Υπάρχει περίπτωση να αντέξει mini-market;

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Μου είπαν οτι θα πάρω ένα ποσό 20.000 ευρώ και σκέπτομαι μήπως ανοίξω ένα mini-market. Εχει έναν άδειο χώρο κοντά στο σπίτι μου που με βολεύει για τις μετακινήσεις. Σκέπτομαι: σε λίγο καιρό ένα τόστ με διπλό τυρί θα είναι πολυτέλεια για οποιονδήποτε Ελληνα. Μπορεί να αντέξει κατάστημα? Ακόμα και αν το δουλεύω 12 ώρες την ημέρα τις καθημερινές? Η περιοχή είναι πλησίον του καινούργιου γήπεδου της ΑΕΚ. Εχω και έναν ξάδερφο με εμπειρία να με βοηθήσει. Εχω δουλέψει και σε περίπτερο και ξέρω κάποια πράγματα. Τι πιστεύετε?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Αρχικά ποιος θα σου δώσει 20.000€;; Πήρες Δάνειο με προσωπική εγγύηση όπως ο Κασσελακης;;
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Οικογενειακό πρόσωπο. Εκεί κόλλησες?
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Μου είπαν οτι θα πάρω ένα ποσό 20.000 ευρώ και σκέπτομαι μήπως ανοίξω ένα mini-market. Εχει έναν άδειο χώρο κοντά στο σπίτι μου που με βολεύει για τις μετακινήσεις. Σκέπτομαι: σε λίγο καιρό ένα τόστ με διπλό τυρί θα είναι πολυτέλεια για οποιονδήποτε Ελληνα. Μπορεί να αντέξει κατάστημα? Ακόμα και αν το δουλεύω 12 ώρες την ημέρα τις καθημερινές? Η περιοχή είναι πλησίον του καινούργιου γήπεδου της ΑΕΚ. Εχω και έναν ξάδερφο με εμπειρία να με βοηθήσει. Εχω δουλέψει και σε περίπτερο και ξέρω κάποια πράγματα. Τι πιστεύετε?
Αυτή τη στιγμή 2 + 1 είναι οι χειρότερες επιχειρήσεις στην Ελλάδα :
- Πρακτορίο
- Βενζινάδικο
- Μινι Μαρκετ αλλα εξαρτάται τη περιοχή

Η περιοχή που λες θα σου δώσει τεράστιο ανταγωνισμό και θα πρέπει να είσαι φουλ ανταγωνιστικός σε ποσότητα και σε ποιότητα και εξαρτάται κ απο τις υπηρεσίες που παρέσεις και σε ποιούς τις παρέχεις καθώς παίζουν ρόλο και οι ανάγκες τους...δεν είναι απλό κ μπορεί να πέσεις έξω...
Καλύτερα με το ποσό που θα πάρεις να πάρεις ένα νεο αμάξι (+ να μαζέψεις 1-3000 ευρώ ακόμα)
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Αν το mini market είχε μόνο τσιγάρα, ποτά, πορτοκαλάδες, άντε και περιοδικά, θα έλεγα ναι. Όχι όμως φαγητά, καφέδες και τέτοια, δε νομίζω να συμφέρει. Πολύ λίγα πράγματα για τα οποία πηγαίνει κάποιος ειδικά σε περίπτερο - ψιλικατζίδικο, κι όχι σούπερ μάρκετ. Επίσης το βασικό είναι να το δουλεύεις και σαββατοκύριακα και γιορτές και αργίες.
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Πλέον πολλά από αυτά τα μαγαζιά, δουλεύουν 24ώρα και με δυνατότητα delivery. Δεν νομίζω πως θα είναι τόσο "ξέγνοιαστη" υπόθεση.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Ηταν ένας άλλος νέος σε άλλο σάιτ που έγραφε οτι έχει mini-market και τα πηγαίνει πολύ καλά. Μάλλον πρέπει να ρωτήσω αυτόν.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Πλέον πολλά από αυτά τα μαγαζιά, δουλεύουν 24ώρα και με δυνατότητα delivery. Δεν νομίζω πως θα είναι τόσο "ξέγνοιαστη" υπόθεση.
Τσιγάρα, ποτά και περιοδικά ποιος κάνει delivery;

