Υπάρχει σήμερα σεβασμός στις παραδοσιακές αξίες των παππούδων μας;

dimitrioss

Νεοφερμένος

Ο Αποκλείεται να το μάθεις. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Θεολόγος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Κάποτε όταν έβλεπαν τον δάσκαλο κια τον παπά να περνά από την γειτονιά,σηκώνονταν όλοι και έκαναν υπόκλιση εις ένδειξιν σεβασμού.Δεν είπαμε να κάνουν έτσι σήμερα:clapup:
Απλά, το ισοπέδωμα απάντων, φέρνει διάλυση στην κοινωνία.Τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Εμένα μου έλεγαν οι δικοί μου, όταν βλέπω παπά στο δρόμο να πιάνω τα @@ μου.
Ποτέ δε κατάλαβα γιατί.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Εμένα μου έλεγαν οι δικοί μου, όταν βλέπω παπά στο δρόμο να πιάνω τα @@ μου.
Ποτέ δε κατάλαβα γιατί.:redface:
Δεν πειράζει.Πίστευε και μη ερεύνα.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Εμένα μου έλεγαν οι δικοί μου, όταν βλέπω παπά στο δρόμο να πιάνω τα @@ μου.
Ποτέ δε κατάλαβα γιατί.:redface:

Θεωρείται γρουσουζιά να δεις παπά και το να κάνεις αυτή τη χειρονομία θεωρείται η απάντηση. Πως έχουμε τη χάντρα για το μάτι. Ε, κάτι τέτοιο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κάποτε όταν έβλεπαν τον δάσκαλο κια τον παπά να περνά από την γειτονιά,σηκώνονταν όλοι και έκαναν υπόκλιση εις ένδειξιν σεβασμού.Δεν είπαμε να κάνουν έτσι σήμερα:clapup:
Απλά, το ισοπέδωμα απάντων, φέρνει διάλυση στην κοινωνία.Τι λέτε;

Και δλδ το να σηκωθω απο υποχρεωση ειναι ενδειξη σεβασμου;... Η μηπος φοβου;....
Το θεμα ειναι να υπαρχει σεβασμος στο προσωπο, οχι στην ηλικια, κατι που το κερδιζει ο καθενας, δεν μπορει να το απαιτει, χωρις να το αξιζει. Και επισης, το να σεβεσαι καπιον δεν φαινετε απο το να σηκωθεις, ουτε απο τον πληθυντικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Απλά, το ισοπέδωμα απάντων, φέρνει διάλυση στην κοινωνία.Τι λέτε;
Σε ποια ισοπέδωση αναφέρεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τι το καλό βρίσκεις σ' εκείνη την κοινωνία που επέβαλε τη δουλοπρέπεια απέναντι σε κάθε εκπρόσωπο της εξουσίας της, ώστε να μην πρέπει να διαλυθεί;

Εμείς ισοπεδώνουμε ή οι δάσκαλοι με τα χάλια της παιδείας που παράγουν και οι παπάδες με τα χίλια μύρια βατοπέδια (δυστυχώς η φλεγόμενη βάτος ανήκει σε άλλες εποχές) έχουν απολέσει το σεβασμό αυθορμήτως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ο σεβασμός φίλε μου καλέ, δεν χαρίζεται όποιος και αν είναι ο αποδέκτης...
κερδίζεται!

υπάρχουν ακόμα παπάδες σε χωριά που έχουν τον σεβασμό των ανθρώπων της κοινωνίας τους γιατί το αξίζουν
υπάρχουν ακόμα δάσκαλοι που το αξίζουν
αυτοί, να είσαι σίγουρος ότι απολαμβάνουν τον σεβασμό των άλλων και το ξέρουν
Δε χρειάζεται δε να σηκωθεί κανένας απ την καρέκλα του

οι άνθρωποι που τους σέβονται οι γύρω τους το νιώθουν, το ξέρουν και δεν έχουν καμία ανάγκη επιβεβαίωσης
οι υπόλοιποι τώρα... ας πρόσεχαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
ο σεβασμός φίλε μου καλέ, δεν χαρίζεται όποιος και αν είναι ο αποδέκτης...
κερδίζεται!

