Υπόθεση Σεμέδο

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1) Το ότι η ιατροδικαστική έκθεση δεν αναφέρει κακώσεις δεν σημαίνει ότι δεν έγινε βιασμός. Ο βιασμός μπορεί να γίνει και με ψυχολογική βία ή και με απειλή όπλου.
2) Πάντως η κοπέλα γρήγορα μάλλον θα τα "γυρίσει" και η μήνυση θα αποσυρθεί. Απλό το γιατί....


1111.PNG
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,628 μηνύματα.
1) Το ότι η ιατροδικαστική έκθεση δεν αναφέρει κακώσεις δεν σημαίνει ότι δεν έγινε βιασμός. Ο βιασμός μπορεί να γίνει και με ψυχολογική βία ή και με απειλή όπλου.
2) Πάντως η κοπέλα γρήγορα μάλλον θα τα "γυρίσει" και η μήνυση θα αποσυρθεί. Απλό το γιατί....


Για αυτα πηγαινε ετσι και αλλιως δια.Τον σκοπο της τον πετυχε.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Θυμάμαι είχα δει μια αστυνομική σειρά όπου ένας τυπος κατηγορείτο για βιασμό και περίμεναν την ιατροδικαστική εξέταση.
Η δικηγόρος του του έλεγε ότι οποιοδήποτε το αποτέλεσμα δε θα ειχε και μεγάλη σημασία ως αποδεικτικό στοιχείο καθώς ακόμα και να μην υπήρχαν καθόλου σημάδια βίας δεν αποκλείει να υπήρξε μη συναινετικό σεξ, όπως και αντίστοιχα αν υπήρχαν σημάδια βίας δεν σημαίνει αυτόματα ότι υπήρξε καθώς θα μπορούσε να ήταν άγριο αλλά συναινετικό σεξ.
Έχουμε κανένα ειδικό να μας πει τι ισχύει και τι βαρύτητα δίνεται όντως σε αυτά;
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνα με τους επιστημονες εδω μεσα(γιατι μονο εδω το εχω δει αυτο) ενα κοριτσακι μπορει να πινει μπομπες με φυλακοβιους σε κλαμπ στην αλλη ακρη της πολης και να κοιμαται σε ξενους χωρις οι γονεις να ανησυχουν.Αδιανοητα πραγματα
Κοίτα να δεις, γιατί λίγο κάπου ώπα με την καφρίλα. Προσωπικά δεν έσπευσα να βγάλω κανέναν ένοχο (πως θα μπορούσα άλλωστε, δεν είναι η δουλειά μου), ούτε ήμουν μπροστά σε ο,τι έγινε για να ξέρω τι και πως.

Αλλά, επαναλαμβάνω, ό,τι και να έγινε, το να επικεντρώνεσαι στο τι δουλειά είχε και πήγε όπου πήγε (η κάθε κοπέλα, σε κάθε περίπτωση) και όχι στον βιασμό αυτόν καθεαυτόν είναι το λιγότερο προβληματικό. Ειδικά η άποψη ότι, αν πάει μια κοπέλα στο σπίτι ενός άντρα τότε "τα'θελε και τα'παθε" είναι εμετική.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
1) Το ότι η ιατροδικαστική έκθεση δεν αναφέρει κακώσεις δεν σημαίνει ότι δεν έγινε βιασμός. Ο βιασμός μπορεί να γίνει και με ψυχολογική βία ή και με απειλή όπλου.
Πρέπει να υπάρχουν αποδείξεις και για αυτό έτσι ;

Γιατί ας πούμε μια γυναίκα που έχει προηγούμενα μαζί σου σε καταγγέλλει πως την βίασες με ψυχολογική βία, ψευδώς για να σε εκδικηθεί.

Πως θα αποδείξεις ότι είσαι αθώος αν δεν αρκεί η ιατροδικαστική έκθεση ;

Η ιατροδικαστική έκθεση έδειξε πως δεν υπήρξε κάν επαφή (διείσδυση να στο θέσω αλλιώς).
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Διάβασα πως κυκλοφόρησε και βίντεο το οποίο συνέβαλλε στην απελευθερωσή του αλλά δεν το έχω δεί ούτε από το google.

 

snowy

Νεοφερμένος

Η snowy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Το μόνο που θέλω να προσφέρω στη συζήτηση είναι πως αν κάποιος πει όχι στη σεξουαλικη επαφή είτε πριν ξεκινήσει είτε κατά τη διάρκεια της, αν ο/η σύντροφος δεν υπακούσει είναι βιασμός. Αυτά.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διάβασα πως κυκλοφόρησε και βίντεο το οποίο συνέβαλλε στην απελευθερωσή του αλλά δεν το έχω δεί ούτε από το google.

Και γιατί να τα κάνει όλα αυτά ρε παιδιά το 17χρονο?
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Δείτε και το παρακάτω άρθρο όπου φαίνεται και η απειλή στο instagram κατά του Semedo από άγνωστο πρόσωπο.


 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δείτε και το παρακάτω άρθρο όπου φαίνεται και η απειλή στο instagram κατά του Semedo από άγνωστο πρόσωπο.