Εντάξει δε θα πλουτίσει ο Luke αλλά τα έξοδά του θα τα βγάζει. Εγώ είμαι υπέρ να το προσπαθήσεις γλυκέ μου. :)
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Τσιγάρα, ποτά και περιοδικά ποιος κάνει delivery;

Εντάξει δε θα πλουτίσει ο Luke αλλά τα έξοδά του θα τα βγάζει. Εγώ είμαι υπέρ να το προσπαθήσεις γλυκέ μου. :)
Τα μαγαζιά τύπου KIOSK24. Ξεπηδούν ένα ένα σε διάφορες περιοχές της Αθήνας.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,474 μηνύματα.
Μου είπαν οτι θα πάρω ένα ποσό 20.000 ευρώ και σκέπτομαι μήπως ανοίξω ένα mini-market. Εχει έναν άδειο χώρο κοντά στο σπίτι μου που με βολεύει για τις μετακινήσεις. Σκέπτομαι: σε λίγο καιρό ένα τόστ με διπλό τυρί θα είναι πολυτέλεια για οποιονδήποτε Ελληνα. Μπορεί να αντέξει κατάστημα? Ακόμα και αν το δουλεύω 12 ώρες την ημέρα τις καθημερινές? Η περιοχή είναι πλησίον του καινούργιου γήπεδου της ΑΕΚ. Εχω και έναν ξάδερφο με εμπειρία να με βοηθήσει. Εχω δουλέψει και σε περίπτερο και ξέρω κάποια πράγματα. Τι πιστεύετε?
Ρίσκο μεγάλο, κάτι τέτοιες αποφάσεις, ειδικά στην εποχή μας...

Το μόνο που θα πω είναι να το σκεφτείς ξανά και ξανά. Να μιλήσεις με κάποιον/κάποιους που έχουν αντίστοιχες επιχειρήσεις (γιατί και μόνο το να δουλεύεις non stop, 7 στα 7, δεν είναι παιχνιδάκι...) και αφού μιλήσεις και μ΄ έναν λογιστή για το τί θα πρέπει να πληρώνεις στην εφορία ή στο ταμείο σου (όχι μόνο ως νέα επιχείρηση, μα και στην πορεία...), τότε αποφασίζεις...

Σκέψη...πολλή σκέψη, προτού το οτιδήποτε...
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Ηταν ένας άλλος νέος σε άλλο σάιτ που έγραφε οτι έχει mini-market και τα πηγαίνει πολύ καλά. Μάλλον πρέπει να ρωτήσω αυτόν.
Αν ήσουν επαρχία θα σου έλεγα 100%, θα έχεις αρκετή πελατια.
Ο χώρος που θέλεις να ανοίξεις, έχει κοντά σουπερμάρκετ; γιατί αν έχει θα έχεις πρόβλημα.
Εκτός αν επικεντρωθείς στο να πουλάς τσιγάρα αλκοόλ κτλ. Τύπου κάβα δηλαδή
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Κοντά στο γήπεδο, και νερά να πουλάει θα είναι καλό.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Αν ήσουν επαρχία θα σου έλεγα 100%, θα έχεις αρκετή πελατια.
Ο χώρος που θέλεις να ανοίξεις, έχει κοντά σουπερμάρκετ; γιατί αν έχει θα έχεις πρόβλημα.
Εκτός αν επικεντρωθείς στο να πουλάς τσιγάρα αλκοόλ κτλ. Τύπου κάβα δηλαδή
Eγώ είχα ένα μινι μάρκετ σε μια γειτονιά και άνοιξε σούπερ και τον έκλεισε.
Μπορεί αυτός να δούλευε 20 χρόνια εκεί βέβαια, οπότε ότι ήταν να βγάλει το βγαλε.
Βασικά αυτός πουλούσε τρόφιμα, είδη δώρων, ήταν λίγο ότι να ναι .
Μια φορά μου είχε πουλήσει ένα χρησιμοποιημένο βραστήρα :pfff:

Ε νομίζω θέλουν μελέτη τέτοιες αποφάσεις, που θα πας τι θα ανοίξεις ..
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μου είπαν οτι θα πάρω ένα ποσό 20.000 ευρώ και σκέπτομαι μήπως ανοίξω ένα mini-market. Εχει έναν άδειο χώρο κοντά στο σπίτι μου που με βολεύει για τις μετακινήσεις. Σκέπτομαι: σε λίγο καιρό ένα τόστ με διπλό τυρί θα είναι πολυτέλεια για οποιονδήποτε Ελληνα. Μπορεί να αντέξει κατάστημα? Ακόμα και αν το δουλεύω 12 ώρες την ημέρα τις καθημερινές? Η περιοχή είναι πλησίον του καινούργιου γήπεδου της ΑΕΚ. Εχω και έναν ξάδερφο με εμπειρία να με βοηθήσει. Εχω δουλέψει και σε περίπτερο και ξέρω κάποια πράγματα. Τι πιστεύετε?
Καλημέρα,την θεωρό πολύ καλή σκέψη δεδομένου ότι είσαι κοντά σε μια "εστια" που θα έχει συνεχείς ροή ξενου κόσμου.
Αγώνες, προπονήσεις, εκδηλώσεις κ.τ.λ

Θα πρέπει δεδομένου αυτού να επενδύσεις κατάλληλα.

Ο καφές και το νερό από μόνα τους στο ποσοστό κέρδους που αφήνουν φτάνει και περισσεύει να σου προσφέρει ένα καλό μηνιαίο εισόδημα.
Από εκεί και πέρα "εμπλουτίζεις" την επιχείρηση σου με βάση την "ζήτηση " τις εκάστοτε περιοχής!

Αυτές οι επιχειρήσεις χτίζονται εν ενεργεία,,ξεκινάς με τα βασικά και από εκεί και πέρα βλέπεις και εμπλουτίζει το εμπόρευμα σου .

Να ξέρεις όμως θα είσαι 24 ώρες σχεδόν εκεί και φυσικά Κυριακές και αργίες που όλα τα άλλα θα είναι κλειστά ώστε να αποκτήσεις και ένα έξτρα πολυ καλύτερο εισόδημα!

Και το τελευταίο;
Τόλμησε το !
Υπάρχουν περιπτώσεις που ξεκίνησαν διστακτικά αλλά η ευρηματικοτητα και η πίστη σε αυτό τους επιβεβαιώνει κάθε μέρα όλο και πιο πολύ!
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Θα έλεγα πως έχεις καλές προοπτικές.
Κοιτα, στο Βερολίνο έχει πολλά τέτοια 24ωρα και δουλεύουν καλά. Αν η περιοχή ....δεν κοιμάται ποτέ, θα δουλεύεις καλά τις νύχτες. Και στα γήπεδα είναι κάπως έτσι. Ασφάλισέ το μόνο, μην έρθουν χούλιγκανς. Πιστεύω με μπύρες, τσιγάρα και τα βασικά, ίσως και καφέ. Δηλ λίγο απ όλα. Ό,τι ξεχάσει κανείς το ΣΚ. Αν συνεργαστείς και με κανένα κούριερ, μια χαρά, πιστεύω. Και λίγα σχολικά.
Μη σε πάρω στο λαιμό μου βέβαια, ρώτα και αλλού.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξαρτάται τη γεωγραφική τοποθεσία που το ανοίγετε. Εφόσον είναι κοντά στο νέο γήπεδο της ΑΕΚ, φαντάζει μια ελκυστική επιλογή.

Πάντως γενικά λόγω ότι οι μεγάλες αλυσίδες σουπερμαρκετ μετατρέπονται πλέον σε hypermarket , το να ανοίξει κάποιος μινι μαρκετ είναι ρίσκο. Κάντε μια έρευνα να δείτε εκεί κοντά αν υπάρχουν νοσοκομεία, στρατόπεδα, άλλα σουπερμαρκετ, άλλα μινι μαρκετ, γενικά. Προτού επενδύστε τα 20 χιλ ευρώ να είστε προσεκτικός
 

