Υπάρχει περίπτωση να αντέξει mini-market;

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Τα mini market κλείνουν το ένα πίσω από το άλλο σε πυκνοκατοικημένες περιοχές της Αθήνας που είναι πολύ απαραίτητα όπως και τα περίπτερα αλλά ανοίγουν σε άλλες περιοχές ας πούμε τουριστικές όπως νησιά που είναι ακατοίκητα τον χειμώνα.
 

Janne 007

Νεοφερμένος

Η Janne 007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Mini market θα σε συμβούλευα να μην ανοίξεις, διότι χρειάζεται μεγάλο αρχικό κεφάλαιο και κάποια προϊόντα (π.χ. τυριά) λήγουν, κι επομένως πρέπει να καταστραφούν αν δεν τα αγοράσει κανείς (=>πεταμένα λεφτά).

Αν θέλεις να ασχοληθείς με το εμπόριο, φτιάξε ένα e-shop και ξεκίνα να πουλάς μικρά εμπορεύματα (π.χ. ρολόγια), που θα μπορούσες να πουλάς είτε με αποθήκη, είτε με dropshipping. Έχει μεγάλο περιθώριο κέρδους και αν είσαι νόμιμος, μπορείς άνετα να αναπτυχθείς και να μπαίνεις σε νέες αγορές. Ξέρω άτομο που ξεκίνησε να πουλάει με αυτόν τον τρόπο σχολικά μέσω internet και σταδιακά ξεκίνησε να πουλάει σχεδόν όλα τα είδη γραφείου, με τελευταία "κατάκτηση" τα έπιπλα (φτηνιάρικα μεν, έπιπλα δε).
Δίκιο έχεις
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Τα ξαδερφια του πατερα μου ειχαν ψιλικατζιδικο στην πλατεια Βικτωριας το 1990-2005 και χεζονταν στο ταληρο. Χρυσες εποχες. Για τωρα δε ξερω αν συμφερει.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,966 μηνύματα.
Η περιοχή είναι πλησίον του καινούργιου γήπεδου της ΑΕΚ. Εχω και έναν ξάδερφο με εμπειρία να με βοηθήσει. Εχω δουλέψει και σε περίπτερο και ξέρω κάποια πράγματα. Τι πιστεύετε?
Εμάς πάντως ό,τι τέτοιο μαγαζί ήταν κοντά στην Τούμπα πηγαίνανε οι Παοκτσήδες και ψειρίζανε τον περιπτερά μπροστά στα μάτια του κιόλας (που να πει κάτι ο άνθρωπος, θα τις έτρωγε κιόλας), κάθε (μα κάθε) φορά που πήγαινα γήπεδο θα έβλεπα ένα τέτοιο σκηνικό. Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό να το κάνεις κοντά σε γήπεδο.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Κοίτα δουλεύω στις πωλήσεις και βλέπω την δυναμική της αγοράς συνέχεια . Έχω να πω ότι το μίνι μάρκετ αξίζει πολύ αν είσαι σε τουριστικό σημείο . Οι τιμές ανεβαίνουν οπότε ο τουρίστας θα φάει λιγότερο έξω κ θα φροντίσει να ψωνίσει . Είναι καλή επιλογή . Τώρα αν θα ασχοληθείς με τον Έλληνα παρατήρησε την γειτονιά σού αν υπάρχει σούπερ μάρκετ Κοντά ρίσκο θα είναι η επιλογή σού ! Αν υπάρχουν άλλα μίνι μάρκετ είναι πολλά η λίγα ? έχει σημασία αν καλύπτετε η γειτονιά και αν υπάρχουν τι δυναμική έχουν ? Πάνε καλά ? Βλέπεις κόσμο ? Αν Πάνε καλά κ Βλέπεις κόσμο τι παραπάνω θα κάνεις για να τους φέρεις σε εσένα Ν κερδίσεις τον ανταγωνισμό? Αυτές είναι ερωτήσεις που πρέπει να κάνεις στο εαυτό σου πριν κάνεις το βήμα . Εύχομαι τα καλύτερα

Ενας φίλος, ο Βασίλης έχει ένα μαγαζάκι που πουλάει ψιλικά στη γειτονία και τόσα χρόνια δεν βλέπω να έχει κίνηση. Ο Βασίλης δε με το ένα πόδι στο τάφο...οπότε το σκέφτομαι δυο φορές :-/
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.
Θεωρώ πως με τη λογική του franchising μπορείς να πετύχεις πχ
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,821 μηνύματα.
Θεωρώ πως με τη λογική του franchising μπορείς να πετύχεις πχ
Θα συμφωνήσω με τη glayki, το franchise έχει καλές προοπτικές, αρκεί να το ανοίξεις σε εξυπνο σημείο. Ειδικά αυτά τύπου, yes, δουλεύουν πολύ. Ο Έλληνας δεν θα σταματήσει πιστεύω το καφέ και το τσιγάρο εύκολα.
Μετά, μια καλή επιλογή, παλι σε franchise, κατά τη γνώμη μου, είναι οι εταιρίες courier. Γνωστός μου ήθελε να ανοίξει συνεργατικα και ήταν αρκετά κοντά στα λεφτά που έχεις.
Αυτές και αν δουλεύουν αβέρτα..
Καλή επιτυχία σε ο,τι κι αν κάνεις!
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Εμάς πάντως ό,τι τέτοιο μαγαζί ήταν κοντά στην Τούμπα πηγαίνανε οι Παοκτσήδες και ψειρίζανε τον περιπτερά μπροστά στα μάτια του κιόλας (που να πει κάτι ο άνθρωπος, θα τις έτρωγε κιόλας), κάθε (μα κάθε) φορά που πήγαινα γήπεδο θα έβλεπα ένα τέτοιο σκηνικό. Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό να το κάνεις κοντά σε γήπεδο.

Λυπηρόν.
 
Top