υπάρχουν ακόμα παπάδες σε χωριά που έχουν τον σεβασμό των ανθρώπων της κοινωνίας τους γιατί το αξίζουν
υπάρχουν ακόμα δάσκαλοι που το αξίζουν
αυτοί, να είσαι σίγουρος ότι απολαμβάνουν τον σεβασμό των άλλων και το ξέρουν
Δε χρειάζεται δε να σηκωθεί κανένας απ την καρέκλα του

οι άνθρωποι που τους σέβονται οι γύρω τους το νιώθουν, το ξέρουν και δεν έχουν καμία ανάγκη επιβεβαίωσης
οι υπόλοιποι τώρα... ας πρόσεχαν

Απο την αλλη βεβαια... Θα μιλισω και με παραδειγματα απο την καθημερινη μου ζωη...

Φετος, εκτος των αλλων, ειχαμε και δυο καινουργιους καθηγιτες στο σχολειο μου... Ο ενας φιλολογος, ο αλλος φυσικος....
Λοιπον... Αυτοι οι καθηγιτες, ως προς τις γνωσεις τους, μεσα σε αυτους τους 9 μηνες, αυτο που μου εδειξαν ητανε οτι ητανε πολυ ανωτεροι απο ολους τους αλλους καθηγιτες αντιστοιχων κλαδων που ειχα μεχρι περσυ...
Μπαινει λοιπον ο φυσικο πρωτη μερα στην ταξη... "Γεια σας παιδια, ειμαι ο ταδε, θα κανουμε μαζι φυσικη κατευθηνσης... Θελω να σας πω απο την αρχη οτι θεωρω πως δεν εω το δικαιωμα να κανω παρατιριση σε κανεναν. Και φυσικα ανθρωποι ειμαστε, αμα καπιος καπια στιγμη για καπιον λογο θελει να βγει για λιγο απο την ταξη η θελει να φαει κατι, η νυσταζει και θελει να πιοι εναν καφε να μου το πει και θα το κανονισουμε, αλλα μην γινουμε και καφενειο" Χαρα εγω και οι συμαθιτες μου... Μαματος ο καινουργιος! Επιτελους και ενας νορμαλ καθηγητης...
Ε λοιπον, αυτων των ανθρωπο, στο 3ο μαθημα των καναμε να μας πει "Εγω βγαινω απο την ταξη, θα ξαναερθω στο τελος της ωρας. Εντομεταξυ αποφασιστε αν απο εδω και περα θελετε να κανουμε μαθημα, η απλα να μπαινω στην ταξη, να λυνω κανα σταυρολεξο και εσεις να το κανετε παιδικη χαρα" φυσικα του ειπαμε για μαθημα, αλλα σε ολη την διαρκεια τις χρονιας, σε καθε μαθημα, το πολυ να προσεχαμε 3 ατομα σε καθε μαθημα, και οχι οι ιδιοι 3 καθε φορα, 5-6 ατομα, εκ των οπιων οι μισοι προσεχαμε και οι μισοι μαζι με την υπολιποι ταξη μπλα-μπλα, φραπε, σαντουιτς και τσακωμους....
Σεβασμος 0, σε εναν ανθρωπο, που 5 λεπτα μαθηματος μου δεινανε οσα μυ εδινε μια ωρα στο φροντιστιριο....