Janne 007

Νεοφερμένος

Η Janne 007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μου είπαν οτι θα πάρω ένα ποσό 20.000 ευρώ και σκέπτομαι μήπως ανοίξω ένα mini-market. Εχει έναν άδειο χώρο κοντά στο σπίτι μου που με βολεύει για τις μετακινήσεις. Σκέπτομαι: σε λίγο καιρό ένα τόστ με διπλό τυρί θα είναι πολυτέλεια για οποιονδήποτε Ελληνα. Μπορεί να αντέξει κατάστημα? Ακόμα και αν το δουλεύω 12 ώρες την ημέρα τις καθημερινές? Η περιοχή είναι πλησίον του καινούργιου γήπεδου της ΑΕΚ. Εχω και έναν ξάδερφο με εμπειρία να με βοηθήσει. Εχω δουλέψει και σε περίπτερο και ξέρω κάποια πράγματα. Τι πιστεύετε?
Κοίτα δουλεύω στις πωλήσεις και βλέπω την δυναμική της αγοράς συνέχεια . Έχω να πω ότι το μίνι μάρκετ αξίζει πολύ αν είσαι σε τουριστικό σημείο . Οι τιμές ανεβαίνουν οπότε ο τουρίστας θα φάει λιγότερο έξω κ θα φροντίσει να ψωνίσει . Είναι καλή επιλογή . Τώρα αν θα ασχοληθείς με τον Έλληνα παρατήρησε την γειτονιά σού αν υπάρχει σούπερ μάρκετ Κοντά ρίσκο θα είναι η επιλογή σού ! Αν υπάρχουν άλλα μίνι μάρκετ είναι πολλά η λίγα ? έχει σημασία αν καλύπτετε η γειτονιά και αν υπάρχουν τι δυναμική έχουν ? Πάνε καλά ? Βλέπεις κόσμο ? Αν Πάνε καλά κ Βλέπεις κόσμο τι παραπάνω θα κάνεις για να τους φέρεις σε εσένα Ν κερδίσεις τον ανταγωνισμό? Αυτές είναι ερωτήσεις που πρέπει να κάνεις στο εαυτό σου πριν κάνεις το βήμα . Εύχομαι τα καλύτερα
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Μου είπαν οτι θα πάρω ένα ποσό 20.000 ευρώ και σκέπτομαι μήπως ανοίξω ένα mini-market. Εχει έναν άδειο χώρο κοντά στο σπίτι μου που με βολεύει για τις μετακινήσεις. Σκέπτομαι: σε λίγο καιρό ένα τόστ με διπλό τυρί θα είναι πολυτέλεια για οποιονδήποτε Ελληνα. Μπορεί να αντέξει κατάστημα? Ακόμα και αν το δουλεύω 12 ώρες την ημέρα τις καθημερινές? Η περιοχή είναι πλησίον του καινούργιου γήπεδου της ΑΕΚ. Εχω και έναν ξάδερφο με εμπειρία να με βοηθήσει. Εχω δουλέψει και σε περίπτερο και ξέρω κάποια πράγματα. Τι πιστεύετε?
Mini market θα σε συμβούλευα να μην ανοίξεις, διότι χρειάζεται μεγάλο αρχικό κεφάλαιο και κάποια προϊόντα (π.χ. τυριά) λήγουν, κι επομένως πρέπει να καταστραφούν αν δεν τα αγοράσει κανείς (=>πεταμένα λεφτά).

Αν θέλεις να ασχοληθείς με το εμπόριο, φτιάξε ένα e-shop και ξεκίνα να πουλάς μικρά εμπορεύματα (π.χ. ρολόγια), που θα μπορούσες να πουλάς είτε με αποθήκη, είτε με dropshipping. Έχει μεγάλο περιθώριο κέρδους και αν είσαι νόμιμος, μπορείς άνετα να αναπτυχθείς και να μπαίνεις σε νέες αγορές. Ξέρω άτομο που ξεκίνησε να πουλάει με αυτόν τον τρόπο σχολικά μέσω internet και σταδιακά ξεκίνησε να πουλάει σχεδόν όλα τα είδη γραφείου, με τελευταία "κατάκτηση" τα έπιπλα (φτηνιάρικα μεν, έπιπλα δε).
 
Top