφέρεσαι στο θέμα του σεξουαλικού προσανατολισμού, είναι άτοπο μιας και σχεδόν όλα τα ομοφυλόφιλα άτομα προέρχονται από ετεροφυλόφιλους γονείς, αλλά έχει διαψευσθεί κιόλας ερευνητικά. Το να φοβάσαι πως το παιδί μια ομόφυλης οικογένειας θα βγει και αυτό έτσι είναι απλά μία ομοφοβική αντίδραση.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πατρικό και το μητρικό προφανώς. Και τι θα πει να το λάβει από τον υπόλοιπο κόσμο; Η άμεση οικογένεια σου σε επηρεάζει σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από την κοινωνία.
Χαίρω πολύ χαιρόπουλος, τι είναι το μητρικό και το πατρικό συγκεκριμένα θέλω να μου πεις, πού διαχωρίζονται και δεν είναι απλά "γονεϊκό";
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
, λες και ζούμε στον 20ο αιώνα.
Η συνχρονη δυτική πραγματικοτητα με τα πρότυπα τις αξιες και όσα αυτή πρεσβεύει είναι καταδικασμένη να αφανιστεί. Όπως αφανίζεται και οτιδήποτε στην φύση είναι μη βιώσιμο.
Το βλέπουμε ήδη... μελαγχολία, υπογεννητικότητα δυστυχισμένοι άνθρωποι χωρίς στόχους και χαρά από την ζωή.

Αντίθετα ο 20ος αιώνας όπου κυριαρχούσαν τα παραδοσιακά πρότυπα ήταν εποχή μεγάλης ακμής και παραγωγικότητας για την ανθρωπότητα.

Οι παραδοσιακές δοκιμασμένες αξίες δημιουργούν ευτυχισμένους ανθρώπους και υγείης κοινωνίες.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Πόσο υποκριτική μια κοινωνία που θέλει να ελέγξει εξονυχιστικά αν ένα γκέι ζευγάρι θα είναι καλοί γονείς αλλά δεν ασχολήθηκε ποτέ κατ' αντίστοιχο τρόπο με στρέιτ γονείς που κακοποιούν τα παιδιά τους.

Στις υιοθεσίες και σε ακραίες περιπτώσεις ακατάλληλων γονέων, το κάνει, δηλαδή στη γειτονιά μου ξέρω οικογένεια που είχε 4 παιδιά και τους τα πήρε η πρόνοια... Αλλά πώς ακριβώς να το ελέγξεις αν οι άλλοι έχουν τη δυνατότητα να κάνουν παιδιά ανά πάσα στιγμή;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κι ο ρατσισμός δεν παύει να είναι ρατσισμός, ακόμη κι όταν εκδηλώνεται με τον πιο έμμεσο και λαθραίο τρόπο.

Η επίκληση στη φύση ή σε άλλες θεωριές βιολογίας ανέκαθεν είχε ρατσιστικό υπόβαθρο και αποσκοπούσε στη διαιώνιση των διακρίσεων. Ελπίζω να μην έχει ξεχάσει κανείς που μας οδήγησαν αυτές οι ιδεολογικές χρήσεις της βιολογίας τον προηγούμενο αιώνα...

Κανένας ρατσισμός, το να πεις ότι είναι ομοφυλο ένα ζευγάρι, δηλαδή αποτελείται από 2 άτομα του ίδιου φύλου είναι ένα γεγονός απλά. Και αυτό που ήθελα να πω είναι ότι εφόσον δεν υπάρχει κάποια ανθρωπιστικη επιστήμη που να έχει ασχοληθεί με παιδιά που έχουν μεγαλώσει με δύο γυναίκες ή δύο άντρες, δεν μπορείς να γνωρίζεις και το αν θα έχει διαφορά η ανάπτυξή του από τα άλλα παιδιά και, αν ναι, τότε τι διαφορά θα είναι αυτή. Ας μην αφήνουμε τον συναισθηματισμό να παραποιει το νόημα αυτών που διαβάζουμε, ναι;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαίρω πολύ χαιρόπουλος, τι είναι το μητρικό και το πατρικό συγκεκριμένα θέλω να μου πεις, πού διαχωρίζονται και δεν είναι απλά "γονεϊκό";

Τι θες να σου εξηγήσω; Ποια είναι η διαφορά της ανδρικής από την γυναικεία φύση, της ανδρικής από την γυναικεία ενέργεια και το πως αυτά ενσαρκωνονται ως πρότυπα στο μυαλό ενός παιδιού και διαμορφώνουν την προσωπικότητα του; Η συνοπτική απάντηση είναι πως η ανδρική ενέργεια συμβολίζει την λογική και η γυναικεία το συναίσθημα και ένα παιδί χρειάζεται και τα δύο πρότυπα.