Ο αλλος τωρα... Παρομια φαση, αλλα οχι τοσο τραβιγμενο.. Του ετυχε του αμοιρου και να ειναι ο υπευθυνος της ταξης μου. Μαθημα απιστευτο! Ιστορια στην οπια δεν απαιτουσε παπαγαλισμα.. Μας εβαζε εργασιες που πραγματικα ειχανε ενδιαφερων, κιαταφερε να μου κανει το πιο μισιτο μου μαθημα, και στην πιο μισιτη μυ περιοδο το 20 αγαπημενο μου μαθημα (με πρωτο τα κειμενα, που μας εκανε παλι αυτος), τεστακια και διαγωνισματα παν ευκολα, πραγματικα διαδραστικο μαθημα... Το οπιο μαθημα διαρκουσε 10 λεπτα, κατα τα οπια πραγματικα μαθεναμε οσα οι αλλοι μαθενουν σε ολοκληρη την ωρα... 1,2, 3... Ε το πειρε και αυτο το μαθημα την μπαλα.... Αυτα τα 10 λεπτα μαθηματος, αντι να συνδιαζονται με 10 λεπτα νωριτερα διαλημα και 20-25 λεπτα ανεκδοτα, κανα παιχνιδι, απλη σηζητηση για θεματα που αφορουσαν το σχολειο, καταληξαν να συνδιαζονται με 30 λεπτα "Καντε υσιχια ρε παιδια, 10 λπετα θα σας πω κατι και θα βγειτε" "Ρε, παλι καιτε χαρτια; Σταματιστε... θα παθουμε καμια ζημια" "Μην κανετε τετιες πλακες, θα χτυπισει κανεις" "ελα ρε Σταματη τωρα... σταματα με αυτα τα χαρτακια. Ρε Τασο, σοβαρεψου λιγο.... Ελα ρε γιωργο, ειδα και επαθα να κανω τους αλλους να σταματισουν, ξεκινας εσυ" κλπ, κλπ,κλπ....
το ιδιο πραγμα στα κειμενα, που για πρωτη φορα δεν ητανε διαβαζουμε ενα κειμενο, μας λεει ο καθηγητς 3 πραγματα για το υφος, 2 για το ενα 3 για το αλλο, τα παπαγαλιζουμε και τα γραφουμε στο διαγωνισμα... Πρωτη φορα ακουσε το πια κειμενα θελουμε εμεις να κανουμε, συζιτουσε μαζι μας για να πει ο καθενας την γνωμη του για το τι εκφραζει το κειμενο, τι σειμενει καθε στοιχος, καθε λεξη του κειμενου, χωρις να αποριπτιτει τιποτα...

Πολα λογια για να καταληξω σε κατι απλο... Δεν ξερω αν φταιει το συστιμα παιδιας η δεν ξερω και εγω τι αλλο, αλλα δυστιχος εχουμε φτασει στην περιπτωση που ναι μεν αυτοι που το αξιζουν κερδιζουν την εμπιστωσηνη, αλλα πολλοι ουτε σεβασμο θα δειξουν, ουτε θα εκτιμισουν καπια πραγματα, ουτε καν θα καταλαβουν την διαφορα...

Ενοειτε οτι αυτο δεν συμενει οτι ητανε κανα να "σεβεσε" με το να σηκωνεσε ορθιος... Γιατι και ο πατερας μου σηκωνωτανε οταν εμπενε ο καθηγητης του στην ταξη, αλλα μια χαρα του εσκασε την καρεκλα στο κεφαλι και μια χαρα του εσπασε το χερι, και μια χαρα πετουσε αετο μεσα απο την ταξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Απλά, το ισοπέδωμα απάντων, φέρνει διάλυση στην κοινωνία.Τι λέτε;

Μπορούσες να το πεις πιο απλά. Σε ένα λεωφορείο πόσοι θα σηκωθούν ενστικτωδώς για να κάτσει ο παππούς και όχι αφού τους κοιτάζει 10 λεπτά και τον κοιτάνε με μισό μάτι οι όρθιοι; (πως γίνεται όταν είσαι όρθιος να θυμώνεις με αυτό αλλά όταν κάθεσαι να μην σε ενδιαφέρει είναι άλλο ζήτημα). Αυτό είναι έλλειψη σεβασμού όχι το ότι δεν υποκλίνομαι στον παπά. Αν είμαι μουσουλμάνοςή άθεος πάλι θα έπρεπε να το κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...υπάρχουν ακόμα παπάδες σε χωριά που έχουν τον σεβασμό των ανθρώπων της κοινωνίας τους γιατί το αξίζουν
...
Ως παπάδες ή απλά ως συγχωριανοί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ως παπάδες ή απλά ως συγχωριανοί;
ως κάτι ανώτερο στην κοινωνία τους από απλός πολίτης... όπως ο πρόεδρος του χωριού ένα πράγμα! ο γιατρός ή κάποιος τέλος πάντων με κάποιο αξίωμα

Βέβαια να τονίσω ότι αυτά τα βλέπω στο δικό μου χωριό και δεν ξέρω αν γίνονται σε άλλα χωριά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.