Συγγνώμη, αυτά έλειπαν για μία ολόκληρη μέρα από το σπίτι τους και οι γονείς κοιμόντουσαν? 🤔
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Συγγνώμη, αυτά έλειπαν για μία ολόκληρη μέρα από το σπίτι τους και οι γονείς κοιμόντουσαν? 🤔

Θα πρέπει να ασκηθεί ποινική δίωξη και στους γονείς κανονικά για αμέλεια ανηλίκου και για ψευδορκία.Θα δούμε.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα πρέπει να ασκηθεί ποινική δίωξη και στους γονείς κανονικά για αμέλεια ανηλίκου και για ψευδορκία.Θα δούμε.
Εγώ αν λείψω ένα βράδυ από το σπίτι χωρίς να δώσω σημεία ζωής θα με σκοτώσουν 😂
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δεν αθωώθηκε. Απλώς δεν προφυλακίστηκε. Κακώς προφυλακίστηκαν οι Λιγνάδης, Φιλιππίδη καθώς η προφυλάκιση δεν έχει τιμωρητικό χαρακτήρα.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εγώ αν λείψω ένα βράδυ από το σπίτι χωρίς να δώσω σημεία ζωής θα με σκοτώσουν 😂

Εμένα ακόμα και ως ενήλικος, όταν έμενα μόνος μου επικοινωνούσαν τακτικά σε καθημερινή βάση μαζί μου τόσο στα 18-23 που έμενα Λάρισα ως φοιτητής όσο και στα 30 + που δούλευα με σύμβαση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν αθωώθηκε. Απλώς δεν προφυλακίστηκε. Κακώς προφυλακίστηκαν οι Λιγνάδης, Φιλιππίδη καθώς η προφυλάκιση δεν έχει τιμωρητικό χαρακτήρα.

Αν ήταν έτσι θα ήταν ελεύθερος με περιοριστικούς όρους και υποχρέωση να πηγαίνει στο αστυνομικό τμήμα πχ. Τώρα μπορεί να ταξιδέψει εξωτερικό αν θέλει.

Δεν είναι τελεσίδικη απόφαση αλλά πολύ πιθανόν είναι αθώος.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν αθωώθηκε. Απλώς δεν προφυλακίστηκε. Κακώς προφυλακίστηκαν οι Λιγνάδης, Φιλιππίδη καθώς η προφυλάκιση δεν έχει τιμωρητικό χαρακτήρα.
Ο Λιγνάδης προφυλακίστηκε γιατί είναι επικίνδυνος, δεν το έκανε μια φορά...
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ο Λιγνάδης προφυλακίστηκε γιατί είναι επικίνδυνος, δεν το έκανε μια φορά...
Σύμφωνα με την wikipedia οι προυπθέσεις είναι αυτές:

Συγκεκριμένα κατά το άρθρο 282 του Κώδικα Ποινικής Δικονομίας προσωρινή κράτηση μπορεί να διαταχθεί μόνο αν ο κατηγορούμενος:

  • δεν έχει γνωστή διαμονή στη χώρα ή έχει κάνει προπαρασκευαστικές ενέργειες για να διευκολύνει τη φυγή του ή
  • κατά το παρελθόν υπήρξε φυγόδικος ή κρίθηκε ένοχος για απόδραση κρατουμένου ή παραβίαση περιορισμών διαμονής ή
  • είναι πολύ πιθανό, κατά αιτιολογημένη κρίση, αν αφεθεί ελεύθερος, να διαπράξει και άλλα εγκλήματα, όπως προκύπτει από ειδικά μνημονευόμενα περιστατικά της προηγούμενης ζωής του ή από τα συγκεκριμένα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της πράξης για την οποία κατηγορείται.
https://el.wikipedia.org/wiki/Προσωρινή_κράτηση

Το τρίτο δεν το δέχομαι. Είναι γνωστός και αν έκανε το παραμικρό θα του έσκαγε καταγγελία. Μπορούσαν να το βάλουν περιοριστικά μέτρα να μην διδάσκει στο εθνικό. Η προφυλάκιση ήταν παρατραβηγμένη.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σύμφωνα με την wikipedia οι προυπθέσεις είναι αυτές:


https://el.wikipedia.org/wiki/Προσωρινή_κράτηση

Το τρίτο δεν το δέχομαι. Είναι γνωστός και αν έκανε το παραμικρό θα του έσκαγε καταγγελία. Μπορούσαν να το βάλουν περιοριστικά μέτρα να μην διδάσκει στο εθνικό. Η προφυλάκιση ήταν παρατραβηγμένη.
Καλά όσο για το εθνικό... Άφησε τον αδερφό του στη θέση του
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σύμφωνα με την wikipedia οι προυπθέσεις είναι αυτές:


https://el.wikipedia.org/wiki/Προσωρινή_κράτηση

Το τρίτο δεν το δέχομαι. Είναι γνωστός και αν έκανε το παραμικρό θα του έσκαγε καταγγελία. Μπορούσαν να το βάλουν περιοριστικά μέτρα να μην διδάσκει στο εθνικό. Η προφυλάκιση ήταν παρατραβηγμένη.
Βασικά πιστεύω τον Λιγνάδη τον έκλεισαν μέσα για να κατευνάσουν τα πνεύματα...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Διάβασα πως κυκλοφόρησε και βίντεο το οποίο συνέβαλλε στην απελευθερωσή του αλλά δεν το έχω δεί ούτε από το google.

https://www.enikos.gr/society/apokl...emedo-kai-ti-17chroni-sto-aftokinito/1664705/
Εδώ έχει το video
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Βασικά πιστεύω τον Λιγνάδη τον έκλεισαν μέσα για να κατευνάσουν τα πνεύματα...
Kαι εγώ αυτό πιστεύω γι' αυτό και το θεωρώ απαράδεκτο. Η δικαιοσύνη πρέπει να απφοασίζει ανεξάρτητα από το λαϊκό δικαστήριο.
 

snowy

Νεοφερμένος

Η snowy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Μημ κοροιδευομαστε, αν δεν γινόταν χαμός στα social media δεν θα γινόταν ούτε έρευνα για Λιγναδη/Φιλιππίδη. Αφήστε τους προφυλακισμενους, μια χαρά είναι εκεί που είναι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top