Αν αυτό δε σου λέει τίποτα κατσε διάβασε jung.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στις υιοθεσίες και σε ακραίες περιπτώσεις ακατάλληλων γονέων, το κάνει, δηλαδή στη γειτονιά μου ξέρω οικογένεια που είχε 4 παιδιά και τους τα πήρε η πρόνοια... Αλλά πώς ακριβώς να το ελέγξεις αν οι άλλοι έχουν τη δυνατότητα να κάνουν παιδιά ανά πάσα στιγμή;
Ωραία ερώτηση. Δε ξέρω, ίσως θα μπορούσε να θεσπιστεί από το κράτος κάτι στα πρότυπα του οικογενειακού γιατρού.
η ανδρική ενέργεια συμβολίζει την λογική και η γυναικεία το συναίσθημα.
Αυτά δεν έχουν καμία επιστημονική βάση, είναι απλά διακρίσεις, στη καλύτερη τοξικές κοινωνικές κατασκευές.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ωραία ερώτηση. Δε ξέρω, ίσως θα μπορούσε να θεσπιστεί από το κράτος κάτι στα πρότυπα του οικογενειακού γιατρού.
Ωραία και πες ότι γίνεται. Ποια είναι τα κριτήρια της καταλληλότητας των γονέων και ποιος τα θεσπιζει; Με ποια ιδιότητα;
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανένας ρατσισμός, το να πεις ότι είναι ομοφυλο ένα ζευγάρι, δηλαδή αποτελείται από 2 άτομα του ίδιου φύλου είναι ένα γεγονός απλά. Και αυτό που ήθελα να πω είναι ότι εφόσον δεν υπάρχει κάποια ανθρωπιστικη επιστήμη που να έχει ασχοληθεί με παιδιά που έχουν μεγαλώσει με δύο γυναίκες ή δύο άντρες, δεν μπορείς να γνωρίζεις και το αν θα έχει διαφορά η ανάπτυξή του από τα άλλα παιδιά και, αν ναι, τότε τι διαφορά θα είναι αυτή. Ας μην αφήνουμε τον συναισθηματισμό να παραποιει το νόημα αυτών που διαβάζουμε, ναι;
Οι έρευνες αυτές είχαν σταματήσει όταν άρχισαν να βγάλουν πως 3/4 λεσβίες π.χ. δέρνουν τα παιδιά τους και γενικά τέτοια παρά πολύ αρνητικά αποτελέσματα. Απλά το αναφέρω. Επίσης, λίγο παλιότερα είχαν γίνει αξιοπρεπέστατες προσπάθειες να ερμηνεύσουν γιατί τα αγόρια π.χ. τείνουν να τα προτιμούν STEM πεδία και είχανε βρει π.χ. αρκετές ενδείξεις πως οφειλόταν στη διαφορετική ανάπτυξη του εγκεφάλου που προκαλέιται από την τεστοστερονή. 'Ολα αυτά τώρα σταμάτησαν γιατί δεν υπακούν με τη μοντέρνα εκκλησία.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Οι έρευνες αυτές είχαν σταματήσει όταν άρχισαν να βγάλουν πως 3/4 λεσβίες π.χ. δέρνουν τα παιδιά τους και γενικά τέτοια παρά πολύ αρνητικά αποτελέσματα. Απλά το αναφέρω.

Εχεις κάποια πηγή γι αυτό να μου το στείλεις να το διαβάσω;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο εκλεγμένος αντιπρόσωπος του μέσου ψηφοφόρου και ο νοών νοειτω.