η δική μου άποψη είναι ότι "ναι! έχουν ισοπεδωθεί τα πάντα στο βωμό της δήθεν ελευθερίας και ισότητας"

το παράδειγμα με τον ηλικιωμένο και τον ιερέα συνήθως επισύρει σχόλια του τύπου "ε, και τι έκαναν για
να κερδίσουν τον σεβασμό μου"

θα σας πω λοιπόν ένα άλλο ....


ποιός/ποιά προσφέρει τη θέση του σε μια εμφανώς έγκυο γυναίκα στα ΜΜΜ ??

ΚΑ-ΝΕ-ΝΑΣ!!

(εκτός ίσως από κανέναν ηλικιωμένο ή από κάποιο ιερέα)


όλοι κοιτούν από την άλλη πλευρά, ασχέτως φύλου και ηλικίας - ακόμα και νεαρές γυναίκες που στο διπλανό
κάθισμα έχουν καθισμένο το νήπιο παιδί τους

θα με ρωτήσετε .. δλδ. το νήπιο δεν δικαιούται να καθήσει ???

φυσικά και ναι!!
αλλά στα πλαίσια του σεβασμού και της ευγένειας, δεν είναι δα και τόσο δύσκολο για τη μητέρα του να το
καθήσει στα γόνατα της και να προσφέρει το κάθισμα σε μια άλλη γυναίκα που έχει φανερά την ανάγκη του



είμαστε αγενείς κατά σύστημα - προς όλους και σε παντού
μόνο ο φόβος μας βάζει χαλινάρι

και τα σημερινά παιδιά και εφήβους τα κατανοώ - εφόσον δεν είδαν τους γονείς τους να συμπεριφέρονται
με ευγένεια ούτε καν μεταξύ τους (το βρίσιμο ανάμεσα σε γονιούς και μπροστά στα παιδιά είναι πλέον τόσο
συνηθισμένο που περνάει απαρατήρητο), πως θα μάθουν να σέβονται τους άλλους ?? τους ξένους ...

εκείνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι την έλλειψη στοιχειώδους σεβασμού σε νέους ανθρώπους (τη γενιά
των 25-30) που έχοντας ψαχθεί για ένα σωρό άλλα πράγματα θα έπρεπε να έχει ανακαλύψει ότι έτσι ζεις πολύ
καλύτερα και στους μεγαλύτερους ... τους συνομήλικους μου ή αυτούς που ανήκουν στη γενιά των γονέων μου



ναι - να είμαι ελεύθερη, να έχω ίδια βούληση, να πράττω κατά το δοκούν χωρίς να εξαναγκάζομαι από κανέναν
αλλά γιατί πάντα να επιλέγω την προσβολή κάποιου, την καταπάτηση του δικού του δικαιώματος, την (κακώς
νοούμενη) μαγκιά ??


η ζωή μου είναι πολύ ευκολότερη όταν κρατήσω τη σειρά μου στην ουρά, δεν βγω μπροστά από τους άλλους
στο φανάρι γιατί είμαι "εξυπνότερος", όταν δε "κλέψω" τον προηγούμενο στην πιάτσα για το ταξί, όταν
σεβαστώ τις προτεραιότητες, όταν δεν βρίσω τον καλό μου επειδή με εκνεύρισε/δεν μου έκανε το χατήρι,
όταν σεβαστώ την παράκληση του γείτονα να χαμηλώσω τη μουσική που ακούω στη διαπασών στις 3 το
μεσημέρι ...

και αισθάνομαι πολύ καλύτερα όταν μου λένε "ευχαριστώ" επειδή πρόσφερα τη σειρά μου σε κάποιον που
στεκόταν πίσω μου στην ουρά του σουπερμάρκετ με 1-2 αντικείμενα μόνο στα χέρια του, επειδή προσέφερα
το κάθισμα μου σε κάποιον ηλικιωμένο/ιερέα/έγκυο/μητέρα με βρέφος, επειδή σταμάτησα το αυτοκίνητο για
να περάσει ένας πεζός, επειδή "μέτρησα" σωστά το χρόνο για τον κόκκινο σηματοδότη και δεν έκλεισα τη
διασταύρωση μπλοκάροντας τους υπόλοιπους αυτοκινητιστές ...


αν το καλοσκεφτείτε όλα θέμα ευγένειας και αγωγής στη καθημερινή μας ρουτίνα είναι


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εγω θα ελεγα οτι ολα ειναι θεμα παιδειας...
Αρχων και αξιων που εχουμε παρει απο την οικογενεια μας...
Λενε, "Με οποιον δασκαλο καθησεις τετοια γραμματα θα μαθεις"...Καλως ή κακως οι πρωτοι και οι σημαντικοτεροι ειναι οι γονεις μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
η δική μου άποψη είναι ότι "ναι! έχουν ισοπεδωθεί τα πάντα στο βωμό της δήθεν ελευθερίας και ισότητας"
Εstartu ξεκινησες στο μηνυμα σου με αυτην την ατακα..Σε ολο το υπολοιπο μηνυμα με βρισκεις συμφωνο 1000%..Αλλα τι σχεση εχει αυτη η συμπεριφορα νεων και μεγαλων με την ελευθερια και την ισοτητα? Η συμπεριφορα αυτη ειναι θεμα νοοτροπιας των νεοελληνων και της ελλειψης ουσιαστικης παιδειας..

Οσον αφορα τους παππαδες και τους δασκαλους με καλυψε πληρως ο Great Chaos..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.

για μένα καμία απολύτως

όσες φορές όμως προσπάθησα να συζητήσω με κάποιον ήρεμα προσπαθώντας να αντιληφθώ το λόγο που τον/την
οδήγησε στην ανάγωγη συμπεριφορά , το μοναδικό επιχείρημα που άκουσα είναι ότι "είμαι ελεύθερος να
κάνω όπως γουστάρω" ή "έχω τα ίδια δικαιώματα μ αυτόν ", οπότε επειδή αυτή η συμπεριφορική μου είναι
παντελώς ξένη υποχρεωτικά πρέπει να δεχθώ αυτή την επιχειρηματολογία ως σωστή από πλευράς αυτών που
την υποστηρίζουν

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απλά, το ισοπέδωμα απάντων, φέρνει διάλυση στην κοινωνία.Τι λέτε;

Προσωπικά πιστεύω ότι η κοινωνία θα πάει πολύ καλύτερα αν σταματήσει ο καθένας να ανησυχεί για την υποτιθέμενη "διάλυση" της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Εstartu ξεκινησες στο μηνυμα σου με αυτην την ατακα..Σε ολο το υπολοιπο μηνυμα με βρισκεις συμφωνο 1000%..Αλλα τι σχεση εχει αυτη η συμπεριφορα νεων και μεγαλων με την ελευθερια και την ισοτητα? Η συμπεριφορα αυτη ειναι θεμα νοοτροπιας των νεοελληνων και της ελλειψης ουσιαστικης παιδειας..

Οσον αφορα τους παππαδες και τους δασκαλους με καλυψε πληρως ο Great Chaos..

Φίλε μου η estartu το έθεσε πολύ σωστά. Όταν μια πράξη είναι προς το συμφέρον μας συνήθως χρησιμοποιούμε την ελευθερία μας και την ισότητα μας για να δικαιολογήσουμε το ότι μας ενδιαφέρει μόνο η πάρτη μας. Είναι η κακή χρήση των ατομικών μας δικαιωμάτων αλλά πως να το κάνουμε το ότι μας ενδιαφέρει μόνο το τομάρι μας δεν θα το ονομάσουμε ελευθερία και ισότητα. Δεν σημαίνει ότι κατακρίνουμε αυτές τις έννοιες αλλά την υστερόβουλη χρήση τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
γιατι υπαρχει σεβασμος γενικοτερα??:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
γιατι υπαρχει σεβασμος γενικοτερα??:confused:

Νομίζω, για να επιτυγχάνεται η λεγόμενη "κοινωνική συνοχή". "Μακριά κι αγαπημένοι", που λέμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top