Ναι αλλά αυτοί αλλάζουν και έχουν διαφορετικές απόψεις μεταξύ τους. Θα αλλάζουν τα κριτήρια όπως η φορολογία ας πούμε; Ή θα είναι σαν τα μέτρα του κοβιντ και οτιδήποτε διαφωνεί με την κρατούσα αρχή θα διαγράφεται ως hoax;
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Οι έρευνες αυτές είχαν σταματήσει όταν άρχισαν να βγάλουν πως 3/4 λεσβίες π.χ. δέρνουν τα παιδιά τους και γενικά τέτοια παρά πολύ αρνητικά αποτελέσματα
Για να ισχυρίζεσαι κάτι τέτοιο, σημαίνει πως έχεις ψαχτεί. Για να μας το λες όμως, θα πρεπει να μας παραθέσεις και την έρευνα, έχεις λινκ; Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως η βίαιη συμπεριφορά σχετίζεται με την σεξουαλικότητα.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραία και πες ότι γίνεται. Ποια είναι τα κριτήρια της καταλληλότητας των γονέων και ποιος τα θεσπιζει; Με ποια ιδιότητα;

Δεν είναι ανάγκη να αφορά την καταλληλότητα όπως στην υιοθεσία, αλλά εν γένει την καθοδήγηση των γονέων. Τα κριτήρια θα τα θεσπίσουν οι αντίστοιχες επιστημονικές ενώσεις.

Εχεις κάποια πηγή γι αυτό να μου το στείλεις να το διαβάσω;
Μου αρέσει που τον παίρνεις στα σοβαρά.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αλλά αυτοί αλλάζουν και έχουν διαφορετικές απόψεις μεταξύ τους. Θα αλλάζουν τα κριτήρια όπως η φορολογία ας πούμε; Ή θα είναι σαν τα μέτρα του κοβιντ και οτιδήποτε διαφωνεί με την κρατούσα αρχή θα διαγράφεται ως hoax;
Δεν αλλάζουν. Τα πρόσωπα αλλάζουν μόνο. Η ουσία τους ειναι η ίδια, γιατί η ουσία των προσώπων αυτών έχει να κάνει με την κουλτούρα που καλλιεργείται σε κάθε κοινωνία. Σε μια κοινωνία δηλαδή που οι περισσότεροι πιστεύουν ότι τα φύλα είναι κοινωνικά κατασκεύασματα και το μητρικό πρότυπο δεν έχει διάφορες από το πατρικό αλλά είναι το ίδιο και άρα αντικαταστασιμα η περιττά τι άτομα πιστεύεις πως θα εκλέγονται και με τι γνωμωνα θα θεσπιζονται τα κριτηρια; Επιστημονικό;
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Δεν είναι ανάγκη να αφορά την καταλληλότητα όπως στην υιοθεσία, αλλά εν γένει την καθοδήγηση των γονέων. Τα κριτήρια θα τα θεσπίσουν οι αντίστοιχες επιστημονικές ενώσεις.
Μου φαίνεται λίγο μη εφαρμόσιμο αυτό που περιγράφεις. Δηλαδή θα δώσεις μια καθοδήγηση κι ο άλλος θα αλλάξει μυαλά χωρίς να ήρθε καν από μόνος του σ εσένα για βοήθεια;
Μου αρέσει που τον παίρνεις στα σοβαρά.
Ναι, ξέρω ότι διαβάζει πολύ και μου κινεί την περιέργεια μ' αυτό που είπε τώρα γιατί μου ακούγεται τελείως τρελό.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι θες να σου εξηγήσω; Ποια είναι η διαφορά της ανδρικής από την γυναικεία φύση, της ανδρικής από την γυναικεία ενέργεια και το πως αυτά ενσαρκωνονται ως πρότυπα στο μυαλό ενός παιδιού και διαμορφώνουν την προσωπικότητα του; Η συνοπτική απάντηση είναι πως η ανδρική ενέργεια συμβολίζει την λογική και η γυναικεία το συναίσθημα και ένα παιδί χρειάζεται και τα δύο πρότυπα.

Αν αυτό δε σου λέει τίποτα κατσε διάβασε jung.
Ναι ήθελα να μου πεις ακριβώς αυτό για να επιβεβαίωσω ότι δεν χρειάζεται να πούμε περισσότερα.
O Jung παρεμπιπτόντως έγραφε 100 χρόνια πριν και είχε μέντορα τον Φρόιντ, δεν το λες και ευαγγέλιο πλέον.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μου φαίνεται λίγο μη εφαρμόσιμο αυτό που περιγράφεις. Δηλαδή θα δώσεις μια καθοδήγηση κι ο άλλος θα αλλάξει μυαλά χωρίς να ήρθε καν από μόνος του σ εσένα για βοήθεια;
Δε ξέρω αν θα είναι αναγκαστικό, ο οικογενειακός γιατρός δεν είναι. Ιδέες δίνω και έδωσα και ένα ανάλογο, νομίζω είναι κάτι πολύ τυπικό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top